ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M IJ N H A P HTF 1'f-LQlrLQyn svlzI Sij: HfUMATIEK OPGENOr PAS OP Er is een\^ in de maand de van De Kern VR'JDAG 3 NOVEMBER 1939J ABONNEMENT ZlERIKZEESCKf COUBAKT 1707-1880 Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave':*N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B '94 Tel. 32, PostgiroJ137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red :|M. J.;,Kosten 96STE JAARGANG No. 14179 [ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur 99 Hoofdpijn - Kiespijn Zenuwpijnerv Rheumatische pijnen Spit - Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep. 1 „Mijnhardtje" 5ct. - 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. Bij Apoth. en Drog. ONDER DEN SCHIJNWERPER richt de stralenbundel van het diplo matieke cyclopenoog zich op de rede van volkscoimlmissaris Molo tov, welke rede verschillend wordt beoordeeld door de hluidige machthebbers, die miet elkaar den strijd op papier, per parlement en in» den aether hebben aangebonden. Zoo heeft Chamberlain gisteren, in het Engelsche Lagerh|uis, in ^ijn wekelij'ksdhe verkla- ringi t-o.v. de rede van den Rtwssischen vo 1 kscoimjmiss ar is verklaard, dat deze met spanning te Berlijn. werd verwacht, doch hij was van meening, dat de rede daar eenige teleurstelling zal hebben ge wekt. Engeland heeft met belangstelling kennis genomen, van de luiiteenzettimgj vajn de doeleinden van de regeering der Spw- jet-Unie. In zijn rede van 31 Mei heeft Molotov gewaarschuwd, dat zijn regee ring niet in een internationaal conflict betrokken wenscht te worden- Molotow 2eide toen ook: „Wij steiunen de zaak van den vrede en het voorkioimiem van iedere soort aanval". Dit is ook het siandpjunt van de Briteche regeering en Chamberlain verklaarde niet te willen treden 'in de vlucht van Molotow's ver beelding, waarmede hij de doeleinden van de geallieerden heeft besproken. Deze doeleinüen zijn in voidoende duidelijke bewoordingen uiteengezet en hij ver trouwde, dat de groote meerderheid van de mogendheden deze ten volle waar deert. In het Hoogerhuis heeft minister Hali fax betoogd, dat Engeland geen vrede kan aanvaarden, welke niet een oplos sing voor bet wapeningsvTaagstok brengt ,.Het vertrouwen, dat de tegenwoordige Duitsehe regeering heeft vernield, moet hersteld worden en ik ben, van meening dat alleen Duitschland zielf dat kan do en- De tijd kan komen, waarop het imloge- lijk en èewenscht zal zijtoi meer in bij;-; zonderheden de voorwaarden uiteen te zetten, die beschouwd zullen kuininenj worden als de bekroning van het doel,' waarvoor wij de wapenen hebben o;pge- nemen. Ons eerste doel is, dat wij de genen verslaan, jlie door herhaalde schending van de Europeesche orde en bedreiging van de vrijheid oiks hebben gedwongen een beroep op de wa penen te doen- Instinctief weten wij wat wij willen: dat ieder in Europa een fatsoenlijk en, ordelijk leven kan leiden en zijin persoonlijkheid kan ont wikkelen." Helaas zijn we van dat ideaal miog eenige kilometers verwijderd. Ook Fin land zo,u zulks graag aan de grenlzen van Rusland met Ruslanid liefst met groo te letters bekend willen makeni, omdat Moskou nog steeds druk op Helsinki blijft uitoefenen. De kleine naties schij nen op het opgenblik pionnen te zijn op het internationale schaakbord. Zij moeten de hoogste prijs betalen, ofschoon het de groote mogendheden zijp, die oorlog maken en de krachten Loslaten die de fundamenten, van de wereld, schokken. Het is onmogelijk voor Finland, ver klaarde minister Erkko, om toe te stem men in eenigerlei regeling, die Zijn onaf hankelijkheid zou wegnemen;, evenals zijn kans op zelfverdediging.. Finland heeft het meest volledige recht om te verwach ten, dat Zijn recht op zelfverdediging erkend zal worden, zbowei im theorie als in de practijk. Finland kan >niet inzien, dat er eenig gevaar bestaat, dat de Rus sische veiligheid zou. worden bedreigd uit den Finscheni staat of van Finsch gebied. Mocht een derde imlogendheid. trachten Finland te gebruiken als basis voor een aanval op Rusland, dat zou het den mteest volledigen weerstand 'bie den san die poging,. Finland heeft zich bereid verklaard Rusland bij te staan tot versterking van Leningrad en ook tot versterking van de Finsehe defensie. Het verdrag van Dorpat en het Russisch- Finsehe non-agressiepact leveren een grondslag voor alle mbgelijke onderhan delingen- Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 4 Nov. 6,54 19,33 0,31 12 58 su, Echte Fransche CecflBE" TWEEDE KAMER Dertig millioen voor werkverruiming De diverse sprekers, 'welke gisteren in de Kamer het wioord1 voerden, bleken allen voor het iregeeringsvoorstel te Zijn 'wat betreft het verleenen van een ore- diet van f30 millioen voor Werkverrui ming. Dr. Beaufort (r.k.) releveerde het feit, dat het ontwerp door oud-minister Ro'mlme is ingediend'. Deze afgevaardigde meende een ietwat koeler toon in de Memorie van Antwioord te beluisteren, welke onder meer ide handteekening van minister Van den Tempel draagt. Som migen afgevaardigden als den heeren Bakker (eh.) en Bieren® (lib.) Was dit antwioord blijkbaar nog niet koel genoeg. Want m'et reden scheen het hun ondanks het officieele optimisme twijfelachtig of thans inderdaad 80 a 90-000 werkloozen aan den slag zouden komen. Behalve over het rapport-Wiesthoff om- trrent de cultuur-technische werken, be schikt de Regeering ook over het advies van ir. Hidide Nijland, betreffende de in- dustrieele „stedelijke" Wierken. Zoowel de heer Kupers (sJd.a.p.) als dr Bieren® (lib.) hebben erop aangedrongen, dat dit rapport, dat thans slechts ter griffie van de Kamer ligt, zal worden gepubliceerd. Het is inderdaad nuttig en ooodig, dat de publieke opinie zich over beide rap porten 'een oordeel kan vormen. De ma terie, Welke hier in het geding is, is te belangrijk, dan dat zijl in een ambtelijk of zelfs Imaar ministerieel onder-onsje zou mogen 'worden afgehandeld. Bijl de uitvoering van ide cultuur-tech nische werken heeft verder dr. Bierema vooral herontginning en verbetering van bestaande cultuur-gronden in de aandacht van den minister aanbevolen. Het werk- verruimend resultaat treedt hier sneller op 'en de (productie-kosten worden er door verlaagd'. Het nuttig object van krot-opruiming hebben de heeren An- driessen (r.k.) en Kupèr (sJd.) ter sprake gebracht. Uit het betoog van prof. Slote- maker de Biiuine (c.'h.) blijkt dat ook hiji van m'eening is, dat Werkverruiming boven Werkverschaffing voorkeur ver dient. Bijl het laatste middel van Werk loosheidsbestrijding stoort altijd het ele ment der kunstmatigheid'. Bijl een naturalisatie-ontwerp heeft de heer De Marchant et d'Ansem'blourgh (njs.b.) de gebruikelijke philippic» tegen 'het naturraliseeren van Joodsche aspiraiat- Nederlanders ten „beste" gegeven. De n.sJb.-afgevaardigde is Ziooigenaamd niet voor discriminatie. Maar hijl wil slechte weten, wie der tot naturalisatie voorge dragen en tot het Joodsche ras behooren. De minister van Justitie, prof. Gerbrandy heeft zeer zakelijk geantwoord, dat 'bij naturalisatie tot Nederlander slechte de Nederlanidsche Wet kan gelden. Deze wet kent niet het ras-principe. „Het Joodsche volk Wordt thans van den «eenen kant van de Wereld1 naar den andere geschopt. Aan dien van bitterheid' haast overloo- penden beker moet niet een laatste dnuipi- pel Worden toegevoegd^'. VOORLOOPIGE MOBILISATIE. VRIJSTELLINGEN Verlenging tot 1 Mei 1940 De regeeringspersdienst meldt: Teneinde tegemoet te komen aan enkele praetische bezweren, gebleken bij de uit voering van het imo'bilisatie-vrijstellings- beskiit van 18 April 1939, zijn, in afwach ting van nadere voorzieningen, alle voor loop ige mobilisatie-vrijstellingen vajn be perkten tijdduur welke een ingangsdatum dragen van vóór 27 October 1939, ook al zou deze tijdduur reeds verstreken Zijn, verlengd tot 1 Mei 1940, voor zoo ver de vrijstellingen verleend! zijn aan gewone dienstplichtigen der landmacht, •welke beboorem tot de lichtingen 1924 t/m. 1938, aan die der zeemacht, welke behooren of geacht Worden te behoioren tot de lichtingen 1925 t/m. 1938. Hieronder 'zijn uit den aard der zaak niet begrepen die mobilisatievrijBtellin- gen, Welke op grond van militaire onmis baarheid intusschen zijn ingetrokken of nog ingetrokken zullen worden, dan wel door de desbetreffende instanties of be drijven zelf intusschen reeds zijn opgege ven als geëindigd', omdat de reden, op grond 'waarvan de mobilisatievrijstelling Werd- verleend, niet langer meer bestond Voor de gewone dienstplichtigen der overige lichtingen en voor de buitenge wone dienstplichtigen blijft de mobilisa tie-vrijstelling gelden zooais deze aan ieder van hen afzonderlijk Werd ver leend. Overeenkomstig het bovenstaande 'Zijn of worden de dienstplichtigen, welke onder deze verlengingsregielkig vallen e|n ingevolge den beperkten tijdsduur hummer mobilisatie-vrijstelling zich thans weder om in werkelijken dienst bevinden, cp- verWijild met klein verlof tot 1 Mei 1940 huiswaarts gezonden. STAAT VAN BELEG Hoofddoel isal te nieuwsgierige personen te weren Uit het in Staat van Beleg verklaren van een aantal gemeenten heeft men hier en daar den indruk gekregen, dat in die gebieden thanis een soprt militaire dictatuur zou ontstaan. Dit is geenszins het geval. De burgerlijke overheden be houden in het bedoelde gebied haar be voegdheden en blijven haar taak ver- vjujlen- Daarnaast krijgeti de autoriteiten, be iast met het militair gezag, eenige be voegdheden, welke zij behoeven o'ml de landsverdediging zico' .goed mogelijk te kunnem voorbereiden. Zoo Zullen Zij ver ordeningen! kunnen vaststellen en be velen kunnen geven om te beletten, dat te nieuwsgierige personen zich miet de inrichting van, de stellingen op de'hoogte stellen, zij zullen gerechtigd zijn zoo danige personen (uit dat gebied te ver wijderen- LEENINGSPLANNEN VAN HET RIJK Machtiging tot een bedrag van f 300 millioen gevraagd Ingediend' is een ontwerp van. Wet tot het aangaan van een of meer geldleeniin- gen ten laste van het Rijk. Aangezien de vlottende schuld tot een aanzienlijk bedrag is opgeloopen, terw'ijl een verdere stijging niet zal uitblijven, acht de minister het noodig te kunnen beschikken over een wettelijke machti ging tot het aangaan van een of meer geldleeningen, welke voldoende ruimte geeft om op gunstige tijdstippen aan de leeningsbehioefte van het Rijk te kummiep voldoen. Wel is van de m'achtiging, vervat in de Leeningswet 1936 nog niet ten volle gebruik gemaakt, doch de ingevolge die Wet nog beschikbare machtiging tot het opnemen van f 200 millioen biedt voor de naaste toekomst niet voldoende arm slag. Gevraagd Wondt daarom een nieuwe machtiging tot een bedrag van f300 mil lioen, d.w.z. een bedrag, overeenkomende Imet dat van de vorige Machtigingsweb Vermits ook overigens alle bepalingen, van het wetsontwerp overeenstemmen met die der Leeningswet 1936, is de mi nister van oordeel, lavet deze toelichting te kunnen volstaan. 4 Nov. 4 Nov. Zou op: 7,01 Maan op 23,23 Zon onder: 16,26 Maan onder: 13,00 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. SEROOSKERKE. Zondag 5 Nov. 9.30 uur ds. Veen, Zendings-Zomdag. Leider van het Leger des Heils in Nederland Het Nationaal Hoofdkwartier van het Leger des Heils meldt, dat tot leider van het Leger des Heils in Nederland commandant Alfred J. Be,nwel'l is be noemd1. De heer Benwell is, na Zijn officiers- opleidimg in Engeland te hebben gamo ten, in Zuid'-Amerika werkzaam geweest, daarna als assistent-internationaal-secre taris op het hoofdkwartier te Londen en vervolgens als chef-secretaris in Dene marken. Hierop is hij als tweede aange steld bij deleiding van het Legerwerk in Frankrijk, en sedert 1932 voerde hij' het b'evel over het Leger des Heils in Noord-China. BOEKEN EN BROCHURES OUDERS. HUN KINDEREN EN DE DOKTER, door Emjmja J. Meijers, Kinderarts te R'dam'. In de serie „Aesculaap'S populair me dische reeks", welke bij de uitgevers viain Holkemai Warendorf im-v. verschijnt, kwaim! uit „Ouders, hun kinderen en de dokter...." door Emtoa 'J. Meijers, Kin derarts te Rotterdam1, welk populair boekje voornamelijk besteimd is voor ouders. Allerlei gegevens over de nor male lichamelijke en geestelijke ontwik keling van het kind zijn op overzichtelijke en bevattelijke wijze vereenigd. Het koude, vochtige jaargetijde is weer aangebroken, de periode die U als lijder aan Rheumatische pijnen tot wanhoop brengt, door de onafgebroken kwellingen. Uzelf maken ze radeloos en Uw gezin lijdt mede. omdat er met alle goede zorgen van warme kruiken en dekens en kussens tóch geen helpen aan is. Rheumatische pijnen moeten van binnen uit bestreden worden 'n bloedzuiveren de kiiur, die kan U redding brengen. Doe eens zoo'n kuur! met Kruschen Salts. Als ge er vaste gewoonte van maakt, 's morgens na het opstaan de kleine be roemde dosis Kruschen te nemen, zult ge U spoedig een ander mensch voelen. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale 'zouten sporen Uw lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. Uw blobd gaat sneller strooi- men en overtollig schadelijk zuur, dat zich anders vastzet in spierweefsels en gewrichten en dat de oorzaak is van Uw kwellende pijnen, wordt op natuur lijke wijze afgevoerd'. De heer C. S. te Npord-Scharwoude schrijft ....Ik heb Kruschen Salts een half jaar gebruikt en voel mij heel wat beter. Ik had het zoo vreeselijk in mijn rug, handen en voeten en koto haast niet meer van de pijn. Eerst gebruikte ik Kruschen Salts maar ben er toen te gauw mee opgehouden. Maar nu kan ik er niet meer buiten..." Probeer 'tóók met Kruschen. Neem het geregeld en ge zult spoedig het resul taat aan den lijve ondervinden eto U een ander mensch voelen, verlost van on gemak en pijn. Kruschen Salts, verkrijgb'. bijl apoth. en, drog ƒ0.40, ƒ0.75 ©n 1.60 (ex tra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hu ghes Ltd., Manchester (Engeland). Op gericht 1756. Zondagarts«ndionst Zierikzee 5 Nov. Dr. Bongerd en Dr. van Hoorn. Kamer gaf de regeering f 30 millioen voor werkverruiming Regeering vraagt machtiging voor leeningan tot f 300 millioen Staat van beleg wil al te nieuws gierigen weren Opzegging der collectieve con tracten in den landbouw Voorloopige mobilisatie-vrijstel lingen verlengd tot 1 Mei 1940 Nog eenige regen atileilalileiLj C. J. J. VERTON ZATERDAG Zwezerik- en Kalfseroquetten, St.-Nicolaas, Pariser Soezen, Botersprits, verschillende Koekjes, Bonbons en Chocolade. VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Predikbeurten te Zierikzee Zondag 5 November. Ned. Berv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, d*. Valeton (Zendinzsdienat). Kleine Kerk. 10 ore, da. Pijnaoker Hor dijk en 7 ure, da. Marsman van Bruinisae. Luth. Kerk. Geen dienat. Gerei. Kerk. 10, Leesdienat en 6 ure, d'. Meester van Brouwershaven. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogeodoorn. Leger des Beila (Poatstraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3 30 Openluokt- werk 't Groentje en 7.30 ure, kapt. F. G. Kremer. Gerei. Gent. (St.-Domus-iiraat) 9 30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure. Leeskerk. Maandag avond 7 ure, dhr. E. Wijne van Kamperveen Burgerlijke Stand van Zlerlkzaa Overleden: 31. Cornelia den Boer, 49 j., ongehuwd'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1