Uil Stad en Provincie DE INTERNATIONALE SPANNING. ROOSEVELT RICHT ZICH TOT VICTOR EMMANUEL om voorstellen tot een vreedzame oplossing te formuleeren President Roosevelt heeft den Koning van Italië een telegram (gezonden, waar in hij vraagt: „Voorstellen te formuleeren tot een vreedzame oplossing van de huidige crisis". De tekst van de boodschap luidt als volgt: Wederom! stelt een crisis in de we reldzaken de duidelijke verantwoorde lijkheid van de hoofden der naties vo,or het lot van hun eigen volk en inder daad vcor de geheele menschheid. Op grond van de traditioneele verhoudingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten en in verband met de banden vam 'bloed verwantschap tpsschen millioenen vain, onze burgers, heb ik de overtuiging, dat ik mij kan richten tot Uwe Majesteit ten behoeve van de handhaving van! de|ni wereldvrede. Het is mijn overtuiging! en die van het Amerikaansche volk, dat de regeering, van Italië ten zeerste invloed kan uitoef enten tot afwending van het uitbreken van een corlog. Iedere algemeene oorlog zou leed veroorzaken voor alle naties, oorlog voerenden zoowel als neutralen,, over winnaars zoowel als overwionnentlnl en zou duidelijk verwoesting brengen voor de volkeren en wellicht voor de regee ringen van sorrim'iige naties, welke het meest rechtstreeks betrokken zijn. Vrien den van het Italiaiansehe Volk en onder hen het Amerikaansche volk zOuden slechts met simfirt de verwoesting zien van de greote bezitting,en wolkje de Eu'ropeesche naties >en de Italiaiansehe natie in het verleden hebben- bereikt. Da lessen der geschiedenis Wij in Amerika, die een holmjogene natie hebben, samengesmolten uit vele nationaliteiten, vinden) het dikwijls moei lijk de animositeiten te begrijpen, die 200 vaak een crisis hebben veroorzaakt onder de naties in Europa, welke klei ner zijn dan de onze ini bevolkiingsgetal en gebied. Wij aanvaarden het feit, dat deze naties het volstrekte recht hebben tot handhaving Vain haar «^ationiale on afhankelijkheid, wanneer Zij ziu'lks weim- schen. Wanneer dat een verstandige leer stelling is, moet zij van toepassing! zijin op zwakkere zoowel als* sterkere. Aan vaarding hierVan beteekent vrede, omdat daarmede de vrees V0|0|r agressie een einde vindt. Het alternatief, dat nood zakelijkerwijze een streven betegjeent van de sterke om de Zwakke te overheer-' schen, zal niet alleen leiden tot oorLog- maar tot lange j-aren in de toekomst! FRANKLIN D. ROOSEVELT van onderdrukking door de overwin naars en opstand van de overwonnenen 200 leert ons de geschiedenis. Vreedzame besprekingen Opi 14 April stelde ik in wezen een afspraak voor, volgens welke igeen ge wapende troepen een aalnvfal Zouden doen op of een inval in gebied van een andere onafhankelijke natie. Wajni- neer dit vastgesteld zou zijn, zouden besprekingen beigloninipn! rnoetein worden om een geleidelijk voortschrijdende ver lichting na te streven van. den last der bewapeningen en, de wegen te opemen voor den internatioinialeni handel, met in begrip van de bronnen- der grondstof fen welke noodzakelijk zijd voor het Vreedzame oeoonolmlische leven v.an iedere natie. Ik zeide, dat bij deze bespre kingen de Vereenigde Staten, Volgaarne Zouden deelnemen en, dat dergelijks1 vreedzame besprekingen het? volkomen mogelijk zouden jmiaken vioo-r de andere regeeringen d,an. de Vereen}. Staten om vreedz'amle besprekingen te? openen over politieke en territoriale pro,-1 blemem, waarbij' zij' rechtstreeks zijn be trokken. Verduisterde idealen Wanneer het voor de regiering, van, Uwe Majesteit mogelijk impeht zijn, oirri vloorstellen- te formuleeren vioor een1' vreedzame oplossing van de huidige cri sis langs de aangegeven lijlntem, dam' kunt ge verzekerd zijn van de vurige sym-' pathie van de Vereenigde Staten. DC Italiaiansehe ien Amerikaansche regleerin-1 gen kunnen, heden telnl dage die idealen' der christenheid naar voren brem,glen, welke laatstelijk Zoo Vatak schijhen te zijn verduisterd. De niet gehoorde stenr- men van tallooze miensehelijke wezens' Vragen om niet opnieuw te vergeefs te1 worden opgeofferd. geeft, zullen de beide gro.ote viermotorige toestellen worden verkocht aan de Scot tish Airways. KERKNIEUWS LEGER DES HEILS George Carpenter de nieuwe generaal Als nieuwe generaal van het Leger des Heils is gekozen commissioner George Carpenter uit Canada. De gekozene behaalde 35 stemmen, Ca- therina Bramwell Booth kreeg 8 en Al- bert Osbori 6 stemmen. De heer George Carpenter is in Aus tralië geboren; op l9-jarigen leeftijd sloot hij zich aan bij' het Leger des Heils aan en nu 47 jaar geleden is hij te Ray mond Terrace (in Nieuw Zuid-Wales) of ficier geworden, zoodat zijn leeftijd tniet ver van de 70 jaar kan zijn. In het be gin heeft hij bij de afdeelingen voor maatschappelijk werk en de publiciteits- afdeelingen van het Leger gewerkt; ge durende 16 jaren is hij' aan de redactie- bureaux van het Internationale Hoofd kwartier werkzaam geweest, waarvan 12 jaren als generaals Booth's secretaris voor kantoortje van Daphne. Hij! sprak niet tegen haar; en daar 'Zij! zeer goed wist, dat Jiij; wel aan haar gezien zou hebben, dat'zij gehuild had, bleef zij steeds het ïioptfdi afgewend houden. Later vertelde zuster Medway haar, dat hijl ineens vertrokken was; waarschijn lijk voor zaken; Imiaar niemand wistwjajar- olrm en waarheen. Bij, Daphne was de bedroefdheid echter maar van korten duur geweest. Ze Xvias al te Zeer gewoion aan dien bitteren toon in de brieven van haar Imioeder, dan dat die van meer dan voorbijgaand en invloed op haar zpu zijn en op den middag werd haar 'n heilza'me afleiding bezorgd dopr 'n postpakket dat bleek te wezen de autojas, die Zij zoo zeer verlangde aan dokter Oliphajnt terug te geven. Daar bij" ingesloten was een 'brief van Rose, een opgewekt, geestig epistel, waarin Zij! vertelde van het nieuwste boek, dat ze hadden gelezen en het laatste nieuws betreffende enkele wed«rZijds'cbe kennis sen. Het papier, dat olml het pak :!zat, w'as gescheurd en tegen dat Daphne klaar was omi haar huis te gaiain, was het toch nog te licht Omi die jas zoo onbedekt te dragen en daarom besloot zij! er later o,ml terug te keeren. Ze imioest alleen thee-drinken, «baar de theetafel was er door Mrs. Collis niet minder om! verzpagd en Daphne deed reserve-personeel, van niet in werkelijken dienst zijnde vrijwilligers en van burger personeel, bestemd voor de gemobiliseer de weermacht als voorzorgsmaatregel. I Voor-mobilisatie. De burgemeester vanroept, in opdracht van de regeering, al het per soneel, aangewezen bij aankomst bij voor mobilisatie, op om zich met spoed in werkelijken dienst te begeven. Tijdstip van opkomst: a. voor hen, die onmiddellijk na aan plakking van deze „openbare kennisge- zing" in werkelijken dienst moeten ko men: onmiddellijk, dan wel per eerst komende reisgelegenheid, indien van een openbaar middel van vervoer gebruik moet worden gemaakt; b. voor de overigen op 25 Aug. 1939. j Degenen, die om eenigerlei reden niet in het bezit zijin van een lastgeving (zie I zakboekje), zijn verplicht zich te wen- I den tot den burgemeester van de ge- i meen te, waarin zij woonachtig zijn of, indien zulks niet mogelijkis, tot den burgemeester der gemeente, waarin zij verblijven. I De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze „openbare kennisgeving" rech tens voldoende is en derhalve dengene, die niet aan deze oproeping voldoet, in verzuim stelt. den 24 Aug. 1939 De Burgemeester voornoemd, Programma van het Concert te ge ven door „Kunst en Eer" op Zater dag 26 Augustus, des avonds van 9 'tot 10.30 uur. 1. Florentiiner Marsch, Z. Fucik; j 2. Fantaisie sur l'Opera „Les Cloches de Corneville", R. Planquet'te; 3. Amour au Printemps, Grande Valse, C. Faust; 4. Fantaisie, Ballet, L. Moptagne; 5. 15e Air Varié, Solo voor Tuba, J. Christopbe; 6. New Life, Grande Valse, K. Komzak; 7. Fantaisie sur l'Opera „Le Baron Tzi gane", Johann Strauss; 8. Vieux Cama- rades, March®, C. Teike. Bij' het 14e regiment infanterie zij'11 aangesteld tot dpi. sergeant-tit. dedienst- pichtige korporaals D. F. van den Hou ten en L. F. van Wijck, leerlingen bij de school voor dienstpl.-onderofficieren- administrateur te Middelburg. DREISCHOR. Bij gunstig weer zal de Mondharmonicavereieniging alhier a.s. Za terdagavond een concert geven in de muziektent op het dorp. NOORDGOUWE. Donderdagavond pl.m. 7 uur reed een luxe auto: uit Zierikzee, bestuurd door den chauffeur T., komen de van Noordgouwe, lover den Prov. Weg. Aan de auto: was een aanhangwhgentje verbonden, beladen met 4 ledige ben zineva ten. Plotseling schobt de koppeling los, het aanhangwagentje werd met de neus in de berm gestopt, waardoor 'het volkomen over den kop sloeg en do slopt in vloog. De benzinevaten werden er af geslingerd en kwamen eveneens in de sloot terecht. Met! een andere auto, voorzien van beter koppeltuig, werd een en ander later opgehaald. De schade was gering, zoodat mede, dank zij' het feit, dat op WEERBERICHT De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: Vlissingen: Weer: helder zwaar bewolkt Wind: zwak O.Z.O. zwak O. Temp.: 21 gr. 18 gr. Minimum hedennacht 19 gr. 16 gr. Neerslag afg. etmaal geen 1 m.M. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen, helder tot licht- of half bewolkt, droog, warm weer, behoudens eenige kans op onweer. de publicaties. Later is hij redacteur en eerste secretaris voor Oost-Australië ge weest. In 1933 is hij' ais territoriale com mandant naar het Oostelijk deel van Z. Amerika voortrokken, en sinds twee ja ren vervult hij de functie van territo- 1 dat «ogenblik zich niemand aan die zijde riaal commandant van Canada. j den weg bevond, alles goed' afliep. Men In 1899 is generaal Carpenter met mej. moge er echter rekening mee houden Minnie Rowell,- vaandrig van het Leger gehuwd. Tezamen met zijin echtgenoote heeft hij vele boeken gepubliceerd, o.a. „The Angel Adjudant", „Miriam Booth", 1 „Notable officers of The Salvation Army" en „Three Greathearts". ZIERIKZEE. Het Oranjebiljet, betref fende de vóór-mobilisatie, aangeplakt aan het stadhuis, werd gisteravond1 gelezen en herlezen. Blijkbaar nam men er zon der opwinding kennis van, alleen politi seerde men in groiepjes over de te ver wachten gebeurtenissen. De tekst van de buitengewone oproe pingen, die door de gemeentebesturen zijn aangeplakt, luidt als volgt: Buitengewone oproeping in werkelijken dienst van gewone dienstplichtigen, van die dan o|oik alle eer a<an. Zij" genoot van de c'ake en af en toe imioiest ze ejviefn) lachen oimi stukken uit Rioise's geestige brief, dien 'Zij! mu weer overlas. Het Was bijna zes uur toen Mrs. Gallis binnentrad en vroeg loif ze bijl Mrs. 01 i- phaint op de kamer wijde klolmlen. Ik koml dadelijk, antwoordde Daphne Ik Zal even mijn notitieblok en potlood halen. Mrs. Olipihamt 'Zul u vanavond niet dic'teeren, Miss. Dit heeft zij nadrukkelijk IgeZeigd. Dius do|et u Imiaar geen imloeite. Ho;e «naakt 'ziji het van'daiag vroeg Daphne. Ik weet niet, wat ik er van zeggen imloet. Ziji is verschrikkelijk rusteloos en zenuwachtig, imiaar sojmfs denk ik, dat ze doch sterker is dan Ze zelf wel Imleent. Eigenlijk imfoest ik dit ook niet uitspreken imiaar ik wilde wel, dat haar Zoon dien dokter Clemlents niet zoo dikwijls bij haar liet. Ik ben er van oyertuigd, dat hijl haar in de waan brengt, dat zij erger is. Dokter Oliphant hoopte, dat ik haar Zou overreden oimf weer te schrijven, imiaar Zij! sdhijint er geen lust in te voelen. Ze imiaakt iets imiaar half af 'en begint dan aan wat anders. Armfe vrouw! Er klonk onvervalscht meelij dopr in den toon van de stem van de huis houdster en Daphne deelde dit ge vloe ien van harte. Het was dan ook wel dat dergelijke aanhangwagens, op de meest solide wijze aan de auto's behaoren te worden bevestigd. O'UD^VOSSEMEER. Als agent van poli tie Is in de gemleente Rotterdam aange steld onze dorpsgenoot dhr. JoZ. Vos AZ. THOiLEN. Burgerl. Stand. Gehuwd: 24, A. Van Dijlke, 27 j. en J. A. J. Blaas Ldr| 27 j.; 24, P. Speiar, 28 j., Waterlandkerkje en J. Sdhpt Lid., 21 j. Bij! Ide faimlilie P. Baaij alhier, kwami Woensdag telefonisch bericht, dat hun schoonzoon, de 49-jarige K. Schot, dppr een noodlottig ongeval in den Haag, p>m! het leven was igekolmlen. Hij laat een igezin imiet 6 kinderen achter. Zondagartsendienst Zierikzee 27 Aug.: Dr. Boiogerd en Dir. Ver- spyok. heel droevig, dat die ééns zoo veel be- teekenende vrouw nu tot zoo'n wrak geworden was. Mrs. Ooilis schudde het hoofd en ginlgi vioort: O, ik wilde wel, dat u haar hadi gekend in haar jonge degen, Miss Sorner- Viliel Ze was ,al levendigheid en opge wektheid; vooral na haar tweede huwle- lijk! i Is ju dan daarvoor ook al bij haar geweest? Ja, ik was nurse bij Master Roland, Ik ben bij hem gebleven tot na het tweede huwelijk van zijn moeder; de andere zoon tu,it dat huwelijk, Master Emil, die nu dood is, had een andere njurse. Maar nu móet ik niet verder praten I Toch kon Daphne het nog niet daarbij laten, wa'nt ze voelde, dat z'e Mrs. Col lis vertnojuwen kön. Dlujs polste z'e haar nog eens. Mrs.Oliphant heeft mij soms ook wel van haar anderen Zoop. gesproken. Ze schijnt bij'Zonder op hem gesteld te zijn? Ja. Het was vreemd, dait ze van den een zooveel meer hield dan van demi ander. Ik geloof niet, dat Master Roland er zelf veel van merkte. Ze waren imiet elkaar gelukkig, en de stiefvader Was een innemend miensch. Emil was veel popu lairder; hij speelde en hij zong zop goed en had iets bekoorlijks over zich. O, Laatste berichten. Da afgekondigde Koninklijke Besluiten In Nederland zijn Donderdag afgekon digd het K.B. van 24 AuguBtus 1939 Staateblad No. 183 betreffende de oproe ping Voormobilisatie. Het K.B. van 24 Augustus 1939 Staats blad No. 588, betreffende machtiging tot vordering van Spoorwegen en toebehoorend materieel in verband met het belang van 's lands verdediging. Het K.B. van 24 Augustus 1939 Staats blad No. 589 betreffende het onbruikbaar maken van Spoorwegen en daarop aan wezige bruggen, telegraaflijnen en sein- toestellen in verband met het belang van 's lands verdediging. Nederland blijft strikt neutraal De Regeeringspersdienst meldt uit Den HaagHier en daar zijn in de buiten- landsohe pers meeningsuitingen opgenomen die twijfel zouden kunnen doen ontstaan ten aanzien van den onwrikbaren wil van Nederland om in voorkomend geval 's lands onzijdigheid met name ook in de luoht, naar alle zijden, welke dan ook, te hand haven. Voor zulk een twijfel bestaat niet de allergeringste grond. Met alle te zijnen dienste staande middelen zal Nederland zijn onzijdigheid in een gewapend oonfliot, mooht het uitbreken, ook en met name in de luoht, onbeperkt en tegenover ieder een, handhaven. Hut beroep van President Roosevelt op Duitschland en Polen Naar Reuter uit Washington bevestigt heeft President Roosevelt een beroep ge daan op Rijkskanselier Hitier en den President van de Poolsohe Republiek Mosoioki om den vrede te bewaren. In deze oproep heeft de President drie methoden voorgesteld om den oorlog te voorkomen en wel le. directe onderhandelingen. 2e. onderwerping van het geschil aan onpartijdige arbitrage. 3e. tot overeenstemming te komen om een procedure van verzoening aan te'nemen. De particuliere secretaris van den Pre sident heelt tegenover de pers nog doen iedereen hield van master Efiiill Nu achtte Daphne het opk het geschikte oogenblik om de huisholudster te ver tellen, dat deze Emil nog in leven was, zooals Mrs. Oliphant haiar dit had mee gedeeld. Maar juist kwam het kamer meisje zeggen: Mevrouw had graag, dpt Miss Sp- merville dadelijk kwam1. Och ja, ik had ook niet zaa moeten Ipraten! verweet Mrs. Coll is zich weer. En vljug als een hinde ijlde Daip|hin(p naar de ziekenkamer. Waarom is |U| zop. laing ven? vroeg de patiënte ongeduldig. Ze had een hoogroode blos en haar vingers trilden van opgewondenheid. Met ziehte hand geleidde de secreta resse haar naar de rustbank en sprak overredend Het spijt mij, dat ik ,u heb lajten wachten 1 Maar vertelt u mij njui Imjaar eens, wat u van mjij verlangt? Dan moet u opk belpven, d'a,t ui het doen Zult? Ja, ja-'- Natuurlijk. Deze woorden waren gesproken eer Daphne eigenlijk zelf goied besefte, dat ze dan ook niet meer op haar belofte lton terugkomen. (Wordt vervolgd). uitkomen dat de President nooh een der andere leden van de regeering der Vereenigde Staten zioh aanbiedt voor den rol van bemiddelaar. De voor stellen van den President beteekenen niet dat hij een nienw ,/Milnohen" op het oog heeft. Hitler confereert met xijn medewerkers De oonferentie van Hitler met zijn voor naamste medewerkers, die wellicht een der meest belangrijke conferenties van dit jaar zal blijken te zijn en waarin, naar men zegt, de houdiDg van Duiteohland ten opziohte van Polen het voornaamste onderwerp der besprekingen was, is Donderdag te middernacht geëindigd. Graaf Ciatso bij den Koning Men meent te Rome te welen, dat Minister Giano heden den Italiaansohen Koning te Santana de Valderri een bezoek heeft gebraoht en een langdurig onderhoud met den vorst heeft gehad. Naar men algemeen gelooft, had dit onderhoud o.a. betrekking op het antwoord, dat eventueel zou moeten worden gegeven op de boodschap van President Roosevelt. Touristen varlaten Rusland De Britsohe en Amerikaansohe touristen hebben van hun Consulaten den raad ontvangen Sovjet-Rusland onmiddellijk te verlaten en via Scandinavië te reizen, aldus Duitschland en Polen mijdend. Grensincidenten Er wordt melding gemaakt van tal van grensincidenten. Een Duitsohe bommen werper zou, naar wordt beweerd, boven Orlowo op Poolsoh gebied hebben gevlogen en zou door het vuur van Poolsoh lucht doelgeschut gedwongen zijn geweest te Gdynia te dalen. Gezegd wordt, dat een andere Duitsohe bommenwerper de Poolsche grens tot twee malen toe bij Bogumin zou hebben geschonden en door Poolsohe gevechtsvliegtuigen tot landen werd ge dwongen. Naar verklaard wordt zijn in Danzig tal van Poolsohe staatsburgers gearresteerd. Woensdagavond heeft de Duitsohe grens wacht het Poolsohe grensstation en de douanepost van Makoszow bij Kattowitz aangevallen. Het vuren duurde twee uur. Later hebben de Doitsohers, naar wordt beweerd, uit machinegeweren geschoten op een tot een Poolsohe grenspost behoorend gebouw. De Poolsohe ambassadeur te Berlijn heeft opdracht gekregen te protes teeren. Engelsche journalisten uit Berlijn vertrokken De meeste Britsohe journalisten zijn Donderdagavond uit Berlijn vertrokken naar Kopenhagen. Besprekingen in de Vaticaanstad De Fransohe en Poolsohe ambassadeurs en de Britsohe Zaakgelastigde hebben Donderdagavond een bezoek gebraoht aan den Kardinaal-Staatssecretaris in Vaticaan stad. Dultsch oorlogsschip te Danzig aangekoman Hes Duitsohe oorlogsschip Sohleswiok Holstein is de haven van Danzig binnen- geloopen. Een groote menigte bevond zioh aan de haven. Dafadier confereert Minister-President Daladier heeft te Parijs met den Minister van Arbeid een lang durig onderhoud gehad alsmede met Generaal Gamelin. Japan protesteert bij Duitschland De Japansohe regeering heeft besloten bij Duitschland te protesteeren tegen de sluiting van het Duitsoh-Russisohe paot. Het beroep van Roosevelt op den Italiaanschen Koning Koning Victor Emmanuel heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten ver zocht zijn hartelijken dank te willen over brengen aan President Roosevelt voor diens boodschap. Hij heeft verklaard deze aan de Italiaansohe regeering te zullen voorleggen. Oproep tot Katho'iek Nederland Namens het Nederlandsoh Episcopaat, heeft de aartsbisschop van Utreoht zioh met een oproep tot het Katholieke volk van Nederland gericht tot het houden van een algemeen bid- en boetedag op Zondag 27 Augustus a.s. Doodelijk ongeluk In den afgeloopen naoht is bij het lossen van balen oopra uit een Duitsoh zeeschip te Rotterdam een reep losgeschoten. Een 35-jarige arbeider werd door een der balen getroffen en gedood. Buitenlandsoh Weeroverzicht Het hoiotgedirukgiebied boven Scandina vië nalml fio,g in beteekenis bqe. Een vlakke onweersdepressïe passeerde tien Zuiden Van ons land! naar Oiotst Engeland. Vojojr ons land! wordt ziwakke tot Imatigë wind! uit Oostelijke richtingen verwacht bijl helderen tot licht- wf halfbewoikten hemlel. Het weer zal waitm' en droog zijn, behoudens eenige kans loip onweer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 3