ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 14 AUGUSTUS 1939 ZffRIKZEESCIff COUftAHT WAARSCHUWING. De Kern ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden 11.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. Jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf oent. Verschijnt dagelijks. TeL No. 32. - Giro 137677 ■■■OPGENt^^H 11707.,-ie&« h i Directeuri A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J, KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 14109 ADVERTENTIEN: ven 1—4 regels 80 cant, van 4 regels en daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uw De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de Commissaris van Politie van den Justitiedienst, 1-afdeeling, aan het Centraal Bur. van Politie te Rotterdam, er in verband met de tallooze verzoeken om inliohtingen aangaande de SPAARCREDIET-INSTELLING „DE ONDERLINGE", thans Mathenesserweg 110 te Rotterdam, de aandacht op, dat het hier sleohts betreft een op 1 Juni 1939 ingegane naamsverandering van het 8PAARCREDIETKANTOOR van M.VAN WEERDEN, voor welke onderneming reeds meermalen is gewaarschuwd, zoowel in het Alg. Politieblad als per politie- radio-omroep. Aangezien de groote bladen advertenties van of vanwege VAN WEERDEN wei geren, is hij op de gewestelijke en plaat selijke pers aangewezen. Voorzichtigheid blijft dus geboden. De Burgemeester, SCHUÜRBEQUE BOEIJE. ONDER DEN SCHIJNWERPER valt het licht van de projectielanjtaarn van de Europeesche politiek op de as, die gesmeerd loopt en wier actie, in zake Oost-Europa, gelijk gericht wordt, zooals uit de beschouwingen en schaar., sche mededeelingen omtrent de minister conferentie in SalzbUrg en Berchtesgaden blijkt. Inmiddels is Ciano weer al te Rome teruggekeerd, na zich van zijn zen ding te hebben gekweten. In Romeinscne kringen neemt men ten aanzien van de besprekingen tusschen Ciano en Von Rib ben trop te Salzburg een zeer gereserveer de houding aan. De besprekingen zouden vooral betrekking hebben gehad op zeer algemeene onderwerpen. Men zou zich vergissen, zeggen, de Italianen, door te denken, dat het resultaat „een# onheil spellende beslissing of een vreeselijke intrigue" zou zijn. Deze kringen wenschen in de conferentie te Salzburg niet an ders te zien dan een bij eenkomst der ministers van büitenlandsche zaken op een omweersachtig oogenblik in den in ternationalen toestand. Intusschen ontkent men niet. dat het vraagstuk-Danzig uit voerig besproken is. Het schijnt echter, dat geen practische besluiten genomen zijn. Het vraagstuk is, zoo zegt men(, „in vreedzame sfeer" bestudeerd en men is voornemens „de natuurlijke oplossing" te bevorderen. Er is aanleiding tot het vermoeden, dat de Italiaansche regeering in overleg met de Duitsche het volgende betoog tot de democratische landen en de meaning: der wereld wil gaan richten: „Wij noo-- digen U uit tot een grondige en practi sche herziening van een kunstmatig en gevaarlijk statuut, zoodat de hulpbronnen kunnen worden verdeeld naar gelang van ieders behoeften. Daardoor zou in Euro pa een duurzame en gezonde vrede ge vestigd worden. Als ge deze laatste po ging tot saneering van Europa verijdelt, neemt ge de verantwoordelijkheid voor de onvermijdelijke gevolgen op U". De „Excelsior" schrijft: „Het is het groote spel der Sudeten-Duitschers, dat herhaald wordt. Dat spel echter verrast Europa niet meer, omdat men zich re kenschap geeft van het diepgaande ver schil tusschen den «toestand in 1938 en dien in 1939. De kansen zijn niet meer ten gunste van de aanvalspolitiek. Men moet overigens niet de mogelijkheid uit sluiten, dat de leiders te Berlijn en Rome te elfder ure verstandig worden en be sluiten, hun> eischen van het territoriale terrein, waar ze niet te verwezenlijken zijn, over te brengen op het economi sche plan, waar ze besproken, zoo niet geheel bevredigd zouden kunnen worden". Tegenover de uitlatingen van de Fran- sche pers moge als tegenhanger de Ita liaansche worden aangehaald. De „Relazioni Internationale" schrijft, na te hebben gezegd, dat de terugkeer van Danzig tot het Rijk een uitgemaakte zaak is, dat Polen zich alleen dan als onafhankelijke staat kan blijven ontwik kelen, (indien het op Duitschland ver trouwt en een politiek voert, welke pa rallel loopt met die van de spil. Doet het zulks niet, vertrouwt helt op vreem de hulp, m.a.w. zet het zijn tegenwooit dige politiek voort, dan kunnen de mo gendheden van de spil dat niet toleree- ren en zal deze Poolsche politiek zelf moord-politiek blijken te zijn. De exis tentie van Polen is voor Europa niet volstrekt noodzakelijk. Daar bijl een conflict niet alleen Dant- zig, docb iaok de kwestie van de Duitsche minderheid! in Polen en van het vroe- Sir REGINALD DRAX, chef van de Britsche militaire delegatie te Moskou King Hall bestrijdt Goebbels per advertentie Nieuwsbrief IV mocht nie worden gepubliceerd De „Daily Telegraph" bevat een adver tentie die een geheele bladzijde beslaat en waarin Stephen K i n g-H a: 11 zich tot dr. Goebbels richt- Naar aanleiding van de klacht dat de 'Britsche pers Goebbels' antwoord op1 zJijm 'brieven niet heeft ge publiceerd, schrijft King-Hall, dat hij er prijs op stelt dat zijn ïandgenooten Goeb bels en diens standpunt kennen. Daarom heb ik, aldus King Hall, iop mijn eigen kosten ruiinite gekocht in dit blad om u de publiciteit te geven die gij verdient. Tekstueel laat hij in de advertentie Goebbels' bekende antwoord op, de Britsche propaganda volgen. Dit antwoord, aldus King-Haill, zal meer doen onn de oogen van het volk van Groot-Brittannië te openen vopr den aard van de meeningen waaraan jgjij en de andere mazileiders uiting geven dan iiets dat ik kan schrijven. Op bw brief heb ik slechts één com mentaar, zooi vervolgt King-Hall. Gij zijt zooi voorzichtig geweest het feit weg te laten dat ik in mijn Duitschen brief de waarschijnlijkheid betreurde, dat als er een nieuwe oorlog uitbrak de con sequentie van het opgewekt hebben van oorlogshartstochten zou Zijn een wraak zuchtig verdrag, aan de overwonnenen op'g©leg|d en dat ik verwachtte vervolgd te zullen worden omdat ik zou puiten Voor een edelmoedig verdrag. In ruil voipr deze publicatie verboekt King Hall dr. Goebbels volledig! Zijn Duitschen nieuwsbrief no. IV te publicee- ren, die in weerwil van alle bemoeiiogem van de Gestapo, de censuur, de kwartz- lampen enz. thans in Duitschland cird,ui- leert". Waarom hebt gij, aldus King' Hall, de Duitsche pers verboden mijn nieuwsbrief In O'. 4 te publiceeren? Het onderwerp is eenvoudig. Ik geef tekst en uitleg in den vorm van woordelijke aanhalingen uit officieele Duitsche verklaringen, die met vernietigende duidelijkheid toonen waar om Wij het vertrouwen hebben verloren in de waarde vain de nazi-beloften. Ik heb, zoo) besluit King-Hall zijn brief a.a'n „Dear dr. Goebbels", uw brief ge reproduceerd opdat ieder hem ka,n lezen Reproduceer np den mijnen als gij durft. Het zul u niets ,aan contanten kost-en als gij dit doet maar ik gieef toe dat er andere Consequenties zouden kunnen Zijn. Hoogachtend, Stephen King-Hall. Zon op: Zon onder: 15 Aug. 4,42 19,26 Maan op: Maan onder: 15 Aug. 5,13 19,06 Nieuwe Maan 1,43 gere Duitsche gebied in Polen (waar op men reeds het woord „mozaïkstaat" toegepast ziet, igelijik vroeger op Tsje- cho-Slowakije placht te geschieden) ac tueel zouden wiorden, vereisdht de Itali- aansch-Duitsdhe solidariteit, op welker to taliteit bijtijds ide nadruk wordt gelegd, ook bijtijds afspraken voor deze moge lijkheid en het spreekt van zelf, dat daaïbijl nogal wat komt kijken. Te ver onderstellen, dat er verschillen van be- belang zouden bestaan, is op het oogen blik kinderspel, doch er valt stellig nog veel te regelen. SNELTREIN ONTSPOORD Toegeschreven aan moedwil De Southern Pacific is bij de brug over de Humboltrivier (V.S.) ontspoord. Er zijn tot nu toe Zestien dooden en dertig gewonden. De verongelukte trein is de „City of Francisco", de luxe-sneltrein, welke in minder dan 38 uur van Chicago naar de westkust rijdt. De machinist van den verongelukten trein heeft verklaard dat op het oogen blik, dat hij de brug over de Humbolti rivier opreed, de rails, welke vermoede lijk waren losgemaakt, onder het ge wicht van de locomotief weken. De ma chinist kon den trein niet meer tolt staan brengen, aangezien hij reed met een snel heid van 80 K.M. per uur. Dertien van de zeventien wagens ontspoorden en de restauratiewagen werd in de rivier ge- j worpen. Het ongeluk geschiedde midden in den nacht op een verlaten plaats in een rots achtig gebied, waar moeilijk hulp te ver leunen was. Na een onderzoek ter plaatse heeft reen 'hoofdinspecteur van de spoorwegen verklaard, dat het ongeluk van de Sou thern Pacific-express zonder twijfel moet worden toegeschreven aan r moedwil en moorddadige bedoelingen. Een rail van 36 voet was 10 c.M. naar binnen gelegd, doch aangezien "het electrische contact niet verbroken was, merkte de machinist niets. Vier uur tevoren, was nog een trein ongehinderd over hetzelfde spoor ge- 1 reden. JAARBEURS TE UTRECHT 5-14 September Wederom! troept de Kon. Ned. Jaar beurs de Bakenmlemsdhen op iom naar de Jaaibeuirs te Utrecht te gaan. Thans geldt de oproep <een najaarsbeurs: de een en veertigste jaarbeurs, die van 5 tot en toet 14 September wordt gehouden Deze jaarbeurs 1939 beloioft voor den handel een belangrijke beurs te wor den, 'Zoowel wat betreft het aantal deel nemers als de verscheidenheid van keuZ© Alle groepen, welke aan de najaars- beurzen plegen deel te nemen, zullen wederom' vertegenwoordigd Zijn. Het algemieene jaarbeursgedeelte 'be vindt 'zich in hoofdzaak op de verdie pingen van de uit drie gebouwen be staande complex jaarbeursgebouwen, in een deel van het parterregöd©elte dier gebouwen, in ieen deel van de nieuw'ö Beatrixhai en op een gedeelte van het terrein Vredenburg. Als speciale af deelingen nemen die©l: Nederlandseh-Indië, een Belgische sec tie, een Duitsche sectie, een groep Uit vindingen ien Voorlichtingsdiensten. Het agrarische jaarbeursgedeelte be vindt zich in de parterre-zalen van het tweede ien derde jaarbeursgebouw', de verbindingshal naar de Beatrixhai, een •groot gedeelte van de Beatrixhai, een groot tijdelijk paviljoen en op het ter rein Vredenburg. Voorts is aanwezig fa stal met stamboekvée, een stal met paar den en een paviljoen voor het pluimvee VERSCHILLENDE BERICHTEN Kist met kruiken en kannen in het net Toen de Arnemuidensche visscher L. SOhroevers Vrijdagmorgen in het z.g. Westgat ter hoogte van Burgh aan het garnalenvisschen was kwam hij! tot de ontdekking, dat er iets bijzonders in zijn net terecht was gekomen. Het liet zich moeilijk ophalen. Nadat het ten slotte gejukt was, bleek een zware houten kist in het net te liggen. Aanvankelijk dacht de visscher erover de kist weer over boord te gooien, maar zijn knecht raadu de hem aan eens te zien wat erin zat. De kist werd stukgeslagen en men vond er 32 gave aarden voorwerpen in, n.l' schotels, kruikjes en kannen van Marok- kaanschen of Spaanschen oorsprong. Nauwelijks 'was de Arnemuidensche vis scher in de haven van Veere teruggekeerd' of als een Ipppend vuurtje verspreidde het nieuws van zijn vangst zich door het stadje. Toeristen bekeken de v|0jndst en weidra boden zijl tegen elkaar op. Schroe- vers koos echter de wijste partij;, deed niets van de hand', en besloot de voor werpen eerst door een vakkundige t© laten taxeeren. Volgens sommigen kun nen de voorwerpen afkomstig zijn van een van de twee schepen, d.e tijdens de Fransche revolutie in het Westgat zijn gezonken. Het beste examen onder de moeilijkste omstandigheden Op h©t departement van Economische Zaken is de zilveren medaille, welke mi nister Steenbierghe had uitgeloofd voor het beste 'examen algemieene handels kennis voor het middenstandsdiploma krachtens de Vestigingswet kleinbedrijf uitgereikt. Een voorwaarde was daarbij, dat 't examen onder de moeilijkste om standigheden moest zijn afgelegd. De gelukkige, wien deze eer te beurt viel, de heer Egbert van Dijk uit Schou werzijl (Gr.), werd met zijn verloofde door dien leider van de afd'eeling midden stand van het departement, dr. W- L. Groeneveld Meijer, ontvangen. Namens den minister, die buitenslands vertoeft, reikte de heer Groeneveld Meijer met enkele woorden de medaille over. Hij' wees daarbij' op de noodzakelijkheid van vak- en handelsonderwijs 'en op het feit, dat de middenstandsbonden humtaiak direct begrepen hadden. Een groote or ganisatie is in het leven geroepen om goed en goedkoop middenstandsonderwijs te geven. Dit jaar hebben 13.000 can- didaten het examen afgelegd. Hierover worden door 'de bonden en de examina toren uitvoerige 'rapporten uitgebracht die doen zien, hoe allerwegen goed ge studeerd en serieus gewerkt wordt. In het voorjaar heeft de minister van Eco nomische Zaken een zilveren medaille uitgeloofd vtopr dengene, die onder d'e moeilijkste otmlstandigheden het beste examen aflegde. Het was geen gemak kelijke taak uit de 13.000 caindidiaten een keuze te doen en het speet spr., dat niet meer medailles konden worden uitge reikt, want er waren Verseheidenen, die onder dezelfde moeilijke omstandigheden goede cijfers hadden- behaald. De keuze is tenslotte gevallen opi den heer Van Dijk', voor wiens doorzettingsvermogen spr. zejde groot respect te hebben. Hij was ier zeker van, dat hij in het bak kersvak, waarvoor hij het examen heeft afgelegd, evengoed zal slagen. Met de gehikwenschen van den minister reikte spr. tenslotte de fraaie medaille aan den gelukkige suit. Auto tegen een boom gebotst Zaterdagavond is op, den Havelterberg tusschen Steen wijk' en Meppel een personenauto), bestuurd door den heer De Vries ;uit Leuwarden, door tot dusver onbekende oorzaak tegen een boom ge botst. pe wagen werd totaal vernield. In de auto zaten, behalve de heer De Vries, zijn echtgenoot© en zes kin deren, idie b'iji de familie te Leeuwarden hadden gelogeerd en thans op den ter,ug- Het Poolsche vraagstuk komt meer en meer op den voorgrond Howard Hughes over den Oceaan met een Boeing Stratoliner Zijn vrouw vermoord en het lijk in een hutkoffer verborgen De 41e jaarbeurs wordt dit jaar van 5 14 September gehouden Jac. van Kempen Zaterdag te Bloemendaal ter aarde besteld Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 15 Aug. 2,27 14,49 7,55 20,27 weg naar Meppel waren. Alle acht in zittenden werden gewond, de heer en mevrouw De Vries en vier der zes kin deren zoO' zwaar, dat zij in het Diaco nessen hu is te Meppel moesten worden opgenomen. Rijtuig door personentrein gegrepen Zondagochtend omstreeks half acht is te Mierla-Hout (N.-B.) op den onbe- waakten overweg bij wachtpost 37 een rijtuig door een personentrein uit Hel mond gegrepen. De vijf inzittenden, de landbouwersknecht B. en vier bejaarde boerenvrouwen werden uit het rijtuig ge slingerd. B. en twee der vrouwen kwa men er met eenige schrammen af. De twee andere vrouwen (waren er erger HOWARD HUGHES OVER DEN OCEAAN In een Boeing Stratoliner De Amerikaanscbe vlieger-filmproducer Howard Hughes zal vptlgens berichten uit Parijs weer een recordvlucht gaan maken Vorig jaar heeft Hughes de werell verbaasd doen staan dpor Zijn vlucht omi de wereld in recordtijd met de Lock heed S. E. 14, genaamd' de „World Fair 1939" in (ruim drie dagen en 19 uur. Thans heeft -de vliegende filmproducer het plan opgevat |0imi het record over het traject New York-Parijs te breken door in 'minder dan twaalf uur het traject over de Atlantische Oceaan te overbrug gen. Van deze poging zal Hughes dan tevens de eerste stratosfeervlucht piv©r den Oceaan maken. Voor dit doel heeft de Amerikaan een geheel nieuw toestel uitgezocht, dat speciaal is ingericht voor het vliegen in de stratosfeer, nl. de Boe ing 307 stratoliner. Het gnopte viermoto rige Iandvliegtuig, dat speciaal voior het stratosfeer-verkeer ,is ingericht. Alleen het feit reeds, dat Howard Hug hes met de Boeing-stratodiner gaat vlie gen, mag belangwekkend worden ge noemd. Zijn toestel immers is het eerste dat de Boeing-fabrieken hebben verkocht van de serie 307- vliegtuigen. Met twaalf van deze machines is Boeing destijds blijven Zitten, nog Vóór de eerste ma chine had pnoefge vlogen, daar de aan vankelijke bestelling wegens geldgebrek van den opdrachtgever niet door kon gaan. Dit is ook de oorzaak geweest, dat de KLM voor dit vliegtuig belangstelling ging toionen, wamt er stonden twaalf van deze toestellen gereed om binnen zeer korten termijn te warden opgeleverd. Het ontzettende pingeluk met de Boeing te Seattle, waarbijl twee bekende NedOrlan- lamders het leven verloren, had echter HOWARD HUGHES ten gevolge, dat de Nede'rlamdsc'be be langstelling verdween. f Dit behoefde echter niet in te hou den, dat het vliegtuig niet deugde, want het ongeluk gebeurde tijdens een proef vlucht onder omstandigheden, welke men in de luchtvaart nimmer aantreft. Maar aan den anderen kamt valt te begrijpen, dat de luchtvaartmaatschappijen zich wel tweemaal bedachten, alvorens een vlieg tuig met een voor het publiek zoo kwa den ireuk, te bestellen. Thans heeft Hug hes een van deze twaalf machines gekocht Het Vliegtuig is ingericht voor het vlie gen in de sub-stratosfeer. Een druk-apparaat houdt de lucht bin nen op 6500 mieter zioodanig, dat in de cabine dezelfde luchtdruk heersciht als op 3000 mieter. Hughes schijnt dan ook het plan te 'hebben, om' tijdens de oceaan- vlucht een hoogt© van 8 tot 9000 meter te houden, zopdat (hiji in rustige luchtlagen terecht komt, waar de steeds verande rende en sterke winden niet meer van invloed Zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1