ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 OF6ENOI ZlERlKZffSOff COURANT 1707-1080 De Kern SLAAP UW .VERKOUDHEID WEG ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland 110.— P# jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode'nZierikzee, Schuithaven B'94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14207 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der leners naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER vragen twee belangrijke zaken de aandacht, n.l. de komende Volkenbonds vergadering op 9 December, die I w a n M a i s k i niet kan bijwonen, omdat zijn chefs te Moskou bevolen hebben dat hij licht verkouden is en de rede van Lord H a 1 i f a x in het Engelsche Hoogerhuis gehouden over de oorlogsdoeleinden en vredesoogmerken van de geallieerden. Allereerst Maiski's verkoudheid, die tee kenend is voor Rusland's diplomatieke positie van dit oogenblik, omdat men met het geval van Finland, dat Rusland heeft aangeklaagd, verlegen zit. Het is echter niet van plan zich te Genève te laten zien (vandaar Maiski's verkoudheid), waardoor de kracht van de artikelen van het Volkenbondspact waardeloos wordt, omdat geen algeheele overeen- stemming te bereiken is. De geschiedenis herhaalt zich: alleen de beschuldiger van gisteren is de agres sor van vandaag. Moskou kon in 1935, als nieuwbakken lid van den bond, dat de plaats van het Derde Rijk had ingenomen, niet genoeg toornen tegen de agressie van „het fascisme", dat den fakkel van den oorlog zwaaide. Nochtans bleef het zoo lang mogelijk petroleum en graan aan „het fascisme" leveren. Mussolini hield stijf en strak vol: Abessinië heeft door grensschendingen geprovoceerd en de levensbelangen van Italië in gevaar gebracht. Hij wees de bemoeienis van den Volkenbond af als een beleediging voor Italië, het vonnis als een krenking van zijn eer. Stalin dekt thans de agressie van de Sowjet- Unie tegen Finland eveneens met pro- voceerende grensincidenten en met het voldoening-eisehende levensbelang der Sowjets. Dat de Sowjets nog altijd lid zijn van den Volkenbond, is een verge ten hoofdstuk. 'Ook Stalin verklaart de inmenging van den Volkenbond in het Russisch-Finsch conflict een beleediging voor de Scwjet-Unie. Hij gaat nog ver der: voor de Soiwejts heeft de regeering te Helsinki afgedaan; wij hebben met de regeering van de Finsche „Volksrepu bliek" het geschil in kwestie reeds tot in de puntjes geregeld. Dit blijkbaar in navolging van de politiek van Hitier, die voor regeeringen, die hem dwars- boomen, andere van zachter materie in de plaats stelt. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, Engelands oorlogs- en vredes- doel, die een herhaling inhouden van reeds eerder door anderen afgelegde ver klaring, nog eens duidelijker en met na druk der wereld bekend gemaakt. Enge land wil, dat de volkeren, die van hun onafhankelijkheid beroofd zijn, hun vrij heid herkrijgen, dat de volkeren van Europa verlost worden van de voort durende vrees voor Duitsche aggressie en dat eigen veiligheid en vrijheid van Engeland worden gewaarborgd. Engeland streeft niet naar gebiedsuitbreiding of naar wijziging van de landkaart te eigen voordeele. Nog minder wordt Engeland bewogen door eenigerlei geest van wraak neming. Wanneer Duitschland in staat is het vertrouwen, dat het vernield heeft, te herstellen, moet gezegd worden, dat En geland streeft naar een regeling, welke Duitschland zal aanmoedigen zijn gerecht vaardigde plaats in Europa in te nemen. De geallieerden willen een inter nationale orde vestigen, waarin alle volkeren veilig onder de heer schappij van het recht, hun eigen politieke en oeconomische leven kunnen bepalen, vrij van ingrijpen door hun machtiger naburen. Wat het denkbeeld van velen betreft, dat thans een Wapenstilstand zjou moet en worden geproclameerd en een oclnfereln- tie bijeengeroepen, zeide Halifax, dat het succes van de conferentie afhankelijk is, van de voorwaarden, waarop zijl bijeen komt. De eonferentiemethiOide is in Sep tember 1938 gevolgd. Engeland iwias be reid die methode onmiddellijk voior dezen Oorlog toe te passen, Wanneer Duitsch land zou hebben afgezien va|m. zijln vooir- nemen om Polen binnen te vallen en zijn trioiepen zou hebben teruggetrokken,. Waarom verzekerde de conferentie van München geen duurzamen vrede in Euro pa? Er werd een overeenkomst bereikt, de meest plechtige verzekeringen Wierden gegeven, maar slechts zes maanden la ter veranderde Hitier van opvatting. De twee voorwaarden voior een confe rentie zijn: LORD HALIFAX, Brit8ch minister van buitenlandsche zaken i,Het heeft weinig nut ons illusies te maken over resultaten, die door een conferentie zouden kunnen worden bereikt, voor de primaire les geleerd is door hen, die daaraan zouden deel nemen, n.l. dat geweld een slechte methode is." FINLAND STRIJDT VOOR ZIJN ONAFHANKELIJKHEID Het klimaat als afweermiddel, maar vluchtelingen lijden er onder De (winter heeft miet fiksche sneeuw buien de Russische vliegers in Finland tot werkeloosheid gedoemd. De sneeuw verbergt de versperringen en tankgreppels in het Oosten beter dan de beste camouflage dat vermag dat dolen. En bovendien zijln de Finsche troe pen door herhaaldelijke Iwintermanoieu- vres bij'zomder getraind voor krijgsver richtingen in den Winter, terwijl de Rus sische troiepen in veel mindere mate op een oorlog in den winter in deze Noor delijke streken berekend Zijn. In het skiloopen zijn de Finsche sol daten verre de meerderen van de Russejn en hieraan moet het o.a. toegeschreven wiorden dat bij, Salmi, benoorden het La- dogameer, enkele betrekkelijk kleine Fin sche afdeelingen erin geslaagd zijln meer dan duizend Russen in te sluiten 'en ge vangen te nemen. 1 Wat de uitrusting der Russische sol daten betreft moet men dezelfde opva ringen opgedaan hebbe|ni als (neutrale Waarnemers in Estland, n.l* dat kleeding en schoeisel vaak in slechten staat ver- keeren en dat de tentepi piet verwarmd kunnen twiordejni. Het lijden der vluchtelingen Maar al begroeten de Finsche mili tairen de sneeuw als hun beste bond genoot, de sneeuw verhoogt ook het lijden van de tienduizenden vrouwen en kinderen en ouden van dagen, die de bosschen ingevlucht zijn. Talloozen hebben geen ander onder dak kunnen vinden dan een hut van sparrelakken, die tenminste eenigszins te gen de koude beschermen. Velen hebben hun woningen moeten verlaten, zonder dat zij zelfs gelegenheid hadden extra kleeren of dekens mee te nemen. Voor zpoverre dat mogelijk is, zijn vluchtelingen jn scholen, gymnastiekloka len of dergelijke onderdak gebracht, waar zij tenminste geen kou behoeven te lijden en waar hun door hulporgani saties warm voedsel wordt verstrekt. Al deze lokaliteiten zijln evenwel zoio: 1. Er moet een bewijs zijn, dat de Duitsche regeering bereid is de voorwaarden te aanvaarden, welke overeenkomen met de doelstellin gen, waarvoor de geallieerden de twiapens hebben opgenome®. 2. De zekerheid moet bestaan, dat iedere regeling, die tot stand komt, geëeibiedigd zal worden. Op ieder andere basis zou een confe rentie niets bereiken efni waarschijnlijk alleen de Duitsche leiders in staat stel len hun volk te doen geloove®', dat de oude methode van het geweld toch niet al te slecht gewerkt heeft. Het groote belang van aan te tooinien, dat de ag gressie mislukt is, zou nietbereikt Zijn en bijgevolg zou de wereld in dezelfde netelige ondragelijke onzekerheid blijven, die Wij allen in deze laatste jaren heb ben gekend. vol, dat men er zich nauwelijks roeren kan. Velo vluchtelingen zijn half ver suft van angst en ontbering, die zij heb ben moeten doorstaan. Eenige duizenden vluchtelingen die de Noorsehe of Zweedsche grens zijn over gekomen, zijn in openbare gebouwen of bij particulieren ingekwartiierd. Zwe'jdscho hulpverleening Het Zweedsche volk toont met vol strekte eensgezindheid sympathie voor Finland. Reeds is een miljoen kronen bijeengebracht voor de vorming van een afdeeiing vrijwilligers, een half miljoen was door particulieren bijeengebracht en een half miljoen door industrieele lei dende figuren. Een duizend Finsche kin deren is in Zweden ondergebracht. Vrou wen staan in rijen te wachten bij de schepen, die vluchtelingen naar het land brengen, om kinderen op te nemen en te verzorgen. Vijftienhonderd studenten van alle richtingen hebben een adres van trouw aan den Koning gezonden, waarin zij verklaren, dat geen offer te zwaar zou zijn in geval de belangen des lands op het spel zouden staan. Het Zweedsche vakverbond heeft een motie aangenomen, waarin het uitdruk king geeft aan zijn vertrouwen in de zaak van Finland, dat strijdt voor demo cratie, vrijheid en internationale recht vaardigheid. Oorlog in dan aether De Russen zenden proclamaties uit via een omroepstation, dat op dezelfde golf lengte werkt als het Finsche station Lahti, betoogende ,dat de Finnen zich moeten aansluiten bij het „democratische front". Vrede en volkomen onafhanke- kelijkheid wordt hun dan in het voor uitzicht gesteld. Thans, aldus de zen- der, verdedigen zij niet zichzelf maar de „oorlogspolitiek van onderdrukkers als Mannerheim en ^Erkko". De Finnen beantwoorden dezen radio- oorlog met uitzendingen, waarin uitspra ken van Lenin worden geciteerd, terwijl zij tevens een interview uitzenden met een gevangen genomen Russischen offi cier-vlieger, die persoonlijk niet geweten zou hebben dat er een microfoon was in de kamer, waarin hij zich bevond. Hij verklaarde dat in Rusland de mare ver breid was, dat de Finnen Rusland aan zouden vallen. Hijzelf twijfelde daar ech ter aan, aangezien hij het in strijd achtte met den aard der Finnen. VERSCHILLENDE BERICHTEN De Djambi in den storm Woensdag 22 November liep het m.s. Djambi van den Riotterdamschen Lloyd, wielk schip thans in de Java-Pacific dienst vaart,- de haven van Soerabaja binnen, met eenige averij' aan boord. Het bleek, dat de Djambi in de buurt van de Ha- wah-eilanden in eetm orkaan heeft geze ten, welke niet malsch was. Een heelein nacht heeft het schip stuurloos ioip den woedenden oceaan- rondgedobberd enden volgenden dag, toen het <wieer zoiover Iwlas opgeknapt, dat langzaam doorgeva ren kon iworden, raakte het ee|ni eindje verder opnieuw) in een storm vergezeld, iwaarvpor men twee dagen lang „bijge draaid" moiest liggen. De psstagiersdienst van en naar Indiê De directie der Stoomvaart Maatschap pij Nederland deelt mede, dat besloten is te beginnen met het m.s. „Johan van Olden'barnevelt" welk schip van Ijndië op weg is naar Europa en ioip 10 dezer te Genua «wordt verwacht de passa giersschepen niet naar Nederland te la ten doorvaren, doch de reis te Genua te doen eindigen. Het ligt i|ni de bedoe ling de „Marnix van St. Aldegoinde" in Februari a.s. te Soerabaja op te leggen en alleen met het m.s. „Johan van 01- denbarneveldt" en m.s. „Christiaan Huij1- gens" den passagiersdienst tusche® Genua en Ned.-Indië te onderhouden- Gehuwde militairen kunnen hun gezin laten overkomen In de M. v. A. zegt de minister van Defensie, dat ook naar zijn oiordeel het op zedelijke en paedagogische gronden zeer gewenscht is gedurende de mobili satie de instandhouding vam het gezins leven zooveel mogelijk te bevorderen. Daarom bestaat bij hem tenzij in bepaalde gevallen het dienstbelang zich daartegen uitdrukkelijk zou verzetten, b.v. bij1 verblijf in kleine kantominementen geen bezwaar om aan gehuwde militai ren, die buiten hun woonplaats dienen, te vergunnen huinj gezin naar het kan- tonnement te laten overkoimenj. IWAN MA1SKI, de Russische gezant te Londen, Itfdt aan een lichte „politieke" verkoudheid. Ey zal daarom de bijeenkomst van den Volkenbondsraad te Genève op 9 December a s. niet bewonen. Daar de betrokkenen zich in dat geval als regel eveneens voor extra-oinkostetni (aanhouden van de wojndng in de stand plaats, pensionkosten voior het gezin in het kantonnement) geplaatst zien, bestaat er aanleiding om hen to het genot van een toelage te laten. Engeland'* vrede*- en oorlogs doel door Halifax toegelicht De sneeuw Finland's bondgenoot in den ongelijken strijd De Coloradokever is zeer aan merkelijk teruggedrongen Gehuwde militairen kunnen hun gezin laten overkomen Het Belgisch elftal voor den komenden wedstrijd geformeerd Mistig of betrokken Wrijf rug er» borst in met Dampo. Dan >bentU den volgenden morgen beter! t 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. KORT EN BONDIG Volgens te Stockholm ontvangen be richten hebben de Finnen in het Noorden twee sterke verdedigingslinies ingericht, een buiten Petsamo en de ander bij het centrum der nikkelmijnen Salmjaervi. Men verwacht, dat hier een beslissend gevecht zal worden geleverd. De Russen hebben troepen aan land gezet in de Petsamo-fjord. Hier liggen een Sovjet kruiser en twee torpedojagers. Tot nu toe is het nikkelbekken van Kolosjoki niet beschadigd. Zweden heeft de Sov- jetregeering in een nota medegedeeld, dat de Finsche regeering de Zweedsche de behartiging der Finsche belangen in de Sovjetunie heeft toevertrouwd. De Sovjetregeering heeft echter verklaard dat zij de Finsche regeering, die deze behartiging heeft opgedragen, niet erkent en dat onder deze omstandigheden geen kwestie van de behartiging dezer belan gen bestaat. Volgens een mededeeling van het „centrale Poolsche comité in Frankrijk" zou onlangs door 5 leden van een geheime Poolsche militaire organi- satie een mislukte aanslag zijn gepleegd op G r e i s e r, den stadhouder van Posen. Er zouden schoten gelost zijn op den auto, waarin Greiser was gezeten, maar daar dit voertuig geblindeerd was, trof fen deze schoten geen doel. De En gelsche minister voor de scheepvaart heeft medegedeeld, dat de regeering thans Engelsche schepen vordert voor verscheping van levensmiddelen, die ge kocht zijn door het ministerie voor d e voedselvoorziening, langs de Noordelijke Atlantische route. Het doel hiervan is een regelmatigen invoer van granen te verzekeren. Fritz Kuhn, de leider van den Duitsch-Amerikaanschen Bund, is veroordeeld tot een gevangenis straf van 21/2 tot 5 jaar, wegens ver duistering van geld uit de kas van den bond en wegens bedrogpleging. Het pro ces tegen Kuhn heeft twintig dagen geduurd. De veroordeeling wegens dief stal is uitgesproken wegens het feit, dat Kuhn 500 dollar, behoorende aan de Bund aan den advocaat James Murray heeft betaald en de twee feiten van valschheid in geschrifte hielden daarmee verband. In den afgeloopen nacht is de evacuatie van Helsinki voltooid, aangezien men een gasaanval vreesde. De sneeuwstormen hebben evenwel het vliegen onmogelijk gemaakt, een escadrille van de Sovjet luchtmacht is verdwaald en neergestort. Alle militaire operaties worden door den sneeuwval belemmerd. Te Ploesti, een centrum der Roemeensche petroleum- industrie, is een brand uitgebroken, die reeds zeer ernstige gevolgen heeft gehad Het vuur heeft groote schade aangericht bij het bedrijf der Orian-raffinaderij, dat behoort tot het Koninklijke Petroleum Shell-concern. Men vreest, dat een aantal arbeiders is verbrand. De brandweer van Ploesti is uitgerukt om het vuur te be* strijden. Zon op: Z011 onder: 7 Deo. 7,56 15,46 Maan op: Maan onder: 7 Deo. 3,37 13,53 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaigwater: 7 Deo. 11,32 4,52 17,23 Uit de Nieuwsbode van vóór vijf-en-twintig jaar Van 4 (Dec.—9 Dec. 1914. De Engel sche „Morning Post" viel de pio'litiekl van Churchill, als minister van marine aan over het verzwijgen van ee® onge val met een Engelsch vaartuig. De bekende Boerengeneraal Chr. R. de Wet, die zich verzette tegen den aanval op Duitsch Zuid-West Afrika, (werd in de tnoink gezet. Het Duitsche besluit België een oor logsschatting van 35 millioen fraimcs nip te leggen, heeft in Amerika groote ver ontwaardiging gewekt. 1 Uit verschillende Thoolsche gemeen ten zijn de meeste Belgische vluchtelin gen naar hunine haardsteden teruggekeerd of naar Engeland overgestoken*. Tusscben Koudekerke en Biggekerke zijh tal van mijnen aangespoeld. Aan de Boulevard te Vlissingen is een aange spoelde mijn ontploft. Aan de zeewering van dein' Burgh en Westlandpolder, in de nabijheid van Burghsluis spoelde een mijn aan. Ze is onder strenge bewaking gesteld. Bij1 Kon. besluit van 7 December (werd J. W. Waghto benoemd toit burge meester der gemeente Tholen. LAND- EN TUINBOUW Do Coloradokever op den terugtocht Doordat gedurende de vlucht der Co loradokevers geen zuidelijke wind voor kwam, is in het afgeloopen jaar een in vasie uit Frankrijk en België uitgebleven. Mede dank ziji de in 1938 genomen maat regelen was het insect thans aanmerke lijk minder verbreid dan vorig jaar, doch niettemin is de bestrijding nog inten siever geweest. Volgend jaar zal (waarschijnlijk blijken, dat de kever zeer aanmerkelijk is terug*' gedrongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1