ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE DONDERDAG 13 JULI 1939 OPOEN< Z1ER1K2EESCHÏ COIIRAMT De Kern ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden f 1.50, buiten Ziierikzee f 1.80 1767-1080 Voor het buitenland p. jaar 110. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 Directeur I A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 14082 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 oent, van 4 regels eni daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt thans wederom het licht op het Verre Oosten en wel in vterb(ain!£$ met de kolmende Britsch-Japanneesohe besprekingen, welke dozer dagen defini tief schijnen te zullen doorgaan. JIn een voor-conferentie zijn vertegen woordigers van de Japanneesche minis teries van Buitenlandsche Zaken.', Leger en Marine het eens geworden over de positie, welke Japan bij de komende on derhandelingen zal innemen. Naar gemeld wordt, zou Japan als uitdrukkelijke voor waarde voor het begin hiervan eischen, dat Etngeland in de Chineesche kwes-t tie een absoluut neutrale houding zal aannemen. Van Engelsche zijde legt men er den nadruk op dat, indien het Japanneesche kabinet omvangrijker kwesties aan de orde stelt dan die van de blokkade te Tientsin, de onderhanidelingefa geen succes kunnen hebben. De Britsdhe re- geering, heeft noch z'elf den wanisdi. noch de volmacht van andere miog«nid-< heden om de omvangrijker eisdhen van» de Japansche generaals tot samenwer king bij1 den inval in China te Vbeaprekep. Inmiddels zet Japan zijn actie, zoo wel tegen China als tegen de vreemde mogendheden voort. Zoo hebben de Ja-' panneesche autoriteiten o.a. aangekondigd dat zij van plan zijin tegen drie nieuwe havens in China militaire operaties te» beginnen en den onderdanen, en sche pen van andere mogendheden verzocht zich voor dien tijd terug te trekken. Het betreft hier drie havens in de pro vincie Foekien ten Noorden) van Sjanghai. Voorts worden ook te Tsinan, de hoofd stad van de provincie Sjantoeng, anti- Britsche maatregelen getroffen. Chinee sche kooplieden mogen hun voorraden Engelsche goederen wel uitverkoopen, maar zij hebben de waarschuwing ont-- vangen, dat nieuwe voorraden; in beslag, zullen worden genomen. De voornaam ste Britsche goederen, die daar worden verkocht, zijn stukgoederen, sigaretten en) petroleum. Te Tsingtao is tengevolge van de anti-Britsche incidenten' een Britsch oorlogsschip aangekomen. Ook in Japan zelf komt de antl-Brit- sche stemming herhaalde malen tot uiting waartegen de regeerimg maar w^i® schijnt te kunnen' of te willen doen;, Iejdere telegraafpaal te Tokio is met anti-Britsche leuzen bedekt. Luidruchti ge patriottische vergaderingen worden verwacht, maar er worden ook betoo gingen Igieorganiseerd door de gemeente-' besturen en volgens de opvatting zijn deze betoogingen spontaan. Toen den woordvoerder van den dienst van buitenlandsche zaken werd gevraagd of de regeerimg het waarschijnlijk acht te, dat ongebreidelde agitatie zou bij dragen tot het slagen der besprekingen kon hij slechts antwoorden, dat de eonu tnoöle op dergelijke actios bij' het mn nisterie van buitenlandsche zaken be rustte..., Hoe „spontaan" de betoogingen ook mogen zijn, toch weet iedere Japannees dat hetoogingen, welke niet de goedkeu ring kunnen wegdralgen va'ni de regee rimg, iflet geoorloofd zijn en in het bij zonder niet in oorlogstijd. In een laind als Japan, waar alle openbare uitingen worden gecontroleerd, beteekent het toe laten van zu/ke agitatie vrijwej, dat deze agitatie ook wordt goedgekeurd. ZjOfu de regeerimg aarzelen het beslis send woord te spreken om een einde aan de campagne te miaken, dan doet zij dat waarschijnlijk, omdat er achter die campagne elelmienten staan, die te imiaohtig zijn. De politieke actie van Japan bepaalt zich op het «ogenblik echter slechts tot een bespreking, welke te Tsingtao aami den gang is over een nieuwe, onder Japamneeseh toezicht staande centrale Chineesche regeering in het bezette igie- bied met Wang Tsjing-Wei aan het hoofd Deze laatste zou reeds verklaard hebben, dat hij bereid is de verantwoor delijkheid op zich te nemen ojmi China: te redden, indien hiertoe nog een weg over gebleven is. Hoewel men in officieeie kringen uiting geeft aan de hoop, dat de onderhandelinr, te Tokio met succes zullen worden be kroond, neemt de openbare meaning, gezien de feiten, hierover evenwel nog de grootst mogelijke reserve in acht. Bulgarije sluit zich niet aan bij de spil Toenadering tot Joego-Slavlë Kiosseiwanov, de Bulgaarsche minister president, is heden te Sofia; teruggekeerd. Hoewel men in sommige kringen na het communiqué over de besprekingen te Ber lijn den indruk had gekregen, dat Bul garije op het punt stond 2ich bij de spil aan te sluiten, wordt verklaard, dat deze indruk geheel oi n j u i s t is. Ten stelligste wordt ontkend, dat eenig pact is onderteekend. Men wijst er op, dat Bulgarije geen afstand kan doen v(anl zijn neutraliteit door zich bij de spil aan te sluiten en zOo heeft het Bulgaarsche publiek ook het communiqué opgevat, dat dezer da gen te Bied werd gepubliceerd na de besprekingen van Kiosseiwanov met Cinoar-Markowitsj, den Joego-Slavisch en minister van buitenlandsche zaken. De pers legt er den nadruk op, dat de eco nomische 'bétrekkingen tussehen' Bulgarije en Joego-Slavlë verder zullen worden ontwikkeld en velen gejooven, diat dit alleen kan beteeken en, dat de twee re geeringen besloten hebben' eventueel een douane-unie tot stand te brengen. Dit zOu de eemig© manier zijn, om de vrij; onbelangrijke economische betrekkingen tussehen de twee lenden te on(twikkelen en het zou Bulgarije en Joego-Slaviië in staat stellen hun belangen tegejttover de groote mogendheden krachtiger te Ver dedigen. Moesjauov, de president van de Bul gaarsche Kamer wordt begin volgende week te Londen wierwacht voor een be zoek van een ,dag of acht. Op het pro gram staan o.a.- 'besprekingen over eco nomische mogelijkheden. De Britsch -Japanneesche besprekingen Craigie heeft onderhoud met Arita De woordvoerder van het Japanneesche ministerie vani buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat omtrent de agenda der komende Britsch-Japansche besprekingen pas een beslists ing zal worden ge nomen nadat ambassadeur Craigie een onderhoud met minister Arita Zal heb ben gehad. De Britsche ambassadeur zal Arita waarschijnlijk de volgende week ontmoeten. Heden komt het Japanneesche kabinet in een speciale zitting bijeen om de bij de komende Britsch-Japamneesche bespre kingen te volgen gedragslijn vast te stellen. Nadat de keizerlijke goedkeuring voor het te nemen besluit van het kabinet is verkregen zal de regeering dan gereed Zijn om de besprekingen te beginnen'. Te Hankau dreigt blokkade Japanneezen dreigen met afsnijding van den toevoer De mogelijkheid van een blokkade van de Fransche concessie te Hankau is toegen.om e n, daar de Fransche con sul de eischen van. den Japanneesch-ge- zinden gemeenteraad in verband met het op 8 Juli door de Fransche autoritei ten uitgevaardigde verbod een pro-Ja- pannieesche optocht te houden, heeft af gewezen. In zijn antwoord zeide de Fransche consul dat niet hij maar de burgemeester van Hankau zich moest verontschuldigen, daar hiji de Fransche autoriteiten niet te voren vaim de parade op de hoogte heeft gesteld en verlof wilde hebben den stoet door de Fransche cojmoessie te laten trekken. Een ambtenaar van den Chineeschen gemeenteraad heeft in 'n intervieuw ge zegd, dat indien geen voldoening zou worden ontvangen de water- en elektri citeitsvoorziening van de Fransche con cessie zouden worden afgesneden en ook andere toevoer zou worden belemmerd. De woordvoerder van het Japannee sche leger te Tientsin heeft verklaard, dat een eventueele blokkade van de Fran sche concessie te Hanikau geen invloed*' zou hebben op de houding van Japan ten opzichte van de Fransche concessie te Tientsin. De woordvoerder gaf te ken nen dat er geen enkel verband bestaat tussehen den toestand te Hankau en te Tientsin. Zon op: Zon onder: 14 Juli 3,56 20,15 Maan op: Maan onder: 14 Juli 1,35 17,44 De Kon. Nederlandsche Middenstandsbond in 1938 Geleidelijke opleving geconstateerd Verschenen is het jaarverslag van den secretaris van den Kon. Ned. Midden standsbond over het jaar 1938. waaraan het volgende is ontleend De heer L. de Groot, secretaris van het verslagjaar (thans bondsvoorzitter) herinnert aan de weinig gunstige voor uitzichten, 'economisch zoowel als orga nisatorisch, in den aanvang van het jaar 1938. Thans wordt met voldoening ge. 1 constateerd, dat door ingrijpende maat regelen niet alleen het evenwicht tus sehen inkomsten en uitgaven hersteld! werd, doch bovendien een gezonden grondslag voor verderen uitbouw van den KNMB, verzekerd werd. Een krachtig beroep wordt gedaan op groote 'offervaardigheid en daadkracht, pm door hechtei samenwerking de organi satie bij haar opgang te steunen. Naast krachtige, doelbewuste leiding is vooral een groote activiteit en een op gewekt leven in de verschillende ver takkingen noodig, wil de bond zijn taak naar behooren kunnen verrichten. Van daar dat het hoofdbestuur niet mocht volstaan met het herzien' van de mate- rieele grondslagen, doch het ook tot zijn taak rekende om, waar noodig, te acti- veeren; in af deelingen, districten, vak organisatie^, Amjo's, alsmede in de ver schillende organen van den bond. Voor deze activeering zijin bereids de noodige voorbereidingen getroffen en de aanvan kelijke medewerking is zeer bevredigend, beter den bij de ledenwerfactie. Het jaar 1938 gaf in den bond een geleidelijke opleving te zien. De eco nomische vooruitzichten van het midden- j standsbedrijf zijn hier en daar wel iets, maar toch nog niet noemenswaard, ver- beterd; de druk van de nog immer on- 1 zekere internationale verhoudingen doet zich alom gevoelen. De winkelbedrijven' lijden onder verminderden kooplust en weinig verbeterde koopkracht, de am- bachtsnijveren zien reikhalzend uit naar stijging van aantal en bedrag der nog schaarsche opdrachten, de dienstverlee- ningsbedrijven gevoelen zich niet minder in een gebied van windstilte. I Wat de reg«*arinq deed I Het contact met de verschillende de- I partementen wordt van groote beteeke. nis genoemd. Immers door persoonlijke bespreking met de betrokken' hoofdambi- tenaren kan dikwijls spoedig gunstig re- 1 sultaat worden bereikt terwijl de voort- i durend in' omvang toenemende en steeds ingewikkelder wetgeving wederzijds de behoefte doet ontstaan om over de prak tische uitvtoerimg rechtstreeks van ge dachten te wisselen. Het spreekt vanzelf, dat de aanraking met het Depaartement van' Economische Zaken het meest veelvuldig en intensief was. Immers, daar worden de middem- standsbelangen in uitgebreiden zin be handeld lam behartigd door de afdeeling Middenstand onder leiding van den ad ministrateur, den heer dr. W. L. Groe- neveld Meijer, die als steeds van zijn groote daadwerkelijke belangstelling voor middenstandszaken blijk gaf. Op zeer aan- f gename en vruchtdragende wijze is met j dezen Hoofdambtenaar samengewerkt. evenals met diens plaatsvervanger, den I heer H. de Vos. Het geregeld contact tussehen 't hoofd van deze Departements-afdeeling en de directeuren van' de bureaux der drie Mid denstandsbonden in den vorm van pe riodieke conferenties over actueele be langen werd voortgezet. Dat daarbij voor al de Vestingswet-Kleinbedrijf telkens weer aan de orde kwam, behoeft geen' betoog. Van groot belang wanen ook de ver trouwelijke conferenties met het toit dit Departement behoorende Bureau inzake de voorhereiding der voedselvoorziening in oorlogstijd. Vooral tijdens de Septem ber-crisis is het nut van! dit overleg duidelijk gebleken. De mlddenstandsopleiding Inzake de organisatie van de midden standsopleiding en -examens werd ook regelmatig overleg gepleegd in de Cen trale Commissie voor het Handels- eni Vakonderwijs, welke heel wat moeilijke problemen heeft opgelost. In deze com missie, waarvan dr. Groeneveld Meijer voorz. is, is oiok met het Departemient' v. Sociale Zaken in de commissie van con tact inzake de verstrekking van goed- koope levensmiddelen) en goederen aan werkjoozen en ondersteunden, alsmede ipi de Commissie voor Werkverruiming re- gelmatig contact onderhouden. De Vestigingswet Onder dien titel: „Wetgeving" wordt stilgestaan bij verschillende wetstoepas singen, waarvan o.m. genoemd worden het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen, het al gemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondememersovereenkomsten, de wijziging van de Tabakswet en Om- zetbelastingwet, de nieuwe wetten be treffende toestanden bij oorlogsgevaar en natuurlijk de Vestigingswet Kleinbedrijf, waarvan wordt gezegd „Het jaar 1938 zal voor den Midden stand 'zeker bekend staan als het jaar, waarin door de Regeering met krach tige hand de Vestigingswet-Kleinbedrijf werd uitgevoerd. Niemand heeft gedacht, dat het Departement vani Economische Zaken met zulk een groote snelheid de wet tot leven zou brengen. Met man ien macht heeft de afdeeling Middenstand van het Departement aan de voorbereiding van' tijdelijke vestigingsver boden ieni algemeene maatregelen van be stuur gewerkt, alsmede aan de controle op de naleving en toepassing der wet. Meer dan tien branches zijn thans in de werking der wet begrepen en voor andere is de voorbereiding ver gevorderd'. Dit is een ommekeer in de houding van de overheid t.a.v. den middenstand, een verandering ten goede. Tevens is na eeni" jaar wel gebleken, dat een tech nische herziening van deze wet nood zakelijk is". Als bijlagen 'zijin aan het Jaarverslag toegevoegd de jaarverslagen van het Jeugdbestuiur, van het Standsbestuur )en van het Vakbestuur 'eni van de „Con tact-Centrale van de drie Nederlandsche Middenstandsbonden?'. AANBESTEDINGEN D© Rijkswaterstaat heeft aanbesteed h©t uitvoeren van bagger werk in en voor de vludhthavens te Dinteloioird en in den Stoiofpolder aan het Zijpe. Laagste in- schrijfster was de Baggerimaatsdhappii' Bos en Kalis te Sliedrecht vioior f13,500. De Britsch-Japanneesche be sprekingen zullen dezer dagen plaats vinden Ook Hankau wordt door een blokkade bedreigd Bulgarije sluit zich niet aan bij de at-mogendheden Komt de haven van Trlëst voor 2 jaren aan Duitschland Dr. H. Colijn opnieuw als Kabinetsformateur aangewezen Droog weer Barometerstand van hedenmiddag 2 uiur: Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 14 Juli 12,33 5,49 18,26 GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER! Het is nu W'eer toeristentijd j En al wat rijden kan dat rijdt; De auto's en motoren1 gaan Met groote snelheid langs de baan, j Men is eens uit en men geniet En langs de wegen klinkt het lied 1 j Men denkt zelfs niet aan lijfsgevaar I En menig rijder grijpt dan naar Het glaasje. Dan wordt de tocht weer voortgezet Doch er wordt minder ópgelet; Men maakt zooln mooien langen toer Helaas: de Dood ligt op de loer En waar hij ka,ns ziet op zoo'n dag, Daar slaat hij onverwachts zijn slagt Zijn buit is vaak ontzettend groot; Dat dankt hij aan zijn bondgenoot: Het glaasje. Ik zal in het vervolg drie maanden gevangenisstraf eischen tegen iedereen, 'die onder invloed van drank is. Zes maanden die iemand aanrijdt, waar door deze licht gewond raakt. Negen maanden die iemand aanrijdt wanneer de daad den dood ten gevolg© heeft. (Officier v. Justitie Almelo) De tocht, die vreugdevol begon En die zoo heerlijk worden kon Vindt dan opeens een tragisch eind: Verdriet en leed dat wordt en schrijnt, Een huisgezin dat met één ruk Gestort is in het ongeluk, Het ongeluk dat men voorkwam Als men slechts niet zijn toevlucht nam Tot 't glaasje. Al komt de man die schuldig is Dan ook in de gevangenis, Al is aan rechtsgevoel voldaan, Daarmee is 't leed, dat is ontstaan, Nog niet geheeld en dat idéé Drage ©Ik bestuurder met zich mee Als hij geplaatst is achter 't stuur En hij verlangt te kwader uur Naar 't glaasje. J. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1