ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 28 NOVEMBER De Kern HOOFDPIJN? Uit Stad en Provincie ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland; flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. OPGEW ZIERIKZEESCHE COURANT 17S7J-. 188® Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14200 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER blijve de aandacht gericht op het hooge Noorden, aan de Russisch-Finsche grens, waar de Sovjet een aanval van Finsche zijde in scène heeft gezet omde 1 Russen boos te maken, teneinde vol- j doening te kunnen eischen en bij niet in williging het woord aan het kanon te j geven, met als resultaat de inlijving van een deel of geheel Finland bij de Sovjet. 1 Molotov heeft op dezen vermeenden aan- j val onmiddellijk een nota laten volgen j met den eisch dat de Finnen hun troepen uit het bewuste grensgebied zullen terug trekken. Na een bespreking heeft de Finsche regeering haar antwoord op de nota van de regeering der Sow jetunie gepubliceerd. In dat antwoord wordt vastgesteld, dat tijdens de onderhandelingen, welke on langs zijn gevoerd, de Finsche regeering haar standpunt reeds uiteen heeft gezet. Gelijkelijk wordt vastgesteld, dat van Finsche zijde niet is geprovoceerd: geen enkel kanonschot werd gelost, terwijl dit niet gezegd kan worden van sowjetzijde. Toch verklaart de regeering van Finland zich bereid haar troepen op den door de sowjetregeering gewenschten afstand van de grens terug te trekken, op voorwaarde dat van sowjetzijde een soortgelijke maat regel wordt genomen. De beweringen der Sowjets met betrek king tot het grensincident zijn volkomen ongegrond. Deze beweringen vormen een onderdeel van de verscherping der anti- Finsche campagne welke geopend is door den aanval in de Prawda op den Fin- schen minister-president, Welingelichte kringen verklaren, dat Finlands besluit zijn onafhankelijkheid te verdedigen, niet geschokt zal worden door den hevigen zenuwoorlog, welke blijkbaar is ingezet. Het is de oude geschiedenis, die zich de laatste jaren telkens herhaalt. Het grensincident is voor Japan de inleiding geweest voor zijn veroveringscampagne in Mandsjoerije in 1931, voor die in N. China in 1937; voor Italië voor de ver overing van Abessinië in 1935; voor het Derde Rijk voor de onderwerping van Tsjecho-Slowakije in 1938, van Polen in 1939. De annexatie van Oostenrijk door Duitschland en de verovering van Albanië door Italië maakten een uitzondering op het grensincident-motief: Oostenrijk werd bezet, omdat dr. Schuschnigg het Duitsch- Oostenrijksche politiek verdrag zou heb ben geschonden. Albanië, omdat het werd uitgeschud door een „avonturier", met name Koning Zogoe. Er is in de historie van Europa en de wereld wellicht geen tijdvak te vinden, dat zóó rijk is aan noodlottige grensincidenten als dit, waarin wij leven. BRITSCHE HULPKRUISER IN DEN GROND GEBOORD Twee Duitsche kruisers namen aan het gevecht deel De Britsche hulpkruiser „Rawalpindi" die deel uitmaakt van een patnoelje voor de Qontrabanda-controle op demi Duitschein handel, is Zuid-Oost van IJsland door Duitsche orologsbodems in den grond ge boord1. Op 23 November omtrent half vier in den middag kreeg de Rawalpindi ©em vijandelijk schip in zicht. Kapitein Ken nedy, die het schip door zijn verrekijker had onderzocht, zeide„Het is de Deutschland. Best", en de bemaninliin'g werd tmeteen pp haar posten ger;oepen. De koers werd gewijzigd om het schip aan stuurboord te krijgen. Een rookgordijn werd gelegd om de Rawalpindi gelegen heid1 te geven te ontsnappen. Spoedig echter kwam aan stuurboord1 een tweede vijandelijk schip in zicht. De Deutschland seinde, naderbij komend, aaln. de Rawal pindi bij te draaien en toein, zij haar koers vervolgde, loste de Deutschland een schot voor de boeg. Daar dit Waarschuwingsschot verwaar loosd1 werd, loste de Deutschland kort na kwart voor vieren het eerste salvo van haar 11 duims kanpmmiein op een afstand1 van 9000 meter. De Rawalpindi antwoordde met alle vier de zes duims- kancnneini aan stuurboord1. Het derde sal vo van de Deutschland doofde alle lich ten en vernielde de electrische wiiinichen voor den munitieaanvoer. Het vierde salvo schpot de geheele brug en de marco- nistenkame- iwieg. Beide Duitsche sche pen naderden (niu snel en het twieede was nu achter de Rawalpindi omgeloo- pen en vuurde van bakboordzijde. De Rawalpindi zette het gevecht voort, totdat elk kanon buiten wierkijng was ge steld en het geheele schip in brand! stond', behalve de bale en het achterschip. Nadat dit ongelijke gevecht 30 a 40 mi nuten geduurd had, hield de vijand pp met vuren en drie booten, die niet voor het vuur vernield waren en waarvato er een vol Water liep, werden neergelat^d. Twee van deze booten, waarin ruim dertig menschen zaten, werdem door een van de Duitsche schepen opgepikt. De elf overlevenden, die de Chitral (een andere hulpkruiser) binnengebracht heeft, zwommen naar de volgeloopen boot eai zouden waarschijnlijk eveneens opgepikt zijn, indien omstreeks 6 uur 15 de na dering van een Engelschen kruiser den vijand niet genoopt had zich terug te trekken. De Rawalpindi bleef midscheeps bran den tot acht uur, toen zij naar stuur boord kapseisde en met alle (Overleven den in de golven verdween/. DE RAMP VAN DE „SPAARNDAM" Vijf opvarenden gedood De „Spaarndam", die op de thuisreis van New-Orleans naar Rotterdam was, had, na veertig dagen in de Duins en acht dagen te Londen te hebben gelegen, op Vrijdag toestemming tot voortzetting van de reis gekregen. Daar het om ver schillende redenen onmogelijk was Til bury reeds op Zaterdag te verlaten, ver trok het schip in den loop van Zondag. De Maandagochtend brak aan met stormachtig weer. De bemanning van de „Spaarndam" trok zich daar echter niets van aan, en het scheepsleven ging zijn gewonen gang, toen om negen uur plot seling een geweldige slag ergens onder het voorschip weerklonk. Het luik op het ruim van het voorschip vloog de lucht in en de ijzeren binten, waarop het dek rust, kwam gekromd naar boven te staan. Gelukkig bevond er zich op het oogenblik van de ramp niemand op het voorschip. Bij de eigenlijke ontploffing heeft dan ook slechts een lid van de bemanning het leven verloren. Het was de 17-jarige koksmaat Mikkelsen, die op weg naar het sloependek was en daar in het hoofd getroffen werd door een stuk ijzer, dat door de lucht vloog. De rest van de be manning ondervond geen letsel van de ontploffing, zoodat de verscheping in de reddingbooten dan ook zonder moeilijk heden kon plaats hebben. Alles verliep als normaal. De marconist bleef op zijn post, om de SOS-signalen uit te zenden, en de positie van het schip te geven, en ondertusschen streken de matrozen de reddingsbooten. De marco nist bleef op zijn post, totdat hij eindelijk met den kapitein en enkele andere offi cieren als laats ten van het zinkende schip ging. Voor het echter zoover was gekomen had er een tragedie plaats -gehad. Drie van de reddingbooten waren met goed gevolg gestreken en van het schip losge komen, toen de vierde in moeilijkheden kwam. Deze boot hing nog slechts een halven meter boven' het water, toen een hooge zee haar plotseling opnam en naar boven smeet. Een seconde later was de golf langs het schip weggeloopen en viel de boot in zijn takels terug. Daarbij is toen iets verkeerd gegaan. De boot kwam aan een takel vrijwel verticaal te hangen, met het gevolg, dat de inzittenden er allen uitvielen. 4 van de 7 schepelingen kwamen daardoor om het leven. VERSCHILLENDE BERICHTEN Mijnen aangespoeld De Novemberstorm van Zondag heeft een zeer oingewenscht gevolg gehad; tal rijke drijvende mijnen zijln, inaar omze Wateren gestuwd en vormen eeju 'gevaar voor de scheepvaart. Op vele plaatsen zijn de gevaarlijke monsters op' de kust gespoeld. Bij V1 i s s i n g e m signaleerde men gisteren in de Westerschelde 14 drijvende mijinen; 6 spoeldeb er aain. Te Z a n d v e* o r t spoelden 2 mijnejn! aam op het Noordelijk strand en wel teir hoogte van het Grand1 Hotel en evettij voorbij het Noorderbad. Bij Castricum kwamen er pok twee (o,p het strand1. Eén heeft men er tot explosie gebracht; de andere werd gedemonteerd. Bij Schevenin- gen wferd1 een mijin op de pier gesig naleerd. Bij Oud dorp spoelden ook 2 mijnen aan, die onschadelijk gemaakt zul- Wat staat U toch te prakiseeren Gij Dames en ook gij Heeren Wilt Gy Uw kennissen naar genoegen verryken Komt dan by ons eens rustig kijken Zeer zeker zal het U behagen Dat U bij ons zoo vlug kunt slagen KUNSTHANDEL FRANS MURK len Wordem. Ook op Texel zijn elnkele mijnen aangespoeld1 etni op het strand tot ontploffing gekomen. Vlak bij Oude Schild1 slo<eg een mijn tegen den dijk, waard&or een groot gat ontstond. Ia het dorp braken vele miten. Tusschen twee palen waren alle telefoondraden vernield1. Men vermoedt, dat dit op re kening moet worden geschreven van een door den storm voortgedreven kabelbal lon. Het telefoonverkeer met den vasten wal was daardpor verbroken. Door auto in sloot geduwd Op den Provincialen Weg te Tolbert, ge meente Leek (Gron.) is Zondagavond door nog niet opgehelderde oorzaak een personenauto, bestuurd door den 46-j. P. D. uit Nibbixwoud, tijdelijk werkzaam te Bakkeveen (Fr.) en op weg daar heen, op een 21-jarigen jongeman uit Haulerwijk. Hof genaamd, ingereden. De jongeman liep geheel rechts van den weg, geaimd met zijn meisje. Hij werd van achteren door den auto gegrepen en in de sloot geslingerd. De auto vloog tegen een boom op en werd ernstig be schadigd. De inzittenden bleven onge deerd. De aangeredene,. die hevig bloed de uit voor- en achterhoofd, had een schedelbreuk op geloop en en bovendien veel water binnen gekregen. Auto botst op een boom Gistermiddag reed de 30-jarige heer R. Lambers, vervener te Nieuw Amster dam, met zijn auto in de richting Am- sterdamscheveld. B'j een zijtak moest hij een hem tegemoet rijdende auto pas- seeren. Warschijnlijk door de snelle vaart en de gladheid van den weg verloor de heer L. de macht over het stuur, waar door hij tweemaal tegen een boom aan botste. Omstanders, die het ongeluk za gen gebeuren, snelden te hulp en haal den den heer L. zwaar verminkt uit den totaal vernielden auto. Zij brachten hem binnen bij een landbouwer. Spoedig wa ren doktoren uit Nieuw Amsterdam en uit Emmen aanwezig, die overbrenging naar het ziekenhuis te Emmen nood zakelijk achtten. Kort na aankomst is de heer Lambers overleden. De heer L. was gehuwd. Door diesel gegrepen Op den onbewaakten spoorwegover gang in den Woudhuizerweg is gister middag een personenauto, bestuurd door den heer H. J. Vos uit Ernst, door een Dieseltrein, komende uit Zutfen, gegre pen. De auto sloeg over den kop en kwam in een sloot terecht. De heer Vos die de eenige inzittende was, werd ern stig gewond. In zorgwekkenden toestand is hij naar het R.K. Ziekenhuis te Apel doorn overgebracht. De auto werd to taal vernield. De trein had twintig mi nuten vertraging. Door het actief optre den van den heer A. de Haan, die nabij dezen overweg woont, is de machinist van den trein, die spoedig uit de an dere richting zou naderen, tijdig ge waarschuwd. D« bevolking der aarde De bevolking der aarde werd volgens de jongste cijfers gepubliceerd door net maandelijksche bulletin voor de statistiek van den Volkenbond, op het einde van 1938 geschat op 2143 mill., waarvan meer dan de helft in Azië woont. Europa telt, Rusland niet meegerekend, 400 millioen inwoners, Afrika ruim 150 millioen, Noord Amerika 142 millioen, Midden-Amerika en Zuid-Amerika samen ruim 130 millioen, Australië 10.5 millioen. Indien men de landen afzonderlijk beschouwt, komt China op de eerste plaats met een bevol king, die geschat wordt op 450 millioen, dan volgt Britsch-Indië met bijna 366 mil lioen, de URSS met 170 millioen, de Ver- eenigde Staten met 130 millioen, Duitsch land met Oostenrijk en de Sudeten-Duit- sche gebieden met 79 millioen, Japan met 72 millioen, Nederlandsch-Indië met 68 millioen, Groot-Brittannië met 48 milli oen, Brazilië en Italië met ieder 44 mil lioen, Frankrijk met 42 millioen. Geen en kel ander land heeft een bevolking van meer dan 40 millioen. De mandaatgebie den tellen samen 20 millioen inwoners, KORT EN BONDIG In „The American Automobile" kwa men onlangs de volgende cijfers van het totale aantal automobielen in de wereld voor: Afrika 655.755, Amerika (zonder de V.S.) 2.214.626, Ver. Staten 29.211.651, Australië 1,128.637, Azië 66.550 Europa 9.065.475. Totaal 42.942.694. Vol gens de reederij van het motorschip Sliedrecht ontvangen rapporten is 't zoeken met vliegtuigen naar de ver misten gedurende de laatste dagen zon der eenig resultaat gebleven. Men heeft tot zijn diep leedwezen moeten besluiten op advies van tot oordeelen bevoegde Engelsche deskundigen, het zoeken te staken. De commissie, welke door het Noorsche Storting belast is met de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede, heeft besloten den prijs dit jaar niet tot te kennen en het geld tot het volgend jaar te reserveeren. Dit be sluit is onder de tegenwoordige omstan digheden volkomen verklaarbaar. In een overzicht over de militaire gebeur tenissen van den afgeloopen Zondag ver meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat het aan een af deeling Duitsche verken ners gelukt is tot aan de Maginotlinie door te dringen. Als Indianen hebben de Duitsche verkenners over het vijande lijke terrein moeten voortsiuipen. Sinds Zondagavond woedt een koudegolf boven Japan en China. In geheel Japan is de temperatuur aanzienlijk gedaald. Uit Sjanghai wordt groote koude ge meld. In de internationale nederzetting en in de Fransche kolonie zijn in het geheel meer dan 30 personen doodge vroren. Het Poolsche Telegraaf-agent: schap bericht, dat de Duitschers in Po sen taliijke Polen hebben gefusil leerd, waaronder de meest vooraan staande vertegenwoordigers van de Pool sche society. Verscheidene namen worden door het agentschap genoemd. Ook wordt eenaantal namen van vooraanstaande Polen genoemd, die gearresteerd zijn. Een Duitsche treiler, metende 300 ton, is gistermorgen op een mijn geloo- pen en binnen een minuut gezonken op dezelfde plaats in de Duitsche mijnen velden bij Langeland, waar ook de Duit sche mijnenlegger Zaterdag is gezonken. De bemanning bestond waarschijnlijk uit 10 koppen. Tot nu toe zouden drie le den van de bemanning zijn gered. RECHTZAKEN Rechtbank te Breda Zitting van 27 November. Voor den Politierechter bij de Arrond. Rechtbank te Breda werden Maandag jl. onder meer de navolgende zaken behan deld en uitgesproken: Op 29 Mei jl. had de 21-jarige los werkman P, J. uit T h o 1 e n te diep in het glaasje gekeken. Toen hij dien dag dronken over den Halsterscheweg te Hal steren laveerde, oordeelde de chef-veld wachter E. v. d. Z., dier gemeente het in 's mans eigen en een anders belang het noodig hem deswege naar den amigo over te brengen, doch op een dergelijk verblijf stelde J. allerminst prijs, hetwelk hij kenbaar maakte door zich tegen zijne arrestatie te verzetten, door met geweld in een andere richting te rukken en te trekken, dan waarin de politieman hem wilde geleiden. Hierdoor maakte hij be grijpelijk de zaak maar erger, want voor dit optreden kreeg hij natuurlijk een bon op den koop toe. Toen dit laatste geval thans voor den Politierechter behandeld werd, bleek J. om zich terzake te komen verantwoorden geen gevolg te "hebben gegeven. Zulks was evenwel geen beletsel, want nadat de politieman zijn opgemaakt verbaal onder eede had bevestigd, stond de schuld van J. voldoende vast, waarom hi] door den Politierechter werd gevon nist tot een boete van f 15 of 10 dagen hechtenis. j Van een onder de gemeente Halsteren i gelegen veld met aardappelen, toebehoo- rende aan den landbouwer N. B. v. d. M. uit Tholen, hadden een tweetal inwoners van Halsteren op 18 October jl. ieder een hoeveelheid aardappelen weggeno men. In deze zaak werden geen getuigen gehoord, terwijl ook de verdachten nl. de 29-jarige schilder A. J. v. d. Z. en de 28-jarige M. W., niet verschenen waren. Hun uitspraak zullen ze evenwel wel op de een of andere manier vernemen en vermoedelijk zal het hun dan wel niet meevallen ook, want v. d. Z. werd ver oordeeld tot 1 week gevangenisstraf, ter wijl verdachte W. een veroordeeling kreeg van 4 weken gevangenisstraf. Finland geeft Rusland een te gemoetkomend antwoord Britsche hulpkruiser door de Deutschland" vernietigd Hoe de „Spaardam" van H.A.L. op de Noordzee zonk De laatste storm wierp vele mijnen op onze kust Het voetbalprogramma voor den tweeden December Waarschijnlijk eenige regen Dan 'n Mijnhardtje Twee stuks 1 O ct. - Twaalf stuks 50 ct. 29 Nov. Zon op: Zoin onder: 7,45 15,51 Maan op: Maan onder: 29 Nov. 18,47 9,42 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaaigwater 29 Nov. 4,06 16,18 9,32 2144 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. SEROOSKERKE. De gehouden oogst- collecte van j.l. Zondag heeft opgebracht de som van f26,46. KERKWERVE. Zondagmorgen werd al hier een gift gecollecteerd van f25 voor de Kerk. ELKERZEE. Woensdag 29 Nov. (dank dag) 9.30 uur ds. Boschloo en 2 uur ds. Veen,. Geref. Kerk. ELKERZEE. Woensdag 29 Nov. (dank dag) 9.30 en 2 uur ds. Vogelaar. Tweetal te Haamstede, K. Bokma te Waardhuizen en H. C. Voorneveld te Zuilichem. ZONNEMAIRE. Woensdag 29 Nov. (dankdag) 9.30 en 2 uur ds. Lanting van Fijnaart. NIEUWERKERK. Woensdag 29 Nov. (dankdag) 9.30 ds. Venema, 2 leesdienst en 6 uur ds. Venema. Geref. Gem. NIEUWERKERK. Woensdag 29 Nov. (dankdag!) 9, 2 en 6 (uur ds. Honkoop van van Den Haag. ST.-PHILIPSLAND. Donderdag 30 Nov. half 7, ds. J. D. Barth uit Dordrecht. OUD-VOSSEMEER. Woensdag 9.80 en 2' ure ds. Van Eist. Ger. Kerk 9.30 en 2 ure ds. Vreugdenhil. Oud-Ger. Kerk geen dienst. POORTVLIET. Woensdag 29 Nov. Ned. Herv. Kerk. Dankdag, des morgens en 's middags ds. J. v. d. Heuvel inplaats van ds. Van Zandt. ZIERIKZEE. Een hier gestationneerd militair heeft uit de haven opgevischt en aangebracht bij de politie, een tasch met inhoud, o.a. bankpapier, los Belgisch geld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1