IZIERIKZEESCHE N IIEUWS BO! Dl E Éj 1 Bloemkool-soep 6dp.w .Mijnhardtjes P0ULET-S0EP 6ctp.bM jVoor nuttige geschenken: H. J. BAX| WOENSDAG 22 NOVEMBER 1939 OPOEM( tZEESCHE CO BRITSCHE VERGELDINGSMAATREGELEN TEGENOVER DE DUITSCHE METHODES De Kern ABONNEMENT 1787 - 1888 PASTE IAARGANG No. 141< >5 Prijs f 1.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland1 flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur DADER VAN DEN AANSLAG TE MUNCHEN GEPAKT G«orge Eiser, een Müochener, 8 November gearresteerd Officieel wordt gemeld, dat de per soon, die verantwoordelijk wordt geacht voor den bomaanslag te München, is gearresteerd. Himmler, de chef der Gestapo, deelde mede, dat hij Georg Eiser heet, 36 jaar oud en uit München afkomstig is. Hij heeft reeds een bekentenis afgelegd. Voorts wordt gemeld, dat de politie twee personen heeft gearresteerd, die een leidende positie bij den Britschen Geheimen Dienst zouden be&leeden, die worden verdacht van medeplichtigheid aan den bomaanslag. Himmler heeft verder nog medegedeeld, dat Eiser is gearresteerd in den nacht van 8 November, toen hij trachtte over de grens naar Zwitserland te vluchten. Reeds op 14 November heeft Eiser volgens een mededeeling van Himmler tegenover de speciale commissie van on derzoek een bekentenis afgelegd, nadat bij de nasporingen de verdenking op hem was gevallen. Hij heeft verklaard weken lang te heb ben gewerkt aan het plaatsen van de helsche machine in een der pilaren van den Bürgerbraukeller. Het uurwerk kon 144 uur of zes dagen loopen. Na weken arbeid de tijdbom in een zuil ingebouwd Terstond na den aanslag werden alle Duitsche grenzen gesloten en werd de grenscontrole verscherpt. Onder de nog denzelfden nacht gearresteerden bevond zich een man, die op illegale wijze de Zwilsersche grens trachtte te passeeren. Dit was Georg Eiser. Uit hetgeen het onderzoek der speciale commissie had opgeleverd bleek, dat Eiser op een of andere wijze met den aanslag in verband moest staan. Onder den last van het uitvoerige bewijsmateri aal en na talrijke confrontaties legde Eiser, na eerst hardnekkig te hebben ont kend, op 14 November een volledige be kentenis af. In een wekenlangen minuti- euzen arbeid had hij in een der zuilen van de Bürgerbraukeller de tijdbom in gebouwd. Eiser regelde de wekker Het plan voor den aanslag werd reeds in September of October 1938 gemaakt. In Augustus 1939 werd de ruimte in orde gemaakt, waarin de bom zou wor- HiMMLER, chef van de geheime Duitsche Staatspolitie den geplaatst, de lading werd op den zevenden dag voor de betooging in de Bürgerbrau aangebracht. De volgende da gen trachtte Eiser herhaaldelijk het uur werk te plaatsen, waarin hij pas in den .nacht vanj 4 op 5 November slaagde. Eiser vertrok daarop onmiddellijk -om zich via Stuttgart naar zijn in Zwitser land op hem wachtende lastgevers te begeven, doch om bepaalde redenen keer- Jcïe hij op 7 November des middags naar München terug. Het gelukte hem in den nacht van 7 op 8 Nov. nogmaals den Bürgerbraukeller binnen te dringen, om zich nog eens door persoonlijk te luis teren, te overtuigen, dat het uurwerk likte. Hij had niet vergeten voor het dempen van het geluid te zorgen. Hij herhaalde de proefin den loop van den nacht eenige malen. Toen de morgen aanbrak reisde Eiser per spoor via Ulm naar de grens, welke hij in den c^aarop- volgenden nacht bij Konstanz poogde te overschrijden. Hij werd daarbij aange houden. Eiser zou volgens Himmler -in contact staan riïet Otto Strasser, de lei- dar van het Zwart Fnomt en met deinj Britschen Geheimen Dienst. De ramp van de „Simon Bolivar" Nog 86 vermisten In aanvulling op de laatste gegevens geeft de directie van de KNSM thans het volgende overzicht omtrent het aan tal geredden en vermisten van de „Simon Bolivar". Eerste klasse: aantal passagiers 93; ge red 65; nog vermist 28. Tweede klasse: aantal passagiers 100; gered 76; nog vermist 24. Derde klasse: aantal passagiers 72; ge red 57; nog vermist 15. Van de bemanning zouden volgens de laatst ingekomen berichten in totaal, met inbegrip van den gezagvoerder, negentien man worden vermist en wel van den dek- dienst drie, machinedienst vier, civielen dienst elf. Het grensincident bij Venlo betrof de arrestetie van twee leden van den Britschen Geheimen Dierst Uit Berlijn wordt gemeld, dat de chef van de Britsche Geheime Dienst voor West-Europa met een mede plichtige is gearresteerd, toen hij op, 9 November bij Venlo de grens trachtte te overschrijden. De te 's-Gravenhage bestaande Centrale van de Britsche Geheime Dienst voor West-Europa heeft sinds geruimen tijd getracht in Duitschland complotten te doen smeden en aanslagen te organisee- ren alsmede contact tot stand te brengen met door hem vermoede revolutionnaire organisaties. Op grond van een even mis dadige als onnoozele inlichting door Duitsche emigranten verkeerde men bij de Britsche Geheime Dienst in de mee ning, dat zich in den staat, in de partij en bij de weermacht een oppositie be vond, die het doel had in het rijk een revolutie te doen ontstaan. Onder deze omstandigheden werd aan ambtenaren van den veiligheidsdienst der S.S. opgedragen contact te zoeken met deze Britsche terreur- en revolutiecentrale ifi Den Haag. In de meening'werkelijk te onderhandelen met revolutionnaire Duit sche officieren, onthulden de vertegen woordigers van de Britsche Geheime Dienst den Duitschen ambtenaren hun voornemens en plannen en om een duur zaam contact met deze vermeende Duitsche officieren te kunnen onderhou den leverden zij bovendien een draagbaar zend- en ontvangtoestel, waarmede de Duitsche Geheime Staatspolitie tot iOip den dag van heden het contact met de Brit sche regeering in stand heeft gehouden. Op 9 November trachtten de leiders van dezen Britschen Geheimen Dienst voor Europa, de heeren Best en kapitein Ste vens, de Nederlandsche grens bij Venlo naar Duitschland te overschrijden. Zij wer den daarbij door de hen bewakende Duitsche organen overweldigd en als ge vangenen aan de Staatspolitie overgele verd. De met elkander in strijd zijnde mededeelingen betreffende hun gevangen neming, nl. of deze nog op Nederlandsch dan wel op Duitsch gebied is geschied, worden op het oogenblik onderzocht. Gasmaskers voor de bevolking Levering ook op afbetaling In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Steinmetz, betreffende de verstrekking van gasmaskers aan de bevolking bevestigt de Minister van Bin- nenlendsche Zaken, dat de Regeering den dienst der posterijen heeft ingeschakeld voor de distributie van gasmaskers onder de bevolking en dan is bepaald, dat deze gasmaskers bij den dienst slechts ver krijgbaar zullen zijn tegen betaling van f 5,50 of f 3,50, naar gelang van de ge- wenschte uitvoering. De regeering acht bij hernieuwde over weging geen voldoende termen aanwezig om van overheidswege algemeen aan de bevolking gasmaskers te verstrekken. Een zelfde standpunt moet ook worden ingenomen te|m aanzien van het minder draagkrachtige deel der bevolking. Indien in de localiteit de gelegenheid zou worden geschapen om minder draag- krachtigen, die zulks wenschen, bij wijze van afbetaling in het bezit van een gasmasker te stellen, is de Minister in beginsel bereid aan zulk een plan mede werking te verleenen. tegen Gevatte koude, Koorts, Griep TWEEDE KAMER Da zelfstandigheid der gemeenten V ijw. Burgerlijke Dienstver leening Bij het begrootingsdèbat over het De partement van Binnenlands .he Zaken heeft dit vraagstuk der gemeentel ij ke zelfstandigheid een kern der be sprekingen uitgemaakt. Achtereenvolgens hebben de heeren Wendelaar (lib.), Wa genaar (a.r.), Sweens (r.k.), Steinmetz (r.k.), Thijssen (sdap), De Visser (comm.) Donker sdap) en Diepenhorst (ar) er in allerlei toonaarden over geklaagd, dat het Rijk den gemeenten het leven moei lijk maakt. Op den 31sten December van dit jaar eindigt de geldigheidsduur van het Werkloosheids-Subsidiefonds. Wel heeft nu minister Van Boeijen in het schriftelijk overleg medegedeeld, dat men van plan is de werking van deze wet met een jaar te verlengen. Maar de gemeenten moeten nu maar In het Lagerhuis heeft Chamberlain aangekondigd, dat de Britsche regeering represailles zal nemen in verband met de uitbreiding der Duitsche mijnenvelden Uitvoer van goederen van Duitschen oorsprong zal onderworpen worden aan inbeslagneming op zee In het Engelsche Lagerhuis heeft Min. Chamberlain, die weer capabel schijnt te zijn voor zijn ambt oen verklaring af gelegd', waarin hij lOi.m. betoogde: „De Britsche regeering is niet voorne mens toe te laten, dat de Duitsche me thoden van oorlogvoering voortduren), zonder Britsche vergeldingsmaatregelen. Ik moge het Huis er aan herinnerem dat gedurende den vorigen oorlog, bij wijze van gerechtvaardigde represaille, voor de duikbootaanvallen op koopvaar dijschepen, exporten van Duitschen oor sprong of van Duitsche eigenaars, op zee in beslag zijn genomen. De vele schendingen van het internationale recht en de meedoogenlooze ruwheid der Duit sche methoden hebben de Britsche re geering ertoe doen besluiten thans een dergelijken koers te volgen. Binnenkort zal een „order in council" verschijnen, waarbij aari dit besluit uitvoering zal worden gegeven". Onze koopvaardij opnieuw bedreigd De Nederlandsche koopvaardij moge met het verlies van die „Simon Bolivar" en den do,od van ettelijke tientallen op varenden en passagiers wel verreweg het zwaarst getroffen zijn in het afgeloopen weekend, dat voor de scheevaart op de route van de Noordzee naar hen Ejw- gelsch Kanaal zoo buitengewoon nood lottig is geweest, ook de aankondiging van de represaillemaatregelen, die minis ter-president Chamberlain gisternamiddag in het Engelsche Lagerhuis heeft gedaan, heeft hier te lande in reederskringep groote ontsteltenis gewekt. Deze maatregelen, die bedoeld Zijn om Duitschland' te treffen, worden in die eer ste plaats en vooral gevoeld1 als een zwari slag voor de Nederlandsche koop vaardij. Veroorzaakt het onderzoek van onze thuisvarende koopvaardijschepen i;n de Engelsche wateren al vele moeilijkhe den van even oiaaamgenamen als kost baren aard, het wordt xiu nog veel en veel erger. Console op de uitvarende schepen toegepast De ondergang van een Nederlain'dsch schip wordt mede als aanleiding geno men. Maar Nederland heeft dit zeker niet gewenschl. Controle op uitgaande sche pen beteekent verlies van een grpot d®el der lading voor den duur van den 'oor log. oponthoud voortaan van allo schep ein die de Engelsche wateren passeeren, nóg meer extrakosten wegens wachten en dientengevolge nog grootere verwarring in de afvaartschema's met al wat daar uit voortvloeit. Wanneer zal de nieuwe regeling in- igaan? En hoever zal zij strekken? Het grip „goederen van Duitschen oorsprong" kan pp vele en velerlei wijzen geïnter preteerd' wprden. Daar zullen ooksom mige Nederlandsche exportartikelen on der vallen. Nu nog in veel hoogere mate dan tijdens den wereldoorlog. Immers, pnze industrie is sedertdien veel inten siever geworden. Zij vervaardigt som mige artikelen, die als half-fabrikaten uit Duitschland hier worden ingevoerd of waarvoor Duitsche grondstoffen dan wel waarin Duitsche onderdeelen verwerkt worden. Het economische leven van Ne derland en dat van Duitschland zijn zoo nauw met elkaar verbonden dat het niet mogelijk is het eene te treffen en het andere niet te schaden. Rotterdam wordt het slachtoffer De Rotterdamsche haven verspeelt er opnieuw verkeer mee. De nu genomen Engelsche maatregel treft Vooral wat er nog is overgebleven van het stukgoed'- vervoer. Massale goederen werden bijna niet meer uitgevoerd'. Het kolenvervoer uit het Roergebied naar Scandinavië ging reeds lang o ver de Duitsche Noordzee- havens, omdat deze vervoerweg goedkoo- per is tengevolge van de hooge molest- premies, die voor de andere route gelden. Het vervoer van kolen naar Italië is een tijd lang tamelijk wel op peil ge bleven, doch in den aatsten tijd is het vrijwel geëindigd. De kolen worden nu van Ruhrort per schip naar Maninibeim). gebracht en vandaar via Zwitserland per spoor naar Italië vervoerd. Nu zal bin nenkort ook het stukgoed' verdwijnen, welks behandeling, al waren de hoeveel heden veel geringer, per eenheid veel meer werk geeft in de haven dan het massagoed. De oorlogvoerende partij, die de zee beheerscht, snijdt Duitschland af van de over zees che gebieden. Maar o,ok de neu trale scheepvaart wp,rdt het slachtoffer daarvan, evenals het aantal have)n,s, waar- onder Rotterdam. Engeland treft maatregelen tegen Duitsche strijdvoering Dader van den aanslag op Htler, George Eiser, aangehouden Het grensincident te Venlo door Duitschen Dienst opgehelderd Zes en tachtig opvarenden van »5imon Bolivar" worden vermist Gasmaskers zal het Rijk ook op afbetaling verstrekken Droog weer Zon op: Zon onder: 23 Nov. 7,35 15,57 Maan op: Maan onder: 23 Nov. 14,26 3,25 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 23 Nov. 12,10 5,45 18,06 afwachten,, volgens welke normen de 26 millioen, welke voor dit begrootingsjaar in de plaats zullen komen van de sub jectieve bijdragen volgens het Werk loosheidsfonds, feitelijk tot ver deeling zullen komen. Wij betwijfelen nu reeds, of de Minister- zal kunnen aan- toonen, dat de centrale Regeering den zwaar geplaagden gemeenten het finan cieels houvast wil verschaffen, dat haar thans te eenenmale ontbreekt. Groote gemeenten, als Amsterdam en Rotterdam, moeten werken met geweldige tekorten. En de toch reeds netelige toestand wordt haar nog hachelijker gemaakt, omdat zelfs vastheid ten opzichte van de afge loopen jaren tot de vrome wenschen behoort. Op de begrooting van Binnenland- sche Zaken voor het jaar 1940 paraisseert een post van 65.000 gulden voor het in te voeren toezicht van rijkswege op de V r ij willige Burgerl ijke Dienst ver 1 e e n i n g. Daarentegen worden de subsidies voor de Vrijwillige Burgerwach ten en den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm verlaagd. De coördinatie, welke de minister hier in uitzicht stelt, komt dus min of meer ten nadeele der oudere lichamen tot stand. Een Kamerlid als mr. De Wilde (ar.), die door vorige functies met deze zaken wonderwel op de hoogte is, vroeg zich af, of aan dit gecentraliseerde toezicht naast de in spectie van de burgerwacht en van de luchtbescherming, wel behoefte bestaat. Mr. Wendelaar heeft herinnerd aan het arrest van den Hoogen Raad omtrent „overtreding" van de Zondagswet van 1815, door een voetbalclub in Zwaag- westeinde; als de minister werkelijk tot wijziging van de Zondagswet overgaat, zal hij inderdaad verstandig doen, ook zeer geloovige menschen, die geen be zwaar tegen voetbal, e.d. op Zondag heb ben, niet tegen zich in te nemen. Natuurlijk was ds. Zandt het daarmede niet eens. Hij fulmineerde tegen iedere sportbeoefening op Zondag. Maar ook tegen dancing- en bioscoop-bezoek. Alle bioscopen moeten worden gesloten. Niet alleen op Zondag, maar gedurende de geheele week, waarvan natuurlijk niets komt, zooals de redenaar zelf wel weet.- HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 22 November. f 10-000: 10167. f1000: 13220. f400: 15969. f100: 17746.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1