ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 OPGENOl mtoKzascm courant De Kern ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel, No. 32. Giro 137677 1707 - JS80 Directeur) A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 14101 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels efl daarboven 20 cent p. regeL Reclames 40 cent p. regel. Bi) contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur H.H. CORRESPONDENTEN verzoeken we geen pnogramimla's van de komende feestelijkheden op te zienden, daar deze mededeelingen feitelijk1 adver tenties zijn en dus in een andere rubriek thuis hooren. Berichten over de feeste lijkheden zelve worden natuurlijk wel verwacht. DE REDACTIE. ONDER DEN SCHIJNWERPER blijve den stralenbundel gericht op den stormhoek van Europa, op Danzig en ommelanden, dat volgens Förster, de gouwleider van de niet vrije Vrije Stad, naar Duitschland zal terugkeeren, hoewel de datum der heimkehr nog in den schoot der toekomst, of in het brein van den Führer ligt verborgen. De strijd om Dan,- zig is overgebracht op economisch ter rein, waardoor zie scherper toegespitst wordt. Zoo heeft Polen, als wecrWraak tegen de stelselmatige belemmeringen van zijn douane-inspecteurs in de uitoefening van hun functies, besloten zijn inspec teurs uit de Amado margarinefabriek te Danzig terug te roepen en de kunstboter voortaan als buitenlandsch goed te be handelen. Als antwoord op dezen maat regel heeft Förster te kennen gegeven, dat Danzig nu wel eens zou kunnen overgaan tot hiet openstellen van de grens voor goederen uit Oost-Pruisen. CHODACKIi de Poolsche commissaris in Danzig heeft over deze margarinepolitiek ge confereerd. Het i,nvioerverbod zal alleen worden opgeheven, indien ie Poolsche douane-inspecteurs in Danzig de gelegen heid krijgen hun taak naar behooren te kunnen vervullen. Het toezicht van de Danziger douane ambtenaren op het verkeer met O os Ij- Pruisen is zonder twijfel slecht geweest anders zou er niet zooveel wapenmate riaal in de stad zijn gekomen. De Polen hebben daarom meer inspecteurs aange steld en de Danzigers klagen daarover. Tenslotte heeft Polen als pressiemiddel het invoerverbod van margarine uitge vaardigd. Het Statuut van de Vrije Stad Danzig geeft Polen het recht, goederen van alle soort vrij uit te voeren en in te voeren. Danzig valt krachtens dit Statuult ook binnen de Poolsche douane-grenzen. De douane-diensten, die een administratieven eenheid vormen, zijn echter toevertrouwd aan de ambtenaren van de Vrije Stad, maar geplaatst onder de controle van de de oentrale administratie van de Pool sche douane. De Poolsche regeering neemt, met Pool,- sche inspecteurs, die zijn toegevoegd aan het personeel van Danzig, deel aan het toezicht op den douanedienst. Een be paald percentage van het totaal der in komsten der Poolsche douane (het ge bied der Vrije Stad en Polen omvat tend) wordt aan Danzig toegewezen. Een vrij gecompliceerde situatie, die bijl kwa den wil tot groote moeilijkheden aan leiding geeft. Polen beheerscht als ach terland de economische positie van Dan zig: het laat dat, voorloopig nog op ba- perkte schaal, voelen. Berlijn overweegt thans blijkbaar Danzig aan het Poolsche douane-toezicht te onttrekken en vrijheid voor den invoer van Duitsche goederen op te eischen. Dit zlou feitelijk neerko men op de economische inlijving van Danzig bij het Derde Rijk. Als voorlopp,- ster vag de politieke inlijving? Er valt een duidelijke verscherping in de alge- meene situatie te Danzig waar te nemen. DE KABINETSCRISIS De besprekingen van jhr. De Geer Het eenige, dat in het tegenwoordige stadium der kabinetscrisis aanleiding tot beschouwingen geeft, is de reeks be sprekingen van den heer De Geer. Als samenvatting diene het volgende over zicht: De Minister van Staat heeft, na door H.M. de Koningin te zijn ontvangen, ge- coinfereerd imiet jhr. iir. O'. C- A. van Lidt de Jeude, Minister van Waterstaat. In den loop van den dag heeft hij langi- 1 durige besprekingen gevloerd, eerst met den voorzitter der Vrij'z. Democratische i Tweede-Kamerfradtie, jmlr. A. M. Joekes, i om zich vervolgens naar het Ministerie vain Binnenlandsche Zaken te begeven, waar overleg met Minister Van Boei jen is gepleegd. 's Avonds heeft jhr. De Geer te Zijpen hiuize het Soc. Dem. Tweede Kamerlid dr. J. van den Tempel ontvangen. Dit bezoek heeft van half adht tot ongeveer negen iuUt giedumrd. In Haagsche politieke kringen neemt men aan, da.t al deze besprekingen voor alsnog van informatieven aard zijn, mlaar niettemin met een event,u,eele opdracht tot kabinetsformatie i,n verband 'moeten staan. Het is namelijk mogelijk, dat jhr. De Geer oriënteerende gesprekken voert om de sfcemlming te peilen ten opzichte vian een kabinet op breede basis. Direct rijst dan de vraag of van zulk een kabinet, dat uiterlijk eesnige gelijke nis zioiu vertoornen met de breede basis- ministeries-Colijn van de jaren 1933 tot 1937, de sociaal-democraten wel ©f niet deel zfulle'n uitmaken. De besprekingen met dr. Van den Tempel wijzen er in ieder geval op', dat aan een 2eer breede samenwerking wordt gedacht. Zoiu het werkelijk komen tot een ruime coöpera tie, dan Zou de te benoemen forimfateur voor angloge moeilijkheden komen te staan, als dr. Colijn ondervonden heeft tijdens zijn conferentie met de zes frac tieleiders. RONDOM SOESTDIJK Dr. de Groot ten Paleize Donderdagavond omstreeks acht uur heerschte er nogal wat drukte rondom het pal'eis te Soestdijk. Men zag Prins Bernhard uitrijden en vriji spoedig weer terugkomen. Nog ©enige andere auto's reden het hek binnen; daarin waren de heeren de Jonge van Ellemeet en Dedel gezeten. Omstreeks negen uur was het mmidj- dels volkomen rustig geworden ten pa leize. De Prinses had zich toen reeds ter ruste begeven en kort daarna trok ook H.M. zich in haar vertrekken terug. Dr. de Groot was dien avond ten pa leize. De verpleegster. Trijntje Boonstra, vertoefde gisteren nog in de kraaminrich ting van Bronovo in Den Haag; om streeks half elf dien avond is zij echter per hofaulo te Soestdijk aangekomen. H.M. de Koningin had hiet voornemen zich vanochtend naar Dien Haag te be geven Tn verband met de nog steeds niet opgeloste Kabinetscrisis, maar Zij heeft de conferentie laten afzeggen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Rechercheur gewond Vijftien fietsende jongedames uit Utrecht, die op weg Iwlaren naar het theehuis! „Het Bluk", wilden den Rijksweg te L a- rein (N.-H.) oversteken. Op dat pogen- blik naderde een rechercheur vain dé Amfsterdam&che politie, de heer T. van Zwam imiet zijlrt |mk)t|Oirrijiwliel uit de rich ting Baarn. Een 13-jarig meisje, dat voor aan het groepje wielirijdsters reed, had het rijwielpad reeds verlaten om! den weg ovèr te steken; de piverigen iwlaren op het rijwielpad van hun fietsen ge stapt. De meisjes riepen haar vriendin netje toe, hard diopir te rijden, doch in plaats hiervan reed ihet meisje terug, met het (noodlottig gevolg, dat de motorrijder, die op het laatste iqogenblik het kind trachtte te ontwijken, de im'adht iqver het stuur verloor en met zijn 20-jarige op de duo gezeten diochter tegen den weg sloeg. Hevig blioedend bleven zij' liggen. In zorgwekkenden toestand moesten de beide gewonden naajr het Sint Jams Zie kenhuis te Laren worden overgebracht. Onder houtstapel bedolven Donderdagmlorgeh tegen half 'zeven had den het 17-jarige meisje Stevense en het 20-jairige meisje Korstanje beiden uit Rilland, bij1 de conserven-fabriek van Westrate te Kr a bben d ij ke plaats ge- noimten lojp een wagen met een stapel hout, tioien plotseling een hooge stapel hout die er naast stond begon te ver schuiven en over belde mieisjes heen viel. Op haar hulpgeroep kwamen arbeiders toesnellen, die de meisjes onder het hout vandaan haalden. Hoewel de meisjes bij kennis waren en uiterlijk geen ernstige wonden vertoonden, bleken Zij' geheel ge voelloos en verlamd "2 zijn. Vooral het oudste meisje scheen in ernstigen toie- stand te verkeeren. Ongetwijfeld hadden beiden min of meer zwaar inlwfendig let sel bekoimlen. D|0kter Nieuwenhuijzen wiens hulp dadelijk ingeroepen was, deed de Imleisjes per ziekenauto naar het zieken huis te Bergen op Zoom1 vervoeren. Het ongeval is waarschijnlijk te iwlijiten aan het feit, dat de meisjes op' een 'zeil Zijln gaan zitten dat over den hoogeni stapel hout heenging en dat deze daar door in beweging bracht. De 20-jarige A. Korstanje is Vrijdag morgen in het ziekenhuis aan de 'be komen verwondingen overleden. Opgravingen in 't verdronken land van Reymerswaal Gedurig worden pogingen in het werk gesteld om uit de verdronken landen van Zuid-Bevela;nd waardevolle voorwer pen ai it te graven. Deze strook grond, welke tot de niet verpachte gromden be hoort, komt imiet laag water geheel droog. Nog duidelijk zijn de fundamenten der kerk van 0'ud-Kr,aibbendijke zichtbaar, al hoewel reeds in 1530 ondergeloiopien en na een wederindijking in 1595 voor igjöed in de golven verdwenen. Enkele per sonen gaan nu geregeld met de spade er opi uit om dicht bij' de fuindamlenlten der groote geboulwem opgravingen te doien. Dieze week zag een der gravers zijn! werk beloond door het vinden van een mooie gave ouderwetsche kruik van grijze kleur en duidelijk handwerk. De letters van de fabriek zijn goed te lezen, wellicht ook de naam v.an den ouden eigenaar. De vierling De vierling in Hengelo blijft uiteraard de belangstelling trekken, al respecteert ieder zooveel mogelijk het verzoek van burgemeester, ouderpaar en dokter, om de grootst mogelijke rust om en in het huis te bewaren. Alleen uit het drukke bezoek van de post is af te leiden, dat er wat bijzon ders in hiet huis aan de Frans Halsstraat te Hengelo is gebeurd. De stroom van felicitaties is Zooi groot dat de vader uren noodig heeft om brieven, kaarten en telegrammen te le zen. Deze komen van heinde en verre', Zoowel van particulieren als van ver- eenigingen. Ook uit zich de belangstelling in meer daadwerkelijken vorm. Kinderkleertjes, zeep, vruchten enz., een formidabel kren tenbrood naar oud Twentsch gebruik, het zijn alle zaken, die in groote hoeveel heid binnenkomen en natuurlijk gaarne worden geaccepteerd. Zuster Bonga, tot dusver werkzaam in het Algemeen Ziekenhuis en een des kundige op het gebied van kinderver zorging. heeft haar arbeid aangevangen. Moeder en kinderen maken het uit stekend. Het vierde kind ligt afzonder lijk, omdat het wat extra.-zorg noodig heeft. De directie van de fabriek, waar de heer Pijlman werkt, heeft door ex;- tra-vacantie den vader van de vierling in de gelegenheid gesteld, de vele zog gen en werkzaamheden in het huis te helpen verlichten. KORT EN BONDIG De Nederlamdsche Wiepen Unie heeft besloten, behalve Cor Wials vipor den strijd om het wer e ld kamp io, en- schap 100 km achter motoren te Mi laan (26 Aug.—3 Sept-), alsnog pf te vaardigen den renner Bosland met als ganglmaker Wiersimia, terwijl Bakker als reserve wordt meegenomen. Een stel lage, gebruikt bij' den boiuw van een betonnen brug in een kalksteenigboevje bij Wüpipertal (Duitschland) is ingestort, waardoor een aantal arbeiders meege sleurd werden. Men heeft reeds zes lijken te voorschijn gebracht, terwijl vin de vijf levend bovengebrachte arbeiders vier zwaar gewond zijn. De Belgische minister van Defensie heeft bepaald, drat kolonels, die bij een Vlaamsch regiment wenschen te worden ingedeeld, dit jaar een cursus in de N ed er 1 an ds ch e taal moeten volgen, welke vier 'mlaanden zal duren. Daarna mogen dez'e officieren twee maanden in Nederland vertoeven of een proeftijd van twee maanden in Jhr. mr. D. J. de, Geer f formateur De regeeringspersdienst meldt: H.M. de Koningin heeft hedenmorgen ten Paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen den Minister van Staat, jhr. mr. D. J. de Geer en hem de opdracht gegeven tot vorming van een nieuw kabinet. Jhr. De Geer heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. een Vlaamsch regiment doorimiaken. De Poplsche pers meidt uit Danzig, dat per vliegtuig een tweede groep poli tieke vluchtelingen uit Danziiig naar Berlijn is overgebracht. Deze personen Zouden van hoogverraad beschuldigd war den en naar Berlijn overgebracht worden om zich voor hel Diuitsche hooggerechts hof te verantwoorden. Tusschen Tien tsin en Peking zijn 150 dorpen met een bevolking van 50.000 zielen over stroomd, als gevOlgi van het door breken der dijken van de Zijrivieren van de Haiho. Op verscheidene plaatsen on dervindt het treinverkeer vertraging. Tien tsin is voor verkeer gesloten. Door vonken van de locomotief is nabij' Va lencia brand ontstaan in een goederen wagen van een personentrein. Toen door het ontploffen van 50 flessehen azijn zuur de vlammen huizenhoog oplaaiden, ontstond onder de reizigers een paniek. Een deel hunner sprong uit den trein; waarbij1, naar tot dusvier kon worden; vastgesteld, 'zes personen werden ge wond. i LUCHTVAART Kapitein Koppen verlast den dienst Kapt. G. A. Koppen, die de laatste paar jaren command an t-Vliegschaol w|ajs op Sioiesterberg is als vlieger afgekeurd en zal, naar het Utreohtsch Dagblad meldt dien militairen dienst om gezondheidsre denen verlaten. Het is een onzer luchtvaart-pioniers, een onzer bekwaamste vliegers, een der kameraden uit den „goeden ouden tijd", die hiermede uit het praetische vliegers- leven verdwijnt. Niet uit de luchtvaart. Niet uit de be weging zelf. Daarvoor is Koppen nog veel te vitaal; daarvoor hangt hij' lal te zeer met zijn heele ziel aan die lucht vaart, die hij1 heeft helpen groot maken. In 1916 werd hij reeds instructeur bij de LuchtvaaiTtafdeeling. Grcioite bekendheid kreeg Koppen in 1927 doioir Zijn tezamen imiet Frijn® en Ellemian, de laatste ais meoa.no vlucht imiet de Postduif naar Indië. Niet de eerste vlucht als zoodanig, maar wel een die voioir goed den autoriteiten de ciogen opende voor het belang ©ener postverbinding dour de lucht. Later is Koppen nog tweemalen naar Indië geweest. Eerst bij' de KNILM wlaar hij' eerst lijnvlieger was en later eed leidende positie kreeg. Later noig eens onder kapt. de Ruijter van Steveninck bij1 de luchtkarteering van de Nieuw Guinea expeditie. Tweede vlucht van de K.L.M. naar Zuid-Afrika De KLM Zal bij1 voldoende deelneming dit najaar wederom een bijzondere vlucht uitvoeren naar Zuid—Afrika. De reis- duur is teruggebracht tot 4 dagen. Bij1 de vlucht van de Reiger in December van het vorige jaar, welke zes dagen; duurde, is namelijk gebleken, dat 4 dagen zeker voldoende is. Het vertrek uit Am sterdam is vastgesteld op 27 October. Het verblijf in de Unie zal vier weken duren* Verscherping van de algemeene situatie rondom Danzig Toenemende spanning tusschen Hongarije en Slowakije gevreesd Dr. de Groot en Zuster Boonstra gisteravond op Paleis Soestdijk Het generaal appèl der NCRV in het Stadion van Feijenoord Opening Rusthuis in Zierikzee wordt in Maart 1940 verwacht Plaatselijk regen, kans op onweer anldtakLetij C. J. J. VERTON Cooos Maoronen Gevulde Heeren 5 cent 6 oent Krentekoeken, Bolussen en Cadetjes Verschillende Koekjes Paneer Soezen Croquetten VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Barometerstand van hedenmiddag 2 uiur: Zon op: Zon onder: 5 Aug. 4,26 19,45 Maan op: Maan onder: 5 Aug. 21,21 9,59 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 6 Augustus. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Reddingius. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Valeton (Doopa- bediening). Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10.30, Leesdienst en 6.30 ure Ohr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn (oude tijd) Leger des Heils (Poststraat) 10 kapt. F. G. Kremer, 3,30 Openluoht- werk 't Groentje, 7 Openl.werk 't Luitje en 8 ure, kapt. F. G. Kremer. Gerei. Gem. (St.-Domussfraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd) Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd) Op 29 November vangt de terugreis aa|n en op 2 December is het gezelschap te Schiphol teruggekeerd. De vlucht zal worden uitgevoerd met een Douglas DC-3 vliegtuig. Het vliegtuig zal waarschijnlijk onder eo'mlmiaindia staan van den heer Blaak, de heer Brinkhuis gaat als tweede be stuurder Imee. Er is plaats vopr 11 passar giers; vier hebben thans vopr deze vlucht geboekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1