J kleiné kerk DE MATCH MARS-VREDE De Kern Ds. Reddingius. Zomersproeten «SPRUTOL O» 9 ABONNEMENT: Prijs p. 3 maanden f 1.50, bhiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 17B7 - I3B8 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels ei daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DE SCHIJNWERPER VERSCHILLENDE BERICHTEN valt voortdurend het licht op den oorlogsgod, Mars, die met den Vrede aan het schaakbord zit en haar schaak1 tracht te zetten, om' zich dan de lauweren van den krijg oimi de slapen te laten binden door de soldaten, 'die in de ver schillende landen gereed worden gehou den, oimi als 't moet, den roep van trom mel en trompet te volgen. Onderwijl vraagt Mars schatting op schatting oimi het militaire ap-paraat zoo deugdelijk en doeltreffend 'mogelijk te doen zijn, om de eerste slagen afdoende te kunnen pa- reeren. Steeds hooger stijgen de lasten der bewapening in de verschillende lan den. De wereld is hardieersch! Voor twin tig jaar 'stond men ook gewapend tegen over elkaar en na, 20 jaar begint de, wereld zich pas langzaam' te herstellen van de gruwelijke wonden, die Mars overal toebracht. Frankrijk) vooral heeft haar oorlogs graven als so'mbere getuigen van den waanzin van het (menschdom, dat tracht door geweld te heerschen ov3r anderen. En daarom staat ook Frankrijk gereed in volle wapenrusting, welk harnasse- m-ent ontzaglijke offers van de bevolking vraagt. Zoo heeft de regeerinig! besloten tot een aantal ingrijpende maatregelen op economisch en financieel gebied, waar bij een „bewapeningsbelasting" wordt in gesteld van 1 pet. van de uitgaven, ter wijl de arbeidstijd wordt verlengd tot 45 ujur per week. PAUL REYNAUD de Fransche minister van Financiën heeft in een radioreae den toestand en de ge troffen maatregelen verduidelijk/, waar in hij o.m. het volgende meedeelde: Het is mtijn harde plight nieuwe offers van u te eischen, om'dat wij nieuwe feiten onder de oogen moeten zien. Het is uw recht te verlangen, dat deze offers redelijk zijn. Of wij willen of niet, wij zijn allen personages in het drama, diajt het Europa van thans is. In het Westen zijn er bewonderens waardige kleine en vrije volken, waarvan één bereid is zijn land rnder water te zetten en een ander verklaart liever te willen sterven dan het hoofd te buigen dat het gedurende eeuwen hoog heeft gedragen. Temidden van deze volken staat Frank- krijlk, dat grooter is, naarmate het meer bedreigd wordt. Frankrijk's kracht is nimmer zoo noodig geweest voor het land zelf en voor de wereld. Indien Frankrijk morgen verdween.... wat zou Engeland kunnen doen? Wat zou zelfs het groote Amerika kunnen}? De eenheid van het Fransche volk is thans bereikt. De fabel van de verzwak king van het Fransche Rijk is verdwenen en slechts de werkelijkheid van het evenwicht in Europa dat hersteld mloet worden, is overgebleven. Er is in Frank rijk slechts één partij, die van de Fran sche kracht en slechts één plicht: de vergrooting van die kracht. Sedert 14 maanden zijn in het hart van Europa groote overwinningen be haald alleen op grond van de productie van de wapenfabrieken. De wapenings- wedloop is iederen dag sneller geworden. Frankrijk' en Engeland antwoordden hierop door te besluiten tot een groote krachtsinspanning. Deze krachtsinspanning die door de regeering eenstemmig is goedgekeurd, zal het land vijftien milliard frank kosten. Het vinden van dit bedrag beteekent een krachtproef tvsschen het totalitaire stelsel van vrijheid, zooals het onze is. De schaakmlatdh duurt voort. Mars is aan zet. Zal zijn partner hemi schaak mat kunnen zetten of het spel in re mise eindigen? Laten we -het eerste hopen Financiëel Weekoverzicht Motorrijder verongelukt Gisteravond circa 6 uur is de 30-jarige E. uit Vriezevieen (O.), die op zijn motor van Hengelo naar Bonnie reed, ter hoogte van het oefenterrein van. de j landelijke ruitervereeniging doordat zijn motor begon te slingeren, in volle vaart tegen een hem tegemoetrijdenden auto gereden. De bestuurder, dhr. N., trachtte de botsing te voorkomen, "waarbij hij tegen een boom reed. De motorrijder "was ^"ijna onmiddellijk dood. De motor (was totaal verbrijzeld. De steun aan de kleine boeren De Centrale Landbouworganisaties heb ben aan den minister van oeconomiscne zaken verzocht om de C-boeren, die in gevolge de laatste wijziging buiten de steunregeling voor de kleine boeren' val len, ook verder de laten profiteeren van den raad en de voorlichting van deiu voorlichtingsdienst voor de kleine boe ren. De minister heeft daarop thans een' toestemmend antwoord gegeven: er zijln maatregelen getroffen om de voorlichting ook verder te doen uitgaan naar de C-boeren. De Centrale Landbouworganisaties had den tevens verzocht den kinderbijslag niet te beperken tot en met het zevende kind, doch dit verzoek kan althans voor 1939, niet worden ingewilligd in verband met het ook voor de steunregeling voor werklooze arbeiders gestelde maximum. Er zal (worden nagegaan of voor 1940 aan het verlangen der landbouworgani saties zal kunnen- worden voldaan.' Zijn zuster vermoord? Gistermorgen te half zes kwam een 46-jarige inwoner van Uithui zen (Gr.) die met zijn 61-jarige zuster samenwoont in een huisje der Ger. Diaconie, in op gewonden toestand zijn- buurman waar schuwen, dat hij' bij het ontwaken zijn,' zuster dood op den vloer had gevonden. De buurman ging onmiddellijk mee eni vond de vrouw liggende in een bloed plas. Op eenigen afstand lag haar jak. Naast het lijk vond de man een bebloede bijl- op het hoofd waren ernstige won den toegebracht, die den dood tenge volge gehad moeten hebben. Er werd niets vermist. Ook de spaarduitjes der vrouw waren onaangeroerd gebleve'n!. De marechaussee, die direct op de hoogte werd gebracht, vond na het voor- loopig onderzoek, aanleiding over te gaan tot arrestatie van den broer. Deze werd opgesloten in de marechaussée-kazerne. De -man, die zijn vrouw' en vijf kinderen] heeft verlaten, leefde sedert eenigen tijd op kosten van zijn zuster, wier onder steuning met hiet oog daarop door de diaconie eenigszins was verhoogd. De man ontkent zijn zuster te hebben ver moord. De vrouw was in den laatsten tijd zeer nerveus. Een warme dikke jas en een dikke shawl is goed voor rheumatische pijnen Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig Was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aantrekken- of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rbeumatieklijder door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvol doende werken van de afvoerorganeni, als lever, nieren -en ingewanden, waardoor afvalstoffen gelegenheid krijgen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat Uw organisme reinigt van het over tollige urinezuur, dat Uw pijnen veroor zaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten ƒ0.40, 0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). 21 April. De vredesboodschap van President Roo sevelt werd door de New Yorksche beurs met veel optimisme en een sterke koers- rijzing begroet. Deze is echter door de Europeesch-e beurzen nrat overgenomen), want toen aldaar de '.Andel des Maan dags aanving, Was uit de reacties in de wereldpers reeds gebleken, dat het suc ces problematiek zou zijn; niettemin valt de laatste -dagen eenige ontspanning te constateenen. De binnenl. Staatsfondsienmarkt kon zich op het de vorige week bereikte niveau handhaven met uitzondering van 2V2' pet. Integralen, die tot 731/4 pet. terugliepen. De aandacht verdient het koersverschil tusschen de 3 pet. obliga ties Nederland 1936 (gemiddelde loop tijd 91/2 jaar) en de 3 pet. obligaties Ned.-I-ndië 1937 (gemiddelde looptijd 15 jaar). Het rendement van eerstgenoemde leening bij een koers van 98V4 pet. be draagt 3.20 pet., dat vaa de tweede bij een koers van 931/4 pet. bedraagt 3.20 pet., dat van de tweede bijl een koers van 931/4 pet.: 3.60 pet. Het is op zijn mins+ genomen twijfelachtig, of de lan gere looptijd der Ned.-Indisebe 1-eening en het feit, dat ziji geen directe schuld van den Nederlandschen Staat is, doch door dezen onvoorwaardelijk gegaran deerd wordt, teen dergelijk groot koers en rendementsverschil motiveerenj. De buitenlandsch-e obligatiemarkt was stil. Deensche leeningen hebben zich nog niet kunnen herstellen van de geleden koersverliezen. Terwijl obligaties in Belg. francs vrijwel onveranderd bleveni, liep de koers van d-e 3V2 pet. guldensleening België terug tot 821/4 pet. Het zou wel licht aanbeveling kunnen verdienen, de 4 pet. obligaties België in francs, die 107 pot. notc-orioai, om te rclilon in do 3 Vz- pet. guldensleening. De locale aan dieeDenmarkt heeft een rustig verloop gehad; de koersen zijn nauwelijks veranderd. De deze week gepubliceerde jaarverslagen (Kon. Zout, Ned. Gist, Ned. Kabel, Hollandsche Draad en Kabel, Stokvis) leverden weer het bewijs, dat het jaar 1938 voor de Ned. industrie en bet bedrijfsleven' zeer zeker niet ongunstig is gewieest. Verheugend mag het daarom worden genoemd, dat verschillende door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens de conclusie wettigen, dat al moge het conjunctuurverloop op verschillend gebied dit jaar in vergelijking met het vorige eenigen achteruitgang toonen deze toch van bescheiden omvang is, terwijl er op ander terrein ook verbe teringen zijn te constateer^, zooals af name van de werkloosheid, vermindering van het aantal uitgesproken faillissemen ten, toename van de bouwnijverheid, enz. (Robaver). LAND- EN TUINBOUW STAND DER GEWASSEN Men zal in de geschiedenis der be richtgeving omtrent den stand der ge wassen bezwaarlijk ieen mededeeling aan treffen, die zoo ongunstig luidt als de onderstaande. Van het gedeelte wintertarwe, hetwelk de vorst heeft overleefd, is de stand zeer hol. Zooals reeds is gemeld, wordt dit gedeelte op 5 pet. van den gehe-elen inzaai geschat en het blijken dan uitslui tend de wftntervaste soorten. Carsteai e|ni Mend-el te zijn, die niet geheel zijn uit- gewinterd. Men heeft plaatselijk nog wintertarwe in Februari uitgezaaid, terwijl het over- groote deel der omgeploegde perceelen met zomertarwe wordt beteeld. Naast de schade der dubbele werkzaamheden, verbonden aan het zaaien, treft den land bouwer ook nog het nadeel van de waar schijnlijk lagere opbrengsten der zomer tarwe. Van de wintergerst is vrijwel niets overgebleven. Van de paar perceelen, waarop dit gewas nog voorkomt, is de stand matig tot slecht. De rogge ver toont een vrij goeden tot goeden stand. Het is het gewas, dat het minst van de vorstschade heeft geleden. Men schat, dat het koolzaad voor 80 pet. is uitgewinterd. Van het restant moet de stand slecht worden genoemd. Niet veel beter is het met het Karwij- zaad gesteld, alhoewel hier de uitwin- tering kleiner was dan van het kool zaad. De meeste perceelen zijn omge ploegd en die stand van het overblij-- vend gewas is vrij slecht. Ook het gras land leed van die vorst. Zon op: Zon onder: 23 April 4,49 19 09 24 April 4,47 19,11 Maan op: Maan onder: 23 April 7,16 23,26 24 April 8,15 De wereld ziiet gespannen toe, Europa in 'tbizonder; Wie van die twee wint de partij En wie gaat er ten onder? De kansen wiss'Len keer op keer, Somtijds in enk'le uren En menigeen vraagt thans zich af: Hoe lang kan dat nog duren? Mars staat reeds leeüwenlang bekend Als -een geoefend schaker, Hijl speelt altijd met groot talent De rol yan ruziemaker. Hijl doet volkomen onverwachts De meest gedurfde zetten, En stoort 'Zlich daarbij niet aan recht Of aan bestaande wietten. Tenslotte tracht nu Uncle Sam 't Verlossend w-oord te spreken, Hij stelt ze voor om die partij Voorloopig af te breken. De menschbeid die naar vrede snakt Ziet nieuw© moog'lijkheden Maar zal de norsche oorlogsgod Zich laten overreden? J. S. e o Frankrijk's nieuwe krachtsinspan ning kost 15 milliard francs De stand der landbouwgewassen was op 17 April ongunstig De steun der regeering aan de kleine landbouwers Overneming crisismaatregelen als de cultuur loonend wordt Het eerste lustrum der wandel tochten op Schouwen-Duiveland Zondag 23 April 's morgens 10 uur: Tekst Math. 13 3b. Tf Onderwerp Zaai?[voort. r Utiijlnnic HERVORMDEN verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 23 April 4,57 17,20 10,31 22,45 24 April 5,33 17,52 11,09 23,29 Wandeltocht door Schouwen Voor 'die vijfde maal' zal thans de jaar- lijksche Wandeltocht op Schouwen 'wor den gehouden. Dit feit is aanleiding ge- jw©est tot het organiseeren van een groote Jubileulmlm&rsch op Zaterdag 13 en Zon dag T4 Mei. Wandelaars beneden 15 jaar kunjnein "deelnemen aan de todht van 30 KJVL Ouderen naar verkiezing aan die vajn 30 Of 40 K.M. Het parcours, idiat nader bekend zal' jwordien gemaakt, zal zooveel moigelijk over goede wegen leiden! Vereen igingen en groepeini, die geza menlijk wenschen deel te nemeia, wordt verzocht hun leden ook samen in te laten) schrijven, Zij, 'die de tocht binnen acht uur volbrengen, ontvangefni een fraai Ju- bileum-HerUineringskmis, speciaal hier voor door d-e Koninklijke Zilverfabrieftc „Begeer" vervaardigd, terwijl vereenigin- gen, die invet minstens 10 deelnemers de tocht zonder uitvallers volbrengen, een aparte vereenigingsmedaille ontvangen Aan hen, die de tocht dit jaar voor de 5e maal volbrengen, zal een aparte herin nering warden aangebodem. De medische verzorging der deelnemers staat onder leiding van D-r. C. J. M> Boogerd. Het vertrek heeft plaats te Zie rikzee van Sociëteit „Concordia", des Za terdags omj 2 uiuir mm w-t. Zondags om 10 uur v.m'. De uitreiking van de kruizen en me dailles geschiedt onmiddellijk na bkmetoi- komst der laatste deelnemers. Op Zondag is trommelen en muziekma- k-en in -de bebouwde kom der gemeenten die tijdens de tocht iwiorden bezocht, ver boden!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1