ZIBUKZEESCHEl NIEUWSBODE L VRIJDAG 31 MAART WAAH1W opgenol mtmczmsa® courant De Kern C. J. J. VERTON Paaschbrood I—si ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden 1,60, buiten Zleriknee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 33. - Giro 137677 1707 - 1889 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERiKZEESCHEI NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 13997 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels eni daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. BIJ contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DE SCHIJNWERPER valt h«t licht op Polen, de buffer staat tussühen Rujsland en Duitsichlaind, wederom) in de geschiedenis teruggeroe pen ina den wereldoorlog, Wlaarin het een werkzaam! aandeel heeft genomJen en een stuk Duitschland kreeg, toegewezen als corridor voor een uitweg naar de Oostzee. Doo'r deze operatie werd Dan zig en ommelanden van het Duitsdhe Rijk afgesneden, een handeling, die idloo'r Duitschland werd gedragen, mlaar niet geduld, zooidat, nu Berlijn Zich sterk voelt, alles in het werk zal worden ge steld de oude toestand te herstellen, d.w.z. Danzig terug bij Duitschland! grijze leider ontroerd, dat bi} zijn ver trek alle fronten doorbroken waren en al le verdere tegenstand nutteloos was. Miaja zal niet naar Spanje terugkeeren, maar zich in de omgeving van Algiers vestigen. Madrid treft thans voorberei dingen om Franco te ontvangen, ter wijl de rechts che troepen speurtochten ondernemen, om te zien of geen ver rassingen den glorieuzen intocht kunnen nen bederven. In de kelders van het Escoriaal (het kloosterpaleis dat Phi lips II van 15631586 liet bouwen) von den de troepen 52 tot ontpliofbare stof fen. Ook z'ijn een groot aantal mfijhem ontdekt in de kelders van de gevange nis te Madrid; in de stations van den ondergronds'chen spoorweg waren bom- .m!en geplaatst. Al dat gevaarlijke goedje moet eerst opgeruimd vopr Franco de stad binnentrekt >en als overwinnaar wordt bejubeld. POLEN, CORRIDOR en DANZlG De spanning in Oost Euiropa verscherpt zich in de laatste 24 uur, wat allereerst! mioge blijken door de idlalende barometer der wereldpolitiek, de beurs en de ver hoogde premies vopr oprltogsrisicoi door de Engelsche scheepvaartmaatschap pijen voor reizen naar de Oostzee. Een ander, zeer markant symptoon is de plotselinge bij eenroeping van het Brit- sche Kabinet, dat gisteren meer dan 2V2 U|Ur bijeen bleef en volgde op den vori- gen dag gehouden conferentie, welke was uiteengegaan zonder voorziening te tref fen voor een spoedige bijeenkoanjst. Dit wettigt de conclusie, dat er zeer ver ontrustende rapporten van de vertrou wensmannen van Lofniden moeten zïjin binnengekomen. Natu,urlijk zijn deze be sprekingen geheim, maar de toestand in Oost-Europa zal' wel het onderlwprp der beraadslagingen hebben uitgemaakt. Maandag komlt kolonel Beek, de Potol- sche minister van buitenl'andsche zaken naar Londen, waar hij Dinsdlag een ofö- derhoud zal hebben met Zijn Britschen collega, lord Halifax, die dan wiel ge sterkt zal zijn in zijn overtuiging van actief optreden tot beteugeling van de agressie in Europa! FRANCISCO FRANCO De oorlog in Spanje is afgeloopen; veel vlugger dan iemand heeft durven of kunnen bevroeden. Na de overgave van. Madrid, vielen de overige Spaansche ste den, die tot nu toe in handen Waren, van de republikeinen, Franco in handen. Haaiden van verzet zullen er misschien nog een poosje blijven, maar de Spaan- j sche burgeroorlog behoort tot de geschie denis van het Iberische schiereiland. In de Levant rukten de troepen van Aranda Valencia binnen ent gaven de grootste steden, alsmede de dorpen in hun ge bied, zich aan Franco over. Duizen den krijgsgevangenen werden; gemaakt. De groote leider der republikeinen, ge- neraal Miaja en kolonel Casado, na- iraen de vlucht naar Noord-Afrika, Bij z'ijn aankomist te Algiers vertelde de Ziekenhulsverpleging op het eiland Tholen Woensdag jl'. wierd onder presidium! van. Ds. Vreugdenhil, ais plaatselijk be stuurslid te Opd-Vosmeer, de afdeeiing- vergadering gehouden van de Vereeni- ging voor Ziekenhuisverpleg'mg, in welke vergadering besproken werd het Be stuursvoorstel, om in verband met de financieele moeilijkheden de contributie fmjen 1 dent "per week per lid te verfioogen en voorloo'pig geen nieuwe leden meer aan te nemen, tenzij overgeschreven uit andere dan binnen het rayon gelegen ge meenten. De voorzitter bestreed in zlijn openingswoord de stellingen, die ten aan zien van de Vereeniging zijn injgenomen in de vergadering van den Raad. Hij wees er oip, dat ook het Gr. Kruis, waarvan arhi; en rijk lid zijn, uit de gemeentelklas wordt gesubsidieerd en dat het maken van propaganda een Ver. miet philantro- 'pisehe doelstellingen niet past. Wat be treft de waarschuwing voor te lage con tributie, bracht spr. in herinnering, dat bij' de oprichting een zoo goedkoop) m|ogelijk tarief algemeen opgeld deed. Als een grief hoort imlen meermalen, dat bij' observatie geen uitkeering wordt [g|e- noten. Wie evenwel het reglement naslaat leest daaruit dat geen recht op uitkee ring bestaal. Alle. leden worden gelijke rechten toegemeten en genieten een zoo soepel <m(ogeiijke toepassing van het regle ment. Dir. Duinker, het woord verkrijgende, legde bijzonder den nadruk op het feit, dat wij te doen hebben met een vereeni ging, wier baten en lasten over de jeden gelijkelijk! verdeeld worden. Het oogmerk om) winst te maken, zutks in tegenstelling tot vele Verzekeringen, die werken unlet aandeelen en een gesalarieerde directie, is haar vreemd. Spreker schetste den toestand der armlastigen, die voorheen genoodzaakt waren aan te kloppen bij de armbesturen en betreurde het ten zeer ste, dat twijfel bestaat ten aanzien van het philantropisdhe karakter der instel ling. Uit de gejgeven toelichting bleek voorts, dat de mioeilijkhieden zijn ont staan, doordat velen zich eerst als lid hebben aangemleld, met een operatie in de nabije toekomst. Een der leden zei de het te b etreuren, indien het geringe aantal op deze ver gadering aanwezige leden (het waren er 36), zou uitmaken, dat de vereeniging op houdt te bestaan, omdat zooveel niet- opgekom'enen doordrongen zijn van het groote nut. Daar koimlt nog bij, dat de groote massa zich niet bij een verzeke ring kan aansluiten. In dit verband werd gewezen op de omstandigheid, dat in verzekeringspolissen m'eermaien een be perkende clausule voortkomt, beo ogen de om geen recht op uitkeering te doen ontstaan voor oude kwalen. Een ander lid vroeg of ondanks verhoogde con tributie, de rechten gelijk blijven. Deze Vraag werd bevestigend beantwoord. Voorloopig kan aan verhoogde aanspra ken niet gedacht worden. Wel zou bij handhaving van den bestaarden toestand zonder toelating van nieuwe leden dus, uitkeering verstrekt kunnen worden bij observatie. Het bestuursvoorstel, in stemming ge bracht, werd unlet algemeen© stemmen aangenomen. De verhooging zal ingaan op een nader door het bestuur te be palen datum1. Volgens de gegevens van den voorzitter bedraagt het aantal leden (gezinnen) der afdeeling 207, met 498 betalende en 768 verzekerden. Aan con tributie werd geïnd f1144, uitgegeven f H74, te kort f29. De voorzitter sloot onder uiting van zijn tevredenheid over het resultaat de vergadering. DE KOMENDE STATENVERKIEZINGEN Ruim 4,5 millioen kiezers Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten, welke op 19 April a.s. zal wor den gehouden, bedraagt voor liet geheele land 4.623.414. Bij de verkiezingen voo.de Twieede Kamer in 1937 was het aantal kiezers 4.462.859, Wiaarvan toen 4.212.903, zijnde 94.40 procent, aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, gehouden ini April 1935, bedroeg het aantal kiezers A.238.446, van wie 3.945.456, zijnde 93.09 procent, aan den stemplicht hebben voldaan. Het aantal kiezers in Zeeland en de daarin gelegen kieskringen is als volgt: kieskring I Middelburg 18.599, kieskring II Vlissingen 21.953, kieskring III Zierik- zee 14.067, kieskring IV Tholen 14.364, kieskring V Goes 29.432, kieskring VI Sluis 14.561, kieskring VII Hulst 29.775; totaal 142751. DE THOOLSCHE BRUG Naar aanleiding van, een, bericht in Uwi blad d.d. 28 Maart 1939 geteekend door het Gemeentebestuur van Tholen, bedoelend de gestelde feiten in mijn ar tikel over de Thoolsehe Brug in Uw blad d.d. 22 Maart 1939 ais deels onjuist, deels onvolledig te kenmlerkien, echter Zonder opgaaf van gronden of reden gevende feiten, heb ik mie op grond van dat bericht ten Stadhuize alhier vervoegd, alwaar aan de hand van de stukkien voor ieder, die dat wenschte, het bewijs tegen mlijn stellingen zo;u worden geleverd. Op heden 30 Maart 1939 12.15 uur, zijnde officieel geopende tijd der Secre tarie, heb ik hoewel alle Secretarile- ambtenaren aanwezig waren onder overlegging van Uw blad d.d. 28 Maart 1939 verzocht, irnij in te lichten met sta ving der stukken. Geen enkele inlichting omi mijn artilkiel te ontzenuwen gewerd mij, noch wierd m)ij eenig document getoond. Die korte vraag, waar het bij de brug geld vrijdoml alhier omi gaat is deze: Is het rechtvaardig, dat de Raad een tariefregeling voor iedereen ontwerpt en zichzelf en eenige anderen vrijdom) ver schaft Het antwoord laat ik aan den lezer! Tholen, 30 Maart 1939. Mr. H. D. J. WOLFENSBERGER RECHTZAKEN Klachten wegens laster Namens den heer J. W. de Ruiter, dis- trictsleider der NSB te Ajnlsterdam', heeft Mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raads man der NSB, klachten wiegens laster ingediend bij den Officier van Justitie te Den Haag tegen den oud-MinJstei; Van Lidth de Jeudie, Mr. J. J. vanj Bolhuis, Mr. Joh. J. Beünfante, mevr. L. Kappeijne van de Coppello, en G. Polak Daniels, te samen vormende de redactie van „De Vrijheid", weekblad van den Vrijheidsbond, en bijl den Officier van Justitie te Amsterdam tegen Koos Vorrink, Voorzitter van de SDAP, het Tweede Kamerlid Ir. H. Vos en W. Ren- gelink, te samen vormende de redactie van „Vrijheid Arbeid Brood!" De genoemde redacties hebben in hunne onderscheidene organen een zoogenaam- den Brief" van den Amsterdamschenl Districtsleider der NSB aan de leden over verzet in de NSB gepubliceerd, die van A tot Z eene vervalsching is: een zoodanige brief is door den heer de- Ruiter nimmer geschreven. Pantoffelheld De Amisterdamsche rechtbank veroor deelde gisteren een tramconducteur, die op 5 Februari j.l. zijn vrouw een pan toffel naar het hoofd wierp, tengevolge waarvan zij korten tijd later overleed, tot zeven weken gevangenisstraf, imjet af trek van het geheele voorarrest, dat reeds zeven weken bedraagt, zoodat de ver dachte onmiddellijk in vrijheid werd ge steld. De officier van Justitie had ten laste gelegd: mishandeling, den dood tenge volge hébbende. Bij de sectie van het lijk was o.a. feomien vast te staan, dat de virouw een zeer dunne schedel had. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 1 April 12,35 5,43 18,17 Op 83-jarigen leeftijd vrij van rheumatische pijn Na jaren vreeselijke pijnen te hebben geleden Deze oude dame kreeg in 1931 rheu- matiek en langzamerhand breidde dit zich over haar geheele lichaam uit. Toen. begon zij Kruschen Salts te nemen en nu z endt zij ons dezen eigenhandig ge schreven brief: „Sinds 1931 lijd ik aan) rheumatische pijnen. Eerst kwam het inj mijn beide armen en het werd steeds erger, tot het in de toppen van; mijn vingers gekomen was. Toen kwam bet in mijn enkels en knieën en dat maakte mij langen tijd hulpeloos. Een vriendin raadde mij aan, Kruschen te gaan gebrui ken en ik vind dat het mij meer goed doet dan eenig ander middel. Ik schrijf dit zelf, hoewel ik bijna 84 jaar ben". Mevr. Hl. De pijnen en stijfheid door rheumatiek Worden bijna altijd veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam! Kruschen Salts spoort Uw organen aan tot regelmatige, krachtige werking en helpt ze, het urinezuur en andere scha delijke afvalstoffen volkomen te verwij deren. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar biji alle apothekers en erkende drogisten. ONDERWIJS HAAMSTEDE. De voordracht voor on derwijzeres aan de O.L. School alhier, bestaat uit de dames: 1. E. T. Hoogkamp, den Haag; 2. J. M. Hage, Dordrecht en 3. E. A. Wepster, id. De voordracht voor onderwijzer bestaat uit de heieren: 1. M. H. Koning, Rot-j terdam; 2. J. van Kasteel, Middelburg en 3. W. J. Jansen, Den Haag. In de .raadszitting van hedenmiddag vindt de benoeming plaats. Rijkslandbouwwinterschool Goes Bevorderd werden tot idie tweedeklasse: T. Ba'rendregt, Direisehor; J. Berm!ain> Zomnemaire; J. Deist, Zoimemaire; A. A« Geluk, St.-AnnalandJ. J- van der Linde» Direisehor. 2 leerlingen werden afgewezen. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Wijzigingen der posttarieven met 1 April Zooals de directeur van den PTT on langs in een rede heeft aangekondigd^ treden op 1 April' eenige wijzigingen i-n) de posttarieven in. Interlocal© briefkaarten kosten vab, dien datum af 3 cent per enkele kaart. Voor nieuwsbladen, in geval van fran- keering bij abonnement, wordt het porto in het binnenlandsch verkeer: to.t 55 gram V2 cent, van 55—85 gram 3/4 cent. Het aanteekenrecht wordt in het bin nenlandsch zoowel als intematioinale ver keer 10 cent. Het recht voor verzending van brie ven, doosjes en postpaketten met aan gegeven waarde iwprdt met 5 cent ver laagd. Ook het busrecht ondergaat eenige anderinigl Toenemende spanning in den Noord-Oost-hoek van Europa Het aantal kiezers voor de Prov. Staten bedraagt 142751 Verhooaing contributie Bond voor Ziekenhuisverpleging op Tholen Morgen, 1 April, worden de nieuwe posttarieven van kracht „Snip en Snap" komen in de Concertzaal op 26 April Droog weer, iets kouder Jaukelvakkct.il Mogen wij eens een fyn voor U bakken Fijne Koekjes Parlser Soesen lederen Donderdag en Zaterdag Vfeeschcroquetten 2 25 cent VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Verplaatst met ingang van 6 Mei as- de vakwerkmlan le klasse bij den tedhniséhen dieinst A. Jansen van Zie- rikzee naar Vlissingen. KERKNIEUWS NIEUWERKERK. Ned. Herv. Kerk. 2 April. 9.30 uiuir, ds. Westerhof (bevesti ging nieuwe lidmaten)6 u|ur, ideml. BRUINISSE. Verbetering Predikbeur ten. Geref. Gem'. Zondag 2 April 9.30, 2 eni 0 |U|u(r, ds. Verhage uit Middelburg: Zaterdag 1 April a.s. herdenkt ds. C. Waardenburg, em. predikant te Hil- ligersberg, den dag waarop hij voor 45 jaar het predikambts aanvaardde. Ds. Waardenburg diendie de gemeenten te Goedereede, St.-Annalapd en Brui- nisse, welke gemeente hij heeft gediend tot aan zijn emeritaat dat hem 13 Oct. 1934 eervol werd verleend. Predikbeurten te Zlerlkzee Zondag 2 April. Ned. flerv. Kerk Nieuwe Kerk. 10 ure, de Reddingius (Bev. lidmaten en coll. studiekas.) I Kleine Kerk. 10 ure, ds Valeton en 7 ure, ds. Mortier van Kruiniogen. Luth Kerk 10 ure, ds. L. S. P. v. d. Chijs Sr. te Schiedam. Gerei Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 adjudant Taat van Amsterdam, 3.30 Openluohtwerk (bij ongunstig weer in de zaal) en 7.30 ure, adjudant Taat. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. MARKTBERICHTEN 'Zon op: Zon onder: i 1 April 5,38 6,31 Maan op: Maan onder: 1 April 3,27 3,59 i ST .-MAARTENSDIJK. Graaubeurs. - Séhokkenerwten f 11,50—12,25; witte 'eigenheimers f 1,50—1,60; bonten f2,30— 2,40; blauwe f2,60—2,70; poters f 1—1,40; groote ajuin f 1—1,10; geperst hooi f40 per 1000 kg; geperst stroo f9 per 1000 kg. THOLEN. Boternoteering. Roomboter f 0,77Boereboter f0,72 per pond; Eieren f3,20 per 100 stuks. AMSTERDAM, 30 Maart. Suiker k'almi, Maart f6l/2 en Aug. f 69/1G geboden, Deé. f 6s/16 gedaan en verder ffit/a geladen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1