ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE manqeiug? DONDERDAG 30 NOVEMBER 1939 OPCEN< ZlERlKTKSClff COURANT 17©7„- 138© RUSLAND VERBREEKT ZIJN BETREKKINGEN MET FINLAND De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgaveN V. de Zierikzeesche Nieuwsbode Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14202 ADVERTENTIES: Prijst 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Molotov noemt de Finsche politiek vijandig Helsinki bewaart haar kalmte Amerika biedt zijn goede diensten aan Molotov voor de radio „De politiek van de Finsche regeering, welke vijandig is aan de Sowjetunie, ver plicht ons, aldus Molotov ip een radio rede, onmiddellijk maatregelen te ne men, om de veiligheid van den staat naar buiten te verzekeren. De onderhan delingen, welke gedurende maanden zijn gevoerd, hebben niet tot een oplossing geleid. Finland heeft ernstig ge provoceerd aan de grens en de re geering van de Sowjetunie heeft beslo ten haar politieke en oeconomische ver tegenwoordigers uit Helsinki terug te trekken. Ook heeft zij haar troepen be vel gegeven, zich gereed te houden voor alle gebeurlijkheden. De voorstellen van de Sowjetunie zijn gestuit op een arrogante weigering om ze te bespreken. De Finsche regeering blijft Leningrad onder de bedreiging van haar leger houden Zij eerbiedigt het niet-aanvalsverdrag, dat tusschen beide landen bestaat, niet. Dit is voor ons aanleiding geweest dit verdrag thans als verbroken te beschouwen. Wij beschouwen Finland als een onaf- hankelijken en souvereinen staat. De Sow jetunie is bereid het Finsche volk te hulp te komen en het zijn vrijheden te waarborgen Het eenige doel van de Sowjetregeering is de veiligheid van de Sowjetunie en Leningrad te verzekeren. Dit doel kan niet afhankelijk zijn van den goeden wil van deze of gene Finsche regeering. Finland blijft kalm De stemming in Finland is gedrukt en dat kan ook niet anders, nu men con stateer en moet, dat alles wat men zegt en alles wat men doet, door Rusland anders wordt uitgelegd dan het bedoeld was, nu verklaringen, dat men slechts den vrede wil en het behoud van de vrijheid en onafhankelijkheid als uitin gen van vijandelijke gezindheid, als een bedreiging zelfs van de veiligheid der Sowjetunie opgevat worden. Men kan er moedeloos onder worden, maar moe deloos is zeker niet het beste woord om de gemoedsstemming van de Finnen te karakteriseeren, want al durft men nauwelijks meer hopen, al wacht men voorbereid op het ergste, met fatalisti sche kalmte af wat er komen zal, toch leeft er in de massa van het Finsche volk nog een sterk vertrouwen, dat ge grond is op de overtuiging, dat men het recht aan zijn zijde heeft, dat men niet anders kan doen. Het is dit rots vaste vertrouwen in de rechtvaardiging van hun zaak, dat den Finnen de kracht geeft, om, wat de Russische regeering ook doet, en wat de Russische pers of de Russische radio ook zegt, hun zelf- beheersching te bewaren. Een Russisch ultimatum verwacht In Finsche politieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat Rus land van geen onderhandelingen meer zal willen weten en met een ultima tum antwoordt. Van officieele zijde wor- POTEMKIN, de Russische plaatsvervangende volks commissaris van buitenlandsche zaken den geruchten, in buitenlandsche bladen, dat de Finsche regeering tot algemeene mobilisatie besloten zou hebben, nadruk kelijk tegengesproken. Direct, nadat bekend werd, dat het niet-aanvalsverdrag was opgezegd, heb ben de beide grenswachtpatrouilles op dracht gekregen zich uit de onmiddellijke nabijheid van de grens terug te trekken. Alleen de hooge uitkijktorens langs de grens zijn nog bemand. De eerste eigen lijke militaire afdeelingen liggen over al tenminste twee kilometer van de grens. Verscheidene vrouwen en kinderen en ouden van dagen uit Helsinki hebben hun „evacuatiewoningen" buiten de stad weer betrokken, hoewel de autoriteiten nog geen hernieuwde gedeeltelijke ont ruiming van de groote steden hebben aanbevolen. Amerika wil bemiddelen Huil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering bereid is haar goede diensten aan te bieden in het geschil tusschen de Sowjetunie en Finland. Amerika, aldus Huil, volgt met groote bezorgdheid de verscherping van het ge schil tusschen de Sowjetunie en Finland. Het zou een uitbreiding van het oor logsgebied en dientengevolge een verdere verslechting van de internationale be trekkingen ten zeerste betreuren. Indien beide partijen dit wenschen, zal de Ame rikaansche regeering gaarne haar goede diensten verleenen. Dit aanbod is niet meegedeeld aan de regeeringen van de Sowjetunie en Fin land, maav wordt bekend gemaakt als een kenmerk van de politiek der Ver- eenigde Staten. Huil heeft in een persconferentie nog meegedeeld, dat president Roosevelt per soonlijk belang stelt in het verloop van het Russisch-Finsche conflict en voortdu rend met het departement van buiten landsche zaken in contact is. TWEEDE KAMER Volksgezondheid en arbeidsbemiddeling Bij de behandeling der afd. Volksge zondheid van de begrooting voor So ciale Zaken, heeft minister van den Tempel gezegd, dat de openbare gezond heidszorg voor hem in menig opzicht een nieuw terrein is. Met voldoening had spr. de opmerkingen over den gezond heidstoestand van ons volk gehoord, waarbij weinig critiek is. In dit opzicht slaat ons land een goed figuur in Europa. Daar het budget voor de volksgezondheid hier, vergeleken met andere landen, laag kan worden genoemd, blijkt dat het geld goed besteed wordt. De regeering zal met kracht voortwer- ken aan de regeling van de wettelijke voorziening der werkloosheidsverzekering De mogelijkheid om ook de arbeidsor ganisaties hierbij een taak te geven is door den Hoogen Raad van Arbeid uit voerig bekeken. Spr. zal dit advies be- studeeren. Zelf is hij van het groote belang der vakorganisatie bij deze re- j geling overtuigd. Hoe de regeling zal j uitvallen is nog niet te voorzien. I Om zeer begrijpelijke redenen heeft de minister weinig gezegd over de stop zetting van uitzending van arbeiders naar Duitschlsnd. Het vraagstuk is niet ge makkelijk geworden na de wijziging in de internationale situatie. Het is wel veelzeggend, dat er geen enkele klacht in de bladen is verschenen over het uitzenden van arbeiders naar Duitschland Meer wilde de minister niet over deze zaak zeggen. De centrale commissie zal nagaan of de arbeidsbemiddeling wijziging behoeft. Hel denkbeeld van een commissie voor het amusementsbedrijf zal spr. over wegen. De arbeidsbemiddeling ten platte- j lande is thans moeilijk te wijzigen, doch de minister zal deze kwestie nog eens nagaan. ONZE VOEDSEL- EN GROND- STOFFENVOORZIENING Ë^&gtVerhooQina van het buitengewone crediet voor regeeringsaankoopen Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het tiertde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 (buitengewoon krediet). Bij de wet van 6 Sepetember werd een buitengewoon crediet van 60 mill, toegestaan tot het doen van uitgaven ten behoeve van de voorziening van de Ne- derlandsche volkshuishouding met voe dingsmiddelen voor mensch en dier en grondstoffen voor de industrie. Met be hulp van dit credit zijn inmiddels voor rekening van de regeering belangrijke hoeveelheden producten, in het bijzonder ten behoeve van de voedselvoorziening in het buitenland aangekocht. Voorts heeft de regeering een aanvang gemaakt met den aankoop van den bin- nenlandschen oogst van akkerbouwpro ducten. Door deze aankoopen is het toe gestane-krediet van 60 millioen thans uit geput. De ontwikkeling van den politie- ken toestand in Europa en de daaruit voortvloeiende gevaren voor de regel matige voorziening van de Nederlandsche volkshuishouding met de benoodigde pro ducten en grondstoffen maken het nood zakelijk, deze aankoopen zoowel in het binnenland als in het buitenland voort te zetten. De ministers van oeconomische zaken en van financiën zien zich derhalve ge noopt voor te stellen, het reeds toege stane crediet te verhoogen en wel in verband met de reeds voorgenomen aan koopen met een bedrag van 100 mill. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kabelballon veroorzaakt electrische en telefonische storingen Gistermorgen te 10 minuten voor elf uur weigerde even de radioi daar de elec trische stroom werd verbmoiken, welk feit zich even na dien herhaalde, maar vrij wel onmiddellijk scheen hersteld te zijn, zoodat de (berichtendienst gew|OjOn voort gang had. Een losgeslagen kabelballon was de oorzaak van deze ongewone sto ring. Volgens verkregen inlichtingen is de ballon, komende uit het Zuidwesten, de Oosterschelde overgestoken, na Wal cheren >en gedieelteijk Noiord-Beveand te zijn gepasseerd'. Tusschen Zierikzee en Moriaanshoofd werd door de neerhan gende kabel de rijkstelefo,omlijn meegemioj- men, even buiten Zierikzee aan den Pro vincialen Weg. Bij Schuddebeurs wierd eveneens de telefoonlijlnj vernield en raak te de neerhangende kabel de hoogspan ning van het electrische (niet der PZEMj. In de Vierbamneinlpolder sloeg de kabel dioor het laagspanningsiniet, terwijl iin de gemeente Sirjansland1 eönlige afheimings- en telefoondraden Werden vernield. Bo vendien wierd daar een schoorsteen ge lijk met het dak weggerukt op die woning van de dames v. d. W. De ballon is na deze, gelukkig geen ernstige vernie lingen, naar de richting Hollandsch Diep Weggedreven. Aan de overzijde van de MerWede van Hard'imxveld rukte de kabel twaalf uur een luchtkoker van het dak van een landbiouwschuur, waarin acht arbei ders Wierkzaam waren. Toen de verschrik te mannen ijlings naar buiten vluchtten Was er niets meer te bemerken. Alleen een in dieto polder Wonende vrouwl wist hun iets van het geheim zinnige voiOrval te vertellen. Zij had een kolossaal voorwerp, waaraan zooiets als een kabel afhing, snel over de schuur zien schuiven, waarbij de luchtkoker ver nield werd. Ook een lichtmast van ee(n voor den laadwial liggend schip werd ge raakt. zoodat hij doormidden brak. On geveer in het midden van de rivier ge komen viel het ding, volgens zeggen van de vrouw in het water en zonk onmiddellijk. Een en amder ging zooi vlug in zijn werk, dat de vrouw, die blijk baar de eenige ooggetuige is geweest, niet in staat Was een (nadere omschrijving van den omvang eta dein vorm van het voorwerp te geven. Ook in de Betuwe heeft de neerhan gende kabel van een ballolni opgerief ver oorzaakt. De bovenleiding van het electrische toet nabij het station Geldermalsen werd zoodanig vernield, dat men de op dit punt pssseerende treinen, over het twee de spoor mioest leiden. Behalve de elec trische geleiding moesten te Geldermal sen ook schio.orsteenen em, dakpannen het ontgelden. Waschlijnen, werden met paal en al uit den grond gerukt eto een eind- weegs meegesleurd. Voorts werden van verschillende huizen de ruiten vernield]. De chauffeur van een vrachtautoi, welke op den Lingedijk reed, zag plotseling de ruiten van zijn auto, springen, zonder te Weten, wat de oorzaak was. Jeugdige boefjes Dezer dagen liep; ©en 10-jarig meisje OP den Noordweg te St.-Laurems te collecteeren met een busje vqojr een kim- derzendingsvereeniging. Ze werd eenigem tijd gevolgd dao,r twee onbekende jongens, die haar vroe gen wat voor busje dat was, hoeveel geld er in zat en p,f ze het eens mochten zien. Toen het meisje dit laatste weigerde, namen ze met gewield het cpllectebusje van het meisje af en gingen er mee van door naar de richting Middelburg. Van dit feit werd aangifte gedaan bij den gemeenteveldwachter, wien het ge lukt is de daders, een tweetal Middel- burgseke schplieren, op te sporen. Bij' hun verhoor" verklaarden zij' het geld te hebben gedeeld en het te hebben ver snoept. Ook bekenden ze tong uit een winkel een pakje sigaretten te hebben meegenomen. De daders wiaren 8.... en 10 jaar oud. Hat wassende water De was der vier groote rivieren heeft nu in verschillende hoeken van het land het verkeer grondig ontwricht, nóg meer dorpen van de steden afgesloten em des potisch zijn invloed doen gelden. In Hel mond moest de dekenfabriek N.V. De Wit alles stopzetten en het personeel naar huis sturen. In de Betuwe werkt de overlaat van Spijk, om de water- vLoed1 te verstuwen. Baak, in OverU ijssel, zal dat voorbeeld spoedig moeten volgen. Ook |onze buren hebben er last van. Achter Pannerdem is het Duit- sche land' ééfn watervlakte, en in' Zee land zijn over de grens ook de polders van Vlaanderen overstroomd. Keulen en Maastricht melden nog was, zoodat er reeds maatregelen genomen worden om nóg hooger water te kunnen keeren*. Sedert Dinsdag steeg de Rijn bijl de overlaat bij Spij'k nog ongeveer een meter, en daardoor stort het rivierwater met geweld in het lage land van Herwen en Aerdt; het dorpje Spijk volkomen isoleerend van de buitenwereld. De over laat is nu een etmaal in werking. Het verkeer ondervindt veel hinder vapi het overtollige wiater, (omdat tal van veer diensten gestaakt zijn. Het mijnengevaar op de Zeeuwsche Stroomen Te bevoegder plaatse heeft de Zeeuw sche correspondent van de N. R. Crt. gevraagd hoe de avonddiensten der Prov. Boot in overeenstemming zijn te brengen met het mijnengevaar op de Ooster- en Westerschelde. Men deelde mede, dat noch op de Ooster-, noch op de Wester schelde mijnengevaar dreigt en dat het alleszins verantwoord is de verbindingen normaal te onderhouden. Er drijven welis waar losgeslagen mijnen in het water, maar deze zijn, volgens deskundigen, voor de scheepvaart geheel van gevaar ont- I bloot. Zoolang een mijn, van welke nationaliteit ook, drijvende is, zal zij, volgens de deskundigen ook bij een aan varing niet ontploffen. Gedurende den vorigen oorlog is geen enkel ongeluk veroorzaakt door een drij- j vende mijn en tot nu toe zijn alle, in de Scheldewateren gevischte, zoowel als aangespoelde mijnen, onschadelijk geble ken. Als zoo'n mijn eenmaal is aange spoeld en als het stuk ankerketting dat er bij hangt ergens aan vast raakt, zoo dat de mijn zich als het ware zelf ver ankert, kan dit natuurlijk wel tot een ontploffing leiden, hetgeen onlangs nog geschied is. Een drijvende mijn echter is ongevaarlijk en het heeft geen zin op grond van een denkbeeldig gevaar de genen, die des avonds van de bootver bindingen in Zeeland gebruik moeten maken, te dupeeren. Duinen afgeslagen Tengevolge van de stormen der laat- ste dagen zijn de duinen aan het wester- strand te Hollum bij Ameland zoodanig afgeslagen, dat het badpaviljoen gevaar loopt, wanneer het weer hoog water wordt, door de zee verzwolgen te wor den. Nadat Dinsdag de inventaris was ge borgen, is thans de eigenaar-exploitant bezig het gebouw af te breken. Ook een aant;al zomerhuisjes loopt gevaar te worden weggespoeld. Rusland verbreekt de diploma tieke betrekking met Finland Da Russen zouden hedenmorgen Finland zijn binnengevallen Verhooging crediet voor regee ringsaankoopen met 100 millioen De vaart op de Zeeuwsche Stroomen in verband met mijnen Losgeslagen kabelballon veroor zaakt vele kleine ongelukken Iets kouder Dèn 'n Mijnhardtje De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: 1 Deo. Zon op: Zooi onder: 7,48 15,50 Maan op: Maan onder: 1 Dec. 21,13 11,04 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaigwater: 1 Deo 5,13 17,40 10 57 23,17 Verkiezing leden Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden Nadat op 1 November zes leden van de afdeeling groot bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken bij enkele candidaatstelling waren her- of gekozen, moest voor de zes plaatsen in de afdee ling klein bedrijf een stemming plaats hebben. Hiervoor waren 6 personen uit den middenstand candidaat gesteld! en nog 3 personen behoorende tot coöpe raties. Het resultaat is dat bij de jl. Maandag gehouden stemming, waarvan de stem biljetten gisteren zijn geopend, herkozen zijn de zes eerst bedoelde candidaten en wel de heeren L. A. Stofkoper, Middel burg; W. v. d. Berg, Bruinisse; P. I. Hamming en J. B. A. van Hall, beide te Vlissingen en gekozen de heer J. C. E. J. Peek, Middelburg en J. de Kruijter, Goes Verkiezing Kamer van Koophandel West-Brabant - Bij de op Dinsdag 28 November 1989 gehouden verkiezing van leden der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant, wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 1940, wer den bij enkele candidaatstelling herko zen tot leden van de afdeeling Groot bedrijf de heeren: Ir. A. F. J. Beukers, Breda; Dr. Ir. J. P. M. van Gilse, Roo sendaal; A. J. M. van Iersel, Breda; M. J. Smit, Zevenbergen; Ch. M. J. J. Smits, Breda; A. F. Tiebackx, Roosen daal en tot leden van de afdeeling Kleinbedrijf de heeren: F. A. Akkermans, Oud-Gastel; G. Amsing Jr., Tholen; F. W. E. Broekmans, Bergen op Zoom; J. G. J. Peeters, Steenbergen; J. A. J. van Rooijen, Breda; H. F. A. Sprangers, Breda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1