zierikzeesche! iniMHBHBBSlfl NIEUWSBODE M^nhardtje VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 De Kern C. J. J. VERTON fesa L/PIIHAn 17 KJnWCMRPD 1Q"*Q WAAKln ABONNEMENT OPCiEN^^H fesCHE CQURAWT i7©7 Prijs fl.B0 p. kwartaal, buiten Zierikze-e fl.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14191 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 00 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valle nog eens het licht op de wei gering van Duitsche dijkte op het aanbod van go^de diensten dopr België en Ne derland gedaan, met als motief dat qoik ^Engeland en Frankrijik weigerden. De partijlen geven elkaar de schuld, evenals in het gewone leven, wanneer twee par tijen vo,or de grpene tafel verschijnen. Het zou belachelijk zijn als het niet zoo tragisch was. De waarheid is een speelbal in den mond der diplomaten, welke een tijJd van hoogqoin junctuur be leven, nu de diverse machten geneed staan elkaar naar de keel te vliegen. Het wachtwoord der Verbondenen luidt: Tsjechië en Polen moeten hun onafhan kelijkheid1 terugkrijgen, waartegenover Duitschland' stelt, dat de oqrlioig zal moe ten worden gevoerd, totdat de Britsche heerschappijl bezwijkt! Duitschland1 verwijlt Engeland niet al leen, dat het geen besef heeft voor de revolutie, welke sedert *1933 in Duitsch land aan den gang is, maar noemt in één adem daarbij de Russische revolutie van 1917 en schrijft aan Engeland kortzichtig heid toe, omdat het niet genoeg oog heeft gehad voor de nieuwe loirde, welke daaruit voortspruit. Men schijnt nu al weer vergeten dat men daarvoor in Duitschland voor den 23en Augustus 1939 ook geen oog had en men tot op dien datum Engeland zelfs sympathie vqpr het bolsjewisme verweet. Slechts met Iwei- nig variatie borduren Duitsche bladen op het stramien: het gaat alles tegen Enge land en Engeland is van alles de schuld. Rusland volgt dit illustre voorbeeld en geeft Finland1 de schuld van de mis lukking van de onderhandelinge(ni te Mos kou. De Sovjetheeren zetten de Zaak fi naal op z'n kop. Zij beweren niet meer of minder, dat de neactionnaire élemen ten in Finland1 er van droometn Rusland binnen te vallen en het rijk tot aaini de Siberische grenzen te bezetten. De lei dende kringen zouden stelselmatig leu gens over de Sovjetunie verspreiden en haar staatsorganen beleedigen. Dat is al lemaal de schuld van Engeland, dat, al leen maar om ztijln propaganda ingang te laten vinden, twintig jaar lang met ver lies handel o,p Finland heeft gedreven. De verklaring in ocfficieele kringen, dat zij een overeenkomst met het Kreml wen- schen, is volgens de Sovjetpers niet meer dan bedoitterij, om de (openbare meening van de wereld op een dwaalspoor te leiden. Tegenover die bonze leidende kringen stelt men dan de massa van de Finsche bevolking, die er oprecht op; uit is om vriendschappelijke betrekkin gen met de Sovjetunie tot stand te brengen. Brutaal is hier 'n te zwak woord om deze soort propaganda te brandmerken. De Finnen droomen niet vajni een bezetting van Rusland, maar vreezen een aanslag op hun duur verworven onafhankelijkheid, die ze met Duitsche hulp in 1917 be vochten op de Sioivejts. De Finnen Zijn paraat, betoogde de leider der delegatie te Moskou. Wij zijn niet een volk, dat voioir de eerste maal en zeker ook niet voior de laatste maal in moeilijkheden wordt ge wikkeld, doch economisch waren *wij reeds onafhankelijk van Rusland, toen wijl een onderdeel vormden van het Tsa renrijk. Gaarna zijn wij bereid1 om met de Sovjets handel te drijven, doch vol strekt noodzakelijk is dat voior ons niet. Finlands rol kan men niet vergelijke|ni met die van Turkijle, ten aanzien van de Sovjet-Unie. Wij hebben immers geen pact met Engeland en Frankrijk. Rusland heeft van onzen kant niets te vreezeinl- Wij hebben een vredesverdrag met de SoiVjet-Unie, waarin de Finsch-Russische grenzen zijin vastgelegd. En bovendien hebben wij een niet-aanvalsverdrag met Rusland gesloten, dat agressiedaden over en weer uitsluit. Die pijlers blijven voor ons van kracht. Het is Rusland dat steeds het initiatief neemt om zich te beveili gen. Aldus dr. Paasikivi. En wat wil nu eindelijk de Duce? Naar het schijlnt is voor geen mogendheid van Europa de weg zqo/ moeilijk en ondui delijk als voor Italië. Het heeft voior de verwezenlijking van zijn Middelland- sche Zee- en Afrikaansche politiek op de Duitsche kaart gezet, toen de Fran- sche staatslieden Rome te verstaan gaven: wijl staan geen duimbreed gronds van ons legitieme bezit af. Mussolini heeft echter nooit bij Frankrijk onderhandelingen ingeleid1, maar verlangd dat dit vanzelf met concessies voor den dag zou komen. De Duitsche politiek is tenslotté» een weg gegaan, dien Mussolini niet wilde, dien van den oorlog. Hij zag in de verdra- TWEEDE KAMER Voorloopig geen oorlogsbrood Pachtwetherziening op til De teleurstellende mededeeling in de memorie van antwoord, dat de voorraad veevoer in Augustus 1939 niet minder groot is geweest dan in Augustus 1938, was volgens den minister blijkens zijn gisteren gegeven antwoord aan de Ka mer, door de heeren Bierema en Van der Sluis niet geheel begrepen. Het was slechts een antwoord op een aldus ge formuleerde vraag. Ofschoon hij, ook met het oog op het buitenland, over dit on derwerp niet te veel kon zeggen, wilde de minister zijn antwoord nu wel in de zen geest aanvullen, dat de voorraad veevoer in Augustus 1939 grooter was geweest dan ten vorigen jare. Van de tarwe nu zijn volgens minister Steenberghe zeer groote voorraden aan gelegd, oorlogsbrood kan dus voorshands uitblijven; vermoede lijk, aldus de minister, stellen de consu menten het toch nog liever zonder rogge en aardappelmeel, hoeveel goeds ook over oorlogsbrood te zeggen moge zijn. Dit beteekent, dat er van eigen bodem meer rogge als veevoer overblijft. Is sinds 1 September 1939 de positie slecMen geworden? Integendeel, aldus minister Steenberghe; zij is op dit oogen- blik in belangrijke mate gunstiger dan bij het uitbreken van den oorlog. Ten eenenmale dwaalde mr. Rost van Ton ningen, toen hij het deed voorkomen, als of aanvoer van voedsel overzee onmoge lijk is geworden door de overbekende, in ons Oranjeboek gewraakte Britsche maat regelen. Wij kunnen wel degelijk graan overzee verkrijgen. Maar dit sluit eventueelen aankoop in Oost-Europa, b.v. in het door mr. Rost van Tonningen als Duitschland's leverancier genoemde Rusland, niet uit. Tegen concurreerende condities is de mi nister tot aankoop van graan ook daar volgaarne bereid. „En Roemenië?", vroeg daarop do nat.-soc. afgevaardigde, die zich blijkbaar toch niet al te zeer met Rusland wilde encanailleeren. „Ik ben niet van plan, mijn heele leverancierslijst te geven", luidde het rappe antwoord Naast het probleem van den toevoer van voedsel is er het vraagstuk der „zelfvoorziening". Thans zouden bij vrije markt de prijzen van tarwe en rogge nog een stuk beneden de richt prijzen van f9 en f 11 blijven. Middeler wijl hebben wij de Pachtwet gekregen, doch daarmede zijn de klachten in gee- nen deelo verstomd. Minister Steenberghe heeft terloops medegedeeld, dat een uit gebreid voorstel ter bescherming van den pachter gereed ligt, dat in overleg met den minister van justitie is samengesteld. De hoofdzaak is echter, dat gewaakt worden tegen zoodanige werking van den landbouwsteun, dat de verpachter daar van op den duur alleen profijt trekt. Ten einde dit te voorkomen, heeft de minister met nadruk het volgende ver klaard: „Ik ben niet bereid, bij een vol gende vaststelling van de richtprijzen re kening te houden met de verhooging van pachtprijzen boven het peil van 1 Sept. 1939, tenzij er in bepaalde gevallen bij zondere redenen zijn voor verhooging van de onkosten van den verpachter. De minister is voorstander van een redelijke belooning van den landbouw. Maar hij blijft op zijn hoede. Toen dr. Bierema hem had verzocht, het volgend jaar de richtprijzen nog iets hooger te stellen, omdat de wet van de afnemende meer-opbrengst zou medebrengen, dat de kosten per productie-eenheid stijgen naar mate de productie hooger wordt opge voerd, gaf de minister het volgende sceptische antwoord: „bij betrekkelijk la ge prijzen is vaak de opbrengst veel hooger dan bij hooge prijzen". gen met het Derdie Rijk slechts een in strument, dat goede diensten kon be wijzen voor diplomatiek manoeuvreeren en politieleen druk. De politieke entente tusschen Hitler en Stalin heeft Mussolini bovendien ifn een lastig parket gebracht; de positie van Italië zoowel |op den Balkan als in de Middellandsche Zee werd er door verzwakt en in gevaar gebracht. Italië kon niet tegelijkertijd1 zooiwel het Pan- Germaansche als Pan-Slavische imperia lisme in zijn belangsfeer verdragen. Spanje heeft sedertdien duidelijk zijn sympathieën naar het Westen gekeerd. Het is voor Mussioilini niet gemakkelijk een definitieve plaats te kiezen in deze onklare situatie. Hij zoekt hoe langer hop duidelijker naar een nieuw evenwicht voor zijn politiek en wel op den Balkan. SIR JOHN DILL, chef van het eerste legerkorps van het Britsche expeditieleger in Frankrijk DE REDE VAN MIN. DE GEER Het Eerste Kamerlid Ridder van Rap- pard heeft den voorzitter van den raad van ministers de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, waarom Zijne Excellentie zijn geruststellende ra dio-rede naar aanleiding van den inter nationalen toestand pas Maandag, den 13 dezer, des namiddags ten een ure, heeft uitgesproken? Ware het, ter voorkoming van de pa niekstemming, welke in de laatste dagen der vorige week in sommige gedeelten des lands, met name in Overijssel en Gel derland naar thans is gebleken vol komen noodeloos heeft geheerscht, niet beter geweest, zoo Zijne Excellentie zich, onmiddellijk nadat de regeering voorne mens was verscherpte militaire maatre gelen te treffen, tot het Nederlandsche volk had gewend? Is de minister bereid, in den vervolge, voor zoover zulks noodig mocht blijken, bijtijds de natie in te lichten? HET CADEAUSTELSEL De bestrijders van het cadeaustelsel, samenwerkend in het Natiomale Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel heb ben sinds de laatste weken een om ver wachten helper gekregen bijl hun strijd'. Door d*e tijdsomstandigheden is het ca deaustelsel thans ai.l. zoowel -overbodig als onbruikbaar geworden. Juist bijl d© artikelen van dagelijksch gebruik waarbij1 het cadeaustelsel wordt toegepast, is dooir de veranderde ver houding tusschen vraag en aanbod dit verkoopsysteem overbodig geworden. Orders voor cadeau-artikelen wqrden er bijna niet meer geplaatst. Het comité heeft er bijl den minister van oi6conomische zaken op aangedron gen thans zoodanige stappen te willen nemen, dat spoiedig wettelijke bepalingen aanhangig kunnen worden gemaakt. D;e minister heeft inmiddels het blovan- genoemd comité verzocht op de hoogte te wprden gehouden van de /ontwikke ling van den toestand. Mogelijk zal het nu niet lang meer du ren en Nederland sluit zich aan biji de landen, waarin het cadeaustelsel reeds dioor wettelijke maatregelen aan banden is gelegd, ter bescherming van het al gemeen belang. SIKORSKI, de minister-president van de thans in Parys zetelende Poolsche 'ri OPTREDEN VAN DEN HEER KUPERS TE PARIJS Op vragen van het Tweede Kamerlid Rost van Tonningen imi verband1 met het door het bureau van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen opgestel de manifest.inzake den oiorloig tusschen Diuilschland1 en Engeland en Frajnjkrijk, heeft de voorzitter van den raad van ministers geantwoord, dat kan worden medegedeeld, dat onafhankelijk van het al dan niet vooraanstaan van het be treffende Kamerlid, van zijln al dan niet behooren toit 'een bepaalde partijl, en van het al dan niet „steunen" van het ka binet op die partijl, de ministers de be doelde medewerking in de huidige om standigheden minder juist achten, al kan zij', als komende van een individueel 'burger, geen afbreuk doen aan de door de regeering gevoerde neutraliteitspolitiek Op de vraag of, tot herstel van het vertrouwen in de neutraliteitspolitiek van ons land, het uittreden uit het kabinet van de twee tot de sociaal-democrati sche partij1 behoorende ministers is be vorderd, wordt geantwoord, dat er niets van dien aard is overwogen, reeds om dat het vertrouwen in de neutraliteits politiek van ons land geen herstel moe dig heeft. KORT EN BONDIG In verband met de smokkelarij van uniformen, waaronder ook die van personeel van de Nederlandsche spoor wegen, heeft de directie van de N.S. be sloten voor 't geheele personeel van hoog tot laag identiteitsbewijzen in te voeren, voorzien van pasfoto en handteekening van den houder. Ieder van het personeel heeft het recht bij gemotiveerd wantrou wen den plicht een hem onbekend per soon, die zich voordoet als spoorwegamb tenaar of -beambte, naar zijn identiteits bewijs te vragen. Het aantal dooden als gevolg van den brand op het Mara- caibo-meer wordt thans geraamd op on geveer veertig. De eerste cijfers, welke aanzienlijk hooger luidden, blijken onjuist te zijn geweest. De stad Lagunillas welke geheel van hout was gebouwd, is volkomen vernield. De schade wordt geraamd op vier millioen bolivares (1 bo livar f 0,59). Onder de slachtoffers zijn geen vreemdelingen. Het reddingswerk wordt voortgezet. Een groot aantal men- schen is in ziekenhuizen opgenomen. Het bureau van den Engelschen marine staf deelt mede, dat het Britsche stoom schip Scala-Shell (706 ton) door een Duitschen aanvaller tot zinken is ge bracht in de Portugeesche territoriale wateren ter hoogte van Zabora, ongeveer 300 km ten Noord-Oosten van Lourenfo- Marques. Over de identiteit van den aanvaller zijn geen nauwkeurige inlichtin gen beschikbaar, maar volgens de berich ten uit Durban was het een schip van ongeveer 10.000 ton, wellicht een gewa pende koopvaarder. De plannen betref fende evacuatie van burgerbe volking, bevinden zich in een zoodanig stadium, dat verwacht mag worden, dat zeer binnenkort aan de gemeenten, die eventueel voor een ontruiming in aanmer king komen, kan worden medegedeeld, naar welke vluchtoorden de bevolking in dit geval zal worden afgevoerd", aldus verklaart minister van Boeyen in de Me morie van Antwoord over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De Duitsche ambassadeur in Ankara, von Papen, heeft in een interview verklaard, dat het Duitschlands taak is, de „Vereenigde Staten van Europa" te stichten. „Groot-Brittannië", zoo verklaarde de Duitsche gezant, „is vroeger in de gele genheid geweest, om een Europeesch ge- meenebest te stichten, doch na den we reldoorlog zijn de Engelschen hierin niet geslaagd, en thans is de beurt aan Duitschland". Tijdens zijn bezoek aan Frankrijk is Eden de gast geweest van de hoofdofficieren van- de Mag in o t- linie. Tijdens de tafelredevoeringen heeft een der Fransche generaals Eden een bronzen penning op de borst ge speld, dien alle officieren en manschap pen van de Maginotlinie dragen, met de woorden „On ne passé pas" erop. De vertegenwoordigers van de dominions on dergingen hetzelfde eerbewijs. Zon op: Zon ander: 18 Nov. 7,26 16,03 Maan op: Maan onder: 18 flor. 12,33 23,09 Eerste Kwartier 23.4] De politiek van Mussolini blijft een onzeker element Minister Steenberghe's antwoord op de debatten in de Kamer Had Minister de Geer eerder moeten spreken De tijdsomstandigheden maken het cadeaustelsel overbodig Wijziging der Pachtwet in staat van voorbereiding Nog eenige regen ~)atilelLtlLeuj In de dagen voor Sint Nioolaas de van ouds bekende Boterletters en Gevuld. Fijne Appelbollen en-Flappen, groote stukken St.-Nioolaaa met amandelen. Zaterdag de bekende Croquetten, 2 Èt 25 ot., Vleesohbroodjes 10 ot. VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE MIJNHARDTJES HELPEN! Nietstraks,niethalf, maar direct. Hevige pijnen worden in korten tijd verdreven door de bijzon dere combinatie van genees middelen in een Ze zijn niet rond, doch hartvormig. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: 1 i Predikbeurten te Zierikzee Zondag 19 November. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Valeton (Bed. H. Avondm.) Kleine Kerk. 10 nre, di. Reddingius en 7 ure, da. Valeton (Danki. H. Avondm.) Loth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, ds. J. Hindriks te Dassen- Meeuwen. Ohr. Geref. Kerk. 9.30, ds, Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3.30 Openluoht- werk 't Groentje en 7.30 ure, kapt. F. G. Kremer. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeakerk. Oud-Geret. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1