ZIERIKZEESCHEl hhbhbhurR KIEUWSBODE VRIJDAG 17 MAART iq-»Q WAARIN OPGEH Z1ER1KZEESCHE COURANT 1707 - 188Ö De Kern C. J. J. VERTON UW KINDJE VERKOUDEN ABONNEMENT Prijs p. 8 maanden f 1.60, buiten Zierlkzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur I A. J. DE LOOZE <31 Uitgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHEl NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 13985 ADVERTENT1EN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DE SCHIJNWERPER 1 De „Oostpolitiek", die Hitler in „Mein Kampf" als richtsoer voor de Duitsche buitenlandsche politiek formuleert, weer spiegelt zich in de militaire bezetting van. Bohemen en Moravië, in het losrukken van Slowakije van deze Tsjechische pro vincies en het afhankelijk malkien van Slowakije van het Duitsche Rijk. Men heeft hier te doen met een étappe in de Duitsche expansiepolitiek, die zicli thans heeft hegeven op gebied, dat his torisch niet Duitsch is, maar hetwelk; de Duitsche pers wegens de nabuurschap als zoodanig tracht te stempelen. Met be- zorgheid ziet men de behandeling van de nationale minderheid van 7i/g millioen Tsjechen door Berlijn tegemoiet. Zal de Duitsche expansiepolitiek zich naar het oosten blijven zoortzetten of zal zij een andere richting inslaan? Dit is de groote vraag van het oogenblik. De coup de main van het Derde Rijk in Tsjechoslowakije heeft tot resultaat, dat het- Roetheensche gat naar het oosteni zich sluit, doordat Hongarije en Po len een gemeenschappelijke grens krij gen. Dit is de concessie, die het Derde Rijk aan deze twee mogendheden doet. Ook aan Italië, die van begin af aan dezen Poolsch-Hongaarschen eisch heeft gesteund, maar te Weenien voor Berlijn moest capituleeren. Is deze concessie duur zaam, of slechts lijdelijk? Voorloopig stuit de Duitsche Drang nach Osten op een ondoordringbaren dam die Duitschland van Roemenië en Rusland scheidt. Maar vermoedelijk heeft het Derde Rijk zich in Oost-Europa ook de militaire dekking verschaft, waar naar het streefde; Hongarije en Polen verhinderen Rusland in een bepaald geval de Dutsche grenzen aan te vallen. j ^.Frankrijk heeft Rusland weder aange trokken en Londen coquetteiert met Mos kou. Heeft Berlijn in een eventueel con flict met West-Europa, in het bijzonder met Frankrijk, de neutraliteit van Polen verworven? Dit is een punt van groot belang. Het is actueel; want er gaan» hardnekkige geruchten, dat het Derde1 Rijk in de naaste toekomst W e s t-E u r o- p a tot terrein van zijn buitenlajidscne politiek zal uitkiezen. Europa is opnieuw gealarmeerd. Het gevoelt de bezetting van het Tsjechische grondgebied door Duitsche legers, be- kroond door den intocht van Hitier te Praag, niet slechts als een schrijnend on recht, aan het Tsjechische volk aange-, daan, noch alleen als een nieuwe, grove kwetsing van de moreele politieke zeden van Europa, die de laatste jaren toch; al zoo zwaar op de proef zijn gesteld.' Het ziet er een dreigend teeken in voor de naaste toekomst, voor de rust en de veiligheid van de rust van Europa. Men vraagt zich af; waar gaat het thans met Europa heen? Minister Romme's radio-rede Segoba-werken aanbevolen In zijn gisteravond voor de raldk) ge houden rede heeft minister Roimme ge pleit voor de organisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werke- loozen, ter vanvaniging van het zg. „stem pelen". Het is nu, ongeveer een jaar geleden, dat we, aldius idle (minister, eerst in een enkele igemieente en toen het daar geslaagd was, is het (uitgebreid tot en kele andere begonnen zijn miet eeini proef, oiml het controle-middel op IJen steun van den werklooze, het stempelen, die dagelijksche gang naar het stempel lokaal, waarvain een miensch in nood mi et- beter wordt, te vervangen door wat an ders en wat beters. De pionier-genteen te was Breda, waar 60 pc't. van de werk [omzien, nu niet m'ear stempelen, maar deelnemen aan wat als resultaat van een prijsvraag, die ze daar gehouden hebben, gedoopt is: het Se- bo ga-werk: Sport En Geestelijke Ont wikkeling Brengen Arbeidskracht. En Van Breda ,uit is het overgeslagen naar ette lijke andere plaiatsen. En het moet over slaan naar het heele latnd. Daar wordt sport beoefend, gevoetbaJldi en geloopen, atheletiek beoefend en ge zwommen, in de plaats van het stem pelen. Daar wordt aan huisvlijt gedaian, aan figuurzaagwerk, fineerwerk e.d, daiar wordt ontspanning gegeven, muziek, too- neel' enz-, daar worden excursies gehou den, bezoeken gebracht a,an fabrieken, kweekerijen, mlusea, natuurmonumenten. Daar worden cursussen gegeven, tal'ge- imieene ontwikkeling, eerste hulp bijl on gelukken, luchtbescherming, enz. enz., daar wordt gewerkt in volkstuintjes aan het kweeken van gewassen. Dat alles, en nog veel mieer, in de plaats v.an het stempelen Anderhalf a twee uren per dag is men daar bezig om) den geest te verfrisschen, het lichaam te sterken, Zich „fit" te hou den, in de plaats van het stemlpelen. Een landelijk comité, waarvan de sa menstelling dezer dagen bekend! zal wor den gemaakt en de zetel gevestigd1 is ten departemente van Sociale Zaken, zal als werkoomlmissie het centrale punt tot bevordering van de uitbreiding van dit werk over het gejheele land vormen. Italië gaat eischen De verwachting, dat vo.or Italië de re cente gebeurtenissen een aanleiding zou den Zijn ooi' Zijn eischen minder te ma tigen, dan in den loop van de vorige week nog voor waarschijnlijk werd ge houden, een verwachting, die in diplo matieke millieu's dadelijk ojp den eer sten dag van de bezetting van Tsjecho- Slow akije werd uitgesproken, kan thans vrijwel als gemeengoed worden 'be schouwd. Engeland's macht ter zee Het feit, dat in dit financieele jaar 43 oorlogsschepen bij de Engelsche marine z'ijn gevoegd en dat in 1939 nog zestig schepen gereed zullen komen, vormden imet de onthulling, dat vérgaande metho den Zijn uitgewerkt oimi dreigingen van duikbooten en vliegtuigen telgen de ma rine af te wenden, de voornaamste pun ten der .redevoering, welke de Engel sche minister Shakespeare in het Lager huis heeft gehouden. Jspansch Russisch visschenjgeschil Volgens te Sjanghai ontvangen be richten uit buitenlandséhe militaire bron, zijn in de afgeloopen week groote aan tallen Japansche troepen, die onlangs uit Japan in Mantsjoekwo en Korea waren aangekomen, naar de grensstreken der Sowjet-Unie verplaatst. Een der berich ten spreekt van 40.000 mian. Er wordt ver ondersteld, dat de garnizoenen in hoofd zaak ten imlnste zullen worden uitge breid, zoolang het Japansch-Russische vi.s- scherijgeschil nog niet is bijgelegd. Da Oekraïne het volgend probleem In een coimlmentair otP de gebeurte- nisser. imlet Tsj echo-Slowakije schrijft de Japan Timles, dat de nieuwe politieke situatie zich in Midden-Europa ontwik keld heeft met een snelheid, die alleen windt overtroffen door het verstrekkende karakter van haar beteekenis. Het blad spreekt als zijn oordeel uit, dat de onafhankelijkheid vian Slowakije de opening beteekent van oen doorgang voor den Drang nach Osten Duitschland is opgerukt tot in het zicht van de Sowjet-grens. De oogen van Duitschiand zijn in Oostelijke richting ge wend en zijn hand zat binnenkort uitge strekt worden naar het doei, waarheen het Derde Rijk voortdurend op marsch is geweest: De Oekraïne! Hitier voor d© radio? Kilier heeft Praag verlaten en zich naar andere troepenafdeeiingen begeven Zijn p,ar. dezer dagen te Weenen een groote rede te houden, heeft hij blijk baar we'er laten varen, maar hij schijnt wel het voorn enten te hebben, heden „in het centrum van Duitscih leven in het nieuwe gebied" (Brünn?) te spre ken en die rede over alle Duitsche zen ders te laten verspreiden. Men geeft in Duitsche regeeringskringen toe, dat de algemieene situatie rondom het vroegere Tsjecho-Slowakije nog altijd uiterst ge compliceerd en weinig overzichtelijk is, vooral wat de Karpaten-Oekr,a,ine betreft. VERSCHILLENDE BERICHTEN De havem van Berqen-op-Zoom Plannen tot verbetering van de haven van Bergen op Zoom1, landaatnwininiing eu verbetering van het stroomgebied van de Mark, schijnen in de naaste toekomst verwezenlijkt te zullen worden. Deze plan nen behelzen: 1. inpoldering Van de voor inpolde ring irijpe schorren van de Ooster-Sdhelde imiet een oppervlakte van 230 ha; 2. verbetering van de hiaven van Ber gen op Zoom; 3. het graven van een circa 6 kim! lang kanaal vam de haven van Bergeirt op Zooimi door de ingepolderde schorren naar het Tiholensch gat; 4. het maken van een sdhmjtsMs in de Eendracht. Wat de inpoldering idler schorren van de Oosterschelde betreft, daarvan wor den kosten begroot op 7 ton, waarvan ongeveer de helft voor kunstwerken. Door de verbetering van de haven van Bergen op Zoom1, het graven van het kanaal' door de drooggelegde schorren naar het Thoolsche Gat en het makenl van een schutsluis in de Eendracht zou de droom van burgemeester Blom „Ber gen op Zoom' weer zeehaven" een begin van verwezenlijking vinden. Malversaties bij ziekenfonds In verband met de malversaties bij het Zieken- en verplegingsfonds Onder linge hulp, instelling van de r.-k!. werk- liec.envereeniging te O s s, waarbij tevens de randgemeenten zijn aangesloten, is een algemeene ledenvergadering gehou den. In zijn openingswoord stelde de voorzitter van de r.-k. werkliedenver- eeniging, die de vergadering leidde, vast, dat er inderdaad van een aanzienlijke fraude kan worden gesproken, die bij ■de eerste kascontrole werd vastgesteld o,p circa f2000, bij' een nieuwe controle aangroeide tot f5700, doch tenslotte, met behulp van een accountant, ongeveer kon 1 worden geraamd op ten minste f 10.000. Het tekort vindt haar oorsprong in het feit, dat toen de controle-commissie een onderzoek instelde naar een bedrag van ruiml f3000, dat gedeponeerd moest zijn bij' de Centrale Volksbank, bleek, dat er niets aanwezig was. Een der bestuurs leden van het ziekenfonds heeft toen. getracht bij een der plaatselijke doctoren een bedrag van f 3000 te leenem, tein einde dit geld onmiddellijk te kunnen depo- neeren bij genoemde bank. De arts kreeg echter argwaan en weigerde de leening te sluiten en drong aan op een accoun tantsonderzoek bij het ziekenfonds. Toen 'kwamen de bovengenoemde ongerechtig heden aan het licht. Sneeuwjacht veroorzaakt verkeersongeluk Gisteravond is een D.A.B.O.-'bus van den dienst Groningen—Assen, komende uit Groningen, op den rijksstraatweg te Ub- bena onder Vries (Dr.) op een stilstaande vrachtauto gereden. Door een felle sneeuwjacht heeft de chauffeur van de bus, welke vrijwiel ge heel bezet was, den vrachtwagen niet opgemerkt. Tengevoljge van de botsing werd de rechtervoorzijde van de bus in gedrukt, terwijl van -een daarin gezeten faim'ilie "uit Assen twee dochtertjes en de vader wonden opliepen. Van het jongste kind, een meisje van acht jaar, werd het rechter-ondex- been a f g e r uk: t, het tienjarig doch- tertje werd aan het gelaat gewond, ter wijl de vader aan het rechterbeen werd geblesseerd. Het jongste meisje is naar het Wilhelmina Ziekenhuis te Assen o ver gebracht, waar innen operatief moest in grijpen. Haar toestand is hoogst zorg wekkend. De beide andere gewonden konden, na verbonden te zijn, naar huis worden ge bracht. 1 i Medisch onderzoek voor het rijbewijs j In het door de K.hLA.C. verstrekte 1 overzicht van de nieuwe verkeersbepa- liitigen is gemield, dat zij die reeds in het bezit zijn van geldige rijbewijzen of van rijbewijzen niet ouder dan 5 jaar, waarvan adeen de geldigheidsduur is venoopen, geen medische keuring be hoeven te ondergaan b'ij' de aanvrage van een nieuw rijbewijs. De K.N.A.C. vestigt er de aandacht op, dat dit me dische onderzoek echter wel is vereisoht. Bezitters van oude rijbewijzen als bo venbedoeld zijn daarentegen wel vrijge steld van een nieuwe rijvaardigheidsproef Ingevolge de Wegenverkeerswet be houden de thans in gebruik zijnde rijbe wijzen hun geldigheid tot twee jaar n\ den datum1 van afgifte, dat is dus tot den op het rijbewijs aangegeven datum. De nieuwe rijbewijzen hebben een gel digheidsduur van 5 jaar. Rij^smidd-len in Februari De Rijksmiddelen brachten in Febr- f 34.83 imillioen op tegen f 33.38 millioen in Febr. 1938 en f36.81 als een 1/12 der raming. In de eerste twee maanden vian het jaar bedroegen de totale ontvangsten f73.23 millioen (v.j. 66.72 millioen) biji f73.62 millioen als 2/12 der raming. Wat de koihierbelasting betreft over eind Febr- is totaal f44,96 millioen op kohier gebracht tegen f41.32 op 28 Febr. 1938. ZnndaQA'-tsendienst Ziar-ikzee Zondag 19 Maart: dr. Boogerdi en idtr. Verspyck. TOONEEL EN FILM «Shall we dance» Het tempo, waarmee zich de liefdes- inlrigue in „Shall We D a n e e" af speelt, verleent een bijzondere attractie aan deze film. In tegenstelling tot de andere show- films van de RKO Radio, wiaarin dit zoo bekende tweetal optrad, wordt hier het beroemde danspaar niet voorgesteld als meoschen, die moeite hebben een baantje te krijgen, maar zij1 zijn reeds twee ster ren van reputatie. Fred Astaire is een befaamde bal]et-danseur en Gingers Ro gers een revue-ster van groofen naam. Aangezien zij. zooi beroemd zijn, is elk van hun daden een gebeurtenis, die ge publiceerd dient te worden. Zoo gebeurt het, ,dat wanneer de be hartiger van Fred's belangen een op dringerige dam'e wegstuurt met de op merking, dat Zij needs getrouwd is, dit gerucht zich in minimum1 van tijd ver spreidt. Als hij 'met Ginger later samen aan boord van een Oceaanstopmer gezien wordt, is „men" overtuigd, dat Ginger zijn geheime vrouw is. Nu komen natuurlijk de complicaties. Journalisten bestormen hen. Alles wordt ■nog ingewikkelder, wanneer zij in een hotel in New York aan elkaar grenzende kamers krijgen. Denkt men zich hierbij de namen Eve rett Horton en Eric Blore bij de mede spelers en men zal begrijpen, dat lach salvo's niet van de lucht zijn. GEMEENTERAAD TE SCHERPENlSSE Verrassend Vliug is de gemeenteraad weer bijeen gekomen. De notulen van de vorige vergadering waren blijkbaar nog niet gereed. Op een schrijven van de Ned- Heide-Maa,tscha pp ij-, waarmede de gemeente, in verband met werkvers chaff in gs objecten, herhaaa'del'k. in contact komt, lid dier maatschappij: te worden tegen een jaarlijksche contribu tie van f3,50, had men uit praetiscjh oogpunt geen bezwaar. Het vise'ihreelht iri de z.g. vaar geul', verpacht aian Z, van de Velde, loopt ten einde. Hoogstwaarschijnlijk stelt de pachter geen prijs op continueeriiag van dit recht, want wiaar deze in elk geval' voor dat recht een optie van den raad had ontvangen, kwajmi het punt op nieuw in behandeling. Dé Voorzitter oordeelde 't evenwel wen- Sühelijk, vooraf in comité-generaal enkele bijzonderheden te bespreken, Na afloop daarvan werd besloten dit recht op 25 Maart publiek te verpachten. De toenemende actie tot stichting van our sussen ten bate van de huis houding te plattel an de heeft ook hier een welige bodem' gevonden. Niet minder dan 23 deelneemsters hebben zich nu al aangemeld voor deelname aan zoo'n cursus in koken on dergelijke. Men had daartoe een lokaal van de openbare school aangevraagd, dat, uit hoofde van het werkelijk groot belang gratis ter beschikking werd gesteld, dus ook voor wat aangaat het gebruik' van v]uur en licht. Na afhandeling der beknopte agenda besteeg de heer Van Ast weder zijn stokpaardje: de verbetering van de Kerkstraat in verband met het toe nemend verkeer. Hij: meent te weten, dat deze straat voorkomt op het wegen plan en dus mettertijd toch aan de orde zal moeten komen. Als nu de gemeente dit werk al vast ter hand nam om dat het inderdaad (noodzakelijk is dan is de kans zelfs zeer groot, dat ze niet uitsluitend alleen voor de kosten zal ko men te staan, maar ook ten deeie zullen gedragen worden door de Provincie. Mo gelijk zou de Provincie deze straat dan kunnen overnemen. (Dit lijkt onus heel onwaarschijnlijk omdat ze midden in de kom der gemeente is gelegen). De heer Vos is wel wat huiverig voor de kosten, vooral nu een denkbeeld naar voren komt alsof 't een verkeersweg be treft. Zoo'n verbetering is voor de ge meente niet te betalen. Voordeel ligt er niet in opgesloten en met de financiën imoet de gemeente werkelijk zuinig om gaan. De heer Van Ast was over dit be zwaar wel eenigszins verwonderd, omdat dit nu naar voren koim't, terwijl dit plan reeds herhaaldelijk besproken is. Hij' heeft zooi juist aangetoond dat uit oorzaak vam het wegenplan de Provincie zou kunnen bijspringen met gelden uit het Wegen fonds. Zal de Ukraine het volgende Duitsche doelwit worden Minister Romme beveelt het S.E.G.O.B.A.-werk aan Overneming der crisismaat regelen alleen onder garantie Hoogere opbrengst der Rijks middelen over de maand Februari Om het vriespunt aaletlalbet'ij Voor bruiloften en verjaarspartijcn je adres voor Taarten met alle mogelijke variaties, Gebakjes, Koekjes, Bonbons, enz. Op bestellingLuxe Broodjes en Zoute Stengels. Je adres voor het braden van groote stukken Vleesoh VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE iV? 1 Wrijf dan keel, rug en borstje in met 1 Dampo.Wonderlijk zooals dèt helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Zon op: Zon onder: 18 Maart 6,11 6 07 Maan op: Maan onder: 18 Maart 4,49 3,41 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaglwater: 18 Maart 1,15 13,43 7,08 19,22 Predikbeurten te Zierlkzee Zondag 19 Maart. Ned. Herv. Kerk. Ni°uwe Kerk. 10 ure, dg. Pijnaoker Hordijk. Rleme Kerk. 10, da Valeton en 7 ure, ds. Drost van 's-Heer Abtskerke. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordreoht. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijsen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst an 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Altaardienst, 3 30 Openluohtwerk (tyj ongunstig weer in de zaal) en 7 30 ure, Lijdensmeditatie Jezus voor Kajafas", met medewerking van de Zangbrigade, alles o. 1. v. kapt. A. G. Schram. Geret. Gem. (8t.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei.- Gem. 9.30, 2 en 6 mre, Leeskerk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1