ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE Mijnhardtjes DINSDAG 14 NOVEMBER 1939 OPGEH ttMK2B&Q& COURANT 1707 - 1680 De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeeschej Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B]!94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14188 5 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER worde allereerst in den lichtkegel der publieke belangstelling geplaatst, de kal- meerende en geruststellende radiorede van. minister d e Geer, welke hij gistermiddag tot Nederland en Koloniën uitsprak. Men mag hopen, dat het woord van minister De Geer allereerst in het buitenland1 zal worden verstaan en eetn. eind zal brengen aan de verspreiding vafir valsche of ongegronde berichten over ons land'. Niet minder dient oins eigen volk de geruststellende woorden van den pre mier op zich te laten inwerken. Het is, na de uitdrukkelijke verzekeringen van den heer De Geer, ieders plicht, niet al leen om het 0|0ir niet te leenien aan looze praatjes, d|0ich vooral ook om aan de verbreiding daarvan niet mede te werken. Ieder vervulle zijn da gelijksche plichten met de rustige vastberadenheid waarmee de regeering haar zooveel zwaardere ambt waarneemt. Toen de oorlog in Polen geëindigd was en na een korte tusschenpoioize de spanning in het Westen klaarblijkelijk toenam, ontstond allengs een situatie, die althans tijdelijk, aan de kracht en de in tensiteit van onze mobilisatie andere eischen stelde dan te voren. Eenige maat regelen onzerzijds, aldus Jhr. De Geer, zijn daarvan het gevolg geweest. Het z'ou een noodlottige dwaling zijn, hieruit op te maken, dat de bedreiging van onze grenzen grooter gewiorden is. De beste waarschuwing tegen die d!wa- ling ligt misschien in een herin(n|ering aan den jongsten wereldoorlog. Er zijn toen verschillende momenten geweest, waar op bijzondere maatregelen, b.v. een plot seling intrekken van periodieke en zelfs van zaken-verloven, zekere vrees en on rust onder de bevolking veroorzaakten. Die maatregelen werden toen niet geno men, omdat het wezenlijk gevaar z'oloi- veel grooter geacht werd dan te voren, maar omdat bepaalde omstandigheden aan onze paraatheid tijdelijk hooigere eischen stelden. De uitkomst heeft destijds in al die gevallen de vrees, die onder de bevolking was opgekomen, beschaamd'. Een acuut gevaar bestaat thans even min als in de eerste dagen van Sep tember. Toien in die dagen onze geheele weer macht werd gemobiliseerd, heeft niemand daaruit een onmiddellijk-bedreigd-zijln van ons land afgeleid. Die mobilisatie ge schiedde ook niet, lomdat gewantrouwd werd het ons van weerszijden gegeven woord, dat onze neutraliteit zou worden geëerbiedigd, maar omdat wij verplicht waren, op alle gebeurlijkheden voorbe reid' te zijn, verplicht niet het minst te genover hen, die onze grenzen wildejn ontzien en die als belligerent© mogend heden vanzelf elkanders woord minder vertrouwden dan wij dit zelf doen. Onze mobilisatie gaf hun den waarborg di©n zij behoefden. Zij» botod een wedier- zijdsche beschutting aan allen. Maar wil zij dit blijven doen, dan moeten haar kracht ©n omvang pok afhankelijk zijp van de wisselende omstandigheden. De regeering heeft geen enkele betrouwbare inlichting, die haar geloof aan het we derzijds gegeven woord kan schiokken. Ook nu vertrouwt zij in de (oprechtheid van dat woord en vindt daarin een spoor slag te meer om, stipt neutraal, naar all© zijden een gelijke waakzaamheid te betrachten. Hobwel de koppen in de kranten blo- vSn de teksten van de Engelsche cm Fransche antwoorden iop het Neder 1.- B©lgische aanbod' van goede d'i©nsten suggereeren, dat deze ant woorden neerkomen op verwerping, is er in Italiaansche politieke kringen een neiging aan te nemen, diat het laatste woord' nioig niet is gesproken en dat ten minste eenige aanmoediging moet zijln gegeven aan Brussel en Den Haag om de pogingen tot bemiddeling vonrt te zetten. De antwoorden van Engeland efm Frank rijk hebben de bruggen niet verbrand. Het antwoord van Engeland verschilt in éé1n opzicht van vroegere ministerieel© verklaringen, m.l. dat het niet als essen tieel© voorwaarde voor vredes-onderhan- deiingen herhaalt, dat er wijziging moet komen in de regeering of in het regimie va?i Duitschland', dioich alleen een ver andering in de politiek van de huidige Duitsche regeering. In dergelijke omstan digheden zegt het blad het niet onmoge lijk te achten een formule te vinden om d© nesteerende moeilijkheden te overwin nen. Inmiddels wordt het officieel ant woord van Duitschland m©t spanning verbeid». Britsche lijnboot vergaan 11 kinderen verdronken Het Britsche lijnvaarluig Sirdhana is gisteren in de wateren van Singapore gezonken. Officieel wordt medegedeeld, dat elf Aziatische passagiers, meerendeels kin deren, het leven verloren hebben en dat negen anderen vermist worden. Een offi- cieele verklaring voor het ongeluk wordt niet gegeven, maar geloofd wordt, dat het schip op een mijn geloopen en in een kwartier tijds gezonken is. Een on derzoek wordt ingesteld. De Sirdhana was een schip van 7745 ton en was eigendom van de British India Steam Navigation Company. Aan boord van de Sirdhana bevonden zich ook 187 Chineesche gedeporteerden. De meesten hunner zaten gevangen ach ter een traliehek in het voorruim, doch zij werden gered, doordal een Engelsch inspecteur van politie vijf schoten op het slot van het hek loste. Terwijl het water het ruim instroomde, haastten de gedeporteerden zich het schip te verlaten, Nederland via vreemde zenders Wij missen een wereldomroep Als er één betoog geweest is, dat bij uitsték verdiende in dezen kritieken tijd via een eigen Nederlandschen wereld omroep naar alle landen ter aarde ver spreid te worden, dan was het zeker wel dat van minister van Kleffens. Men zou de woorden van den minister in alle Europeesche en in eenige Oostersche talen naar alle werelddeelen hebben moe ten verspreiden, dadelijk nadat ze uit gesproken waren en dan natuurlijk op de tijdstippen, welke in de diverse lan den het best voor de ontvangst geschikt zijn. In één slag zou men dan alom in de wereld geweten, gehoord hebben, hoe Nederland pal en onzijdig, maar zeker niet onverschillig staat temidden van de branding. Gelijk alle oorlogvoerende en andere landen op, hun beurt volkomen volgens hun goed recht de redevoeringen hunner voornaamste overheidspersonen geregeld den aether in slingeren om zoo ver en zoo luid mogelijk gehoord te wor den Maar helaas, over een wereld omroep beschikken we nog altijd niet en we zouden ook niet durven beweren, dat de vorige week bij de begrotingsbehan deling in de Tweede Kamer met vol doende klem en klacht op een bespoe diging van de afhandeling van deze aangelegenheid is aangedrongen Omgekeerd evenredig aan de aandacht, welke Nederland aan zijn wereldomroep schenkt, is die, welke de buitenlandsche nationale en wereldomroepen aan Neder land wijden, de laatste dagen meer dan ooit. Alle alarmeerende en grotendeels onjuiste en overdreven, althans veelal gekleurd? berichten, welke in de buiten landsche pers omtrent ons land circu leerden, vonden hun weerklank, vaak nog hun versterking, in den omroep op alle golven. En er stond onzerzijds geen om roep ^tegenover, die in de voornaamste vreemde talen de verkeerde berichten corrigeerde en hel werkelijk objectieve Nederlandsche nieuws recht deed weder varen tegenover zooveel tendentieuse be richten. Wèl missen we veel door het ontbreken van een eigen wereldomroep het kan niet genoeg herhaald worden. En we komen dientengevolge noodge dwongen in een ongunstiger positie dan alle andere landen! Het antwoord van de Duitsche pers k©nm©rkt d© antwoorden als vierkant af wijzend'. De nadruk wordt gelegd op het verschil tusschen de houding van Duitsch land' ©n die van Engeland efrij Frankrijk, ten opzichte van het aanbod' van Kor ningin Wilhelmina en de|ru Koni|ng der Biel gen. Engeland en Frankrijk hebbein) zich gehaast pm op het Duitsche ant woord vooruit te loopen. Ondanks dat zal Duitschland bet aanbod nauwkeurig onderzoeken. De Engelschen en Fraja- schen zijn blijkens hun antwoordejra voor nemens om Groioit-Duitschland territoriaal te verbrokkelen, zij trachten de schuld van hun ©igen afwijzing van het bemid delingsvoorstel aan Duitschland tpp te schrijven. Maar zoolang het antwioord van Hitier zelf niet is verschenen op het aanbod' van Nederland en België, Zoolang z!al men de persuitlatingen vpior kennisgeving mioe- ten aannemen. Het feit dat Den Haag" en Brussel hun poigingen voortzetten om de belligrenten achter de tafel te krijgen, dioiet vermoeden dat men daar eenig licht 'Ziet in den duisteren tijd. ONZE NEUTRALITEIT Hernieuwde Duitsche bevestiging Het A. N. P. meldt dat het Duitsche Nieuwsbureau gisteravond in zijn dienst voor het buitenland de volgende mede- deeling heeft opgenomen: B e r 1 ij n, 13 November. Van semi- officieele zijde werdt gemeld: Een der voornaamste onderwerpen van de internationale pers van de laatste dagen was het z.g. Duitsche voornemen om Nederland en België binnen te ruk- ken- i i Ij (4 Ui Van Duitsche zijde bestond, naar men in Berlijnsche politieke kringen verklaart, geen aanleiding ten aanzien van deze procedure in de Engelsche en Fransche en in een deel van de neutrale pers stelling te nemen, want de Duitsche hou ding tegenover de neutrale staten is on dubbelzinnig vastgelegd en bekend. Naar men weet zal Duitschland, vol gens zijn duidelijke verklaringen, de neu traliteit van Nederland en België zoolang eerbiedigen, als Engeland en Frankrijk deze neutraliteit respecteeren en als Ne derland en België zich zelf in staat too- nen hun neutraliteit strikt te handhaven. De afkomst der Roosevelt's De president gelooft geen woord van de Zeeland-geschiedenis Nadat ik op Tholen geweest was om „plaatselijke kleur" te verzamelen en met een mooie afbeelding van het familie wapen der Roosevelt's, zooals dit voor komt in het Stadhuis van Oud-Vossemeer, in mijn bezit, voelde ik mij voorbereid om den President alles te -vertellen, wat hij wenschte over waar hij vandaan kwam en hoe en wanneer. Aldus V. Pearce Delgado, een Amerikaansehe journaliste, die na eenige wederwaardigheden tot den ongekroonden koning der Ver. Staten op het Witte Huis werd toegelaten. „Ilc geloof geen woord van die Zee land-geschiedenis", zei de President. Ik geloof, dat het allemaal een groot op gezet reclame-zaakje is, dat een van jul lie heeft bedacht om de toeristen van de vaste route weg te lokken. Er bestaat in onze familie een overlevering, dat de Roosevelts ergens bij Haarlem vandaan komen. Omstreeks 1850 leefde er een Van Roosevelt in of bij die stad en ik heb eens gehoord, dat er vroeger een klein dorpje bij Haarlem heeft bestaan, dat Rooseveld heette". Ik vroeg den President, hoe ver zijn archiefstukken in Amerika teruggingen en hij vertelde mij, dat hij zelf eenige bijzonderheden omtrent Claes Martens- zoon reeds uit den tijd van 1640 had op gediept en ook over Nicolaas Marten, die een „trapper" (pelsjager) was op de Up per Rivier (Hudson) bij Fort Orange in 1646. Maar de absoluut authentieke stuk ken waren de doopacten. Die van Chris- tiaan Roosevelt, 28 October 1650, is in geschreven in de archieven van de Nederlandsch Hervormde Kerk in New- York. De tweede Roosevelt, die in 1658 in Amerika is geboren, was Nicolaas; hij stierf in New-York in 1742. Hij werd begraven in een grafkelder in diezelfde Hollandsche kerk en op dien grafkelder was hetzelfde familiewapen aangebracht als dat, wat tegenwoordig door de fa milie Roosevelt wordt gevoerd. Het kwam in mij op, dat wij in Holland zoo druk bezig waren geweest de Roosevelts van voorouders en familiewapens te voor zien, dat wij geen tijd hadden gehad om te overwegen, of zij er zelf misschien al uitstekende konden bezitten! VERSCHILLENDE BERICHTEN Finscha houtboot gestrand Met inspanning van alle krachten is het de bemanning van de Nicolaas Marius gistermiddag gelukt de negentien opva renden van de Finsche houtboot, welke Zondagavond nabij Terschelling is ge strand, behouden aan land te brengen. Reeds Zondagavond laat was de motor- strandreddingboot uitgevaren om de be manning van de houtboot van boord te halen, doch zij wilden het schip nog niet verlaten. Gistermiddag evenwel was de situatie voor de opvarenden aanmerkelijk veranderd, aangezien er een zware dei ning stond en er een zeer krachtige branding was. De Nicolaas Marius werd daarom om streeks half drie wederom door den mo tortractor Zeepaard te water gebracht, teneinde te trachten de opvarenden van de houtboot in veiligheid te brengen. Na een hevigen strijd met de golven is men er tenslotte in geslaagd de opvarenden, waaronder een Hollandsche loods, op Terschelling aan land te zetten. De positie van de Finsche houtboot, welke 2000 ton groot is en op weg was naaf Zaandam, wordt ongunstig geacht. Huisknecht aangehouden Eenigen tijd geleden was de huisknecht van een dokter in de Vondelstraat te Amsterdam er met zes honderd gulden van door gegaan. Thans is deze man, een Amsterdammer, te Rotterdam aangehouden en op trans port gesteld naar de hoofdstad, waar hij in het bureau Leidscheplein is opgeslo ten. Hij heeft reeds bekend het geld te hebben weggenomen. Honderd gulden waren nog over. Van de overige vijfhon derd had hij de man van de wereld gespeeld. Da korting op de gameente-salarissen Het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van gemeenteambtenaren heeft dezer dagen vergaderd, ter bespreking van het vraagstuk van de prijsstijging. Het hoofdbestuur sprak als mee ning uit, dat de laatste salariskorting van 5 pet. in vele gemeenten is inge voerd, uitsluitend op wensch der regee ring, zonder dat de financieele toestand dier gemeenten daartoe noopte. Waar de salarissen van de laagstbezoldigde ambtenaren volgens het hoofdbestuur geen enkele mogelijkheid tot bezuiniging meer bieden en de kosten van het levens onderhoud regelmatig toenemen, kwam de wenschelijkheid tot uiting de laatste salariskorting van 5 pet., althans voor de laagst bezoldigden, ongedaan te maken Spion in Volendammer costuum „Ergens in ons land" bij een verster king, stond Zaterdagmiddag een man in Volendammer kleederdracht prentbrief kaarten te verkoopen. Er waren veel sol daten aan het werk, en op den weg bevonden zich enkele voorbijgangers. Een van de burgers zeide tot den Volen dammer, dat hij toch beter de prent briefkaarten kon verkoopen als de sol daten vrij hadden. De man antwoordde hierop, dat hij toch ook moest leven, doch zijn antwoord had een meer buiten- landsch dan Volendamsch accent, hetgeen natuurlijk argwaan wekte. De burger deed den commandant mede- deeling van zijn ervaring. De Volendam mer werd gearresteerd, waaruit bleek, dat men een goede vangst had gedaan. De man was inderdaad een vreemdeling. In den rug van zijn Volendamsche pak was een fotografietoestel gemonteerd, waarvan de ontspanner zich in een van de knoopen aan de voorzijde bevond. In het toestel bevonden zich enkele films, waarop opnemingen verricht waren. Ze zijn natuurlijk in beslag genomen en zul len ontwikkeld worden. tegen Moeheid en „Halfziek gevoel" Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 13 19 Nov. 188 9. In den tijd van 10 jaar hebben uit Scherpenisse 34 jongelui na afgelegde examens een rijks- of gemeentebetrekking kunnen krij gen. Zondag 17 November werd in de Chr. Ger. Gem. te Zierikzee ds. M. Keulemans bevestigd door ds. P. Sie- mense te Oosterland. Aan den heer J. F. C. v. Schaik te Woensel is door Ged. Staten uitstel verleend tot het inzenden der plannen voor den aanleg van een gedeelte locaal- spoor en stoomtramweg Zierikzee, met overbrugging van het Zijpe, over den Slaakdam naar Roosendaal. Op 1 October 1889 bleek, volgens het verslag der Vereeniging Ambachts school te Zierikzee, negen leerlingen deze inrichting te bezoeken. In de Luthersche Kerk te Zierik zee werd bevestigd ds. J. A. Helper Sesbrugge dp or ds. H. L. Dohr te Rot terdam. Te Nieuwerkerk werd ds. G, B. Fijnvandraat bevestigd door zijn oom ids. E. Cèsar Sbgers, pred. te Leiden. In den Dijkraad der Waterkeering van het Calamiteuze Waterschap Stave- nisse, werd ter voorziening in de perio dieke aftreding van L. J. Dorst, deze weer No. 1 geplaatst. Minister de Geer wierp olie op de woelige baren Brussel en Den Haag werken verder aan de toenadering Ons land voelt het gemis van een wereldomroep Roosevelt zelf gelooft niet aan zijn Zeeuwsche afkomst De ziekenhuisplannen op Schou wen— Duiveland in de raden Iets kouder 15 Nov. Zon op: Zon ond©r: 7,21 16,08 Maan op: Maan onder: 15 Nov. 11,01 19,59 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 15 Nov. 5,00 17,16 10,37 22,49 KORT EN BONDIG Naar R©uter meldt, heeft men thans de 34 lijken, die zich nog bevonden in het achterschip van de Thetis, alle geborgen. Dit geschiedde doior een red dingsploeg van mijnwerkers, die het wa terdichte schot en een deel van dien bodem hebben weggebrand met een oxy- ac©tyleento,estel. Een met benzine ge- lad©n schip is to,t omtp 1 oiffing ge- komen, toen het in de handelshaven te Brest gelost werd. Verscheidene leden der bemanning en havenarbeiders die juist aan boord waren gegaan, zijn om het leven gekomen. De Britsche regeering heeft om redenen van militairen aard besloten, in Noord-China zooveel troepen t© handhaven als noodzakelijk is voor de bescherming der eigendommen en de handhaving d©r orde. Het besluit is ter kennis gebracht van de verschillende re geeringen, die volgens het protocol van 1901 eveneens garnizoenen in China on derhouden. De Fransche ambass. Arsène Henry, heeft 'n nota gezonden aan Nomoera den Japanschen minister van buitejniland- sch© zaken, waarin hij mededeeling doiet van de terugtrekking van troepen van het Fransche garnizoien in Noord-China. De Neue Zürcher Zeitung meldt, dat in de Duitsche stad Konstanz Zon dag tegen middernacht brand is uitge broken. Het vuur was in Zwitserland duidelijk zichtbaar. De brand woedde in een huis in de Adolf Htlerstrasse. Vol gens genoemd blad zou hierin een ka zerne van de S.S. gevestigd Zijn. De stagnatie in het telefoonverkeer maakte het niet mogelijk nadere berichten hier- piver te geven. Een ongebruikte lucht- poistzegel van New-Foundland van 60 dollarcent is gisteren op een Lpindensche poslzegelveiling verkocht voor 300 pond sterling. De zegel was er een van 300, welke zijn uitgegeven ter gelegenheid van de vlucht van de Pinedos van New Found- land naar Rome in Mei 1927. Een krantenverkooper te Portsmouth, die Vrij dag zijn bladen vlugger kwijlt hoopte te geraken als hij het voornaamste nieuws een beetje zpiu aandikken en derhalve schreeuwde: „Speciaal nieuws; Duitsch land valt Holland binnen" is gisteren door den politierechter tot twee maanden gie- vangenisstraf veroordeeld wegens het ver spreiden van valsche nieuwsbe richten, die oprust onder de btevplking hadden kunnen veroorzaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1