1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wie rekent koopt FORD! DONDERDAG 16 MAART 1939 OPGEH ZlERlKZEESOft COURANT 1707-1889 „AMICITIA" De Kern Junior fl. 1325,- V 8 fl. 1885,- Vler de Luxe fl. 1650,— EUROPA'S ZORGENKIND ABONNEMENT Prijs p. 8 maanden f 1.50, buiten Zierikzeef 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13984 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en. daarboven 20 cent p. regeL Reclames 40 cent p. regeL Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DE SCHIJNWERPER 1 ligt Tsj echo—Slowakije in 't brand punt der wereldbelangstellmg. Het is be zweken na een moeitevol 20-jarig bestaan. Het politiek geweten van Europa wordt weer eens pijnlijk geraakt. De wereld had zich gevleid met de hoop, dat het accoord van Münehen van 29 September een nieuwe, gunstige fase in de Europeesche politiek zou inleideni. Het gaf den genadeslag aan het vredes verdrag van Versailles, dat reeds zijn kracht had verloren, maar nog steeds een struikelblok was gebleven voor de pacificatie van Europa en de consoli-' datie van den vrede. Men had tenslotte gehoopt, dat de territoriale offers, die Tsjecho-Slowakije aan het Derde Rijk, aan Polen en Hongarije heeft moeten* brengen, niet behoefden te worden be- i treurd, indien daarmede de rust in Europa zou zijn gekocht. Maar het is heel anders geloapen. Ha- cha heeft den Führer „verzocht" het land en volk van Tsjecho-Slowakije te „beschermen" en daardoor zijn onafhan- kelijkheid prijs gegeven. „Naar Praag", luidde daarop het commando der Duit- sche legerleiding en de Duitsche troepen! bezetten met spoed verschillende plaatsen' in Bohemlen en Moravië- In Praag werden de Duitsche troepen met gezang van het Tsjechische volkslied en gebalde vuisten begroet, terwijl het op enkele plaatsen tot een handgemeen kwam tusschen Hit- 1 er jeugd en Duitsc'hers mfet insignes, die den binnenrukkenden troepen den fas- cistengroet brachten. Het tragische lot van de op hut1 va derland zoo trotsche Tsjechen, die thans onderdanen van Duitschland wondetm, ont roert de burgers van andere kleine sta ten ten diepste. Na Oostenrijk heeft thans ook Tsjecho-Slowakije Zijn onafhankelijk heid verloren. Woensdagavond kwam Hitler met ge volg op de oude Praagsche keizersburcht, het Hradsjin, aan. De Führer reed door een bijna onafgebroken sneeuwjacht langs de optrekkende troepen. Zijn komst was voor de burgerbevolking een vol- komen verrassing. Midden-Europa keert terug tot het sta dium van vóór 1914, toen het werd ver scheurd door onontwarbare minderheden- kwesties. Het vredes-verdrag van Ver-. sailles heeft, in weerwil van Wilsonfó nationaliteiten-beginsel, de minderhe den-vraagstukken niet opgelost, ze in enkele opzichten pogen te regelen, in andere opzichten de moeilijkheden ver plaatst. Het is twijfelachtig of deze vraag stukken zich voor afdoende oplossing leenen. Zij vormen de tragiek van Mid den-Europa, dat bij voortduring onder Zijn grillige legkaart van minderheden is gebukt gegaan. De politiek van het Derde Rijk, gelijk deze zich thans afteelkenf, heeft evenmin de strekking, aan Midden- Europa aan vaste, duurzame structuur te geven: zij streeft er naar, eenerzijdsj de Duitsche minderheden in de verschil lende staten te 'activeeren ten gunste van den Duitschen Drang na ch Os- ten, anderzijds de andere nationale min derheden aan de belangenpolitiek van Berlijn te onderwerpen. Natuurlijk heeft Engeland op de ge beurtenissen in Midden-Europa gereageerd nadat de wereld voor een voldongen feit was geplaatst en de schepping van Mas- saryk tot de geschiedenis was terugge duwd. In het Lagerhuis heeft Cham berlain verklaard, dat Duitschland voor de eerste maal een land bezjet, waarmede het niet door banden van het ras is verbonden. Deze gebeurtenissen kunnen niet nalaten oorzaak te zijn van verwarring in de internationale situatie. Zij Zijn er op be rekend het algemeen© vertrouwen, een schok toe te brengen en dit is des te betreurenswaardiger, omdat het vertrou wen begon te herleven, en omdat er mogelijkheden voor concrete maatregelen bestonden, welke voordeelen hadden kun nen opleveren. Maar Engeland houdt koers. De ge dachten van alle volken der wereld blij ven geconcentreerd op verwachtingen' van vrede en terugkeer naar een: atmosfeer van begrip en goeden wil, welke zoo dikwijls Zijn verstoord! Gl# n„ Snel en goed riep, Hou, fijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd.,Mljnhardtjes"2st. lOct.Doos50ct ARMAND CALINESCU, Rumenië's sterke man en minister president, verbitterde vijand van de IJzeren Garde. KORT EN BONDIG In het Lagerhuis verklaarde minis ter-president Chamberlain, dat de regeering van Tsjecho-Slowakije slechts 314 mill., pond sterling had opgenomen van de beloofde 10 millioen pond sterl. en dat de rest nog altijd in de Rank! van Engeland berust. Er zijn maatregelen genomen, dat de Bank geen betalingen meer zal. verrichten voordat de situa tie is opgehelderd. Ongerustheid, om niet te zeggen een panische angst, heersoht onder allen, die eerst uit Duitsch land, daarna uit Oostenrijk, laatstelijk; ook uit Hongarije, Slowakije en Mora vië, ai aar Pr,aag gevlucht zijn, als vijanden of vervolgden van het Derde Rijk eni die thans nergens meer heen kunniem en thans in een imiuizenval' ge raakt zijn. De regeering te Praag,, voorzoover zij een lot als dat van den! voormaligen Oostenrijkschen kanselier Schuschnigg te vreezen had, is voorzien NEUTRAAL GEM. KOOR UITVOERING IN DE CONCERTZAAL OP DONDERD. 23 MRT. Houdt hiervoor uw avond vrij VERSCHILLENDE BERICHTEN Nieuwe vestigingsverboden De (minister van Economische Zaken heeft op grond van de vestigingswet kleinbedrijf bepaald, dat het zonder ver gunning van den cmniniister, verboden is inrichtingen te vestigen in het rijiwiel1- bedrijf, den brantdstjoffenha(n(dlel' en het schildersbedrijf. Ontploffing in ambachtsschool Gistermiddag heeft een ontploffing plaats gehiad in de imlaichinebahkwerkeriji te Schiedam. De heer W. Goettsc|h was bezig les te geven in het autogenisclh lhsschen ö;ajn een. groep jongens, die aan het apparaat 'zonden, werken, toen een geweldige knal vplgde. De jongens werden tegen den grond geslagen .en de ruiten, vlogen in1 scherven in het mond. De luchtdruk was Zoo sterk, 'dat zelfs het latwerk uit de ramen Vloog. De jongens vluchtten uit het lokaal, drie van hen werden gewond. De heer Goettsch werd-eveneens, licht gewond. De ontploffing is vermoedelijk onlstaan in 'een houten kast. Hoe er zich gas in die kast kon verzamelen, is nog niet opgelost. Mogelijk is, dat een leiding buis defect is geweest.1 Door de steelc- vl'aml van het laschapp'airaat, waarmee een van de leerlingen stond te lasschen, is waarschijnlijk (het gas tot ontploffing gekomen. De jongens (ztijiri: in het gemeentezieken huis behandeld, waarna Zijl maiar huis kon den saan Hitier heeft zijn intrek In den Praagschen Burcht genomen Het herstellend vertrouwen In de wereld opnieuw geschokt Gayda tot führer van het Tsjechische volk benoemd Ruilverkaveling van gronden in Schouwen Duiveland bepleit Visscherijpechten houden ver band met regeeringsordening Iets zachter Sir DRUMMOND PETERSON, Engeland's eerste ambassadeur b$ de Spaansche regeering te Burgos. Vervanging van doodgevroren wintertarwe door zomertarwe Op vragen vajn het Tweede Kamlerlid Diroessen, betreffende verhooging van den tarweprijs voor het opgistjuair 1989, ten einde de doodgevroren wintertarwe 'zoo veel' mogelijk door zomertarwe te doen vervangen, heeft de minister van oeco- inomiische zaken geantwoord, dat het hem1 bekend is, dat zeer veel', in sommige deeien des lands bijna alle, wintertarwe is doodgevroren en dat hij. van meening is, dat vervanging van de mislukte tarwe door zomertarwe wenschelijk zou Zijn- De minister acht echter verhooging van den tarweprijs voor het oogstjaar 1939 niet noodzakelijk ter bereiking van deze vervanging. Bovendien ontmoet eeja in- eidenteele verhooging groiote bezwaren in verband met de consequenties ten aan zien van andere producten. De aan de gewestelijke tarwe-organisaties gegeven gelegenheid om voorradige zomertarwe voor zaaidoeieinden af te igeven, acht de minister een geschikt middel pm deze vervanging te bevorderen. van Engelsche passen, met een extra- vliegtuig der KLM nog tijdig naar Lon den gevlucht. De nieuwe daad van! agressie van het Duitsche fascisme heeft Im'et één slag het „evenwicht" na Mun- chen in Midden-Europa en Zuid-Oost- Europa omvergeworpen. De algeheele onderwerping van Tsjecho-Slowakije aan Berlijn beteekent, dat Polen en Hongarijie levenzeer als Roemenië meer en meer bloot gesteld zijn aan de Duitsche b'e- I dreiging. De nieuwe daad van Duitsche agressie maakt den toestand in Centraal i Europa nog minder stabiel. De Tsje- chische regeering is afgetreden en gene- i raai Gajda, de leider der fascisten, is „Führer van het Tsjechische volk" geworden. Henlein is benoemd tot leider van het burgerlijke bestuur bij het mi litaire commando. Bürckel, de commis saris van de Oostmark, is aangewezen! om op te treden als leider van het! j burgerlijk bestuur in Moravië. De overheidsbemoeiingen waren in het laat ste boekjaar der Centrale Suiker- M ij', oorzaak, dat de resultaten weinig verschilden met die in het voorafgaande boekjaar behaald. Na afschrijvingen heeft het winst-saldo f 783 722 (812.956) bedra gen. Voorgesteld wordt een dividend van f21 (onv.) per nieuw aandeel uit te< keeren en f 100.000 (onv.) aan de reserve toe te voegen. De regeeringspersdienst verzoekt ons er aan te herinneren dat de ra d io-redie van minister Roim'me, welke aanvankelijk was aangekondigd te gen 9 Maart j.l., doch wegens verhinde ring op dien datum niet kon doorgaan, vanavond om 7.15 zal worden gehouden. Zooals reeds eerder gemeld zal de min. spreken over: De organisatie der gees telijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen ter vervanging van het zoo genaamde stempelen. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laaglwater: 17 Maart 0,23 12,54 6,22 18,45 't Arm© Tsjec'ho-Slöwakije Is Europa's zongenkind, Want het igiaet imiet zijin gezondheid Niet teioo bijster voior den wind. Ilmlmers: 't ging sinds zijn geboorte Onder dezen last gebukt. Dat het zich slechts kon beschouwen Als een soort van kunstproduct. De Sudetenamputatie Heeft het nauw'lijks overleefd, Of daar is al weer iets anders Wat 'zPn impeder zorgen geeft. Weer een nieuwe operatie Heeft men er nu aan verricht, Die de kleine doet verschroimp 'len Tpt een nietig, kwijnend wicht. Met zorg ziet mloeder Europa Deze nieuwe toestand aan: Hoe zal' 't in de naaste toekomst Met de kleine verder gaan? En ze hoopt dat deze ziekte Zich nu maar looaliseert Zoodat straks niet de omgeving Br door wordt geïnfecteerd* J. 3. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Zon op: Zon onder: 17 Maart 6,14 6 05 Maan op: Maan onder: 17 Maart 4,26 2,36 De export van uien Hoewel' het exportseizoien, nog niet geheel voorbijl is, kan thans toch reeds 'n vopr- loopige balans worden opgemaakt. Aam de debetzijide vinden wij1 een zeer groot kwantum uien tegen alleszins redelijke en door menigeen niet verwachte prijzen De inzinking in Februari kan gelhkkig het seizoen niet meer slecht maken. In dien hier sprake' is van een goed seizoen, hebben wiji hier eigenlijk uitsluitend het oog op de producenten, omdat ons nu eenmaal' iedere controle op de expor teurswinsten ontgaat. (De export vindt imlmers niet naar Duitschland plaats). Aan de creditzijde ide balans vinden wijl den abnormaal grooten uitval der uien, veroorzaakt door de meest ken merkende ziekte „koprot" en „schimmel" Het doet ons genoegen, aldus „De Tuin derij,", dat naar deze ernstige vijlanldisn van pnze uienteelt, door middel van ide Nederlandsche Uienfedieratie 'n ernstig on derzoek is ingesteld en zijn onze inlich tingen juist, dan zou de oorzaak Van dit kwaad reeds opgespoord zijn. Een rap port over dit onderzoek hpip®n wiji t.z.t. te kuinnen publiceeren. TOONEEL EJf FILM «Shall we dance* In „Shall We Dame1©", de nieuw ste Astaire-Rogers musical van RKO Radio stelt het beroemde danspaar al zijn vorige successen in de schaduw en pre- senteeren Fred Astaire en Ginger Rogers de aantrekkelijkste film' uit hun carrière een geestige en luxueus© show, die voort glijdt met gestroomlijnde soepelheid. De intrige, die in dieze fil'm! een belang rijker rol speelt, dan in de reeds voor af gaande films van het beroemde twee tal, Is een romance, die Teikt van een balletschool in Parijs tot aan den daktuin van een New Yorkschen wolkenkrabber. Ginger Rogers speelt de rol van een internationaal befaamde revuester en Astaire, die van een beroemd ballet danser, die zijn naam* Pieters in Petrov heeft veranderd, wat niet weinig tolt zijn roem heeft bijgedragen. Aangetrok ken door de schoonheid van de re voe rt anser es, stelt Astaire alles in het werk om haar voor zich te winnen, maar door de onhandigheid van zijn manager doen de geruchten de ronde, dat de twee reeds getrouwd zijn. Hier komen allerlei complicaties uit voort, die ech ter ten slotte aan het feestelijke einde tot helder geluk worden opgelost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1