IZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE HEUMATIEK VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 OPOEN ZIERUaSSOff COURANT De Kern C. J. J. VERTON ABONNEMENT 1707 - 1880 Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel.,32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14173 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER vraagt Chamberlain ditmaal de aan dacht voor het wekelijksdh overzicht dat hij gisteren in het Lagerhuis heeft gehou den, waarin hij o.m. de jongste rede van den Duits chen minister van buitöm- landsche zaken, von Ribbentrop, heeft ontleed'. Chamberlain herinnerde aan de tegemoetkomende houding van von Rib bentrop toen deze in 1936 als ambassa deur naar Londen kwam. „Laat ik twee zinnen voorlezen", aldus de premier, „uit een verklaring van von Ribbentrop aaln de pers, toen hij voor het eerst in En geland arriveerde". De communist Gal- lacher interrumpeerde hier en zeide: „Hij was toen uw favoriet, (waarop MacGovern van de Labour Partij tot Gallacher zei- de: ,,Nu is hij de uwe" Chamberlain vervolgde: „Von Rib bentrop zeide toen: .Duitschland wenscht vrienden te zijn met Engeland e|ni ik denk dat het Britsche volk ook met Duitsch- land vriendschap wil. De Führer is over. tuigd dat er slechts ééti werkelijk ge vaar is in Europa, en ook voor het Brit sche Rijk: dat is de uitbreiding van het communisme, de verschrikkelijkste van alle plagen. Verschrikkelijk omdat het volk feich gewoonlijk eerst het gevaar er van bewust wordt, wanneer het te laat is". De premier wees nog op de tegen strijdigheden in von Ribbentrops optre den. Hij is het geweest, dit Hitier heeft aangemoedigd in zijn plannen tegenover Polen en tot het laatste toe gezegd dat Engeland toch niet zou vechten. Nu ver zekert hij, d$t het dioiel der Britsdhe politiek sedert 1933 is geweest een oor log tegen Duitschland te ontketenen. Het voornaamste thema van de rede van von Ribbentrop was, dat Engeland en niet Duitschland den oorlog wenschte en beraamde. D e g e h e e 1 e w e r e 1 d |w e e t, dat dit niet waar is. De geschiedkundigen van de toekomst ziullen overwegen in hoeverre het groote treur spel van onzen tijd te Wijten was aan het feit, dat von Ribbentrop noch de politiek, noch het karakter van het Brit sche volk heeft begrepen. In het Hoogerhuis heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken Lord Halifax de rede van von Ribbentrop onder de loupe genomen. „Wat ik van deze rede denk is, zeide Lord Halifax, dat ik nooit een plompere poging gezien heb indien men van een collega aldus mag spreken om Engeland en Frank rijk te scheiden. Het vertrouwen tusschen Frankrijk en Engeland1 is nooit vollediger en intiemer geweest dan thans het geval is. Overigens zou het schouwspel van e®n onschuldig Duitschland, bedreigd door een aanval van Polen en tevorein, door e&n aanval van Tsjecho-Slowakije, bij Go den ■en menschen een glimlach kulnnen oproepen, i ndien de zaak niet zoo ernstig was". Naar aanleiding van een opmerking dat Engeland plechtig had verzekerd Polen te zullen bijstaan tegen een aanval uit welke richting ook, verklaarde den minis ter: „Het maakt natuurlijk voor de Po len in het geheel geen verschil uit of zij uit het Oosten of uit het Westen worden aangevallen en niemand', die over inlich tingen beschikt over hetgeen er thans gebeurt in de verschillende deelen van Polen, kan ontkomen aan de gedachte, dat zich daar een groote tragedie af speelt en veel geleden wordt. Het laat ste, dat ik zou willen doen, is het op treden der Russische regeering verdedi gen. doch men moet twee dingen be denken: Rusland zou nooit tot dit optreden zijn overgegaan als Duitschland niet het voor beeld had gegeven en Polen was bin nengevallen. De Russen beoogden het vooruitschui ven der grenzen tot de lijn, die in hoofd zaak overeenkomt met de linie, welke ten tijde van Versailles door Lord Cur- zon werd aanbevolen. Lord Halifax heeft voorts te verstaan gegeven dat het Russische optreden in het noordoosten va|n Polen geen onover komelijk bezwaar behoeft op te leveren voor overeenstemming tusschen Engeland en Rusland. Nu wordt de aandacht ge vraagd voor de .ontwikkeling van de po litieke constellatie in het zuid-oosten van Polen. Dit gedeelte van de rede van Lord' Halifax is het officieele beginpunt van diplomatieke bedrijvigheid in dat we relddeel. Koning Leopold's radio boodschap tot de Amerikanen over de door Belg'ë aangenomen houding in het huidige conflict Koning Leopold van België heeft Don derdagnacht een, via Londen, naar de Vereenigde Staten uitgezonden bood schap tot het Amerikaansche Volk ge richt. De Koning sprak 'zijn rede in het Ein- gelsch uit. De Vlaamsche tekst dor redevoering luidt ongeveer als v|oigt: „Het is een eer voior mij het wlooird! te voeren |0p de zelfde tribune als Uw' Doorluchtige President. Door kostbare en trouwe herinneringen zijn mijn medebur gers, mijn familieleden en ik zelf, aan de Vereenigde Staten aaneengehecht. Geen enkele Belg kan den doelmatigen bijstand en den bijzonderen hulp verge ten, die het Amerikaansche Volk aan de Belgische bevolking heeft verleend toen deze zijn approvianideering bewaakte ge durende de jaren van beproeving. Het thema, dat mij: werd voorgesteld ■en de oproep voor de verdediging van de beschaving, ik aanzie het als een hulde aan mijn land. Zij, die het hebben voorgesteld, hebben zich berinnend!, dat de Belgen steeds een verheven plaats in de geschiedenis van de Westelijke we reld hebben ingenomen en dat België steeds Werd aangezien als een van de boulwimeesters yoor de opbouw van de Christelijke beschaving. Overtuigd als ik ben dat mijn land de beschaving verdedigt door de aange nomen houding ten overstaan van. het conflict, dat in Europa is los gebroken, meen ik mij te mogen beperken bij de toelichting van deze hording dewelke ge heel en al strookt met den (wil, 'den moed en de "eer van mijn Volk. In 1937 heeft België Zijn onafhankelijkheidspact afge kondigd en zijn drie machtige geboren hebben er acte van genomen. De neutra- liteitsvërklaring van de Belgische regee ring bij! den aanvang van den oorlog af gelegd Was logisch de uitkioimist van deze politiek. De toestand van onzijdigheid trouwens stemt overeen met die over leveringen en de verzuchtingen van het Belgische Volk. Die onzijdigheid is boven dien een levendig element voor de be langen van zijn land. KONING LEOPOLD III TWEEDE KAMER De standpunten onaewijz'od In het begin van, de gistermiddag be gonnen zitting heeft de Kamler, na zeer kort debat, de Rijksgarantie voor een voorschot in rekening-courant van drie miliioen aan de KLM goedgekeurd. Mi nister Albarda heeft daarbij verklaard, dat bij nieuwe aanschaffingen voor de KLM emstig wordt onderhandeld, met de Nederlandsche vliegtuigindustrie. De Minister heeft alle hoop, dat deze onder handelingen tot een go-ed resultaat zul len leiden. Zoo Zal de oorlog toch ergens goed voor zijn- De nieuwe Kamer kreeg gisteren voor het eerst de gelegenheid met het Kabinet- de Geer in het politieke strijdperk te treden- Door de imlobilisatie bevindt helt Kabi net-de Geer Zich in de merkwaardige situatie, dat een eigenlijke oppositie ont breekt* Daartoe kaïn men, gezien uit spraken van door de heeren Schouten en Bierema niet rekenen de anti-revo lutionairen en de liberalen. Zelfs de heer De Marchant et d'Ansembourg, die voor de politiek van deze on vorige rëgee- ringen geen igioed woord over heeft, ver klaarde opnieuw het Kabinet-de Geer te Zullen steunen bij zijn neutraliteitspoli tiek en bij de handhaving van onze onafhankelijkheid. Wat de Kabinetscrisis van dezen' zo mer betreft, blijken de standpunten in de twee im'aanden, die sindsdien ver knopen zijn, ,niet veranderd. Dr. Deckers de .woordvoerder der RK.-kamerfractie. meent nog altijd, dat dr. Oolijm de cri sis in het vierde kabinet, door zijn wei gering om de werkloosheidspoiitiek voort te zetten, zou hebben veroorzaakt. Maar de anti-revolutjonaire heer Schouten hul digt een juister opvatting: het conflict en het vierde kabimet-Colijo is ontstaan door een grondig verschil in visie over het heele financieele beleid. Als „primeur" komt thans de a.r.-af gevaardigde met de m'ededeeling aan dragen, dat ook dr- Kooien wegeins ge mis aan finaincieele overeenstemming, van zijn pogingein tot kabinetsformatie heeft moeten afzien. De voorstemmers van de motie-Deckers, waardoor 'het vijfde ka- binet-Colijn ontijdig werd weggestemd, hadden eigenlijk ee|n kabinet moeten vormen. Met het financieele beleid bleken 'in groote trekken de heeren Schouten en Bierema het eens te zijn. De laatste afgevaardigde drong daarbij aan op drastische bezuinigingen bij den over heidsdienst- Ook 'bij de spoorwegen en de posterijen heeft men Zonder schade besparingen toegepast. Verder herinnert dr* Bierema aan het feit, dat in Engeland de oorlogskosten voor een groot deel uit belasting-uitgaven worden gedekt. Dit- klinkt niet al te vrielndelijk voor het te vormen leeniin'gsfonds. De voedselvoorziening en yoorraads- vormling voor den mtffl&ch ziet dr. Bie rema met gerustheid tegemoet. Niet al dus voor het vee- De betreurenswaardige tekorten aan veevoeder, waarvoor de vorige regeering inderdaad beter had moeten zorgen, werden door den heer De Marchant et d'Ansembourg natuur lijk zeer breed uitgemeten, maar het is niet duidelijk, waarom hij hardnek kig van een „tekort,, aan benzine spreekt terwijl iedere ingewijde weet, dat het autoverbod op Zondag slechts met het oog op de moodige voprraadvorining is ingesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Het familiedrama te Schoondijke Wij: vernemen moig do vplgemde bijzon derheden over het echtelijk drama, oat zich jl. Woensdag in |de gemeente Sdhioon- dijke heeft afgespeeld', schrijft de V.C. Tot zijn indiensttreding bij de weer macht heeft de oudiste zoon van de ver moerde vroulwi zijn moeder telkens in bescherming genomen, als zij: zich 's mor gens op weg naar haar werk begaf. De aanwezigheid van zijn stevig gebouwden zoen moet den man tot voor kort van Zijn boeze plannen weerhouden hebben- De dader mioet eerst pogingen gedaan hebben zijn kinderen, inzonderheid de ca- 17-jarige oudste ddchter weer biji zich te krijgen. De kinderen trokken ech ter partij vofor bum moeder en diit imoet Het bestaan van België hangt hoofd zakelijk af van den arbeidi zijner in woners. Deze arbeid is afhankelijk van den handel van onzen expiorthapdel en van het vrije verkeer van onze nijver- J heid 'en voiedinigeapproviandeering. De vrede is dus voer het Belgische Volk een voorwaarde van leven of dood. Wijl doen geen de minste territoriale aan spraak gelden. Wij zijn nodh van ver noch van nabij! betrokken geweest bij' de oorzaken van het conflict dat Europa verdeelt. Mot Nederland vormt het een vredeseiland in het belang van alle Vol keren. We zien met klaarheid onze rech ten en onze plichten in. Wijl zien de toekomst tegemoet met een kalme vastberadenheid' en een ge- Weten dat niets kan storen. Wij zijn be reid onze onafhankelijkheid uit al onze macht te doen eerbiedigen. Wij, kunnen niet geloioven dat ohze neutraliteit door de oorlogvoerende mogendheden niet zal Worden geëerbiedigd. Wij1 hebben ver trouwen in het woord dat zij ons in aanschijn van de geheele wereld hebben gegeven. Zooals iwiji zelf mogen vertrou wen in onze loyaliteit. Laat ik hopen dat de Amerikaansche natie, Waaraan Iwijl zop nauW' zijn verbonden, ons belpe en ions steune in onze houding ten, bate van den vrede in dienst van de bescha ving. den iman in hooge mate hebben ver bitterd. Zondag jl. heeft V. zich tegen over kenissen althans in dien zimi uit gelaten. Hij: zei toen, dat hiji er Werk van ging maken, zijn oudste dochter Weer bij! zich te nemen om zijn huishou ding te do'en. De verhouding tusschen de echtelieden imioet vóór het zich verwijderen van vrouw en kinderen al zeer slecht ge weest zijn. De man trad vaak. als een bruut op en moet" z'ijn echtgenoote al eens met een broodmes hebben bedreigd Voetgangster overreden Op den Heerenweg te Noordwij ker hout is een dioodelijk ongeluk ge beurd. De 59-jarige mej. A. van Graven, die met de autobus uit Haarlem' mee moest, had het sein tot stoppen gegeven en stak achter een juist passeer enden vrachtwagen den wég over. De chauffeur van >de bus, d;ie met gezien had dat mej. Van Graven overgestoken Was, stopte niet en overreed de voetgangster, die onmiddellijk dood was. Het lijk is in beslag genomen. De bus werd, nadat de chauffeur verhoprd Was, vrijgegeven; hem treft geen schuld. MARINE EN LEGER Vrijwilligers bij de landstorm motordienst naar huis Eenigen tijd geleden hebben ook wlij gemeld, idat de minister van defensie bepaald had, dat diegenen van den Vrijh Iwilligen Landstorm Motordienst, die, van meening zijnde, dat zij bijl mobilisatie niet zouden worden opgeroepen, een vrijwil lige verbintenis bij! het leger hadden aan gegaan, op hun verzoek naar huis ge- Zonden zouden kunnen Worden1. Ijnige- volge deze ministerieele beschikking zou den 4000 van de 6000 vrijwillige land- stormers behoor,ende tot d'en motordienst met verlof kunnen. Deze maatregel is tot nu toe nog niet uitgevoerd kunnen Worden omdat men niet beschikte over voldoende geoefende vervangers. Deze moesten namelijk uit de gereemteerden aangewezen worden, en voor geschikte motorrijders opgeleid Worden. De eerste groep van 1000 re- cruten is thans opgeleid en zeer binnen kort zal de eerste groep van 1000 vrij willigers bijl den landstorm motordienst naar huis kunnen gaan. De vervanging van de overige 3000 vrijwilligers zal met spoed geschieden, wanneer ook de an dere recruten voldoende geoefend zijn. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 29 October. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, da. Pijoaoker Hordijk. Kleine Kerk. 10 en 7 ure, de. Valeton (Coll. voor het Pastoriefonde). Loth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. A. de Groot van Poortngaal. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3.30 Openluoht- werk 't Groentje, 7 Openl.werk 't Luitje en 8 ure, kapt. F. G. Kremer. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Lees kerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeekerk. Chamberlain en Halifax rafelen Von R-bbentrop's rede uiteen Koning Leopold's radioboodschap tot de Ver. Staten van Amerika De standpunten der politieke partijen blijken ongewijzigd Deed onvoorzichtigheid van den piloot het «Krekeltje» vallen 7 Vrijwilligers bij den landstorm- motordienst morgen naar huis Weinig verandering attletballeuj ZATERDAG Weespermoppen, Butersprits, Arnhemsehe Meisjes, Pariser Soezen, Appelbollen, Appel flappen, fijne Vleesehbroodjes a 10 et., Zwezerik- en Kalts- croquetten. VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Zon op: Zon onder: 28 Oot. 6,48 16,39 Maan op: Maan onder: 28 Oot. 16,52 5,48 Volle Maan 7,02 Hoog- en laag water te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 28 Oot. 2,44 14 49 8 07 20.24 Pas op I Er is een R in de maand de R van Rillerig weer. nog wel geen Winter, maar alles zoo klam en kil en in Uw lede maten weer dat gevreesde stramme ge voel van rheumatische pijnen-op-komst... Waarom wécfr willoos die pijnen te door staan, heel den langen winter do,or? Neem' nu um! maatregelen: doe een bloedzui verende kuur met Kruschen Salts. Daar mee bestrijdt ge Uw rheumatiek in den oorsprong. Want de aansporende wer king van Kruschen Salts op lever, nieren en ingewanden hergeeft deze organen hun oude energie en kracht. Mééfr en beter dan nu, zullen ze Uw bloied zui veren van overtollig, schadelijk zuur, dat zich anders ophoopt in weefsels en ge wrichten en dat de oorzaak is van Uw| kwaal. Tienduizenden bracht Kruschen uit komst; waarom zoudt gij dan blijven lij den? Neem oiok Kruschen Salts, hoe eer der, hoe beter. L. V. te-Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U mijn waardeering betuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben eta daar mee prachtig resultaat heb behaald. Zo,o wil ik U langs deze weg alle lof toe roepen voor Kruschen Salts. In de hoop, dat er nog velen baat bij mogen vinden, dank ik U. Ook gij zult bijl Kruschen Salts baat vinden; ook gij zult bij een regelmatig gebruik de weldadige invloed ondervin den van de beroemde dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a /0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Op* gericht 1756.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1