IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 1 MAART 1939 OPGEH Z1ER1KZHSCHE COUHAMT De Kern kerknieuws "marktberichten ABONNEMENT 1707 - 1680 Prijs p. 8 maanden fl.BO, Buiten Zlerikzaa f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f 10. Afzonderlijke nummers vijf cent Verschijnt dagelijks. Tel No, 81 - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: m. j. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13971 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 oeot, van 4 regels eoi daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijks korting Inzending op den dag van uitgave oóó* lik aar RAADSZAALFLITSEN De jaarlijksehe terugblik van den 'bur gemeester, die wij voor een groot deel publiceerden, bevatte niet alleen beschou wingen over hetgeen weer al historie is, maar gunt ons mede een blik in de toekomst, al is die voorloopig nog ver duisterd 'met den sluier der geheimzin nigheid wat betreft den 'bouw van ar beiderswoningen en maatregelen, welke daarbij tevens zouden m|oeten wiorden gummen, zulks in overleg met de In spectie voor de Volksgezondheid Ver betering aldus op het gebied van volks huisvesting en gezondheid, welke imen niet anders dan kan toejuichen. De speur tochten van fabricage hebben zékier tot deze ingrijpende plannen bijgedragen, ter wijl tevens eenige krotten onder het houweel van den slooper vielen. In staat van voorbereiding is voorts de kwestie van verbetering van ons rioolstelsel. Tus- schtn fabricage en het college van B. en W. zijn over deze minder welriekende materie reeds vele besprekingen gevoerd en plannen ontworpen, waarover bij be- vcegde instanties informaties zijn inge wonnen. Sommige dier plannen zijn reeds in de papiermand terecht gekomen, an dere zijn te duur. Zoo kwam' het Rijks instituut voor zuivering van afvoerwater rn'et een plan dan f130.000 kostte, wat fabricage te 'bar was, terwijl MABEG te Utrecht een ontwerp leverde, dajt f 60.000 zou klosten. Dit plan is weer naar fabricage retour gezonden om1 daar over nogmaals het licht te laten schijnen. Wat van den aanvang gevreesd was, is bewaarheid geworden. Het bestuur van de Bizondere School in 't Vrije is door ons hoogste rechtscollege in het igelij'ki gesteld, tegenover de (giemleente, wat de verandering in de verwarming der lo kalen aangaat! Aan het verzoekschrift van aan- en omwonenden van de city, wat betreft het onrustbarend gedonder in den vroe gen-morgen van de igpill^inekar zal wor den voldaan. Dit vehikel zal worden voor zien van nieuwe onderstellen ©n gujnVmi- banden, opdat niebfand meer uit zijn zoeten sluimer zal worden gewekt, door de ter dood veroordeelden, die naar de gerechtsplaats worden vervoerd. Om te voorkomen, dat de Zware vracht auto's onze straten en pleinen, bruggen en rioleeringen etc. etc. vernielen, heeft de raad besloten eenige wegen in de stad als B-wegen te bestemmen en af te sluiten voor het Zware autovervoer. Nu kan het niet meer voorkomen, zoo- als onlangs, dat met groote snelheid een vrachtauto de stad binnen kwam vliegen, met een totaal gewicht van 13800 K.G. In de stad werd de vracht verlicht, maar met nog 12750 K.G. ging het toen over de brug naar de Engelsche kade. Hier aan is nu paal en perk gesteld. De verkiezingen wierpen hun schaduwen v'ooruit. De steimlbur. zijn geconstitiuilo- neerd, met kleine afwijkingen, als door B. en W. ontworpen. Het onophoudelijke stemmen behoort tot het verleden. Men krijlgt een getypt vel papier, waarop de namen van de candidaten. Wil men een candidaat niet, wielnu dan schrapt men zijn haaml en vult een ander in. Vlug gaat het stemlmen op zoo'n manier en toch doeltreffend. Uit deze verkiezing vloeide een idéé voort, dat echter in een besloten vergadering word uitga- sponnen, ergo „taboe". De gedelegeerden-kwestie in het bestuur van de Ambachtsschool heeft een debat uitgelokt tusschen mlr. du. croo en B. en W. De eerste heeft de voorgeschiede nis van zoodanige benoemingen, oip ad vies van de vereeniging van bung'emees- sters en secretaricsen, door de raden ge- sanctionneerd, omfstandig meegedeeld en betoogd, dat men door van deze gedrags lijn af te wijiken, gevaar loopt daar iedere subsidieerende gemeente 2 gede legeerden kan aanwijzen, dat straks een vergadering van 50 uilan in de Ambachts school bijeenkomt. B. en W. huldigden het stand.punt, dat alleen Zierikizee subsidi eerende gemeente is en als zoodanig zijn rechten kan laten gelden. De overige gemeentebesturen verleemein wel eOn bij drage, doch alleen op grond van de hun opgelegde verplichting, dat uit hiunne gemeente leerlingen het onderwijs aan de A.B.S. volgen. De raad steunde uit dit oogpunt het advies vap den eandidiaait der vereeniging niet en benoemde als gedelegeerde voor de gemeente Zierik- zee de heer A. Groenendijk. HUBERT PIERLOT, heeft zijn pogingen een Belgisch ministerie te vormen, moeten opgeven Soudan zal het nu proheer en. TWEEDE KAMER Indische begrooting aangenomen Belasting en verkeer De Kamer heeft gistemamiddag Z,.h.st. de Indische begrooting voor 1939 goed gekeurd. De communistische fractie liet aanteekenen geacht te willen worden te gen de afdeeing oorlog en marine te hebben gestemd. Bijl zijn rede over het Indische defen,- sie-beleid heeft de Minister na het me degedeelde in de Memorie van Antwoord niet veel nieuwe gezichtspunten geopend. Hijl 'blijft er bij, dat er tusschen het oor spronkelijke en thans gewijzigde vloot- plan-Deckers van 1930, een principieel ver schil bestaat. Aanvankelijk ging men daar. b'ijl van een in Indië opgelegde, onbe mande reserve uit. Thans is de geheele 'reserve bemand. Als het vlootplan-Deckers aldus de Minister is voltooid, zal de geestelijke vader moeite hebben zijn project te herkennen. Jammer is het, dat de Minister niet bereid is, de grenzen van het financieel- mogelijke wat ruimer te trekken. Zeker, mèt minister Weiter en mr. Joekes (v.d.) kan men het in zooverre eens Zijln, dat „angstvoorstellingen" uit den booze Zijn. Maar de heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) stelde met reden vast, dat de leeningseapaciteit van Nederland en In dië waarlijk niet is uitgeput. De versterk te spanningen in den Pacific hebben althans tot gevolg gehad, dat de regeering opdracht heeft gegeven, verschillende nieuwe plannen uit te wer ken. Mocht het „noodig" Zijn, dan zijn tenminste de projecten gereed. De rest van den middag heeft men besteed aan het initiatief-voorstel van den heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) en de Zijpen, betreffende de be lasting op, het motorrijtuig- en r ijlwiel ve r keer. Zooals bekend, wil het voorstel in hoofdzaak de rijWief- belasting en de personeele belasting op motorrijtuigen laten vervallen. Een ban den- en benzinebelasting zou daarvoor in de plaats moeten komen. Het voornaam ste bezwaar, dat men tegen dit initiatief voorstel heeft aangevoerd is, dat het 39 millioen van de rijksuitgaven ongedekt laat. Wel hebben de voorstellers in de Memorie van Antwoord medegedeeld, dat een nieuw-initiatief-voorstel met een be lasting op Warenhuizen en filiaal-bedrij ven in nieuwe Rijksmiddelen zou kun nen voorzien, maar onder meer de heer Bongaerts (r.k.) deed uitkomen, dat dit ontwerp-in-de-toekomst nauwelijks meer dan een slag in de lucht is. Ook de heeren Wagenaar (a.r.), Ebels (v.d.) en Van den Tempel (s.d.a.p.) waren over het verkeersbelasting-ontwerp slecht te spreken. I Inderdaad, regeling van een zoo ingrij pend onderdeel van het belastingstelsel behoort tot het regeeringsgeleid. Het kan kwalijk door een initiatief-ontwerp, waar van de makers niet over voldoende ge gevens beschikken, worden geregeld. De heer De Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) heeft Zijp voorstel zeer langdurig verdedigd. De zakelijke bezwaren tegen het voorstel Zijln even weinig talrijk als ernstig, betoogde spreker. De auto is evenmin een luxe object als de spoor wegen dat Zijp. Men zal eenmaal ons land „konkurrenzfahig" moeten maken, doch hoe langer dit duurt, hoe meer het zal kosten. Uitvoerig verdedigde spr. de billijkheid ien het economische van j de heffing' ©ener belasting op het ge- bruik van de benzüie, Hooge ho*d als straf In het kader der 'modernisatie-pogipgen van de Perzische regeering, heeft men bij de ver verwijderde stammen vreemde gewoonten aangetroffen. Zoo vindt ;men bij de Perzisdhe Koerden in ieder dorp in iedere grootere nederzetting een beo gen hoed. Deze hoed g>.dt als tee'kien van verachting. Als ipmlan^ ziwaar gezon digd heeft tegen de regelen vam de stam), dan wordt hij ertoe veroordeeld in het openbaar een hoogem hoed te dragen. Dat is een groote bespotting en verne dering. Jaren lang behoudt de betrok^ kene den spotnaam) „Vader van den hoo- gee hoed". Vitamine-parels j Vclgens krantenberichten heeft een Fransche geleerde, wiens naaimi niet ge noemd wordt, een nieuwe methode ge- l vonden, om' oesters aan te sporen tot kunstmatig produceeren van groote pa rels. De methode bestaat daarin, dat de oesters gevoed worden 'mat een ealsi- umlpreparaat, dat veel vitamine D be vat. De oesters worden tijdens het voe- deren aan de oppervlakte gehouden; daarna leven ze een vol jaar op groo tere diepte. De zoo gecultiveerde parels moeten bijzonder mooi en groot zijn. Radium op 12000 meter In opdracht van het Camegie-Instituu't in Washington is een klabel-sleeptaestel geconstrueerd, met behulp waarvan een schepaipparaat in den zeeboderri gestoo- ten wordt en Pi'et bodempro even naar 'boven gehaald kan worden. Het gaat er echter 'minder om bodemproeven op te halen, dan wel omn door gebruik' te ma ken van den zeebodem) nieuwe bronnen te vinden o!mi radium van te maken. De (kabel is rui'm) 12.000 meter lang. Een mo tor van 100 P.K. zorgt voor het afrollen van de kabel. Het sobepappafaat is voor zien van een lading dynamiet, waardoor de schep dieper kan doordringen in den zeebodem). Concentratiekamp als universiteit In de nabijheid van Burgos ligt een comcentratielkiamJp, waarin 700 gevangenen van verschillende nationaliteiten onder gebracht zijn. 0:m! den tijd te dooden, hebben de gevangenen, waaronder zielh vele dokitoren, taalleeraren, wiskundigen en scheikundigen bevinden, een echte hop- geschool opgericht. De meeste gevange nen zijn begonnen im'et talen te leeren. De telefoon als barometer W,anneer de imiensch ten prooi is aan sterke opwinding, dan is zijn behoefte omi zich uit te spreken ook grppter. Dat blijklt uit de statistieken der telefoon in dagen van 'politieke spanning. Hoe sterk de gebeurtenissen van den vori- gen herfst hiet koele Britsdhe volk mee gesleept hebben, blijkt uit het cijfer der telefoongesprekken, die gevoerd zijn in de kritieke Septemberdagen. De Engel- sc'he controle wijst voor deze week 27.000.000 gesprekken aan. Hondentrouw In Garden-City op Long Island (New York)) was een auto-ongeluk gebeurd; de bestuurder was zwaar gewond. Maar toen de ziekenauto kwam om den gewopda naar een ziekenhuis te brengen, stuitte j men op een onvoorziene moeilijkheid. De hond van den bestuurder zat naast het 1 lichaam! van zijn baas en likte jankend het bloed van diens gezicht. Het dier was geheel buiten zichzelf en liet nie mand naderbij komen- Twee broeders van de ziekenauto werden gebeten door het woedende dier. Men wist niets anders te doen dan het dier neer te schieten. Gelukkig had men goed (gemikt en werd het dier slechts gewond. Evenals Zijn baas, wordt het dier weer beter. Een feest van licht Tusschen de beide bergen, die de Laai van San Francisco aan iederen klant be waken en die thans verbonden zijn door de grootste 'brug ter wereld, woirdt de „Golden Gate-tentoonstelling" gehouden. Zes en dertig vuurtorens, elk 60 mlliiioen klaars sterk, zorgen voct het licht boven de verschillende paviljoens. Verschillende buizen „zwart licht" zenden ultra-v:io- lette stralen uit, die de paviljoens meit Veelkleurig licht zullen beschijnen. Daar voor zijn de gebouwen 'met speciale verf bestreken. Het is de eerste keer, dat mien het zwarte licht in zoto gropte mate in de open lucht toepast. Hoog- en laagwater te Zierikzea Hoogwater: Laêigtwater: 2 Maart 11,29 4,51 17,27 MANUEL AZANA, de president der Spaansche republiek, heeft aan de Cortès meegedeeld dat hy ontslag neemt als president, welke functie hij drie jaar heeft vervuld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Neef besteelt zijn oom lm een politiebureau te Rotterdam! is opgesloten de 28-jarige J. C. G„ die dezer dagen bij een bezoek aan zijn oomi W. F. uit diens portefeuille geld heeft De meef kwam 's avonds bij oom op bezoek, toen tante al maar bed was. Oom doimlmeide, gezeten bij idie warme kachel, in, en toen heeft G. voorzichtig oomi's portefeuille uit zijln jaszak genomen en er twee bankbiljetten vam f 20 uit ge stolen. Hij' liet oom voortsluimeren en verdween. Toen H. later den diefstal ont dekte, kreeg hij argwaan tegen zijn neef, hetgeen hij aan de politie mededeelde. Bij het onderzoek is gebleken, dat G. met het geld '©enige schulden heeft be taald 'en nog1 een dertig gulden over had igehojuden, Burgemeester van Ootmarsum protesteert De burgemeester van Ootmarsum wien Imfet ingaing vain 1 Maart ontslag is .ver leend, heeft in een adres aan de Kommgijn! om een audiënte verzocht. Hij' verklaart in dit adres, ontslagen te- Zijn ma 12 jaar trouwe ien loyale plichtsbetrachting en het slachtoffer te zijn geworden van laf hartige intrigue, gepaard aan politieke wraakneming. Verder zegt jhr. von Bön- ninghausen, dat iedere waarborg om die waarheid aan het licht te brengen op zettelijk door de ambtenaren van die Ko ningin is verwaarloosd en dat hij niet. in staat werd gesteld, zich behoorlijk te verdedigen. Deze handelwijze druischt z.i« in tegen de meest primitieve vrijheidsbe grippen van het Nederlandsche volk. POST-TELEGRAAF-TELEFOON De automatiseering van onze *el*foon De werkzaamheden voor de automati seering van de telefoon in onze provinb cie worden regelmatig voortgezet. Het gebouw in Goes, waarin de hoofdcen trale wordt gevestigd, is onlangs gereed gekomen: aan de centrale in Terneuzen wordt binnenkort de laatste hand ge legd; de z.g.n. „knoopcentrale" te Mid delburg is al onder de kap, en met den bouw van de „eindcentrale" te Vlisi- singen wordt binnen afzienbarein tijd een begin gemaakt. Tegen Augustus verwacht mien de in dienstelling van de eerste automatische telefoon in Zeeland en wel in Terneuzem. Na Terneuzen volgt de sector Goes Daar zal de automatiseering in dit na jaar haar beslag krijgen. De sector Goes omvat Zuid- en Noord-Beveland, met uitzondering van Kruiningen en omgeving. De sector Middelburg, die geheel Wal cheren bestrijkt, komt naar men ver wacht in het tweede halfjaar van 1940 gereed. Omtrent de tijdstippen, Waarin in ver schillende andere gedeelten van Zeeland de telefoon ge-automatiseerd zal zijln, valt nog weinig te zeggen. Naar Zeeuwsch-Vlaanderen en naar Sch ouwen-Duivel and moeten nog interlocal© kabels door het water wor den gelegd, en in verschillende gebieden dienen nog uitvoerige verkabelings-werk- zaamheden te worden uitgevoerd. In 1944 zal de automatiseering in Zee. land evenwel, als alles volgens de plan nen verloopt, geheel voltooid zijn. (M.C.) is nu definitief afgetreden Samenwe'Icing tusschen PaUst i en Engeland wordt moeilijk Initiatief-voorstal motor» ijtuigi en rijwielbelsstmg bestreden foon in Zeeland vordert S*els®l voor 2 consulenten in Zeeland wordt niet bestend'gd Weinig of geen regen Zon op: Zon onder: 2 Maart 6 47 5 38 Maan op: Maan onder: 2 Maart 5,47 4 21 Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland In verband imet zijn benoeming tot inspecteur 'bij de Wieringermeerdirectie is aan ir. A. Ovinge met ingang van heden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rijkslandbouwconsuknt voor een gedeelte van Zeeland. Het ligt niet in het voornemen der regeering, het twee-consulenten-stelsel, zooals dit korten tijd in Zeeland heeft bestaan, te bestendigen. Aan den rijkls- lar.dbouweonsulent ir. C. J. Droogendijjtó te Goes zal n.l. met ingang Van 1 Maart de geheele provincie Zeeland ais ambts gebied worden aangewezen. Met ingang van denzelfden datum zal hij ook als voorzitter der wildsChadecoimknissies in deze provincie optreden. HAAMSTEDE. Vrijdagavond half 8 in het Clubgebouw Ds. Hoogendporn. Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Ds. Reddingius hoopt a.s. Zondag 5 Maart in de Nieuwe Kerk) den Heiligen Doop te bedienen. Aangifte hier voor Vrijdag 3 Maart des avonds van 8—9 uur in het Vereenigingsbebouw. Cand. M. L. W. Schoch te Utrecht is benoemd tot hulpprediker te Zierikzee. Geref. Gem. Beroepen te Biriuinisse ds. Heijkoop te Utrecht. ROTTERDAM:, 28 Febr. Rotterdamsche veiling. Warmoezierstr. Kippeneieren f 2.90 —3.60 per 100 stuks. Aanv. 140.000 stuks. AMSTERDAM, 28 Febr. Suiker. Febr. f 53/4Augustus f516/ip geboden; Nov.- Dec. f5u/ir te koop. GOES, 28 Februari. Op de graanmarkt was de aanvoer vrij ruim. Zomergerst f 7.50-7.90; Schokkers f 11.50-12.35; Kook- erwten f9.2510.10; Maanzaad f29; Aard appelen: bonte f2.60; blauwe f 3.10. Eierveiling WZB.: Aanvoer 60.000 st„ Kippeneieren gr. f2.953-46; kl. f2.86 2.95; eendeneieren f 33.16—3.21; ganzen eieren f 8.10. KORTRIJK, 27 Febr. De toestand op onze vlasmarkt blijft nog steeds even slecht, zooi mogelijk nog slechter, aldus schrijft Het Vlas. Bijna alle koopers die eenige tijd geleden massale aankno pen deden tegen steeds hooge re prij zen, zonder veel aandacht te schenken aan de juiste gepastheid der soorten, aan de kwaliteit en de bewerking, zijn van do markt weggetrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1