ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Viaag. eï D.E.bij DOUWE EGBERTS SCHUDT UW LEVER WAKKER* GROTE KERK ZATERDAG 18 MAART 1939 OPGENOt ZIERIKZEESCHE COURANT Ds Pijnacker Hordijk ABONNEMENT 1707 - 1880 Prijs p. 8 maanden f 1.50, bulten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. Jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 38. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13986 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en. daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur CHAMBERLAIN 70 JAAR Neville Chamberlain, de groote Engel- sche staatsman van het ooganblik, stamt! uit een beroemd Engelsch geslacht, dat in de laatste tientallen janen ten nauw ste verbonden is geweest met het bin nen- en buitenlandsch beleid van de Eni- gelsche regeering. Neville is de zoon uit het tweede huwelijk van Joe Cham-- berlain. Rijk geworden als schroevanfa- brikant, werd deze burgemeester van Bir mingham en later minister van Koloniën. Als zoodanig deed hij van zich spreken door de rol, die hij speelde in den Boe renoorlog. Hij was imperialist in hart en nieren. De beide zoons, Austen en Neville, hebben de richtlijnen, door den vader aangegeven, trouw gevolgd. Zijn politieke loopbaan De carrière van Neville Chamberlain verloopt langs lijnen van geleidelijkheid. Na zijn burgemeesterschap van Birming ham wordt hij gekozen als lid van het Lagerhuis. Natuurlijk als vertegenwoordi ger der Conservatieven. Tezelfdertijd wordt zijn halfbroeder Austen aangezocht om zitting te nemen in het oorlogskabi net en op te treden als beheerder van de schatkist. Enkele jaren later wordt Ne ville benoemd tot directeur-generaal der posterijen. In deze functie bleef Cham berlain slechts een jaar wierkzaam; het werk beviel hem niet. Zeer welkom is het hem, wanneer hij needs het vol gende jaar den sprong kan maken naar het ministerie van gezondheid. Hier kan hij zijn gaven ten volle ontplooien. Maar ook deze vreugde was slechts van kor ten duur. Baldwin, premier en tevens groot vriend van Chamberlain, droeg Ne- viile het beheer van de schatkist op. Maar voordat hij eenig positief werk kon doen, viel het kabinet. Toen Baldwin in 1924 wederom optrad als kabinetsformateur, kreeg Austen de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. Neville weigerde wederom schatkistbe heerder te worden en verwierf de por tefeuille van Sociale Zaken. Vele wetten kwamen onder zijn bewind tot stand. Geregeld stijgt hij hooger op de poli tieke ladder. Óp 62-jarigen leeftijd wordt hij minister van Financiën. Zijn onmisken baar beleid, waardoor het hem vrijwejl gelukte het evenwicht te bewaren tus- scheu inkomsten en uitgaven1, «effende voor den eminent en staatsman den weg naar de laatste étappe: het premierschap. Man van cijfers Arthur Neville Chamberlain is voor ons het type van den flegmatieken Engelsch- man. En toch doet hij nog altijd meer denken aan een onderwijzer dan aairV een volksleider. Trouwens alle kenmer kende eigenschappen van den volksmen ner zijn hem vreemd. Van gezwollen taal moet hij niets hebben; komt tóch eeni enkele maal de rhetoriek om den hoeki kijken in zijn toespraken, dan geschiedt het omdat dit sausje nu eenmaal noodig is bij1 sommige gelegenheden. Chamber lain mist het breed© gebaar van denj -.geboren leider, hij spreekt niet tot da NEVILLE CHAMBERLAIN verbeelding van de massa. Daarvoor is hiji te bezonken en te conservatief, maar ook zijn gestalte heeft niets imiponeerend. Zin voior hu[mior schijnt hij niet te hebben. Cijfers, cijfers en nog eens cij fers, dat is het element van den tegem- woordigen m'inister-president. Alleen de cijfers spreken een duidelijke, betrouw bare taal voor hem). Arthur Neville Chamberlain mag een aartscijferaar zijn, een nuchter logisch denker als geen ander...- 'hij is in dezelfde miate idealist, een idealist, die met bei de beenen op den grond staat. Chamberlain veroordeelt Duitschland's daad Maar «omi idealist te blijven, kost in deze dagen moeite, n,u men trouw aam het gegeven woord niet meer noodzake lijk acht. In Zijn gisteravond te Birmingham ge houden redevoering' heeft Chamberlain O-mi. gezegd: Hoe kunnen de gebeurte nissen van deze week in over eens tcmlmiing worden gebracht met de verzekeringten, die Hitier heeft gegeven Indien het zoo gemakkelijk: is gioede reden te vinidlen voor het negeeren van deze verzekerin gen, welk vertrouwen kunnen wliji dart daarin stellen? Chamberlain vroeg 'Zich af, wat thjans nog) van Duitsobe beloften vertrouwd kon worden en tevens, of de jongste coup het einde was van een vorige periode of het begin van een nieuwe? Chamberlain zeide, dat er geen groo- ter fout gemaakt zou kunnen worden, dan te veronderstellen, dat Engeland niet tot het uiterste van zijn kracllit weer stand zou bieden aan ieidiere uitdaging, in dien deze gedlaan werd. Hij verklaarde zeker te zijn, in dit opzicht den steun en het vertrouwen te hebben van alle naties, die den vrede liefhebben, imiaar nog (meer de vrijheid. Men verwacht uit Berlijn een protest tot Londen, wegens de 'woorden van Duff Cooper, waardoor Hitler zich persoonlijk bejeedigd voelt. Cooper heeft n.l. gezegd, dat hij iedere overeenkomst door Hitler onderteekend, niet eens het papier waard' acht, waarop Ziji geschreven is- De Fransche Ministerraad bijeen In de bijeenkomlst van den Franöchiefni Ministerraad hebben Daludier en Bonnet hun collega's, op de hoogte gebradht van den buitenlandschen toestand. Zijl hebben een uiteenzetting gegeven van de verklaring, die' ide regeering in de Kamler zal' afleggen, bij: de behande ling der interpellaties over de buiten landsche politiek. De Raad keurldie de uiteenzetting goed- Daladier legde ver volgens den tekst van een wetsontwerp over, dat binnenkort zal worden inge diend en idat ten doel heeft de regeering de noodige bevoegdheden te verschaffen voor de consolidatie en u.itbreildiiimg V3n de Fransche strijdkrachten. Het ontwerp werd eenstemmig goedgekeurd. In dit wetsontwerp to lorden de regeering Vol- imiachten toegestaan. OmVamig en duur daarvan Zijn echter nog niet bekend. Geen Arabisch -Joodich accoord Na zes weken van ingespannen, doch vruchtelooze onderhandelingen zijn de be sprekingen over de toekomst van Pa lestina in feite geëindigd. Men is er niet in geslaagd een Arabisch-JooJsch acccord over den status vian het land tot stand te brengen. Aldus vat de ,.Ti- rrtes" haar oordeel samen over de po gingen, die de Britscbe retgeering tot het laatste oogenblik heeft gedaan om) partijen tot elkaar te brengen. DE RIJKSMIDDELEN Terwijl de „Overige Middelen" over Januari bijna twee imlillioen gulden bo ven de raming' bleven, bedraagt het ver schil over de fmlaand Februari weer iets minder dan twee 'millioen, Idoch ditmaal in iongunsti|gen zin, daar de opbrengst f 1.978.719 beneden de raming bleef. De opbrengst der omzetbelasting in Januari was voornamelijk verantwoor delijk Voor den gunstigen stamdi. Deze belasting bracht toen namelijk vier en een half millioen gulden meer op dan de imlaand Idaarvoor. Deze verhooging vond haar oorzaak in belangrijke Wijzigingen, in het betalingssysteem1- Vroeger werd het bedrag na afloop van het kwartaal geïnd ingevolge den op gel egden -op slag, terwijl na, 1 0(Ctober de omzetbelas ting vooruit, wordt voldaan, bijl idie uit gifte, met de mogelijkheid van oorrectie en verrekening naderhand- Bijl het bestudeeren van de overige Cijfers over Februari blijkt vooral de di vidend- en tantièmiebelastiiig (f 1.409.498) nogal' beneden de raiming gebleven te zijn (ruiml f841.000), hoewel er een ver betering te constateerem valt in verge lijking imlet de opbrengst van dezelfde maand van het vorige jaar, en zelfs een zeer goede vooruitgang met die van Jam- toen de dividend- en tantièmiebelastinig slechts f 711-895 opbracht. De omzetbelasting blijft ditmaal ruim een millioen gulden beneden |die ra'mi|n|gt, waardoor het verschil met de opbrengst i in Januari nog eens duidelijk onderstreept I wordt. Het verschil tnsscihen de opbrengst j in Januari 1989 am Februari 1939 be draagt namelijk f 4-171.230. De redenen hiervoor gaven wiji reeds aan. Deze twee belastingen zijn er dan grootendeels verantwoordelijk voioir, idiat d© eindcijfers Idler „Overige Middeliert" minder gunstig zijn. Financiëel Weekoverzicht 17 Mi a a r t. Het is nog te vroeg om zich een oor deel te kunnen vormen omtrent de ge volgen op economisch en financieel ter rein, welke de verdwijning van den Staat T s j e e ho-S lowak ij e zal medebrengen. In hoever Duitschland de beschikking zal verkrijgen over de goud- en devie zenvoorraden van de .Tsjechische Natio nale Bank, die tezamen ruim Kj. 3 (milliard bedragen (d.i. ruim f 180 millioen), is nog niet zeker. De economische positie van Tsjecho-Slowakije was sedert de ge- biedsamputatie in October j.l. zeer moei lijk geworden, daar het land, hoewel het de beschikking behield over alle ijzer en mangaanmijnen, o.m. 97 pet. van de bruinkool- en 50 pet. van de steenkolen mijnen, 30 pet. van de staal- en ijzer- industrie, 40 pet. van de textiel- «en 60 pet. van de glasindustrie had verloren:. De nieuwe begrooting wees een groot tekort aan, het rail- en wegverkeer was ontwricht, terwijl de handelsbalans, die over 1937 een aanzienlijk export-over schot had aangewezen, waarschijnlijk pas sief was geworden. In dit verhand moge erop gewezeni worden, dat de buitenlanidsche handel van Tsjecho-Slowakije, die in geldswaarde uit gedrukt ongeveer de helft van die van Nederland bedroeg, veel belangrijker was dan die van de landen in Zuid-Oost- Europa, waarvan de gezamenlijke han delsbeweging (invoer plus uitvoer) slechts ongeveer 3/d gedeelte van die van ons land uitmaakte. De sensationeele gebeurtenissen in Mid den-Europa hebben op de beurzen een diepen indruk gemaakt, al zijn de koers verschillen lang niet zoo groot geweest als tijdens den „Anschluss" in Maart 1938 en de Septembercrisis. De dalingen op de beleggingsmarkt zijn tot nu toe tot hoogstens een punt beperkt gebleven, terwijl de teruggang op de binnenl. aandeelenmarkt eveneens binnen beperkte grenzen is gebleven. Ook de Amerikaanse he markt, die eerst onbewogen scheen, heeft zich niet geheel kunnen onttrekken aan den invloed der politieke gebeurtenissen in ons werelddeel, die de gunstige beoor deeling van de toekomstige economische ontwikkeling overschaduwde. In den laat- sten tijd vermeent men ook een iets be vredigender aspect voor de' petroleum industrie te mogen zien. De aanleiding hiertoe is de verbeterde prijssituatie op de benzinemarkt in het Mid-Continent. Na locale prijsverhoogingen hebben er ook van imker algemeenen uard plaats gevonden en het laat zich aanzien, dat in het begin van het zomerseizoen (op 1 April), den tijid van het grootste ver bruik, de petroleumindustrie die vruchten van de ook ©enigszins gunstiger gewor den statische positie van haar voornaam ste product zal kunnen oogsten. Indien de petroleumindustrie de vorming van te groote voorraden en te groote ver werking weet te voorkomen, zal het tweede kwartaal van 1939 ongetwijfeld veel gunstiger Zijn dan het eerste. (Robaver). KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Zondag 19 Maart. 8.30 Brussel VI. 9.20 id. Frans; 10(.20 id. Vlaams; 11.20 Droitwich; 12.20 Brussel Vlaams; 1.50 Parijs: 2.40 Droitwich; 4.20 London Re gional; 4.40 Droitwich; 5.20 London Re gional; 6.20 Straatsburg; 7.20 Brussel Vlaams. Maandag 20 Maart. 8 Brussel VI. 9,20 Luxemburg; 11.05 London Regional 12.20 Brussel Vlaams; 2.20 London Re gional; 5.20 Brussel Frans; 5.35 Droit wich; 6.20 London Regional; 7 Eigenj gram.-uitzending; 7.50 Brussel Vlaams; 8.10 Diversen; 8.40 Droitwich; 9.20 Lon den Regional; 10.20 Brussel Vlaams; 10.45 London Regional. Vraag niet om Friesche Heeren-Baai zonder meer, maar om Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts. De tabak, die van ouds gemaakt wordt in Joure, in het hartje van Friesland. Die draagt dus met recht den naam van Echte Friesche Heeren-Baai. A- 1753 FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK 20 weken thuis met rheumaliek Vrouw dacht, dat haar man nooit meer zou kunnen werken Toen haar man. 20 weken thuis was geweest met rheumatische pijn in zijn rug, begon deze vrouw te vreezen, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Ten einde raad probeerde hij Kruschen en de verandering was „als een wonder". Lees haar brief: „Mijn man heeft rheumatiek en leed vreeselijke pij'nen in zijn rug. Eenigen tijd geleden was hij 20 weken thuis. Ik dacht werkelijk, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeer den alles, wat we maar bedenken kon den en niets hielp. Toen nam hij1 Kru schen en sindsdien weten we, dat Kru schen zijn gewiöht in goud waard is. De verandering die het teweeg bracht is als ©en wonder". Mevr. Bj. Twee bestanddeeli&n in Kruschen zijn de meest werkzame oplossingsmiddelen van urinezuur, die de wetenschap kent. Het urinezuur en andere schadelijke af valstoffen worden door Kruschen Salts langs de natuurlijke kanalen uit het li chaam verwijderd, waardoor de pijnen spoedig zullen afnemen om tenslotte ge heel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten. VERKOOPINGEN Donderdagavond 16 Maart werd door Notaris Mèulenberg te Sint Maartensdijk ten verzoeke van M- van den Hoek, pui- bliek verkocht: Woonhuis met schuurtje, gelegen aan de Weststraat, «groot 1 Are, 50 e.A. Kooper Jacs. Geluk voor f1925. Een perceel bo,uwland, groot 43 Are 7 ei-A., «gelegen in polder Oiudelanldi Kooper Marts, de Graaf voor f1345. Een perceel bouwland, groot 64 Are 70 O-A., gelegen in den Oudelandlpolder. Kooper Jac'. Polderman voor f 1305. Ben perceel bouwland, groot 36 Are 50 ©i-A., gelegen in den Oudelanidlpolder. Kooper J- C. Knuist voor f1390. Burgerlijke Stand van Zlerlkxee Geboren: 13. Aletta Amelia, d. van C. Vogelaar en L. van der Weele. Overleden: 12. Henderika Axer, 88 j., wed. van A. Rikman. Gehuwd: IQ. M. C. de Vlieger, 28 j. j.m., en A. J. Knuist, 23 j. j.d. MARKTBERICHTEN Coöp. Veiling Zierikzee. Veiling van 17 Maart. Spruiten 20; Witlof 16—23; Spinazie 19—22; per kilogram. Koolrapen f3.10; Wijn peeën f3,30; per 100 kilogram]. Ra dijs f4.10—4.50; Raapstelen f 1.70; per 100 bos. Zondag 19 Maart 's Voorm. 10 uur: VEEEEN.UtijjinniCj HERVORMDEN ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult morgéns „kiplekker" alt bed springen. inI?id™rf«„^ag °?oet Iever minstens een liter gal in uw Ingewanden doen atroomen. Wanneer deze &al onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meestei laxeermiddelen zün slechts lapmiddelen. Ermt.CA?TEl?'.S LEVERPILLETJES^emen im een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zün. Onschadelük, plantaardig, zacht, on- ?m. de gal te doen stroomen. drogisten t 0 75 Leverpill§tJes b» apothekers e* Hoog- eD laaswater te Zierikzee Hoogwater: Lgaglwiater: 19 Maart 1,56 14,23 7,43 19,50 20 Maart 2,33 14,59 8,12 20,18

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1