IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE kleine kerk OPGEHOl ZIERlKZHSCIff COURANT De Kern 1 ZATERDAG 6 MEI 1939 ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden f 1.50, bulten Zierikze* f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Ifci - TW. Na 31 - Giro 137677 1707-1880 Directeur) A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 1111 95STE JAARGANG No. 14026 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. BIJ contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 aar ONDER DE SCHIJNWERPER valt de stralenbundel op Oost-Euro pa, op Polen en Danzig, niameni, welke in de eerste dagen de kolommen van de pers zulLen blijven sieren, niu, na de rede van kolonel Beek in het Pool- sche huis van afgevaardigden gehouden, de spanning in die omgeving niet is ver broken, hoewiel de deur tot onderhan delen blijft openstaan. Het belangrijkst is wiel hoe Duitsch- land op de rede van Beek reageert. De indruk in politieke kringen te Berlijn is, dat Beek weliswaar als staatsman en opvallend gematigd heeft gesproken, maar dat Polen desniettemin het Duitsche stand punt zeer positief verwerpt en het voor Hitier niet eenvoudig zal zijn een uit weg uit dit dilemma te vinden. Dat de indruk van de rede op de Duitsche regeering ongunstig is geweest, maar dat er ook nog hoop op een schik king bestaat, blijkt uit de inlichtingen,, die later van Duitsche regeeringszijde werden verstrekt en die op het volgende neerkomen: le. De rede van minister Beck is slechts een zwakke bijdrage tot de oplossing van de hangende kwesties. Op de prin cipieel© vragen is hij in het geheel niet ingegaan; 2e. Beck's bewering dat hij pas uit de rede van Hitler van 28 April in den) Rijksdag heeft vernomen dat Duitschland aan Polen een 25-jarig pact heeft aart- geboden, is onwaar. Zoowel Hitier als von Ribbentrop hebben minister Beek per soonlijk dit voorstel gedaan; 3e. Mochten nieuwe onderhandelingen plaats hebben, waartoe Duitschland zich bereid verklaart, dan moet Polen alsnog concrete voorstellen indienen/; 4e. Reeds in October 1938 en daarna in Januari 1939 heeft Duitschland Polen voorstellen gedaan, die echter door Po len met zóóveel scherpte werden ver worpen, dat deze weigering met een be dreiging met oorlog moet worden gelijk gesteld. Dit in vier punten samengevatte re sumé van den eersten indruk, welke de rede van minister Beek op de Duitsche regeering heeft gemaakt, bewijst dat al thans de deur voor verdere onderhande lingen niet gesloten is, maar dat beide partners zich nog op vele moeilijkheden kunnen voorbereiden. Het staat thans aan Hitler te zeggen of hij een nieuwe schending wil, eji in dat geval zal hij zien, dat Polen, ge steund door Engeland en Frank rijk. z ich tegen die schending zal ver zetten. Indien hij daarentegen de nieuwe crisis wil oplossen door redelijke voor stellen, zonoer eenige offers van Polen te vragen, zal hij de regeering te War schau bereid vinden al zijn voorstellen te bestudeeren. In Fransche politieke en diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de rede in den bestaanden internationalen toe stand een feit is van het grootste gewicht- door de opmerkelijke definitie van den grondslag der Poolsche buitenlandsche politiek. Na deze uiteenzetting vormen de Duitseh-Poolsche betrekkin gen en in hiet bijzonder het vraagstuk- Danzig den toetssteen voor de werkelijke bedoelingen der Duitsche politiek. Te Londen heeft de rede van deiy Poolschen minister van buitenlandsche zaken een uiterst gunstigen, irtdruk ge maakt. In diplomatieke kringen wordt gewaardeerd, dat de rede tegelijk ge matigd en stellig is. Die Poolsche posi ties in Danzig worden gehandhaafd ew de bijzondere rechten der Duitsche minder heid in Polen worden erkend. De algemeene indruk is dan ook, dat de rede ruimschoots de mogelijkheid laat de hangende problemen door onderhan delingen op te lossen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Bom naar visschersvaartuig geworpen Vrijdagmorgen lli/2 uur werd doior een tot nu toe onbekend gebleken vlieg tuig een bom geworpen in het Brou- wershaivensche Gat bij de zwarte ton no. 2, in het territoriale water. De vlieg machine vloog vrijl hoog en liet de bom 15 M. voor de boeg van het op garnalen vissc'hende vaartuig O.D. 21 vallen. Schade werd niet veroorzaakt en de opvarenden bekwamen geen letsel, doch schrcfelken zeer. Zijl zagen bij de ontploffing een vlami en gedurende eenigen tijd daarna zeer veel rook. KONING GEORGE V! is hedenin gezelschap van zyn echt- genoote en gevolg, met de Empress of Australiauit Portsmouth naar Canada vertrokken. Kroonjaren van ministers Dinsdag, is imlr. M. P. J. Steenbergjie 40 jaar geworden. De nestor der raads lieden vain de Kroon, prof. dir. J. B. Slotemaker de Bruine, wordt heden 70 jaar. 1939 is wel een ministerieel kroonjaar. Immers op 23 .Mei a.s. hop-pt de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Vaty Boeyen 50 jaar te worden, oip 7 Januari jl'. heeft minister De Wilde zijn 60sten verjaardag mogen vieren en op 22 Juni hoopt de minister-president dr. H. Cpl'ijn den leeftijd der sterken te /bereiken. De voorzitter der Eerste Kalmer, m'r. W. L. baron de Vos van Steen'wiijk hoopt op 10 Juli 80 jaar te worden. Verduistering door ontvanger-griffier In het begin van de week verdwieen ontv.-griffier van verschillende kleine plotseling uit Oostburg de heer J. P. C., polders in Oostelijk Zeeuwseh-Vlaande- ren. Vermoed werd, dat dit overhaaste vertrek verband hield met een door Qed. Staten van Zeeland aan een adcountaiijt opgedragen onderzOek in de boek/en: der polders. De officier van justitie gaf aan de miarechausse te Oostburg bevel', den voortvluchtige op te spioren. Deze werd te Gent achterhaald, op aandrang der marechaussée begaf hij zich over de Ne- derlandsche grens. Daar werd hiji aange houden en naar de marechausseekazerne overgebracht. Hoewel het accountantsonderzoek nog niet geëindigd is, moet reeds zijn geble ken, dat de ontvanger-griffier zich be langrijke bedragen uit de kassen der polders heeft toegeëigend. Hij is heden ter beschikking van den officier van jus titie Je Middelburg gesteld. MIJLPALEN a Daar waait een geur van balsem door de lucht, Als waar de smetstof aller driften, Haat, Nyd en Wrake weggevlucht Een nieuwe lente.... die. lang op zich liet wachten, maar met gulzigheid haar achterstand inhaalt in heggen eit strui ken in tuinen ien velden, overal waar de milde zonnestralen tot nieuw leven wek ken. De winterkou is vergeten, de laatste schoonmaakgeuren vervliegen in dea aether, waardoorheen de milde lentewind waait! De Meifeesten warden ingezet mlet de herdenking van de verjaardig v,an onze Kroonprinses uit het oude stamhuis der Oranjes, van ouds het middelpunt vor mend, waaromheen zich, vooral in de f huidige spannende moeilijke dagen, alle j opbouwende krachten in ons vaderland en de beste Nederlands'che levende tra dities concentreeren, het symbopl van vrijheid en onafhankelijkheidzoo moei zaam] en smartelijk verworven tegen vree,m|de overbeersdiing. „Morgen, morgen f Dag in de neevlen der toekomst gehuld, Zeg ons, o zeg, wat gf} zult ARTHUR GREISER, president van den Senaat te Danzig, die naar Berchtesgaden ontboden zou zyn. Zomersproeten verdwijnen spoedig door 'n pot «SPRUTOL Bij alle Drogisten De Amerikanen zullen toornen hoe „de wereld van morgen" er. uit zal Zien, nu de wereld van heden overschaduwd wordt door duistere dreiging,die op-- rijst aan de kimmen der beschaving. Men moge tegenover dat Amerikaansche op timisme sceptisch staan, de idee van de samenhangende structuur der wereld van morgen, die elkaar moet beïnvloeden, verdient juist nu en ondanks teleurstel- 1 lingen de aandacht. j Feest was het Maandag op, de ge meente Noordwelle, toen de openbare school, welke toilet 1 Mei 1934 opgehe ven was, in het bijzijn van tal van onderwijsautoriteiten, werd geopend en de kroon werd gezet op de onvermoeide pogingen van den heer C. A. Bongerd* omJ de school, 'het middelpunt van het dorpsleven, wedero'm in ouden luister, toilet nieuwe krachten, te plaatsen «raar j ze hoort. j Feest was het ook in de andere Schiouwsche gemeenten, Dreisdhor en Noordgouwe, toen de wethouders de ambtsketen legden io.pi de schouders van de pas benoemde nieuwe burgemees- Iers, wier toi'agistrale loopbaan nu als als een nog onbeschreven blad ligt te mid den der dorpsgemeenschap, maar welles kotoitende generatie zal oordeelen over het beleid van hun eersten burger, die zijn geschiedenis gaat schrijven in de historie van elk dezer gemeenten. RECHTZAKEN Zijn grootmoeder vermoord Vrijdagmiddag is voor de 5de kamer der Amsterdamsche rechtbak de zaak van den moord aan de Lindengracht behan deld. waarin als verdachten terecht ston den de 19-jarige kleinzoon F. E. van de op haar bed dood gevonden 82-jarige weduwe S. en de 23-jarige L. K. Doodslag in vereeniging, gevolgd door diefstal is den beiden jongemannen ten laste gelegd. Zij hébben n.l. op Zater dag 21 Januari de 82-jarige wed. Stork, wonende aan de Lindenigracht, vermoord, toen zij bij haar waren binnengedrongen om het geld van die vrouw machtig te worden. Men ^al zich dit afschuwelijk moord- geval in den Jordaan berinnieren. Toen men de oude vrouw dood in haar wo ning had aangetroffen zij bleek ge stikt te zijn had de politie binnen! 24 uur de daders te pakken, ook da mannen, die vani hiet misdrijf geldelijk profijt hadden getrokken. In zijn requisitoir zeidie de officier v. justitie dat deze verdachten langen tijd uit de maatschappij moeten worden ver wijderd. Weerlooze en alleenwonende menischen moeten worden beschermd en het dient duidelijk te worden gemaakt zachtheid jegens die wolven is wreedheid tegenover de schapen dat de maatschappij ook beschermd wordt. Spr. acht bet de plicht der Rechtbank strienge straffen op te leggen en vorderde tegen den 19-jarigen hoofdverdachte twintig, tegen den 24-j. medeplichtige twaalf jaar gevangenisstraf. Uitspraak 19 Mei a.s. TWEEDE KAMER Nood- en machtigingswetten De zeven noodwetten van September, alsmede die wet op de economische ver- dedigingsvoorbeneiding zijn, Zooals men zich herinnert, voor het vervallen van den oorspronkel ijken termijn, tijdelijk ver lengd. De Tweede Kamer heeft gisteren de „Wet Medewerking Verdedigingsvoor bereiding 1939", alsmede de zeven voor zieningen van tijden van nood aanvaard, welke voor de reeks van September in de plaats zijn gekomen. Vroeger is me degedeeld, dat de wet betreffende de economische voorbereiding na aanvaarding door de Eerste Kamer, dadelijk van kracht zal worden. De andere ontwerpen zijn bedoeld eerst in werking te treden, wan neer de buitengewone omstandigheden als oorlog oorlogsgevaar, watersnood af andere rampen het noodzakelijk maken. De inwerking-tneding geschiedt dan allereerst zonder medewerking van do Staten-Generaal bij Algemeenen maat regel van Bestuur, Algemeene Vorderings- wet. Bodemproductie-wet, Distributie-wet Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, Zeesche- penvorderingswet, Wet behoud scheeps- ruimte en tenslotte Zee- en Luchtvaart- verzekeringswet, en dit alles met de toe voeging 1939, zijn de namen van de ceel, welke thans door de Tweede Kamer is goedgekeurd. Warme zon is goed voor Rheumatielc Als U last hebt van rheumatiscbe pij nen zoekt U de zon op. Die warmte brengt U tijdelijk verlichting. Maar één tochtje en Uw pijnen komen terug met hernieuwde scherpte, want bij lijders aan rheumatielc is de huid buitengewoon ge- 1 voelig voor wind en tocht. Maak een f einde aan Uw kwelling! Maar gebruik geen lapmiddelen. Bestrijd Uw kwaal in 1 de oorzaak zélf: het urinezuur dat zich j door een trage werking van Uw or- ganen heeft opgehoopt. Verdrijft dat urinezuur en ge verdrijft Uw pijnen, j Met Kruschen Salts! Kruscben is geen toovermiddel het doet Uw kwaal niet plotseling verdwijnen, maar met de „kleine dageüjksche dosis" worden le ver, nieren en ingewanden aangespoord tot hernieuwde actie en deze verjongde organen filteren het zuur uit Uw gestel. Uw fheumatisehe pijnen zullen zwakker en zwakker worden om op den duur geheel te verdwijnen. Wacht niet lan ger! Koop nog heden een flacon Kru schen. Uitsluitend verkrijgbaar bij' alle apothekers jeu drogisten a ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). VISSCHERIJBERICHTEN De besomming der botvisschers, welke Vrijdag te T h o 1 e n binnen kwamen, was deze week aan den lagen kant; per vaar tuig werd slechts besomd van 15 tot 80 pond. Forellen of andere soorten visch werden niet aangevoerd. Met de weer- visscherij en de kreeftenkorven was het deze week niet gunstig. Slechts enkele kreeften konden worden gevangen. De ansjovis en haring, laat nog steeds op zich wachten. De verzending van mos sels en oesters stond deze week stil. Nu het werk aan de consumptie-oesters is afgeloopen, is men met al het per soneel begonnen, de pannen te kalken en klaar te maken, welke straits bij het vallen van het broed op de banken zul len worden geplaatst. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZONNEMAIRE. Zondag 7 Mei. 9.30 uur, ds. Ruijsch van Dugtereu. NOORDGOUWE. Zondag 7 (Mjei. 2 uur, ds» Bosch loo. ST.-ANN AL AND. Bewaarschool. Dinsdag 9 Mei, des namiddags 7 uur, ds. WijUne van Kamlperveen. Burgerlijke Stand van Zlerlkzee i Geboren: 26April. Hubnecht, z. van Cor nells van 'tVeer en E. L. Potappel; 1 Mei. Maatje Pieternella, d. van A. J. Landman en A. C. Beije. Gehuwd5. C. van der Wekken, 41 j., wedn., en J. J. Bienefelt, 39 j. j.d. Overleden: 3 Mei. Adriana Koeman, 92 j., wed. van C. van Dijke. e De Poolsch-Duitsche betrekkin gen den toetssteen der Duitsche politiek Het Engelsche Koningspaar is heden naar Canada vertrokken Nood- en machtigingswetten door de Tweede Kamer aangenomen De Landbouwdagen der Z.L.M. worden 6 en 7 Juni te Hulst gehouden Zondag! ;7;Meipii J's morgens„10 uur:|^ ds Pijnacker Hordijk Bediening Heilige Doop VEREEN. VtiiTinniq HERVORMDEN Zon op: Zon onder: 7 Mei 4,21 19,33 8 Mei 4,19 19,35 Maan op: Maan onder: 7 Mei 23,20 710 8 Mei 23,38 8,08 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 7 Mei 5,06 17,28 10,34 22,57 8 Mei 5,43 18,00 11,15 23,40 LANDBOUW EN VEETEELT Z.L.M.- Landbouwdagen De Landbouwdagen der ZLM zullen dit jaar worden gehouden in den Kring Hulst op Dins dug 6 en Woensdag 7 Juini d.a.v. De Kring Hulst der ZLM Zal in sa menwerk ing met de paardenfokvereeni- gingen „Door Eendracht Sterk1' te Hulst „Zeeuwsohe Fokkers" te Axel en de Ver eeniging tot Verbetering vam het Rund vee in Zeeland, afd. Oost. ZeeUwtsclh— Vlaanderen, op Donderdag 8 Juni as. een fokveedag te KJoosterz'ande houden. KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Zondag 7 Mei. 8.30 Brussel Frans; 9.20 idemi VlaamSs; 10.20 idem Frans; 11.50 idemi Vlaams; 1.20 Luxemburg; 1.40 Droit- Wich3.15 Diversen; 3.20 Keulen; 4.20 London Regional; 6.50 Brussel Vlaajmis; 10.20 Parijs. Maandag 8 (Mjei. 8 Brussel Vlaalmis; 8.20 Noiimandië; 10.05 London Regional; 11.20 Brussel Vlaamis; 1.20 London Re gional; 2 Diversen; 2.20 London Reg.; 3.20 Droitwich; 4.50 Keulen; 5.20 London Regional; 8.20 Brussel Vlaams; 7.10Éigen graim.-uitz.; 8 Brussel Vlaamis; 10.20Droit' Wicih; 11-20 Norimandië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1