AKKERTJES KAMERAAD MOEDER die maar niet verdwijnen wil. Niet willen, zegt U Maar er zijn toch "AKKERTJES"! Neem zoo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult U bemerken, dat "AKKERTJES" hoofdpijn en migraine vlug en radicaal verdrijven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, ^maar nog nooit geëvenaard. "AKKERTJES"zijn rond en elk draagt het "AKKER"-merk. daar dus vooral op I tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 18 November: HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. KR O-uitzending. 8 berichten ANP; 8.05 —9.15 en 10 gram.; 11.30 godsdienstig halfuur; 12 berichten; 12.15 het Rococ©- octet, 12.45 berichten ANP, gram.; 1.10 KRO-orkest; 2 votoir de jeugd; 2.30 gr.; 2.45 kinderuurtje; 4 gram.; 4.30 KRO- boys; 5.15 Internationale spiortrevue; 5.30 gram.; 5.45 KRO-nachtegaaltjes; 6.15 gr.; 6.20 weekoverzicht; 6.45 gram.; 7 be richten; 7.15 ziekenhuizen; 7.35 actueele a'Ctherflitsen; 8 berichten ANP, mededee- lingen; 8.15 meditatie; 8.35 gram.; 8.45 gevarieerd1 programma; 10.30 berichten ANP; 10.40—12 gram. HILVERSUM II. 301.5 m. VARA-uitzending. 10—10-20 v.m. en 7.30 —8 VPRO. 8 berichten ANP; gram.; 10 morgenwijding; 10.20 vqocr arbeiders in de continubedrijven; 12 gram. (om 12.45 berichten ANP); 1.30 Arbeiderszangver. 2 Esperanto-uitzending; 2.20—2.55 Muzi kale causerie; 3 reportage; 3.30 VARA- orkest; 4.30 vragenbus; 4.5o Utrechts Ste delijk orkest; 5.30 filmland; 5.50 orgel spel; 6.15 Friesche uitzending; 6.45 kin- derleesclub; 7.00 VARA-kalender7.05 fe licitaties; 7.10 Radio-journaal; 7.30 Hioie werkt de Kerk? 8.03 berichten ANP; 8.15 gram.; 8.30 VARA-orkest; 9.10 Paraat; 9.15 vroolijke schets; 9.30 orgelspel en slagwerk9.40 gram.10 En nu oké 11 berichten ANP; 11.10 radioitqomeel; 11.30 12 The Ramblers. ENGELAND 391 en 449 nu. 11.20 reportage; 11.50 orgelspel; 12.20 berichten; 12.30 Harry Fryer en zijln or kest; 1.20 Backyard; 1.35 radioitopneel'; 2.10 BBC-orkest; 2.35 populair concert; 3.20 berichten; 3.35 reportage; 4.20 kin derhalfuur; 4.50 variété!; 5.20 berichten; 5.35 gevarieerd programma; 6.05 vragen- beantwoording; 6.20 (orkestconcert; 7.05 optreden van amateurs; 7.20 variétépro gramma; 8.20 berichten; 8.35 nieuws uit de Dominions; 8.50 filmmuziek; 9.35 avond wijding; 9.50 radioitoomieel; 10.30 dans muziek; 11.20—11.35 berichten. KEULEN. 456 m. 5.50 gram.; 7.40 h'et amusementssextet; 9.05, 9.3o en 10.50 gram.; 11.20 het om- r^eporkest; 12.20 het omroeporkest; 1.35 gram.; 2.20 Leo, Eysoldt's kleinorkest 5.20 vroolijk programma- 7.35—12.20 Zie Deutschlandsender. Wat het mderlijk huis is begonnen. rn:\et de school beëindigen; in deze samenioering ligt de vrAkomen opvoeding FEUILLETON Roman van Chrlstal Broahl Dalhaas 60 Nadruk verboden Ja, ja, maar het schijnt, dat er in de kliniek van Tiebruck niet alleen met dieren, maar ook reeds metmenschen wordt geëxperimenteerd. Erwin zei het zoo losweg, alsof hij het over een of ander sportevenement had De professor keek hem ontsteld aan. Met moeite wist hij zich te beheer- schen. Ik kan me niet indenken, dat er van die geruchten ook maar een woord waar is. Tiebruck is veel te conscien- tieus omnee, onzinIk begrijp niet, hoe je er bij komt dergelijke praatjes mee te helpen rondbazuinen! Hij keek zijn zoon recht in de oogen en alsof herr. plotseling een licht op ging, zei hij: Aha, ik begrijp het al Hij is de man, die je de vrouw van je keuze afhandig heeft gemaakt. Hij kwam met zijn volmaaktheid, zijn schitterende reputatie en zijn be- BRUSSEL 322 en 484 m. 3.22 m.: 11.20 gram.; 11.50 ®n 12.30 omroeporkest; 12.50 gram.; 1.25 La Tra- viata; 1.55 gram.; 2.20 zang; 3.20—4.15 programma gewijd aan Zweden; 5.05 om roeporkest; 6.45 gram.; 7.50 cabaret-pro,- gramma; 8.35 Folkloristisch programma; 8.55 gram.; 9.30 Het Pro Arte-kwartet; 1005—11.20 gram. I 6,45; 7,45; 12,20; 6,50 en 9,20 pers berichten. 484 m.: 11.20 gram.; 11.50 ®n 12.30 ra dio-orkest; 12.501.51 gram.; 1.55 Mar- ceau Burton's Musette-ensemble; 2.40 dansmuziek, gram.; 3.35, 4.35 en 5 radioi- prkest; 5.35 concert; 6.05 gram.; 7.20 uit zending voor soldaten; 7.50 Waals ca baret-programma; 8.20 het Pro Arte-kWar. tet; 9.05 gram.; 9.30 het omroep-sym- phonie-orkest; 10.20—11.20 dansmuziek, gram. 1 DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. j 7.35 gevarieerd concert; 9.20 berichten; 9.50 Ottpi Dobrindt's orkest; 11-20 berich- richten; hierna to,t 12.20 nachtcomöert. TOONEEL EjTËÏLM «ALEXANDER'S RAGTIME BAND» j In het San Francisco van voor den oorlog is een jong, begaafd en eerzuchtig violist,Roger Grant, die ondanks de j successen, die hij oogst er niet mee tevreden is, den weg te blijven volgen j van de klassieke muziek. Hij en enkele anderen verwachten veel heil van de z.g. „Ragtime" en zij stichten in jeugdigen overmoed en in hun vast geloof in het nieuwe rhythme, een orkestje, dat zij j „Alexander's Ragtime Band" noemen. De zangeres hierbij is de ruwe, goedhartige j Stella Kirby, die in hun wisselvallig sue- l ces trouw meedeelt. Maar zij, zoowel als Rogert Grant (die door elkeen: Alexander genoemd wordt), zijn heethoofden en gauw op hun teentjes getrapt. Zij kib belen veel en vurig en daarmee kwellen zij elkander zeer. Alleen de coupletdich- ter van het gezelschap, Charlie Dwyer, slaagt er telkens in, vrede te stichten. De band wint voortdurend in populari teit en verhuist naar Cliff House, een in dien tijd overbekende amusementsin richting. Daar schrijft Charlie, die Stella heimelijk liefheeft, een song voor haar, die haar, zoowel als Alexander diep treft en waardoor deze beiden nader tot elkan der worden gebracht. Meer succes staat te wachten. In hetbijzonder voor Stella, die een Broadway-contract apart kan krij gen. Natuurlijk is dat voor haar de weg naar glorie, maar het stelt den vrienden kring teleur, wijl ieder dacht, dat alleen bij elkander zouden blijven. En het ergst van al: Alexander en Stella kibbelen dit maal zóó hevig, dat geen verzoening volgt, maar zij elkaar verlaten vol haat en bitterheid. De oorlog breekt uit. De band wordt uit elkaar geslagen en Alexander en Da- vey Lane (een lid van het gezelschap) nemen dienst. Stella's roem stijgt snel. Charlie schrijft teksten voor haar en Broadway juicht haar toe. Alexander weet met soldaten alleraardigste voorstellingen te geven, waarvan Stella er een bijwoont. Vóór dat de voorstelling ten einde is, komt bevel, scheep te gaan naar Frank rijk en het is een onvergetelijk drama tisch moment, als Stella vergeefs poogt Alexander te bereiken. Als de oorlog afgeloopen is, keert Alexander naar Amerika terug. Hij moet vaststellen, dat in dien tijd Charlie met Stella gehuwd is en zijn hart is gebro ken. Hij zet zijn band weer overeind en neemt een nieuwe zangeres aan, Jerry Allen. De jaren gaan voorbij, het rhythme van de Ragtime gaat over in dat van de Swing en Alexander oogst triomfantelijke successen. Maar hij krijgt te vernemen, dat Stella niet gelukkig is. Charlie Dwyer is daarom terzijde getreden; hij wil haar niet in den weg staan. En Stella heeft Broadway verlaten, want zij jaagt allang niet meer naar succes, maar verlangt alleen maar wat levensgeluk Alexander zoekt haar, maar kan haar niet vinden. En middeler wijl valt hem de hooge eer te beurt, in Carnegie Hall met zijn orkest te mogen roemdheid en nam haar voor mijn neus weg, jal Erwin zei het met opeen geklemde lippen; hij beet de woorden bijna af. Maai ze houdt immers van hem, antwoordde de oude heer, ietwat hul peloos. Je hebt niet het minste recht hem een verwijt te maken om haar keus en nog minder om hem, wijl hij nu eenmaal de gelukkige was, een kwaad hart toe te dragen. Nee, dat recht heb1 ik niet, ant woordde Erwin, terlwÜjl hijl met nauwe lijks zichtbaar trillend1 handen Zijln ci- garet aanstak. maar desondanks wacht ik op den dag, waarop ik haar bewijzen zal. dat men zelfs een halfgod van zijn troon kan sleuren, als men hem daar aan pakt. waar hij sterfelijk is. En waar zon, volgens jou, Tie bruck dan „sterfelijk" zijln? In zijn eerzucht. PiTofessor Westphal schudde bedenkelijk zijn eerbiedwaardig grijè hoofd. M'n beste jongen, laat ik je mo gen vertellen, dat je je gruwelijk ver gist Tiebruck heeft zich steeds doen kennen als een dienaar der menschheid, wie hij ook in tallooze gevallen onschat bare diensten heeft bewezen. Ik heb nooit bemerkt, dat zijn eerzucht hem daartoe aanzette. Tiebruck is een van de weini gen, die niet uit eigen belang maar uit- optreden. Dan komen op verrassende wijze Stella en Alexander weer bijeen Zij zingt voor de enthousiaste aanwezigen het oude lied van toende Alexander's Ragtime Band Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Blijkens een annonce in dit nummer geeft Maandag 20 Nov. de Chr. en R.K. Middenstandscursus een eind- les, Welke vo,or iedere middenstander toegankelijk is en waar o.a. de filmi „Nederlandsch Fabrikaat" zal worden ver toond'. Tot ambtenaar bij den Distributie kring Zierikzee is met ingang van 20 Nov. benoemd de heer A. Annaert alhier. De Minister van Financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der Directe Belastingen enz. te Zierikzee f9,75. ELLEMEET. Zaterdagmiddag en -avond werden in de school de prijzen tentoon gesteld van de verloting ten bate van het Sint-Nicolaasfeest. De vele prijzen waren keurig uitgestald. Hoewel het be zoek niét zoo druk was als op andere jaren, werd er toch van de gelegenheid om te raden naar de pop en tulband en om te sjoelen een druk gebruik gemaakt. Woensdagavond had de verloting plaats, waarvoor weer veel belangstelling was. Alle loten waren verkocht en dhr. J. C. Linders, voorz. van de Oudercom missie, dankte alle koopers. Ook de ge vers van de prijzen verdienen grooten dank. De burgemeester, dhr. A. J. de Bruijn verrichtte de eerste trekking, waarna achtereenvolgens alle prijzen uit de bus kwamen. ZONNEMAIRE. Voor bivakmutsen en polsmoffen ten behoeve der uit deze ge meente gemobiliseerden is doioir ©enige jongedames een bedrag van f50.36 in gezameld1. Ziji worden daarvoor hartelijk bedankt. Met nog andere dames zullen zij! zich nu beijveren om de noioidige wol om! te zetten in die nuttige winter- artikeien. NOORDGOUWE. Bij het naar de weide brengen der paarden, trachtte de land bouwersknecht H., de snelheid der dieren, die al te groot dreigde te worden, wat te beteugelen. Bij zijn pogingen daartoe brak de leidsel van het paard waarop de voerman was gezeten. Als gevolg hiervan viel H. achterover van het paard op den grond. Aanvankelijk scheen het of de man weinig letsel had bekomen, en kon deze zich zonder veel moeite huiswaarts bege ven. Later openbaarden zich evenwel zoo danige verschijnselen,; dat opname in het Ziekenhuis, ter behandeling van inwen dige kwetsuren noodzakelijk was. De vervolgcursus aan de school al hier heeft dit jaar meer belangstelling dan de laatste jaren het geval was. Meestal werd juist het door den Raad bepaalde minimum i aantal (8) bereikt. Thans nemen 14 jongelui aan den cursus deel. DREISCHOR. Donderdagmiddag vond in het Gemeentehuis het afscheid plaats van den heer M. v. d. Velde, aan wien met ingang van 16 November eervol ontslag was verleend als Gemeenteveldwachter hier ter plaatse, welke betrekking hij ge durende 32 jaren had vervuld. Onder de aanwezigen merkten we op o.a. de Burgemeester en de Wethouders met hunne echtgenooten, alle Raadsleden, het volledige onderwijzend personeel der gemeente, Majoor Hendrikse van de Rijksveldwacht, verschillende collega's en een oud-collega van het eiland, de Ge meente-opzichter, de Gemeente-ontvanger en de Kassier van de Boerenleenbank. Nadat de scheidende functionaris en diens echlgenoote hadden plaats genomen nam allereerst Burgemeester Mol het woord, welke den nadruk legde op de kameraadschappelijke samenwerking, wel ke tusschen hem als burgemeester en den veldwachter steeds heeft bestaan. Is het afscheid als zoodanig pijnlijk, toch sluitend om anderen ter wille te zijn z'n beste krachten geeft. Je neemt het jiogal voor hem op, zei Erwin schamper. Hij schijnt je meer waard te zijn dan ik. Professor Westphal keek zijn zoon be droefd aan. Vele jaren van samenwerking leg gen een band, Erwin. In mijn gevoe lens voor Tiebruck maak ik geen on derscheid tusschen hem en mijn kinde deren. Wat dat betreft, Erwin, zou hij je broer kunnen zijn! En dat is dan ook de reden, waar om je hem tot geen enkele minder ge lukkige daad in staat acht, concludeer de Erwin. Hij is jouw leerling en as sistent geweest, zooals Alk nu Tie- bruck's leerling en rechterhand is. Je weet dus uit eigen ervaring hoe ge makkelijk onder dergelijke omstandig heden een wederzijdsche sympathie en bewondering tot stand kunnen komen. Zou 't nu zoo vreemd zijn, als Tiebruck uit waardeering voor de begaafdheid van zijn leerling dezen had veroorloofd met zijn ontdekking proeven te nemen op patiënten uit de laagste klassen der be volking? Dat lijkt me ten eenenmale on mogelijk, zei Westphal gedecideerd. We zullen nog wel eens zien, be sloot Erwin ietwat raadselachtig het on derhoud en de oude Westphal, die doet het spr. een genoegen te kunnen mededeelen, dat de samenwerking niet geheel verbroken zal worden, daar de raad besloten heeft, dat v. d. Velde de functie van bode en verschillende andere nog zal blijven waarnemen. Spr. huldigde voorts dezen voor de wijze waarop hij gedurende zoovele jaren zijn plicht heeft vervuld en waarbij hij steeds heeft ge toond een mensch te zijn. Namens het Gemeentebestuur bood de burgemeester een mooi jaarklokje onder stolp aan, daarbij de hoop uitsprekende, dat hem dit nog lang zal mogen herinneren aan zijn dienstjaren als veldwachter, doch dat de samenwerking op ander terrein nog van langdurigen aard zou mogen zijn. Wethouder Doeleman dankte v. d. Velde ook voor de aangename samenwerking gedurende ongeveer 27 jaren en sprak er zijn vreugde over uit, dat deze toch nog in dienst van de gemeente blijft, hem nog vele goede jaren toewenschende. Wethouder van der Doe sloot zich hier namens zijn fractiegenooten en zijn echlgenoote bij aqn. Hij herinnerde aan het 25-jarig dienst jubileum van v. d. Velde, waarbij wel bleek welk een plaats hij in de gemeente had weten te ver werven. Spr. drukte de hoop uit dat zijn opvolger hem in alle opzichten ge lijkwaardig zou zijn. Majoor Hendrikse zeide te kunnen be grijpen hoe moeilijk hel voor v. d. Velde is om afscheid te moeten nemen uit zijn betrekking, welke hij zooveel jaren heeft vervuld. Spr. herinnerde voorts aan het politieambt vroeger en nu en dankte v. d. Velde voor de vele vriendschap welke hij gedurende de 5-jarige samen werking van hem en diens vrouw had mogon ondervinden. Vanzelfsprekend zijn er wel eens moeilijkheden geweest, doch die konden steeds worden opgelost. Spr. prees in v. d. Velde diens openhartig heid. Namens rijks- en gemeentepolitie bood de majoor achtereenvolgens mej. v. d. Velde een fraai bouquet en v. d. Velde een mooi compleet rookstel aan. Namens de afdeeling Schouwen-Duive- land van den Ned. Politiebond voerde vervolgens veldwachter de Vries van Noordgouwe het woord, die herinnerde aan den 40-jarigen diensttijd van den scheidende, de hem verleende onderschei ding en hem dankte voor al hetgeen hij als voorzitter voor de afdeeling had gedaan. Het hoofd der school de heer Brandes verklaarde het als een behoefte te ge voelen, mede namens het schoolpersomeel, v. d. Velde te danken voor zijki belang stelling vo<or alles wat het schoolleven betreft en zijln medewerking. De heer J. J. Verjaal dankte, als gemeenteiointvan- vanger, v. d. Velde ook vioor de aan gename samenwerking en verstandhou ding en sprak er zijln vreugde over uit dat het contact tusschen hen beide niet wordt verbroken. Maar ook als voorz. van het Harmomiegezelschap „Crescendo" bracht hijl v. d. Velde dank voor zijn hulpvaardigheid. Tqt slot sprak de heer P. S. van Domge als vriend, welke herinnerde aan de sa menwerking welke op verschillend ge bied, o.a. de distributie tijdens den vo- rigen oorlog, tusschen hen beide had bestaan. Mede namens zijn echtgenoote dankte hierop de scheidende functionaris ge roerd achtereenvolgens alle sprekers voor de gesproken woorden en de geschenken. Speciaal richtte spr. zich tot het Ge meentebestuur en de geheele gemeente, allen dankende voor de ondervonden vriendschap en medewerking. OUD-VOSSEMEER. De verhouding tus schen dé families v. D. en J. liet sedert eenigen tijd te,.wenschen over. Van beide kanten werden harde woorden gesproken, hetgeen een dezer dagen leidde tot hand gemeen. Een der leden van de familie v. D. kreeg de beschikking over een scherp voorwerp en verwondde daar mede zijn tegenstander niet ernstig in de borst. Geneeskundige hulp werd inge roepen, terwijl de politie in de zaak is gemoeid. Naar we vernemen is de onlangs in beslag genomen petroleum, in totaal 4000 liter, wegens vermoedelijke overtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939. aan de oorspronkelijke eigenaars teruggegeven. SCHERPENISSE. Bijl het te Middelburg gehouden examen van het middenstands diploma slaagde de heeren J. Muller en J. Rijlstenbil. POORTVLIET. Voor de betrekking van Controleur voior steunverleening en werk verschaffing zijln thans vijf sollicitaties binnengekomen. .TOM TRIP BIJ DE ZEEROOVERS. Avonturen van een jongen op nDe Vliegende Hollander"waar de wreede kapitein Zwartbaard het commando voert over een troep zeeroovers 51. Daar ze begrepen, dat ze nu onder hun eigen kleuren moesten zeilen, werd de Engelsche vlag gestreken en de „Vlie gende Hollander-vlag" weer in top ge- heschen. Toen hij zag, wat er gebeurd was, verloor Zwartbaard zijn geduld. „Idioot!" schreeuwde hij. Hij gaf Tom een stomp onder zijn kin, zoodat deze over het dek rolde. Een stuk of wat matrozen sprongen met getrokken messen op den jongen toe. 52. Toen de Rooie zag wat er ge beurde, liep hij onmiddellijk naar de hut van den kapitein en schreeuwde hem iets toe. Dadelijk nam de piratenkapitein een stuk looden pijp, dat vlak bij hem lag en begon om zich heen te slaan om de bende schrik aan te jagen. Al spoedig lagen er een paar mannen op het dek. Tom, die door de tusschenkomst van den Rooie van een plotselingen dood gered was, sprong op, maar op een commando van Zwartbaard grepen twee mannen hem beet en brachten hem naar het don kere ruim. een heftig antwoord op de lippen had, beheerschte zich en wijdde zich weer aan zijn werk. Tiebruck wierp de deur van het kleine laboratorium met een nijdig gebaar in het slot. Onmiddellijk daarna echter werd zij weer geopend; Alk kwam naar bui ten en snelde den professor achterna. Hij scheen zeldzaam opgewonden. Professor, luistert u toch even u mag niet... Hij had nog veel meer willen zeggen, maar plotseling brak hij den zin af, want Tiebruck had zich met een dreigenden blik naar hem toege keerd. Vergeet niet, dat ik zelf bepaal, wat ik mag. En in dit geval mag en zal ik aan je verlangen niet voldoen! Alk's oogen fonkelden. Zijn toekomst viel hem uit handen en brak in dui zend scherven op den grond. Als Tie bruck hem zijn steun ontzegde, Tiebruck de medicus met een wereldnaam, dan was al zijn moeite tevergeefsch geweest, dan kon 't misschien nog jaren duren voor hij elders zoover kwam als hij hier gekomen was. Achter zijn geel, jongensachtig voorhoofd flitsten de ge dachten door elkaar. Als Tiebruck hem losliet, had1 het geen zin Zich langer aan dat kind van hem', die Zeldz'aam naïeve Camilla te binden, dan zou hij de wereld naar invloedrijke slachtoffers j moeten afzoeken. Hij Zjou met genoegen zijn leven aan het hare hebben willen binden, al voelde hij dan qok geen grein tje liefde voor haar, als Tiebruck hem zijn voll'e medewerking had willen ver- leenen. In zekeren zin zou hij haar dam op den koop toe hebben genomen en daarmee Zou hij dan bovendien trog een goiede daad hebben verricht, want het I kind had zich ajh.w. aan Zijln hals ge worpen. Geen oogenblik dacht hij er aan, hoe gemeen en laaghartig hij daardoor ge handeld zou hebben tegenover den man, wiens hulp en gastvrijheid' hiji in zoo'n ruim© mate had genoten. Alk behoorde J nu eenmaal tot die categorie menschen. die gewetenloos ©ver alles heen stappen, wanneer zij daarmee slechts zichzelf kun nen bevoordeelen. Hij wist, dat hij* ook hier zijn doel Zou bereiken en anders geheel van het tqoneel zpiu verdwijnen. Tiebruck's stem stoorde hem in zijn gedachtengang: Ik zal zelfs nog meer doen: ik ben van plan mij' voorlioopig van alles terug te trekken en met mijn vrouw op reis tè gaan. Ik wil niets meer zien en niets meer hooren. Uitrusten, eindelijk weer eens op adem komen. Qok voor jou, Alk, zou'h©t niet kwaad1 Zijn, als je je de heele geschiedenis nog eens rustig door het hoofd liet gaan. fWcvdf vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 2