ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Algemeen Steuncomité 1939. Ds. WESTMIJSE WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939 OPGEN< ZliRIK7EBSO& COUftAMT een openbare Inzameling van gelden De Kern ?\.M\ I— fiWWfl ABONNEMENT 1707 - Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche] Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B_'94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J._de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14189 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER wordt de aandacht gevraagd voor den Leider van Italië, die den laatsten tijd al heel stil is, d.w.z. zijn stemgeluid niet verheft in het huidige concert der disonanten, maar niettemin al zijn diplo matieke macht wel achter de schermen van het wereldtooneel aanwendt, om de politiek in Europa te beïnvloeden. Hoe wel de Italiaansche bladen er geen en kel bericht over bevatten, schijnt men te Rome te verwachten, dat Mussolini van middag de bevolking daar zal toespreken. Een ieder vraagt zich echter af wat het onderwerp van deze toespraak zal kunnen zijn. Een der meest aannemelijke verklaringen is deze, dat Mussolini een antwoord zal geven op het manifest van de Komintern, dat een zeer slechten in druk heeft gemaakt. Zooveel is zeker, dat indien Mussolini werkelijk spreken zal, zijn rede belangrijk zal zijn. Men herinnert zich de woorden, welke hij onlangs uitte tegen de leiders van het fascisme van Bologna: „Wanneer ik op het balcon van Palazzo Venezia zal verschijnen om de bevolking toe te spre ken dan zal dat zijn om belangrijke be slissingen mede te deelen". Bekend is de afkeer van het commu nisme in Italië. Nu deze levensopvatting zich meer dan tot dusver het geval is geweest zich Westwaarts en Zuidoost waarts richt, zou het niet onmogelijk zijn dat de Duce, inderdaad belangrijke mededeelingen zal doen, die de situatie in Europa kan verhelderen, eventueel veranderen. De Finsch—Russische besprekingen zijn vastgeloopen door de vasthoudendheid van Finland's vertegenwoordigers te Moskou en de hardnekkigheid waarmede de Russen op hun stuk blijven staan. De kans op hervatting van de onderhande lingen schijnt gering nu de Finsche dele gatie naar Helsinki is teruggekeerd en alleen terug zal keeren, indien voorstel len worden gedaan, die een redelijke kans van slagen bieden, hoewel de hoop hierop zeer gering moet worden geacht. In Finland is men algemeen voldaan dat het beginsel van de onafhankelijkheid niet is opgeofferd. De Finsche Rijksdag zal binnenkort bijeenkomen, teneinde het verslag van de Finsche delegatie aan te hooren. De Finsche tegenvoorstellen zul len nog niet gepubliceerd worden, daar de regeering de mogelijkheid van voort zetting der onderhandelingen nog steeds niet uitgesloten acht. De diplomatieke kanalen blijven geopend. De Finsche bladen bereiden het volk er op voor, dat het zich beperkingen en offers zal moeten opleggen, die, te oordeelen naar de gebeurtenissen van de vorige week, met opgewektheid gedragen zullen worden. Men verklaart, dat Finsch gebied nooit onder controle van een vreemden staat geplaatst zal worden. De pers verwacht langdurige besprekingen met Moskou, hetzij door gedelegeerden, hetzij langs den gewonen diplomatieken weg, en verklaart, dat gedurende die onderhandelingen „de moreele steun der wereld van onschatbare beteekenis" zal zijn. Nu Engeland en Frankrijk in China hun troepen in feite hebben teruggetrok- ken, betrekt Amerika de wacht in het Verre Oosten. Tenzij het een nieuw ver drag met Tokio sluit, bestaat de kans dat Roosevelt voor Japan een embargo op de levering van wapens en munitie zal moeten afkondigen, met de kans op een oorlog. Anders zal het met Engeland en Frankrijk in een-en-hetzelfde schuitje komen en met Japan opnieuw op voet van vriendschap geraken. Engeland en Frankrijk zouden hun algeheele aandacht op den oorlog met het Derde Rijk kun nen concentreeren. Amerika eveneens, voorzoover zijn belangen daarbij in het geding zijn. Wat China zou doen, en kunnen doen, is een andere vraag. Tsjiang Kai-sjek heeft te Tsjoengking wederom een beroep op Japan gedaan, af te zien van zijn „veroveringsdroomen", die slechts zouden leiden tot zelfmoord van Japan. Hij houdt vast aan een volkomen onaf hankelijk China. De positie is op het oogenblik nog ondoorzichtig, zoolang Washington zich niet ondubbelzinnig heeft uitgesproken ten aanzien van den nieu wen toestand. Indien ook Amerika van taktiek verandert doemt voor Tsjiang Kai-sjek cle vraag op, of hij zich niet gedwongen ziet, zich in de armen van .Moskou te werpen, die het totdusverre tevergeefs naar hem heeft uitgestrekt. Op initiatief en onder Voorzitterschap van H.K H. Prinses Juliana is te Den Haag opgericht het //Algemeen Steuncomité 1939", ten einde in één orgaan te centra- liseeren de ondersteuning van hen, die in deze zorgvolle dagen bijstand behoeven Deze hulpverleening zal mogelijk zijn voor hen, die gemobiliseerd zijn en voor hen, die, zonder gemobiliseerd te zijn, door den oorlogstoestand in hun bestaan be dreigd worden en niet voor regelmatige steun van Overheidswege, van de zijde van de Kerk of van particulieren in aanmerking komen. Wat betreft de gemobiliseerden, voorzoover zij of hun gezinnen in omstandig heden verkeeren, dat de wekelijksohe soldij en de kostwinnersvergoeding niet vol doende zijn of hulp voor hun bedrijt of gezin noodzakelijk is, zal, na een ambtelijk onderzoek, hulp door het Steuncomité verleend worden. Teneinde het //Algemeen Steuncomité 1939", waarvan plaatselijke afdeelingen niet zullen worden opgericht, dooh dat centraal zal werken, iD staat te stellen in de vele en dringende behoeften te voorzien, zal, gelijk de Regeering dit wenaoht, in alle gemeenten aan huis en op straat gehouden wordan en wel in de week van 1318 November a.s. Ondergeteekenden, die het Comité van aanbeveling te Zierikzee vormen, bevelen deze collecte met alle warmte bij U aan. Hoe grooter Uw gave is, hoe meer hulp kan worden gegeven. In deze gemeente zal de oolleote aan de huizen en op straat gehouden worden op 16 NOVEMBER e.k. Het Comité, Jhr. Mr. J. SCHUURBEQUE BOEYE. Ds. J. J. P. VALETON. P. F. WITTERMAN8. Mr. C. J. B. DU CROO. J. CATSHOEK. Vanavond 8.15 uur in het Verenigingsgebouw Toegang vrij Ds. A. N. PIJN ACKER HORDIJK. Ds. L. A. F. REDDINGIU8. Ds. H. HOO&ENDOORN. Pastoor L. BRINK. Noorsche tankboot vergaan 17 man varmist Gisteren heeft een Engelsche treiler 23 man van ©en Noorsch schip in een ha ven van Npord-Engelaind aan laiiwi ge bracht. De mannen waren in eeim open bo.ot |0ip zee aangetroffen. Zij verklaar den meer dan 30 uren te hebben rond gezwalkt. De treiler heeft nog vijf uren naar een tweede bloot geZoehl, waarin, naar gezegd werd, zeventien leden der bemanning zouden Zijn. Het verloren gegane Nofoirsche schip was een tankboot, de „Anne Kj/ode", dat te Bergen thuis behoorde en 11.000 ton mat. De overlevenden vertelden dat het zonder waarschuwing is getorpedeerd. Die torpedo- trof het vaartuig midscheeps, waardoor het bijna in twee deelen brak. De radio werd beschadigd en daardoor was het niet mogelijk no/oidseinen uit te zenden. De bemanning begaf zich ter stond in twee sloepen. In een bloot za ten 23, in de andere 17 man. Zij waren onvoldoende gekleed en hadden niet ge- nol6g voedsel. Volgens het relaas van een der in zittenden geraakten de beide reddings- booten elkaar -des nachts kwijt. Toen de treiler in zicht kwam, waren de man nen volkomen uitgeput. Dertig uren had den zij rondgezwalkt. De overlevenden uitten hun bezorgdheid over het Hof van de vermiste boot, aan boord waarvan zich de kapitein bevond, die reeds doio;- d-elijk vermoeid was alvorens de tank boot getorpedeerd werd, daar hij ander- halven dag op de brug had gestaan. Rijverbod op Zondagen wordt 19 Nov. opgeheven Benzine-distributie wordt nog uitgesteld De Regeeringspersdienst meldt: De minister van oeconomische zaken brengt ter algemeene kennis, dat de aan voer van benzine in de laatste weken niet onbevredigend is geweest. De regee ring meent daarom het risico te mogen aanvaarden om den maatregel van het nietrijden van motorrijtuigen op Zon- en feestdagen met ingang van 19 November op te heffen. Hierbij heeft tevens gewo gen het feit, dat de voorbereiding van de distributieregeling van benzine thans zoover is gevorderd, dat deze regeling indien dit onverhoopt noodig mocht zijn op korten termijn kan worden ingevoerd. Met nadruk voegt de regeering hier aan toe, dat het van groote beteekenis is, dat de automobilisten hun medewer king blijven verleenen door zuinigheid te betrachten bij het benzineverbruik. Dit kangeschieden door het achterwege laten van niet noodzakelijke ritten, door het combineeren van vervoer in één auto en bovenal door niet te rijden met een te groote km-snelheid, wat zoowel op het benzineverbruik als op de banden- slijtage van grooten invloed is. Deze medewerking is in de eerste plaats het belang van de automobilisten zelf, aangezien oppyeuw maatregelen zou den moeten worden genomen, wanneer de voorraadpositie, bijvoorbeeld door te groot verbruik, ongunstiger zou worden. Zou alsdan tot distributie worden beslo ten, dan onderschatte men niet de be zwaren van dezen maatregel, welke in de practijk onvermijdelijk stroef werkt. Vandaar dat het aanbeveling verdient, dat door vrijwillige medewerking van de belanghebbenden het in werking treden van een distributie zoo lang mogelijk wordt uitgesteld. KORT EN BONDIG Al Capon©, die op 19 November a.s. in vrijheid zal wiorden gesteld, vreest thans dat hij1 door zijn vnoiegere relaties uit de gangsterwereld zal worden ge dood. In verband hiermede heeft de re geering geweigerd1 mede te deelem, waar Al Capone zich thans bevindt en waar hij! zal worden vrij gelaten. De kans dat de vroegere bekenden den gangster zullen herkennen, is overigens niet groeit. Hij! is gedeeltelijk verlamd, geheel kaal (geworden -en praat soms wartaal'. Met generaal P i g e a u d1 is de eerste Fransche generaal in dezen oorlolg ge sneuveld'. Aan het hoofd van zijln divisie had hijl het veel genoemde Bosch van Warndt genomen. Een maand lalng stond liij! in den strijd van onophoudelijke over vallen, zonder om 2ok> te zeggen, te slapen, noch -de minste rust te nemen). Deze soldaat van over de zestig is aan uitputting tengevolge van die onvermoei de inspanning bezweken. Belnjumea, de Spaansche minister van landbouw, heeft gisteren de opstelling van een tienjaren plan bekend gemaakt voor het herstel van Spanje. Hierdoor zal het geheele economische stelsel des lands nieuw ge ordend worden. Spanje zal in die tien jaren alle pi orloigsschulden hebben terug betaald. Het dioiel is de oeooinomische on afhankelijkheid van Spanje. De levens standaard van den minderen ma/tii zal omhoog worden gebracht en het woning vraagstuk zal worden opgelofst. Vol gens Lloyd's List ziijln tot en met Vrij-, dag 10 Nov. tengevolge van den oorlog, door torpedeering, op mijlnen lopoen etc. in totaal 103 schepen verloren gegaan met -een tonnage van 415.400 ton. Hierbij waren: 54 Engelsche schepen; 7 Fran sche, 2 (Belgische, 3 D-eensclhe, 2 Nedier- landsche, 4 IFinsChe), 4 Grieksdhe, 10 Nopt*- fsch©, 7 Zwieedsche, 1 Russiscih schip en 9 Duitsche schepen. Gistermiddag heb ben verscheidene Engelsche militaire vliegtuigen over de Belgische west kust gevlogen. Een der toestellen daalde op het strand te de Panne, een tweede te Goxyde. Een derde machine zou, naar men gelooft, (o»p Belgisch gebied bijl de I „oor Mijnhardtje De echte zijn niet rond, maar hartvormig, RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg M. W. L., 45 j., graanhandelaar 1e Haamstede, J. H. L., 48 j., zonder be roep te Haamstede, P. v. d. S., 46 j., landböiuwersknecht te Burgh, M. J. L., 50 j., schipper te Haamstede, ieder voor zich, wegens het feit dat hij' 'zich op 28 September 1939 te Haamstede een vat met 200 liter petroleum heeft aan geschaft. zijnde dit meer dan hij! gedu rende een kalenderweek pleegt te ge bruiken. G. S., 35 j., petwleumhande- laar te Haamstede, wegens het in Sept. 1939 te Haamstede bewerken, dat de bo vengenoemde personen zich ieder een vat met 200 liter petroleum hebben verschaft, door -een 4-tal leege petroleumvaten naar de haven te Rurghsluis te laten brengen en deze per beurtschip naar Rotterdam te laten vervoeren en goed te vinden dat op zijn (verdachte's) naam 4 vaten petroleum werden besteld. Eisch voor npi. 1—4 ieder f25 bi s. 10 d. h., met verbeurdverklaring der olie en het vat. Npi. 5 f50 b'. s. 20 d. h, Uitspraak: -no. 1—4 ieder f 15 bi s. 10 d. h. met verbeurdverklaring van olie jen vat. Noi. 5 f 25 s. 15 d'. h. W. J., 57 .j, schipper te Bruimisse, wegens poging tot verboden, uitvoer van 3 zakken, ieder bevattende 50 k.g. aard appelen, welke hij op 10 October in het schip Bru. 139 vervoerde van Brui nisse naar Hansweert met bestemming Leuven, zonder dat hij zijn aangifte voor uitvoer te Hansweert aan de belasting ambtenaren heeft vermeld dat die aard appelen in zijn schip waren verborgen, zijnde de uitvoering van dit misdrijf niet voltooj-d doordat de belastingambtenaren zijn schip doorzochten en de 3 zakken met aardappelen in beslag namen. Eisch: f40 b". s. 20 d'. h., met ver beurdverklaring. Uitspraak: f25 b. s. 15 d'. h„ met verbeurdverklaring. MARKTBERICHTEN Coöp. Veiling Zierikzee Veiling van 14 November. Druiven 18—23; Toematen 13; Spinazie 10—12; Spruiten 15; Stoksnijbdoinen 29; Gieser Wildeman 2—6: Brederoide 4; Beur. ré Al©x. Lucas 1115; Goudreimet 210; Campagnezoiet 2—6; per k.g. Savoije Kool f 2.50—2.60; Roode id. f3.10; per 100 k.g. Andijvie f 0.50—1.50; Bloemkool f6—17 p. 100 stuks. Fransche grens geland1 zijln. De bestuur ders der beide eerste toiestellem zijln zeer jonge mensehen. Zij verklaarden zich bo- vi©n (Fransch gebied1 gewaand te hebben!, Paul Reynaud, de Fransche min. van financiën, heeft voor de Engelsche radioi gezegd: De rijken blijven hun geld in het land terugbrengen. De voorraad aan goud1 en buitenlandsche deviezen is thans grooter dan in het begin van den porloig. De armen stellen hun geld' ter beschikking van het land1 door meer te sparen. Iedereen in Frankrijk heeft ver trouwen in zijln land. Zoo staat het met onze vaste besluit, dat er thans een einde zal komen aan den eentoniigen te rugkeer van den oorlog in iedere ge neratie. Naar Reuter uit Helsinski meldt is Finland thans voorbereid op een langdurigen „zenuwoorlog". Een vijf de deel van de Finsche bevolking, die drie miljoien zielen telt, is onder de wapenen. Naar men daar gelooft, hoopt Stalin, dat de druk op de financiën het peconioüïiisehe leven van Finland', dat reeds te lijden heeft tengevolge van de inkrimping van den buitenlamdschen han dle!, zal ontwrichten. Hervatting der Finsch-Rustische besprekingen schijnt uitgesloten Amerika heeft de wacht in Oost-Azië betrokken Rijverbod voor auto's op Zondag 19 November opgeheven Begrootingen Econom. Zaken en Landbouwcrisisfonds De Ziekenhuisplannen voor het eiland Schouwen Duivelend Iets kouder 16 Nov. 16 Nor. Zon op 7,23 Maan op: 11,37 Zon onder: 16,06 Maan onder: 21,02 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Nov. 5,35 17,52 11,19 23,41 ST.-ANNALAND. Uienveiling van 14 November. 750 balen Rijnsburger gewone f3.19; 40 balen id. grove f2.71; 60 balen id. drielingen f 140 balen id. picklers f 5.15. Alles per 100 kg. Veilingsvereon. «De Eendracht» Tholen VejJing van 14 November. Gomtesse de Paris 51; Drielsche groene 36—40; Ganzevellen 60—73; Ermgaard 41 —71; Campagnezoet 51; Groninger Krpon 5560; Lambard Calville 3756; Grauw - zoiete 66—90; Zoete Ribbeling 51; Zure Bellefleur 52 ct. per 10 kilogram'. Uienveiling. Uien grpive f2.75; id. ge wone f2.85; id. Driel. f0.79; id. Picklers f 5.06—5.19 per loO kilogram. ROTTERDAM, 14 Nov. Eieren veiling. Roittepdamsche veiling, Warmoezierstraat Kippeneieren f 4—6.40 per loO stuks. Aan gevoerd' 90-000 stuks. GOES, 14 Nov. Noteering handelaren. BoPrenboter fl.50 per k.g.; kippeneieren f6; poOleieren f 5 per 100 stuks. Vei- lingsvereen. „Zuid-Beveland". Aanv. 35.000 'eieren. Groote kippeneieren f 66.60; kL kippeneieren f5—5.60; kalkoeneieren f 5.2o per 100 stuks. KORTRIJK, 13 Nov. Van de poging om de vlasprijzen met gemiddeld fr. 100 p, baal naar beneden te drukken, Waarover wijl de vorige week handelden, is er niets terecht gekomen, aldus lezen wij in Het VlasOnze vlasmarkt is vaster dan ooit, en er warden buitengewoon drukke zaken afgesloten, Zoodat eerder een verdere versteviging van de markt vastgesteld kan worden. Dit laatste wordt nog ©enigszins tegengehouden, doordat vandaag de bootenkoopers en exporteurs bij de verschillende vlasfabrikanten be ginnen rond te gaan voor het aamkoopen van de mondige balen vjoor de Gentsche spinners tegen een prijs, die fr. 100 to,t 200 beneden den huidigen verkiO|Opprijis ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1