ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 4 DECEMBER 1939 OPGEN ZUERiKZEESCKE COURANT Nog niet geslaagd W. van der Maas De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zieriknee fl.80. Voor het buitenland f 10— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 17SS7 2 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode' Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.NI. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14205 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 60 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt het valsche licht van de Russische communiqué's op de gebeurtenissen in Noordoost-Europa, waar „Finland Rus land bedreigt met overrompeling" en Radio Moskou bij het vallen van den nacht den aether onveilig maakt door valsche en leugenachtige berichten uit te zenden over den „opstand der Finnen tegen hun agressieve regeering". Deze mentaliteit zou belachelijk zijn, als ze niet zoo gevaarlijk was, om zijn verwar ring stichtenden invloed. Finland, dat zijn onafhankelijkheid, met Duitsche hulp, een 20 jaar geleden be vocht, dreigt onder den Russischen hiel verpletterd te worden, hoewel het zich met mannenmoed daartegen vrijwel ho peloos te weer stelt. Met de door com munistische hulp in elkaar gedraaide voJksregeering te Teryoki, welk regime niets met Finland of het Finsche volk heeft uit te staan, heeft Moskou een overeenkomst gesloten, die leiden kon, aldus Moskou, tot een vreedzame en bevredigende oplossing van de huidige crisis. Om het gehuichel een schijn van waaiheid te geven, houdt men, althans volgens Radio Moskou, overal in Rusland massa-vergaderingen, welke boodschap pen zenden aan de nieuwe Finsche „volks"-regeering, die men tracht te zien als de bevrijders van Finland! Zouden de Russen nu zoo dom zijn, dat zij dit alles voor marsepain slikken? Het is niet te gelooven, maar Stalin houdt de Gepeoe bij de hand en Siberië is onherberg zaam en ver af. Molotov's poging om Finland als vrije natie te vernietigen en onder den hak van het communisme te zetten, heeft in de geheele wereld scherpe protesten uit gelokt. De Amerikaansche, Engelsche, Fransche, Italiaansche, Turksche en Ja- pansche pers, zij nemen het allen voor het kleine Finsche volk op, dat door zijn sterk karakter en noesten arbeid groote sympathie in de heele wereld heeft verworven. De eenige groote mogendheid die zwijgt is het Derde Rijk, het rijk, dat Hitier stichtle mede als bolwerk tegen de vloed golf van het bolsjewisme. De Duitsche pers maakt slechts melding van de com muniqué's. Het Derde Rijk, dat thans politiek en economisch afhankelijk is van de Sowj et-Unie, kan zich niet de weelde veroorloven Moskou af te vallen, noch het voor Finland, dat zijn onafhankelijs- heid mede aan de interventie van de Duit sche legers te danken had, op te ne men. Hitier bevindt zich ten aanzien van de imperialistische politiek van Moskou, het blijkt telkens opnieuw, in een im passe. Sommige Fransche bladen wijzen er op, dat Duitschland zonder te kun nen protesteeren, de onbeschaamdheid en verraderijen van zijn „kameraad" onder gaat; dat de woorden juist zijn, die admiraal Rdeder ten aanzien van den aanval van Rusland op Finland in den mond legt: „Dit is het einde van de Duitsche heerschappij over de Oostzee. Wij hebben de Russische hulp te duur betaald. Wij hebben het bosjewisme in de Oostzee binnengehaald". Dit is de op timistische hypothese; mocht zij onjuist blijken, mocht er werkelijk een accoord bestaan en niet het dupeeren van den eenen dictator door den andere, dan zouden eventueele complicaties in het Zuid-Oosten van Europa te vreezen zijn. Ook Zweden komt in actie. Daar wordt slechts één leus gehoord: „het land moet zoo snel mogelijk in een staat van uiterste verdediging worden gebracht geen enkele dag mag ongebruikt voorbij gaan en het onmogelijke moet mogelijk worden gemaakt, opdat het weerstands vermogen van het land, op het oogenbli* der beslissing, zoo groot mogelijk zal zijn." De Zweedsche regeering ging tot nu toe te werk met een op de spits ge dreven voorzichtigheid en terughouding, maar de Zweedsche pers en de openbare rneening hebben alle scrupules overboord gegooid en er wordt openlijk verklaard, dat het bij den strijd van Finland gaat om Scandinavië en vooral om Zweden en dat Finland op dit uur niet alleen mag worden gelaten. De gevaarlijke situatie blijkt duidelijk uit de militaire maatregelen, die de Zweedsche regeering in den vorm van een verhoogde verdediging ter bescher ming der Noord-Zweedsche en der kust gebieden, heeft verordend. SUIKER WORDT ÉEN CENT PER POND DUURDER De Minister van Economische Zakein! heeft besloten, de crisisheffing op suiker met ingang van 4 December te verhoo- gen met 10 procent van de hoofdsom, van den ingevolge de Suikerwet 1924 geheven accijns op suiker. Dit zal tot gevolg hebben, dat de suikerprijs met ééjn oent per pond zal tworde® verhoogd. Deze maatregel is genomen ter be strijding van de kosten, verbonden aan de distributie, welke, naar bekend is, behalve uit algemeen© onkosten, bestaan in de vergoeding aan de gemeentebestu ren van 85 procent vajni de werkelijk door deze gemaakte distributiekosten. HET FINSCH-RUSSISCHE CONFLICT De Finsche regeering heeft besloten haar conflict met de Sowjetunie aan den Volkenbond voor te leggen. De Fin sche vertegenwoordiger te Genève heeft opdracht gekregen daartoe de noodige stappen te ondernemen krachtens art. 11 en 15 van het Volkenbondspact, welke voorzien in de bijeenroeping van den Volkenbondsraad of van de Assemblée. Minister-president Ryti heeft voor de radio een korte verklaring afgelegd, vol gens welke Finland bereid is met zijn oostelijke buren te onderhandelen over alle vraagstukken, waarover beraadslaagd kan worden. Finland zal evenwel niet toegeven op de kwestie van zijn onafhan kelijkheid en binnenlandsch regiem. Maarschalk Mannerheim, de opperbevel hebber van het Finsche leger, heeft een klinkend beroep op zijn troepen gedaan voor de verdediging des lands. Hij zeide, „Iedere soldaat zal zijn plicht doen. De oorlog voor onze onafhankelijkheid gaat voort en wij treden thans zijn laatste fase in. Wij strijden voor onze haard steden en ons vaderland". De Zweedsche regeering heeft de edities van de communistische bladen in Stockholm en te Gotenberg in beslag doen nemTen in verband met artikelen over de plannen voor een communistisch regime in Finland. Vele honderden Zweedsche vrijwilligers, voor een groot deel arbeiders, hebben tot de Finsche autoriteiten het verzoek gericht in het Finsche leger te worden opgenomen. De Sovjet-regeering heeft met de nieu we Finsche „democratische" regeering, (die met de feitelijke regeering niets te maken heeft en slechts een uitvinding is van Moskou), een pact van weder- zijdschen bijstand gesloten, waarbij Hangö aan Rusland wordt afgestaan en 70.000 K.M.2 in Karelië door de Sovjet wordt „bevrijd". Het nieuwe Finsche kabinet heeft in zijn eerste bijeenkomst besloten alsnog te zoeken naar een vreedzame oplossing voor het Russisch-Finsche conflict door nieuwe voorstellen te doen aan de re geering te Moskou. Te dien einde werd de gezant van Zweden, die thans belast is met de behandeling der aangelegenheden van Fin land in de Sovjet-Unie verzocht een stap te doen bij de Sovjetregeering om te vernemen, of deze bereid is de onder handelingen te hervatten. Volgens een mededeeling van de Fin sche legerleiding zijn Zaterdagavond in een luchtgevecht bij Valkjaervi bij een luchtgevecht twee Sovjet-Russische toe stellen gedwongen te dalen. De toestel len zijn onbeschadigd in Finsche han den gevallen. Bij de bemanning van een Sovjet-Russisch vliegtuig, dat boven Hel sinki is neergeschoten, terwijl het mitrail- leurvuur richtte op de straten, zou zich een vrouw hebben bevonden. Een Zaterdagavond per radio uit Hel sinki overgebrachte mededeeling van het Finsche ministerie van Defensie vermeldt Op de landengte van Karelië is vandaag hevig gestreden. In sommige plaatsen, zijn de verdedigers tot den aaval overge gaan en hebben zij terrein gewonnen. De Russen schijnen verbaasd over den sterken tegenstand, welke zij ontmoeten. Het Finsche leger is goed uitgerust en beschikt over een uitstekende lichte mi trailleur in een verhouding van een mi trailleur op elf geweren. Voor Sint Nicolaas geschenken in goud en zilver, of uurwerken dan nog even zien bij Poststraat C 106, tel. 299, Zierikzee HET BUITENGEWONE DEFENSIECREDIET De mobilisatie in ons land kost f 1.7 millioen per dag Verschenen is de memorie van ant woord van den minister van defensie inzake het ontwerp wijziging en ver hooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939. Met erkentelijkheid heeft de regeering kennis genomen van de mededeeling in het voorloopig verslag, dat de Kamer be reid is om de regeering het nieuwe crediet van f 100 millioen ten behoeve van de defensie te verleenen. Inderdaad maakt de wijze, waarop de ze credieten worden aangevraagd, ze fei telijk tot blanco-credieten. De regeering ziet echter geen mogelijkheid om daarin verandering te brengen. Wel is waar zijn er dagelijks wederkeerende vrij con stante uitgaven, o.m. voor traktementen, soldijen, spoorwegvervoer bij periodiek verlof, kostwinnersvergoeding, e.d. Daar naast staan talrijke uitgaven, welke niet vooraf zijn te begrooten, omdat de maat regelen, waaruit deze uitgaven voort vloeien, niet zijn te voorzien, dan wel omdat elke reëele basis voor het be rekenen van die uitgaven ontbreekt. De regeering zal echter alle mogelijke medewerking verleenen om de Staten- Generaal in de gelegenheid te stellen zich rekenschap te geven van de wijze waarop de aangevraagde gelden worden besteed. In een ter vertrouwelijke ken nisneming van de leden ter griffie ge deponeerde bijlage is in groote trekken aangegeven voor welke doeleinden het thans aangevraagde crediet van f 100 mil lioen, benevens de naar het dienstjaar 1939 overgebrachte f 97 millioen werden aangewend. De geuite veronderstelling, dat als de mobilisatie geruimen tijd voortduurt andermaal een buitengewoon crediet zal moeten worden aangevraagd, is juist, aangezien het beschikbare bedrag van f 197 millioen grootendeels is verbruikt. Over de wijze van financiering van de mobilisatie-uitgaven zal nader overleg met de Staten-Generaal plaats hebben. De kosten der mobilisatie worden, voor zoover betreft de regelmatig terugkee- rende uitgaven, globaal geschat op fl.7 millioen per dag. DE SPIONNAGE-AFFAIRE Het staat nog niet vast, of de gearres teerden in ambtelijken kriinig medeplichti gen hebben gehad. Dat andere departe menten, b.v. buitenlainidsche zaken en de fensie bij die spionnagezaak betrokken zjouden zijn, wordt evenwel in bievfoegden kring uitgesloten geacht. Men zal dus veeleer aan het uitleveren van stukken over aangelegenheden, die met de oeco- nomische politiek van onze regeeriimg ver band1 houden, moeten demken. Met an dere regeeringen is herhaaldelijk op dit terrein onderhandeld en de rapporten van onze onderhandelaars behooren uit den aard der zaak geheim te blijven. Van H. had in verschillende commissies, die onze oecomomische politiek behandelen en. zich bemoeien met wat wij de oeaono- mische verdediging van ons land kun nen noemen^ zitting. Mogelijk mjoiet men mr. B. min of meer beschouwen als op sleeptouw genomen dloior van H. Mr. B. verzorgde o.a. uitgaven met betrekking tot onze crisisrechtspraak en was hoofd commies bij de directie van den land bouw. De 3 verdachten zijn gevangen gezet. Behalve deze drie arrestanten, die van een der ernstigste misdrijven in oorlogs tijd worden verdacht, is gelijktijdig nog een buitenlandsche spion, een zekere Sturm, gearresteerd, die reeds geruimen tijd in Nederland vertoefde en voorname lijk voor zijn spionnages in Rotterdam en Den Haag verblijf hield. Hij is te Rotterdam opgepakt en ver volgens naar Den Haag overgebracht, al waar hij in het Huis van Bewaring is op gesloten. Hoewel het onderzoek in deze hoogst ernstige zaak nog in vollen gang is en zeer waarschijnlijk meerdere arrestaties zullen volgen, is tegen de thans zich achter slot en grendel bevindende pei" sonen zooveel bezwarend materiaal ver zameld, dat zij hun onschuld zeker niet zullen kunnen volhouden. De bootdiensten der Provincie Zeeland worden ingekrompen Dezer dagen is gemeld, dat Ged. Sta ten van Zeeland1 ojndanks het veelvuldig voorkomen van mijnen in de beide Schelde's en ondanks veler aandrang om de booten des avoinds niet meer te late® varen, op advies van marinedeskuinidige® besloten hadden alle dienste® normaal te doen uitvoeren. ZaterdagmJoirgen is men op deze beslissing, tot verrassing ook van insiders, onverwacht teruggekomen! In de dienstregelingen, geldende voor de verbindingen tussehe® Vlissingen-Brekens Vlissingen-Terneuzen en zelfs voor die tussehen Zierikzee en Z.-Beveland1, zijn dusdanige veranderingen aangebracht, dat op deze lijnen practisch nog slechts bij! daglicht zal worden gevaren. (13.15 ver trekt de laatste boot van Zierikzee; 14.40 van Wolphaartsdijk; 15.10 uur van Kat- sche veer). De diensten Temeuzem—Hoe- dekenskerke ien Hansweert—Vlissiinigein zullen gewoon, dus iqok bij avond, wor den uitgevpierd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Wat de zee terug gaf In bonte verscheidenheid blijft de zee op het Egmondsche strand allerlei voor werpen aanspoelen, afkomstig van de schepen, die den laatsten tijd zijn ver gaan.- Behalve tallpoze scheepsluiken en deuren, bracht de zee kisten met splin ternieuwe brandslangen aan, een sein lamp, parrafine, een kist met vuurpijlen, de noodige riemen en ®og een reddings sloep, Waarvan niet is na te gaan van welk! schip deze afkomstig is. Voorts zelfs een ping-poogtafel e® eenige red dingsboeien van de Simo® Bolivar en de Blackhead1. New-Castle, alle doordrenkt van olie en teer. Bij de Kruin, in het Noordelijk deel' van Tessel is aangespoeld het lijk van den Engelschen officier-vlieger G. B. Mit chell. Het lijk is gekist en naar het ge meenteziekenhuis in De® Burg gebracht. Te Wijk aan Zee is Zondagmorgen het lijk aangespoeld van een ongeveer 60-jarige vrouw. Het stoffelijk overschot is door de politie, die alsnog zal trach ten het te identificeeren geborgen. Ver moedelijk is het een slachtoffer van de ramp die de „Simon Bolivar" trof. Zondagochtend is voor Egmond aan Zee een aan 51 personen plaats bieden de sloep aangespoeld, afkomstig van de „Simon Bolivar". De laatste dagen zijn hier op het strand ook verschillende kis ten met brandslangen gevonden. Voorts is te Schoorl eveneens een sloep van de „Simon Bolivar" aangespoeld. Mijnen spoelen aan Zondagmiddag omstreeks half vijf, kwam een mijn tussehen Harlingen en Roptazijl tot ontploffing. Van een in de buurt staande boerderij werden 36 ruiten vernield. Van een drietal woningen werden de pannen van het dak geslagen en alle ruiten vernield. Op twee kilometer afstand in het dorp Midlum werden in verscheidene woningen de ruiten inge drukt. In de basaltgloöiing van den zee dijk werd een gat geslagen van ongeveer 25 vierkante meter. In den afgeloopen nacht zijn voor het dorp Katwijk aan Zee zeven mijnen aangespoeld. Verschillende drijven hier nog voor de kust in zee. Te Zandvoort zijn dertien mijnen aangespoeld, alsmede drie vaten spiritus, vier brandslangen en drie tonnen met appelen. De ongelijke Finsche kamp tegen den losgebroken beer De kosten der mobilisatie be dragen f 1.7 millioen per dag De suiker wordt heden één cent per pond duurder De avonddienst der Prov. boot wordt voorloopig niet uitgevoerd Het Nederlandsche Elftal voor den 10en December gevormd Regen- of hagelbuien WEERBERICHT Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het' geheele land: Krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Zwaarbewolkt met op klaringen. Enkele regen- of hagelbuien. Weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt Maandagmorgen 4 December te 9 uur 55 aan alle posten: „Stormsein neer, blijft op Uw hoede". Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaigwater: 5 Deo. 8,50 21,41 2,23 14,57 sg=55ggggsga In den afgeloopen nacht zijn tussehen Wassenaar, Katwijk aan Zee en Noordwijk een en dertig mijnen aange spoeld. Een paar hiervan zijn vanmorgen uit zich zelf ontploft. Drie van de zeven, die voor Katwijk lagen zijn gedemonteerd Zedenmisdrijf De 66-jarige tuinman L. te Amers foort, had in het begin van vorige week een advertentie voor een huishoud ster geplaatst. Een 36-jarige juffrouw, die op deze advertentie reflecteerde heeft L,, toen zij zich te zijnen huize vervoeg de, in een kamertje opgesloten en haar daarop op niet te noemen wijze mishan deld. Vrijdagavond wist de vrouw te ont snappen en waarschuwde de politie, die L. arresteerde. Hij zal naar Utrecht wor den overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Op het door hem begane misdrijf staat gevangenisstraf tot 12 jaar. Brutale taschjesdief heeft geen succes Zaterdagavond begaf zich mej. H. te Rijen, chef van het filiaal André van Hilst te Breda, na sluiting der zaak huiswaarts. Op eenigen afstand van de zaak werd zij van achter aangevallen door een nog onbekend individu, dat zijn slachtoffer met een hard voorwerp een viertal sla gen op het hoofd toebracht, waardoor dit bloedend werd verwond. Hoewel door de slagen versuft, be merkte mej. H. direct de poging van den aanvaller haar van haar tasch te be- rooven, waarin zich de ontvangsten van den dag, ruim f300 bevonden. Zij had de tegenwoordigheid van geest de tasch flinker te omvatten en luidde om hulp te roepen. Voor het spoedig opdagen van publiek koos de aanrander het hazenpad. Mej. H. kon zich huis waarts begeven, waar spoedig een dok ter en de politie aanwezig waren. Direct stelde deze laatste een uitgebeid onder zoek in, waarbij gebruik werd gemaakt van een politiehond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1