IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Victoria-Water C. J. J. VERTON VRIJDAG 3 MAART 1939 ABONNEMENT: OPOEHOl ZIERIKZEHSCHE COURANT 1707 - 1880 Prils p. 3 maanden f 1.50. Guiten ZleriluM f 1.8D Voor het buitenland p. Jaar f 10. Afzonderlillce nummers vijl cent. Verschijnt dagelijks. Ted. No, Jl. Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13973 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 oent, van 4 regels en daarboven 30 cent p. regel. Reclames 40 cwt p. regel. Bi) contract belangrijke korting Inzending op Oen dag van uitgave vóór 10 aar DE NIEUWE PAUS Da Kardinaal-Secretarif, Eugenio Pacelli, is, op den dag dat hij 63 jaar werd, door het Conclave der Kardinalen, tot Paus gekozen Da Witte rookzuil boven de St.-Pieterskerk Twee (keer was gisteren 2warte rook opgestegen uit den schoorsteen van de Sixtijnsche Kapel twee kieer was aan de onafzienbare schare op' tiet plein vloer den Sint Pieter bekend gemaakt, dat de eerste stemmingen van het conclave nog geer. resultaat 'hadden opgeleverd. Eindelijk1, na een dag vol spanning, werd tegen half zes witte rook zichtbaar de R.K. Kerk had een nieuwen Paus Eugenio Pacelli, die den naa'mj van Plus XII heeft aangenomen- Een toevallige om standigheid is, dat de nieuwe Paus ge- kiozen is oip den dag, dat hij zijn 63e levensj aar bereikte. „Habe'mfus Pontificem" (w'ij hebben een Paus), waren de woorden waarmee de Vaticaanzender het heugelijk!© nieuws in de radio bekend maakte. Diepe stilte daalde over de massa op het Sint Pietersplein toen om' 5 uur 25 kardinaal Caccia Dominioni, de oudste "kardinaal-diaken in de loggia verscheen, teneinde den naam) van den gekozene be- Ikiend te im'aken. „Wij hebben tpt Paus den zeer eerbiedwaardigen kardinaal Pa celli, die den naam van Pius XII heeft aangenomen". «Aan stad en wereld» In den tijd tusschen den uitslag der stemming en het ©ogenblik' waarop de nieuwe Paus in de Loggia zou verschij nen ,oiml zijn zegen „Urbi et Orbi" (aan stad en wereld) aan de menigte te geven, werd de Paus door de vier eeremionie- mieersters naar een afzonderlijk vertrek geleid, waar 'hij in het witte ceremoni- eele pauselijke gewaad werd gekleed. De Paus zette zich daarop op den ppntifi,- calen troon en naml de hulde der kar dinalen in ontvangst. Daarop verscheen de Paus onder de Manken van den Pauselijken Marsch in de loggia, Igeklleed in Pauselijk ge waad, tot verleening van den zegen „Urbi et Orbi". Alle klokken van den Sint Pieter beierden, terwijl de Paus de zege- ningsform'ule uitsprak en het teeken des klruises imaakte boven de op het Sint Pietersplein geknielde menigte. Religieuze gezangen Monken over het plein. 0>m! Eugenio Pacelli, PAUS PIUS XII 18 uur 30 trokken Paus Pi us XII en zijn gevolg zich terug van- de loggia 's Pausen levensloop Eugenio Pacelli, de 262e Paus, is juist. 63 jaar oud geworden: hij is opi 2 Maart 1876 te Rolme geboren, als Zoon van een advocaat bij het Vaticasnsdlie consistorie, Filiippo Pacelli en v,an Vir ginia Graziosi. Hij studeerde te Rome in de rechten en werd in Maart 1899 tot priester gewijd. Wegens Zijn juridische bekwaamheid werd hij in 1909 totleeraar in de jurisprudentie aan de pauselijke academie der adellijke geestelijken b©- noeimld. In 1914 benoemde Pius X hem, tot secretaris der congregatie vppr ker kelijke zaken; de volgende paus, Bene- dietus XV, heeft Sheim op 23 April 1917 to,t titulair aartsbisschop van S a r d i verheven en hem tevens als nun tius naar Münehen afgevaardigd. In 1920 werd hij nuntius te Berlijn. In 1929 was zijn diplomatieke lojoip- baan voorloppig ten einde. Als secre taris der commissie voor de codificatie van het kanonieke recht werd hij toen de (medewerker van kardinaal Piet r,o Gasparri, den toenmaligen staats secretaris. Opi 16 December 1929 'be noemde de Paus hem tot kardinaal en weinige imaanden later werd hij de op volger van kardinaal Gasparri. Als staatssecretaris toonde hij bijzon dere qualiteiten en slaagde er in het moeilijke concordaat met - het Diuitsdh- iand van Hitier af te sluiten, over welks toepassing de groote strijd van Pius XI im'et Hitler is geweest. GEMEENTERAAD TE -HAAMSTEDE Begrinding gedeelte Lagezoom Diensten gemeentewerkman in werkverschaffing Speelplein achter de o. I. school 20 reductie op landingsgelden Uitbreiding vliegveld en nacht verlichting Onder voorzitterschap van Burgemees*- ter Jhr. R. J. H. Q. Röell, kwam Maam dagmiddag de gemeenteraad voltallig in openbare vergadering bijeen. Op een ver zoek van dhr. J. S. Korteweg, om re ductie op door hem betaalde strandhuur voor plaatsing strandtent over 1938, ont spint zeer een zeer breedvoerige disj- eussie, met als resultaat dat met 4 tegen 3 stemmen besloten wordt de gevraag, de 'reductie tot een bedrag van f2.50 te verleenen. Vóór stemden de heeren M. den Boer, P. L. Vis, S. W. Vis en D. J. Braai; tegen stemden de heeren den Haan, Blom en de Vrieze. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren C. Blom en M. den Boer en als plaatsvervangende leden de heeren P. L. Vis en S. W. Vis. Op een verzoek van de Vereeniging tot Bevordering van het Tuinbouwonderw'ijls op Schou- Wen-Duiveland een bijdrage voor een keer te verleenen tot maximum f 15, in ver band met het 10-jarig bestaan voor pro pagandadoeleinden wordt gunstig beschikt terwijl een verzoek van de zangvereen. „Haamsleedseh Zangkoor" om subsidie wordt aangehouden en in handen gesteld van B. en W. voor nader onderzoek. Vastgesteld wordt het kohier honden belasting 1939, terwijl aan A. v. Steijn op zijn verzoek een half jaar onthef fing hondenbelasting 1938 wordt verleend Naar aanleiding van een ingekomen schrijl- ven van het waterschap Schouwen wordt besloten, zoo mogelijk met medewerking van aangelanden, te geraken tot be grin ding van het eerste gedeelte Lage zoom. Vervolgens wordt op daartoe ge daan verzoek aan D. C. Steur en aan mej. C. de Jong, resp. als onderwijzer en als onderwijzeres aan de O.L. School alhier met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend onder dankzegging voor de in die betrekking bewezen diensten. Eveneens wordt aan J. Verton op zijin verzoek met ingang vfap 1 April a.s. eer vol ontslag verleend uit zijin betrekkingen van gemeentewerkman en doodgraver, in verband met zijin pensioengerechtigden leeftijd, eveneens onder dankzegging voor de in die betrekkingen bewezen diensten. Betreffende voorziening in deze vacature stellen B. en W. als proef voor deze diensten uit te voeren in gemeentelijk^ werkverschaffing. In de zomermaanden als andere objecten niet uitgevoerd kun nen worden, geschieden vele dezer werk zaamheden sinds enkele jaren toch reeds in werkverschaffing. Bovendien heeft de gemeente een vaste uitvoerder werkver schaffing, zoodat gevoeglijk deze diensten als proef door de werkloozen kunnen worden verricht. De heer den Haan geeft te kennen dat het hem tegen de borst stuit dat de diensten van een gemeente werkman door werkverschaffing zullen worden uitgevoerd, waarop de voorzitter- zegt dat het slechts een proef betreft, waartegen de Raad ten allen tijfde kan opkomen. In stemming gebracht wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen miet 6 tegien 1 stem (dhr. den Haan). Op een verzoek van de Oudercommis- sie O.L. School tot aanleg van 'een speel plein achter de school, stellen B. en W. voor gunstig te beslissen. De ra ming van kosten bedraagt pl.m. f 1400. De voorzitter maakt hierbij gewag van de groote medewerking daarbij onder vonden van de familie Bolle, welke de gronden voor een billijke prijs beschik baar stelt en van de groote medewer king van de Erven van der Lek de i Clercq, welke de benoodigde 800 M3. duinzand voor ophooging terreinen gratis beschikbaar willen stellen. Deze mede werking wordt door den Raad op zeer J hoogen prijs gesteld. Z.h.st. wordt hier- na besloten tot den aanleg van een speel'- I terrein over te gaan. Betreffende verpachting gronden rond de nieuwe be graaf pla t>s wordt op voor stel van B. en W. besloten deze te verpachten aan dei» jhoogston inschrijver A. J. Geleijlnse te Noordwelle, terwijl de gemeente tevoren zal overgaan tot het driediepen van het perceel. Naar aanleiding van berichten in de pers deelt de voorzitter mede, dat heit Vliegveld dan alleen zal kunnen worden -uitgebreid en van een nachtverliclhting voorzien, indien de Maatschappij Zee bad Nieuw Haamstede, de Provincie Zee land, Defensie en andere belanghebben den (medewerkten en wat bet voor na amlste is, indien het, gezien de finan cieel© consequenties voor de gemeente miogelijikl is. Niet vergeten majg worden, dat de nacht verlichting niet alleen een Haamisteedsch belang is, maar een Zeeuwsch belang. Hierna wordt besloten financieele me dewerking te verleenen aan een tweede cursus jin dezen winter aan arbéiders1- v)roiuwen, thans in een wasdbouirsiuis. Tenslotte wiordt mededeeling gedaan dat wijlziging is gebracht in den koste- loozen huwelijksdag; was voorheen de Vrijdag als kostelooze dag bepaald, dit is thans geworden de Dinsdag, terwijl op Vrijdagen f 5 zal worden berekend en op ander© dagen f10. Hierna niets meer aan de orde zijinde, volgt sluiting der openbare vergadering. LAND- EN TUINBOUW Oud-leerl. Rijks Landbouwwinterschool Onder voorzitterschap van den faee^ A. C. Za-ndee te Wo-ensdrec'ht heeft bo vengenoemde vereeniginlS t© Goes (haar algemeen© vergadering gehouden. De voorzitter wekte in zijn openingswoord o-p tioit activiteit im het l andbouw vereni gingsleven, waaraan wel ©ems wat hapert. Medegedeeld werd, dat ide bond dit jaar zijn algemeene vergadering te Roosen daal zal'ihouden. Getracht zal worden de 'bezoekers als Zeeuwsche vereeniging iets aan te bieden. Uit het jaarverslag van den secretaris, dhr. C. O. J. Hendriks© te Zierikzee bleek, dat het ledental is gestegen van 177 tot 187. In de middag vergadering hield ir dr. Dorst te Leeuw arden een lezing over den afzet van onze aardappelen in Brazilië, Uruguay en Argentinië. Spr- iklwa'ml tot de conclusie dat Brazilië een aardige afnemer is van onze pootaardappelen. Dit kan zoo 'blij ven, zelfs nog toenemen» maar dan zullen wij Imoeten letten op de concurrentie van Duitsohland, dat in enkele jaren zijn uitvoer daarheen sterk zag stijgen. Ook zal gelet (inbeten worden op de goed© soorten. Uruguay en Argentinië Zijn geen geregelde klanten op- onze consuimip-tie- imlarkt. Alleen in geval vaini misoogst. Voor pootaardappelen zijn gunstige pers pectieven, maar dan moeten w'ij Zorgen voor wit-vleezige soorten. KLANKEN LANGS DE LIJN MARKTBERICHTEN ST.-ANNALAND. Uienveilin-g van 2 Maart. 220 balen Rijnsb-, -gewone f2,64; 10 balen idem, grove f3; 5 balen idem!, driel'. f0,70; 2 balen idem', picklers f0,80; 20 balen idem, stek f 1,41. Alles per 100 kg ST.-MAARTENSDIJK. Graanbeurs van 2 Maart. Schoklkererwten f 10.50—11.75 witte eigenheimers f 1.50blauwe aard appelen f3; bonten f2.50—2.70; poters f 1.25—1.50; ihooi f40; strop f9. Uienveiling van 2 |Maart. Gewone f2.4l tot 2.67; bon(kien f2.62; pickl-ers f0.84; stek) f 1.02. Veilingsvereen. «De Eendracht» Tolen Roomboter f 0.77Boereboter f0.72; p. pond. Eieren f3.20 per 100 stuks. Zondagartsendienst Zierikzee 5 Maart. Dr. Boogerd en Dr. v. 'Hoorn Burgerlijke Sftand van Zierikzee Geboren: 24. Jan, Z. v. J. Suurland en C. Klippel; 2 Maart. Pieter Adriaan, z. v. J. Vos en M- den Engelsman. Overleden: 24 Febr. Wilihel-mlna van 't Noordende, 86 j., echtg. J, A. GiLÜsse; 27. Clara Regina Nardten, 74 jomgeh.; 25. Anthony Rodoe, 61 j., echtg. C. C. M. Bossaert; 27. Helena van Stapjpen, 83 j., echtg. M. Boot; 1 Maart. Sara Jaco'bi, 63 j„ edhtg. A. J. Jongmans. Derde programma Z. R. C. Zaterdag 4 Maart 8 Brussel VI.; 9.20 Luxemburg; 11.05 London Regional; 12.35 Brussel Vlaams; 2.20 Droitwich; 3.45 Keulen; 5.20 Droitwich; 6.20 London Re gional; 7 Eigen gram.-uitzending; 7.50 Brussel Vlaams. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 4 Maarti HILVERSUM I 1875 en 301.5 M. VARA-uitzending. 10—10.20 v.m. en 7.30 —8 VPRO. 8 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 arbeiders in de continubedrijven; 12 gram.; 1.50 piano voordracht; 2.20 30 jaar HORA; 2.40 vervolg pianovoordracht 3 reportage; 3.30 VARA-orkest; 4.30—4.50 esperanto-uitzending; 4.55 Residentie-or kest; 5.30 filmland; 6 orgelspel; 6.28 be richten; 6.30 Betuw's halfuurtje; 7.10 po litiek radiojournaal; 7.30 Het Universi teitsleven in Amerika; 8 berichten ANP; 8.20 VARA-orkest; .9 koorzang; 9.15 En nu.... oké; 10.25 En nu doorzetten; 10.30 berichten ANP; 10.40 gram.; 11 De Ram blers; 11.30 gram.; 11.56—12 zang en orgel. HILVERSUM II 415.5 M. KRÖ'-uitzending. 45 HIRO. 8—9.15 gr. 10 id.; 11.30 godsdienstig halfuurtje; 12 berichten; 12.15 KRO-Mielodisten; 2 voor de rijpere jeugd; 2.30 gram.; 2:45 kin- deruurtje; 4 gram.; 4.05 Mobilisatieslacht offers moed houden; 4.25 gram.; 4.30 berichten: 4.35 gram.; 4.40 De handels reizigers tusschen de buffers; 5 KRO melodisten; 5.30 Esperantonieuws; 5.45 KRO-naehtegaaltjes; 6.15 gram.; 6.20 week overzicht; 6.45 gram).; 7 berichten; 7.15 Lasteraars voor den rechter; 7.35 actueele aetherflitsen; 8 berichten ANP; 8.15 me ditatie; 8.35 gram.; 8.45 R.K. Mond.accor- deon-club; 10.30 berichten ANP; 10.40 filmpraatje; 10.55 gram.; 11 declamatie; 11.30—12 gram. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Provinciale Statenverkiezingen De Federatie Zeeland van den Vrifz. Dem. Bond heeft beslaten bij' d>e a.s. kiezingen voor leden van de Provinciale Staten uit te komen met de volgende candidaatlijlsten: Kieskring III, Zierikzee: 1. mr. J. Adriaanse; 2. A. Staverman; 3. C, Ouwe hand; 4. mevr. E. J. van den Broecke de Man; 5. W. Karelse; 6. M. H. Boasi- son; 7. G. F. Maris; 8. R. Gerritsen; 9. W-. L. G. van Doorn; 18. J. Ph. Bom; 11. J. Oele; 12. G. M. Markusse; 13. J. J. van Beveren: 14. mevr. R. Weijl— Snuijf15. 1. de Hullu—Becu, Groede. Kieskring IV, Tholen: 1- mr. J. Adriaan se; 2. A. Staverman; 3. C, Ouwehand; 4. mevr. E. J. v. d. Broecke—de Man: 5. W. Karelse; i6i. M.. H. Boasson; 7. G., F. Maris; 8. W. L. G. van Doorn; 9. A. G. M. Markusse; 10. R. Gerritsen; 1 11. J. Ph. Bom; 12. J. J. van Beveren; 13. J. Oele. <anld.talLet.Yj Niemt proef met onze fijne Tompousen en Roomhoorns 7 cent per stuk. PARIZER SOESEN 6 cent per stuk APPELBOLLEN en APPELFLAPPEN. VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE EEN HEERLIJKE DRANK Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. 4 Maart Zon op: Zon onder: 6 43 5 42 Maan op: Maan onder: 4 Maart 4,32 5,32 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagtwater: 4 Maart l,i0 13,56 6,59 19,19 KERKNIEUWS Predikbeurten te Zierikzee Zondag 5 Maart. Ned. flerv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Reddingius. Kleine Kerk. 10, ds. Valeton en 7 ure, ds. J. C. Siokesz van Rilland-Bath. Luth. Kerk 10 ure, ds. de Jongh van Amersfoort. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Woens dag 8 Maart (Biddag). 10 en 6 ure, idem. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, de. Hoogendoorn, 2 Leeedienst eD 6 ure, da. Hoogendoorn. Woensdag 8 Maart (Biddag), 9 30, da. Hoogendoorn 2 en 6 ure, ds. Dubois van Oud-Reijerland Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdieost, 3.30 Openluohtwerk (bij ongunstig weer in de zaal) en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst, onder leiding van kapt. A. G. Sohram. Gerei. Gem. (St.-Domnsstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Oud-öeret. Gem 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Ned. Herv. Kerk. HAAMSTEDE. Zondag 5 Maart 6.30 ure ds. Saraber. STAVENISSE. Rectificatie Predikbeur ten Zondag 5 Maart, Ned. Herv. Kerk, voorin. 9.30 ure, leeskerk, 's avonds 6 ure, ds. Griethuijsen van St.-Annaland. Geref. Gemw ST.-PHILlPSLANDi. Woensdag 8 Maart Ds- J- D. Barth van Dordrecht (Biddag) Aanvang 9.45, 2 ja 6 iuur. Wekenlang bedlegerig met ischias Toen hij 76 was overwon Kruschen zijn pijnen Op 86-jarigen leeftijd geniet deze man nog een uitstekende gezondheid en toch was hijl 10 jaar geleden wekenlang bed legerig door een aanval van ischias. Lees hoe hijl „fit" blijft, ondanks zijn hoogen leeftijld- „Tien jaar geleden was ik eeu maand bedlegerig door een hevigen aan val van ischias. Ik kon onmogelijk sla pen en leed hevige pijln. Ik probeerde verschillende middelen, maar vond geen baat. Eindelijk besloot ik, Kruschen ooflc eens te probeeren en langzamerhand raak te ik mijln pijin kwijt. Vorige maand ben ik 86 geworden gezond als een visch en ik zeg altijd, dat het allemaal door Kruschen komt". C. T. L. Of U jong of oud bent, het is nooit te vroeg iof te laat om met „de kleine dagelijksche dosis" te beginnen. Alleen maar een klem beetje in Uw eerste kop the© 's morgens dat is de Kruscherb- wet voor volmaakte gezondheid. Want Kruschen lost het urinezuur de oor- tzaak van die pijhen op en helpt het lichaam, dit langs den natuurlijken weg te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1