ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MOURER .Mijnharmjes VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 OPGER ZIESüK2££50ï£ COURANT DE RUSSEN TREKKEN FINLAND BINNEN Heerlijke Punchsiropen Horloges Klokken Wekkerklokjes en Barometers HAVENPLEIN De Kern C. J. J. VERTON boterletter ABONNEMENT 1707 - 1880 Prijs ƒ1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor bet buitenland1 f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode' Zierikzee, Schuithaven B"94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14203 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Helsinki driemaal met bommen bestookt Russisch ultimatum«bukken of breken» De regeerlng-Kajander Is afgetreden Wat reeds dagen lang te verwachten was, is gistermorgen gebeurd. Stalin heeft zijn roode legerafdeelingen bevel gegeven de grens van Finland over te trekken, zijn bommenwerpers gelast de steden te bombardeeren en de vloot opdracht ge geven de kust te beschieten, omdat Fin land weigerde te dansen naar de pijpen van den Russischen beer, die pas goed werd losgelaten, toen zij, Augustus jl., bij het sluiten van een contract met het Derde Rijk, de vrije hand aan de Oost zee verkreeg. Rusland heeft het illustre voorbeeld van andere machthebbers gevolgd om de Finnen te tarten en te plagen, zonder dat die van hun kant tot daden van ge weld overgingen. Toen ze na al de be- leedigingen en plagerijen nog niet wilden vechten, is Rusland, omdat het zulks toch op zijn programma had, maar begonnen. Zij hebben Helsinki medegedeeld, dat zij zich van de naleving der bepalingen van hel Russisch-Finsche non-agressiepact dat in Juni 1932 werd gesloten en in April 1934 voor den tijd van tien jaar werd verlengd, ontslagen achten, aan gezien de Finnen het stelselmatig schon den. Moskou heeft zich aldus de handen vrijgemaakt om de Finsche provocaties naar verdienste te straffen. Het is zonde aan deze minderwaardige practijken nog een druppel inkt te vermorsen. Laten we de feiten laten volgen. Bommenwerpers boven de Finscha hoofdstad Sowj et-vliegtuigen hebben gistermid dag Helsinki gebombardeerd. Om 14.15 uur was het signaal gegeven, dat alles veilig was, maar reeds om 14.45 uur (plaatselijke tijd) zag men wederom 7 Russische bommenwerpers van de zee zijde de hoofdstad naderen. Verscheidene deelen der stad werden gebombardeerd en de projectielen vielen o.a. nabij net gemeenteziekenhuis. Gisteravond na negen uur verschenen opnieuw Russische vlieg tuigen boven Helsinki. Het afweergeschut opende onmiddellijk het vuur en een vliegtuig stortte brandend omlaag. Het officiëele Finsche persbureau meldt dat de Sowj et-troepen gisteren de Fin sche grens overschreden hebben. De Rus sische troepen hebben het eiland Seiskari in de Finsche Golf, bezet, gelegen op 40 mijl ten westen van Kronstadt. Na een beschieting uit zee hebben de Russische troepen de haven Trijoki bezet. Volgens een bericht uit Stockholm zouden de Sowjet-troepen geland zijn op het eiland Hangö na een bombardement uit de lucht. De landengte van Karelië wordt aange vallen te land, te zee en uit de lucht. De Finnen bieden heldhaftigen tegenstand Tal van branden te Helsinki Als gevolg van de brandbommen welke de Russische vliegtuigen tijdens den aan val van gistermiddag hebben uitgewor pen, staan vele huizen te Helsinki in brand. De vliegers lieten een groot aan tal bommen vallen. Eenige burgers zijn hierdoor gedood en vele anderen gewond. Het luchtalarm heeft honderd minuten geduurd. De straten waren gisteravond in volkomen duisternis gehuld. Het hoofd station was vol vrouwen en kinderen, die naar het platteland uitwijken. De orde wordt volmaakt gehandhaafd. De Finsche radio heeft gisteren gemeld Kyösti Kallio, de president van Finland, dat onver hoeds door de Sovjets is aangevallen dat tengevolge van de bombardementen op Helsinki 40 personen zijn gedood en 21 gewond. Vrouwen en kinderen waren het talrijkst onder de slachtoffers. Bij een bombardement van Lahti werden 4 personen gedood en 13 gewond. De Russische aanval tegen Finland ontwikkelt zich voornamelijk in twee richtingen. In het uiterste Noorden heb ben de Russen een visscherseiland bezet en zullen zij trachten de hand te leggen op de haven Petsamo, welke den eenigen uitgang van Finland op de vrije zee vormt; omdat dit gebied nooit bevriest in tegenstelling tot de Baltische zee, waartoe den toegang trouwens is afge sloten door de Duitsche mijnen. In het Zuiden van het land in het gebied dat wordt gevormd door het schiereiland tusschen de Finsche golf in het Westen en het Ladoga-meer in het Noordoosten, zijn de Russische troepen niet alleen ge steund door veldartillerie, maar ook door de zware artillerie van de forten van Kronstadt naar voren gerukt. En zij trachten nu de Finsche verdediging, die het schiereiland afsluit te forceeren om zich een doorgang te banen naar de groote industieele stad Viipurie. Men tracht bovendien het Finsche achterland te desorganiseeren door vliegvelden en fabrieken te bombardeeren. Het Russische ultimatum Radio Moskou heeft medegedeeld, dat indien Finland vanmorgen om drie uur niet volledig de Russische eischen aan vaard zou hebben, Helsinki verwoest zou worden. Vannacht om twee uur was het Fin sche Parlement, dat Donderdagavond om 8 uur bijeen was gekomen, nog in ver gadering bijeen om over den toestand te beraadslagen Het kabinet Cajander is afgetreden. Een nieuwe regeering is gevormd, waarin Kivimaeki, als minister van buitenland- sche zaken zal fungeeren. Men acht het waarschijnlijk dat nog vandaag onderhandelingen met Moskou zullen beginnen, nadat een wapenstil stand zal zijn tot stand gebracht. Tanner, de socialistische minister van financiën zou het nieuwe kabinet vormen. «Wij blijven wegen bouwen» „Wij blijven wegen bouwen", zoo be gon het interview, dat Minister Ir. J. W. Albarda dezer dagen aan de „Autokam pioen" toestond. Juist in dezen tijd, nu eenerzijds blijkt, tot welke prestaties de Nederlandsche Waterstaat en de Nederlandsche wegen bouwers in staat zijn, terwijl helaas daar tegenover de in Europa ronddolende schaduw van Mars op alle gebied con structief werk vertraagt en zelfs onmo- gelijkt maakt juist in dezen tijd leek het ons van veel belang het oordeel van den hoogsten Waterstaatsautoriteit over het wegenvraagstuk te mogen vernemen. Het begin van dat vraaggesprek was dus al aanstonds zeer bemoedigend, voor al omdat menigeen er wel reeds aan getwijfeld zal hebben, wat er in de prac- tijk terecht zou komen van de prachtige plannen, die in de begrooting van het Verkeersfonds voor 1940 zijn neergelegd (zooals men weet wordt daarin voor niet minder dan drie en dertig millioen gul den „verwerkt": vier en twintig millioen gulden voor de wegen en negen millioen gulden voor de bruggen en tunnels). Doorzetten Volhouden Het was dus alleszins verklaarbaar, dat wij aan Minister Albarda in de eerste plaats gevraagd hebben, of de mobilisatie deze groote plannen in de war zal stu ren. Z.Exc. gaf ons hierop onmiddellijk het stoere Friesche antwoord: „door zetten en vol harde n". Direct daar op sprak de voorzichtige bewindsman: „U begrijpt natuurlijk, dat de mobilisatie de zaak moeilijker maakt". Er zijn ook tallooze waterstaatsmenschen onder de wapenen. Maar als men van hoog tot laag bezield is met den wensch de moei- in diverse smaken lijkheden het hoofd te bieden, dan vindt men ook de middelen, om in benarde tijden koene plannen uit te voeren. „Vooropgesteld natuurlijk", en hierbij ging waarschuwend de wijsvinger van den bewindsman omhoog „dat ons land gespaard moge blijven voor de ramp die over zoovele millioenen menschen in ons werelddeel reeds is gekomen". De regeering beraamt plannen, zoekt wegen om de dreigende moeilijkheden als gevolg van de mobilisatie te ontgaan, zij zal zich voor den wegenbouw blijven interesseeren. Juist nu wegenbouw En daarbij vergete men niet, zoo ver volgde de Minister, dat juist in dezen tijd de wegenbouw als werkobject van buitengewoon veel beteekenis is. Er zijn voldoende fondsen voor beschikbaar en een groot deel daarvan wordt als loon besteed. Voor de arbeidsmarkt is het wegenplan dan ook Van niet te onder schatten waarde en hierbij komt nog, dat wij er maar betrekkelijk weinig mate riaal voor noodig hebben, waaraan bin nen afzienbaren tijd gebrek zou kunnen komen. En zelfs in dat geval bestaan er nog mogelijkheden om door het kiezen van een andere uitvoeringsmethode den wegenbouw nog in stand te houden. Wat de bruggen betreft, die zouden er in dat geval minder gunstig voor staan, aangezien wij binnen onze grenzen wel het ruwe materiaal, zooals staal, kunnen verwerken, doch dit niet zelf produceeren. Bovendien is de bruggen bouw en in groote lijnen geldt het zelfde ook wel voor tunnelprojecten minder loon-intensief. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kabelballon door militairen neergehaald Woensdagavond omstreeks elf uur, werd de omgeving van het dorp Anjum aan de Friesche kust opgeschrikt door het geluid van afknappende palen en om vallende boomen, terwijl op hetzelfde oogenblik de electrische verlichting uit ging. De bewoners snelden naar buiten, waar bleek, dat een militaire kabelballon groote schade had aangericht. De ballon welke uit Westelijke richting was komen aandrijven, bevond zich aan een kabel ter lengte van ongeveer 2000 meter, aan welke uiteinde een anker hing. Dit anker was verward geraakt in de draden van de electrische bovenleiding, waardoor deze werd vernield, terwijl tevens eenige houten palen van het net uit den grond werden gerukt of afknapten. Een paal, welke aan den kabel was blijven hangen, kwam in aanraking met de boomen van een boerderij. Eén daarvan werd ont worteld, maar in een anderen boom bleef de kabel met de paal hangen. Een vis- schersman heeft de ballon daarop stevig bevestigd, waarna militairen hem omlaag hebben getrokken, nadat zij eerst door schieten tevergeefs hadden geprobeerd 't gevaarte onklaar te maken. Scheepvaart en mijnengevaar Naar wij vernemen zullen in verband met het mijnengevaar de thuisvarende mailschepen de Johan van Oldenbarnevelt van de stoomvaartmaatschappij Nederland en de Slamat van den Rotterdamschen Lloyd niet naar Nederland doorvaren, doch le Genua de reis eindigen en van daar weer naar Nederlandsch-Indië ver trekken. De Johan van Oldenbarnevelt is 18 dezer, de Slamat eergisteren van Priok vertrokken. In hoeverre deze maat regel uitgebreid zal worden door alle op Indië varende booten, vormt thans nog een punt van overweging. Voor slaagt U beter ^bij Uitsluitend nieuwe modellen. Automobilist verdronken De 35-jarige automobilist B. P._ uit E n s c h ed e, is met zijn auto, toen hij aldaar de sluiskade wilde inrijden, uit de Tijhofslaan in het kanaal Almelo- Noordhorn gereden. Hoewel de auto in het vrij ondiepe water niet geheel ge zonken is en er spoedig hulp aanwezig was, bleek men P. niet meer te kun nen redden. Hij werd levenloos uit het water gehaald. Een duur plezierreisje De rechtbank te Alkmaar heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den diaken Z. uit West woud (N.H.), die zich te verantwoorden had voor het over leggen van een valsche rekening, waar door de diaconie der Hervormde gemeen te te Binnenwijzend voor f 140 werd be nadeeld. De man had uitgaven gedaan die hij niet kan verantwoorden en om daarvoor dekking te zoeken had hij een timmerman, die voor de diaconie tim merwerk had verricht, verzocht een te hooge rekening in te dienen, om aldus de verduistering weg te werken. Het te kort was gebruikt om de moeder van verdachte, die armlastig is, te steunen, terwijl verdachte met andere diakenen geld had opgemaakt op een plezierreisje. De rechtbank veroordeelde Z. tot 3 maanden gevangenisstraf. Botsing tusschen auto en huis Gistermiddag is te Kloosterzande een zandauto bij het passeeren van een stilstaanden vrachtauto te veel naar rechts uitgeweken. De chauffeur wist daardoor een tegenligger te ontwijken, doch geraakte de macht over zijn stuur kwijt en zwenkte naar links tegen den gevel van een woning. Dit huisje, dat sedert eenigen tijd onbewoond en voor afbraak bestemd was, werd door den rijkswaterstaat kortelings als kantoortje in gebruik genomen. De auto reed door den muur heen naar binnen. Gelukkig zagen de twee teekenaars, die hier za ten te werken, het ongeluk aankomen, zoodat zij zich tijdig genoeg in veilig heid konden stellen. Ook de chauffeur van den zandauto kwam er zonder let sel af. De ravage, welke is aangericht, is evenwel groot. Door electrischen stroom gedood Tijdens werkzaamheden in de kas van. den heer K. te Honselersdijk (Z.H.), kwam de 16-jarige J. Jonknegt te val len, waarbij hij zich vastgreep aan een electrische leiding, welke door de kas loopt. De geïsoleerde draad brak af en terwijl J. op den natten bodem van de kas viel, raakte de draad hem juist met de breuk, waar een zeer klein ge deelte dus niet meer geïsoleerd was, op het puntje van den neus. De ongelukkige kreeg den vollen stroom door het hoofd en was op slag dood. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ELKERZEE. Met groote dankbaarheid mag worden vermeld, dat de Dankdag collecte voor de Kerk een bate leverde van f 227,721/2 en voor de Diaconie f 19,231/2. RENESSE. Evangelisatie. Zondag 3 De cember, 's avonds half zeven, ds. den; Hollander van Haamstede. HAAMSTEDE. Ver. van Vrijz. Herv. Zondagavond 7 uur, ds. Pijnacker Hor dijk in het Clublokaal. Rusland bombardeerde de Fin sche hoofdstad Helsinki De Finsche regeering-Kajander is vannacht afgetreden Wij blijven wegen bouwen zegt minister Albarda Inlijving van de dienstplichtigen der lichting 1940 Notaris H. F. van 't Haaff van nacht te Zierikzee overleden Storm uit het Zuid-Westen I0yanlidla Jietij Voor een h oogfffine stukjes gevuld en dik speculaas naar het van oude bekende adres VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE tegen Gevatte koude* Koorts, Griep Barometerstand v.an hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 2 Deo. 7,49 15,49 Maan op: Maan onder: 2 Dec. 22,29 11,36 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 2 Deo. 5,55 18,26 1144 Predikbeurten te Zierikzee Zondagartsendienst Zierikzee 3 December: Dr. Van Hoorn en Dr. Verspyck. Zondag 3 December. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Valeton. Kleine Kerk. 10, da. Pijnaoker Hordijk en 7 ore, ds. v. Griethuijaen van Noord- gouwe. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. G. J. Sijbesma van Palembang. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3.30 Openlucht- werk 't Groentje en 7.30 ure, kapt. F. G. Kremer. Gerei. Gem. (St.-Domnsalraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeakerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Lees kerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1