ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AKKERTJES VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern C. J. J. VERTON Pariser Soesen ABONNEMENT: 1707 - IÖ80 Prijs p. 5 maanden 11.50, Buiten Zlerlkzee f 1.80 Voor het buitenland p. laar 110. Afzonderlijke nummers rijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No, M. Giro 187677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 13967 ADVERTENT1EN van 1—4 regels 8Q oent, van 4 regels en daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bi] contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 aar De Duce wordt bewaakt door een lijfwacht van 1000 man en een kogelvrij vest In verband im'et den onlangs door Bruno "Sim'oni gepleegden aanslalg op een politie beambte, in de nabijheid van villa Tor- lcmia, de verblijfplaats van Mussolini, mo gen bier eenige bijzonderheden vpligien uit het leven van den Duce. Tegen hel weelkieind is Mussolini althans 's zomers gewend in Ostia te gaan zwemmen. Wanneer zijn wagen over den weg rolt is die voor niemand anders toegankelijk. Hij gebruikt er een particulier badstraod in de Koninlkflijke ccr.treien van het Kasteel Porziane en hij laat er bij die gelegenheid (geen en kele toeschouwer toe. De lijfwacht heeft extra instructies en let dubbel zoo scherp op, zoolang de Duce in badpak is! In den regel namelijk draagt hij' een stalen v'est Het mysterieuze vliegtuig De eerste aanslag op Mussolini vond in 1924 plaats, de jongste in October 1937. Bij die eerste beer werd er een 'bom' naar zijn wagen gejgooid en sedertdien werd er minstens eenmaal per jaar een aanslag! op den Duce gepleegd. Althans een po ging daartoe werd ondernomen. In 1925 schoot de uit haar evenwicht geraakte Ierscho Miss Gibson op hem en de zak doek waarmee Mussolini het bloed van z'ijn wond wischte, bevindt zich héden den dage nog in het fascistische reVolutie- hïuseum. 1933—'34 was het gevaarlijkste jaar voor hem): de „Ovra" ontdekte niet minder dan zeven complotten tegen zijn leven en alle werden tijdig verijdeld. Het hooge baleon, vanwaar hij in het Paleis van Venetië zijn redevoeringen tot 't volk houdt, is onbereikbaar vpojr scho ten of bommen. Eens vond toen fin de glazen lantaarn onder het baleon een helsche machine. Die was precies af gesteld top de minuut waarop de Duce voor de menigte verschijnen zo,u. De- geen die het- plan had opgezet werd nimmer gevonden. Maar de meest geheiimt- zinnige aanslag-poging w-as wel die van October 1937. Een heel laag vliegend toe stel liet een bojml vallen op de Via Nomentana; 'boven de villa Torionia had imten de bom laten vallen en 'hij bwato! terecht op een huis dat door de geheime politie bezet was. Sedert die gebeur tenis heeft het luchtvaart- ministerie het vliegen boven de villa Torionia ten strengste verboden. En het afweergeschut staat in de tuin gereed De gepantserde trein De lijfgarde van den Duce bestaart in totaal uit duizend im'an, terwijl de geheel© Koninklijke Familie maar door 300 man bewaakt wordt. Al zijn tochten worden geheim gehouden en opzettelijk worden juist (misleidende berichten omtrent een of ander vertrek in de bladen gelanceerd. Dikiwijls reist hij1 per vliegtuig, omdat hij nu eenmaal een geestdriftig vliejgier is. En de commandant die toet de be waking van zijn toestel belast is, m|oet hem' op al deze vluchten vergezellen. Bij officieele gelegenheden im'aakt hij gebruik van een speciale trein, die hem in het jaar 1932 bij' de tiende verjaiairdiagl van den oplmnrseh naar Rome is aange boden. Deze trein is niet zoo, luxueus in gericht als de salontrein van den Koning, maar de inrichting is heel wat veiliger! Hij bestaat uit een vijftal donkergroene; wagens die niet voorzien zijn van eenig wapen of ander onderscheidingsteeken en er dus net zoo uitzien als iedere andörle trein. Maar hij is van een bijzonder soort staal vervaardigd en de vensters zijn voorzien van ijveren jalo.uzieën die gedurende de reis worden neergelaten. De treden bij den ingang zijn beweeg baar en zij worden onder het rijden in getrokken, zoodat niemand op den trein kan springen. Het huwelijk van Prinses Fawzia Tegen het einde van Februari zal de troonopvolger van Iran zich naar Egypte begeven, om daar met grootsche pracht en praal in het huwelijk- te treden met Prinses Fawzia van Egypte Ongeveer een jaar geleden werd de verloving van den kroonprins van Ira'n met de oudste zuster van den koning van Egypte aangekondigd. Thans is de verlovingstijd voorbij1 en zal binnenkort de jonge kroonprins zich op weg be geven naar zijn bruid in Egypte, om! daar in de hoofdstad Caïro met haar in het huwelijk te treden. Niet alleen het huwelijk zelf zal met grootsche prachit en praal gevierd, worden, doch reeds de reis van den Iraneesehen troonopvol ger zal te vergelijken zijn met de triomf tocht van een oorlogsheld uit de Oud heid. Alle plaatsen, die de vorstelijke bruidegom gedurende de tocht zal aan doen, bereiden te zijner eere groote ont vangsten voor. En daarbij zal de we reld van de Mohammedanen een Oos- tersche pracht ten toon spreiden. Aller belangstelling gaat in deze dagen uit naar het jotnge bruidspaar, kroonprins Chaphour Mohammed en prinses Faw zia. Zooals bekend heeft het jonge prin sesje Fransch bloed in de aderen; om streeks het jaar 1820 kwam een zekere Anthelme Sèze naar Egypte, waar hij in dienst kwam van Mehemet-Ali en tot het Mohammedaansche geloof overging. Hij huwde met een vrouw van het land en eer. dochter uit deze verbintenis werd de echtgenoote van den zoon van Me hemet-Ali. Prinses Fawzia behoort tot 'de vierde generatie uit dit geslacht en heeft dus, zij het ook weinig, Fransch bloed in de aderen. De afstamming van den kroonprins van Iran is eveneens zjeer bekend. Zijn vader is de bekende Riza Kahn Pahlevi, die opgeklommen is van gewoon soldaat tot heerscher over Iran. Buitengewoon groot zijn de verdiensten van dezen man voor zijn land. Hij houdt zich bezig met de zorg voor de bevolking, met de industrialisatie en de verbetering van de landbouw en veeteelt, terwijl hij; ook een reusachtige trans-Iraneesche spoor wegverbinding door het land aangebracht heeft. Bijzondere zorg wordt er gewijd aan de algemeene hygiëne en aan de gezondheid van de bevolking, een taak, die in het spaarzaam bewolkte land niet gemakkelijk is. Over den jongen kroonprins zelf is eigenlijk niet zoo veel bekend. De jonge man heeft een uitstekende opvoeding ge noten in Europa, en met zijn negentien) jaar is hij ongeveer twee jaar ouder dan zijn bruid, die hij!, naar verteld wordt, eens tijdens de wintersport in Zwitser land ontmoet zou hebben. Reeds bevin den zich geweldige schatten op weg door de woestijn naar Egypte, alle geschen ken voor de lieftallige bruid. Onder de schatten bevindt zich o.a. de mooiste en schoonste parel, die ooit uit de Golf van Parzië opgehaald is, alsmede ©en 'zwaard, 'bezet met robijnen en edelstee- nen, als geschenk voor den jongen ko ning Faroek van Egypte. Het grootste huwelijksgeschenk bevindt zich echter in het land zelf: het bestaat uit de fees telijke inwijding van de reusachtige trans- Iraneesche spoorwegverbinding, die on der leiding van den vader van den brui degom in -een tiental jaren tot stand gekomen is. Verdoovende middelen tegen rheumatische pijnen Zij zijln min of meer gevaarlijk lapWerk en het resultaat is slechts tijdelijk. Bo zen dien is een rhèumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, bijzonder ge voelig voor tocht en kon, waardioioir ook na het minste tochtje de pijnen weer (zullen beginnen. U moet ook niet de pijn bestrijden, maar de oorzaak hiervan, die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Ge moet het kwaad met'de wortels uitroeien. Wat ge noodig hebt is een bïoedzui- zerende kuur met Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regelmatige werking, waar door .het schadelijke urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt, zal worden verwij'- derd. En als U de Kruschen-gewoonte trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit meer terug te ko men. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bijl alle apothekers en drogis ten J 0.40, 0J5 en 1.60 (extra groot pak). KORT EN BONDIG - Naar schatting hebben in Ametrikii 26!-£6$.500 woningen één of meer ont vangtoestellen In 1938 werd in d© Vereenigde Staten ruim 30 millioien ponü aan opbrengst van irecliamezendingien ont vangen. Johnnie Welsmuller, d© be kende zwemkanupioen en filmspeler, in die tweede kwaliteit beroemd geworden in de rol van Tarzain, garat in het huwe lijk treden met 'een mieisje uit de goede kringen te San Francisco. Weismuller is al tweemaal getrouwd geweest. Her man Teirlinck, de bekende Vlaato- sche auteur, viert heden zijn zestigsten verjaardag. De eerste vian de zes Boeing verkeersvl iegboó t en van Pan American Airways is uit San Fran cisco naar Hongkong vertrokken met 22 man aan boord. Die Nederp regeerinig 'heeft besloten tot den aanbouw van twee kruisers van 8350 ton, welke een snelheid zullen hebben van 33 mijl. D© „Clipper 18", bemand met 22 passa giers is op Honoloeloe geland. De afstand van San Francisco (4500 KM), werd afgelegd in 15 uur en 50 minuten. Nederland heeft het bewind van Fran c o in rechten erkend. B r a r q zal den rechtschen minister van buiten- landsch© zaken, generaal Jordana, in ken nis stenen van het feit, dat de Fransche regeering in beginsel besloten heeft Fran- do de jure te erkennen. Alle Diuitsche 'en sfatenlooze Joden moeten binnen) veer tien dagen hun bezit aan voorwerpen vfan goud, zilveren p la tin a, alsook hun bezit aan edeisteenen en paarlem, afleve ren aan de voor dergelijke doeleinden reeds vroeger ingerichte bureaux. Het ligt in de bedoeling Tsjechische meisjes als dienstboden naar ons land te laten komen, zij het ook in beperkte mate. Over een maand komt de eerste zending. Gisterochtend zijn twee toe stellen van de Indian National Air- j ways tegen elkaar gebotst en neergestort ruim 50 km) ten noorden van Karachi. Twee Britsch-Indische vliegers en een passagier zijn om het leven ge komen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Jeuodioe boosdo*»n«»rs gegrepen Een aantal opgeschoten kwajongens vlaai 12 tot 18 jaar heeft zich dezer dagen te Rotterdam op een zoo ergerlijke ma nier misdragen, dat een hunner op last van de Justitie ter observatie zal worden opgesloten, totdat de kinderrechter de zaak in handen zal nemen. Verleden week) liepen de jongens in het Museumpark. Men maakte de afspraak, dat men de eer ste de beste voorbijganger een flink pak slaag zou geven. De zes jonlgeren mloes- ten, terwijl de anderen zich achter bo.o- ,m'en verscholen, voorbijgangers aanspre ken en vragen Óf zij wel eens een ipa'to slaag hadden gehad- Wanneer een voor bijganger boos zou worden, moest een hunner een fluitsignaal geven, op welk sein de anderen te voorschijn zouden katoen. Zij zouden dan gezamenlijk: den voorbijganger afdrogen. Een heer, die op weg was naar het Wagenveer» werd het slachtoffer. Men heeft heimi met vereende krachten tegen een hek gedrukt en geslagen en geschopt. Gelukkig evenwel naderde juist een rij wielagent, die op 't hulpgeroep van den toan afkwam. Weldra slaagde hij erin twee oudere jongens in den kraag te grijpen. Bij' het verhoor werden ook de nam'en van de andere jongens bekend. Drie hunner zijn opgesloten. Twee jon gens van 12 jaar, die zich op den ach tergrond hadden gehouden, zijn op vrije voeten gesteld. Bij het onderzoek is ge bleken, dat ook nog een tweede voor bijganger, die jgeen aangifte had gedaan slachtoffer van het wangedrag van deze jongens is geworden. Door machine gegrepen In de draadfabriek „Neerlandiu" aan den verlengden Hoogravenschen weg on der de gemeente Jutp'haas (U.) is gistermiddag omstreeks vijf uur een ern stig arbeidsongeluk gebeurd. De 36-jarige arbeider J. P. Thomassen uit Den Haag werd hier door een draad- Ireknvachine gegrepen. De man liep hier bij zware wonden op en overleed tijdens het vervoer naar een der ziekenhuizen. Locomotor op tjilk gevallen Gistermiddag is nabij het station Mee- den—Muntendam! een rangerende loco motor door de opengedraaide spoorbrug over een der kanalen aldaar gereden, in de diepte gestort en terecht gekomen op een passeerende tjalk van den schipper J. Atoerika, welke op weg was van Veendato naar Winschoten. De machinist wist nog tijdig van den locomotief te springen en zich aldus in veiligheid te stellen. Het dek van het schip werd zwaar beschadigd, doch van de opva renden kreeg niem'and eenig letsel. Het ongeluk- schijnt, naar het A.N.:P. Imfeldt, te moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de machinist niet, of pas op het laatste oogenblik' heeft be merkt, dat het brugsein op onveilig stond 'en de bruig was igeopend. De brugwach ter, die zag, wat er ginig gebeuren, trachtte den machinist nog te waarschu wen, doch tevergeefs. RECHTZAKEN Moederliefde I Het O.M:. bij' de Rotterdamsche recht bank heeft 9 (maanden gev.str. geëischt tegen een vrouw uit Krimpen aan de Lek, die met de koude-periode tijdens den jaarsovergang haar tweejarig kind onvoldoende toegedekt op 'n lonverwarm- den zolder had laten verblijven. Met bevroren voeten is het kind naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht waar het nog verblijft. De ouders wonen thans ook te Rotterdam. De dorpsge meenschap te Krimpen heeft hen uit gebannen. De werkgever van den man heeft dezen moeten ontslaan, omdat de arbeiders weigerden met hem samen te werken. Van „oud op nieuw" waren de vader en de moeder I8I/2 uur weg geweest, het kind op den zolder achterlatend onder een dun dekentje. Op het gehuil van het kind heeft de veldwachter het daar bevrijd. Uit het verhoor bleek, dat de man een loon van f30 per week verdiende en dat het echtpaar zelf voldoende dek king had en in een verwarmde kamer sliep. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. HAAMSTEDE. Zondag 26 Febr. 6.30 ure. ds. Ruijsch van Dugteren. RENESSE. Evangelisatie Zondag 26 Fe bruari 6.30 ure, ds. Boschloo van Ei kerzee. Nijverheid en Techniek Een ieder zijn eigen electrische centrale Met een sensationeele uitvinding treedt een jonge Hongaarsche schilder voor het voetlicht der openbaarheid. Hij heeft vol gens een geheel nieuwe methode een electrische batterij geconstrueerd, waar mede naar beweerd wordt een ieder zonder veel moeite en kosten zelf elec- trischen stroom zou kunnen produoee-' ren. De batterij zou een brandduur heb ben vain 100 ujuir en in het bijzonder als accumulator van een auto gebruikt kunnen worden. Raakt de stroomsterkte uitgeput, dan is, naar verklaard wordt, het bijvoegen van een kleine hoeveelheid kopervitriool voldoende om de accu ge heel bij te laden. De nieuwe uitvin-) ding werd in de technische hoogeschool van Boedapest beproefd en is ook reeds gepatenteerd. MARKTBERICHTEN ST.-ANNALAND, 23 Febr. Uienveiling. 930 balen Rijnsburger gew. f2.90—3.01; 50 balen id. grove f2.802.90; 35 balen id. Driel. f 1.48; 12 balen id. Picklers f 1.89; 60 balen id. Stek f 1.50; alles per 100 kilogram. ST.-MAARTENSDIJK, 23 Febr. Schok kererwten f 10—11.50; Witte Eigenheimers f 1.50; Bonten f2.50—2.75; Blauwe f2.75 —3; Poters f 1—1.50; groote Uien f 1.50; geperst wit Hooi f 30; id. Klaver f 40; ge perst Stroo f9; per 1000 kilogram. Uienveiling. Gewone f2.80—3; Banken f2.80; Drielingen f 1.32; Picklers f 1.60; Stek f 1.10 alles per 100 kilogram. Aan voer 25.000 kilogram. THOLEN, 23 Febr. Botemoteering. Roomboter f0,79, Boereboter f0,74, per pond; Eieren f3,50 per 100 stuks. AMSTERDAM, 23 Februari. Suiker. Kalm per Febr. f 65/a; per Aug. f53/4 geboden; per Nov. en Dec. f 53/^ te koop. De Duce wordt b»w»alct door een lijfwacht van 1000 man Toebereidselen voor de bruiloft van de zuster van Faroek De regeering besloot tot den aanbouw van twee kruisers Nederland zal Franco's bewind in rechte erkennen ledereen binnenkortzijn eigen electrische centrale Iets kouder cmletballetij Heeft u onze nog niet geproefd Dagelijks verkrijgbaar 6 ot. p. stuk Fijne Koekjes en croquante Croquet ten 2 a 25 cent VERRENIEUWSTRAAT «ZIERIKZEE De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Febr. 5.59 18,27 11,45 23.58 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 26 Februari. Ned. Herv. berk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Valeton. Kleine Kerk. 10, ds. Reddingius en 7 ure, dhr. Sobooh, oand. tot den H. Dienst. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Ghr. Geref. Kerk 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluohtwerk (bij ongunstig weer in de zaal) en 7 30 ure, Verlossingssamenkomst, onder leiding van kapt. A. G. Schram. Gerei. Gem. (St.-Domnsstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9,30, 2 en b nre, Leeskerk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1