R.H.B.S. Zieriksee Hakaline W. Merle naast de Beurs De HOFSTEDE, WEERBERICHT De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur. Den Helder: Vlissingen: Weer: betrokken zwaarbewolkt Wind: Oost, zwak N.O. zwah' Temlp.: ll gr. 11 gr. Minimlum i hedennacht 10 gr. 9 gr. Neerslag afg. etmaal geen geen Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uu,r: Voor het Noorden des lands: zwakhle tot matige Oostelijke wind, afnemende bewolking. Droog weer. Iets warmer overdag. Voor het Zuiden des lands: z^vakfee veranderlijke wind. Zwaar- tot halfbe- woikt. Droog weer. Zelfde temlp era tuur. goed georganiseerd tot stand gekomien. De arbeidersklasse vormt nu een macht, waarmede op eik terrein rekening wordt gehouden. Dit zou goeden .mfoed geven voor de toekomfet, ware het niet dat de huidige tijdsomstandigheden die alle voil- keren een gevoel van oorlogsdreiging ge ven, veel erger dan ooit te voren, hier geen domper 0|p zetten. Als porzaken hiervan noemde spr. Ie. de wereldoor log van 1914—1918, die gemoederen en geesten verwilderde en 2e. de daaruit voortvloeiende geweldige economische crisis met al haar gevolgen. Te midden van deze voor velen wan hopige wereld kwam toen het fascisme op en van dien tijd iaf begon het oor logsgevaar weer op te komen, wamt ook de gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben wel duidelijk getoomd, wat er van hel fascisme te verwachten is. Geen enkel land in Europa voelt zich bedreigd, doch allen wapenen zich tot de tanden, wat voor de democratische landen on vermijdelijk is, daar dit de#eenige moge lijkheid is om den vrede te bewaren. Deze bewapening echter ontwricht het geheele financieeie en economische leven, reden waaroml er naar gestreefd dient te worden, naar een zoo spoedig mo gelijk bedwingen van het oorlogsgevaar. In het slot van zijn aandachtig gevolgde en herhaaldelijk door applaus onderbro ken rede, behandelde Ir. Albarda de ge varen, die ook ons land en volk en onze geestelijke vrijheden bedreigen. Hij' letgh de er den nadruk op, dat ook hier den stof'felijken en geestelijken nopd zoo snel mogelijk gelenigd dient te worden, om te eindigen miet een krachtige opwek king, trouw te blijven aan de idealen, die de arbeidersbeweging ook in die af- geloopen 50 jaren kracht hebben gegeven, De heer Krijger dankte vervolgens den spreker voor zijn rede, nog eens speciaal op het laatste gedeelte daarvan den na druk leggend. Met het zin|gen van de „Internationale" werd het eerste gedeelte van het programfma besloten. Na de pauze was eerst de beurt aan „Arto", d.w.Z. nu de jongere afdeeling ervan, die de schets „De verklikker" voor het voetlicht bracht. Hoewel niet rijk aan handeling was dit stukje dat in het tegenwoordige Duitsehland speelt wei rijk aan inhoud en de topneelisten zijn er goed in geslaajgd de bedoeling ervan duidelijk uit te beelden. Het vrou wenkoor zong hierna met pianobege leiding van den heer Tamis een viertal toepasselijke liederen ien de kindergroep voerde op leuke wijze eenige dansen uit. Met de Soci a] is ten mferseh werd geëin digd, waarna de heer Krijger met een kort dankwoord aan allen, die tot het welslagen van dit Meifeest hebben mede gewerkt en een „tot het volgend jaar" de bijeenkomst sloot. Een groep kiezers, die tot titel hebben gekozen „Algemeen Belang" heb ben een lijst ingediend voor de komende raadsverkiezingen. Op deze lijst komen voor: 1. J. A. v. d. Schee; 2. W. K» Schot C.Jz. en 3. M. V. d. Werf. KERKNIEUWS Geref. Gem. ST.-FILIPSLAND. Dinsdagavond 7 uur: Ds. A. Verhagen van Middelburg. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 8 Mei. Aanvoer totaal 1816 stuks vee. 636 vette runderen; 222 vette kalveren; 17 nuchtere kalveren; 325 schapen en lammieren; 591 varkens; 25 zuiglammeren. Vette koeien, Ie tot 75, 2e tot 61, 3e 36—48; vette ossen, Ie tot 68, 2e tot 60, 3e 38—48; vette kalveren, le tot 120, 2e tot 90, 3e 6075; varkens (levend gé wicht), le tot 48, 2e tot 47, 3e tot 46. schapen, le tot 47, 2e tot 42, 3e tot' 30 cent per kilogram. Schapen, le tot 22, 2e tot 18, 3e tot 15; z( uiglammeren, lie tot 9, 2e tot 7, 3e tot 4 gulden per stuk. Vette koeien en oösem, aanvoer als vo; rige week, handel vasthoudend, prijzen als vorige week; vette kalveren, aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen prijshou dend; schapen en lammeren^ aanlvoer als vorige week, handel slecht, prijzen lager; varkens, aanvoer veel kleiner, handel vlot, prijzen hooger; Zuiglammieren, aanvoer klein, handel traag, prijzen niet geheel prijshoudend. AARDAPPELEN, Brielsche Eigenh. fl.50 —2.20; Zeeuwsche id. f 1.40—1.80; idem Bonte f2.90—3.25; id. Blauwe f2.90—3.25; kleine Zeeuwsche, bonten en blauwejni f2; kleine blauwe Eigenh. f 1.30—1.40; Bintjes f2.10—2.30; Bevelanders f 1.70—2; Red Star f2.60—3; per H.L. Zandaardappelen 4—41/2; kleine id. 3; Malta's (winter) 9-10; id. (Springs) 12—131/2 et. p. K.G. Met redelijke aanvoer, stillen handel. VLAS. Aanvoer 12080 K.G. blauw schoon 67—76; 8600 K.G. Holl. geel 68—78; 4760 K.G. dauwroot 6568 cent per Kilogram. Er was voldoende vraag voor alle soor ten. De prijzen konden zich hamidhaven. De aanvoer werd tegen de bestaande prij,- zen geheel verkocht. Binnenlamdsche granen en peul vruchten. Haver f6.75—7,35; Gerst (che valier) f8—8,50; Wintergerst f7,60—8,20; Rogge f8—8,25; Kleine groene Erwten f9,25—11,75; Schokkers f 11,50—15. KORTRIJK, 6 [Mei. Cichorei. De no teeringen voor disponibele koopwaar sta- biliseeren zich meer en meer op 75 fr. Voor den nieuwen oogst zijn; er veel meer offerten dan er vraag is. Mjen) noteert nominaal 85 frank. Burgerlijke Stand van Zlerlkzee Geboren: 26April. Hubnecht, z. van Cor nells van 'tVeer en E. L. Potappel; 1 Mei. Maatje Piieternella, d. van A. J. Landman en A. C. Beijie. Gehuwd: 5. C. van der Wekken, 41 j., wedn., en J. J. Bienefelt, 39 j. j.d„; 2. R. A. J. den B,oer, 31 j. j.m., en L. M. M. Meuwesie, 26 j. j.d. Overleden: 3 Mei. Adriana Koeman, 92 j., wed. van C. van Dijke. SPORT VOETBAL. 7 |Mei. Internationaal. Zwitserland—Nederland 2—1 Belgisch B-elftal—Nederi-andsch Boinds1- elftal 4—4 K.N.V.B. Afdeeling IV. 3 e klasse B. Zeelandia II—Terneuzen II 1—7 KNVB-beker. Burg'h I—Zeelandia I 3—1 TSCPichs 2—4 Zwitserland Nederland 21 Verdiende overwinning der Zwitsers Rust 11 Smit en Amado scoren Zwakke plekken in ons elftal Het is het Nederlandsche Elftal niet mogen gelukken het internationale sei zoen 1938/1939 ;mlet een overwinning af te sluiten, want met de cijfers 2—1 moest het Zondag te Bern de meerder heid erkennen van het Zwits'Crsche elf tal. Niettemin is deze nederlaag op vreemd terrein voor onze landge- noot en zeer eerviol te noemen, want juist na het oogenblik dat vervanging niet mleer mogelijk was, werden onze binnenspeiers Smlit en Van der Veen zoodanig gewiond, dat Zijl verder niet meer op volle kracht kónden spelen. Bovendien w'as het aan een ongelukje vian Caidenhove te danken dat de Heivetiamen, kort vopr het einde, het winnende doel punt scoorden. Overigens hebben de Zwitsers de over- Winning Wel' verdiend Id'aar Zij in vele opzichten de .mieerderen waren der Oranjehemden, wier elftal 'enkele zwakke plekken vertoonde. Was bovendien de ,m/idvoor P. Aebi in beteren vorm ge weest, dan was het doelpuntenverschil misschien nog gropter geweest. Daar staat tegenover dat de scheidsrechter Nederland een zuivere strafschop ont hield, toen de Zwitsersche doelman onz- linksbuiten bij1 een aanval 'bij den voet greep en zoo een doelpunt vloorkwami. De Belgische scheidsrechter Baert trad overigens tegen forseh spel ook niet al te streng opi. Over den wedstrijd het volgende; Het eerste gedeelte van den wedstrijd is voor Nederland en hoewel de Zwitsers ook er.kele aanvallen opzetten, heeft hun doelverdediger het drukker dan Dijkstra en de voorsprong die Nederland in de 19e :miinujut door Smit, die met een ver hard schot den keeper verrast, neemit, is dan ook verdiend. Dan violgt een periode van gelijk opgaand spel, waarbij de Zwilsers'che aanvallen echter gevaar lijker Zijn dan de Nederlandsche en in de 27ste Iminuiut is de stand gelijk, als linksbuiten G. Aebi den bal vrij! kan voorzetten en rechtsbinnen Amado eerst Paaujwe, dan Caidenhove en tenslotte ook den uitloopenden Dijkstra passeert. Het laatste kwartier van de le helft draagt een spannend karakter, daar beide partijen kansen krijgen. In deze periode ontgaat Nederland den bpven ge me] den strafschop en raken Smit en Van der Veen gewond. De stahd blijft echter gelijk. In de 2e helft zakt 'het tempo van den wedstrijd aanzienlijk, doch over het algemeen zijn de gastheeren sterker. Hun voorhoede is echter niet productief en de Nederlandsche verdediging, waarin Wijders uitblinkt, weet voorloopig doel punten te voorkomen. 7 minuten voor tijd voorkomt Dijkstra een zeker doel punt door een kopbal van Amado schit terend uit den linkerbovenhoek te slaan, maar twee minuten later scoort deze speler toch het winnende doelpunt, als Caidenhove niet wegwerkt en de Zwitser onhoudbaar inschiet. De laatste minuten zijn ook voldoende nog Voor de berg bewoners, maar doelpunten vallen er niet meer, zoodat met 2—1 het einde komt. TELEGRAMMEN Zijn grootmoeder vermoord Heden heeft de AmsterdamsChe recht bank de zaak voortgezet betreffende de mloord op de Linidengracht aldaar, in welke moordzaak de Officier van Justi tie de vorige week 20 jaar eisohte tegen de kleinzoon van de ongelukkige vrouw, F. E. en 12 jaar tegen zijn vriend L. K. Vandaag stond de 18-jarige C. A. weigens 'heling in deze zaak terecht. De Coml- missaris van politie, de heer W. H. Schreuder, deed heden, als getuige ge hoord, een opzienbarende mededeeliog. Zondagavond heeft hij! nogmaals den hoofdverdachte F. E. ondervraagd. Deze bekende toen, dat veel meer geld gestolen was dan hij aanvankelijk had gezegd. Hij had niet een, maar twee portemon- naies en een tromtmel met geld gevon den. Zij hadden vluchtig het geld jgie- teld en verdachte L. K. had niet f5 maar f1000 gekregen. Vannacht is een belangrijk deel Van het geld achterhaald In dit verband worden nog meer arres taties verwacht. De verdachte, F. E., onder eede gehoord, kwaml thans met de volle waarheid voor den dag. Weer sleenenval le Rotterdam Zondagavond heeft een Zwlaar stuk Val lende steen van ongeveer 40 bij' 40 c.M. tijdens de drukte in de Hoogstraat te Rot ter dam', giroote pnsteltenis tewieeg ge bracht. Van den igevel vain het oude Raa|J- huis op den hoek van de Raadhuissteeg liet namelijk een stuk steen van tientallen kilogramlmcn los en viel van eenige me ters hoogte tusschen het wandelende pu bliek. Gelukkig werd niemand getroffen. Nachtelijke bajonetaanval In den afgeloopen macht maakten een 5-tal soldaten uit Weurt te N ij mie gen veel lawaai in de Petergasse. Hierdoor wakker geworden, maakte een der be woners van de Petergasse zich zoo kwaad, dat hij! met een bajonet naar buiten vloog en daarmede de rustverstoorders te lijf ging. Een der soldaten, van E., werd aan hoofd en handen gewond. De vier ainldere soldaten sloegen op de vlucht. De dader, de 45-jarige P. D., werd door de politie gearresteerd. De bajonet is gevonden1. De Koning van Italië naar Dultschland Te Berlijn doet een, hardnekkig gerucht de ronde, |dat de Koning van Italië, pp 28 Mei ;a.s. een officieel' bezoek iaam Duitsehland zal brengen ter beantwoor ding vain het bezioek dat Hitler begin Mei 1938 aan Rome heeft gebracht. Een of£icieele bevestiging van dit bericht kon echter nog niet Worden verkregen. Hongarije en do as-genooten De Hongaarsche minister-president Te- leki heeft te Szegedin de verkiezingscam pagne geopend met een rede. Hij zette uiteen dat de politiek van de Hongaarsche regeering is gegrondvest op een Christe lijk, Nationaal en Sociaal programma. Hij herinnerde aan de houding van Italië ten aanzien van de as, schetste de j_ beurtenissien sedert Miinchen en wees op de noodzakelijkheid, dat de volkeren, die vroeger binnen de grenzen van Hongarije hebben geleefd, zijn politiek moeten voe ren. Zoo is ook de houding van Hongarije ten opzichte van Slowakije. Wat betreft de houding van de Hon gaarsche regeering jegens de as, verklaar de hij, dat Hongarije de grootste vriend schap onderhoudt met Rome en Berlijn, die het belang van Hongarije en) het Dor naubekken erkennen. Verder verklaarde Teleki, dat geen enkel gevaar de gren zen van Hongarije bedreigt. Tenslotte zei- de de Minister-President dat de voor naamste taak van het nieuwe Hongaar sche parlement zal zijn de agrarische hervorming tot stand te bnengem Wat betreft het programma van herbewape ning, zeide de Minister-President nog dat de periode van vijf jaren, welke waren voorzien tot ontwikkeling van het jaar, aanmerkelijk zal worden bekort. Japan bij het Duitsch-ltaliaansche militaire verbond? Op de vraag of het mlogelijk is dat c.ok Japan zich zou aansluiten bij het militaire verdrag tusschen Duitsehland en Italië, zeide de Japanneesche Minister van Oorlog„De geest wielke het sluiten van het Drievoudige Anti-komintern ver drag heeft bezield is in Japan diep ge worteld en indien Duitsehland en Italië het wenschen is het niet oumiogelijk dat Japan een militaire overeenkOim'st zal sluiten m'et Rome en Berlijn". Onrust in Palestina Naar uit Jeruzalem' Wlordt gem'eld idoen zich in Palestina nog1 steeds incidenten voor. Zondag wiaren er drie d|Ojoden en twee en twintig gewonden. Buitenlandsch Weeroverzicht In de luchtdrukverldeelingi komt nog steeds weinig verandering. Een nieuwe depressie op den Oceaan deed haar in vloed tot in Ierland gelden, doch kan het wuer bij ons niet beïnvloeden. Voor het Noorden van ons land Wlorldt 'zJw'akke tot matige Oostelijke Wilnd ver wacht. De bewolking zal afnemen en het weer droog blijven. Maandagmiddag 2Jou het iets koeler worden dan Zondag. Voor het Zuiden wordt Zwakke veran derlijke Wind verwiaeht bij zfwaar- tot halfbewolkten hemel. Het Weer zal droog blijven en voor Maandagmiddag, Werd ook iets koeler weer verwiaeht dan Zondag. ADVERTENTIES. GEBOREN MARIA JOHANNA GERARDA, doohter van P. A. VAN EGMOND en M. A. VAN EGMOND—Vis. Haamstede, 6 Mei 1939. In plaats van kaarten. Verloofd R. BIENEFELT Renesse, L. J. POLDERMAN. A 64, B 69, Mei 1939. ONDERTROUWD H. P. VAN DER BOON en J. A. DE RIJKE. De huwelijksvoltrekking zal plaats hebben op Vrijdag 26 Mei a 8. Kerkelijke inzegening door den Weleerw. Heer Ds. J. J. P. Valeton, in de Nieuwe kerkte 11 uur 30. Winterswijk, Weurden 3, Zierikzee, LaDge Nobeistraat 28, 6 Mei 1939. Toekomstig adres 1 Flatgebouw Stationsplein, Arnhem. GETROUWD J. C. KLINK en C. J. SCHOOF die, mede namens wederzijdsohe familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden Rotterdam, 5 Mei 1939. Dordtsehelaan 48b. Donderdag 11 Mei D.V., zijn onze geliefde Ouders, Behawd- en Grootouders P. MANNI E. MANNI—DEN HAAN 35 jaar getrouwd Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Haamstede, 8 Mei 1939. Heden overleed, zaoht en kalm, onze zeer geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader, LEENDERT HOEKMAN, Wedn. van J. ROOZENDAAL, in den gèzegenden ouderdom van ruim 83 jaar. Namans de familie, C. VERIJKEHoekman. A. VERIJKE. Zierikzee, (Tol) 6 Mei 1939. Heden ontvingen wij het bericht dat onze Broeder en Zwager, FRANS MERLE, in den ouderdom van bijna 73 jaar te Londen is overleden. Uit aller naam, W. MERLE. Zierikzee, 8 Mei 1939. Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen bij onze 45-jarige Eohtvereeniging, betuigen wij, ook namens odzc Kinderen, Kleinkinderen en Verloofden, onzen hartelijken dank. Sohaiendijke, 8 Mei 1939. LINDERS en Eohtgenoote. Wegens sterfgeval .a.s. Dinsdag gesloteD. A. VERIJKE, Onde Tol - Sohuddebeurs. Speciale aanbieding in de Zeepvlokken uit de Coöperatieve Zeepfabriek Gewone prijs 10 oent per pak thans 2 pak voor 15 cent „DE DAGERAAD" Brandschouwing. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de Directie van de brandweer op Woensdag 10 Mei a.s. en volgende dagen een algemaene brandschouwing in de woningen der ingezetenen zal houden, over eenkomstig de bepalingen der ver ordeningen betreffende het brand- wezen in de gemeente Zierikzee. Zierikzee, 6 Mei 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, SCHUURBEQUE BOEYE, Burgem. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. een Mag ik even uw aandacht vragen voor iets lekkers pakje Primeurs een lekker knabbelkoekje bereid volgens een Oud-Holl. recept 10 ct. p. pakje Gebruikt U reeds voor uw kind de Liga-Kinderbeschuit 28 ct. per pak En voor zieken en gezonden „Sanovite" 27 ct. per pak Aanbevelend, Nutsvergadering te Dreischor Woensdag 10 Mei, 's avonds 7% uur bij de Keijzer. Het Toelatingsexamen zal in 1939 afgenomen worden in het schoolgebouw op 15- en 17 Juni schriftelijk) en 21 Juni (mondeling). Aanvang telkens te 8 uur 45. Aanmelding door ouders of verzorgers i. h. schoolgebouw 11-, 16-, 23- en 25 Mei, des namiddags 1.30-3 uur, met opgave van: a. naam en voornamen, ge boortedatum en -plaats der candidaten b. laatst bezochte school klasse c. namen en voornamen der ouders d. beroep van den vader en nauwkeurig adres. De Directeur, Dr. J. J. Westendorp Boerma. Motaris M. C. VAN DEN BOUT te Reneese zal, op Woensdag 31 Mei 1939,10 uur w.tin 'tHótel //Juliana" te Zierikzee, ten verzoeke van Mejuffrouw de Weduwe en erfgenamen van den heer W.FLOHIL te Ellemeet, in het OPENBAAR VERKOOPEN: bestaande uit: Huls, Schuren, Erl en Bouw- en Welland, onder Ellemeet en 2kneohtswoningen aldaar bouwland onder Noordwelle en bouw- en weiland onder Eikerzee, Duivendijke en Kerkwerve, ter ge zamenlijke grootte van 43 h.a. 57 a. (104 gem. löO1^ r.) Te aanvaarden de gebouwen der hofstede met erf 1 Maart 1940; de kneohtswoningen 1 Mei 1940het bouwland r. o. 1939 en het weiland 11 November 1939. Verkoopboekjes met kaart zijn verkrijgbaar 25 ot. ten bate van het Groene Kruis. Publieke Verkooping. De Deurwaarder J. DE REGT te Zierikzee zal, op Vrijdag den 12 Mei 1939, des voormiddags 10 uur, op het hoefje wStoofhof" bij de gemeente Serooskerke, voor zijn prinoipaal, PUBLIEK VERKOOPEN Diens LANDBOUWERSINSPAN 2 Werkpaarden, fwkBL. w. o. een met veulen, 4 melkkoeien, 2 boeren wagens, waarvan een op gummibanden, wendploeg en andere ploegen, grubber, eggen in soorten, rolkar, rolblok, slepers, graanmaaier (rechts), een 3 p.k. petroleummotor, drijfas met lagers, drijfriemen en poelies, moesmaker, Benthal-snijmaohine, windmolen, zwingelmolen, bascules, enkele- en dubbele zwingen, pongers, poDger- lijnen en -blokken, plm. 600 dak pannen, mestput van plm. 50 voer, ingekuild bietenblad en hetgeen overigens zal worden geveild. Betaaldag 1 Ootober 1939. Onbekende koopers en handelaars betalen oontant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 3