ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 OPGEN ZtERlKZBESCHE COURANT 1707 - 1689 De Kern C J. J. VERTON ABONNEMENT! PrijS p. 3 (maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke Directeur nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Uitgave Tel. No. 32. Giro 137677 A. i. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE 96STE JAARGANG No. 14137 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels eau daarboven 20 cent p. regeL Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER treft de lidhtkegel het Westelijk front, waarvan steeds verluidde dat daarvan geen nieuws te vermelden valt. Dit be looft anders te zullen worden, want, ten- einde den druk op Polen te verlichten,, is men van Fransche zijde begonnen de W e s t w a 1 van Duitschland intensief te bestoken. Het aantal troepen, dat Frank rijk daar heeft samengetrokken wordt op twee milkmen geschat. Vlak bij: de Luxem- burgsche grens hebben Fransche troepen de Moezel overschreden. Vandaar besto ken zij de Duitsdhe verdedigingslinie, waaruit het vuur beantwoord wordt. Tegelijkertijd hebben de Fransche en Britsche vloten de jacht op de Duitsche onderzeeërs verscherpt. Met de nieuwe torpedobootjagers, waarvan de snelheid van 47 knoop en de snelste van de we reld moet zijd, hebben de Fransdhen de M-ddellandsche Zee van Gibraltar tot Suez afgezocht. De Britsche vloot heeft zich belast met de duikboiot enj acht in de Noordzee en den Atlantischen Oceaan. De Admiraliteiten van de geal lieerden gelooven dat vele Duitsche on derzeeërs in reparatie waren toen de oor log uitbrak, zoodat Zijl de havens niet meer konden verlaten. De Duitsche on derzeeërs worden niet zoo gevaarlijk ge acht als die uit den o0rlog 1914—1918, omdat de kruisradius kleiner is. De Fran sche en Britsche Admiraliteiten laten bo vendien zoeken naar de geheimle bunker- plaatsen aan afgelegen kusten of naar de tankschepen, die de onderzeeërs in volle zee van nieuwe brandstof voorzien. Aan 't Oostfront blijven de Duitschers oprukken, al is hun tempo. vertraagd en is de regen als bondgenoot komen op zetten om de wegen voor de gemoton riseerde eenheden onberijdbaar te maken. G d y n i a, de Poolsehe haven aan de Oostzee is inmiddels ook in Duitsche handen gevallen. Dinsdagavond had het Poolsche garnizoen zich teruggetrokken en den anderen morgen begonnen dei Duitsche troepen hun opmarsch uit Zop- pot. De burgemeester, die als regeerings- c'omlmissaris optrad, droeg die stad aan den Duïtschen bevelhebber over. De Duitsch-Poolsche oorlog heeft een redelijke oplossing van het Europeesche vraagstuk in gevaar gebracht, omdat ons werelddeel opnieuw de kans loopt, dat straks weer overwinnaars hun wil zullen opleggen aan overwonnenen. Een ding staat vast. komt er niet spoedig tegen de algenneene verwachting in een vrede tot stand, dan zal dieze oorlog groote veranderingen brengen. Wint het Derde Rijk, dan zullen de Westersche democratiën, Engeland en Frankrijk, met hun aandang een geduchte knak krijgen. De wereldkaart zal er dan heel anders komen uit te zien. Leggen daarentegen Duitschland en (toekomstige) bondgenooten het loodje, dan zullen groote veranderingen evenmin uitblijven. De Polen hebben te voreni aangekondigd Oost-Pruisen, Danzig, Pom- meren en Silezië te zullen nemen. Een tweede vredestractaat zal het Duitsche volk onder den duim trachten te houden. Behalen de Westersche mogendheden de overwinning na een oorlog van langen duur, dan zal hun uitputting zóó groot Zijn, dat de Aziatische volken hun kans krij'ge;. om de blanken uit het Oosterj te verdrijven. Waarschijlnlijk zijn we dan gekomen in een periode, waarvan het verre nage slacht zal getuigen, dat zijl het aanschijn der wereld wijzigde. De schepping van nieuwe krachtsverhoudingen is in vollen Opening zitting der Staten-Generaal Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen de Koningin vergezellen De Koningin zal als gewoonlijk de vereenigde zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 19 September openen. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen. H.M. bijt deze plechtigheid vergezellen. Wiji ïnlogen in dit verband opmerken dat het de eerste m|aal is, dat Prins Bernhard de opening vain de Staten-Ge neraal bijiw'oont. De Tweede Ka|m)er koimit Dinsdagmid dag om kwart over drie bijeen. Aan de orde zijn dan de aanbieding van de rijksbegrooting volor 1940 en het oprn'aken vari de nominatie voor foet voor zitterschap. DUDLEY POUND, de chef van de Engelsche vloot, werd 29 Aug. 1877 als zoon van een, Engelschen vader en een Amerikaansohe moeder geboren. Na Zijn opleiding op het schools chip „Brittannia" kwam hij. bijl d© marine. Eenige maanden na het uitbreken van den Wereldoorlog werd bijl van fregatkapitein bevorderd tot ka pitein-ter-zee en als assistent toegevoegd aan den eersten Zeelord. Na verschillen de functies te hebben bekleed, kwam hij. in 1931 bijl den staf van de admiraliteit. In Maart 1932 volgde Zijln promotie tot tweeden zeelord en chef der personeels- afdeeling van den Vlootstaf. In 1933 werd hij in d©n adelstand verheven en bevor derd tot admiraal. Vervolgens was hij o.m. chief van den staf van den com mandant der Middellandsche Zeevloot, lord van de admiraliteit, en comman dant van de Middellandsche Zeevloot. Mei 1938 volgde hij! Sir Roger Back house op als eerste zeelord. DE BESTE WAPENBROEDER VAN POLEN Generaal «modder» Alle militaire Wfaememlers zijln het er over eens, dat het beste nieuws ,uit Polen is dat het slechte weer zijn in trede heeft gedaan. De slechte wegen in Polen 'mloetan reeds ernstig zijn be schadigd door het zware verkeer van motorrijtuigen, zoowel op wielen als met rupsbanden. Indien de regen aanhoudt, dan zou het mbgelijk Zijn, dat het geme chaniseerde overwicht van de Duitsche legers een nadeel zal worden- In het verlangen een snel succes te hebben, hebben de Duitsche troepen hum ver bindingslinies gevaarlijk lang uitgerekt Het heroveren van Lodz' is miet alleen een aanmoediging van Polen, doch is pok een directe bedreiging van den rech terflank van den Duitschen aanval op Warschau uit het Westen. Aan de andere zijde geeft de Duitsche opmarsch in het Zuiden tegen Lwow aan leiding tot bezorgdheid. Tot .nu toe heb ben alleen vliegende detachemlenten die stad 'bereikt, gelijk aan die, welke -de voorsteden van Warschaü zijn binnenge rukt mlet ernstige gevolgen voor zich zelve. Het is duidelijk, dat de Dpitschers al hun strijdmiddelen im de tucht en te land hebben ingezet. De val van Lwow zou1 beteekenen, dat een rijk korenland en olievelden in Duit sche handen zouden vallen en dat Polen afgesneden zou worden van alle neu trale landen, behalve de onbekende groot heid Rusland. De hulp van generaal tmiodder" kojmt juist op tijd. Militaire deskundigen Zijn van imteening, dat Duitschland 11 van de 70 divisies, welke oorspronkelijk aan den visies, wejke oorspronkelijk aan den aanval van Polen hebben deelgenomen, naar het Westelijk front Zijn overge bracht- Wanneer men de dertig divisies van Polen hiertegenover stelt, dan ziet rn'en, dat puitschland ver is van het overwicht van drie op een, dat nood zakelijk wordt geacht voor een suetoes- vollen aanval. KERKNIEUWS STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk. 10.30 en 7 ure, ds. Batelaan. Oud-Ger. Geml Driemaal leeskerk. Geref. Kerk. OOSTERLAND. Zondag 17 Sept. 10.30 uur leesdiemst en 3 uur ds. Unger van Bruinisse (w.t.) Wijziging Vestigingswet op het Kleinbedrijf Aangepast aan den tijd Nu wegens de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden talrijke io©der- nemjers en beheerders van inrichtingen, waarin een tak van detailhandel, ami- bacüit of kleine nijverheid wordt uitge oefend, ten aanzien waarvan de Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937 toepassing vindt, in werkel ijken militairen dienst Zijn geroepen, is gebleken, dat zich ter zake van de vervanging van de betrok kenen mloeilijkheden voordoen, piimi. in verband imlet den wattelijken eisch, dat slechts personen, die aan de gestelde vestigingseischen voldoen, daarvloor in aanmerking kolmfen. Verder ztou vasthou den aan dergelijke vestigingseisichen bijl voortzetting van het bedrijf ingeval van heropening van zaken, welke gesloten 1 Zijn in verband mlet opkolmtst in werke- lij'ken dienst van den ohdememfer, op groote bezwaren stuiten. Teneinde deze lipoeilijkjbeden te onder vangen en tevens een behoorlijke na leving van de wettelijke Voorschriften te verzekeren, heeft de Minister van Eldo- ooimische Zaken gemeend, de totstand koming van een algemieene voorziening vcpr gevallen als deze te m|oieten 'be vorderen, welke is nedergpiegd in een nieuWi in de Vestigingswet Kleinbedrijf op te nemen artikel. De voorgestelde regeling kfo|nut hierop neer, dat dien ondernemers, diie zelf of wier beheerders in bet eerstbedoelde ge val verkeeren, een bijzondere vergunning zal Worden verleend, welke hun toestaat, een Waarnemend beheerder in dienst te nemen, die niet aan de vastgestelde vCs- tigipgseischen behoeft te voldioen. Een Waarnemend beheerder zial evenwei niet langer dan tot het tijdstip van terug keer tot den nonmlalen tjoestamd als zoo danig werkzaam kunnen blijven. Op gelijke wijze zal den ondernemier, die zijn zaak' heeft moeten sluiten in verband met Zijn opkplmst in werkel ijken dienst, worden vergund' die dioior hem .ge staakte bedrijfsuitoefening na terugkeer uit Werkelijketi dienst^ te herva;tten. DARLAN, admiraal aan de Fransche vloot werd1 op 7 Aug. 1881 te Nérac in 'heit departement Lot-et-Garonne geboren. In 1899 nam hij dienst bij de marine; hiji doorliep de krijgsscholen, behaalde de dipoma's van officier voor de scheeps- artillerie en werd toegelaten tot den dienst biji 'den Generalen Staf. In den Wereldoorlog stond hij' aan het front aan het hoofd van een detachement ma riniers. Na den oorlog vervulde hij ach tereenvolgens de functies van chef van (den staf der vlo.otdivisie in het Verre Oosten commandant der zeevaartschool en stafchef van de 2e divisie linie-sche pen. Na zijn promotie tot kapitein-ter- zee belastte hij zich wederom met het commando van een marineschool. Ver volgons werd hij. bevorderd tot schout bij-nacht en daarna tot vice-admiraal bij' het 2de linie-eskader. In Januari 1937 volgde hij' vioe-admi- raal Durant-Viel op als chef van den generalen staf der marine. Tegelijkertijd1 met de benoemingen van de opperbevelhebbers van weer- en luchtmacht Gamelin en Vuillemin tot maarschalk in Juni van dit jaar werd Darlan bevorderd tot admiraal. ERICH RAEDER, groot admiraal van de Duitsche vloot, werd1 op 24 April 1876 te Wandsbech; geboren. Na bet gymnasium te Grimberg te hebben doorloopen, trad hij: 0p 18- jarigen leeftijd in dienst van de Keizer lijke Marine, waar hij snel promotie maakte. Achtereenvolgens werd hij: lui tenant-ter-zee en kapitein-luitenant, in 1906 volgde Zij|n benoeming aan het de partement van marine. Na als officier bijl den staf van den bevelhebber der verkenningsschepen den wereldoorlog te hebben meegemaakt, was hij van 1918-'20 chef van de centrale af- deeling van het departement van marine. Na verschillende promoties volgde in April 1936 in zijn hoedanigheid van opper bevelhebber der oorlogsmarine zijn be noeming tot „General-admiral". Toen op 4 Februari van het vorigs jaar Rijkskanselier Hitier zijn geheimen kabinetsraad1 in het leven riep, kreeg Raeder als opperbevelhebber der ooflogs- marine in dit lichaam zitting met den rang van minister. Raeders jongste promotie geschiedde in April van hel jaar, toen Adolf Hitler hem ter gelegenheid van de tewaterla ting van het slagschip „Tirpitz" als er kenning van zijln verdiensten voor den opbouw van de vloot tot groot-admiraal benoemde. De Fransche aanval op den Westwal wordt steeds heviger Generaal „modder" Polen's beste wapenbroeder geacht De Vestigingswet op het Klein bedrijf wordt gewijzigd Trammen en bussen kunnen ver lofgangers vervoeren Soepelertoepassing der Pachtwet voor gemobiliseerden gevraagd Enkele plaatselijke regenbuien De kolenvoorraden in ons land De Minister van Economische Zaken deelt imiede, dat de directeur van het Rijk'skolen'burea,U; aan alle hem.' bekende verbruikers met een jaarverbruik van meer dan 500 ton aan vlaste brandstoffen of een daarmede gelijk te stellen hoe veelheid fabrieksturf, een vragenlijst ter invulling heeft doen. toekomen, teneinde een juist overzicht te verkrijgen van "de aanwezige voorraden van, alsmede van de behoeften aan vaste brandstoffen hier te lande. Voor zioover hiervoor in aanmerking komende verbruikers een dergelijke vra genlijst tot op heden niet mochten ont vangen, wordt hun in h,un eigen be lang aangeraden hiervan ten spoedigste bericht t© geven aan het Rijkskolenbu- reau, Camegielaan 12 te 's Gravenhage. Het periodieke verlof voor de militairen De regeeringspersdienst meldt: De minister van defensie verzoekt de directies van de onderscheiden tramWeg- maatschappijen alsmede de ondernemers van autobus- en bootdiensten, militairen die aanvangende 16 September a.s. met periodiek verlof vertrekken, voor rijks rekening te vervoeren, zoowel voor de heen- als voor de terugreis. Aan voor noemde militairen wordt voorjoopig een eenvoudige verlofpas verstrekt, welke ge- teekend moet zijn door den' compagnies-, batterij-, eskadrons-, detachements- of overeenkomstigen eoimimaodant. Verzocht wordt tegen afgifte van dezën verlofpas een plaatsbewijs voor den heen- en te rugrit (vaart) met een geldigheidsduur van meer dan één_ dag te willen ver strekken. Verrekening geschiedt door het departement van defensie. Wellicht ten overvloede vestigt de mi nister van defensie er de aandacht van compagnies-, batterij-, eskadrons-, de tachements- en overeenkomstige cowman- 1 danten op, dat aan d© m'et verlof ver trekkende militairen een afzonderlijke verlofpas moet worden verstrekt voor elk t© bezigen vervoermiddel geldig, zoo wel voor de heen- als voor de terugreis. atrlietlalzlccij Zaterdag weer fijne Vleeschbroodjes en Croquetten Pariser Soezen Gevulde Heeren Koekjes VERREN1EUWSTRAAT ZIERIKZEE Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Sept. 4,33 16,45 9,35 22,14 Zon op: Zon onder: 16 Sept. 5,35 18,13 Maan op: Maan onder: 16 Sept. 9,33 19,29 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 17 September. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, de. Reddingius. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Valetoh. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. A. A. Oosten brink te Wissekerke. Chr. Geref. Kerk. 9.30, d3. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn (o. t.) Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3.30 Openluoht- werk 't Groentje, 7 OpenI.werk 't Luitje en 8 ure, kapt. F. G. Kremer. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd) Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd) Uitstel van ontslag aan dienstplichtigen Donderdag is afgekondigd, Staatsblad no. 589a, houdend© een Kjoin. besluit van 14 September, Waarbij, uit overweging, dat de international© politieke toestand' het wenschelijk imlaakt, de sterkte van de land- en zeetmiadht voorshands niet belangrijk te verminderen, is bepaald, dat het ontslag van de dienstplichtigen, die krachtens art. 43 eerste lid der Dienstplichtwet, imlet ingang van 1 Oct, 1939 uit den dienst zonden w(ordien ont slagen, tot nader order wjojrdt uitgesteldu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1