ZIER1KZEESCHE H i UJ BOi DE Ipl 1 iiEgjf OPGENOr DONDERDAG 23 NOVEMBER 1939 De Kern KlESPiJH? Mijnhar ABONNEMENT: 17Q7 - VttU Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flO- p. jaar Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode^Zienkzee, Schuithaven B 94 Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver- Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. QASTF IAARGANG No. 14196 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der leners naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER Worden de politieke lampen gericht op de scheepvaart van de neutralen im ver hand met de verscherpte oorlogvoering ter zee, door het toenemend mijnenge vaar en de door Duitschland toegepaste methodes. De Duitschers hebben de aan gekondigde maatregelen van Engeland be antwoord, met de mededeeling, dat een verscherpte mijnenoorlog aanstaatnde is. Duitschland zal mijnen leggen voor de Engelsche kust en beschouwt zich daar toe volkomen bevoegd, zonder zijnerzijds inbreuk te maken op het volkenrecht). Weliswaar verbood de overeenkomst van Den Haag van 1907 het leggen valn. mij nen in de handelswegen1 van den vijand lof voor de havens van den vijand. Evenwel hebben wij thans, volgens Duitsche standpunt, met den toestand te doen, dat de Britsche regeering feitelijk van deze havens een oorlogs terren! heeft gemaakt, ten eerste door de bewapening van handelsschepen en ten tweede door de öonvooien, waarin, volgens deze uitlating, ook neutrale sche pen zouden varen. Engeland' is er zelf verantwoordelijk voor, schrijft het DNB, want het heeft de scheepvaartwegen onder militaire be scherming genomen, zoodat zuivere han delswegen niet meer bestaan. En daar om treft Duitschland tegenmaatregelen. Engeland' en Duitschland trachten elkaar zooveel miogeijk te benadeelen, waarbij de neutralen, waartoe men in het con flict België en Nederland schijnt te re kenen, in het gedrang komen met al de naöeelige gevolgen van dien. In En geland beseft men dit volkomen, van daar de toezegging, dat het alles in bet werk zal stellen om de onvermijde lijke verliezen zooweel mogelijk te be perken. Zoo wordt te verstaan gegeven dat in neutrale schepen aangetroffen uitvoerpm- ducten uit Duitschland, die vóór Cham berlain's verklaring van gisteren reeds in neutraal eigendom waren overgegaan, (niet gemolesteerd zullen worden. De proce dure in andere gevallen zal waarschijn lijk zijn. dat de aangehouden Duitsche goederen worden verkocht, waarna de opbrengst op een geblokkeerde rekening wordt gehouden, totdat het prijshof zijn uitspraak heeft gedaan. Acht het prijs hof geen reden voor confiscatie aanwe zig, d.w.z. wordt niet bewezen dat de aangehouden goederen vajn Duitschen oor sprong zijn, dan zullen de op de geblok keerde rekening gebrachte gelden vrij gegeven worden, mits een garantie van den rechthebbenden importeur wordt ge geven, dat zij niet naar Duitschland zul len terugvloeien. Dat was in groote trekken de practijk in den vorigen oorlog, en deze zal ook nu grootendeels weer worden toegepast. Neutrale schepen, die op de uitreis door Britsche wateren komen, zuilen, evenals ide schepen die op de thuisreis zijn, étfn van de Britsche controlestations moeten aandoen. Maar het wordt verwacht, dat het onderzoek van hun lading, dat mon dig is om vast te stellen, dat zij geen Duitsche goederen aan boord hebben, nor maliter slechts korten tijd in beslag zal nemen. TWEEDE KAMER Minister van Boeyen beantwoordt de sprekers In de Woensdagmiddag gehouden zit ting heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, de 24 spekers die bij de Begrooting van Binnen landsche Zaken het woord hadden ge voerd, beantwoord. De opkomstplicht is een complement van het algemeen kiesrecht. Deze plicht kan niet worden afgeschaft. Over de Zondagswet zal binnenkort kunnen worden gesproken. Voor dit on derwerp zal geen ieder bevredigende op lossing kunnen worden gevonden. Wat de bioscoopwet betreft, heeft spr. in overleg met den Nederlandschen Bioscoopbond een regeling getroffen om films uit de rouleering te kunnen nemen. Ten aanzien van de politie is spr. van oordeel, dat hier inderdaad gevaren dreigen. Spreker heeft bij den minister van justitie aangedrongen om de noodige voorzieningen te treffen. De in te stellen commissie dient te onderzoeken, of in de wetgeving wel voldoende geaccentureerd is, dat de gemeentepolitiek voor alles een bestuurstaak heeft te verrichten. Noodig is, dat voor een aantal jonge inteliectueele krachten de magistratuur wordt geopend. De toekomstige gemeen tebelangen eischen tijdige recruteering van inteliectueele krachten. Inzake de samenvoeging van gemeenten is het onderzoek nog gaande. Sprekers gedragslijn is bekend. De Gemeentewet legt het initiatief van de grenswijziging bij Ged. Staten. Met vervroegde pensionnee- ring op 60-jarigen leeftijd zou 600 a 700 millioen gulden gemoeid zijn. Het stand punt van schrapping van den post voor schoolartsendiensten voor nood lijdende gemeenten moet wel worden in genomen. Dikwijls zal dit inderdaad on aangename gevolgen hebben. Het vraagstuk van den schoolartsen- dienst heeft groote belangstelling. Reeds is overleg gepleegd. Spr. zal zich nader beraden met den minister van financiën over de regionaal werkende schoolartsen diensten. Als spr. op het standpunt stond, dat de kwestie van de gemeentefinan- c i n niet spoedig moet worden opgelost, dan zou hij niet achter de regeerings- tafel staan. De kwestie van de gemeentefinanciën is zeer moeilijk. Iedere wensch moet ge toetst worden in het groote verband. Wel erkent spreker, dat met uitkeeringen uit de centrale kas geen blijvende solutie is te verkrijgen. Ten slotte besprak de Minister de vrij willige dienstverleening. De burgerwacht kan thans voor een belangrijk deel wor den ingeschakeld in de nieuwe organisa tie. Verdere offers zullen BVL en burger wachten niet hebben te brengen. KORT EN BONDIG Zes officieren van het vroegere Tsje chische leger zijn tot gevangenisstraffen; Van 3 (maanden tot 1 jaar veroordeeld] wegens het niet-inlevere|ni van wapens. In een ravijn werd een kleine verzame ling wapens gevonden, omvattend een ge weer van het Russische leger, twee ka rabijnen, vier revolvers en munitie. De 1200 personen, die in verband met de betoogingen top 15 November werden ge- arresteerd', zijn naar een oopoentratie- 1 kamp gezonden. Otto StrasSer, de in Zwitserland levende broeder van den vroegeren boezemvriend1 van Hitier, Ge- go,r Strasser, heeft als antwoord op de beschuldiging van de Gestapo, meegedeeld dat hij den gearresteerden Eiser rilet kent en geen man van dien naam zich in zijn Zwart Front-organisatie bevindt. Nu de Gestapo, echter zooi openhartig is geweest met haar mededeelingen Cn be- j schuldigingen, wilde Strasser van zijn kant wel mededeelen, dat zich leden van zijn organisatie in de Gestapo bevindenj. i Te Eton stierf enkele dagen gele den Henry Cox, die daar vijftig jaar lang kleermaker was geweest en voor duizen den kostschooljongens de pakjes had ge- ma axt. Enkele uren voor hij stierf over leed zijn vrouw Amelia. Zij waren zes tig jaren getrouwd geweest, bei den 84 jaar oud en hadden al die zestig jaar van hun huwelijksleven in oen en hetzelfde huis gewoond. Man en vrouw zijn gezamenlijk begraven. De North Star, het schip waarmede admiraal Byrd naar de Zuidpoolstreken gaat om er I „Little America" tot nieuw leven te wek ken, is naar Panama vertrokken als eer ste etappe op de reis naar de Poolzee^. Admiraal Byrd zal zich te Panama aan boord van het schip begeven. In ver band1 met het mijnengevaar voor de En gelsche havens, is, mede op advies van de regeering, besloten de vaart op En geland, althans tijdelijk, te staken. De Batavier II, die gisterochtend vroeg naar Londen vertrok, is ter hoogte van Maas sluis teruggekeerd'. De Oranje Nassau, met de geredde passagiers van de Simon Bclivar aan boord, is na het vertrek van Harwich in de Duins blijven liggen. De minister van Oeconomische zaken, mr, M. P. L. Steenberghe, heeft gisteren in zijrï kabinet een onderhoud gehad met den Belgischen minister van Oeco nomische zaken, den heer G. Sap. De besprekingen hadden ten doiel de moge lijkheden van een meer intensief oeco- nomisch verkeer tusschen beide landen onder het oog te zien. De dag van gisteren werd gekenmerkt, aldus het Fran- sche legerbericht, door activiteit van de wederzijdsehe luchtmachten. Twee vijan delijke duikbooten, waarvan er een is ontdekt door de marine-luchtstrijdkrach ten zijn met drie dagen tusschejnruimte, door denzelfden torpedoboot jager tot zin ken gebracht. HET ZIEKENHUIS VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND Men schrijft ons van deskundige zijde: Wil men voor Schouwen-Duiveland de juiste plaats, waar het ziekenhuis moet zijn gevestigd, beschouwen, dan moet plaatselijk of gemeentel ij k chau vinisme absoluut worden geweerd en het algemeen (ziekenhuis-)belang uitsluitend worden voorgestaan, dan zal de juiste oplossing in deze kwestie worden ver kregen. Er komen dan deze punten naar voren Het bestaande ziekenhuis voldoet niet aan de thans gestelde eischen, om re denen le. het heeft een te klein aantal bed den en is niet voldoende geoutilleerd, waardoor mede de verpleging in het ge drang komt 2e. de ligging van het ziekenhuis is te ver van een groote gemeente; 3e. het moet daarheen geleid worden dat een chirurg zich ter plaatse ves tigt en, zoo mogelijk, een internist. Uit het onder le genoemde kan bij bouw en verbouw worden voorgesteld; met de nadeelen dat men niet zal krijgen, wat noodig en gewenscht is, voor Schouwen-Duiveland, n.l. een dus danig ziekenhuis, dat aan alle eischen van den medischen dienst, verplegings dienst en economischen dienst voldoet. Het gaat in deze niet wat „men" gaar ne wil, of wat de gemeenten of eenige particulièren bijdragen, maar alléén om het belang van het ziekenhuis, c.q. pa tiënten. Daarbij speelt de ligging van het zie kenhuis mol het moderne verkeer niet zoo'n groote rol, maar wel of het nabij de grootste plaats van het eiland ligt, n.l. om een ziekenhuis te bouwen in een dorp, zonder eenige bebouwde omgeving, is een groot nadeel: le. dat midden op het eiland voor een chirurg en internist geen woning beschik baar is, niet te ver van het ziekenhuis; of gebouwd zal moeten worden, maar het is noodig dat deze Medici wonen in een aangrenzende omgeving;. 2e. dat voor het personeel nimmer eenige verpoozing op een afgelegen plaats is, hetgeen wel zeer noodig is; ook deze behoeven een aangename woon- 3e. dat het bezoek beter het ziekenhuis kan bereiken in een groote plaats (vooral voor de minder bedeelden) omdat daar heen de bus- of tramverbindingen leiden; 4e. dat patiënten, die bijna even goed thuis verpleegd kunnen worden, eerder geneigd zijn zich in het ziekenhuis te laten opnemen, als dit niet te ver is afgelegen en dat de plaats met de meeste j inwoners de meeste kansen voor opnamen biedt, waardoor bij goede verpleging het aantal verpleegdagen aanmerkelijk zal stijgen. I 5e. dat een goed geoutilleerd ziekenhuis een medisch centrum voor de huisartsen moet zijn, waar H.H. Medici de ziekte gevallen met de specialisten kunnen be spreken en daarom ook de grootste plaats voor het bouwen van het zieken huis de eerst aangewezen plaats is. 6e. dat wel niemand op het eiland, aangenomen dat het ziekenhuis te Noord- gouwe niet bestond, op dezelfde plaats een modern ziekenhuis zou bouwen, daar over zijn de deskundigen het wel eens, maar ook alle leeken. Waf 't aantal inwoners van Schouwen- Duiveland betreft, is dat ongeveer gelijk aan Goeree-Overflakkee. Daar heeft men een ziekenhuis weliswaar midden op het eiland gebouwd, maar in een plaats van circa 6000 inwoners, maar bovendien was dit verplichtend in gevolge een testamentair legaat. Daar heeft men dan ook .door dit legaat en met medewerking van alle diaconieën van het eiland, een royaal ziekenhuis gebouwd; zóó royaal is het voor Schouwen-Duiveland niet noodig, om toch een goecl ziekenhuis te krijgen. Aan het ziekenhuis te Dirksland zijn verbon den een chirurg en een internist, terwijl de verpleging der patiënten wordt ge roemd. Meerdere kleine ziekenhuizen, mits goed beheerd, kunnen zoowel wat het aantal patiënten betreft, als de exploitatie op zeer goede resultaten wijzen. Overweging verdient, om een vleugel, afgescheiden van het ziekenhuis, in te richten voor ouden van dagen, waarbij de exploitatie van het geheel goedkooper wordt en de een de ander steunt. Wat pleit vóór Zierikzee? Ook dit ééne! Zierikzee is van ouds de eerste stad op het eiland, evenals Amsterdam van Nederland; Zierikzee is de grootste plaats, is daardoor, wat aantal inwoners betreft, de andere ver vooruit, in feite toch hei centrum van het eiland; hoe men dit keert of wendt, het is zoo, daarmede dient rekening te worden ge houden. Een mooi voorbeeld, doch om niet te volgen, is vroeger geschied bij de aan leg van spoorwegen; de aanleg van den spoorweg geschiedde zóó, dat plaats A ruim een uur en ook plaats B ruim een uur van het station was afgelegen; men redeneerde daarbij: de spoorweg moet in het „midden" liggen; het gevolg was weinig reizigers, alléén die niet anders konden begaven zich naar het veraf ge legen slation A-B; nu zijn al deze stations in Nederland opgeheven, omdat het rei- zigersvervoer mede door de autobussen, dia wèl ter plaatse komen, zoo goed als niets meer beteekende. Die spoorwe gen waren op de verkeerde plaats ge legd, door „het verkeerde mid- d e n" te nemen Laat dit een voorbeeld zijn! Bouw geen openbaar, ten algemeene nutte bestemd gebouw in een dorp, maar nabij de grootste plaats. (Een ziekenhuis is geen zenuwinrichting) Op deze grootste plaats rust dan ook de grootste plicht, om met een flinke extra bijdrage de zaak van het ziekenhuis te dienen. Overhaast de zaak niet, blijft niet op een eenmaal genomen beslui'; stean, wijzig Uw inzichten, laat U leiden door het algemeen belang. De bouw van een nieuw Ziekenhuis te Noordgouwe zal blijken te zijn een fout van degenen, die deze beslissing in han den hebben. NEEMT EEN WIJS BESLUIT! Bijzonders briefkaarten Bij Kom. toesluit is bepaald', dat gedu rende een door den minister van Binnen landsche Zaken te bepalen tijdvak van rijkswege ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 bijzondere briefkaarten verkrijgbaar gesteld zullen worden. Deze briefkaarten zullen worden uitge geven in de frankeerwaardem van 2, 3 en 71/2 cent. Zij zullen worden verkocht met een bijslag van onderscheidenlijk 5, 5 en 71/2 cent per kaart boven de fran- keerwaarde. De opbrengst van deze briefkaarten zal, na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak en andere bij zondere kosten uit de uitgifte voort vloeiende, ter beschikking gesteld worden van het Algemeen Steuncomité 1939. Duittchs en Eng*l»ch* uitspraken over de handel «scheepvaart Roosevelt wenscht conferentie met zijn Europeesche waarnemers Minister van Boeyen dient de Tweede Kamerleden van repliek Een deskundige toelichting op de hangende Ziekenhuisplannen Vliegtuig te Hillegersberg neer gestort de piloot vermist Waarschijnlijk eenige regen Twee stuks 1 O ct. - Twaalf stuks 50 et. Barometerstand van hedenmiddag 2 uiur; 24 Nov. 24 Nov, Z011 op: 7,37 Maan op: 14,52 Zon onder: 15 56 Maan Onder: 4,32 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaajgwater 24 Nov. 0,43 12 57 6,28 18,48 ALS HET LEVENSLICHT DREIGT TE DOOVEN Het Nederlandsche Roode Kruis Zoekt tal van menschenvrinden Die zich vrijwillig en spontaan Elk oogenblik verbinden Om met hun bloed een medemensch, Die worstelt om zijn leven, De laatste hoop, de laatste kans Op redding te hergeven. In onzen tijd vol van rumoer En strijd aan alle zijden, Waarbij men eiken dag weer hoort Van zooveel mensch'lijk lijden, Daar dringt zich de behoefte op Om voorbereid te wezen Op rampen, die er nog niet zijn, Maar die steeds zijn te vreezen. In den „totalen oorlog" zijn Er geen noncombattanten, De helsche bommen spreiden dan Verderf naar alle kanten. Dan zal het wakk're Roode Kruis Zijn heilzaam werk verrichten: Het leed van de getroffenen Zoo mogelijk verlichten. Elkeen die daartoe is in staat Dient thans zijn steun te geven Aan 't Nederlandsche Roode Kruis Voor dit menschlievend streven, Went, schoon natuurlijk ieder hoopt Dat 't ergste wordt voorkomen, Dient daarvoor toch te rechter tijd De zorg ter hand genomen. J.S,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1