ZIEMKZEESCHE KIEUWSBODE MIJNENVEGER OP MIJN GELOOPEN ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 OPGEN< ZKMKZBESCHI COURANT De Kern WEK UW LEVER-GALOP ABONNEMENT Prijs p. 3 toaanden f 1.B0, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke Directeur nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Uitgave Tel. No. 32. Giro 137677 1707-1680 A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN N.V. ZIERIKZEESCHB NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 96STE JAARGANG No. 14132 ADVERTENTIEN van 14 regels 80 cent, van 4 regels ew daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat Polen in het rosse licht van den oorliogsfakktel, die over 't ziw,aar- beproefde, vrijheidminnende, volk Wjordt geheven, welks zonen zich met volharding verdedigen tegen 'novermachtigen vijand wier pantsertroepen Vrijdagmiddag de hoofdstad Warschau zijn binnenge rukt. De hoofdmacht der Poolsche troe pen hergroepeert zich aan het zooge naamde1 front der „vijf rivieren" ten Noorden en Zuiden van Warschau, ten einde het hoofd te bieden aan die opruk kende Duitsdie troepen. Warschau, dat ruim 20 jaren geleden in opstand kwam tegen het Duitsche gou vernement, onder leiding van Maarschalk Piisudski, is thans weer in Duitsche han den. Bij het uitbreken van den wereld oorlog was de stad nog altijd in Russi sche handen. De slag bij Warschau in 1914 werd zelfs door de Russen gewion- nen. In 1915 trokken de Duitschers er echter in triomf binnen. Polen werd on der Duitsch beheer gesteld, de gouverneur generaal getelde in Warschau. Het was generaal vo n Bes eIer. Drie jaar heeft dit bestuur geduurd: toen werd het bij den opstand, onder leiding van Pils- soedski omvergeworpen. De Duitsdhers werden van het Poolsche grondgebied verdreven en -de republiek werd uitge roepen. Maar reeds dadelijk werd de jonge republiek uit 'het Oosten belaagd. De Rus sische roode resolutie had zich voltrok ken, en de zegevierende roo.de legers trokken naar het Westen om hun oude provincie te heroveren. Tot vlak bij Warschau waren de Rus sen in 1920 al gevorderd; het Scheen onmogelijk, dat Polen zijn vrijheid zou kunnen blijven verdedigen. Maar door hulp van den genialen Franscheji generaal W, e y g a n d, die met 100,000 Franschen naar Polen gezonden werd, wisten de Poolsche troepen door het front van hun tegenstander heen te toeken en het op te rollen. Door dit „wonder van de Weichsel" was de Russische aanval ge broken: Polen was een vrij' land. Niet langer dan twintig jaar heeft deze vrij heid geduurd. Een vreemde vlag wappert boven de muren van Warschau. De strijd op het We s t e 1 ij k f ro n t geeft nog geen enkel perspectief. De Duitschers blijven in het defensief. Frank- rijks taak is het om het doioir aanvallen te dwingen soldaten van het Poolsche front weg te nemen. In hoeverre mlein in dit opzicht geslaagd is, valt moeilijk te zeggen. De Engelschen 'Zijn met huh expeditieleger nog niet gereed. Hun voor naamste taak ligt op zee, terwijl Zij door middel van raids Met vliegtuigen tastenderwijs de kracht der Duitsche luchtmacht en de zwakke punten zullen meten. In het schoon gouden van de zee, de strijd tegen duikboot en, het hulp 'bie den aan hun handelsvloot zullen zij zeker slagen. Alles is nog geconcentreerd op de strijd in het Oosten. Die in het Wes ten verkeert nog steeds in zijn eerste stadium. Een reuzen strijd is thans ontbrand, waarin voorshands een bevolking van meer dan 200 m'illioen is betrokken, zon der dat men nog de gekleurde bevolking vain het Britsche en Fransche Rijk me- derekent. Het zijn niet meer als in vroe ger eeuwen, huurlegers, die min of citeer leven van het land, waarin zij, doortrok ken, die tegen elkander strijden: de vol keren zetten thans hun igebeel© vermogen, in. Eener zijcis trachten zij hun prestaties op te voeren door harder werken, ander zijds dieet het persoonlijk verbruik van het volk ten sterkste te worden beperkt om zooveel Moge] ijk energie beschikbaar te hebben om den vijand afbreuk te doen Mars heeft de plaats ingenomen van Mer'Ourius; het economisch streven is vervangen door den wensdh om te over winnen. Dat volk zal overwinnen, dat in verhouding tot zijn 'beschikbare hulp bronnen zijn energie het hoogste weet op te voeren en tegelijkertijd zich zelf zoo Veel mogelijk kan ontzeggen. Dit is een kwestie van moreel en uit houdingsvermogen, waarvan |op 't ©ogen blik niets te zeggen is. Het Duitsche volk leeft reeds sedert een jaar of vijf onder een dergelijke spanning; Em|gelajn|d en Frankrijk hebben het reusachtige voor deel, dat het moreel van hun volk nog in het geheel niet dergelijke spanningen en zoo'n druk heeft ondervonden, waar tegenover weer staat dat de Concentratie van kracht en op het boven genoemde do el in beide laatstgenoemde landen m©tg voor een groot deel moet plaats hebben, De regeerlngspersdienst meldt, dat Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk plaats vond bij de Noordvaarder (West-Terschelling), alwaar de Nederlandsche mijnen veger, de «Willem van Ewijck», op een Wed. mijn Is geloopen en binnen een minuut is gezonken. De Koninklijke Marine betreurt het verlies van 29 van de 51 opvarenden, die bij het vervullen van hun plicht den dood vonden. Binnen enkele seconden na de ontploffing waren drie barkassen ter plaatse en vliegtuigen werden uitgezonden om naar drenkelingen te zoeken. Er wordt een nauwkeurig onderzoek Ingesteld naar de omstandigheden, waaronder het ongeluk geschiedde. Hoewel -de bijzonderheden ook thans nog uiterst schaarsch. ziju, moet worden aangenomen, dat het schip, aan boord' waarvan zich ongeveer 51 man, onder commando vain den luitenant ter zee J. E. ten Klooster bevonden, tijdens werk zaamheden bij aldaar gelegen m'ijben in contact gekomen is met een dezer pro jectielen, tengevolge waarvan dit ont plofte en het schip in de lucht vloog. Nadat reeds enkele weken geleden m de zeegaten tusschen -de eilanden de eerste mijnen waren gelegd, zijtn Zondag alle mijnenvegers van het type van de „Van Ewijck" uitgevaren, volgeladen niet mijnen, die langs de kust werden aan gebracht. Jong e.n oud zag men tusschen half vier en vier uur naar de Haven van Nieuwe Diep trekken. Marinevro,uwen met ongerustheid op haar gezicht geschreven, oude varensgezellen, die hun ontroering nauwelijks meester konden blijven. Maar ook aan de haven werd men slechts wei nig gewaar. Alle toegangswegen bleken hermetisch gesloten te zijn voor het bur ger en militair verkeer door gewapende wachten. Er werd geen uitzondering ge maakt en uitsluitend diegenen, die voor de hulpverleening noodig waren, bevon den zich aan den steiger. Om kwartt over vier arriveerde 'teen mijnenveger. Het was moeilijk ite zien, wat er aan bbord voorviel. Eerst enkele honderden meters voor de haven zag men, dalt de vlag halfstok hing.... De gewonden komen aan wal Aller aandacht richt zich dan op de steiger van den mijnenveger, die lang zaam ligt te deinen langs den kaait. Voorzichtig komen matrozen de loop plank af. Zij, dragen iets tusschen ziCh in. Matrozen loop en vlug over de plank. Bleek en met bedrukte gezichten. In de kens en witte kleeden gewikkeld komen anderen. Zoo verloopt het eerste trans port. De menigte Zwijgt. Een ambulance rijdt snel de haven op, op Weg naar het hospitaal. Er in ziet men enkele adel borsten en matrozen. Een paar personen uit het publiek zwaaien. Een hand van étjn der inzittenden gaat omhoog, traag en zonder veel optimisme. Wat Ziji ge zien hebben, zullen Zij waarschijnlijk hun leven lang bij' zich Deze dag is er voor Den Helder een geworden van ramspoed1 en ro,uw. Daar was geen belangstelling meer voor de ^erichten uit andere deelen van de we reld. Niemand bekomtoerde zich om dat gene, wat daar ver van huis gebeurde. Er was slechts étjn onderwierp, d'at alle monden vulde: de ramp van de „Wil len van Ewijck". De bemanning bestond voor een groot deel uit „opkomelingen", d'at zijn zlij!, die nog pas zeer kort voor den duur van de mobilisatie onder de wapenen zijn. Oiok zijn ier enkele vrijiwilügers onder de mannen van het ondergegane schip. Sommigen zijn te Vlissingen woonach tig, waar de mijnenveger vroeger lig plaats heeft De commandant ondèr de slachtoffers Tijdens het transport zij|n drie perso nen overleden. Ziji z^ijtn deluitenant ter zee Tien Klooster,de adj.-onderofficier De Brüijin en de milicien-bediende Bosch. Dertien anderen bleken dusdanig gewond, dat zij: '©ogenblikkelijk in behandeling ge nomen moesten worden. Hun wonden ziju echter van dien aard, dat in geen enkel opzicht voor hun leven gevreesd behoeft te worden. De overigen werden eveneens verzorgd. Velen van 'hen bleken een schok opgelojopen te hebben, en het is geen Wonder, als men iets verneemt van het ontzettende, dat zich daar bij: Ter schelling heeft afgespeeld, en waarvan toen later de details zal vernemen. Men hoort enkele bijzonderheden van de ramp. Een woord, ontvallen aan een voorbijgaand milicien, die het tegen een maat 'heeft over het gebeurde. Wijl hoor den van het geluk, dat die en die gehad heeft, omdat zij' zibh 'juist op het ©ogen blik van de catastrophe in een der bar kassen bevonden, die in zee lagen, in dej omgeving van het schip, en men hoort vertellen van een officier, die een reddingslijn van zich afwierp, teneinde aldus eerst een ernstig getroffen ma troos gelegenheid 'te geven zich te redden Het verongelukte schip De mijnenveger „Willem van Ewij'ck" behoorde tot een serie van acht mijnen- zegers, wielke in 1937 in dienst zijmj gesteld en die dus tot de jongste aan winsten. van de Nederlandsche Marine behooren. 1 Van deze acht mijnenvegers Zijfn er, kort na de in diensftstedling vier, im flottieljeverband naar Ned.-Indië gevaren, waar zij thans dienst doen. De vier overigen zijn gevoegd bij de marine strijdkrachten in het moederland. De Willem van Ewijck is in 1936 te Rotterdam op stapel gezet bijl de ma chinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. De afmetingen van het schip Waren: lengte 55.8 m.; breedte 7.8 meter en diepgang 2.2 meter. De standaard water verplaatsing bedroeg 460 ton. Het ma- cbinevermogen was 1600 pk. Het schip had twee schroeven en de maximum snelheid bedroeg 151/2 mijl. De bewapening bestond uit étjn kanon van 71/s c.m.. no. 3 en 1 mitrailleur Inr. 4 l.k. De bouwkosten hebben ongeveer 600.000 gulden bedragen. De voedselvoorziening De Bodemproductiewet 1939 (Staats- 1939, no. 632) geeft de bevoegdheid om bij of krachtens al gemeen en Maatregel van bestuur algemeene of bijzondere voor schriften te geven met betrekking tot de bodemproductie 'en de besttemfming van den bodem- Een algem'eene maatregel van bestuur als 'hier bedoeld is in voorberei ding. De te treffen maatregelen Zullen hiertoe strekken, dat die gewassen wor den geteeld, welke noodig zijtn tot ver- Zekering van de voedselvoorziening van mensch en dier. LUCHTVAART K.L.M. verhoogt de tarieven De KLM heeft met ingang van gis teren) de tarieven op de lijden naar: Londen. Oslo, Stockholm en Parijs ver hoogd in verband met de gro.ofere af standen, welke de vliegtuigen thans moe- ten afleggen en met de hoogere verze keringen, welke vpor de vluchten wor den afgesloten. Deze verhooging komt neer op ongeveer 60—65 pet. van de normale prijzen. Ook de vrachttarieven (op deze lijnen zijd met een zelfde per centage verhoogd. Machtigingen voor uitgaven aan gemeenten opgeschort De regeeringspersdienst meldt Aan de onderscheidene colleges van Ged. Staten heeft de minister van bin- ntenlandsche zaken het volgende bericht: Verscheidene gemeentebesturen hebben, vóór de buitengewone omstandigheden van de ongunstige budgetaire- of schuld positie der gemeente, machtiging ge vraagd tot het uitvoeren van werken, tof het doen van aanschaffingen enz. Vrij zeker mag worden aangenomen, dat verscheidene dier aanvragen in deze da gen niet zouden ziju ingediend en dat door de betrokken gemeenten op ver dere behandeling voorshands geen p'Pijs wordt gesteld1. Aangezien het der regeering niet mo gelijk is te beoiordeelen, welke aanvra gen wel en -welke niet voor verdere be handeling in aanmerking komen, heeft zij! gemeend goied1 te doen de afdoening der loopende aanvragen vporloopig op te schorten. Slechts die aanvragen zul len verder in behandeling Worden ge nomen, ten aanzien Waarvan het gemeen te-bestuur, door uwe tusschenkomst. een inader verZoiek doet en aantoont, dat het werk jof de aanschaffing, ondanks de buitengewone tijdsomstandigheden, onmid dellijk voortgang dient te hebben. Een en ander geldt uiteraard niet voor uitgaven, verband houdende met de lucht bescherming of de defensie, noch voor machtigingen, betreffende aangelegenhe den van organisatorischen of administra tieven aard. De behandeling van machtigingen tot het doen van uitgaven ingevolge de la ger onderwijswet 1920, wordt met het o.og op de aanspraken, welke anders door enkel tijdsverloop voor de school besturen zouden kunnen ontstaan, ge woon voortgezet, behalve in die geval len, waarin het gemeentebestuur alsnog mededeelt, dat ook de behandeling hier van kan worden gestaakt, b'.v. in ver band met de omstandigheid, dat de be trokken schopl voor militaire doeleinden is in gebruik genomen. Zooi noodig ware indien het bijzondere scholen betreft, met de schoolbesturen in overleg te treden, opdat de aanvrage tijdelijk worden in getrokken. Indien verdere behandeling niet noodig is, ware hiervan ten spoe digste aan mij mededeeling te doien. Middenstandsbelangen De Ned. moderne middenstandsbond heeft een adres gericht tot den r.aad van mi nisters. In dit adres worden onderschei dene middenstandsbelangen bepleit in ver band met de mobilisatie en wordt om. het volgende geschreven: Bijslag kostwinnersvergoeding'- Voor ge mobiliseerde loonarbeiders wordt een be roep gedaan op de werkgevers om een bijslag op kostwinnersvergoeding, te ge ven (voor arbeiders in openbare diensten staat die bijslag zejfs vast). Voor gemo biliseerde zelfstandigen ontbreekt elke bij slag. Acht uwe raad het mogelijk, ge- mobiliseerden zelfstandigen: a. teen bij slag opi de kostwinnersvergoeding! 'van rijkswege te geven; b. een subsidié te verleenen aan, een door de middenstauids- bonden te stichten fonds, waaruit aan gemoboliseerde zelfstandigen een bijlslag wordt gegeven? j Maatregelen tegen huiu'ropzegg'iug van bedrijfsruimten van gemobiliseerde zelf standigen. Door mobilisatie van de on dernemers Zullen verschillende kleine mid- denstandsbedrijven, tot ondergang .ge doemd zijn. Het zal niet unfogelijk zijn van de kostwinnersvergoeding de huur voOr de woning '®n, voor de bedrijfsruimte te 'betalen- Kan de regeeriug hier over wegen maarregelen te nemien tegen huiur- opzeggiug van bedrijfsruimten, van ge mobiliseerde zelfstandigen of kan hier een bijslag voior de huiur in aanmerking komen Heropening van, wegens mobilisatie van den ondernemer tijdelijk gesloten be drijven. In branches waarvoor vestigings- eischen van kracht zijn., zal een gemo biliseerde ondernemer, wiens bedrijf tij delijk gesloten is geweest, bij demobi lisatie zijn bedrijf niet kunnen herope nen omdat dan sprake is van 'n nieuwe vestiging en dan aan de vestiig|ingseischen moet worden voldaan. Kan de regeering maatregelen overwe gen om in die gevallen, over te gjaan tot opschorting van de desbetreffende bepalingen v,an. de vestig ingiet-klein bedrijf en/of van de reeds van kracht zijnde vestigings-eischen De Duitsche troepen hebben Vrijdagmiddag Warschau bezet Engefsch-Fransche plannen t.o.v. den uitgebroken strijd Nederlandsche mijnenveger bij West-Terschelling verongelukt Do K.L.M. heelt hare tarieven aanmerkelijk moeten verhoogen De fiskale schroeven in verband met de militaire maatregelen en u zult 's morgens uit bed springen, gereed oni bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur. 10 Sept. 11 Sept. 10 Sept. 11 Sept. Zon op: Zon onder: 5.25 18,28 5,27 18,26 Maan op: 1,23 2,41 Maan onder: 16,29 17,02 Hoog- eD laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 10 Sept. 11,40 4,50 17,31 11 Sept. 0,20 12,45 6,04 18,30 11 I I H De bescherming van onze neutraliteit Er bestaat roden om aan te (nemen, dat de regeering dezer dagen nog eenige speciale maatregelen zal nemen ter be scherming van onze neutraliteit. In alle gemeenten zal des nachts de straatver lichting moeten blijven branden, op platte daken van gemeentelijke gebouwen zullen rood-wit-blauwe vlaggen worden geschil derd1 en op gemeentelijke torens zal onze vlag worden uitgestoken. De regeering hoopt (hiermede te bereiken, dat ons land te alleen tijde op alle plaatsen van uit de lucht duidelijk herkenbaar is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1