ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lm MAANDAG 13 MAART 1939 OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT 1707.-1889 D© Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENT Prijs p. 8 maanden f 1.50, büitaa Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13981 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONDER DE SCHIJNWERPER VERSCHILLENDE BERICHTEN van de publieke belangstelling heeft zich aan het eind van vorige week Rusland geplaatst, toen de Sovjet-tsaar aan de Moskwa, Joseph Stalin, als algemeen secretaris op het communistische partij congres, in zijn rapport het scherpe licht liet vallen op de non-interventie politiek van de Westersche mogendheden, om met sarcasme hun bedoelingen te hekelen en te veroordeelen. Stalin fulmineerde in het bizonder te gen de politiek van Groo t-Rr i11 ap- n i en F r a n k r ij k, wien hij verweet, alleen daarom, niet tegeni aanvallers te zijn opgetreden, omdat zij een oorlog wenschen te ontketenen tusschen andere landen, om dan zelf als overwinnaars te voorschijnte komen en handel te drijven, zoowel met overwinnaars als met overwonnenen. Hij verweet de Fransch-Britsche-Ame- rikaansehe pers een conflict te hebben willen uitlokken tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie over de Oekraïne, al leen met het doel de atmosfeer te ver giftigen en een strijd tusschen deze twee rijken uit te lokken. Over deze politiek van, zooals Stalin het noemde, anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen, weidde de Sovjet-dictator langdurig uit. De schepping van de as RomeBerlijn en daarnaast, van den driehoek van het anti-Kominternpact, noemde Sta lin een „uitstapje in de geometrie", waar mede de staatslieden van Europa zich thans bezighouden. Deze geometrische fi guren achtte hij evenwel voor de zwaar bewapende Sovjet-Unie ongevaarlijk. Als zij gevaarlijk zijn, zijn zpjl het meer voor de democratiën dan voorde Sovjets. JOSEPH STALIN .iihet Kominternpact is een uit- stapje in de geometrie" De Sovjet-Unie wil vrede; Zij wil de handelsbetrekkingen versterken met alle landen, die hetzelfde wenschen en geen pogingen doen om de belangen der Unie aan te tasten. De Sovjet-Unie wil vreedzame, nauwe en aangename relaties met alle aangrenzende landen, zoolang zij niet direct of indirect trachten de inte griteit of de veiligheid van het land te schaden. De Sovjet-Unie wil steun verkenen aan landen, die het slachtoffer z ij n van agressie en vechten voor hun onafhankelijkheid. De Sovjet-Unie is niet bang voor bedreigingen en is bereid de oor logsdrijvers, die pogen de integriteit der Sovjet-grenzen aan te tasten, voor eiken eenen klap er twee terug te geven- In de laatste drie alinea heeft Stalin de buitenlandsche politiek van Sovjet- Rusland voor het oor der wereld laten hooren, v.n.l. tot de Westersche wereld, terwijl hij' over den toestand in het Verre Oosten, waar v/oor Rusland groote belangen op het spel staan, op merkelijk weinig heeft gezegd, wat wel niet zonder bedoeling zal zijn geweest tegenover Japan, waarmede men nu niet bepaald vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. Voor Stalin aan het woord kwam, heeft Molotov, de vporzitter van den raad van Volkscommissarissen, over de zuive ring lees opruiming in de partij het woord gevoerd, maar veel wijzer is men door deze uiteenzettingen niet geworden, want over de interne kwes ties heeft hij zidh niet uitgelaten; alleen heeft hij gereleveerd, dat de interventie- pogingen der Westersche Staten, via Rus- sische spionnen, de kop zijn ingedrukt en dat de handlangers uit den weg zijn garuimd. Haagsche inbrekers en helersbende opgespoord De aanhouding vin den 35-jarigen hoop man J. D., in de Parkstraat te 's-Graven- hage verricht, heeft tot gevtoJjg gehad dat de politie top zeven verschillende plaatsen 'in de residentie huiszoekingen 'heeft verricht. Vijf hiervan zijn zonder resultaat gebleven, doch de beide an dere hebben de imioeite ruimschoots be kend. Deze hebben licht gébracht in tal van Haagsche inbraiken. De aangehoudene wioont salinen met zijn ciiiders in een perceel der Scheidestraat. De pclitie heeft in dit pand, een winkel in tweedehands meubelen, een nauwkeu rig ionderztoek ingesteld. Daarbij bleek, diat de woning vrij luxueus was inge richt. Niet minder dan vier geldkisten, waarin Zich verschillende gouden sier raden, een gouden horloge mot ketting enkele gouden zegelrinjgien en een groot aantal beleenings'briefjes bevonden, wer den in het achter den winkel gelegen vertrek aangetroffen. In den winkel zelf vond men een partij Ihptelzilver en een zilveren beker. Een zeer verrassende vondst wachtte de po litie in den kelder; daar ontdekte men negen smieltkroesen en verscheidene ge reedschappen olm' edele metalen te smel ten, benevens eenige weegschaaltjes, be stemd om gouden voorwerpen te we gen, met de daarbij behoorende gewich ten. Bij: een onderzoek in het bovenhuis trof jmien vele manufacturen aan, als- Imiede vele gouden sierraden, alle vian diefstal afkomstig. Het onderzoek strekte zich ook uit tot den tuin en het kip penhok. Een luik in den tuin gaf toeganlg! tot den kelder van het aangrenzend perceel, waar lihen een kloffer, inhoudende een partij tafelzilver ter waarde van pljmt f 1800 aan het licht bracht. Alle aangetroffen goederen zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht en de bewoners van het perceel, een be ruchte helersfamilie, de 58-jarige koop'- m'an M. Di. en zijn 49-jarige echtgenoote M. C. D'.-H. zijn gearresteerd. De andere huiszoeking van dte politie betrof een perceel in de Waterloostraat. D'e bewoner, de 38-jarige behanger N. de G., weigerde toegang te verleenen, waarna de politie zich door het fjorcee- ren van- een deurruit toegang verschafte. In dit perceel trof de politie een groote tasch Im'et alle soorten inbrékerswerk1- tuigen aan. De bewoner werd gearres teerd, evenals een 27-jarige bankwerker, W. C. J. genaamd Die aangehoudenen zijn de beruchte Haagsche inbrekers. Vermloedelijk Zullen uit de groote hoe veelheid in beslag genomen voorwerpen verscheidene inbraken' in Den Haag en elders gepleegd, tot klaarheid wiorden gebracht. Men kan aannemen, dat thans 75 pet. van de buit van verschil lende inbraken terecht is. Een vroolijke gemeente De burgemeester van de gemeente Tubbergen, de heer Th. C. L. Luijcktx heeft ieen uitvoerigen brief gericht aan tal van commissies, vereenigingen, aan café houders en anderen in zijn gemeente, waarin hij er op wijst, dat het aantal aanvragen voor het houden van publieke vermakelijkheden, bals, kermissen, fees ten zoo groot is, dat het zijns inziens de grenzen van het behoorlijke heeft overschreden. De burgemeester is van meening, dat de gezinsinkomsten in de eerste plaats dienen te worden* aange wend voor het noodzakelijk levensonder houd. Wil men to,t moreele en geeste lijke herbewapening komen aldus het hoofd der gemeente dan dient men de publieke vermakelijkheden te beperken. De heer Luijckx spreekt het vertrouwen uit, dat in groote mate de aanvragen voor de feestelijkheden achterwege zul len blijven. Zal zulks niet het geval zijn, dan zullen de 'meeste verzoeken worden afgewezen. De Waal wast De tijd van het jaiar brengt thams de geregelde stijging van het water in d e rivieren mede. Maa:r dat de Waidil binnen anderhalf etmaal ruim 1-50 meter zon stijlgen, behoort wel tot de zeldzaam heden. Zondag, had de rivier voor Nij>- m'egen een stand bereikt van 10-70 meter plus ANP, een rivierstand welke voor den tijd van het jaar zeer hoog is. De uiter waarden staafn dfom ook onder water. Op een draai van den weg is een per sonenauto tegen een mast van het elec- triciteitsnet gereden. Die inzittenden vauv den wagen, die geen letsel van betee- kenis hadden bekomen, stapten, uit, en tal' van omwonenden snelden toe om te Zien wat er geschied was. Even later naderde een z'.g. „wilde autobus" van de route Eindhoven-Utrecht. De chauffeur daarvan Zag geen kans de personenauto, die den weg versperde, te vermijden, en reed er met kracht op in- Hoewel de omstanders haastig ter zijde sprongen, raakten eenigen licht gewoinid- Van de buspassagiers liep een vijftal verwondingen tvain tamelijk lichten aard op, maar een meisje vermoedelijk af- .komstig uit Amersfoort raakte ernstig gewond. Zijl werd naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. PAUS PIUS XII, is gisteren te midden van het college van Kardinalen, bisschoppen en vorste lijke personen en een menigte van 500 000 menschen uit alle wereld- streken, tot Paus gekroond. Handel in varkensooren De veehouder ij centrale is knoeierijen op groote schaal met oormerken van var- kiens op het spopr is gekomen. Bij' het uit de im'arklt nemen van zware varkens „stootte" zij nl. opi dieren, welke pre cies dezelfde nummers in hun oormerk hadden. Men is de zaak' gaan onderzoeken en het spoor leidde naar een klein vleeseh- warenfabriek'je in Zuid-Holland, dat op groote schaal varkenskoppen opkoopt ter verwerking tot worst. Aangezien de ooren niet bruikbaar zijn, werden deze. verkocht aan een combinatie van per sonen, die er veevoeder van maakten. Het schijnt, dat dezen Tii de otoren be vestigde erisisim'erken (fokvergunningen) er uit gepeuterd hebben en verkocht aan boeren, die daardoor méér varkens kon den mesten, dan hun officieel was toe gestaan- Wielrijder doodgereden Op den rijksstraatweg te Abcoude is Zondag een gecompliceerde aanrijding geschied, welke aan één persoon 't leven heeft gekost Een auto, eigendolmi van- -en bestuiuird door den chauffeur van het Statenlid ir. Middelburg, komende uit Baambrugge en op weg naar Abcoude, reed met volle vaart, toen bijl vopr een uit de te genovergestelde richting komende motor, meer naar rechts wilde uithalen, op een voor hem rijdenden fietser. De wielrij der, de 37-jarige heer W„ uit Utrecht, werd door de aanrijding tegen een ijzeren hek geslingerd. De auto kwam door de botsing in de langs den weg loopende rivier, de Angstej, terecht. Die chauffeur, die alleen in de auto zat, kon zich uit den wagen bevrijden tem op den wal' ko men. Een Amisterdamsche arts, geassiS- steerd door den dokter uit Baambrugge heeft der. wielrijder de eerste hulp ver leend. Dit mocht echter niet meer baten. Het slachtoffer mioet pp slag! zijn gedood* Doodelijke val Zondagochtend om acht uur heeft de bewoner van de tweede verdieping van het pand Slotboomstraat 16a te Rotter dam ontdekt dat de 48-jarige Pieter Lam- gelaar, die een zolderkamer van ge noemd pand bewoonde, dood -op de Zoldertrap lag. Vermoedelijk was de on gelukkige in het duister van de trap gevallen. Zondagmiddag om half vijf is in een perceel in de Louis Bothastraot in A m- ster dam-Oost de 77-jarige I. K. van de trap gevallen en zoo ongelukkig op het hoofd terecht gekomen, dat de doioid onmiddellijk intrad. Autobus botst op driewieler Zaterdagmiddag reed Idle heer V- uit Biggekerke op zijn driewieler uit deze plaats maar Zoutelainde. Een autobus, welke hem' achterop reed en hem wilde passeeren, moest op het laatste moment uitwijken voor een ,uit tegenovergestelde richting komend voertuig- Bij: deze ma noeuvre raakte de bus den wielrijder die tegen den grond werd gesmakt, en on der de bus terecht kwam'. De man was op slag dood. Wilds bus ramt auto Op den grooten weg Den Bosch-Utrecht, heeft Zondagavond omstreeks acht uur een gecompliceerd verkeersongeluk plaats gehad, nl. onder de gemeente Beesd (Geld.) Provinciale Z«euwsche VVV. De Provinciale Zeeuwsche vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft Zater dagmiddag in de „Gouden Zon" te Mid delburg haar algemeene vergadering ge houden. De voorzitter, mr. J. Moolen- burgh, heette in het bizonder den heer C. A. van Woelderen, lid van het hoofd bestuur van de ANVV welkom'. In zijn openingswoord zei spr. dat de wereld tentoonstelling te New York" haar stem-' pel op bet vreemdelingenverkeer zal drukken. Dit jaar zullen de verschillen de deelen des lands het voornameijk van 'bezoekers uit eigen land moeten hebben. Blijkens het jaarverslag van den secr., den heer G. Houtekamer was het aantal over Zeeland ingewonnen informaties nimmer zooi groot als in 1938. Geconsta teerd werd dat thans alle Zeeuwsche VVV's in- het provinciale verband zijn opgenomen; met waardeering werd ge wag gemaakt van het besluit van Pro vinciale Staten om de provinciale ver eeniging een subsidie toe té kennen tot ten hoogste f500. De penningm., de heer Eekhout, deelde mede dat het nadeelige slot van het afgeloopen jaar f208.64 be draagt. De vergadering beslaat m.a.st. de VVV's Hulst, Oost-Kapelle en Sluis tot de pro vinciale vereeniging toe te laten. De voor zitter uitte zijn vreugde over het feit, dat thans alle plaatselijke vereenigingen voor vreemdelingenverkeer samenwerken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Baart. dr. v. d. Harst en mr. Le Maire. Alle aftredende bestuursleden wer den herkozen. Hierna werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de propaganda voor het a.s. seizoen. Besloten werd ook dit jaar weer stempelboekjes uit te geven, de folder" van Zeeland te doen herdrukken, en een aantal exemplaren van den Alg. Zeeuwschen reisgids aan de bezoekers der provincie uit te reiken. De voorz. deelde mede, dat het bestuur binnenkort besprekingen zal voeren met de ver- keersorganisaties in de provincie met het doel tot de instelling van goedkoope week-reiskaarten te toornen. Vani de me dewerking van Ged. Staten is het be stuur bereids verzekerd. POST-TELËGRAAF- TELEFOON Tariefsverlaging m»t 1 April 0 Dé PTT zal' met ingang van 1 April a-s. nieuwe verlagingen van enkele postale tarieven toepassen. Het tarief voor een briefkaart in het binnenliandsdh verkeer wordt van 4 loip 3 et gebracht. Het aan- teekenrecht wordt verlaagd van 15 op 10 cent. Voorts zullen nieuwe verlaagde tarieven gelden voor nieuwsbladen biji abonnement in binnenlandsch verkeer i/2 cent tot 55 gr.) en naar overzeesche ge westen, voor het busrecht fl.50 (per k'wartaal) en voor het recht van afhalen van couranten en tijdschriften. Verlaging van tarieven vooir interlocale telefoongesprekken is in onderzoek; even tueel zal daartoe echter niet voor het vol- jaar overgegaan kunnen worden. KERKNIEUWS HAAMSTEDE. Ger. Gem. Woensdag 15 IMaart. 9.30, 2 en 5.30 uur, ds. van den Berg van Krabbendijke. THOLEN. Preekbeurten Woensdag 15 Maart Biddag- Herv. Kerk: 9.30 en. 2'|ulu|r, ds. Wplfens- berger. Geref. Kerk: 9.30 en| 7 [uiu'r, dr. Veite- naar. Geref. Gemteente: 9.30, 2 lejni 6 uluf, ds. Neerbos. Vrije Geref. Gemeente: gebouw Visch- atreat, 9.801, 2 «(n) uiuir, Baalb Stalin fulmineert tegen de non- interventie-politiek in Spanje Pius XII is gisteren met groot ceremonieel tot Paus gekroond Dief en diefjesmaat in Den Haag door politie gegrepen Met ingang van 1 April worden posttarieven opnieuw verlaagd Bond«concours Muz<»k en Zang 2en Pinksterdag te Nieuwerkerk Enkele regenbuien Baromieterstand van hedenmiddag 2 uur. Zon op: Zon onder: 14 Maart 6,20 6,— Maan op: Maan onder: 14 Maart 2,52 11,32 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 14 Maart 9,02 21,42 2,35 15,08 LAND- EN TUINBOUW «Blijvend contact» Donderdagavond kwam het bestuur der vereeniging van oud-landbouwcursisten „Blijvend Contact" in vergadering bijeen oml een beslissing te nemen, inzake detn nieuw te benoemen voorzitter. Voor deze functie werd met algemeene stemmen gekozen de vice-voorzitter der vereeniging, de heer P. Flikweert J.Pz. Dat het bestuur met deze verkiezing geen slechte keus heeft gedaan, is wel zeker, daar de heer Flikweert wel als een der hardste zwoegers voor de vereeniging kan betiteld worden. Moge hem de kracht gegeven worden, deze bloeiende veresni- ging in de juiste banen te blijven voort- leiden tot steun van onze Duivelandschc landbouw. Tot vice-voorzitter werd met groote meerderheid van stemmen geko zen de heer A- F. Sdhooff. ZIERIKZEE. In de laatst gehouden bij eenkomst van belanghebbenden, heeft het lot beslist, dat dit jaar een Bomds- concours van den Bond van Mu ziek- en Zanggezelschappen op Schouwen en Duiveland zal worden ge houden te Nieuwerkerk, op den 2de,ni Pinksterdag a.s. Zaterdag 25 dezer zal op de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen het tweede nieu we motormailschip van de Stoomvaart maatschappij „De Prinses Beatrix", te water worden gelaten. Aanvankelijk was bericht, dat Prinses Juliana en prins Bernhard de doopplech tigheid van het schip zouden verrichten. Naar wij vernemen, zal alleen Pruis Bernhard 25 dezer voor deze handeling naar Vlissingen komen. Bij Kon. besluit van 4 Maart is benoemd en aangesteld bij het reserve- personeel der landmacht, bij den genees kundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse, de dienst plichtige vaandrig van het bataljon ge neeskundige troepen de heer J. W. van Putte, arts. KERKWERVE. Burgerlijke Stand over Februari. Overleden: 10. Leendert Stoel, 90 fw#dn. van Pieternella da Wittai.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1