ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 3 JULI 1939 OPGENOï ZIERlKZElSCKi COUOAKT FRANS MURK - Pedicure De Kern ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden f 1.50, büiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. Giro 137677 1797 - ?08Ö Directeuri A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIER1KZEB 95STE JAARGANG No. 14073 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels ent daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER Voor Voetbehandeling valt deZer dagen speciaal het licht op de redevoeringen welke verschillende vooraanstaande Engelsche politici hebben uitgesproken. Zoo voerde Zaterdag oud-minister Eden het woord over den internationalen toe stand, waarbij Tiiji o.m. verklaarde, dat de vooruitzichten voor de onmiddellijke toekomst ernstig, ja zelfs gevaar lijk zijn, maar toch nog niet hope loos, al achtte hij een oorlog nog niet onvermijdelijk. „Evenwel", zoo ging hij Voort, „ben ik er van overtuigd dat wanneer men in het buitenland begrijpt dat Groot-Brittannië vastberaden is, er geen oorlog zal komen". Spreker herinnerde verder aan de rede van Lord Halifax welke het geheele En gelsche Volk onderschrijft en toejuicht; en legde er den nadruk op dat er ini Engeland geen aarzeling zal zijn tegen over bedreigingen, noch concessies ge geven Zullen worden jegens het gewield. Hij besloot met te wijzen op de on metelijke mogelijkheden welke de toe komst biedt en welke naar hij vertrouwde het Britsche Volk onder een vastberaden] en krachtig leiderschap even snel Zal grijpen als te eeniger tijd in Zij(n lange en trotsehe geschiedenis. In denzelfden geest, zij het dam de eerste in ietwat krassere bewoordingen, spraken de Minister voor de Voorraden, Burgin, Chamberlain en Sir John; Simon. Dat er bij het Engelsche Volk zelf ook ernstigen wil bestaat de bestaande moei lijkheden en geschillen langs vreedzamen weg op te lossen blijkt wel uit de op roep aan het Duitsche volk, welke de Britsche Labourraad, die het vakvereeni- gingscongres en de Labourpartij verte genwoordigt, heeft uitgewerkt en waarin er bij de arbeiders van alle landen op wordt aangedrongen, dat zij er aandrang op zullen uitoefenen, dat de geschillen worden geregeld door rede en niet door oorlog. Onder het opschrift: „Waarom elkander dooden?" vraagt de oproep: Waar ligt de verantwoordelijk heid voor den huidigen toestand? emj gaat dan verder: „Sommigen uwer zeg gen wellicht, dat de vrede in Europa bedreigd wordt, omdat Duitschland door vijanden omsingeld wordt, die uw land willen vernielen en het economische le ven van het Duitsche volk onmogelijk willen maken. Dat is een slechte, v a 1- sche voorstelling ien uw Minister van propaganda weet dat. Het Lsjuist, dat vele Europeesche volkeren 'zich nauw aan eengesloten hebben tot zelfverdediging. De Britsche arbeiders hebben bij de re geering aangedrongen op het aanvaarden van deze politiek, niet om Duitschland te benadeelen, maar om den vrede in de wereld te behouden door succesrijke agressie onmgoelijk te maken. De gebeurtenissen, die geculmineerd zijn in de brute inneming van Tsjecho-Slo- wakije hebben ons er van overtuigd dat de regeering niets minder ten doel heeft dan overheersching en knechting van ge heel Europa. Het bekende proces van oorlogsvoorbereiding, leugenpropaganda en opgedreven verontrusting wordt tegen Polen in het werk gesteld. Gij moet het feit onder oogen zien, dat wanneer dit voortgaat, het resultaat oorlog zal zijn. Voor ons '-alleen is boter beter dan kanonnen, maar waar wij ons niet aan kunnen onderwerpen is, dat wij zouden worden afgeperst en bedreigd door Zelfzuchtige dictatoren. Wij kunnen niet voortgaan met concessies te doen aan dictatoren onder hedreiglng met geweld. Alleen door vreedzame samenwerking kunnen wij een gelukkige, veilige en voor spoedige wereld opbouwen. Verre van uw land te willen omsingelen om het te verpletteren, noodigen wij u uit om u aan te sluiten bij den ring. Reuter verneemt, dat deze boodschap van Labour aan het Duitsche volk draad loos uitgezonden zal worden door som mige geheime zenders op het vasteland. Tevens zal zij' worden verspreid door geheime organisaties, die gezegd worden in Duitschland te bestaan. DE TOESTAND TE DANZIG Kalmte en spanning De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat de toestand te Danzig in de afgeloopen 24 uur niet is gewijzigd, hoewel de spanning blijft. Nog steeds' komen in grooten getale Duitsche „Tou- risten" te stad binnien, doch de houding! van de Poolsche autoriteiten blijft kalm. De Poolsche regeering is Zeer tevreden zitting doorloopend eiken dag. over de verzekeringen, welke zij van de Britsche regeering heeft ontvangen. Verder wordt gemeld, dat op Duitsch gebied langs de corridor het graan rijp of groen wordt gemaaid >en dat in allerijl prikkeldraadversperringen worden, opge richt Een ieder neemt nauwkeurig de be velen welke zoowel aan Duitsche als aan Poolsche zijde zijn gegeven tot het ver mijden van ook de kleinste incidenten, in acht. De toestand is uiterlijk kalm, doch de spanning blijkt uit de massa iini de ka zernes samengepakte mannen en het dril len van de nieuw aamgekomenen, het opstellen van luchtdoelgeschut op deni bisschopsheuvel, het koortsachtig bouwen aan barakken en versterkingen en het in i het geheim gedurende den nacht aan brengen van munitie. In Poolsche krin- 1 gen beweert men even wei, d at men alles weet en met vertrouwen aif kan wachten, terwijl de nationaal-socialistgn verklaren, dat zij geen duistere bedoelingen hebben. Dr. A R. Zimmerman overleden Bekend internationaal figuur In den ouderdom van zeventig jaar is Zondagmiddag op Zijn buitenverblijf te Velp, waar hij juist dien dag was teruggekeerd, plotseling overleden dr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam en oud-volken bondscommissaris van Oostenrijk. Dr. Zimmerman werd op 19 Jan. 1869 te Amsterdam geboren. Na het gymna sium aldaar te hebben doorloopen, stu deerde hij aan de universiteit te Leiden in de rechts- en staatswetenschappen. In 1894 promoveerde hij toit doctor, waar na hij gedurende twee jaren als commies werkzaam was ter provinciale griffie van Zuid-Holland. Van 1896 tot 1899 was dr. Zimmerman gemeente-secretaris van Dor drecht en vervolgens tot 1906 burgemees ter van deZe stad. In dit jaar volgde 'zijn benoeming tot burgemeester van Rot terdam. Aan het einde van 1922 werd dr. Zim merman benoemd tot commissaris-gene raal van den Volkenbond te Weenerï, waar hij tot taak had de Oostenrijksche financiën te saneeren. In April 1923, toen hij deze functie definitief aanvaardde, vroeg hij tevens ontslag als burgemees ter. In 1926 tylerviel het ambt van com- miissaris-generaa1]diaar de Volkenbondis,- bemoeiingen met Oostenrijk in dot jaar afliepen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Brand door petroleumlamp Terwijl de falmiilie verdiept was in het kaartspel is Zondag, koirt n,a middernacht brand ontstaan in een woping in, de tweede Leliedwarsstraat te Aimister- dairn, in het hartje van de Jordjaan. Nplg Voordat de hevig ontstelde bewoners de petroleumlamp, die in de onmiddellijke nabijheid der kaartspelers Was ongeval len, overeind k|oinden zetten, vloeide de brandende petroleum reeds (over de tafel en over den vl|o)er en voordat mien zich goed kjoin realiseeren Wat er gebeurde, stond de kalmer in yotlle vlam'. Met zeer groote 'moeite slaagde men er in drie noig zeer jooge kinderen rasp'. Van 5, 3 en ip/2 jaar veilig op straat te brengen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen sloegen de vlamlmen reeds naar buiten. Van de eerste verdieping kon niets WOrden igered. De kinderen van het zoio Zwaar ge troffen igezim de mlan is werkloos, terwijl niets is verzekerd werden bij buren liefderijk opigenoimlen. De brand weer id ie het vuur imlet twee stralen 'be streed slaagde er spoedig in den brand te blusschen. Droevig verkeeriongeluk Op den Velperw'eg te Arnhem) is Zondaiglmiddag een verkeersongeluk ge beurd, waarbij1 een vader imiet zijn twaalf jarig dochtertje het leven hebben ver loren. De vijftigjarige 'wielrijder F. J. Osterop uit Arnhem1, die zijh 12-jarig dochtertje achter op1 de fiets had, werldl op het kruispunt Oiude Velperweg. bij het over steken doioir een autobus van de Gelder- sche Traimlweg Maatschappij gegrepen en tegen den grond gesmakt. Zoowel de vader als zijn dochter liepen ernstige verwondingen aan het hiopfd op en wer den in bewiusteioiozen toestand per zie kenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhemi overgebracht. Benige uren na aan komst Zijn beiden daar overleden. Paard veroorzaakt ongoval Zondagmiddag neecl op het Zuideinde te Hoogwoud (N.H.) een miet een paard bespannen wagen. Het dier, dat blijkbaar schrok van een witten Imtuur, maakte hierbij een zijsprong, met het gevolg, dat een passeerende motorrijder, de 23-jarige timmerimtan D. WiedSjk uit Aartswoud door een der lemioenen van den kar 'wierd getroffen, waardoor hij van zijn voertuig werd geslingerd en miet het hoiofd itegen een hek opvloog. De rnlan bleef bewiusterloios liggen. Twee dokters, die spoedig ter plaatse wiaran, constateerden een sehedelfraotuur en een bloeduitstorting in de hersenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd, Waar hij in den loop van den avond is over leden. I'M; NEDERL. HEIDE-MAATSCHAPPIJ Afdeelirig Zeeland Op het stadhuis te Zier ik'z'ee ver gaderde Zaterdagvoormiddag! de afdee- ling Zeeland van de Nederj. Heide Maat schappij', onder presidium' van Jhr. m'r. A. F. C. de Casemlhroot, die, ma opening, onmiddellijk het 'woord gaf aan den bur gemeester vain Zierikzee, Jhr. mr. J. Scihuurbeque Boeije, onder-voorzitter van de afd. Zeeland, die namens het gemeen tebestuur, het gezelschap binnen de oude veste aam de boorden van de Schelde Welkom) heette en memoreerde, dat het misschien Vreemd klinkt, dat wij' op de vette zeeklei aan de oevers van |de Schelde, Wiaar geen stuk heide te beken nen is, laat staan te ontginnen is, im een nauw 'Contact imlet de Ned. Heide Mij. staan. Maar, imlen ziet het meer in het leven, dat zich uit groot0 tegenstellingen vaak de meest sterke logica ontwikkelt. En dat is oiok hier het geval. Het is hiermede gegaan als met zoioiveel andere dingen in tijden van crisis en, verschui ving, Het oorspronkelijke doel van de Heide Mij. werd verruimd en, instede van zich te beperken tot het in cultuur brengen van woeste gronden, vanv heide en iniloeras, met het aanleggen van bosch- standen, werkt de Heide Mijl. over drachtelijk gesproken als polderjon gen mede bij het egaliseeren van gron den, het indijken van polders en schor ren, 'waaraan ons Zeeuwsdhe land zoo rijk! is. 1 1 S Toen te Zierikzee de werkloosheid een blijvend karakter begon aan te nemten, voerde men aanvankelijk in eigen beheer een aantal werken uit. Om verschillende redenen is deze methode verlaten en nan de Ned. Heide Mij., Welke in den loop der jaren ook op dit gebied een zeer groote 'ervaring had opgedaan, 'werd! de uitvoering opgedragen. Ongeveer 4 jaren Werk ik aldus spr. ambtelijk -met haar saimlen en het is mij een groot ge noegen jo)m', en ik spreek ook namens de wethouders, te mogen zeggen, tot groote voldoening en wiederzijldsc'he waar deering. En juist daarom doet het mij zoiOn genoegen, dat er een onderafldee- limg van Uwe Maatschappij in Zeeland is opgericht met een behoorlijk aantal leden. Men ziet U thans niet als uit voerder, imiaar als organisatie ten alge- mleenen nutte, welke naast den harden, arbeid ook het 'wetenschappelijke tot zijn recht laat kom'en. Spr. stelde het daarom zeer op prijs, dat Zierikzee ais eerste de jonge afdeel ing ontvangen en begroe ten mag en dat spr. als burgemeester officieel de gelegenheid heeft zijn waar deering te uiten ten opzichte van het werken en streven van de Ned. Heide Maatschappij, welke ondanks afwezigheid van bosch en heide, een levend bestand deel in ons midden is. In het bijzonder richtte 2.EJ.A. 't Woord tot den heer Houtzager, adj. directeur der Heide Mij. We hopen U straks, aldus besloot spr., de werkelijkheid te mogen laten zien, het Schouwen, dat vjopr ons, die (daar leven en werken, welke jaargetijde het is, steeds even imlopi is, het vlakke land imiet zijn kroon van duinen in, het Westen, Wiaar landbouw en veeteelt de bronnen van bestaan Zijln, 'wlaar het jagende mo derne leven met zijn centralisatie en nor malisatie den mensch nog niet tolt zij'n slaaf gemaakt heeft. Waar de dijken ons beschermen tegen het Water, onzen vriend die bij wijlen ook onze geducJhtste tegen stander kaP zijn. Ik hoiop1, dat Uw! tocht naar 't Sclhouw- scbe land voioir U een excursie mag wor den, welke bij' U de herinnering achter laat niet alleen aan een dag van prak tische aardrijkskunde, waarop U van het eene naar het andere werd gesleept, imaar vooral aan een streek, wiaar hard voor het bestaan gestreden wordt en waar in den landbouw Idoior moderniseerLng van bedrijf in den loiop der jaren groote vooruitgangen gemaakt Zijh. De voorzitter, Jhr. de Casembroot, deel de daarop made, hoe bij1 de oprichtings vergadering op| 7 Maart te Goies, de heer Lantsbeer tot bestuurslid wias gekozen, imiaar spr. toch den voorzittershamer han teert. Zeifaanvuliing, als in den regenten- tijd, is hieir noodig gebleken! spr. bradht dank aan den burgemeester van Zierik zee vopir de prettige ontvangst, verwel komde dr. Houtzager, den adj.-directeur, der Ned. Heide Mpij., den nieuwen burge meester van Middelburg, den heer J. S. Korteweg', dir. van de N.V. Zeebad Nieuw Haamstede en den opzichter van het D|a- meiin den heer H. Lijsen. De voorzitter Wees op de moeilijkheid nu, al iets te kunnen vertellen vian de afd. Zeelainld^ die nog maar enkele maanden bestaat, hoewel zij' een belangrijk lichaam in deze provincie kan W|0|rden. Oorspronkelijk vereenigd miet West- No|oirdrBrabant,' is de afd. Zeeland een zelfstandige organisatie gewerden met ruilmj 120 leden. Zij1 zal er naar streven dat het natu,urscho;on behouden blijft bij' de verheoging van productiviteit van den bodem. Elk eiland |of deel van Zeeland dient zijn eigen cachet te behouden, on danks de cultuurverbeteringen. Het voor stel, het bestuur uit te breiden met 5 leden, werd aanvaard,. De heeren Becu, van Hoeve, Boudeiing (A.J.-Polder), Kor- tew'eg en Kake'beeke. Dr. Houtzager, wiem daarop het w°;ord werd verleend, was blij', dat hij aan de oprichting van de afd. Zeeland had kun nen medewerken, een afd. die in eijlkele maanden van 70 tot 120 leden uitgroeide, dat een unicUlmi is. Spr. herinnerde aan het oorspronkelijke doel der Maatschap pij' dat voorbijgestreefd is omdat zij' een chltuur-teehnisch lichaam is gewlorden. In verband met een aanvrage tot ruil verkaveling vroeg de heer H. C. v. d- Zande inlichtingen over het feit, dat er eenige Wrijving schijnt te bestaan, over hetgeen tot de taak der Heide Mpij'. be hoort en wat het werk der c'ultuur-tedh- nische coimlm'issie is. De aanvrage text ver- kaveiinig is 3 mlaanden geleden al inge^ diend, imiaar antwoord is daarop tot he den niet ontvangen. Dr. Houtzager zegde hem toe er eens naar te zullen infoiiimee- ren. Na de vergadering begon ongeveer elf uur een excursie naar de Domini,ale dui nen, onder leiding van dhr. H. Lijsen, j Over de schoonheid van dit prachtig, brok natuur aan de kop van Schouwen is op 1 deze plaats reeds zooveel geschreven, dat we ons van 'deze plicht ontslagen achten daarover nog eens te schrijven. Alleen j dit: Alle vreemdelingen waren verrukt over dit lm|oioie stuk boschrijk Schouwen. Na 'deze duinentrip volglde een goed ver zorgde koffietafel in de Schouwsche Boer, aan het einde 'wlaarvan de heer J. S. Kortewieg, bij' de kaart, een causerie hield over de plannen van Nieuiwi Haam stede, in welke bespreking hij' een over- zicht gaf van de ontwikkeling van de duinen en in verband daarmede de be- bosschimg en wegeniaaiblejg! in het oom-' piex van 360. Het duingebied, dat bestemd en geschikt is om tot een eerst er angebudplaats te J worden gepromoveerd. Voor dat doel heeft de N.V. Zeebad Nieu'w1 Haamstede een uitbreidingsplan laten ontwerpen, waarover spr. een uitvoerige toelichting gaf, die met belangstelling werd gevOjgd, Reeds zijh de hoofdwegen in dit com plex aangelegd, terwijl in Aug. e.k. een begin zal wiorden gemaakt met den aan leg van wandelpaden. Na deze uiteenzetting begaf het ge zelschap zich naar de terreinen van de N.V., iwaar in de naaste toekomst een nieuwe parel aan de Schouwsche kroon zal 'worden gehecht. De b|otsschen van „Moenmland" vormden het slot van deze excursie. Engelsche politici spreken over den internationalen toestand De toestand te Danzig is kalm maar spannend Dr. A. R. Zimmerman op 70- jarigen leeftijd te Velp overleden De A.V.R.O. vergadert te Middelburg Excursie der Zeeuwsche Afd. van de Ned. Heidemaatschappij Iets warmer 4 Juli 4 Juli Zon op: Zon onder: 3,46 20 22 Maan op: 21,26 Maan onder: 6,49 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 4 Juli 4,31 16,41 9,49 22,19 (De hierboven vermelde uren zijn vol gens den zonnetijd. Eventueele zwem)- imiers gelieven bij deze cijfers een uur bij te tellen). Als steeds wterd o|ok nu weer het gezel schap gul en gastvrij1 doio|r den heer Vrie- sendorp ontvangen en onder zijn leiding j een 'wandeling door het prachtig land- goed gemaakt. Te koirt kon men hier toeven, wiant de provl. boot wachtte de miet-Scbouwenaars, die na een excursie huiswaarts keerden. Gemeenteraad te Zierikzee Dinsdag 4 Juli Intercommunale regeling luchtbescherming Als gevolg van de met den minister van binnenlandsche zaken gevoerde be sprekingen, zullen ook de gemeenten op Schouwen-Duiveland in één, verband sa men gebracht worden. Hiervoor is gekozen de vorm van 'n rechts- ipersoonlijkhei'd bezittend lichaam, een' en ander op grond Waml art. 129 viami de Gemeentewet. Daarnevens wordt tus- schen de burgemeesters van de verschil lende afzonderlijke gemeenten, een over eenkomst tot stand gebracht, waarin het arbeidsveld nader is ontwikkeld, een en, ander aan de hand van, de wet tot be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen. Het Digt in het vpornemean voorloopig een voorschot te vragen van één cent per inwoner. Deze gemeenschap pelijke regeling strekt zich alleen uit over belangen welke alle gemeenten gemeen hebben. Aanschaffing van het materiaal, dat door de gemeenten afzonderlijk enj niet in gemeenschappelijk verband ge bruikt wordt, valt niet onder deze re geling en blijft voor rekening van de individueele gemeenten. Uitbreiding los- en laadplaats Sas B. on W. doen den raad toekomen een schrijven van de Coöp. Aankoopvereeni- ging „Schouwen-Duiveland" G.A., betref fende verdere uitbreiding van de los- en laadplaatsen voor hare magazijnen; aan het Sas, dan waartoe destijds dei raad besloot. De meerdere kosten, welke tengevolge dezer verdere uitbreiding boven de ge raamde ktos'ten ad f 1500 ontstaan, zullen) Volgens haar schrijven door genoemdei vereeniging voldaan worden. Uit het bij gevoegde advies van den gemeentebouw meester blijkt, dat de verdere uitbreiding bestaat uit het aanbrengen aan weers zijden van den steiger, van een schuinen hoek. Daarnevens vraagt adressant recht van voorrang voor het laden en lossen, B. en W. stellen voor tot verdere uit breiding te besluiten onder bepaalde voor waarden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1