ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE OORLOG IN EUROPA De Kern DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939 ABONNEMENT Prijs p. 3 hiaanden f 1.60, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke Directeur nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Uitgave Tel. No. 32. Giro 137677 MHi OP6ENOI ZjEMKZgSOS COUBAMT 1787 - A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: !H. J. KOSTEN N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 96STE JAARGANG No. 14128 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels eau daarboven 20 oent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat thans heel Europa, land en zee en lucht, waar de strijdkrachten der ver schillende volken elkaar met de mo-» dernste wapens bekampen. Toit die wa pens behooren ook minder moorddadige, zooals strooibiljetten en radiospeeches, teneinde de bevolking van Duitschand te overtuigen van het feit, dat de strijd niet fe\aat tegen het volk als zoodanig, maar tegen haar huidige regime. Millioe- nen strooibiljetten zijn door Engelsche vliegtuigen boven Noord- en W.-Duitsch land uitgestrooid, waarin tot de bevol king! een waarschuwing wordt gericht en gezegd wordt, dat deze oorlog door de Duitsche rijksregeering aan Engeland is opgedrongen. „Deze oorlog is geheel onnoodig. Van geen enkele zijde wordt het Duitsche land en het Duitsche recht bedreigd. Niemand verhinderde de bezet ting van het Rijnland, de voltrekking van den „Anschlusz" en de onbloedig uitgevoerde inlijving van de Sudeten bij het rijk. Noch wij. noch een ander land heeft ooit geprobeerd het Duitsche rijk in zijn groei te belemmeren, zoolang het niet de onafhankelijkheid van niet-Duit- sche volken' te na kwam. Met alle verlangens van Duitschland, zoolang zij voor anderen rechtvaardig zijn, zou men in vreedzaam overleg re kening gehouden hebben. President Roo sevelt heeft u zoowel vrede met eer als ook het vooruitzicht op materieele wel vaart aangeboden. In plaats hiervan heeft uw regeering u veroordeeld tot massa moord, nood en alle ontberingen van een oorlog, waarin gij noioit op een over winning kunt hopen. Niet ons, maar u heeft zij bedrogen. Jarenlang heeft ziji u door een ijzeren censuur de waarheden onthouden, die zelfs onbeschaafden vol ken bekend zijn". Natuurlijk zal het Duitsche volk, wan neer ze eVentueel deze biljetten onder de o,ogen krijgt en leest, niet direct over tuigd zijn van deze stellingen, door En geland geponeerd, maar zij zou aan het denken kunnen worden gezet over al deze aanmerkingen op het huidige regeerings- systeem in Duitschland. Wanneer die bil jetten dat zouden kunnen bereiken, was aan het gestelde doel voldaan. Een tweede, moeilijker toe te passen middel is de strijd door den aether. Zoo heeft de Engelsche premier zich in een radiorede tot het Duitsche volk gericht. Doch zullen de radiobezitters in Duitschland hebben kunnen en durven luisteren? Het aantal dier onverschrok- kenen zal wel niet heel groot zijn, want zij, die dat durven bestaan, spelen met hun vrijheid of leven, daar de Duitsche overheid daartegen met strenge straffen heeft gedreigd. In deze rede, die in de Duitsche taal werd uitgezonden, werd uiteengezet waar om Engeland het noodzakelijk achtte vopr Polen in de bres te springen, terwijl haar belangen in het Westen liggen en niet in Oost-Europa, n.l. omdat het 't gegeven woord van Hitler het papier niet waard is, waarop het is geschreven. De strijd gaat niet tegen het Duitsche volk, maar tegen het tyranieke en mein- eedige regime, dat niet alleen zijn eigen volk heeft verraden, maar de geheele Westersche beschaving! Maar het is in middels niet bij 'n papieren of radio-oorlog gebleven. Engelsche vliegtuigen zijn bo ven N.W. Duitschland verschenen, waar de oorlogshavens Cuxhaven, aan de motn- ding van de Elbe, 'en Wilhelmshafen aan de Jadelbocht, uit de lucht werden be stookt, terwijl ook ©enige Duitsche oor logsschepen tot doelwit werden gekozen, waarover men nadere bi zonderheden on der de verschillende rubrieken in dit nummer kan lezen. De Internationale toestand Grieksch stoomich'p op een mijn geloopen Het eerste slachtoffer van de Duitsche (mijnen ten zuiden van de Soint is het Grieksche schip ,,Josti" geworden. Het schip was op weg van Leningrad naar Antwerpen. De geheele bem'anning, bestaande uit 29 personen, is gered. Zij: wenden aan boord, genlammen door de Zweedsehe loods boot en het Finsche schip „P|oiseid,oin". Da rentemark in Duitschland ingevoerd Het DNB inVeldt uit Berlijn, dat in ver band (m'est de door de lamistaindigheden in het leven geroepen groiotere behoeften aan betalingsmiddelen, den laatsten tijd Weer imeer biljetten van vijf renterriarken Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Het Engelsche Ministerie van Voorlich ting deelt mede, dat in den nach't v.atni 3 op 4 September vliegtuigen van de Royal Air Force uitgebreide verkennings vluchten hebben ondemomern, bioven Noord- en West-Duitschland. Hun werd geen strijd geboden door vijandelijke Vliegtuigen. Ruim 6.000 000 exemplaren v.an een waarschuwing aan het Duitsche volk wer den over een uitgestrekt gebied neerge worpen. De Engelsche admiraliteit deel't (mede, dat het optreden der vloot voortgezet wordt op alle Zeeën, maa.r dat tot dus verre nog geen groiote operaties 'te miel- den vallen. Dover is gesloten voior de koopvaardij. Luchtaanval op Warschau Het Poolsche Telegraaf-agentschap meldt uit Warschau, dat gisteravond vijf uur een luchtaanval op Warschau heeft plaats gehad, de grootste welke tot dusver is (uitgevoerd. Duitsche eskaders hebben ver scheidene punten. aan de greihs v.an de stad gebombardeerd, achtervolgd dloior jachtvliegtuigen en bestreden, door hevig vukir van de lucht-afweer-batterijen. Ver scheidene vliegtuigen zijn neergeschoten, een daarvan viel in een straat. De aan val heeft tal Van slachtoffers gemaakt. Het juiste aantal is nog niet bekend. Duitsche havens gebombardeerd Twaalf Engelsche bombardementsvlieg tuigen hebben Maandagavond de Duit sche havensteden Wilhelmshafen en Cutx- hafen aangevallen,: Volgens de Duitsche lezing richtten de bombardementen geen schade aan, daar zij geschiedden tijdens krachtig ofweerviuur. Van de 12 toe stellen werden er 5 neergeschoten. De aanvallers trachtten zich in Zuid-Weste lijke richting aan 'het vuur te onttrekken en zetten koers in de richting valffl het Nederlandsche gebied. Naar het Engelsche Ministerie Van Voorlichting omtrent dezen, aanval Imede- deelt, hebben eenheden van die Royal Ai,r Forsche met sucfces een aanval ge daan op schepen van de Duitsche vloot te Wilhelmshafen en Brmusbüttel aan de ingang van het Kieier kanaal- Aaln twee Duitsche slagschepen werd ernstige scha de toegebracht. He't lucht a f wee r geschut bracht aan het luchteskader eenig ver lies toe. Duitsch vrachtschip tot zinken gebracht Uit Montevideo' wiordt gemeld, dat de Britsche kruiser „Ajax" ter hoogte van den Rio-Grande (Zuid-Amerika) het Duit sche vrachtschip „Olinda" tot zinken heeft gebracht. De „Olinda", een schip van de Ham burg— Südamerik. Daimlpfschiff. Geseil- schaft, was op weg na.ar Hamburg, Waar het thuisbehoort. De bemanning kreeg opdracht het schip te verlaten. Een uur later werd het vuur op de „Olinda" ge opend. Het duurde voort, 't|ot het schip in de diepte verdween- Volgens een Ha- vas-bericht is de bemanning gevangen genomen ©n, naar Montevideo gebracht aan boord van een, Britsche vrachtboot- De „Olinda" werd in 1927 gebouwd en, mat 4576 ton- Bommen op Deeniche havenstad Uit een vliegtuig van tot dusver onbe kende nationaliteit zijn Maalndagavond te gen 6 uUr twee luchtbdmimcn gevallen, op de stad Esbjerg, een haven aan de Deensche Westkust. i De aangerichte schade is groot. Een huis van drie étages werd vernield. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Een vischkotter is aan het mijnenveld in de Noordzee ten offer gevallen, en in de lucht gevlogen- De bezorgdheid te Esbjerg is groot, daar no® 90 visschers- schepen u'it deze stad zich op zee be vinden. i Telegram van dr. Benesj Chamberlain heeft een telegraiml ont vangen van dr. Benesj, dien oud-presi dent van Cecho-Slovakije, waarin, deze zegt, dat de „Cechen en Slovaken zich zonder aarzeling aansluiten bij: Elngeland in den strijd voor een. vrij1 Europa. Wij j Cecho-Slovaaksc'he burgers, beschouwen I ons ook als» fn oorlog met Duitschland en zuilen met uw volk optrekken, naar de uiteindelijke overwinning en de be vrijding van ons vaderland". I Arabische wereld achter Engeland 1 Alle politieke partijen, met inbegrip van'de machtige Wafdp,artij', hebben una niem besloten hun bondgenoot Grooit- Brittannië tot het uiterste bij te staan. Verklaard wordt, dat de Arabische wereld eensgezind achter Engeland staat- i Frankrijk heeft voorraden De graanoogsten der laatste jaren, heb ben in Frankrijk een overschot vain) 18 millioen centenaar opgeleverd, aldiuS Ha- vas, hetgeen met een verbruik van ver scheiden maanden, gelijk staat. De oogst van dit jaar kan in de behoeften voor zien. Frankrijk heeft geen Argentijlnsch graan gekocht. I Wat de suiker aangaat rekent men. dat de productie van meer dan een 1 milliard, kilogratmi het jaarverbruik aan merkelijk overtreft. Da houding van Finland De Finsche staatspresident heeft een verordening uitgevaardigd, betreffen.de 'de bescherming der installaties van de kust verdediging 'en van de oorloigishavens en een verordening over den toegalnjg van oorlogsschepen van oorlogvoerenden tot I bepaalde gedeelten van de Finsche ter- ritoriale wateren. In de eerstgenoemde j verordening worden Helsinki en Turku 1ot oorlogshavens verklaard. In de tweede verordening wordt bepaald, dat oorlogs schepen van oorlogvoerenden geen toe gang hebben tot de Finsche territoriale wateren in de Noordelijke IJszee. De torpedeering van de «Athenia» In antwoord op een in hel Lagerhuis gesteld© vraag betreffende het incident met het passagiersschip „Athenia,", ver- klaarde Churchill, eerste Lord van de admiraliteit, dat de kapitein van de „Athenia" Zondagnacht om' 1 uur (mteldde, dat Jiet schip snel zonk. Eenigen vain I de veertienhonderd burgers der Vereen- j Staten, bevonden zich toen aaln boord- Het schip, zoo voegde Churchill hieraan toe, werd zonder de minste waarschuwing getorpedeerd. Het schip was in geen enkel opzicht een 'hulpkruiser. In, ant woord op een aanvullende vraag, zeide Churchill nog, dat het zeker was dat de „Athenia" Zonder de minste waarschu wing getorpedeerd werd onder omstan digheden, welke alle landen, der wereld, inclusief Duitschland zelf, aan het einde van het vorige jaar als onmenschelijk' hebben gekenmerkt. in omloop zijn gebracht. Deze biljetten zijn nooit ongeldig verklaard en zijn der halve een volledig geldig betalingsmiddel' Ten einde te voldoen aan de 'behoefte van kleinere mtont zullen ook biljetten van een en twee rentenvark in o'mJlopp worden gebracht. Suez-kanaal blijft vrij Vanwege het Britsche ministerie van Voorlichting is medegedeeld, dat voor zorgen zijn genomen, opdat het gebruik van het Suez-kanaal door de handels- scheepvaart niet door vijandelijke actie zal kunnen worden bejern'miord. De Hertog van Kent In dienst Het Britsche ministerie van Marine deelt mede, dat schout-bij-naioht de hertog van Kent, zich naar zijn oorlogsbestemming begeven heeft. De hertog zou deze im'aand als gouverneur-genera al naar Australië gegaan zijn. De Hertog van Wind«or vrijwilliger Nam'ens den hertog, van Windsor, die te Cannes vertoeft, is verklaard, dat hij: voornemens is naar Engeland terug te koeren om' in welke hoedanigheid ppk, als vrijwilliger dienst te nemen. Vrijwillig aanbod te Sjanghai Tientallen Duitsch-JoodScbe vluchte lingen hebben zich gisteren verdrongen voor de Britsche >en Fransche Consulaten te Sjanghai, orni zich aan te melden voor den dienst te velde tegen Duitschland. De autoriteiten echter hebben slechts hun namen genoteerd. Intusschen hebben hoiw- derden Engelschen vrijwillig hun diensten aangeboden voor onmiddellijke dienstne ming. Duitschers, die in de Fransche con cessie wonen, wordt toegestaan daar te blijven zonder te wonden ge interneend, Ziji zijn echter gewaarschuwd, dat zij' ordelijk en rustig imioeten zijn. Duitschers in Hongkong gearresteerd De verklaring, d'at Engeland in staat van oorlog verkeert is Zondagavond te zeven uur te Hongkong ontvangen eb onmiddellijk werd begonnen miet het uit voeren van het programma der landsver dediging. Die politie begon onmiddellijk ide Duitschers te arresteeren en stelde 'n huiszoeking in de Duitsche club in. De Duitschers zullen gevangen gehouden wor den. in een interneeringskamp i|ni het La salle College te Kaupen, tegenover Hong kong. Duitschers in Canada gearresteerd Tientallen Duitsche burgers in Montreal ■en andere deelen van Canada, zijn gister morgen door de royal Canadian mounted police, krachtens de wet op vijandelijke vreemdelingen, in hechtenis genomlen. In ide woning van de Duitschers werd ieen kortegolf radiozender in beslag genomen Evacuatie van Engelsche schoolkinderen Morrison, de voorzitter van den Lon- demschen Graafschapsraad heeft meege deeld, dat Maandagavond de evacuatie van 600.000 schoolkinderen, zieken en blinden voltooid was zonder een enkel incident of ongeval. Biovendien waren 5000 personen uit ziekenhuizen naar plaatsen op 150 km! van Londen vervoerd. TWEEDE KAMER De regeering doet een beroep op de eenheid der natie In de Kamerzitting van Maandagmüd- dig heeft ide minister-president, Jhr. de Geer, in een verklaring o-jmi. gezegd: Ruimi 25 jaar geleden, op Maandag 3 Aug. 1914, werd door den heer de Sa- vormin Lobmlan in deze Kamer gezegd': ,,Ik geloof niet, dat ooit ons Koninkrijk in een zóó gevaarlijken toestand is ge weest als op het oogenblik". Het was aan het begin van den wereldoorlog en de Kamler was 'met een gelijksoortig deel bijeengeroepen als op dezen middag. Ons Koninkrijk bestond teen honderd jaar. Het is wiel een bittere ervaring, dat de generatie, Idie dien onheilsdag heeft imieegemlaakt, reeds na een kwarteeulw'nei ging moet gevoelen die sombere woorden te herhalen. Dit ondanks de hoop, "die een tijdlang gekoesterd: werd, dat de les van den wereldoorlog niet tevergeefs Zou zijn geweest len den volken de kracht zou geven, haar onderlinge verhouding iop nieuwen en betrouwbaarder grondslag te vestigen. Zoo de vioorteekenen niet bedriegen, wacht ons 'werelddeel en zijn beschaving in de naaste toekomst een nog bangere crisis dan in de jaren tusschen 1914 en 1918 werd doorgemaakt. En ai m|ogen wij hopen, dat die rechtstreeksche verschrik kingen van den oorlog aan ons land zullen worden bespaard, dan toch zullen w'ij pns deel hebben in Ide spanningen die hij op roept, in de vernietiging van welvaart die hiji brengt, in het onzegbare leed dat in allerlei voirmi over de volken konten zal. Daarbij zullen de moeilijkheid en en ge varen, waarvoor de jongste wereldoorlog ons heeft geplaatst, niet alleen met nieuwe kracht zich openbaren, maar ook, naar te vreezen valt, nog zwaarder eischen aan ons beleid en geduld en uithoudingsvermogen stellen dan destijds bet geval was. Bij de (ernstige taak, die ten deze aan de regeering is opgelegd, rekent zij op de eenidracht vlam 't volk en op de trouwe plichtsbetrachting en toewijding van allen die, op hqogere of lagere plaats, btiiten of binnen staatsrechtelijk verband, tot me dewerking in eenigerlei opzicht geroepen worden. Zijl is overtuigd, dat het beroep dat zij ten Ideaen op heel oins violk doet, niet onbeantwoord zal blijven. De erva ring, gedurende 'de jongste week opge daan, zoowel in Ide voorbeeldige en van een voortreffelijken geest getuigde wijize waarop zich de arlobilisatie voltrok, als in andere symptomen Idie te barer kennis kwamien, versterkt haar in die overtui ging. Omtrent de politieke houding, doior ons land in het uitgebroken conflict aan te nemen, bestaat in ons midden geen ver schil van gevoelen. Ons land is vastbe sloten zijn neutraliteit naar alle Zijden met de grootste nauwgezetheid en de volledigste consequentie te handhaven. Wijl hebben van de naastliggende belligerente mogendheden een verklaring ontvangeinj, td,at zij Idie neutraliteit zullen ontzien 'en De Duitsche steden Cuxhafen en Wilhelmshafen gebombardeerd De Deensche havenplaats Esbjerg bij vergissing gebombardeerd Radiorede van Chamberlain tot het Duitsche volk gericht De regeering doet een beroep op de eenheid der natie Vreemde vliegtuigen verschenen vanmorgen boven Amsterdam Iets warmer Jhr. Mr. D. J. DE GEER Minister-President wij stellen vertrouwen in den ernst en de oprechtheid van die verklaring. De mobilisatie van onze weermacht is dan ook tegen niemand; gericht, maar werkt ten gunste van allen. Zij is zeker een plicht tegenover ons zelf, tm'aar zij is nog veel mleer eeni plicht tegenover de oorlogvoerende par tijen. De paraatheid van ons leger, en onZe onverzettelijke wil, |om iedere, ook de geringste, aantasting onzer neutraliteit imlet alle beschikbarre middelen tegen te gaan, verschaft hun de zekerheid en vei ligheid, die zijl behoeven. Wat de toekomlst aan Europa zal bren gen, weten wij, niet. Wèl weten wij, dat het in bange tijden als deze meer dan ooit aankomt op die eigenschappen van geest en ka rakter, die ook in achterliggende eeuwen onZe natie in de hachelijkste oiogenblikkem hebben geschraagd. Met het voorbeeld Ider vaderen vioor oogen, willen wijl |oins evenwicht bewè- ren, rusteloos arbeiden aan de beveiliging van wat ons toevertrouwd is, maar tege lijk rustig zijn te (midden van de opge zweepte golven, elk in eigen kring doen wat ter leniging van nood en verlich ting van (druk mógelijk is en bovenal een diep en innig geloof bewaren in onzen trouwen Vader in den hemel, die ook dpior nacht en stormtij de volken en personen wil leiden naar een betere toe komlst. Het was in het donkerste uur van onze geschiedenis, dat de geloofshyimhe ge boren werd, (die de eeuwen trotseerde de hylmhe, Idie ook in u niog de diepste en zuiverste gevoelens van ons vioilk' ver tolkt, en dit zal blijven doen, hoe hoog straks de nood imloige stijgen: „Mijn schilt ende betrouwen Zijt Gijl, o God, mijn Heer. Op U zooi wil ik bloiuwen, Verlaat mij nimmer m^er".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1