IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 SEPTEMBER 1939 OPGENOr ZUfRIKZBESCtlg COURANT RUSLAND TREKT POLEN BINNEN De Kern ABONNEMENT 1707 - iG8fi Prijs p. 3 tnaanden 11.60, buiten Zierikzee fl.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137377 Directeur A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHB NIEUWSBODE ZIERIKZEB 96STE JAARGANG No. 14139 S ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels emi daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Wlt-Russen en Oekraïnlërs moeten worden «beschermd» Duitschland zou Danzlg en den Corridor behouden Polen, bufferstaat tusschen de twee totalitaire staten goederen het aan ieder verboden, blijft zich binnen een kalenderweek anleer te verschaffen dan hij, of de groep van, personen, voor welke hij gewoon is zich die goederen te verschaffen, daarvan ge durende één week pleegt te gebruiken- Zondagmorgen iom zes uur, Moskouscfre tijd. zijn de bosjewistische troepen over de volle lengte der Oostgrens, van Ka- menez-Podolsk in het Zuiden tot Polozlc in het Noorden, het Poolsche gebied bin nengerukt. De Poolsche troepen boden hardnekkig tegenstand, doch hebben niet kunnen 'beletten, dat de bolsjewieken ver scheiden dorpen en steden in bezit na men. Zij zijn op sommige punten reeds 60 K.M. het Poolsche gebied binnengerukt. Deze bolsjewistische opmarsch, reeds verwacht na de mobilisatie der ronde grenstroepen, is geschied met volledige instemming van de Duitsche regeering. Het motief er voor is: bescherming van Russische belangen en minderheden in Wit-Rusland en de Oekraïne. Een dra matische nacht is aan dezen opmarsch voorafgegaan. Zondagmorgen om vier uur ontbood Molotof den Poolschen gezant bij zich. Toen de gezant kwam wilde Molotof hem de Russische nota overhandigen, waarin van den opmarsch kennis gege ven werd. De gezant Grzybowski weiger de evenwel deze nota in ontvangst te nemen. In den loop van den Zondagmorgen heeft de bolsjewistische regeering aan alle bij haar geaccrediteerde regeeringen nota's laten overhandigen, waarin van haar invalsbesluit kennis wordt gegeven. Moskou zegt in deze nota, dat het den Poolschen staat als niet meer bestaand beschouwt en dat dus verdragen met Polen vervallen zijin. Voorts, dat de bols jewistische regeering haar neutraliteit in ji«t huidige conflict handhaaft, maar niet neutraal kan blijven tegenover de gebeur tenissen in Polen. De bolsjewistische inval heeft in de Eurcpeesche hoofdsteden diepen indruk gemaakt. Te Londen, het centrum van de tegenpartij;, verklaarde men, dat de nieuwe wending op geenerlei wijze En- gelands besluit kan veranderen oim het Hitlerdoim) te vernietigen en dat het ove rigens de vraag is, of de Schijnbare vriendschap tusschen de bolsjewieken en de nationaal-socialisten Wel bestendig van duur zal zijn. Di Russische overval Nieuwe, onzekerheid in den duisteren Europeeschen toestand1 is sedert gisteren geschapen, door de berichten die Moskou doorgaf en waarin werd bekend gemaakt dat de legioenen van Stalin de Oostelijke grenzen van Polen dat tusschen de twee groote machten gekraakt wordt hebben overschreden van de Njemen tot aan de Dnjester. Deze weinig heldhaftige „putsch" tegen over het voor zijin vrijhield1 en onafhan kelijkheid strijdende volk, dat in dezen ongelijken strijd het onderspit moet del ven, al schijnt het als bufferstaat, maar dan geamputeerd, voort te zullen be staan bij de gratie van hen, die to,t haar verdeeling besloten, stelt de Westersche mogendheden voor nieuwe moeilijke pro blemen, die den onrlog op het vaste land kunnen verlengen en verzwaren met al de gevolgen van dien. De Er.gelscbe premier heeft reeds ge confereerd met zijin raadslieden en col- lega-hïmisters over de al dan niet ver vroegde bijeenroeplng van het Lagerfiuis. dat van de vierde Poolsche verdeeling in kennis zal worden gesteld. En misschien Polen niet alleen. Rume- nië schijnt door deze nieuwe invasie even eens gevaar te loopen, waarb'ïj Honga rije. dat Zevenburgen verloor, mede een zet op het politieke schaakbord zou doen, waardoor de geheele Balkan in brand zou vliegen. In dat igeval Zou Italië zijn af wachtende houding moeten laten varen, daar het grnote belangen in dit deel van Europa heeft. Zou Rome zich in dat geval tegen zijin „as"-genoot keeren. daar het geen overheersching van Duitsch land in den Balkan Zou toestaan en even min zal goedvinden dat Duitschland zich nestelt aan de Middellandsche Zee of dat Rusland de Dardanellen zou gaan beheerschen? De geschiedenis van Polen Sedert in de 10e eeuw in Polen het Christendom! werd ingevoerd,, Werd het tevens als Duitsch leen beschouwd. In de 13 e eeuw vestigde die Duitsche Orde haar gezag over de kuststrook tusschen Oder en Finsche 'Golf en Werd eèn in val der Mongolen biji Lieghitz gestuit (1241). Met het uitsterven van het oude stamhuis der Piasten in de 14e eeuW), kiwlaimlen de Jagellonen op den trqon en Werd Polen vereenigd imlet Hongarije en Litthauen. In de 15e eeuwi Iwierd het die machtigste staat van Oost-Europa, bok doordat die Duitsche Orde in 1466 bijl het verdrag van Thorn gedwongen iwierd W,est-Pruisen aan Polen af te staan en over Oost-Pruisen de Pioplsche leenheer- schappij te aanvaarden. Toen het huis der Jagellonen in 1572 Was uitgestorven Werd Polen een kies- rijk, hetgeen de verdeeldheid bevorderde en inwendige verzw|akking in de hand Werkte. Vooral het beruchte ,,liberum) veto" (het recht dat ieder lid; van den Poolschen Rijksdag had ofm> door zijin stem! een besluit nietig te verklaren of een voorstel te dioen afwiijlzen) leidde allengs tot regeeringloiqsheid. In het begin der 18e eeuw1 leed het land zeer onder den Noprsche oorlog, Welke koning Karei XII van Zwleden te gen Zijn belagers, Iwiaairtoe oiok koning Augustus II van Polen behoorde, voerde. Bijt iedere troonsverwisseling in P|qien in trigeerden de naburen zooveel zij: kion- den. De laatste koning, Stanislaus Po- niatowiski, (1764—1795) had Zijin positie aan Catharina II Van Rusland te danken. Alle hervormingspogingen Wierden dqor vredmlde invloeden verijdeld. Toen na d e le deel in g van 1772 soimjmigen Polen de Iqogen open gingen Was de ondergang van het Rijk niet imleer tegen te houden. Een 2e en 3e deeling in 1793 en 1795 schrapte voor bijna 11/4 eeulw1 Polen uit de rij, der Europeesche mogendheden. Een patriiqt als Kosciusko, klom dit niet verhinderen. In den tijd van Napoleon is die kern, van het 'land voor korten tijld (1807—1813) als Groothertogdom1 Warschau 'weer eenigszins zelfstandig geweest dotih op het Weener Congres in 1815 bleef het land verdeeld, tusschen Rusland, Pruisen en Oostenrijk. Moeilijk schikten de Pei len zich in hun lot getuige de opstanden in Oosten rijksch Polen in 1848, in Rus sisch of Congres Ppilen in 1830 en 1863. Het Zachtst behandeld iwerden de Polen door de Oostenrijkers, (wlant Pruisen en Rusland Wiaren voor hen harde mieesters. Van de kans, den Polen door den We reldoorlog geboden o!ml hun zelfstandig heid te herwinnen hebben zijl gebruik Weten te miaken. Nadat reeds in Decem ber 1916 door de keizers van Duitsch land en Oostenrijk de Poolsche onaf hankelijkheid Was aangekondigd,, Werd deze in November 1918 een feit: de Pool sche Republiek Werd geppiroclaimJeerd en in het volgende jaar dojqr den vrede vam Versailles bekrachtigd. SLUITING DER KAMERS Vareenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Ganeraal Zaterdagmiddag kwart voor drie heeft de minister van binnenlandsche Zakqq, H. van Boeyen, in, naam' der Koningin^, de beide Kamers der Staten Generaal in vereenigde zitting bijeen, gesloten. Geen afleveringsbonnen meer bij detailverkoop De 'minister van Econ, Zaken maakt het volgende bekend De Hamsterbeschikking 1939 bepaalde tot dusverre, dat een, afleveringsbewijs in, duplo behoorde te worden .uitge schreven voor het afleveren, het ver voeren en het voorhanden of in voor raad hebben van een. groot aantal in dezje beschikking genoemide artikelen- Aangezien blijkt, dat het publiek het doel van den maatregel, welke het haml- siereu na 29 Augustus 1939 tegengaat, volkomen begrepen heeft en, daaraan al- gemieen medewerking heeft verleend, heeft de minister gemeend te kunnen goedkeuren, dat voorloopig ten aanzien van alle bovengenoemde en niader in de Hamsterbeschikking 1939 op te nemen, goederen het voorgeschreven afleverings bewijs komlt te vervallen. Mocht het evenwel noodig blijken, dan zullen pinverwijld de thans ingetrokken bepalingen betreffende de afleveringsbe- wijzen wederom in werking gesteld worden. Volledigheidshalve wordt er nogmaals opgewezen, dat van alle bovengenoemde H. VAN BOEI1EN „Mocht van deze plaats af ten viorigen jare worden gewaagd van vreugdevolle gebeurtenissen in het Koninklijk huis tij dens de toen afgesloten zittingsperiode van uw hoog college, heden is het ge geven met diepe dankbaarheid in herin nering te roepen, hoe tijdens het thans 'beëindigde tijdvak uwer werkzaamheid wederom) land en volk zich mochten, verheugen in de blijde geboorte van een telg van 'het Huis van Oranje, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene. De zorgelijke internationale verhoudin gen hadden tot gevolg, dat in, deze zit tingsperiode bovenal aandacht besteed diende te worden aan, de versterking van de weerkracht des lands. Dank Zij uwe medewerking mlocht een aantal voor het land van buitengewoon gewicht zijn de maatregelen van wettelijken, aard tot stand worden gebracht. Niaast imlaatre- gelen tot versterking van. het personeel en (vian het materieel van 's lands weer- miacht, kwam een aantal regelingen tot stand, welke betrekking hebben op de economische verdediging van het Ko ninkrijk. Daarnevens mocht »een aantal vtoiqrstel- len, betrekking hebbende op handel, nij verheid en verkeer, tot wet worden ver heven. Bij het voortduren Zij het gelukkig in iets afnemende hevigheid van de werkloosheid was uiteraard ulwe aandacht bij herhaling en, diepgaand ge vestigd op maatregelen, welke tot ver lichting van dez'en nood zouden k'utn(nie(ni strekken. De Koningin heeft mij opgedragen u dank te zeggen voor den: ijver en de toewijding door u betoond. In, naam der Koningin ©n daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal te zijin gesloten" VERSCHILLENDE BERICHTEN Het neerhalen van een Nederl. vliegtuig Omtrent het incident bij de Wadden eilanden, waarbij een, Nederlandsch vlieg tuig door een Duitsch werd neergehaald, vcrneeralt het ANP nog de volgende bij zonderheden uiit Delfzijl: Het vliegtuig R 5 bevond zidh vijf mijl uit de kust, toen het plotseling beschoten werd door een Duitsch vlieg tuig. De bemanning had dit Duitsche vliegtuig ©enigen tijd tevoren reeds waar genomen en, was het toen tot op een halven kilometer genaderd om zijn na tionaliteit vast t© stellen. Toen men zag, dat het een Duitsch toestel was, heeft het Nederlandsche toestel een zwenking gemaakt in de richting van Ameland. Even later werd het plotseling in den rug beschoten en zag men de kogels voor zich uit in het water terecht ko men. Het bleek, dat het Duitsche toestel de R 5 was gevolgd en, nui het vuur opende van een, hoogte van 50 meter bo ven het Nederlandsche vliegtuig. De oorzaak daarvan was, naar later bleek, dat een der Duitschers, de tele grafist, van oordeel was geweest, dat het Nederlandsche vliegtuig op het Duit sche had geschoten. Maar waarschijnlijk zoo Verklaarde men later van Duitsche zijde, heeft een loszittend onderdeel van het Duitsche toestel erg geklapperd en heeft men dit geluid voor mitrailleur- schoten gehouden. Tevens gaven deDiuit-' schers nog te kennen, dat zij gemeend hadden met een Engelseh vliegtuig te doen te hebben, dat de Nederlandsche kleuren Zo,u' hebben aangenomen. Het Nederlandsche vliegtuig, waarvan bij dezen verrassenden overval door het miitrailleurvuUr het instrumentenbord en de voorruit vernield werden, was daar door tot landen gedwongen. Bij de lan ding sloeg tengevolge van het lek schie ten van een drijver het vliegtuig over den kop, waardoor het verloren ging- Terwijl de Nederlandsche bemanning zich trachtte te redden was het Duit sche vliegtuig gedaald en dichterbij ge komen. Een der Duitsche vliegers stond op den vleugel met een revolver in de hand. welk© hij op de Nederlanders richtte en riep: „Sind sie Englander?" Op het ontkennend antwoord van den commandant hebben- de Duitschers daar na de Nederlanders opgepikt en hen •naar Norderney gebracht. In. dit ver band kan nog worden vernield, dat de Duitschers eerst nog langs radiotelegra- fischen w©g geprobeerd hebben van Nor derney twee Roode-Krüis-Vliegtuigen te ontbieden om d© Nederlanders te ver voeren. Deze vliegtuigen lieten echter zoo- lang, op zich iwfechten dat men de naar beneden geschoten bemanning maar zelf tracht te te transporteeren, hetgeen ook is gelukt. Achteraf wilde de Nederlandsche be manning thans wel bekennen, dat deze Vlucht in den DuitSchen verkenner hun nog het hachelijkste van het geheel© avon tuur voorkwam', want het had best kun nen gebeuren» dat een Britsoh vliegtuig het Zwaar belaste Duitsche toestel had aangevallen. Halverwege Norderney kwam men de Roode Kruis-vliegtuigen tegen, die daarna terugkeerden. Intusschen putten, de nog zeer jonge Duitsche vliegers zich uit in verontschul digingen. Op Norderney werden de ge wonden naar het hospitaal gebracht. De Nederlanders werden Zoo hartelijk mo gelijk onthaald ©n ieder kreeg een vol ledig stel kleedingstukken. Per boot zijn de Nederlandsche marinevliegers Donder dag naar den vasten wal gebracht en vandaar per auto naar Nieuweschans, vanwaar Zij des avonds door militaire .auto's werden afgehaald en naar Delfzijl gebracht. Geen politiek op de tram De laatste weken zijn, naar de directie der Haagsche tram verzekert, op de tram1- baleons gesprekken van. politieken aard over den oorlog gevoerd, waarbij ook de conducteur of d© bestuurder is betrok ken. De directeur van de Haagsche Tram weg-Maatschappij, heeft in verband hier mede een dienstorder tot het perso neel gericht, waarin allereerst wordt her innerd aan een dienstorder van 18 Ju|ni Rusland valt onverwacht Polen in den rug aan De geschiedenis van Polen In den loop der eeuwen Sluiting zitting der beide Kamers der Staten-Generaal De R 5 werd voor een Engelsch vliegtuig aangezien ft Inventarisatie van hier voorradige kunstmeststoffen Droog weer 1935, bij welke het personeel werd op gedragen zich in dienStuniformi of in diensttijd te onthouden, van gesprekken of opmerkingen van, politieken aard en van iedere andere 'manifestatie van hun politieke gezindheid door taal, teekens, gebaren of op welke wijze ook. In het bijzonder werd er op gewezen, dat tie reizigers op geenerlei wijze las tig gevallen mochten worden, over hun politieke gezindheid, noch tegenover hen een onaangename of minder beleefde hou ding m'ag worden aangenomen. Haar baby uit brandend huis gered Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in de woning van den korporaal-machi nist J. de Leeuw te Den Helder. De vrouw des huizes kwam terug van een boodschap, die Zijl in de buurt had ge daan. toen zij haar huis in brand zag staan. Terstond rende zij1 de brandende trap van het huis op, om haar baby van ©en jaar, die op zolder in de wiegj lag te schreeuwen, te halen. Zij! slaag de er in het kind ongedeerd uit de reeds fel-brandende woning te redden, doch liep daarbij brandwonden aan beide voeten op. De gemeente-geneesheer ver bond1 de wonden. De woning is geheel uitgebrand1. Door het spoedig optreden van de brandweer konden de zes an dere woningen van het blok, die gevaar liepen en waarvan er reeds eenige ont ruimd1 waren, behouden blijden. Verze kering dekt de schade. DE SPHINX AAN DE TIBER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1