ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 OPGENOl ZIERUGZEESCME COURANT De Kern ABONNEMENT s Prijs p. 3 taiaanden f 1.50, buiten Zierikzee fl,80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. •Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - 1889 Directeur Uitgave A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE 96STE JAARGANG No. 14136 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels eoi daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER ....wordt den lichtbundel gericht op de verklaring van den perschef van de Duit sehe regieering, dr. Dietrich, die Hitier op diens inspectiereis aain 't Oostelijk front heeft vergezeld1 en thans Zijn persoon lijke indrukken aan die openbaarheid heeft prijis gegeven. In militair opzicht heeft de door Po len gehodiem tegenstand nauwelijks iets te bettekenen gehad, zegt Dietrich, want nergens zijn de Poolsche troepen erin geslaagd ordelijk en stelselmatig terug te trekken, overal is de terugtocht of vol slagen gedesorganiseerd geweest, of to taal belet doordat de Punische troepen werden ingesloten. Het grootste deel van het Poolsche oorlogsmateriaal is dan ook of verloren of in Duitsehe handen of het bevindt zich nog aan de Wiestelijke zijldie van - den Weichsel. Dat het Poolsche leger ten Oosten van den Weichsel tegenstand van beteekenis zou kunnen bieden, wordt alleen volge houden om in West-Europa den moed er nog wat in te houden. De Duitschei troepen snellen nu echter ook in het ge bied ten Oosten van den Weichsel, zoo wel in het Noorden bij Brest-Litowsk als in het Zuiden biji Lemberg, vooruit, en het zal niet lang meer duren, of nog steeds is dr. Dietrich aan het Woord ook dit waanbeeld van P|OiolSc!hen tegen stand' in Oost-Polen zal een illusie blij ken te (ziijn. Intusschen zal Hitier naar Berlijn terug- keeren, wat binnen weinige dagen zou kunnen geschieden, terwijl dan ook de feitelijke veldtocht in Polen zal zijn vol tooid. Het schijnt wel alsof de Duit- schers de grootste haast hebben om de Poolsch-Russische grens te bereiken en in ieder geval voor de afscheiding der Peulen van Rumenië zelf te zorgen. Hier door zou de beslissing over Pooflschi Oekraïne in Duitsehe handen 'zijhi Waarom die haast? Vertrouwt men in Duitschland' den gloednieuwen partner niet, die uitgebreide mobilisatiemaatrege len treft, waarvan men niet weet tegen wien ze gericht zijh? Toen Molotov voor den Oppersten Raad der Sovjets een uiteenzetting gaf pver de Duitsch-Russische overeenkomst is er op gewezen, dat het lang niet zeker is, dat de Russische interpretatie van het verdrag met de Duitsehe overeenstemt Molotov waarschuwde tegen de wijs neuzen, die uit het verdrag meer willen lezen, dan er in geschreven staat. Men kreeg den indruk, dat Rusland in het verdrag voornamelijk een dekkinng zag van zijn Westelijke grenzen, welke het de handen vrijliet in het Oosten en welk© het niet verplichtte, zooals het verdrag gedaan zou hebben, dat Enge land en Frankrijk op het opg hadden, partij! te kiezen in een Europeeschen) oorlog. Het is natuurlijk mogelijk, dat Rusland toch een begeerig oog gericht houdt op Poolsche streken en op het thans Roemeensche Bessarabië, welke vroeger tot het tsaristische rijk hebben behoord. Maar de heele Russische poli tiek, door Mplotov nog eens bevestigd me; een beroep op vroegere uitlatingen gen van Stalin, wijst er toch op, dat! Rusland voor het oogenblik daar geen oorlog voor over zou hebben. Van de besprekingen in een anderen Oppersten Raad heeft gisteren Cham berlain in. het Bngelsche Lagerhuis gewaagd, n.l. de beraadslagingen in den Oppersten Oorlogsraad op Franschen bo dem, van welke conferentie de premier vanzelfsprekend geen gedetailleerd ver slag uitbracht. Hiji constateerde dat de openbare meening in Engeland en Frank rijk volkomen overeenstemt. De bevolking is in Frankrijk en Groot- Brittamnië gelijkelijk vastbesloten niet alleen om volledig haar verplichtingen jegens Polen na te komen, maar ookl om eens en voor altijd een einde te maken aan den onduldbaren druk van een leven onder de eeuwige bedreiging van nationaal-socialtetische agressie. Voor het oogenblik is hiet Oostelijk) front nog het v|oo!rnaamste centrum der krijgsverrichtingen. De Duitschers schijnen er naar te streven op dit oor logsfront een beslissing te forceeren, voor zij gedwongen zijn formaties over te brengen naar het Westea om het hoofd te bieden aan de bedreiging van de ge allieerde tusschenkomst. Dat deze hoop tot dusverre verijdeld is, aldus Chamber lain, is te danken aan den ontembareni geest der Polen, die weigeren te worden geïntimideerd door de zwaarte van het tegen hen in het veld gebrachte mate riaal io|f door de overweldigende meer- SOSNKOWSKI, de opperbevelhebber van het Poolsche leger derheid van de Duitsehe luchtmacht. In het Westen hebben de Franschen een aanvang gemaakt met een methodischen opmarsch. Dit is van essentieel belang en vormt een belangrijke preliminaire faze. waaromtrent de Franschen natuur lijk terughoudend zijn. Het is voldoende te zeggen, dat de opmarsch een volledig succes is geworden. Reeds meermalen is op deze plaats den lichtbundel gericht op Italië, dat vol gens het woord1 van zijh Duoe: „werkt en zwijgt". Alleen Virginio, 'Gayda, de hoofdredacteur van het „Giornale d'Ita- lia" verbreekt Zoo nu en dan het stil-, Zwijlgen om de Italiaansche opvattingen over het conflict naar voren te, brengen, zijl het dan zoo vaag mogelijk, om de ware bedoelingen van den Duce te be mantelen. Aan gene zijde van de Alpen •en Oceanen, zoo zegt Gayda, houdt men het oog gestaag op Italië gericht. Men wil reeds vooruit iets vaststellen omtrent de hpuding, die Italië zou gaan aanne men en omtrent de besluiten, die onze regeering zal nemen. Dat z'ij-n ijdele spe culaties. De houding, door Italië aan te nemen zal naar gelang der gebeurtenis sen worden bepaald door een wil, die uitsluitend Italiaansch is, volgens de har monische visie der essentieele Italiaan sche belangen en de allerhoogste Euro- peesche belangen, waarvan Italië zich diep bewust is. ook omdat Italië zelf een belangrijk deel van Europa uitmaakt. Sommigen zien in deze uitlating een verkapte raadgeving aan Duitschland om niet te verwachten dat Italië uitsluitend voor Duitsehe belangen naar het zwaard Zal grijpen. Nu het trots alle pogingen van Italiaan sche Zijde niet is gelukt door middel, van onderhandelingen tot een vreedzame oplossing der vraagstukken te komm richt de Italiaansche politiek zich, meer dan in de laatste jaren het geval was, uitsluitend1 op de behartiging van Italiaan sche belangen en van Italiaansche pro blemen. HET NETWERK DER SIEGFRIEDLINIE Twee linies liggen achter elkander De operaties aan het Westelijk front Zijln een vestingoorlog geworden, daar de houwitzers van de Maginot- en de Siegfriedliniië den geheelen dag een in tens artillerieduel voeren, hetwelk de in leiding zou kunnen vormen van het of fensief, 'Zoo-dra de kanonnen gaten in- de vijandelijke stellingen hebben kunnen bo ren. De Franschen bedreigen het mijln- en industrieele bekken van de Saar, daar de plaatselijke operaties in de zone tus- schen de grens en de Siegfriedlinie den Franschen in staat hebblen gesteld nog meer strategische posities te veroveren zoowel Oostelijk als Westelijk van Saar- briicken, dat, zooals feitelijk elke stad in het geheele Saargebied, is geëvacueerd De berichten dat de Franschen Saar- brücken hebben bezet, bleek voorba rig te Zijn, daar de stad met haar acht zich vertakkende wegen nog steeds Niemandsland is, volkomen dopr de Fran schen omsingeld, maar ernstig door de 1 Duitsehe artillerie bestookt, teneinde de bezetting ervan door de Franschen te verhinderen. Van Saarlaiutertn over Volk- lingen en Saarbriicken naar Bubingen zijh de Franschen thans stevig op den Wes telijken Saar-ioever genesteld. Er is -een tweede versterkte Duitsehe linie, met welker aanleg werd begonnen vóór het plebisciet het Saargebied1 weer Duitsch d-eed worden. Deze linie loopt vam Karlsruhe, Lauterbjujrg naar den Rijn langs Kaiserslautern tusschen St. Wendel -en Kunsel, achter de Saarprovincie tot Trier in het Moezeldal. Volgens militaire deskundigen is het een solide linie, doch is Zij niet geheel volto|o-id. Nochtans is zij in staat langen tijd weerstand te) bieden. Van Trier loopt deze lijn npordWaarts juist binnen de Duitsehe grens met Luxem burg -en België, via Aken naar KrefeldJ, aldus de barrière in het westen voort zettend' ter bescherming van het Rijn land1 -en speciaal van de Ruhr- en W-est- faalsche industriegebieden en de groote sta-al- en munitiefabrieken tegen een be- j dreiging van den anderen tak der Sieg friedlinie welke loopt langs het Moezel- dal aan beide Zijlden der rivier langs Trier. Bernkastel en Oonh-eim tot Co- blentz. In -dezen sector hebben de Fran- j schen dus het hoofd te bieden aan een. dubbele Siegfriedlinie. s De Windsor's in Engeland terug Drie jaar .geleden nam de hertog van Windsor onder droeve omstandigheden afSdheid van Zijn laind, om in den Vireeim|de rust en vergetelheid te Zoeken. Op on geveer dezelfde plaats, Waar hiji zi'ch toen in alle stilte inscheepte, heeft hiji Dinsdagavond -wederom vpét op Engtel- sdhen bodem -gezet. De aankomst van het hertogelijk paiar w'as Zorgvuldig geheim gehouden. Slechts enkele ingewijden -en intieme vri-endeln van de Windsors stonden Dinsdagavond' bij den steiger te Portsmouth, wiaar een rood tapijt, dat -d|oor -enkele werklieden Was uitgelegd, -er op wees dat -een b'ijl- zomdere gebeurtenis op til was. Na lang wachten -doemde het grijZe silhouet van -een Biitsdhen torpedojager op, idle klaarblijkelijk met gedoiofde lichten had gevaren. Snerpend klonken de bootmansfluitj-es d|qor de stilte van den avond. Enkele klort© -clommlandio's, 'n paar manoeuvres .en de oorlogsbodem lag veilig -en wel gemeerd. Rappe mla- tro'zenhandien legden de loiopplank uit, een ©erewacht, stram in de houding, presenteerde het geweer. Als -eerste kwlam de hertogin, in een langen bontmantel gekleed olm) haar te lgen -de kilheid van den avond te be schermen. Na haar de hertog van Windsor. De -enkele oningewijden begrepen on middellijk wat -er aan de hand was. Ben enthousiast gejuich brak los, dat in he vigheid t-oenam. De bewioners van het Voorstadje Pioirtsea, die niets van de aan komst wisten -en uit de- verte de ovaties hoorden, vroegen 'zich af w'at -èr eigen lijk! gebeurde. Glimlachend, gelukkig weer in En-ge land te zijn teruggekeerd', dankte het hertogelijk paar met een lichte hand beweging. De 'cOmimiandant van Ports mouth en zijln staf waren ter begroeting aanwezig. Ben korte -ceremonie en de hertog -en hertogin stapten in den ge- reedstaanden auto. Zij zullen tijdelijk verblijven i-n het landhuis van den gewezen aide de c-amp van den hertog, majoior Metcalfe, dat in Ashdown Forest (Sussex) is gelegen. EDMUND IRONSIDE, de chef van den Engelschen generalen staf tegen een passagiersschip, in strijd -met alle regels van de oorlogvoering ter zee, hetgeen wordt voortgezet", aldus Chamberlain in het Engeische Lagerhuis- Een zeker aantal Britsche koopvaar ders is aangevallen en hutn verliezen zijn ongetwijfeld ietwat ernstig ge weest- Dat was echter niet m-eer dan verwacht nuo-est worden, omdat de oor log kwam' op een- oogenblik, toen gropte aantalien va-n onze koopvaardijschepen verspreid voeren over de zeen zeeën, varen de onder vredesomstandigheidlen. Aan den anderen kant hadden de Diu-itschers "hun duikbooten en voorraad schepen voor den oolog op de beste stra tegische posities geplaatst en het is niet verrassend, dat eenige onzer schepen ver rast .Zijn door duikboot en, voor Zij in staat waren een haven te bereiken. Wiij maken echter haast met een con vooisystee-ro, dat dagelijks optreedt me steeds toenemende doeltreffendheid. He conv-ooisysteem! is onmiddellijk in toe passing gebracht, en zoodra het vol ledig functioneert heb ik geen -reden om te veronderstellen, dat het minder be slissend zal blijken dan dat twintig jaar geleden het geval was. Intusschen kan ik het huis de verzekering geven, dat de duik'booten voortdurend worden aan gevaren en dat successen zijn behaald. Bij het uitbreken van den oorlog be droeg de Duitsehe tonnage van de sche pen ter zee -of in neutrale of geallieerde haven (met uitzondering van de Oostzee havens) omstreeks 1,105,000 ton- Vrijwel al deze schepen zijn thans van de volle Zee verdreven. Somimige schepen Zijn op gebracht en vgle hebben Zichzelf geïn terneerd in neutrale havens. Bovendien, zloo vervolgde Chamberlain, Zijh de leveranties van vitale oorlogs materialen aan Duitschland onder neu1- trale vlag beperkt en Zullen i-n to enemen de mate beperkt U-orden do|oir de c-on- tróle op contrabande, opgelegd door de macht van onze vloot- Da Hertog van Windsor DE DUIKBOOTOORLOG bestreden met convooisysteem In den hu id i gen oorl-og is de Duitsehe aanval op oinze kpopvaardiji begonnen met een daad van meedoogenloosheid Duitsch vliegtuig aangehouden bij Ameland De regearimgspersdienst meldt Gistermiddag is -een Duitsch militair watervliegtuig' bij! Ameland in d-e Ne- derlandsdhe territoriale w'ateren aange houden doio-r N-ederlandsdhe vliegtuigen, di-e in overeenstemming met de regelen tot handhaving van de onzijdiigh-eid, het Duitsch© vliegtuig hebben belet het Ne der landsche rechtsgebied te verlaten. Het vliegtuig is in beslag genomen en de bemanning WOrdt geïnterneerd. Toelating van vluchtelingen stopgezet De minister van Justitie brengt ter kennis van alle organen, belast met het toezicht op de grensbewaking -en van -de hoofden van plaatselijke politie: In vehband met den tusschen eenige Europeesche mogendheden pntstanen oor logstoestand, welke -er t|oe heeft gieleid, dat allerwegen d-e grenzen voor vreem delingen worden gesloten, ziet de Ne- deriandsche Regeeriing zich tot haar leed wezen genoopt, de toelating van vluch telingen (Joodsche -emigranten enz.) yoor duurzaam of tijdelijk verblijf in ons land stop te zetten. De Italiaansche houding blijft een onzeker element Tweede Kamer keurt voorzienin gen omtrent noodtransport goed Convooisysteem ter bestrijding van het duikbootengevaar Duitsch vliegtuig bij Ameland aangehouden Hat oppotten van zilvergeld haeft geen doel Enkele regenbuien Zon op: Zon onder: 15 Sept. 5,34 18,16 Maan op: Maan onder: 15 Sept. 8,14 18,58 Hoog- eo laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laag water: 15 Sept. 3,50 16,04 8,53 21,28 Martha Eggerth bij het Roode Kruis De zanger Jan Kiepura, die, zooals men weet, van Poolsche afkomst is, vertoeft thans te Rijsel in gezelschap van zijn echtgenoot©, de filmspeelster Martha Eggerth'. Kiepura, die Zoo P&s terugkeerde van een kunstreis in Amerika, heeft dienst genomen in de Po|o-lsche afdeeling van het Fransche leger, meldt het „Handels blad van Antwerpen". Hiji is te P-arijs zijn verbintenis gaan teekenetm. Naar hiji verklaarde, wil hiji strijden aan de zijde van zijn Lamdgemooten. Zijln vrouw heeft zich aangemeld om! dienst te nemen in het Rood© Kruis', Wordt Akan ontruimd Den bewoners van Aken en vajni de D-uitsch-Limburgsche g|rensgem]eenten in den omtrek werden de gele ontruimings- biljetten uitgereikt, die bijzonderheden bevatten voor de eventueel© evacuatie en die door blauwe biljetten ter kennis vajn de bevolking zal worden gebracht. De bevolking, die gedeeltelijk naar de Lüne- burgerheide zal Worden overgebracht, mag ten hoogste 15 kg bagage mee nemen en imloet Zorgen yo|or een paar dagen mondvojorraa-d. De waarde van de huizen, die moeten worden verlaten en van den achtergelaten inboedel, moet worden opgegeven. Het Amerikaansche Congres komt Donderdag e.k. bijeen President Ropseveltt heeft het Oo-ngres voor 21 September in ©en speciale 'zit ting bijeengeroepen. De president heeft verder de r©pu- blikeimsche en democratische leiders ver- Zocht op 20 September bijeen te kjoimlen, Voor een bespreking, waarin hij: waar schijnlijk de wenschelijkhieid van en de redenen voor afschaffing van het wapen embargo uiteen Zal zetten. Spoorlijn Trier Metz opgeblazen Gistermiddag boord-en de bew|omers Van het LuxembUrgsehe igrensplaatsje Sdhen- gen verscheidene hevige explosies. De Duitsehe militairen hebben aan den ,,D-rie- landenhoek" de dicht langs de Luxem- burgsche grens loopende spoorlijn Trier —Metz vernield, Splinters vlogen tot op Luxemburgsch igebied -en richtten groote schade aan. Deuren en ramen werden beschadigd. De Luxemhurgisdhe grensbe volking ziet m-et ongerustheid tniog meer ontploffingen tegemoet, i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1