ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mijnhardtjes Mijnhardtjes Mijnhardtjes ZATERDAG 25 NOVEMBER 1939 OP6EM< Z1EMKZKSCHE COURANT U0Z- teao «SLIEDRECHT» DOOR DUITSCHE DUIKBOOT GETORPEDEERD Sint-Nicolaas-Cadeaux Boekh. S. Ochtman Zoon. Uit Stad en Provincie Dc Kern Boekh. S. Ochtman Zoon ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikz)e>e fl.80. Voor het buitenland f 10— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode^Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14198 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Groette der letters naar plaatsruimte. „Suceesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur 26 opvarenden vermist - In een open boot op zee - Door een treiler opgepikt Het Nederlandsche motortankschipi „Slie drecht" dateerend van 1924 en metende 5133 tjojn. op reis met een lading bie|rtzi|ne van de Perzische Golf naar Noorwegen, is een week geleden door een Duitsefre duikboot tot zinken gebracht. Van de 31 opvarenden zijn er tot (qu toe slechts vijf gered. Deze laatste kwamen Donder dagavond in N.W. Engeland aan land niet een treiler, die de half bevroren zeelui had opgepikt. Hoe de .Sliedrecht" verging „Op den Atlantischen Oceaan hield een duikboot de „Sliedrecht" aan en de com mandant gaf opdracht, de scheepspapie ren in een klei/ne boot vnor onderzoek naar de duikboot tj0;e te zenden. Hierop gaf de commandant van de duikboot te kennen, dat hij de „Sliedrecht" tot zin ken mqest brengen. Hij gaf eein. half uur om het schip te verlaten. Wij vertelden, aldus de geredde eerste stuurman, die in een hospitaal ligt, den eommathfdalnt van de duikboot dat wij een neutraal schip waren, op Iwleg naar een (neutrale haven, maar hij hield1 desondanks vol', dat hij ons tot zinken moest b'reinigenl. Toen vroegen wij, ions aajrt boord van de duikboot te nemen, maar dat wei gerde hij met de verklaring, dat hij daar voor geen plaats had. Hij waarschuiwde ons voorts, dat, indien wij ee(hi (nood signaal zouden uitzendeim, wanneer twij' weer van de duikbOot aan boord van ons eigen schip zouden zijfm gekomen, hij ons zonder verdere waarschuwing ijn den grond zou boren. Spoedig daarpa torpedeerde de duikboot de „Sliedrecht", die weldra in de golven verdween". Zeilen van jassen De zesjen-twintig andere opvarenden lieten kort voordien een boot (neer en klommen er in. Nadat de „Sliedrecht" was gezonken, verloren wij dp,or de duis ternis de andere sloep uit het qog en hoewel (wij bij de plaats bleven waar het schip was gezonken, in de hoop dat wij door een ander vaartuig zouden worden opgepikt, hebben wij de andere niet meer gezien. Daar het weer den volgenden dag slecht begon te wiordem), hebben we toen zqq goed mogelijk koers gezet naar het Oosten, in de hqop1, la|od te bereiken. „Onze levensmiddelen slonken onrust barend en hoewel wij jassen hadden, boden zij weinig bescherming tegen het koude weer. We hebben voortdurend water uit de boot moeten scheppen, daar de golven zeer hoog waren. Na een week slaagden wij er in een zeil te maken van twee jassen en wij ver volgden onzen weg met den wind uit het Westen". Halfbevroren door treiler gered „Te ongeveer zeven uur dien avond zagen wij licht van een vuurtoren en stuurden er op aan. Toen wij naderbij gekomen, land zagen, bleven wij liggen waar wij waren tot het aanbreken van den dag om niet op een rots te loopen. „Des morgens zagen wij tot onze groo- te blijdschap een treiler in de nabijheid en met wat wij. nog aan kracht over hadder. gilden en schreeuwden wij tot wij tenslotte de aandacht van den trei ler trokken. Toen deze langszij kwam en ons aan boord nam, waren wij uit geput en bevroren door de koude, maar wij leefden nog. Wij hadden alle hoop hoop opgegeven en wachtten op het einde." 26 opvarenden worden vermist De Nederlandsche gezant zal een on derzoek laten instellen omtrent de oor zaak van deze ramp. Van de tweede reddingssloep waarin zich de overige op varenden moeten hebben bevonden, heeft men tot dusver geen enkel spoor ont vangen en men vreest dan ook op het cogenblik het ergste omtrent het lot van deze opvarenden van de „Sliedrecht". Du „Sliedrecht" was een schip, dat uitsluitend was ingericht voor het ver voeren van aardoliën. Het schip schijnt te zijn getorpedeerd, toen het op weg was naar Kirkwall. Aldaar controleeren de Engelsche marineautoriteiten de schepen op contrabande. Wat de Duins is voor Zuid-Engeland, dat is Kirkwall voor de schepen, die om de Noord varen. De „Sliedrecht" was een z.g. „wilde" tank- i boot. Zij volgde geen regelmatige route, doch bevoer alle wereldzeeën. I TWEEDE KAMER Wettelijke vacantieregeling en verkorting van den arbeidsduur Minister Dr. J. v. d. Tempel heeft een wettelijke regeling der vacantie voor ar beiders in loondienst in uitzicht gesteld. Naast deze positieve toezegging is er een negatieve verklaring, welke de aan dacht verdient: beperking van vrouwen arbeid, in het bijzonder van de gehuwde vrouw, is van den minister niet te ver wachten. Standpunt dat door rechtsche Kamerleden als de heeren Krol (c.h.) Kortenhorst (r.k.) en Amelink (a.r.) en ook den heer Woudenberg (n.s.b.) na tuurlijk slechts schoorvoetend wordt ge accepteerd. Als Kamerlid behoorde dr. van den Tempel tot de gematigde woordvoerders van de Sociaal-Democratische fractie. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat zijn be^ leid thans, als Minister van de Kroon, het kenmerk draagt van redelijkheid. De ze Minister verliest geen oogenblik de realiteit uit het oog. Zelf verklaart hij, dat „veel beloven en weinig doen" niet zijn voorkeur heeft. Deze tirade is gericht tot den heer van Houten (christ. dem.), maar zij kan nog gemakkelijker van toepassing zijn op den heer De Visser (comm. p.), die den Minister, „voortgekomen uit de ar beidersklasse" verwijt, dat hij geen „diep gaande" maatregelen wil nemen tot be perking van den arbeidsduur. Ook op dit terrein streeft dr. van den Tempel naar feitelijke ten uitvoerlegging van een beperkt program. Verkorting van den arbeidsduur voor hen, die thans nog langeren arbeid ver richten dan 48 uur per week, zal waar mogelijk in het oog worden gevat. Een vóór-ontwerp tot beperking van den arbeidsduur van land-arbeiders zal bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig worden gemaakt. De heeren Kortenhorst (r.k.), dr. Vos (lib.) en Kupers (sdap) stelden in het licht, dat ons volk het als een moreele verplichting gevoelt, dat men in het be drijfsleven op de plaats van de gemo- biliseerden hoofdzakelijk tijdelijke krach ten benoemt. Minister van den Tempel hoopt hier het overleg tusschen de cen trage werkgevers-organisaties en de vak- vereenigingen te bevorderen. Natuurlijk staat de goede oplossing met den duur der mobilisatie in verband. Maar de ge- mobiliseerden, die aan de grenzen de belangen van het geheele volk verdedi gen, moeten er gerust op zijn, dat men ook met hun belangen rekening houdt. Dit is een juist en duidelijk standpunt. Zelfs op dit speciale gebied, dat slechts met de landsdefensie samenhangt, mag eigenlijk geen défaitisme mogelijk zijn. Sociale Zaken komen de volgende week wéér aan bod, dan zal eveneens over een interpellatie-aanvrage-Wijnkoop (comm.p.) betreffende de verscherpte blokkade-poli tiek worden beslist. HET INCIDENT TE VENLO Onderzoek naar de toedracht nog niet gesloten Van Duitsche bevoegde zijde verklaart men wat het grensmcidejnit bij Venlo, op 9 November j.l. betreft, dat een onder zoek naar ide vraag of de beide Em- gelschen, de Nederlandsche begeleidende officier en de Nederlandsche chauffeur, die bij deze gelegenheid door vertegen woordigers van de Gestapo overtwieldigd en naar Duitschland' zijln gebracht, zich op dat qo-genblik op Nederlandsch, dan wel reeds op Duitsch gebied bevonden, nog" altijd1 miet is gesloten. Zijn wij goed ingelicht, dan staat, van Nederlandsch standpunt geziein; vast, dat do vier inzittenden van de Nederlandsche auto zich op het oogenblik van den overval nog op Nederlandsch gebied be- bij het zoeken naar geschikte Wij hebben een praoht-sorteeriDg welek j wat wils". - Komt U eens kijken? vonden. Vandaar dan" ook het officieele Nederlandsche protest, dat in de Wil- helmstrasse werd ingediend. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt dat beide Engels chen uit Duitschland een inlichting hadden ont vangen. welke echte vredesvoorstellen scheen iin te houden (wat dqotr Duitsch land wordt ontkend). Best e|nj Stevens, die zich wenschten te vergewissen vajn de bron waaruit de voorstellen kwamen; begaven zich naar de grens i|ru die hoop/ in contact te kun|rnejn komen met de [op stellers van de voorstellen. T|oen zij dat deden, werden zij door Duitsche agenten gevangen genometn, -lem over de grens ge sleept. B.est en Stevens hadden geqq voor stellen bij zich om mede te deelen, doch traden slechts op als boodschappers van voorstellen, welke uit Duitschland afkom stig waren. Financiëel Weekoverzicht 24 November. Had het verlies van de „Simon Boli var", waarvan het casco door verzekering is gedekt, geen merkbaren invloed op de stemming voor scheepvaartwaar den ter beurze van Amsterdam, wel was zulks het geval met de aankondiging van Minister Chamberlain inzake de voorge nomen uitbreiding van de controle op den Duitschen uitvoer; over de geheele linie vielen koersverliezen te constateeren, waardoor de noteeringen van de meeste fondsen, weer vrijwel gelijk zijn aan die van vlak vóór den oorlog. De beoordee ling van de vooruitzichten voor dezen bedrijstak hier te lande is wel veel min der gunstig, dan tot uitdrukking is ge komen in enkele opmerkingen, welke onlangs in het Engelsche Parlement wer den gehoord, waarbij er bezwaar werd gemaakt, dat de Regeering de neutrale scheepvaart (w.o. ook de Nederlandsche) in de gelegenheid stelde „buitensporige" winsten te behalen. Van de overige locale markten valt niets bijzonders te vermelden. De verhoo ging van het exportcontingent van rub ber voor het eerste kwartaal 1940 tot 80 o/o (laatste kwartaal 1939 75 °/o) der standaardproductie kwam overeen met de verwachting. De productie zal in het eer ste trimester van het komende jaar ruim anderhalf maal zoo groot zijn als in de overeenkomstige periode van 1939 toen het exportquotum slechts 50 o/o bedroeg terwijl de momenteele prijs in Batavia ad 36 cent per i/g kg ongeveer een kwart of c.a. 7 cent, hooger is dan toen gold. De veronderstelling, dat de rentabiliteit der ondernemingen door beide factoren in den loop van dit jaar sterk verbeterd moet zijn, is dus gewettigd. Men blijft zich in Wall Street ver diepen in de vraag, wat de redenen kun nen zijn van de ongeanimeerde houding der beurs. Alle berichten omtrent de ont wikkeling van de conjunctuur zijn bij voortduring gunstig, de gevolgen daarvan komen steeds meer tot uitdrukking in sterk verbeterde ontvangst- en winstcij fers, die trouwéns nog bijna uitsluitend op het derde kwartaal betrekking hebben. Een aantal verrassende dividendverhoo- gingen in den loop dezer week gepubli ceerd vormen een aanwijzing, dat men ook in de kringen van de „captains of industry" den toestand optimistisch be oordeelt. Aan een liberale dividendpoli tiek van de leiders van 't Amerikaansche bedrijfsleven mag thans een veel grootere waarde worden toegekend dan in de jaren 1936 en 1937 het geval was, daar de destijds nog geldende wet inzake de belastingheffing op onverdeelde winsten een stimulans vormde voor zoo hoog mogelijke uitkeeringen. (Robaver). Bank voor Schouwen en Duivelend n.v. Onder architectuur van den heer Joh. Hoogenbaom te Renesse is het gebouw van de Bank vqor Schouwen-Duivelajid, staande aan de Appelmarkt alhier, zoo wel buiten als birmqni, totaal gewijzigd, verfraaid en verbeterd. Oorspronkelijk waren aan de straatzijde twee puien, maar doer aanko.op van een wimlkelpaind werd alles onder een dak gebracht. Eén gevel siert thans het stadsbeeld ter plaatse. Ben fraaie, modem uitgevoerde, deur geeft toegang tot een hall, waarna mem/ de wachtkamer binnenkomt, die eemivou- idig maar zeer smaakvol is ingericht en in licht eiken is betimmerd1. Een deel van de oude wachtkamer is bij het kan toor gevoegd', waar die bureaux, kasten /en kaartsysteem een doelmatiger plaats kregen ter vergemakkelijking van den dagelijkschen arbeid. Uit de wachtkamer verkrijgt de cliënt toiegang tot een drietal spreekkamertjes, eveneens in licht eiken hout uitgevoerd, met smaak gemeubileerd, electrisch verlicht en verwarmd, evenals de andere localiteiten. De safe-inrichting is geheel oindergrondsch aangebracht ejni kan in tijd1 van hpod geheel met zand zakken worden beveiligd; de vulling vonr de zakken ligt klaar. De centrale verwar ming met voorstoker, die geheel automa tisch is ien' geleverd1 werd door de firma, A. Anker alhier, bevindt zich achter het gebouw. Op de bovenverdieping is een kamer ingericht vopr de vergadering van Commissarissen der bank, benevetnjs een tweetal flinke kamers voor het (opbergen van het archief en die stukken die da gelijks geraadpleegd kunnen wordejoi- Met zo'rg en smaak is alles uitgekozen en aan gebracht. zoodat uit- en inwendig de bank een aanziefiu heeft gekregen, die aan hoog te stellen eischen voldoet. Moge ze strekken tot vooirtdurenden bloei van de Bank voor Schiopwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Zooals in dit nummer wordt aangekondigd, geeft Dinsdagavond in de Concertzaal het „Zierikzeesch Vrij zinnig Mannen- en Vrouwenkoor", onder leiding van den heer Jac. M. Luijlcenaar een concert, met medewerking van mevr. Sophia Both—Haas te Rotterdam. Onder leiding van zijn nieuwen diri gent is het koor, blijkens een paar open bare uitvoeringen, stukken vooruitgegaan en met zoo'n ijver en lust is men aan het zingen en dirigeeren getogen, dat men van den kunstavond op Dinsdag de beste verwachtingen mag koesteren. Dat zij slage! Nu de bekende trekken van den goeden heilige dagelijks door de krant word vermenigvuldigd, de tijd niet ver meer is, dat hij zijn surprises uitreikt en de dichters aan den arbeid zet, vragen we hier icbe aandacht voor de soldaten, welke hier gelegerd zijn, ver van huis en haard soms, ter bescherming ook van onze belangen. Mogen we langs dezen weg een be scheiden beroep doen op de goedgunstig heid van hen. die niet willen dat onze soldaten vergeten worden? De Modevakschool ÉNSAID, leera- res mej. J. J. Borst alhier, heeft een di ploma voor maatknippen uitgereikt aan de dames: A. M. Post, Kerkwerve; W. de Valk en J. C. Kuijper, Ouwerkerk; H. J. de Blonde, Serooskerke. Bij het onlangs gehouden exam'elq voor Schrijver 2e klasse der directe be lastingen, invoerrechtqn, en accijnzen zijn geslaagd1 de heenen E. Oudenaarden ejn/ G. Schillemans, werkzaam aan de Inspec tie der directe belastingen alhier. SCHARENDIJKE. De in de gemeente Eikerzee gevestigde Korfbalclub „Zwa luwen" gaf Donderdagavond in café Koo- man haar jaarlijksche donateursuitvoering De zaal was geheel bezet met donateurs en andere genoodigden, aan wie de voor zitter, de heer W. D. Kooman, een har telijk welkom toeriep. Tevens wekte hij de aanwezigen op tot het aanwerven van meerdere donateurs. Hij hoopte dat alle ouders, in het bezit van kinderen, rijp om de edele korfbalsport te gaan beoefenen, deze daartoe de noodige toe stemming zullen geven. De avond werd geopend met de opvoering van het too- neelstuk „Liefde". Een boeiend stuk; door de macht van god Mammon worden twee niet voor elkaar geschikte personen aan elkaar geknoopt en is, zooals te voor zien was, een totale mislukking het ge volg. Een warm applaus viel de opvoe- renden ten deel; welverdiend, want zoo wel de hoofd- als de bijrollen bleken in goede handen te zijn. Nederl. tankboot door Duitsche duikboot getorpedeerd Wettelijke vacantieregeling en verkorting van arbeidsduur Eenheid van schrijfwijze in offi- ciëele stukken en op school Het onderzoek naar het grens incident duurt voort L.V.A. I-Z.S.C. Zzee I; Z.S.C. Zzee II Renesse II; Burgh II Z.S C. Zzee IIIMob'l. I-Ren°sse I tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine tegen Gevatte koude, Koorts, Griep 2 stuks 10 ct. 12 stuks 50 ct. VUWPEN; HOUPE.K.S beter dan de beste. Wij hebben enorme- keuze in alle prijsklassen. Het oude adres I Zon op.: Zon onder: 26 Nov. 7.40 15,54 27 Nov. 7,42 15,53 Maan pp: Maan onder: 26 Nov. 16,«2 6,45 27 Nov. 16,47 7,51 Volle Maan 22.14 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaqgwa/ter 26 Nov. 2,08 14,21 7,39 19,59 27 Nov. 2,50 15,03 8,14 20,34 De hierop volgende pauze werd be nut om een kleine verloting op touw te zetten, ter bestrijding van de vele onkosten, die de club zich ook voor dezen avond moest getroosten, waarna werd vervolgd met het tooneelstuk „De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1