ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mijnhardtjes DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 OPGENOl Z1ERUCZEE5GS COURANT 1707-1680 ENGELAND'S STRIJD TEGEN DE DUIKBOOTEN De Kern ABONNEMENT Prijs f 1?60 p. kwartaal, buiten Zierikziee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode'^Zierikzee, Schuithaven B]'94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14208 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat het beeld van den Duce in den lichtcirkel van het wereldforum, nu men zich in Italië ongerust maakt over een wijziging op den Balkan. Het bericht uit Moskou, volgens hetwelk in het offi- cieele orga'an van de Komintern een arti kel is verschenen, dat de onmiddellijke sluiting van een militair verdrag tusschen Sovjet-Rusland en Roemenië eischt, een verdrag van hetzelfde soort als met de drie kleine Oostzeestaten tot stand is gekomen, wekt te Rome ongerustheid. Bij den Balkan toch is Italië zeer onmiddellijk betrokken en juist in de laatste dagen hebben de bladen enkele kennelijk geïnspireerde artikelen gebracht over de tegenwoordige Italiaansche Bal- kanpolitiek. De Italiaansche belangen in den Bal kan, die sterk zijn toegenomen na de ver- eeniging van Albanië met het koninkrijk zijn geenszins gericht tegen de rechtvaar dige belangen van andere mogendheden en vooral niet tegen de belangen van het Duitsche rijk. De Balkan maakt deel uit van het Middellandsche zeegebied en is als zoodanig voor Italië van begrijpelijk groot belang. Het is ook duidelijk dat Italië niet kan toestaan dat het commu nisme in den Balkan doordringt. Zoo goed als Italië zich verzet heeft tegen de sovjetiseering van Spanje, zal het ook beletten dat de Balkan daarmede een ander gedeelte van de Middelland sche Zee onder den invloed van de Ko mintern komt. Het zwakke punt in deze politiek is Roemenië en met beslist heid, wijzen de Italiaansche bladen erop, dat Boekarest verstandig zal doen lot een accoord te komen met Hongarije, wijl Hongarije en Italië de twee landen zijn, die den vrede in den Balkan kunnen garandeeren en het communisme in Z.O. Europa kunnen stuiten. Te midden in den wanhopigen strijd tegen de Russische roode legers, die evenwel geen kalme wandeling naar Hel sinki hebben ingezet, heeft Finland zijn 22en verjaardag van de onafhanke lijkheidsverklaring herdacht, o.a. door een rede van den president Kallio: „Onze groote kracht ligt in onze een heid. Finland heeft altijd een grooten vijand gehad en heeft moeilijke tijden doorgemaakt bij het bestrijden van dien vijand. De methoden der Sovjets toonen aan, dat de veiligheid van Leningrad niet ter sprake komt, want wij zijn langs de geheele oostelijke grens aangevallen. Het Finsche volk begrijpt, dat het niet slechts zichzelf, doch ook de Westersche beschaving te verdedigen heeft. Daar voor heeft Finland erkenning verworven, zelfs van buitenlandsche staatslieden". De president besloot zijn rede met de woorden van Luther: „God is onze vaste burcht". De sympathie voor het kleine land, dat goed en bloed offert voor zijn onaf hankelijkheid, is vrijwel algemeen. In Italië laat men vaft overheidswege be toogingen ten gunste van Finland toe, maar Amerika doet het openlijk en bij monde van zijn president, die in een hartelijk telegram de hoop uitspreekt, dat deze tragische dagen na niet lan gen tijd.zullen wijken voor een gelukki ger tijd, teneinde het Finsche volk in staat te stellen ongestoord de gestage ontwikkeling voort te zetten van zijn vrije politieke en sociale instellingen, die de bewondering hebben gewekt van het Amerikaansche volk". De pauselijke bede ten behoeve van een zesdaagschen Kerstvrede aan het front is tot dusver die eens roependen in de woestijn. De „Yorkshire Post", de spreekbuis van Anthony Eden, wijst een dergelijken vrede rondweg af. Het pa radoxale in de situatie is, dat er aan het eigenlijke oorlogsfront, een enkel on beduidend gevechtje niet medegerekénd, geen oorlog wordt gevoerd, maar wel ter zee, waar de oorlog automatisch verder gaat wegens de verraderlijke mij nen, die bij duizenden ronddobberen. Men had echter de hoop kunnen koesteren, dat betuigingen van instemming met het initiatief van den Paus, zoowel van Engelschen als van Duitschen kant, het probleem van den vrede weder, met kans op succes, op den voorgrond had gebracht. Indien deze hoop al heeft be staan, de agressie van de Sow jet- Unie tegen Finland heeft de politieke sfeer van Europa nog troebeler gemaakt. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 8 Deo. 0,11 12,34 5,59 18,20 Churchill blijft optimistisch Koopvaarders worden bewapend In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur- chili, de minister van marine, een over zicht gegeven van den oorlog ter zCe emi den strijd tegen de Duitsche duikbooten. Kvelke hun aanval richten op de Britsche oorloos- en koopvaardijvloot. De vernietiging -der duikbbiOtem gaat normaal vo,oirt en geschiedt in ee{ni tem- ptOi van twiee tot vier per wieek, d.w.z. een tempo, dat, naar Engeland gelooft, hooger is dan het vermogen van Duitsch- land om vervangende duikbO|Otejnj te bouWien". 400 duikbooten in 1940? Sprekende over de ramingen, volgelns welke Duitschland in 1940 400 duikboo ten zal bezitten, zeide Churchill: „wan neer zij' deze schepen pxoiduceeren vol gens het kettingstelsel, vraag ik mij. af, of ziji gezagvoerders en bemanningen vol gens een soortgelijk systeem voortbren gen. Wanneer dat zoo is, lijkt het waar schijnlijk. dat oms vernietiginigs tempo een soortgelijke uitbreiding zou kunnen on dergaan. Het tempo, van de vernietiging varieert natuurlijk overeenkomstig het aantal duikbooten, dat werkelijk iop zee is. Sommige duikboioitcommandanten heb ben de heldendaden vaJni Scapa Flow! trachten te evenaren door i(n> Eingelsche havens door te dringen e[ni verscheidene graven van duikbooten liggen/ bij hun toegangen. De vorige week hebben vol gens schatting 5 duikbooten hun noodlot gevonden, dpotr de vloot of dqor de luchtmacht. Gewapende koopvaarders voor zelfverded'ging Churchill gewaagde er vervolgens van, dat de duikbooten de neiging vertoornd hebben van het gebruik van het kaïnion tot dat van de torpedoi en het tot zinken brengen van schepeni zofnider (waarschu wing. Behalve de gewapende koopvaar- dijkruisers, aldus Churchill, hebben wij reeds meer dan duizend koopvaardijsche pen voor zelfverdedigingsdoieleindeini be wapend. Het zal niet lang meer duren of wiji hebben tweeduizend op die wijze gewapende schepen. Deze koopvaarders vuren terug, wanneer zij wjordelni aange vallen, volgens de oudste rechten ter zee. De doeltreffendheid van de toege paste opsporingsmethode wordt steeds meer 'bewezen en aangeziejni oinze marge bij' de jachtvaartuigen toeneemt, zal de beproeving, waaraan de duikboot wordt onderworpen, steeds sterker worden. Het qonvoioiisysteem is thans in volle Wierkiing. Verliezen der neutralen De verliezen aan Britsche koopvaardij;- schepen in October bedroegen de helft van wat Ziji in September' waren ein in November Wianen zijl gedaald tot twee derden van de verliezen in Oct. Vol strekt het tegenovergestelde is het ge val geweest met de neutrale schepen. Zijl Winston churchill „wy hebben nog steeds 2000 schepen op zee en ruim 100 varen onze havens dagelyks in en uit hebben 50 pet. meer verloren in de 2de (maand dan in de eerste eirn tweemaal zooveel verloren in de derde maand als in de tweede. Het is een merkwaardig soort oorlog voor de Duitsche vloot, waarin deze, weggedreven van haar verklaarden vijf and. zich troost door amok te loopen onder de neutrale schepen. Dit feit moest eigenijk een aanmoediging zijn aan de neutralen om hun schepen) te verhuren aan Engeland voor dein tijd vain den oor log", wanneer zij zeker geen gr aate re winsten te maken dan ooit in vredes tijd en een volledigen waarborg tegen verlies hebben. (De neutralen zullen) wel zoo verstandig zijn niet iini deze fuik te kruipen. - Red). Wij hebben al ver scheidene miljoenen totnjnage gecharterd en het is waarschijnlijk dat het gezonde proces tot wederzij dseh voordeel zalzijin. Besmette goederen De meedoogenloiosheid van den aanval op de neutrlaen dootr middel van mag netische mijnen heeft tot gevolg gehad, dat er een embargo. als represaille ge plaatst is op de exporten van alle goe deren van Duitschen eigendom of oor sprong. Er behoeft voor de neutralen geen ernstig ongemak te worden veroor zaakt Zij moeten alleen vermijden be smette goederen met hun schepen te ver voeren en kunnen gemakkelijk een certi ficaat krijgen, dat hun mogelijk maakt zonder bemoeilijking op oponthoud we derzijds hun weg te gaan. Het stemt tot voldoening te vernemen, dat de goede ren voor den expoirt reeds opgestapeld twiorden op de Duitsche kaden en in de Opslagplaatsen, tot zoodanigen omvang, dat zij reeds de manipulatie der impor ten belemmeren. Deze laatste opstopping- zal verminderen, wanneer de Ejngelsche blokkade dichter wordt. De pot en de ketel Het Duitsche Nieuwsbureau seinde dezer dagen aan de Msb. den inhoud van een artikel in de Börsenzeitung, waarin op scherpe wijze aanmerking werd gemaakt op het feit, dat wij toe lieten, dat Engeland de Indische mail censureert, zulks in strijd met het vol kenrecht. Zooals gemeld, heeft ook de Popoio d'Italia in dit verband geprotesteerd „tegen het misbruik van de Britsche macht, gedocumenteerd door een brief omslag, met Nederlandsch-Indische post zegels, van Java per luchtpost verzon den met de KLM naar een lid van den Italiaanschen raad". Ten aanzien van dit laatste wees de KLM er echter op, dat aangezien zij op de Indië-route gebruik moet maken van Britsche vliegvelden, zij zich moet onder werpen aan de maatregelen, welke men daar op een bepaald oogenblik neemt, ook al betreurt men deze. Als illustratie bij deze Duitsche en Ita liaansche klachten is intusschen aardig een fragment van den omslag van een brief, dien de Msb. uit Rome ontving. (Het blad drukt een facsimile van den omslag af. Red.) Een daarop geplakt strookje vormde een sprekend getuige nis, dat de post uit het (bevriende en) neutrale Italië al evenmin ongehinderd den Duitschen bodem mag passeeren om zijn neutrale bestemming te bereiken, maar dat de Duitsche censor even nieuws gierig is naar den innoud van vreemde brieven als zijn Engelsche collega. Schippersknecht verdronken Even buiten de haven van Willemstad is gisteravond de 19-jarige schippers knecht J. Geuze uit Oud-Vosmeer ver dronken. De jongen, die werkzaam was op het sleepschip „Marinus Willem" van schipper De Korte, geraakte bij het aan geven van een touw zijn evenwicht kwijt en is toen over boord HET EMBARGO OP DEN DUITSCHEN EXPORT Een officieus Duitsch bericht spreekt er verwondering over uit, dat de neutra len waarom in dit verband alleen Ne derland met name wordt genoemd en niet óók andere onzijdige zeevarenden landen, zooals b.v. Italië, Japan en Noorwegen, is onduidelijk geen daadwerkelijk ver weer stellen tegenover de Britsche en Fransche maatregelen ter zee, door koop vaarders te bewapenen of eigen kon vooien samen te stellen. Indien men deze uiting niet als een polemische wending, doch als een naar de letter te nemen, weloverwogen uit spraak zou moeten opvatten, zouden dus Italiaansche, Japansche, Noorsche en Ne- derlandsche schepen naar opvatting zich tegen Britsche en Fransche geweldmaat- regelen met geweld moeten verzetten. Wat hiervan het eind zou zijn, is niet twijfelachtig: oorlog met Erigeland en Frankrijk. Of dit aan Duitschland welgevallig zou zijn, is een vraag, die hier niet behoeft te worden beantwoord. Wel moet een antwoord worden gegeven op een andere vraag, die door het Duitsche bericht rijst, en wel deze: legt de onzijdigheid aan Italië, Japan, Noorwegen en Nederland en zoovele ander neutrale staten de ver- plichting op, het hier bedoelde geweld met geweld te riposteeren? Antwoord: zulk een verplichting bestaat hoegenaamd niet, evenmin als er een verplichting bestaat om met geweld te antwoorden op actie van Duitsche onder zeebooten of het onredelijk lang vast houden door de Duitsche autoriteiten van talrijke Nederlandsche houtbooten afkom stig uit de Oostzee. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vliegtuig op zee gedaald, maar later geborgen In vervolg op ons gisteren opgenomen bericht omtrent een in nood verkeerend vliegtuig ten N.W. van Schiermonnikoog, vernemen wij, dat het een Duitsch mi litair watervliegtuig was. De „Insulinde" rapporteerde dat het vliegtuig zich in de branding bevond. Twee gewapende Duitsche treilers slaagden er in na veel moeite het vliegtuig op sleeptouw te nemen, waarna de schepen in N. rich ting verdwenen. Het vliegtuig was ge daald buiten onze territoriale wateren. Tweemaal gestruikeld op weg naar 't stadhuis Een 32-jarige Amsterdamsche juffer heeft eenigen tijd geleden aldaar ken nis gemaakt met een zooals het haar voorkwam net manspersoon, die al spoedig haar van liefde en wat meer was ook van trouwen sprak. Maar alvorens het huwelijksbootje te beman nen, wilde hij schoon schip maken en de juffrouw was zoo welwillend hem bij dat edele streven te helpen. Bij el kaar had hij ongeveer f 350 schuld, aldus bekende hij haar. Zij gaf hem die f350 en de man ging heen, om zijn schuld te voldoen. Maar de bedrogen maagd zag haar Kloris niet weerom. Langzamerhand drong tot haar door, dat zij smadelijk be drogen was en verbolgen ging zij naar de politie, om aangifte te doen van deze oplichting. Weldra maakte zij kennis met een ander net persoon van de mannelijke kunne, die beloofde haar te troosten want hij kreeg haar lief en hij zou haar o zoo graag trouwen. Maar alvorens het huwelijksbootje te beman nen, wilde hij schoon schip maken en de juffer was zoo welwillend hem bij dat edele streven te helpen. Bij elkaar j had hij f180 schuld, aldus bekende hij i haar. Zij gaf hem die f 180 en de man ging heen, om zijn schulden te voldoen. Maar de bedrogen maagd zag ook de zen Kloris nooit weerom. Langzamerhand drong het tot haar door, dat zij sma- i delijk was bedrogen en verbblgen ging zij weer den zwaren gang naar een overheidsgebouw. Niet naar de trouw zaal, maar naar het politiebureau. «Kindervriend» gearresteerd De Amsterdamsche politie heeft een ongeveer 22-jarigen jongeman gearres teerd en ingesloten, die in hoofdzaak in Amsterdam-Noord dpch ook wel in het centrum van die stad, had gecol porteerd met lijsten voor een kinder- feest, dat het Leger des Heils van plan zou zijn te organiseeren. De jongeman had echter niet de minste belangstelling voor kinderfeesten, wel voor sigaretten- winkels. Daartoe ontbraken hem echter het noodige geld, weshalve hij zichzelf tot Heilssoldaat promoveerde en met ge fingeerde lijsten de huizen, voornamelijk bij kennissen afging. Lang had hij ech ter geen plezier van zijn „maatschap pelijk werk". De politie kwam achter zijn praclijken en nu is hij voor den officier van justitie geleid. In totaal had hij een bedrag van 16 gulden weten te verzamelen. Finland herdacht zijn 22-jarige onafhankelijkheid De Engelsche afweer tegen het duikbooten- en mijnengevaar Het Engelsche embarQO op den Duitschen uitvoerhandel Het vervoeren van militairen op Kerst- en Nieuwjaarsavond Verkeersongeluk bij Deil heeft drie slachtoffers geëischt Om het vriespunt De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Zon op: Zon onder; 8 Deo. 7,57 15,46 Maan op: Maan onder: 8 Deo 4,5 L 14,27 Werklooze heeft buitenkansje Al sedert enkele jaren was de heer D. iemand van een bekende familie in M i d- d e n-J a v a, in verband met de slechte tijdsomstandigheden buiten betrekking na voorheen als administrateur in de cul tures werkzaam te zijn geweest. Niet temin had hij| er toch nog zijn hoop op gevestigd, dat het geluk nog wel eens met hem zou zijn en het was in dit vaste vertrouwen, dat hij, hoe wel zijn inkomsten slechts een veertig gulden per maand bedroegen, toch nog elke maand hiervan een tientje afnam voor het koopen van een heel lot in de groote loterij, vertelt het Bataviasch Nieuwsblad. Wie kan 's mans vreugde beschrijven toen hij de vorige maand vernam, dat de hoofdprijs gevallen was op een num mer waarvan hij het lot bezat. Een weekje daarna was hij weer de man in bonus en heel kort daarop volgde zijn benoeming tot administrateur van een tabaksonderneming in de Vorsten landen. LAND- EN TUINBOUW Petroleum voor boerderijen Het Kon. Ned. Landbouwoomité had bij' het Rijksbureau voor aard al i©d is tri'DU* tie "bepleit de mogelijkheid vaoir eigena ren van afgelegen boerderijen) om een vat petroleum te kunnen inslaan, tenein de te ontkomen aan het tijdroovemdei iedere (week petroleum gaan halen op gi ooten afstand. Dit blijkt echter niet mogelijk, in verband met de kans op ver. andering der toewijzing. De landbouwers, die in ©en dergelijke positie verkeeren, beschikken echter oiok wel over petroleum voor industrieel ge bruik. waarvan ze tijdelijk gebruik kun nen maken om zoodoende het inconve nient van het elke week gaan halen te kunnen omzeilen. Aldus de van de zijde van het rijksbureau gegeven raad. 8POBT VOETBAL. In verband met den Imiterlandwedstrijd Nederland—België zijn er voor a.s. Zon dag 10 December geen wedstrijden vast gesteld voor de afdeelingen A in de deelingen 1, 2, 3, 4 \en 5 vain den KNVB noch voor de afdeelingen E en F vajn den ZVB.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1