ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 OPGEN< ZIERIKZEESCHE COIIRAMT Dg Kern ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden f 1.50, buiten Zierilczee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. TeL Na 32. Giro 137677 1707,-1680 Directeur! A. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 14111 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en) daarboven 20 cent p. regeL Reclames 40 ceot p. regeL Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat in het volle licht B ur t k - hardt de hooge commissaris van den Volkenbond te Danzig, die Vrijdag met Hitier een bespreking heeft igehad de biimenlaindsche aangelegenheden der nog Vrije Stad betreffend. Aan de pers heeft hij verklaard, dat hij de hoop op een vreedzame regeling van het vraagstuk- Danzig niet heeft opgegeven en 't voorts niet uitgesloten achtte, dat Chodacki, de commissaris-generaal voor Polen in Dan zig, en Greiser, de president van den Senaat te Danzig, heden, Woensdag hun eerste onderhoud Zullen hebben over ze kere kwesties, de Vrije Stad betreffend. Van het bezoek van Burckhardt ajan Hitier zijn rapporten verzonden aan de betrokken regeeringen, die deel uitma ken van de Volkehhomdscoimïnissi e over Danzig. Het is opm/erkelijik' dat Engeland te genover de geruchten omtrent bemidde ling zeer secptisch staat, terwijl mien in Frankrijk vreest, dat wanneer de plan nen —gelijk te vreezen valt neerko men op ieen on voor wa ard el ijk© aanslui ting van Danzig bijl het Duitsche Rijk, imiet de erkenning van de volle Duitsche soevereiniteit over den natuurlijken toe gang van Polen tot de Oostzee, deze formule geen stevige grondslag kan vor men voor een overeenkomst. Maar er zit iets meer schot in de zaak, al weet men bijl ervaring, dat men eenige reserve in acht dient te nemen in ver band met de oplossing van een zoo ne telige kwestie als Danzig. Een naar den schijn tegemloetkiomemi le houding der As mogendheden zou 'de Eiuropeesche landen een zucht van ver lichting doen siaken en misschien gemak kelijker een oplossing doen aanvaarden, welke nochtans den Weg zou kunnen ope nen voor een verdere Duitsche drang naar het oosten, de kern van het gansche probleem1. Londen geeft nu reeds te kennen dat het Polen (vooralsnog) in geen enkel opzicht zal beïnvloeden; het zal er zich in verheugen indien een voor Polen aanvaardbare oplossing zou wor den gevonden, doch als dit niet zou geschieden en Polen weerstand zou mioe- ten bieden aan een eenzijdige poging den status van de Vrije Stad te wijzigen, zou Engeland het onverwijld! te hulp snellen. Tot dusver is de reactie van Polen op elk voorstel steeds negatief geweest, maar of het in zijn houding zou blijven kunnen volharden, wanneer imlem in Lon den en Parijs van meeniug zou zijn. dat Warschau bepaalde voorstellen zo,u kunnen aanvaarden, hi|ag worden betw'iji- feld! Een andere netelige kwestie komt van daag op tafel van het Zionistisch Congres, dat te Genève gehouden wordt en waarv|oor in het Joodsche kamp in Palestina natuurlijk groote belangstel ling bestaat. In de eerste plaats zal men er op dit congres, door 1000 gedelegeer den uit alle deelen der werejd bezocht, naar streven zich een duidelijk beeld te vormen van den portieken strijd te gen het Witboek en voor het behoud der Joodsche rechten op imlmigratie en op zelfbeschikking in Palestina. In dit verband verdient de aanwezigheid van 160 Amerikaansdhe gedelegeerden bijzon der de aandacht. De verkiezingen voor dit congres heb ben in alle landen en vooral in Pajestiinia een igrojote meerderheid1 opgeleverd voor die partijen, welke reedis het sterkste waren vertegenwoordigd in de bestuurs organisaties. Dit komit neer op een over tuigende motie van vertrouwen voor de leiders en in de eerste plaats voor dr. Weizmiann, de leider der Zionistische be weging. De Zionistische Executive heeft dezer dagen haar rapport gepubliceerd, het welk op velerlei gebied de vorderingen aantoont, welke ondanks den permanen ten oorlogstoestand, die gedurende de periode, waarover ihet rapport loopt, iheerschte, werden bereikt; in de eerste plaats de stichting van 49 nieuwe land bouwnederzettingen en een herleving en veelzijdige uitbreiding op vele andere ge bieden der economische activiteit, dank zij den steun aan 't particulier initiatief door ide openbare instanties. Het congres Zal ditmaal een vérstrekkend' program van verdere ontwikkeling der kolonisatie en een regeling van de vele duizenden vluchtelingen Zonder eenig -miiddel van bestaan, die gedurende de jongste maan den zijn binnengestroomd en nog zullen binnenstroom'en, te behandelen krijgen. Dr. CHAIM WEIZMANN, de leider der Zionistische beweging onder de Joden VERSCHILLENDE BERICHTEN Valsche oormerken Ambtenaren van de Crisis Varkens- centrale zijn te Alphen aan den Rijtn. een belangrijke vervalsching; v.an oormerken op het spoor gekomen, waaraan een veehouder aldaar zich bleek schuildig te maken. Het was den ambtenaren opgevallen dat de veehouder veel meer biggen hield dan hem door de Crisis Varkenscentr.ale waren toegewezen. Al deze biggen wa ren .van oormerken voorzien. Nu drijven weliswaar de veehouders op kleine schaal in deze oormerken handel, maar het aantal biggen, dat bij den boer op het erf rondliep was toch zoo groot, dat de daarvoor benoodigde oormerken onmogelijk alle van anderen koinden zijp overgenomen. De merken werden daarom eens wat nauwkeuriger bekeken en daarbij bleek, dat de letter eenige afwijking vertoon den van die in de blikken onderschei- dingsteekens, welke door de Varkenscen trale worden verstrekt. Het vermoeden lag dus vloor de hand, dat hij de oormerken voor Zij'n biggen zelf fabriceerde en dit vermoeden werd al spoedig bewaarheid toen de ambtena ren een houten tang vonden, welke de man spieetaai tot dit doel had vervaar digd. Met behulp van een spijker waren in de tang de hoodigie gaaltjes gesla gen, welke tesamen de letters vormden, die de boer voor de merken noioidig had. De varkens, die aldius met des veehou ders „eigen merk" prijkten, Zijn in beslag genomen. Tegen hun baas is proces verbaal opgemaakt. Te ver in zee gewaagd Gistermiddag bemerkten eenige men- schen op het strand te Wassenaar, dat twee personen zich te ver in zee hadden gewaagd en in gevaar verkeer den. Kort daarop ging de reddingsbri gade in zee, teneinde het tweetal op het strand terug te brengen. Men wist het 10-jarige dochtertje van de familie C. uit 's-Gravenhage in bewusteloozen toestand op te pikken, doch haar oom, den 27-jarigen M. uit Rotterdam, in wiens gezelschap zij vertoefde, kon men. niet lOntdekken. Met vliegtuigen van Ypenburg, welker assistentie werd verzocht, werd de om geving afgezocht, doch men heeft M. niet gevonden, zoodat als vaststaand moet worden aangenomen, dat hij is ver dronken. Rumoerige verpachting Maandag verpachtte notaris Van Wér- k)um te Heinkenszand voor de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente te B o r s e l e 39 perceeien bouw- en wei land, het overgroote deel voor f 100 per ha. Enkele perceefen brachten meer op tot f130, andere, minder goede grond f50 pier ha. Vermeldenswaard is, dat het bij deze verpachting niet altijd even rus tig is toegestaan. Het was een publieke verpachting, zooals was aangekondigd. Enkele vorige pachters moesten dan ook hun grond laten aan audere bieders, die hooger bod deden, dan zij. Een van de oude pachters protesteer de er heftig tegen, dat zijn perceel weide waardoor hij tot f102 de ha. bood, in den roep werd toegewezen aan een ander die f 104 bood. Hij beweerde, dat ldïe« ander de pacht had opgejaagd en dat hij DOOP VAN PRINSES IRENE in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Het ligt in het voornemen van H.H.K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard de doopplechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in September ini de Nieuwe i Kerk te doen houden. Het ligt i n de bedoeling deze doop- i plechtigheid te doen samenvallen met 't I bezoek, dat H.M. de Koningin, het Prin- selijk Paar en Prinses Beatrix de vol gende maand aan de landshoofdstad zul len brengen een bezoek, waarvan de datum nog niet officieel is vastgesteld. Met de in het bijzonder voor Amsiter- dam zoo verheugende gebeurtenis van dezen doop in de Nieuwe Kerk, wordt een uitzondering gemaakt op den regel, dat een Oranje in de residentie het doop sel onvangt. Voor 'het overgroot© deel van de leden van ons vorstenhuis speelde zich de doopleehtigheid immers te 's-Gra venhage af en dat wel meestal de Groote of St.-Jacobskerk. daar hij steeds het gepachte naar ge noegen van d'e pachters had onderhou der, recht had op weder-inpaohten. De 1 ander echter meende te moeten opmerken, dat men hemt 't perceel diende gunnen, waar 't 'n publieke verpachting gold en hij ais solide bekend stond. Het werd erg rumoerig, toen de notaris be kend maakte, dat het bestuur over deze kwestie zou beraadslagen en dan de be slissing zou maedeelen. Na dit overleg igepfeegft te hebben, deelde de notaris mee, dat het bestuur besloten had, de weide aan den ouden pachter te gunnen voor een bedrag vain f80 per ha. Dit wekte nu de veront-f waardiging van den hoogsten bieder en van talrijke annwezigen op, schrijft de! M.C. Men was het niet eens met den' notaris, waar deze beweerde, dat het bestuiur zijn beslissing nam, omdat de pachtksmer een pacht van f104 te hoog zou vinden en dus zich genoodzaakt ge voelde den ouden pachter, die op één na het hoogste bod deed, dat ook te hoog zou gevonden worden doior de pachtkamer, de weide toe te wijzen voor den billijken prijs van f 80 per ha. Toen gaven verschillende aanwezigen aan hun verontwaardiging uiti|n,g, daar zij ook te veel hadden moeten bieden om het thans bij hen in pacht zijnde te houden, doordal anderen opgeboden had den. Daarin bracht het bestuur echter geen verandering, omdat, zoo zei de no taris, die de pachten door de pachtkamer niet te hoog zouden worden geacht. Het bieek echter, dat verschillenden, die zich nu ook gedupeerd achtten, bij de paèht- kame.- zouden protesteeren. Auto tegen een boom gereden Gistermiddag is op den Meppelerweg te Steemwijk een auto uit Arnhem, welke op weg twas naar Makkum, met groote snelheid tegen een boom gereden, waarbij twee van de inzittenden ernstig 1 werden gewond. De auto, welke bestuurd werd door den heer Draaisma uit Arnhem, wilde 1 een rechts van den weg stilstaanden vrachtauto passeeren oip het moment, dat van de tegengestelde zijde een vracht auto naderde. De heer Draaisma kon met zijn auto nog juist tussehen de beide wagens door manoeuvreeren, doch door dat hij te scherp naar rechts uithaalde, sloeg zijn auto tegen een boom. In den auto zaten behalve de be stuurder. mevrouw Draaisma, haar 30-j. zoon én 25-jarige dochter en een lo geetje. De laatste drie liepen slechts schaafwonden op. De heer en mevrouw Draaisma waren er evenwel slechter aan toe. Beiden kregen verwondingen aan het hoofd en werden in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Heerenveen gebracht. t Betonmolen omgevallen Tijdens h^t betonstrooien voor een werk, dat te Zalk door de aannemers firma Schrale en Co., te Zwolle, voor het rijk wordt uitgevoerd, is Dinsdag morgen een der pooten van een beton molen uitgegleden met het gevolg, dat twee arbeiders onder het neerstortende werktuig zijn terecht gekomen. Een der arbeiders, J. v. d. Berg uit Hattemer- broek, werd niet ernstig gewond. Hij kon, na ter plaatse te zijn verbonden, naar huis worden vervoerd. De andere arbeider. J. Heideveld uit Hattemerbroek, liep echter ernstige inwendige kwetsuren op. De man is ini zorgwekkenden toe stand per boot naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. Geen voorrang verleend Gisterochtend zijn op den rijksweg on der Ridderkerk een vrachtauto en een personenauto met elkaar in boitsing gekomen doordat de bestuurder van de vrachtauto den personenwagen geen voor rang verleende. De vrachtauto kwam uit de richting Dordrecht en stak plotseling den verbindingsweg naar Waalhaven over. De chauffeur van den personenwagen, die uit de richting Rotterdam kwam, kon een aanrijding niet meer voorkomen en beidie wagens vlogen op elkaar in. De inzittenden van de Roitterdamsche auto: de 45-jarige heer J. H. Bos en diens 67- jarigen schoonvader J. J. Smit, .beiden uit IJmuiden, worden ernstig gewond. Onmiddellijk word geneeskundige hulp in geroepen. Drie geneesheeren waren spoe dig ter plaatse. De slachtoffers, die zware 'hoofdwonden hadden opgeloopen, werden naar 'het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd. De heer Bos is tijdens het ver voer overleden. 11.1 I -- - Bg? MMIMI Oeconomie en Financiën De débacle van Mendelssohn en Co. Het is moeilijk ioim in de affaire Men delssohn Qot., welke tot oen debacle van igroiote afmetingen dreigt uit te groeien, een vaste lijin te ontdekken. De gepubliceerde erediteurenlijst heeft slechts één zijide van (d'e zaak in het licht gesteld, want duister blijft de positie miet betrek king tot de activa. Uit niéts is n.l. ge bleken, dat er op eenig gedeelte van het privé-vermiogein van den overleden dr, Mannheimier beslag werd gelegd-. Dit zou er lop kunnen wijizen, dat het particuliere verimiogen reeds in de activa en passiva werd verwerkt, en imen vraagt Zich dan oiok af, of dr. Mannheimier wel licht een imieer of minder gnopte schuld bijl 'zijln firmia had. In dat geval zou de post debiteuren van twijfelachtig ge halte kunnen blijken. De verplichtingen van de firma bedroe gen geen 217 Imillioen, maar bijkans 300 mill. Het is nog niet opgehelderd', waar- o!ml de uit de overdracht van schatkist wissels voortvloeiende verplichtingen ten aanzien van de verlenging slechts Pro Memorie, en wel tot een bedrag van tussehen de 50 en 60 millioen werden •opgegeven. Men kan dit enorme faillissement slechts Zien als het resultaat van een fantas tische speculatie van dr. Mann heimier persoonlijk, en daarom is het wel zeer te betreuren, dat Nedarlandscbe bankinstellingen zich voor eenige mede werking daaraan hebb'en willen leenen. De Fransche banken, zoo werd uit Pa rijs gemieid, hebben over het speculatieve karakter niet willen praten, teneinde 'minister Raynaud niet in Zijn plan nen tot Conversie van de Fransche staats schuld te dwarsboom'en. Niet alleen te Parijs, m'aar oiok te Londen, bleek men de transacties van dr. Mannheimier al geruimien tijd te doorzien. Commentaren bemiddelingsge ruchten over de Danziger kwestie Prinses Irene wordt in September in Amsterdam gedoopt Het financieele debacle van de firma Mendelssohn Co De actie tegen den toegangsweg tot de Thoolsche brug Engelsch verkeersvliegtuig brandend in zee gestort Droog vrij warm weer Zon op: Zon onder: 17 Aug. 4,46 19,21 Maan op: Maan onder: 17 Aug. 8,01 20,03 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogw aterLaagwater 17 Aug. 4,11 16,23 9,20 21,51 Zweefvliegrecord De Nederl. zweefvliegers, die deel uit maken van het zweefvliegkamp op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, uit welke deelnemers de definitieve ploeg voor de zweefvliegwedstrijden van de Olympische Spelen te Helsinki wordt gekozen, verrichten steeds betere prestaties. Dinsdag deelden we mede, dat het Nienhuis gelukt was het Neder- landsche afstandsrecord te verbeteren. Dit record heeft slechts een bestaón vaneen dag gehad, doordat O. Koch met de PH 80, de „Minimoa, gisteren een uitstekend geslaagde doelvlucht naar St. Quentin maakte, hetgeen een afstand van 240 Kilometer is. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Op initiatief van de Ned. Spoorwegen is een commissie ingesteld uit den ANWB de KNAC, den Bond van Bedirijfsautohou- ders en de Vereeniging voor Veilig Ver keer te Amsterdam, waaraan nog de Bond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer zal worden toegevoegd, voor de bevordering van de veiligheid op de on bewaakte overwegen. De Ned. Spoorwe gen hebben een bedrag van f5000 ter beschikking gesteld van deze commissie voor propaganda-doeleinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1