ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE GROTE KERK ZATERDAG 29 APRIL 1939 OPOEM Z1ERIK2EESCHI COURANT 1707 - *68ö Kern Ds. Reddlngfus ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden fl.50, bulten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 14020 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels enl daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bi] contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur HITLER'S RIJKSDAGREDE Opzegging van het accoord met Engeland en Polen Weinig verandering in de politieke spanning Roose velt's rede aan een analyse onderworpen De met veel spanning1 verwachte rede van den TDuitsöhen Rijk&bj&nseiier heeft de lezer voor het overgroote deel gister reeds uit ons blad kannen vernemen,, zoodat hier alleen commentaar wordt ge leverd. In de rede, die geen ver scherping van de situatie bracht, heeft Hitier verklaard, dat 'hij het vloot- verdrag met Engeland als vervallen beschouwd, terwijl voorts het verdrag miet Polen wordt opgezegd. Het eerste deel van Hitler's rede bleek gereserveerd voor den hiStoriSehen terug blik, die als bekend mag wiorden ver ondersteld. Van belang is alleen de sta tistiek over het door Duitschland Ln Tsjecho-Slowakije gevpnden oorlogsmate riaal, dat oorspronkelijk! tegen Duitsch land was gericht en daaromi volgens Hit- Ier een .gevaar beteekende, dat thans echter geen gevaar meer is, sindsdien het zich in Duitsche handen bevin dt f De eerste aanval op Engeland begon met de niet zeer overtuigende verkla ring, waaromi Duitschland zich t.aiv. Tsj echo-Slowakije niet meer aan de over eenkomst van München heeft gehouden. Er klor hl teleurstelling in des Firhrer's stem!, toen hij verklaarde, dat hij zich' genoodzaakt zag de vlootovereerfeiomst ,miet Engeland op te zeggen, omdat men aan de Theems blijkbaar een andere oipi- lossing als door Hitler gewenscht, niet meer verlangt. Een corridor in den corridor Het voorstel aan Polen, dat steeds was ontkend, fe'amt neer op den beroem den „corridor in den corridor" en eeni- ge verzekeringen wat betreft Danzig als gedeeltelijke vrijhandelshaven voor Polen. Op dit voorstel komlt Hitier niet meer terug, maar Danzig za} nooit Poolsch bezit worden! Zeer belangrijk is Hitiers standpunt, dat z'ijn verdrag miet Pilsoedski slechts; respect voor andere reeds afgesloten vler- dragen inhield, niet ook voor tochomstige en dat hij daaromi het DuitsOh-Poplsehe verdrag opzegt. Maar ook hier wordt evenmin als wat Engeland betreft, de deur blijkbaar dichtgeworpen. Dat is wel het belangrijke. De democraten zijn de onruststokers 1 Het was over éénen, als Hitier ein delijk bij de nota van Roosevelt is aangeland. Hier speelde hij al zijn sarcastische troeven uit, die weer tegen de democra tische wereld, als oorlogsstichter wer- ADOLF HITLER den gericht. Zijn uitvoerige antwoorden aan den President der Vereenigde Staten, lokten bij de leden van den Riksdag don te verwachten geestdrift uit. Opvallend was, dat Hitier zich niet tot directe per soonlijke aanvallen op Roosevelt liet ver leiden. Hitier verklaarde zich bereid miet alle staten, die zich werkeli'fe door DuitsChland bedreigd voelen, desge- wenscht nom-agressiepacten af te sluiten. De eerste indruk is, dat deze rede van Duitsche zijde geen verscherping der situatie heeft gebracht, el mjag men de beteekenis van de opzegging! der beide verdragen natuurlijk niet onderschatten. «Brittannia» beheerscht de zee De opzegging; van het vlootaecoord met Engeland is .allerminst onverwacht ge komen. Men verwachtte haar reeds in de rede van Hitier te Wilhelmshaven. Men trekt er zich, wat de practisdhe ge volgen betreft, niet heel veel van aan. Het is bekend, dat een nieuwe vloot, vooral miet de beperkte middelen, waar Duitschland over beschikt, niet een twee drie uit den grond igestamlpt kan 'wbjrden Het zal lang duren voordat Dmitschliand, wat zijn marine aangaat, in een positie is gekomen, dat de Britsche Vloot zich zorgen moet gaan maken. Roosevelt sliep toen Hitier sprak President Roosevelt heeft nog geen enkele commentaar gegeven op Hitiers rede. Hij heeft deze trouwens niet ge hoord. Volgens Reuter zou de president n.l. geslapen hebben terwijl Hitier sprak en zou hij te 8.20 uur (pp tijd) zijn op gestaan, juist toen Hitier aan het eind van zijn betoog was gekomen. Omtrent de reactie in Wallstreei kan gezegd worden, dat men daar verklaart, dat zij geen werkeji^bl antwoord op de boodschap van Roosevelt vormde, maar dat Hitier niets heeft gezegd, dat de in ternationale situatie nog zou kunnen ver slechteren en dat hij de deur tot ver dere vredesvoorstellen heeft opengelaten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Ernstig motorongeval Vrijdagavond zieven uuir is op den nieu wen Rijksweg, op den afrit van het via duct bij den Lisserweg een motorfiets tengevolge van het leegjoppen van den achterband verongelukt. Het voertuig sloeg om), Waarbijl de duorijidster vrijwel op slag gedood werd. De bestuurder, de heer van Hoksbergen uit Baarn, bleef bewusteloos met zware 'Wonden aan het hoofd, liggen. Nadat dokters uit 1 NieuW Vennep en Oiuide Wetering de eerste hulp verleend hadden, is het slacht- offer in zorgwekkenden toestand naar 't Wilheimina Gasthuis te Amsterdam ver voerd. Hij* had een schedelbasisfractuuir opgeioopen. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar de begraafplaats te Hoofddorp vervoerd. Meer bewegingsvrijheid voor recruten Aan recruten is met ingang van Vrij- dag jl'. weer bewegingsvrijheid verleend miet zoo mogelijk terugtkeer per eerste reisgelegenheid naar het garnizoen. Deze beschikking geldt dus niet voor de troe pen, die met de grens- en kustbewaking zijn beiast, en 'waartoe oa de zgn. 2de bataljons van de vredesregimenten be- hooren. Van kracht blijft de reeds eerder ge troffen bepaling, dat steeds de helft der sterkte in het garnizoen aanwezig imoet zijn. Werkloozen bestolen In de raadszitting van de gemieente Hoek (Zeeuwisch-Vlaanderen) van Vrij dagmorgen is de gemeente-ontvanger W- C- van P. in zijn functie geschorst, we gens fraude uit de plaatselijke wferk- loozenkas. De ontvanger is inmiddels voortvluch tig. De fraude is ontdekt door een amb tenaar van den rijksdienst. Er is een te kort van ongeveer negenhonderd guldefn. De gemeentekas is in orde. Beleedigend adros Bij' de Tweede Kamfer is ingekomen een adres van jhr. B. C. C. M. Ml vami Suchteien, nud-gouvernejujr van Sumatra's Oostkust, te 's-Gravenhage, in verband met het door den minister van k!ol|oiniën in de Volksvertegenwoordiging gespro kene met betrekking tot de hongerop- stootjes, Welke in de afdeeling Oostkust van Sum'atra zouden hebben plaats gehad Dit adres is ter zijde gelegd wegens den voor de regeering beleedigenden in houd. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg P. K. Wz., 21 jaar, schippersknecht te Bruinisse en P. de K. Sz., 26 jaar, schip per te Bruinisse, hadden zich te verant woorden wegens „vischstiX)|Operij". Postkantoor Zierikzee Verjaardag H.K.H. Prinses Juliana Dienstuitvoering op 1 Mei 1939. POST DIENST: Het kantoor is gesloten na 12 uur. De tweede kombestelling en de avond-buitenbestelling worden niet uit- j gevoerd. TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST: Openstelling als op gewone werkdagen. j Verdachten Werden ten laste gelegd, i dat Zij te zamien en in vereenigmg op 14 December 1938 te Dreischor eene hoe veelheid zoogenaamde steenoesters heb ben bemachtigd door deze af te steken van een strekdam', terwijl die steenoesters niet aan hen toebehoorden en zrij wisten, dat ziijl door hunne handeling inbreuk maakten op eens anders recht. EisCh: f25 of 10 dagen hechtenis Vopr elke verdachte. Zwendel met advertenties De rechtbank te Middelburg heeft von nis gewezen in de strafzaak tegen den 36-jarigen uitgever B., die het vorige jaar Imfet de Noorderzon uit Goes vertrok, nadat hij1 in verschillende plaatsen van Zeeland en West-Brabant gelden had I geïnd voor advertenties op reeiamle-bil- j jetten, 'die in autobussen zouden wiorden j gehangen, Welke toezegging hij niet gestand 'deed. De rechtbank veroordeelde verdachte tot vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De eisch l!uidde 1 jaar. MIJLPALEN In vreedzamen kamp hebben de Belgen en Nederlanders in het Amster- damsche Stadion zich Zondag gemeten op het voetbalveld. Bijha zestig duizend menschen hebben hun penningske en meer dan dat geofferd, om geduren de tweemaal 45 minuten naar 22 voet ballende jongens te kijken. We praten) over malaise en We hebben het, tiaar •We meenen, allemaal even slecht... toch brachten die bijna zestig duizend meni- schen tegadier ruim een ton gouds ten offer Voor ©en... partijtje vofetbal'! Dinsdag ©n Woensdag kwam de AVRO op haar tournée door Zeeland, in de Concertzaal met de „Snip en Snap"; revue, die voor velen een sterk© mag neet bleek te zijn, niettegenstaande de meest© episodes, dank zij de radio, ge meengoed zijn geworden'en aan actuali teit hebben ingeboet. Deze show stond lichtelijk onder den druk van de revue, die de vorige week met groot succes, werd opgevoerd en door zijn locale sfeer de volle aandacht trok. Een der zeer bekende artsen op ons eiland, dr. G. H. Vleugels Schutter te '.0« osterland. herdacht onder tallooze blijken van sympathie zijn 40-jarig© ambts vervulling. De groote Waardeering voor zijh ar beid als geneesheer en de achting voor zijn persoon, kwam bij dit jubileum wel zeer treffend tot uiting. Zijh naam, per soon en arbeid zijn nauw aapl de plaats zijner inwoning enj omgeving verbonden. In twee burgemeestersvacatures op ons eiland is vorige week voorzien door de benoeming van de heeren J. J. Geluk en L. J. Mol, resp. tot burgemeester van Noordgouwe en Dreischor, welke gemeen ten tot voor kort één burgemeester had den. Beide nieuwe magistraten waren tot nu toe wethouder in hunne gemeenten, die over het algemeen met deze benoe mingen ingenomen zijn. In de vergadering vifti het Zeeuwsch Genootschap1 der Wetenschappen heeft de burgemleester^van Zierikzee een belang rijke voordracht gehouden over het be volk ingsvraagstultó in ons land, dat 8.730,000 inwoners telt, tegen 2.613.000 honderd jaar geleden, toen de eerste volkstelling werd gehouden. De mfen- sc-hen blijven in Nederland tegenwoor dig langer leven dan vroeger: er is een talrijker en steikler nageslacht opge groeid. Het aantal geboorten, dat reeds sterk daalde, zal hoogstwaiarschijnlijlk) nog wel verder inzakken; een verdere daling van het sterftecijfer is daaren tegen niet waarschijnlijk te achten. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Dezer dagen is te Middelburg de jaar vergadering van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen gehouden on der voorzitterschap van jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. De secretaris, mr. A. Meerkamp van Embden. bracht het jaarverslag uit. Dit maakt o.m. melding van de bemoeiing van het genootschap met de slechting j van het door Prins Maurits aangelegde I ravelijn te IJzendijke (dit gevaar is af gewend), en van verschillende gevallemi van steun, door het genootschap verleend In het museum werden 1924 bezoekers geteld. Tot bestuurslid in de vacature-M. Fern- hout Werd ir. J. J. van Leeuwen ge kozen. Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, burge meester van Zierikzee, hield vervolgens een voordracht over het bevolkingsvraag stuk in Nederland. Spr. achtte Malthus' quantitatieve bevolkingsleer voor Neder land niet van toepassing. Hij be handelde de verschillende statistische prognoses van de toekomstige maximale bevolking van Nederland, varieerende vani iets minder dan 10 millioen tot ruim 15 miïlioen zielen. Was bang de straat over te steken Nu bevrijd van alle rheumatische pijnen „Twaalf maanden leed ik de hevigste rheumatische pijnen in mijn beide knieën. Tweemaal werd ik behandeld, maar het gaf niets. Ik kon geen trap op of af. Ik was bang de straat over te steken, want ik was al mijn zelfvertrouwen kwijt. Veertien dagen geleden begon ik met Kruschen Sajts en nu beni ik al een» Iheel ander mensch. Ik loop kwiek en steek' de stra,at met ©en gerust hart over. Mijn pijnen worden steeds minider". D. Lu Rheumatische pijnen ontstaan bijna steeds door de schadelijke afvalstoffen, die in Uw organisme achterblijven, waar- va,n urinezuur een der voornaamste is. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot regelmatige, krach tige wierking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen worden ver wijderd, waardoor het bloed wordt ge zuiverd en de pijnen verminderen, om binnen korten tijd geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. VISSCHERIJBERICHTEN Deze Week is nog een klein kwantum consumptie-oesters uit Tholen voor het buitenland verzonden. Het seizoen is nu tot het najaar af geloop en. Over het al gemeen is de kwaliteit der oesters in dit seizoen best geweest. De omzet was ook vrij goed, doch de prijzen konden beter geweest zijn. De finantieele uit komsten lieten echter door de vele sterfte onder de geïmporteerde Fransche oes ters Wel te wenschen over. De kreeften vangsten Waren ook deze week miet groot, terwijl de weervisscherij zoo goed als niets heeft opgeleverd. Doordat er nog bliek Wordt gevangen op de weervis scherij, heeft men ook tot op heden nog geen korven in de Eendracht kunnen; plaatsen voor het vangen van paling. Men ziet, dat bij de visscherij het een van het ander zeer afhankelijk is, daar deze bliek in de korven wordt gedaan als lokmiddel voor de paling. Y ERKOOPIN GEN RENESSE, 28 April'. Voor de Familie van Wijlen mej. de wed. C. Kooiman— Verboom', Werd alhier, ten overstaan van Notaris M. C. van den Bout, publiek ver kocht het Wopnhuis telet erf aan den Hoogen Zoioim! te Reness e. Koop er Werd de heer G. van Sluis, alhier q.q. vopr f2000. MABKTBEBIOHTEN Ccöp. Velling Zierikzee Veiling van 28 April. Spinazie f2.604.10; Witlof f 16-19, Snij- sla f6; Asperges 61—71; Rabarber f3.10 per 100 k.g. Radijs fl.201.70 per 100 bos; Kropsla 2—3.40 per 100 stuks. AMSTERDAM, 28 April. Suiker kalm Maart-Aug. f83/* geboden. Dec. met flin- ken omzet gedaan tot Maart f67/0 te koop. Hitier heeft de deur tot onder handelen niet dichtgeduwd Rumenië krijgt van Engeland geld om radiostations te bouwen Churchill meent dat Duitschland Polen wenscht te isoleeren Aan recruten is sinds gisteren weer bewegingsvrijheid verleend Beleedigend adres aan de regee ring door oud-gouverneur Zondag 30 April voorm. 10 uur Tekst Ps. 119 174» Onderwerp wDe mensoh op zoek naar geluk" VEREEN. Utijfinnig, HERVORMDEN Baroimleterstand van hedenmiddag 12 uur. Zon op: Zon onder: 30 April 1 Mei 4,35 4,33 19 21 19,23 Maan op: Maan onder: 30 April 15,48 2,54 1 Mei 17,05 3,20 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 29 April 10,56 23,27 4,13 16,51 1 Mei 0,34 13,09 6,17 18,37 SPORT VOETBAL. Z.SC. ZIERIKZEE l-D.O.S.K.O I Naar wij van niet-officieele zijde ver nemen brengt ZSC Zierikzee a.s. Zondag voor haar laats ten thuiswedstrijd tegen DOSKO van links naar rechts het vol gende elftal in het veld: Anth. Hage d.; J. B. Buijse en E. Kats a.; J. Rossen, A. M. Klaasse en Joh. Schoonen m.; P. Willemse M. Krijger, A. Koster, D. C, Viergever en J. Volkeri v. Zooals uit deze opstelling blijkt isi Bravenboer niet van de partij. Ook de Witt is niet beschikbaar. Zoodoende is Rossen uit de verdediging in den midden*- linie geplaatst, terwijl Buijse nu linksback staat. Omgekeerd had o.i. even goed ge weest. Schoonen staat nu rechtshalf waar hij, als hij den geheelen wedstrijd fit blijft, het wel zal klaren. In de voor hoede is P. Willemse als linksbuiten op genomen en Viergever als rechtsbinnen. Als deze spelers flink doorzetten en snel den bal spelen zullen ook zij Wel vol doen. Reserves: L. Kraak, J. Schults en I. Nieskems.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1