IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GROTE KERK Algemeen Steuncomité 1939. kleine kerk De Kern ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 ABONNEMENT o OPOEMl ZiERIKZSSQff COURANT 1707-1889 Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14186 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valle nog eens het licht op den mis lukten aanslag op den Duitschen Leider, die als een wonder aan een geweldda- digen dood is ontsnapt, toen hij in München tot de veteranen uit de bewe ging sprak. Bij dezen aanslag vielen een 8-tal oudstrijders van de NSDAP en deze zijn hedenmorgen op staatskosten op het Nooidtrkerkhof te München ter aarde besteld, waarbij Rudolf Hess het woord heeft gevoerd. Op het oogenblik dat dit geschreven wordt, is de toespraak van den rijksminister nog niet bekend, maar dat het een gepeperde speech zal zijn geweest, staat wel bij voorbaat vast. In de bestaande internationale verhou dingen leidt de aanslag op Hitier tot verscherping van den .toestand tusschen de Westersche mogendheden. De jongste rede van Hitier, op dezelfde plaats uitgesproken als waar de helsche machine ontplofte, waaraan hij ontsnapte, was tegenover Engeland zóó scherp en sarcastisch, als nooit tevoren. Tusschen deze rede en de, voorloopig nog onbe wezen beschuldiging, dat de mislukte aanslag is geschied op initiatief of op aansporing van de Engelsche geheime dienst, kan men. wat betreft de alge- meene stemming in politieke leiderskrin gen in het Derde Rijk, verband leggen. Een blad als de „Völkische Beobachter", het voornaamste partij-orgaan, heeft aan de binnenlandsche vijanden van het re giem doorzichtig te verstaan: „wie niet voor ons is, is tegen ons". Uit de laatste rede van Hitier krijgt men echter nog niet den indruk, dat de leiders van dc Duitsche buitenland- sc-he politiek en het militaire opperbe vel tot overeenstemming waren geko men omtrent een vast, scherp-omlijnd plan-de-campagne. De spanning in West- Europa is de laatste dagen weder geste gen, nadat zij een poos lang was ge luwd. Of er thans gegronde aanleiding voor deze nieuwe spanning bestaat, is nog twijfelachtig, hoewel men aan Fran- sche zijde van meening is, dat op he den, den d&g van den Wapenstilstands dag, 11 Nov. 1918, de Duitschers het offensie* tegen dc verbondenen zullen inzetten. In afwachting van dezen aanval worde de stralenbundel gericht op Noord Oost- Europa, waar de Finnen en Rus se n nog steeds aan het debatteeren zijn. Men is practisch even ver als een 'week geleden: de Finnen hebben hun stand punt bekend gemaakt en men wacht op het Russische antwoord daarop. Dat dit op zich laat wachten wil men in politieke kringel; te Helsinki opvatten als een feeken, dat het Finsche stand punt voor de Russen niet al in beginsel onaanvaardbaar is, en dat er dus waar schijnlijk verder over gediscussieerd zal kunnen worden. Molotov heeft oorspronkelijk getracht de Finsche regeering te overbluffen door de houding aan te nemen, dat het even tueel voor gewapend geweld niet zou terugdeinzen. Molotov heeft tenslotte, naar men uit de verschijnselen moet afleiden de consequentie van het oefe nen van ruw geweld niet aangedurfd en streeft nu geduldig langs vredelievenden weg naar een compromis,, dat aan de Russische strategische belangen in de Oostzee zoo ver mogelijk tegemoet komt. Het centrale punt in de controvërse vormt ïhans de eisch der Russen, een vlootbasis toe te laten op het schier eiland Hangö. Dc Finnen blijven daar tegen, naar gebleken is, verzet bieden, en naar het schijnt aarzelen de Russen, of zij op dezen eisch zullen blijven staan. Geen grondslag voor een accoord is ge vonden. De Russen zouden dan genoegen moeten nemer» met de concessies van territorialen aard, waartoe de Finnen zich bereid hebben getoond en die op zichzelf reeds ver genoeg gaan, tot het consolideerc-n van hun grensverdediging in het Noorden. DE DISTRIBUTIE VAN ERWTEN Bon 3 van de rijksdistributiekaart De minister van oeconomische zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van heden 11 November tot en met Vrij dag 3 December a.s. de met „3" ge nummerde bon der rijksdistributiekaart recht heeft op het koopen van een half kilogram groene erwten of spliterwten. Gezien de omstandigheid, dat de split- terijen in verband met den aanvang der distributie op korten termijn groote hoe veelheden êrwten hebben moeten be werken, is de mogelijkheid niet uitgeslo Op initiatief en onder Vooriitteraohap van H.K H. Prinses Juliana is te Den Haag opgericht het //Algemeen Steuncomité 1939", ten einde in één orgaan te oentra- liseeren de ondersteuning van hen, die in deze zorgvolle dagen bijstand behoeven. Deze hnlpverleening zal mogelijk zijn voor hen( die gemobiliseerd zijn en voor hen, die, zonder gemobiliseerd te zijn, door den oorlogstoestand in hun bestaan be dreigd worden en niet voor regelmatige steun van Overheidswege, van de zijde van de Kerk of van particulieren in aanmerking komen. Wat betreft de gemobiliseerden, voorzoover zij of hun gezinnen in omstandig heden verkeeren, dat de wekelijksohe soldij en de kostwinnersvergoeding niet vol doende zijn of hulp voor hun bedrijf of gezin noodzakelijk is, -zal, na een ambtelijk onderzoek, hulp door het Steuncomité verleend worden. Teneinde het //Algemeen Steuncomité 1939", waarvan plaatselijke afdeelingen niet zullen worden opgerioht, dooh dat oentraal zal werken, in staat te stellen in de vele en dringende behoeften te voorzien, zal, gelijk de Regeering dit wensoht, in alle gemeenten een openbare Inzameling van gelden aan huis en op straat gehouden wordon en wel in de week van 1318 November a.s. Ondergeteekenden, die het Comité van aanbeveling te Zierikzee vormen, bevelen deze collecte met alle warmte bij U aan. Hoe grooter Uw gave is, hoe meer hulp kan worden gegeven. In deze gemeente zal de collecte aan de huizen en op straat gehouden worden op 16 NOVEMBER e.k. Het C o m i t Jhr. Mr. J. 8CHUÜRBEQUE BOEYE. P. F. WITTERMAN8. Mr. C. J. B. DU CROO. J. CATSHOEK. Ds. J. J. P. VALETON. Ds. A. N. PIJN ACKER HORDIJK. Ds. L. A. F. REDDINGIU8. Ds. H. HOOGENDOORN. Pastoor L. BRINK. ten, dat niet alle winkeliers onmiddellijk ten volle aan de vraag naar spliterwten zullen kunnen voldoen. De winkeliers zullen echter in ieder geval in den loop der volgende week over voldoende split erwten kunnen beschikken om alle be stellingen van dit artikel te kunnen uit voeren. HET GRENSINCIDENT BIJ VENLO nog niet opgehelderd Het onderzoek, door de bevoegde auto riteiten ingesteld inzake het Donderdag aan de grens bij Venlo voorgevallene, heeft, naar wij vernemen, het gebeurde wel nader gepreciseerd, echter niet op gehelderd. Er is komen vast te staan, dat Donder dagmiddag te half vijf op enkele tien tallen meters van de grens een Neder- landsche auto heeft gestopt. Twee van de inzittenden stapten uit, waarop een zestal personen in burger toesnelden en hen beschoten, tengevolge waarvan een inzittende vermoedelijk werd doodgescho ten en een ander zwaar werd gewond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, die den Nederlandsche auto met de nog inzittenden en de beide slachtoffers over de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder bedreiging met geweld en kon niet worden verhinderd. Uiteraard is van de zijde der Neder landsche regeering van dit ernstig mis drijf mededeeling gedaan te Berlijn met het verzoek een onderzoek in te stellen. De Nederlandsche autoriteiten zijn aan stonds begonnen aan deze zijde van de grens alle beschikbare gegevens te ver zamelen. LUCHTBESCHERMING Men zij paraat „Mijn inzicht op den toestand is te waarschuwen, niet onnoodig angstig te zijn, want ik heb nog altijd vertrouwen, dat het ons gelukken zal, door wijs beleid onzer regeering, buiten dezen oor log te blijven", aldus sprak dr. H. C o 1 ij n gisteravond in het Gebrouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar een groote pro- pagandovergadering werd gehouden voor het Comité voor Luchtbescherming, ten einde 10.000 vrijwilligers voor Den Haag te verwerven. Dr. Colijn heeft er in zijn rede op ge wezen, dat de Nederlanders te veel de gewoonte hebben, te wachten, wat de regeering doet en betoogde, dat inzake de luchtbescherming de burgerij zelf han delend moet optreden. In 1914 zijn wij buiten den oorlog gebleven. Wij spreken de hoop uit, zeide spr., dat het ook dit keer het geval zal zijn. Persoonlijk had spr. er nog altijd ver trouwen in, dat dit metterdaad het ge val zal zijn. doch zekerheid hebben wij niet. IHoi.' vredelievend wij ook zijn, wij moeten rekening houden met de moge lijkheid in een oorlog te kunnen wor den betrokken. Daarom moeten wij er op voorbereid zijn Naast de regeering voor wie de taak is weggelegd om te trachten ons land zijn onafhankelijkheid te doen behouden, heeft, aldus spr., de burgerij den plicht met de luchtbescher ming in alle opzichten mede te werken. In dit opzicht is ook voor de gemeente lijke overheid een taak weggelegd. Koker 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 2 stuks 10 c(. VERSCHILLENDE BERICHTEN Enkele kustlichten gedoofd In een „bericht aan luchtvarenden" wordt, ten einde te voorkomen, dat door vliegtuigbestuurders verondersteld wordt, dat des nachts 't meest Noordelijk waar genomen Nederlandsche kustlicht ook het Noordelijkste punt van Nederland aan geeft, de aandacht gevestigd op het feit, dat alle groote kustlichten Noord van Egmond tot en met Rottumeroog zijn gedoofd. Ook zijn alle Nederlandsche lichtschepen, met uitzondering van het lichtschip „Noord-Hinder" binnengehaald. Ernstige mijnontploffingen In de buurt van Amersfoort waren gistermiddag militairen bezig met het maken van een bepaald soort van ver sperringen. Hierbij heeft zich op tot nu toe onverklaarbare wijze een ontploffing voorgedaan, waarbij vier militairen het leven hebben verloren. De slachtoffers van dit ongeluk zijn sergeant J. J. Herst, afkomstig uit Den Haag en de soldaten A. Bakker, uit Uit geest, H. de Jong, uit Mijdrecht en Th. de Goede, uit Enschedé. Bij de ontploffing is een gat in den grond geslagen van ruim anderhalven meter diepte. Gistermiddag is onder de gemeente Vlagtwedde eveneens een zeer ern stig ongeluk gebeurd. De kruidenier Jan Mulder uit Sellingen zou met zijn bak fiets een afsluiting van den weg passee- ren, waarbij hem een militair van der Nek, 22 jaar oud, even zou helpen. Ten gevolge van een nog niet opgehelderde oorzaak is er toen bij die afsluiting een hevige ontploffing geschied, met 't nood lottige gevolg, dat de kruidenier en de militair op slag werden gedood. Er wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de oorzaak van deze ont ploffing, KORT EN BONDIG De Britsche regeering onderhandelt met de North-American Aviation Corpo ration of Califotmia over de levering van circa 800 vlugge les vliegtuigen. De maatschappij zou voornemens zijn haar prjoductiecapiciteil te verdubbelen. Enge. land1 of Frankrijk of beide landen ever- wegen ook den aamkoiop van een groot aantal viermotorige bommenwerpers van een grooten actieradius en van groiote capaciteit, welke besteld zouden worden bijl de Boeing-vliegtuigfabriek te Seattle. De directeur-generaal van de afdeeling munitie.aanmaak van het Britsche minis- j terie van bevoorrading heeft verklaard, id at op het oiogenblik in de Britsche wapenindustrie 8 a 9 maal zooveel ar- bfiiders werkzaam iijn als in 1936 en dat het maximum oog niet bereikt is. Canada levert op het aogenbik gra naten on evenals in deim vorigen oiojr- log zal C&nada waarschijnlijk een aan zienlijk percentage van den geheelen aaln- maak van granaten voor zijln rekenifng nemen. De Britsche admiraliteit deelt mede, 'dat het oorlogsschip „Nothern Ro ver", een klein hulpvaartuig der marine, al zeer lang pver tijd is en als v e r- loiren beschouwd mioiet worden. De na bestaanden van het personeel (4 offi cieren en 23 minderen) zijn op de hoogte gesteld. De „Northern Rover" was 655 ton groioit en was oorspronkelijk een trei ter. Hiji is in 1936 op een Duitsche scheeps werf te Wiesermünde gebouwd vooir re kening van een Londepgche reederij1. Gisteren, om vijf minuten over negen, pre cies het uur, waarop een jaar geleden Ataturk is overleden, is in geheel Tur kije vijf minuten stilte in acht genomen. De vlaggen waren halfstok gehesc'hen. De Tiurksche radio. Zweeg, behalve voor de gebruikelijke nieuwsuitzendingen. Aan alle inrichtingen van onderwijs zijjni her denkingsbijeenkomsten gehouden. Het Ppplsche Telegraaf-agentschap meldt dat RacZkiewicZ, de president der Poolsche republiek, waarschalk S m i g ly R y d z ontslag heeft verleend als opperbevelheb ber en inspecteur-generaal van het Pool sche leger. De maarschalk had in een brief van 27 October zijn ontslag aan- gebbden. Verder heeft de president ge neraal Sikprski benoemd1 toit opperbevel- hebber en inspecteur-generaal van het leger. Te Brussel heeft men, naar United1 Press verneemt, van de betrok ken regeeringen nog geen aptwoiopd ont vangen betreffende het Ned.-Belgische aanbpd1 van goede diensten. Men ver wacht er, dat de antwoorden niet voor vier of vijf dagen zullen binnenkomen. In officieel© kringen toont men zich vol daan over het feit, dat de betrokken landen hun waardeering voor het initia tief van Koningin Wilhelmina e(n Konibg Leopold betuigd hebben. Bijl de plech tigheid voor de Feldharnnhalle voor de slachtpffers van den aanslag in den B,ür- gerbraukeller heeft vanochtend om 11 uur (10.20 Amsterd. tijd) -de plaatsver vanger van den Führer, Hess, een rede gehouden. De teraardebestelling geschied de op het Nordfriedhof in een gemeen schappelijk graf. In een mij'n in het Japansche district Matsuoi Iwate zijn on geveer 300 arbeiders van de buitenwe reld afgesneden. 100 heeft men inmid dels kunnen redden. Er bestaat groote bezorgdheid omtrent het lot der anderen. Uit Stad en Provincie HAAMSTEDE. D® adj.-onderofficier-in structeur-waarnemer van Beurden heeft gisteren van H.M. de gouden medaille ontvangen voor 36-jarigen trouwen diepst. Wegens omstandigheden had slechts een kleine intieme plechtigheid plaats. De garnizoenscommandant sprak hem toe en overhandigde hem de draagmedaille. SEROOSKERKE. De Avondschool is be- gioinnen met 11 leerlingen; 7 jopgens en 4 meisjes. BROUWERSHAVEN. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad in spoedeischende open bare vergadering bijeen ter behandeling van één punt n.l. verbetering en verhu ring van de woning Kerkplein C 92. Het nieuwe hoofd der Openb. School, de heer W. L. Greet, had verzocht verschillende verbeteringen aan die woning te doen aanbrengen. Van dc ambachtslieden wa ren aanbiedingen tot hel aanbrengen dier verbeteringen ingekomen lol een totaal bedrag van ruim f 1100. B. en W. acht ten het aanbrengen dier verbeteringen wenschelijk om de woning weder in be hoorlijken slaat te brengen en geschikt le maken voor hoofdonderwijzerswoning. In verband daarmede stelde het College Wordt het offensief aan het Westelijk front ingezet? Tot 8 December op bon 3 een halve kilo erwten Incident aan de Limburgsche grens onduidelijk Mijnontploffingen In Gelderland en Groningen eischen 6 dooden Algemeene Vergadering Z.L.M. Rede van den heer S. L. Louwes Zondag 12 November, v.m. 10 nur ds Reddinglus TekstJoh. 16 33. Onderwerp i Aan wie zal de overwinning zijn VEREEN. IStiJjinnicj HERVORMDEN Zondag 12 November, n.m. 7 uur ds Pijnacker Hordijk VEREEN. Utijjh ""'^HERVORMDEN Zon op: Zon onder: 12 Nor. 7,16 16,12 13 Nov. 7,18 16,11 Maan op: Maan onder: 12 Nov. 8,20 17,14 13 Nov. 9,22 18,04 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaaigwater 12 Nov. 3,05 15 20 8,22 20,46 13 Nov. 3,47 16,03 9,05 21,28 voor het verzoek in te willigen en daar toe een crediet te verleenen van maxi maal f 1500 en met den heer Groet een huurcontract aan te gaan voor 7 jaren, tegen een huursom van f250 per jaar (exclusief waterleiding), onder z.g. amb- tenaarsvoorwaarden Na ampele bespre kingen word dit voorstel verworpen met 3 stemmen voor en 4 tegen. Voor stem den de beide wethouders en dé heer Lijbaart. Dc tegenstemmers hadden er o.m. bezwaar tegen zooveel geld in het huis te steken, omdat het niettemin toch een oud buis zou blijven. Een voorstel van den heer Verhoeff om de noodza kelijke verbeteringen aan het huis aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1