ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 27 NOVEMBER 1939 OPGENOl Z1ER1KZEESCKF. COURANT De Kern BffEUMTlEK? - MljnharUIJe ABONNEMENT 17£>7 1GBC Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland: f 10.P« Jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14199 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt het scherpe licht op de moei lijkheden, die de neutrale scheepvaart on dervindt tengevolge van den steeds feller gevoerden strijd ter zee, die zich o.a. uit door het vaarwater te vergiftigen met een onbeperkt aantal mijnen en het afkondigen van maatregelen door Enge land hoe dat allen export van de neu tralen wenscht te behandelen. Niet alleen hebben België, Nederland en Zweden daartegen protest aangetee- kend, maar ook Italië en Japan hebben zich tegen deze verscherpte maatregelen hun stem verheven, waaraan men wellicht gereeder het oor zal leenen, dan aan Den Haag en Brussel. Het is een verblijdend feit, dat naast de kleine neutrale mogendheden ook Ita lië op het ongewenschte van die maat regelen opmerkzaam heeft gemaakt. Juist nu vrijwel alle neutrale mogendheden van Suropa haar oordeel te kennen hebben gegeven, mag men verwachten dat de besluiten, welke te Londen zullen worden genomen, door de publieke opinie van het geheele neutrale buitenland beïnvloed zul len worden, en dat bij de ten uitvoer legging van de blokkade met de belangen van de neutralen dus meer rekening zal worden gehouden. De Japansche gezant te Londen heeft namens zijn regeering een woord van protest doen hooren. Toegegeven, dat de jongste verliezen der neutrale schepen aan de Engelsche kust door DuitsChe mij nen zijn veroorzaakt, alsdus verklaarde de woordvoerder, dan nog gaat de Brit- sche premier niet alleen verder dan de grens van represailles, zooals die in het Internationaal recht is erkend, doch han delt hij ook in strijd met de door de Britsche regeering tegenover Japan aan gegane verplichting, dat de Britsche re geering de verschepingen van Duitsche producten niet zal onderscheppen. Deze protesten zullen zeker met zorg door Engeland worden overwogen, dat wel alles zal doen wat in haar macht is om de moeilijkheden voor de neutralen te verzachten, maar dat Londen maatre gelen zal nemen om Berlijn te antwoor den op de met gulle hand a la Zwarte Piet, uitgestrooide mijnen in de Noordzee, staat wel bij voorbaat vast. Plots is Finland weer in den licht cirkel geplaatst door een incident aan de Russisch—Finsche grens, waarbij Russi sche militairen beweren, dat zij onver hoeds door de Finnen bij Mainil met granaten werden besloten, waardoor 4 mannen werden gedood en 9 werden ge wond. Hoewel men van Finsche zijde ontkent dat zich een incident aan de grens heeft voorgedaan heeft Molotov aan den Finschen gezant te Moskou een nota overhandigd, waarin Rusland pro testeert tegen de vermeende incidenten en sommeert, dat de Finsche regeering onmiddellijk haar aan de grens verzamel de troepen terug zal roepen en ze 25 kilometer van de grens zal terugtrekken, welke sommatie dus neerkomt op een ultimatum, dat niet nagelaten heeft in het Noorden ontsteltenis te wekken, om dat men van meening is, dat Rusland een aanleiding zoekt om Finland aan te vallen. Inmiddels schijnt het onmiddellijk gevaar van een aanval weer al te zijn geweken, daar Molotov nader heeft ver klaard, dat de Sovjetregeering het belang niet wil overdrijven van het incident, waarvoor troepen, die slechts geleid wor den door hun bevelhebber, wellicht ver antwoordelijk zijn. Hij wenscht echter de zekerheid .te hebben dat een dergelijke aanslag niet zou worden herhaald. Engelands premier, Chamberlain, heeft gisteravond een radiorede gehou den, waarin hij een mededeeling deed over de oorlogsverklaring aan Duitschland De oorlog, naar welks voorkoming men zoo krachtig gestreefd had, stond voor Engeland. Door Hitiers ongebreidelde eer zucht bleef niets meer over dan de tanden op elkaar te zetten en tezamen met vrien den en bondgenooten een einde te maken aan deze politiek van overheersching, die zoo lang de vrede in Europa had ver stoord. Chamberlain zette uiteen, dat hij on derscheid maakte tusschen oorlogsdoelein den en vredesdoeleinden. Ons oorlogs doel, zoo zeide hij, kan zeer kort gedefi nieerd worden. Het is onzen vijand den nederlaag toebrengen en daarmede bedoel ik niet slechts de nederlaag van de mili taire krachten van den vijand. Ik bedoel de nederlaag van de agressieve afblaffen de mentaliteit, die voortdurend tracht an dere volkeren door geweld te overheer- schen, die een brutale vdldoening vindt in vervolging en marteling van onschade- DE RAMP VAN DE „SIMON BOLIVAR" De Zeelandboot brengt 88 geredde pastagiers te Vlissingen aan wal Zaterdagmiddag, even na 3 uur, is de mailboot „Oranje Nassau", met 88 gered den van de „Simjojn Bolivar" te Vlissiinj- gen aangekomen; stil verwelkomd door die duizenden, die in de (nabijheid van den aanlegsteiger van deze aalnjkojnst ge tuige wilden zijn. Langzaam sto.omde de Oranje Nassau naar de ponton, waar ze precies te kwart over drie werd gemeerd. Toen het schip op: enkele meters van de wachtende^ was genaderd, toen honderdefni ongein op den wal tientallen poge(a( aap boord zochten, vojid de ontroeripg, die zoolang bedwongen was geweest, een uitweg}. Vrouwen, die Woensdag tamelijk teleur gesteld' uit Vlissingen wiaren vertrokken, die elkaar daar Zaterdag met een nieuwe hoop in het hart Weer hadden getroffen, vielen snikkend itra elkanders armen en Zeiden: „Zie je wiel; Ze zijln toich nog gekomen". Op de Oranje Nassau stonden de pas sagiers schouder aan schouder over de railing gebogen, Zwijgend eim huilend. Aan hun kleeding Wias al te zien, dat zij bij een ramp betrokken waren geweest; de bagage die zij meevoerden, die uit Wat courantenpapier omwikkelde pakjes, dan Wel uit schoenendOiOzen besto|n|d, duidde in sterkere mate daarop, maar nog dui delijker was dat aan hun gezichten, aan hun bewegingen te zien. Het was een langs, droeve stoet, die ditmaal van de loopbrug van de Oranje Nassau kwam en die zich, omstuwd door familie ien vrienden, [naar de douainehal begaf, waar de bagage en de 88 passa giers thans slechts zeer korten tijd vor derden. Wachtenden en teruggekeerden, die de douane gepasseerd waren, verza melden. zich in de wachtkamer van het station, waar de vertegenwoordigers van de KNSM er zorg voor droegen, dat de eerste hulp, die velen, moral in fi- nancieelen vorm, behoefdeln, Werd ver strekt. Diep aangrijpende tafreelen speeldönj zich in de wachtkamer af. De geredden vertelden hun wedervaren, legden/ de om standigheden uit, waaronder lieve levemö verloren waren gegaan. Diep tragisch was het weerzien tusschen zijn familie en den heer Wansing, die met vrouw* ep vier kindieren naar West-Ijnidië was ver trokken ien die met twee kinderefni te Vlissingen terugkeerde. Met een extra dieseltrein zijn de pas sagiers van de Oranje-Nassau te om streeks vijf uur uit Vlissingen vertrokken. VERHOOGING BENZINE- EN PETROLEUM-PRIJZEN Naar het A.N.P. van de zijde van de Petroleummaatschappijen „Shell", „Stan dard", „Texaco" en „Purfina" verneemt, is het, met het oog op de inmiddels verder gestegen kosten van aanvoer, on mogelijk gebleken de bestaande prijzen van benzine, petroleum en donkere oliën te handhaven. De benzineprijs aan de pompen is thans gebracht op I6I/2 cents per liter, terwijl de prijs van petroleum met 3/4 cents en die van gasolie en an dere donkere oliën met 1/2 cents per liter is verhoogd. VERSCHILLENDE BERjCHTEN Duitsch stoomschip gestrand Aan de Oostkust van Schiermonnikoog is Vrijdag het Duitsche s.s. „G e r r i t F r i t s e n", metende 6000 ton, thuisbe- hoorend te Bremen, gestrand. Verscheiden Duitsche sleepbooten voeren ter assisten tie uit, evenals de reddingsbooten van Oostmahorn en Borkum. Het schip zit hoog op de ruggen. Aanvankelijk weiger de de bemanning het schip te verlaten, maar toen Zondag het schip lek sloeg door de ruwe zee, nam de Duitsche red dingboot de bemanning over. lijke burgers en die uit naam van de be langen van den staat de verwerping recht vaardigt van eigen gegeven woord, waar dit maar passend geoordeeld wordt. Wanneer het Duitsche volk ervan over tuigd kan worden, dat die geest even slecht is voor het Duitsche volk als voor de rest van de wereld, zou het er af stand van doen. Wanneer wij kunnen be reiken, dat de Duitschers dien geest laten varen zonder bloedvergieten, zooveel te beter, maar van dien geest moet afstand gedaan worden. Dat is ons oorlogsdoel. Huwelijk in den kelder Op het ©ogenblik, dat ergens in Frank rijk de sirenes een groot© stem iopzet- ten ter waarschuwing tegen luchtgevaar. maakte een raadslid zich op om het huwelijk van een officier ©n vier solda ten met meisjes uit zijn gemeente te voltrekken. Daar hij het hQofd1 was van een hulppost moest hij zich terstond daar heen begeven. Hij telde den burgemees ter op de hoogte, die last gaf een ver trekje in de kelderverdieping van het stadhuis bij zijn commandopost als chef van den luchtafweer in te richteini, waar hij de vier paren in den echt verbond. O/er den kop geslagen Zaterdagmiddag is de heer Koks, een 28-jarige uitgever te Amsterdam, met zijn auto-, nabij het kruispunt Nieuftvehoek te Soest. in botsing gekomen met eejnl taxi. De personenauto slioieg driemaal over den kop, Iwiaarbij de heer Koks |0p slag moest zijn gedood. De mede-inzittende van den wagen liep geen letsel op. De taxi werd beschadigd. Brandkast meegenomen - Zaterdagnacht is men er in geslaagd binnen te dringen in het perceel Groene- wegje 144 in Den Haag, waar een groothandel in verf is gevestigd. Door het openen van de straatdeur is men binnen gekomen. Het doel bleek de brandkast in het achterliggende kantoor te zijn. Er zijn pogingen aangewend om deze open te breken, maar toen dat niet lukte heeft men de geheele brandkast op een in het gebouw staande transportfiets geladen en is men er mee weggereden. De brandkast bevatte ongeveer vijfhonderd gulden. De ramp van de .Slledrecht" De directeur van de reederij van het m.s. „Sliedrecht" heeft uit Londen be richt ontvangen, dat volgens telefonische mededeeling van den eersten stuurman in den gezondheidstoestand van matroos Storm eenige verbetering is ingetreden, hoewel deze nog ernstig is. De overige in het hospitaal verpleegde schepelingen gaan goed vooruit. Dr. Ebes van de Simon Bolivar heeft zich welwillend ter beschikking gesteld en vertrekt naar Oban om de schepelin gen te bezoeken. Het door de reederij gehuurde vliegtuig zet de onderzoekingen naar de nog vermiste sloepen voort. Moeder en schoondochter verdronken Aan den Loosduinschenweg te 's-Gra- venhage is Zaterdagavond een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Ter plaatse reed om ongeveer half zeven een DKW- auto met gesloten kap, vermoedelijk be stuurd door de 27-jarige mevrouw M. E. Zij was vergezeld van haar schoonmoeder de 58-jarige mevr. H. M., eveneens uit 's-Gravenhage. Vermoedelijk doordat de bestuurster van den kleinen auto wilde stoppen voor een wielrijder slipte de wagen, waardoor mevr. E. de macht over het stuur ver loor en de auto van de kade in het water stortte. De wagen verdween geheel onder de oppervlakte en kantelde boven dien. Omwonenden en voorbijgangers schoten onmiddellijk te hulp, maar aan gezien de auto was gekanteld duurde het ongeveer tien minuten voordat men er in was geslaagd de beide dames uit den wagen te bevrijden. Zij bleken reeds te zijn overleden. Het vliegtuigongeluk te Hillegersberg Zaterdagmiddag was men zoo ver ge vorderd, dat men in de opengemaakte cabine van het vliegtuig de stoffelijke resten van den vlieger heeft aangetroffen Bestuurder van het verongelukte vlieg tuig was de 20-jarige sergeant-vlieger J. J. Clinge Doorenbos. Het stoffelijk over schot zal naar Hilversum worden ver voerd. Duitsche vrouw wilde schijnhuwelijk sluiten Een 29-jarige Duitsche vroulw1, M. V. (woonachtig te Roermond', moest vanwege de politie te Nijmegen, in Welke stad zij tijdelijk verblijf hield, het land verlaten, omdat zij zonder middelen van bestaam was. Een veekoopman uit Linden, die veel belang stelde in deze vrouw, wilde haar gaarne in Nederland houdelm en vond een 68-jarigen main uit Nijmegen bereid' tegen betaling van honderd gul den met de Duitsche vrouw: in het hu welijk te treden. Beiden verschenen/ voor den ambtenaar van dejni burgerlijken stand te Nijmegen om aan te teekenen. Dit Was de politie ter oiore gekomen. Zijl greep onmiddellijk in, zoodat de vrouw toen zij voor den ambtenaar verscheemi, door een rechercheur werd aangehouden. Zij Werd naar Roermond overgebracht, Waar zij op last van d/e commissaris van pplitie over de grens is gezet. KORT EN BONDIG Een neutraal schip is naar de ha ven van Marseille opgebracht. Ondier de talrijke passagiers die zich aan boord bevonden, waren 250 Duitschers. Hiervajm zijn er honderd van bopird gehaa ld om naar een conoeinitratiekamp te wor den gebracht. De postzakken met voor Duitschland' bestemde post werden even eens van boord gehaald en zij|tt in beslag genomen. Het Duitsche schip „Adolph Woermann" is dopr de bemaniaiing tot zinken gebracht, aangezien zij Wil de voorkomen, dat het schip in vijan delijk© handen zou vallen. De geheele bemanning, bestaajmde uit 127 koppen en 35 passagiers, (waaronder 18 vrouwen, is gered. Er zijn geen menscheinileveins verloren gegaan. Zaterdagmiddag is een vaartuig van de Duitsche kustwacht nabij het Duitsche mijnenveld i|nj de om geving van den vuurtoren Kjeldsnor op het Deensehe eiland Langelainld, op een onjjn geloopen en binnen drie minuten1 gezonken. Het schijnt dat 33 ma/nj ge red! zijn. Twaalf man Zouden verdronken zijn. Een Deensehe torpedobioiot heeft hulp verleend. Engeland betreurt te moeten berichten, dat de hulpkruiser „Ra walpindi", vroeger van de Peninsular and Orient Line is gezonken- Gevreesd wordt, dat alle opvarenden (17) zijn omgekomen, Drie man zijn verloren gegaan toen de „HokWQod" j.l. Donderdag op een mijn liep en zonk aan de kust van Kent. j Een oorlogsschip begaf zich naar de plek des qnheils en pikte bij het licht van lantaarns 14 overlevenden op. Men gelooft, dat veertig opvarenden van het Pooische schip Pilsioedski, dat op een mijn is geloopen, vermist Worden. Een Britsche torpedojager heeft 67 P1O1- len en 9 Engelschejn) in een haven aan de noordoostkust aan land gebracht. De 1 kapitein, de chef-kook en een scheeps- jongen zijn om het leveln gekomen. Te Ainsdale is een loodsschip in de Mersey aan den Lancashireoiever aa|n; den grond' geloopen. Twintig personen ver- droi'Hken.Vier man werden gered, door dat zij er in slaagden naar den oever I te zwemmen, de zes overige overleven den bonden zich zelf vast aa|ni brokstuk ken der tuigage en Wisten zich ruim 10 uur drijvende te houden in het ijs koude Water. Tenslotte werden zij ge red door de reddingsboot van Blackpool. KERKNIEUWS HAAMSTEDE. Woensdag 29 Nov. Ned. iHerv. Kerk, dankdag. 7 ure ds. Den Hollander. Ger. Kerk, 9.30 en 2 uur, dr. W. H. van Zuijlen van Diiniteloord. Geref. Kerk. BRUINISSE. Dinsdag 28 Nov., 's avonds 6 uur, ds. Honkoop uit Den Haag. POORTVLIET. Dankdag Wpensdag 29 Nov. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 2 uur, ds. van Zandt te Delft. Ger. Kerk. 9.30 en 2 u|ur, ds. de Jager Putten. Dinsdag. Ger. Kerk. 9.30, 2 e|n 6 uur, ds. Fraanje van Barneveld. TOONEEL EN FILM Cor van der Lugt blijft bij het Nederl. Tooneel De Raad van Bijstand van de N.V. „Het Nederlandsch Tooneel" heeft dhr. Gor van der Lugt Melsert verzocht ;op zijn verzoek, af te treden als directeur dezer vennootschap, terug te willen ko- (men. De heer Van der Lugt, die nog bedlegerig is, doch wiens gezondheids toestand' nu betert, heeft aan dit (nadruk kelijk verzoek gevolg gegeven ©11 zal tij dens zijn ziekte worden vervaimgen door de heer en H. D. van Dellen eiti A. De- fresne, respectievelijk als zakelijk en ar tistiek waarnemend' directeur. Geest van overheersching door geweld moet verdwijnen Rusland stelde Finland een ultimatum over grensincident Opvarenden van de «Slmon Bolivar»» in ons land Verhooging van de prijzen voor benzine en petroleum De overbrugging der Zandkreek deskundig toegelicht Iets kouder De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Barometerstand van hedenmiddag 2 tuur: Zon op: Zon onder: 28 Nov. 7,43 15,52 Maan op: Maan onder: 28 Nov. 17,43 8,51 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater; Laagwater: 28 Nov. 3.29 15,42 8 53 2,,08 ZEEUWSCHE PERSVEREENIGING In hotel De Burg te Middelburg is Zaterdag een goed bezochte ledenverga dering van de Zeeuwsche Pers-Vereeni- ging gehouden, voorafgegaan door een koffiemaaltijd, waaraan, naast den spre ker van den dag, als eeregasten hadden plaats genomen de schout-bij-nacht, com mandant van Zeeland, met adjudant en de burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walré de Bordes. Na afloop van den geanimeerden koffie maaltijd heeft de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, ir. J. J. van Leeuwen, een causerie gehouden over De overbrugging van de Zand kreek. Nadat de spreker verschillende tot hem gerichte vragen had beantwoord, heeft de voorzitter der vereeniging, dr. S. S. Sme ding, ir. van Leeuwen den recht harte lijke» dank zijner hoorders vertolkt. In de hierna volgende algemeene leden vergadering der Zeeuwsche Pers-Vereeni- is de heer S. S. Smeding, die, wegens zijn aanstaand vertrek uit Zeeland, het voorzitterschap der vereeniging moest neerleggen, wegens zijn groote verdien sten als mede-oprichter der vereeniging, en de wijze, waarop hij haar, sindsdien, zes jaren geleid heeft, met algemeene stemmen tot eerelid der vereeniging be noemd. De verkiezing van een nieuwen voorzitter is tot een volgende vergade ring aangehouden. Het verdere bestuur 8er georganiseer de vereeniging is daarop als volgt sa mengesteld: Afd. A. (directeuren-uitge vers) I. van de Sande, Terneuzen, onder voorzitter; F. van de Velde, Vlissingen, tweede bestuurslid; R. Zuidema, Goes en M. J. Kosten, Zierikzee, plaatsvervangen de bestuursleden; Afd. B. (Journalisten): A. de Lange, Goes, ondervoorzitter; A. M. D. van den Berg, Middelburg, tweede be stuurslid; R. Hovius, Middelburg en R. F. H. L. Sondag, plaatsvervangende be stuursleden. Tot secr.-penningm. der ver eeniging werd benoemd H. van Benthem te Goes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1