IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verton's Croquetten Duitschland's voorwaarden voor een regeling met Polen De Kern C. J. J. VERTON VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1939 ABONNEMENT Prijis p. 3 (maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.80 OP6ÏEH mw&BcSCM courant 1797 - 1888 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 82. Giro 137G77 Directeur A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 96STE JAARGANG No. 14125 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels eau daarboven 20 oent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Danzig terug naar Duitschland Volksstemming in den Corridor Regeling minderheidsvraagstuk Dagorder aan de Duitsche weermacht De Duitsche regeering heeft gisteravond een zeer .uitvoerige verklaring gepubli ceerd, bevattend een 16-tal punten, waar in tevens de voorwaarden voor een overeenkomst m!et Polen zijn neergelegd. In deze verklaring wordt o.m- meege deeld, da't (Te Britsche regeering zich Maandag bereid verklaarde baar bemid deling in de geschapen kwesties te ver- leenen. Dinsdag heeft Duitschbnd deze bemiddeling aanvaard,, Imlet de enedédee- ling, dat Zij tot Woensdagavond wilde wachten ,op. den komst van den Poolsohen gevolmachtigde te Berlijn (welke niet ver scheen, omdat Imten weet door de 'poli tieke gebeurtenissen in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije 'wat zulks beteekenen ZOJl1). Woensdagavond is te Berlijn een in algemeene term'en gestelde boodschap:ont vangen van de Britsche regeermg, waar in dteze haar bereidwilligheid verze kerde om van haar kant invloed te oefenen op het beginnen van onderhan delingen. Bij de overbrenging van deze boodschap door Henderson heeft von Ribbentrop» hem in kennis gesteld van da Duitsche voorstellen die volgens de regeering te Berlijn ba sis van onderhandelingen zouden moe ten zijn. Deze voorwaarden behelzen: Onmiddellijke terugkeer van de Vrije Stad D&ntzig binnen het rijk. Een volkstemming onder internationale controle van Engeland, Frankrijk, Italië en de Sowjet-Unie in den nader om schreven Corridor binnen twaalf maanden Voor het geval deze volksstemming ten gunste van Duitschland zou uit vallen, krijgt Polen een. ex-territorialen weg naar de heven Gdynia, welke Pooisch gebied Zou blijven. Voor het geval deze ten gunste van Polen- uit zou vallen, krijglt Djuitschland een dergeüjken ex-territoria len weg naar Dantzig. Regeling van de minderhe den-kwesties, eendeels door ruil van bevolkingsgroepen, anderzijds dojor wederkeerige garanties aan de minder heden in beide landen. Indien op den grondslag van de Duit sche voorstellen, welke men van Duitsche zijde als practisch verworpen zegt te beschouwen, een overeenkomst zou wor den bereikt, moeten Duitschland en Po len zich bereid verklaren tot onmid dellijke demobilisatie van hun strijd krachten over te gaan. Geweld tegenover geweld I De Fiihrer heeft heden de volgendie dagorder aan de Duitsche weerm'aCht, ge dateerd op 1 September uitgevaardigd: ,,De Poolsche Staat heeft de vreedi- zam'e regeling van de nabuurbetrekkingen waarnaar ik heb' gestreefd, afgewezen. Hijl heeft in plaats daarvan een beroep op de wapenen gedaan. De Duitschers in Polen worden met een bloedige terreur vervolgd en van huis en hof verdreven. Een reeks van voor een groot Rijk on- verdragelijke grenssch endingen bewijst dat de Polen niet langer bereid zijin de Rijksgrenzen te eerbiedigen. Om aan dit waanzinnig optreden een einde te maken blijft mij geen ander (middel dan van nu af aan geweld tegenover geweld te plaat sen. De Duitsche weermacht zal den strijd' om de eer en de levensrechten vain het Duitsche Volk m'et harde vastberadenheid strijden. Ik verwacht dat iedere soldaat gedachtig aan ide groote en eeuwigte tra ditie van het Duitsche soldatendom' zijn plicht tot het uiterste zal vervullen. Blijft U steeds en in alle lagen bewust dat gij de verdedigers van het Nationaal So cialistische Groot Duitschland zijt. Leve ons Volk en oms Rijk!" Nog kans op onderhandelingen Hoewel' de toestand te Berlijn zeer ernstig wordt geacht, legt men er in, doorgaans welingelicht© kringen, den na druk op, dat de deur voor onderhande lingen, nog niet is gesloten. De mo bilisatie der Britschie vlopt wordt echter beschouwd als een feit da,t de toestand verergert. In welingelichte kringen ver klaart men dat von Ribbentrop het Duitsche standpunt zoo grondig tegenover Henderson Donderdagavond heeft uiteen gezet, dat een schriftelijk antwoord1 op de mededeelingen van Londen niet noo- dig) wordt geacht. Men zou het zool kunnen zeggen, dat de Duitsche regee ring de voorstellen weliswaar als in de practijk verworpen beschouwt, maar dat zij daarmee uog niet wil zeggen, dat er niet meer over te spreken valt. Het is dus iets dergelijks als met de tijds limiet, welke de Duitsche regeering aan vankelijk voor de komst van ©en Pool- schen onderhandelaar genoemd had, die een tijdslimiet, im'aar nochtans geen ulti matum was. Zpp schijnen thans olok de voorstellen als in de practijk verwor pen, maar daaroim nog niet van die baan te moeten worden beschouwd. Duitsche agressie tegen Polen Het Poolsche Telegraafagentsdhap seint': De eerste daden van agressie van Duit sche zijde wenden Donder dagnacht ver richt. De Duitsche luchtmacht heeft aan vallen door bouilmfen te werpen |oip het plaatsje Puck aan de Poolsche kust, in de buurt van Gdynia, met het doel bet vliegveld te verwoesten. Er werd' evenwel geen schade aangericht. Ook werd het plaatsje Zukow, in Pooisch Pomlmieren gebombardeerd', eveneens zonder suedes. Ten slotte was een Duitsche luchtaanval gericht op de stad Biala Podlaska, mtet de bedoeling de in deze stad gevestigde vl iegfcuigenfabriek te bombarde eren. De bomlmten misten echter hun doel. Ook werden drie bomimien op Gdynia gewor pen. Deze kwamen evenwel in ze- terecht. Men imaakt ook melding van een actie vian Duitsche troepen tegen de steden Ciechanow 'en Mlawa. Op deze wijze is de agressie van Duitschland te gen Polen een voldongen feit. Onafhankelijk van deze gevallen van Duitsche agressie tegen Polen, welke Don derdagnacht zijn geschied, vormt de pro clamatie van Rijkskanselier Adolf Hitler, welke in de eerste ochtenduren is uitge geven, een formeel© verklaring van agres sie jegens Polen. H.H. Correspondenten van Raadsverslagen verzoeken wij van de vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 5 September a.s. uitsluitend en onmiddellijk op te zenden, den uitslag der wethoudersverkiezing. KERKNIEUWS BRUINISSE. Zjolndag 3 Sept. Ned1. Herv. kerk: 9-30 le©skerk en 5.30 ds. Marsman. Geref. kerk: 10 en 5 leeskerk. Geref, gemeente: 9-30, 2 en 6 leeskerk. Oud- Geref kerk: 10, 3 en 6 leeskerk. SCHERPENISSE, Gewijzigde predikbeur ten. Zondag 3 Sept., 10.30, 3 en 7 uur dhr. Dorresteijh. DANZIG KEERT TOT DUITSCHLAND TERUG Forster kondigt de hereeniging van Danzig met Duitschland af Het D.N.B. deelt mede: Gouwleider Forster heeft het volgende telegram aan den Fiihper gezonden: Mijn Fiihrer! Ik heb zo,o juist de Grond wet van den Staat, de hereeniging van Duitschland met het Duitsche Rijk be treffende, onderteekend en daarmede van kracht verklaard. De wet wordt genoemd: Grondwet van den Staat van de Vrije Stad' Danzig, de 'hereeniging met het Duitsche Rijk, betreffende van 1 Sep tember 1939. Tot opheffing van de drieërlei nopfden vtfn Volk en Staat der Vrije Stad vaar dig ik de volgende Grondwet vqoir den Staat af: Artikel 1. De Grondwet van de Vrijte Stad Danzig is met directen ingang op geheven. Artikel 2. Alle bevoegdheden en het uitvoerend bestuur worden uitsluitend uitgeoefend door het Staatshoofd. Artikel 3. De Vrije Stad Danzig vormt met directe inwerkingtreding met haar gebied en haar volk een deel van het Duitsche Rijk. Artikel 4. Wat de definitieve bepaling oyer de invoering van het Duitsche Rijks- recht 'door den Fiihrer betreft, blijven de gezamenlijke wettelijke bepalingen uit de Grondwet, zooals zij ,op het oogen blik van de uitvaardiging van deze Grondwet van den Staat gelden, van kracht. Danzig, 1 September 1939. Werd geteekend, ALBERT FORSTER, Gouwleider. Ik verzoek U, mijn Führer, uit naam van Danzig en zijn bevolking aan deze Grondwet van den Staat toestemming te geven en bij Rijkswet haar inlijving bij het Duitsche Rijk te voltrekken. In toiegewijdheid betuigt Danzig U, mijh Führer, onvergankelijke dankbaarheid en eeuwige trouw. Heil U mijn Führer! Werd geteekend, ALBERT FORSTER, Gouwleider. Hitier antwoordt Forster Het Duitsche Nieuwsbureau seint: De Führer heeft het volgende telegram gezonden laan Gouwleider Forster: Ik neem' kennis van de pnoelalmjaitis der Vrije Stad Danzig inzake terugkeer tot het Duitsche Rijk. Ik dank in U, Gouwleider Forster alle mannen en vrou wen in Danzig voor de onwrikbare trpuw welke gij in zoo lange jaren, hebt bewaard Vrij Duitschland begroet U van göjnscher harte. De wet inzake de hereeniging: wordt direct voltrokken. Ik benioemi U als chef van het Burgerbestuur voor het gebied Danzig. Wias geteekend, ADOLF HITLER. Proclamatie tot de bevolking Forster heeft de volgende, tot de be volking van Danzig gerichte, proclamatie uitgevaardigd1: Mannen en vrpuwien van Danzig! Het uur, waarnaar gij sedert twintig jaren hebt gestreefd, is aangebroken. Danzig is met ingang van heden terug gekeerd in het Grobte Duitsche Rijk. Onze Führer Adolf Hitler heeft ons be vrijd. Op de openbare gebouwen in Dan zig waait vandaag voor den eersten keer de Hakenkruisvlag, de vlag van het Duitsche Rijk. Zijl waait evenwel o,ok van de vroegere Poolsche gebouwen en overal in de haven. Van den toren van het oude raadhuis en de eerbiedwaardige Maria kerk luiden de klokken het uur der bevrijding van Danzig in. Dankt God1, Onzen Heer. dat Hij den Führer de kracht en de mogelijkheid heeft gegeven ook ons te bevrijden van het dictaat van Versailles. Wij Danzigers zijn gelukkig, thans ook burgers te mogien zijn van het Rijk. Mannenj en vrouwen van Danzig, wij willen in deze plechtige ure zij aan zij staan, elkander de hand reiken en den Führer de heilige belofte geven alles te doen wat in onze macht is voof1 ons heerlijk Groot Duitschland. Leve het bevrijde, weer tot het Rijk teruggekeerde Danzig. Leve ons Groot-Duitsche Vader land. leve o|nz© geliefde leider Adolf Hitler! Danzig, 1 September 1939. ALBERT FORSTER, de gouwleider van de vroegere vrye stad Spoorbruggen over de Maas, bij Luik, vernield Tijdens een hevig onweer heeft zich in de nabijheid v,an Luik gisteravond een ontzettende ontploffing v|oorgedaa|n, waarbij dertien dood en en vijf' en, zes tig gewonden zijn te betreuren. Drie groote spoorbruggen over de Maas, welke in Merband met den internatio nalen toestand met dynamiet waren on dermijnd, werden door Idten bliksem ge troffen en vernield. Twee reizigerstrei nen. die op! hetzelfde oogenblik nader den, kwamen tot ontsporing. Hetwas even zes uur toen de rampi gebeurde. De bliksem sio&g in de twee aaneengekoplpieide spoorbruggen, welke bijl den Val Benoit over de Maias Zijn gebouwd. Een felle vlam', een ontplof fing en de dynamietpatronten waren ont brand. Aah het onweer paard® zich het geraas van het kraken en plonsen der bruggen, die in de Maas stortten. Op dit mom'ent naderden. tw<ee reizi gerstreinen uit tegenovergestelde rich ting de vernielde brug. Een oogenblik zag het er naar uit, dat beid® treinen in den stroohi' ziouden stprten. Het kluwen van verwrongen ijzer ®n staal der brug gen bracht echter de beide locomotieven met 'tenders tot ontsporing. De gevlol- gen waren, ontzettend. Tien reizigers werden gedood en vijftig menschen onder wie ook arbeiders, die op de briuig werkten werden gewond. Daarmede was de raimip nog niet ten einde. De oude spoorbrug van Ougrée, naast de bruggen van Val Benpit, w©rd eveneens vernield. Twee militairen, die hier op: Wacht stonden, werden door de kracht der ontplof ifng in de Maas ge slingerd. Een hunner kon naar dejnj kant zwemlroen, doch de andere verdronk. Een man en een vrouw werden: op den oever door stukken weggeslingerd ijzer getroffen en op slag gedood. De Wethoudersverkleiingen De Regeerinigspersdienst meldt: Op Dinsdag 5 September -a.s. zullen in de verschillende' gemteenten des lands voor de eerste m'aal de nieuw gekozen gieimteen- teraden bijeen kom'en. In deze vergade ring Zullen o.a. de nieuwe raadsled eh worden beëedigid 'en Zullen de wethouders voor de komende zittingsperiode worden gekozen. Aangezien het van gToot belang is, dat die vergadering zooveel mogelijk door alle raadsleden wordt bijgewoond, Zullen m'aatregelen getroffen worden olm raads leden, die dien dag onder de wapenen vertoeven, indien ©enigszins mogelijk, in de gelegenheid te stellen d® vergadering bij1 te wonen. Hervatting goederenvervoer op Maandag De directie van de Nederl. spoorwegen deelt, na verkregen machtiging van, de militaire autoriteiten mtede, dat het in het voornemen ligt, met ingang vain Maandag 4 September op all® geëlec- trificeerde baan vakken een uurdienst te onderhouden. Het vervoer van baigage en rijwielen zal in beperkte Imlate weer mogelijk zijn. Ook wat het goederenvervoer betreft, Icon den belangrijke (maatregelen worden genomen. Het goederenverkeer zal in den nacht van Maandag opi Dinsdag namelijk in beperkte mate worden hervat. Stiuk- Hitier publiceert zijn voorwaar den tot regeling met Polen Danzig door Forster tot deel van Duitschland geproclameerd De kermis te Zierikzee is tot nader bericht uitgesteld Hervatting van den spoorweg- goederendienst op Maandag Onze productie dekt de helft der behoefte aan graan Droog, warm weer anletlalLetlj Vraagt steeds 2 a 25 cent VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Barometerstand van hedenmiddag 2 uur; Predikbeurten te Zierikzee Zondag 3 September. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pijnaoker Hordijk. Kleine Kerk. 10 ure, de. Westerhof van Nieuwerkerk. Lnth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Beekenkamp van Boven-Hardinxveld. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn (o. t.) Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3.30 Openluoht- werk 't Groentje, 7 Openl.werk 't Luitje en 8 ure, kapt. F. G. Kremer. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk (oude tijd) Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd) goederen worden Maandag weer ter ver zending aangenomen. Het vervoer van wagenladingen zal van, dien dag ©if op beperkte wijze plaats hebben. Aanvra gen tot het beschikbaar siteilen van wa gens kunnen thans weer worden, i|nige- diend. Wat de bestelling betreft kunnen, wij mededeelen, dat deze in dien pegel op normale wijze zal pilaats hebben. Waar Zul les nog niet (miogelijk zlou Zijln, Zullen de geadresseerden per kennisgeving van aankomst d®r goederen imededeeling ooit- vangen. I i i I LI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1