""Hou, Griep "akkerW* KAMERAAD MOEDER Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (tol 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, i verdrijven koorts en pijnen! RADIOPROGRAMMA Woensdag 15 November j HILVERSUM I. 1876 en 414.4 m. NCRV-uitzending. 6,30—7 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8 berichten ANP, 8,05 schriftlezing, meditatie; 8,20 gram.; 9,30—9,45 gelukwenschen10,30 morgen dienst; 11 gram.; 11,16 cello en piano; 12 berichten; 12,15 orgelspel; 12,45 berich ten ANP; 1 gram.; 1,30 ensemble „Con sonanten"; 2,25—2,55 voor postzegelver zamelaars; 3 ivervolg concert; 3,40 gram.; 4 zang met pianobegeleiding; 4,45 feli citaties; 5 voor de jeugd; 5,45 gram.; 6 „Distributie-aangelegenheden"; 6,15 gr.; 6,30 taalles en technische causerie; 7 be richten, 7,15 „De grondslagen der mu ziek"; 7,45 gram.; 8 berichten ANP; 8,15 NCRV-klein koor en orkest; 10 berichten ANP, actueel halfuur; 10,30 vrouwenkoor; 11,05 gram.; ca. 11,50—12 schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 m. VARA-uitzending. 10—10,20 vm. en 7,30 —8 VPRO. 8 berichten ANP; 8,10 orgel spel; 8,45 gram.; 9,30 „Onze keuken"; 10 morgenwijding; 10,20 voor arbeiders en de Continubedrijven; 11,30 voor de vrouw 12 gram.; 12,15 VARA-orkest; 12,45 be richten ANP, gram.; 1—1,45 VARA-or kest; 2 handwerkcursus; 2,30 Groninger orkestvereeniging (opn.); 2,45 gram.; 3 Residentie-orkest (opn.); 3,15 voor de kin deren; 5,30—6,30 VARA-orkest; 6,35 cau serie over Palestina; 7,05 felicitaties; 7,10 koorzang; 7,30 Bijbelvertellingen; 8,03 be richten ANP; 8,15 gram.; 8,30 het Rosian- orkest; 9 radiotooneel9,30 De Ramblers; 10 VARA-orkest; 10,40 Medische vraag baak; 11 berichten ANP; 11,10 orgelspel; 11,40—12 gram. ENGELAND 391 en 449 m'. 11,20 orgelspel; 11,45 orkestconcert; berichten; 12,301,20 BBC-Harmonie-or- kest; 2,20 Revue-uitzending; 2,50 orgel concert; 3,20 berichten; 3,35 boekbespre king; 3,50 populair concert; 4,20 kinder halfuur; 4,50 BBC-Theaterkoor; 5,20 be richten; 5,35 actueele uitzending; 6,05 va riété; 6,50 mededeelingen7,20 sympho- nieeoncert; 8,20 berichten; 8,35 actueele causerie; 8,50 revue-programma; 9,20 ra diotooneel; 9,50 optreden van een so- list(e); 10,20 declamatie; 10,30 dansmuziek 11,20—11,35 berichten. KEULEN. 456 m. 5.50 Herm. Hagestedt's orkest; 7.40, 9.30 en 10.50 gram.; 11.20 Populair concert; 12.20 Leo Eysoldt's lorkest; 1.35 Populair concert; 2.40 gram.; 3.20 Populair pmor gramma; 5 Zang en piano(; 5.20 Otto Dioi- brindt's orkest; 7.35—12.20 Zie Deutsch1- landsender. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m.: 11.20 en 12.30—1.20 gram.; 4.20 Brusseische vereen, vo.or blaasinstrumen ten; 5.05, 5.50' 6.20 en 6.45 gram.; 7.20 ^ntspanningsprogramma v. sioddaten; 7.50 gram.; 8.20 Ensemble „Pm Musica An- tiqua"; 9.05 en 9.30—10.20 gram. 6,45; 7,45; 12,20; 6,50 en 9,20 pers berichten. 484 m.: 11.20 omroepdans/orkest; 11.50 en 12.30 radio-orkest; 12.50—1.20 lomroep- dansorkest; 4.20 Het Lejeune-kwartet; 4.60 radio-orkest; 5.35 en 6.05 gram.; 7.20uit zending voor soldaten; 8 omroepsympiho,- nie-rorkest en soliste (met toelichting); 9.30 omroepdansiorkest; 10.10—10.20 gram. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 7.35 verzoekconoert; 9.20 berichten; 9.5o kamermuziek; lo.2o populair concert; 11.20 berichten; hierna tot 12.20 nachtconoert. FEUILLETON Roman van Christel Broahl-Dalhaai 59 Nadruk verboden Een jaar vrijheid ging het Alk door het hoofd. Dat was meer dan hij: ooit had durven hopen. Wat zou hij daar van kunnen profiteeren. Omtbewust werd hij' wat vriendelijker tegen Camilla, maar zijl verstoorde de gioiede stemming weer onmiddellijk door hem aan zijn werk te herinneren. Misschien slaag je er in dien tijd in klaar te komen met het serum Het serum! Hiji vergat al het an dere. Je vader heeft eindelijk toestem ming gegeven met dieren te experimen teeren. In den tuin van de kliniek hebben we tegenwoordig een klein laboratorium, een student assisteert ons en je vader heeft het oppertoezicht. We zijn daar nu al een week of vier bezig. En de resultaten? vroeg ze adem loos: ze zag de zoo vurig gewenschte toekomst reeds heel dichtbij'. Resultaten? Hij! lachte spottend. Tot dusver alles negatief. Ik gelotff, dat GEMEENTE-BEGROOT'NG ZIERIKZEE VOOR 1940 Burg. en Weth. hebben den raad aan geboden de ontwerp-begroioting voor 1940 met ontwerp-bijbegroiotingen en bijlagen. Evenals vorige jaren hebben zij! de be grooting slechts sluitend' kunnnem maken door het ramen van een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds ad f 20-000, uitgetrokken op de vfalgnummers 323 en 324, resp. 70 pet. ad f 14.000 en 30 pet. ad f 6000. Dit laatste bedrag wordt slechts uitgekeerd indien later blijkt, dat dit noodig was. Indien de bijdrage w|ordt verleend', wordt 70 pet. in elk geval uitgekeerd1. i Opgemerkt moiet worden, dat in de begrooting nog verschillende wijzigingen behooren te worden aangebracht, welke thans nog niet bekend zijn, t.w. wijzi ging jaarwedde van den gemeente-bouw meester en raming van distributiekosten en de deswege te ontvangen rijksbijdrage Deze bijdrage, ingesteld voior gemeenten, welke moeilijkheden ondervinden tenge volge van de inperking van haar belas tinggebied krachtens de werkloosheids sub sidiewet, is vo.or den dienst 1940 becij1- ferd' pip rond f32.664. Daar de begroeting is lojpgemaakt ge heel volgens de thans nog geldende be palingen o.a. van de werklo/osheidssub'si- diewet «en deze wet slechts van kracht is to.t en met het jaar 1939, moet als ge volg van een nadere joüpgaaf van den Minister van Financiën van 10 Aug. 1939, het onder volgtn. 6 geraamde bedrag van rond f 32.664. verminderd worden met f773.30. j Afgezien van bovengenoemde gegevens, als gevolg waarvan de ontwerp-begrioio- ting op verschillende punten belangrijke herziening zal moeten ondergaan, mjoiet ook gewezen wioirden op den thans be- staanden intennatiomaletnj toestand als een zeer belangrijke factor, waardoioir het be- grootingsgebied' sterk zloiu kunnen veran deren. Op de begroeting van de Gemeentegas- briek is een productie geraamd van 625.050 M3. gas, waaruit blijkt, dat er een toe- 1 name van de gasafgifte valt waar te ne- men, vooral op het gebied van ruimte verwarming. Door de tij'dstoimstandighè- I den en de daarmede gepaard gaande ont- wrichting van het bedrijfs- en zakenle- j ven is het al heel moeilijk voioirspellinr I gen te doen vo|Oir het jaar 1940. Bij' het samenstellen van de begroeting is re kening gehouden met de kolenprijzem, met als gevolg, dat de begroeting niet slui fend1 is te krij'gen. ZIEKENHUISPLANNEN OP SCHOUWEN - DUIVELAND Biji het bestuur van het Ziekenhuis te Noord gouwe bestaan plannen om door uitbreiding en verbouw van zijn inrich- ting te komen tot een modern en goed geoutilleerd1 ziekenhuis voor Schouwen- Duiveiand'. Tegelijk zijn er te Zierikzee plannen gerezen voor het tof stand1 bren gen van een dergelijke inrichting. Het spreekt wel vanzelf, schrijft de Goimmis,- saris der Koningin aan de gemeenteradetni, dat bij de uitvoering van de beide plan nen, er een te veel aan ziekenhuisruimte zal ontstaan, waardoor beide inrichtingen zouden worden benadeeld en op den duur het ziekenhuiswezen niet op het zoozeer gewenschte peil kan worden gehouden. Teneinde dit te voorkomen, is er een contactcommissie tusschen de beide /or ganisaties tot stand1 gekomen. In over leg met deze commissie verzoekt de com missaris een uitspraak van de raden om trent de voorkeur voor de plaats van vestiging van een aan de moderne eischejn Voldoend ziekenhuis hetzij te Nioordgou- we, hetzij te Zierikzee. Met nadruk wijlst de commissaris er op, dat hij niet meer vraagt dan een uitspraak t.a.v. vpprkeur voior een van beide plaatsen. Draag niet één enkele overtuiging in U zeiven rond; denk niet dat uw woord, en het uwe alleen, het juiste is. je vader mijl langzamerhand voor een fan tast gaat aanzien. En... als dat zpp is...? vro|eg ze zacht. Dan is het natuurlijk uit met zijn steun en 'dan sta ik alleen. Dan heb' ik niets en dan ben ik niets, want alleen kan ik m'n experimenten niet voiortzet- ten. Ik heb instrumenten noodig, appa- raten, pharmaceutische artikelen en niet in de laatste plaats..... geld. Maar ik heb I een idéé; als het noodig is, weet ik wei raad. Tenslotte weet ik nog wel iemand, die bereid zal Zijln de zaak de financie ren; een jonge weduwe met een bom duiten.... Camilla sperde haar oogen loipen. Zijl zag zpo bleek, dat Alk er zppwaar even van schrok. 1 En als ze jou het benojoldigde geld geeft, zal je haar natuurlijk uit louter dankbaarheid trouwen... Nou, nou, zloo ver is het nu ook nog niet, suste Alk ontwijkend' en ter- Wijl hij' zich dwiong Camilla's handen in de zijne te nemen, liet hij' er bljlna smeekend op volgen: Als jijl tjoich eens wat biji je vader wist te bereiken, meisje! Hopeloos en gepijnigd staarde Camilla hem aan: ze wist zelf niet meer, wat ze doen moest. j Dien avond' kwam hijl vo|on het eerst sinds langen tijd weer eens musiceeren. 1 Zij verzette zich hardnekkig tegen de Aan de hand van deze uitspraken Zal worden bepaald, welke plaats de voor keur heeft van de meerderheid. Maatstaf voor de berekening van de meerderheid is het aantal inwoners der gemeenten, dat zich bij monde van de gemeenteraden uitspreekt. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft goedgevonden, dat 10 pet. van de zuivere opbrengst van de collecte voor het „Algemeen Steuncomité" 1939 rechtstreeks ten bate van de ge meente zal komen en wel in dezen vorm dat dit deel van de inzameling kan worden afgedragen aan de plaatselijke „commissie van samenwerking van het Fonds voor Bijzondere nooden". De oprichting van een dergelijke com missie te Zierikzee is in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Zondagavond, tjoiem de familie L. G„ wonende even buiten de Noiordhaven- poort, naar de kerk was, hebben twee personen, S. en S., d'oiar het opschuiven van een raam aan de zijkant der wo ning, een bakje met geld' weggenomen, in welk bakje zich: 8 a 9 giuldleïi bevond. Van de vermissing' werd aangifte bij' de politie gedaan, dié tegen de twee ge noemde personen, welke den diefstal be kenden, proices-verbaal heeft opgemaakt. I KERKWERVE. Gisteravond' omstreeks 7 uur had de heer van W. uit Zierikzee het ongeluk met zijn personenauto van 1 den dijk te geraken, tegenover het stoom gemaal „Schouwen". De vijf inzittenden kwamen wonder boven iw|opder met den schrik vrij. De autoi is schuin van de vrij steile dijk afgereden, nadat hij eenige palen meegenomen had; qok de averij viel nog al mee, daar de wagen, zonder te kantelen beneden aan de oprit kwam 1 te staan mede door de tegenwoordigheid I van geest van den bestuurder. Het ge beurde is waarschijnlijk aan de gladheid van den wieg te wijten. ELKERZEE. Ten behoeve van den aan koop van wol, tot het breien van diverse kleedingstukken voor onze militairen, werd in deze gemeente een bedrag ad f41 ingezameld. NOORD WELLE. Gekozen tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem.: de dames J. Geluk—v. d. Wekken, J. van der Maas—de Ruiter en de heeren M. Dijkgraaf, L. Jonker, P. den Boer en A. Hagesteijn, terwijl herkozen is dhr. B. M. Hoogenboom. OOSTERLAND. DU zakjescollecte voor de zending, de vorige week gehouden, heeft de som van f81.87 opgebracht. Kwam er de vorige week, door de •glibberigheid' van den Prov. weg,- nabij het café „Even Buiten" een auto. in de sloot terecht, gisterenmiddag kwam weer een luxe autoi door de gladheid van den weg, tegen een bloom terecht. De auto. werd' van voren in elkaar gedrukt. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. BRUINISSE. Het sleepsehip „Drie Ge- broeders", schipper Kapper te Rotter dam, geladen met kolen van Duitschland naar Bergen o.p Zoiom, is gisterenavond tengevolge van den mist op Het Kram mer omhoog gevaren en blijven zitten. Het schip is gebroken. De vrouw en vier kinderen zijn door de sleepboot „Broedertrouw", kapitein de Roer, te Zijpe aan den wal gebracht. SCHERPENISSE. Woensdag 15 Novem ber hoopt Onze oudste ingezetene mej. wed'. J. van Geet—Duinhouwer haar 95e verjaardag te vieren. Zij geniet tof heden nog 'Uen uitstekende gezondheid. Woensdag 15 Nov. „Dankdag" Voer het gewas. In de Ned. Herv. Gem. hoopt voior te gaan ds. De Haan en in de Ger. Gem. Ds. v. d. Berg van Krab- bendijke, op de bekende uren. POORTVLIET. Onze dorpsgenoot, dhr. A. M. Goudzwaard, is geplaatst als leer ling-machinist op de motor-tankboot bekpiring, die er .ojojk nu weer van zijln spel uitging, dat hem zoo tofaal ver anderde. Met weergalooze duidelijkheid besefte zij! thans, "dat haar jonge leven onafscheidenlijk met dezen demonischen, geniaal-wispelturigen man was verbonden. Haar blik dwaalde door de kamer. Daar in den hoek zat paps, wederom met kran ten, vaktijdschriften in zijn handejni en rimpels in Zijn vporh|o|ofd van het in gespannen lezen. Een opzienbarend ar tikel van Alk's hand' in een der groot ste medische vakbladen nam hem ge heel in beslag en slechts tersluiks wierp hiji even eeai blik naar den schrijver van deze belangwekkende beschouwing, die daar Zoo rustig viotol speelde. Een phe- nomeen was hij; toch, deze j;0|nge man met zijn kunstenaarskop en 'zijn dro;ojme- rige pogen. Camilla's blik gleed van haar vader naar Romana. haar moeder. Hqe kalm en gelaten zat ze daar met haar goedig, beheerscht gezicht vo,or den vleugel. Haar geheele verschijning ademde rust en ver trouwen. En opnieuw bekrplop Camilla het onzinnige gevoel, alsof zij1 maar haar top moest vliegen jotm haar alles te zeg gen, alles en daarmee den ondragelijfcen last van gren zenloos deprimeerende ge heimzinnigheid van zich af te wentelen. Neen en nog eens neefni! Nu niet! Nog niet E®nige dagen later vertrok Camilla naar het meisjeskamp. Ze had1 haar last niet „Ceronia". Hij is leerling geweest aan de De Ruijterschool te Vlissingen, waar hij zijn diploma behaalde. Door met een fiets achter een voertuig te rijden, kwam het zoontje van M. Bevelander alhier zoodanig te vallen dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. STAVEN1SSE. Bij het dezer dagen te Rotterdam gehouden examen voor het Bakkersvakdiploma slaagde o.a. dhr. M. Moerland Pz., alhier. In het tijdvak van 6 t/m 11 Nov. werd van hier verzonden: 11 ton Regee- ringstarwe, 29 ton Schokkererwten, 3 ton Ko6peen, 75 hl aardappelen, 660 hl kriel voor Rotterdam; 1464 balen uien voor export en 1294 hl aardappelen voor Am sterdam. Door dhr. P. Bastiaanse zijn 448 oude rijwielmerken opgezonden aan de Vereeniging tot bevordering der belan- van TBC-patiënten voor Nederland te Amsterdam. THOLEN. Maandag v.m. j.l. had een vrij ernstige aanrijding plaats op den hoek bij het politie-bureau, tusschen de vrachtauto van de firma Cense alhier, komende uit de Bebouwdendam en een motorrijder uit Noord-Brabant, komende uit richting brug. De motorrijder werd door den bumper gegrepen en een eind over den weg geslingerd. Het motorrij wiel werd vrij ernstig beschadigd. Van de auto werd alleen de bumper verbogen. De schade werd onderling geregeld. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen de kleeren van den motorrijder werden "beschadigd. Nu van gemeentewege in de nauwe hoofdstraten overal verkeersborden zijn aangebracht, is tevens aldaar het één richting-verkeer ingevoerd. Een en an der js een groote verbetering, i.z. voor den viersprong nabij de firma Pot, waar vaak aanrijdingen plaats hadden. MARINE EN LEGER De voedingskosten voor verlofgangers Op vragen van het Tweede Kamerlid van Sleen betreffende vergoeding van voedingskosten voor gemobiliseerden niet- kostwinners tijdens verlofdagen, heeft de minister van defensie als volgt geant woord: Volgens de bestaande regeling wordt bij verlof geen vergoeding wegens gemis van levensmiddelen toegekend. Echter is reeds geruimen tijd een re geling in overweging, waarbij zoowel aan kostwinners als aan niet-kostwinners ge durende de gewone verlofdagen een der gelijke vergoeding wordt toegekend. Be doelde regeling zal binnenkort worden vastgesteld en bekend gemaakt. In af wachting daarvan is afgezien van het aanvankelijk voornemen om bij het be palen van de kostwinnersvergoeding re kening te houden met de kosten van voeding gedurende de verlofdagen. RECHTZAKEN Haver gevorderd De rechtbank te Middelburg ver oordeelde den commissionnair G. J. D. uit Kruiningen wegens het vorderen van haver teil behoeve van het leger, zonder dat hem daartoe machtiging was ver- 1 jleend, tot 3 maanden voorwaardelijk, met J een proeftijd van 3 jaar en tot f50 I boete subs. 30 dagen hechtenis. Een kachel als kluis Een 71-jarige landbouwer uit Schinnen (L.) bezat een bedrag van 2800 gulden en uit angst, dat het geld hem ontstolen £ou worden er was al eens een bedrag van 2000 gulden van hem gestolen had hij het, zonder er zijn huisgenooten iets van te zeggen, verborgen in de kachel. Op een kwaden dag was de kachel aangemaakt en het geld verbrandde. Als gevolg van dit verlies had hij in een vlaag van moedeloosheid enkele schoten gelost op zijn zuster, die met het geval echter niets te maken had. Hij had zich hiervoor tegenover de rechtbank te Maastricht te verantwoorden Een psychiator verklaarde den man on toerekenbaar en op grond van deze uit spraak vroeg de officier van justitie ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een zenuwinrichting. De rechtbank deed gisteren uitspraak conform den eisch. .TOM TRIP BIJ DE ZEEROOVERS. Avonturen van een jongen op nDe Vliegende Hollander"waar de wreede kapitein Zwartbaard het commando voert over een troep zeeroovers 47. De „Vliegende Hollander" naderde het onfortuinlijke schip. De stuurman bracht het zeerooverssehip vlak yotor den bbleg van den vreemdeling. Tom was ver vuld' van afschuw toOn hiji de vO|Oirb'e- reidingen zag voior deZen 'overval en het bloedbad dat er op z|oiu volgen. In z'ijln hoofd! kwam de wensch |oip om het niets vermoedende schip te waarschuwen. In ieen hoekje, heel alleen, probeerde hij; icen plan te maken. 48. Daar hij wist. dat d'e kanonnen ge laden waren, begreep Tom ojoik, dat slechts een vonkje voldjotende was om ze te doen afgaan. Als hij nu een van de kanonnen afscho|o[t als waarschuwing, wat Zonder dan met hem gebeuren? De jongen wist. hoe bloeddorstig deze moor denaarsbende was. Intusschen kwamen de schepen al dichter biji elkaar. Tenslot te sprong Tom vastberaden foip- Door de drukte werd er geen acht op hem ge slagen. achter zich gelaten, maar nam hem mee, zwaarder en drukkender nog dan ooiit tevoren. Erwin Westphal legde het vakblad van zijln vader op diens schrijfbureau terug. Het was hem een behoefte geworden na zijln inspann^ndelm juridischen arbeid van tijd1 to,t tijd eens in de studeerkamer van zijn vader binnen te driltiigen en zich daar met medische onderwerpen bézig te houden. Hm... ja, ja, zei hiji voorzichtig. De oude professotr Westphal keek even pp van den stapel dicht beschreven vel len papier. Wat heb je nu weer aan het licht gebracht? vroeg hij', goed' gemutst. Ik geloof, dat je t,oich nog eens in mij'n schuitje terecht komt. Vandaag of morgen lees ik je naam rnog als politiedeskundige pf zooiets.... Erwin ging m'erkwaardigertwijze niet op den schertsenden toon in, hoewel hij ge woonlijk tolch nog al spoedig klaar stond met ironische en sarcastische opmerkin gen. Aan het licht gebracht heb ik niets. Wat ik daar ontdekte, is in ze keren zin een publiek geheim. Professor Tiebruck is al weer hard op weg z'n naam in verband met een uitvinding door de heele wereld bekend te maken Tiebruck? In dit geval schijnt hij de pogingen toch slechts te financie ren. De ontdekker van het nog niet ge heel volmaakte serum voorloopig heeft men nog slechts goede hoop, dat het wat zal worden is die jonge dr. Alk, die sinds eenigen tijd bij Tiebruck werkt. Erwin Westphal nam het blad nog eens op en las het vet gedrukte op schrift met den naam van den auteur. Heinz Alk. Hij kende hem niet. Tiebruck is een arts, waarop men ander alle omstandigheden kan ver trouwen, hoorde hij zijn vader zeggen. Hij is mijn leerling geweest en in al die jaren, dat ik hem ken, heb ik hem leeren waardeeren als een man, die zich niet op dwaalwegen begeeft. Dan mag hij nu, Erwin stond op en hielcl zijn vader zijn sigarettenkoker voor. wel dubbel voorzichtig zijn. De oude heer negeerde het hem toe gestoken etui. Als Erwin zooiets zei, moest hij er een reden voor hebben. Hoe bedoel je dat? vroeg hij ge- interesseerd. Wel, er wordt hier en daar gefluis terd, dat de experimenten reeds begon nen zouden zijn Dal is toch niets bijzonders. Na tuurlijk zullen zij allang met practische proeven zijn begonnen; met theorieën komen ze niet verder. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 2