ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939 OPGENOl Z1ER1KZEESCKE COURANT De Kern ABONNEMENT 1707-1880 PrijS p. 3 maanden 1.60, U>uiteo Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. Jaar f 10. Afzonderlijke nummers vijl cent Verschijnt dagelijks. Tel, No, 32, - Giro 137677 Directeur f A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 13965 ADVERTENT1EN van 1—4 regels 80 oent, vao 4 regelt m daarboven 20 ceot p. regel. Reclames 40 ceot p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóóf ldt awr Chamberlain vraagt vertrouwen In de genomen voorzorgimaatregelen „Indien ik ziou Ikkwnen gelooven, dal een conferentie van leiders der naties doeltreffende resultaten zou opleveren, zou i'k niet aarzelen deze thans bijeen te roepen". Bij do debatten in het Engelscihe La gerhuis over de landsverdediging, heeft Chamberlain er op gewezen, dat het on der de tegenwoordige omilstandiiglhedem geen zin heeft een beroep te doen op den Volkenbond o!ml den vrede in Europa te handhaven. Geen land heeft zooveel opgeofferd en zooveel risico op zich ge- nomlen ten behoeve van den Volkenbond als Groot-Brittannië. Misschien zullen w'ij tot de conclusie komen dat, indien de Volkenbond in ge breke blijft de politiek van sancties ten uitvoer te leggen, dit niet Imioet worden toegeschreven aan de actie of aan de werkeloosheid van Groot-Brittannië p,f van eenig ander land, doch dat de ver klaring gezocht moet worden in het feit, dat mlen heeft gepoogd den Volkenbond een taak op te leggen, welke volkomen boven zijn (macht gaat. Een lange periode van krachtsinspan ning en voorbereiding begint thans Zicht bare vruchten te dragen, ging Chamlber- lain voort. In de laatste paar mlaanden heeft de productie- van oorlogsmateriaal een opmerkelijke vermeerdering te zien gegeven. „Het zal niet lang mieer duren of wij zullen kunnen zeggen, dat de voorzorgs maatregelen de resultaten opleveren, welke Engeland wensc'nt". De premier vroeg zich al of het Huis de volle beteebenis besefte van den om vang der thans onder oogen geziene uit gaven, nï. 580 millioen pond, welk be drag niet ver afligt van de nationale schuld op korten termijn in de jaren voor den oorlog. Onbewust ging men zich afvragen, of de jaarlijksehe exploitatiekosten der zoo sterk uitgebreide weermacht tezamen met de rente en aflossing op de defensielee- ningen niet meer zouden gaan bedragen- dan uit d e loop en de inkomsten zou kun- ken worden betaald. Dit is een 'zorgwek kend vooruitzicht, aldus Chamberlain. Het zou daarom misdadig Zijn toe te laten, dat de toestand 'zich in (die rich ting ontwikkelde, zonder 'dat een vast beraden poging werd gedaan idfaiairaan 'n einde te maken. Chamberlain besloot imiet te zeggen, dat hoewel Engeland er niet in kan toestem men Zijn bewapening te verminderen, tot dat zulks kan gebeuren op grond van een algemeene overeenkomst, hij het als Engelands plicht beschouwt, iedere ge legenheid aan te grijpen om te trachten andere regeeringen te overtuigen van de dwaasheid v;an den koers, welken allen volgen en om een einde te imiaken aan ecjiï toestand, welke, indien voortgezet, ieder land van Europa naiar het bankroet moet voren Franco houdt wapenschouw Parade te Barcelona Het Spaansche leger heeft gisteren in Barcelona voor Franco geparadeerd. 80.000 mian met tanks en artillerie zijn langs het balcon in de Avenida del Caudillo getrokken. Links naast Franco stond generaal d'Avilla, de minister van oorlog en op perbevelhebber van het Katalaansche le ger. Om hem heen was het geheele ka binet gegroepeerd, alsmede de generaals van de verschillende legers uit de an dere deelen van Spanje. De parade werd voorafgegaan door ge neraal Gamlbeara, de bevelhebber van de Italiaansehe troepen. 250 vliegtuigen vlo gen tijdens de parade 'boven de stad. Generaal Moscardo, de held van het rechtsche leger, leidde de Spaansche af deel ingen. Hij werd gevolfgid door contin genten van de legercorpsen uit Arajgon in gehavende uniformen met kwartier- mlutsen op, die aldra plaats maakten voor de roode baretten uit Navarre en fezzen uit Marokko. De tonen van de GiovanezZa werden gevolgd door een mengeimio'es van oor logsliederen toen de Spaansche troepen, zonder veel formaliteiten, voorbij mar ch eerden, met dezelfde onverschilligheid die zij nog niet zoo lang geleden ook in veel tragischer omstandigheden toon den. Zij staken uiterlijk) nietvoordeelig hij hun er veel brillanter «uitziende bond genoot en af. Duizenden bezoekers vulden Barcelona voor deze gelegenheid. Zij vonden een geheel veranderde stad, toen zij' na een lange reis uit Saragossa, lanjg?s wegen die versperd waren door eindelooze con- vooien vrachtwagens over de heuvels bij do westelijke voorstad Espula^q aankwa men, begroetten hen een vloed van licht. Twee rijen sterke lampen omlijsten de groote boulevard, die de stad diago naal doorkruist. De straten waren vol mensehen, die meer dan 600 nachten in duisternis hebben geleefd. EERSTE KAMER Onze defensie Men wete, óók in het buitenland, dat het Nederlandsche volk eens van wil is om zijn zelfstandigheid te bewaren. Al dus besloot dr. Wiardi Beekman (s.d.) Zijn rede in den senaat bij) de behan deling van de defensie-begrooting. Men mag dankbaar zijn, dat het in zicht bij een groot deel van ons volk radicaal veranderd is. Mien kan zich slechts verwonderen, dat ©en wetenschap pelijk man als prof. van Embden (v,.d.|) nog steeds van meening is, dat ons de fensie-stelsel van twijfelachtige waarde is, en dat „dus" de uitgaven daarvoor volkomen „willekeurig" zijn. Op het punt van defensie is prof. van Embden een vat vol tegenstrijdigheden. Wat voor nut kan het in dezen tijd hebben, zijn argumenten nog te weer leggen? Intussehen: op één punt was de Kamer het blijkbaar met den hoog leeraar eens, namelijk daar, waar hij wees op de vier procent van de Neder landers, die „amtshalve onruststokers" Zijn en die ,,'s lands veiligheid ondergra ven". Mr. van Vessem (njsib.) en zijn politieke vrienden vonden dezen aanval lang niet prettig. Hetgeen door felle in terrupties werd getoond. Dr. Wiardi Beekman (s.d.) ziet het defensievraagstuk vain heel wat reëeler standpunt: sterker nog dan net vorig jaar behoort bij deze begrooting reke ning te worden gehouden met de ge laden atmosfeer in de wereld. En de soc.-dem. woordvoerder vraagt zich dan ook af: wat kunnen we doen, wat moe ten we doen? En hij beantwoordt die vragen aldus: we moeten al datgene doen, wat in ons vermogen is, al wat in re delijkheid gebeuren kan. Heeft dr. Wiardi Beekman (s.d.) de werkloosheidsbestrijding op éên lijtn ge plaatst met de defensie, de heer Van Rappard (lib.) heeft hem en tevens de regeering een goed middel aan de hand gedaan: verhoog den diensttijd tot twee jaar en voer voor de niet- dienstplichtigen een twee-jarigen arbeids dienst in. Dit middel zou, volgens dezen spreker, 140.000 jonge menschen aan de arbeidsmarkt onttrekken. Dat bij al deze defensie-belangen, en kele sociaal-economische zaken, als het lot der oud-gepensionneerden niet door de heeren Van Rappard, Van Embden en Wiardi Beekman werden vergeten, het wijst er slechts op dat men hier te lande leger en vloot niet reorganiseert om een groote Weermacht te bezitten voor machtsvertoon, doch slechts ter ver grooting van onze weerkracht, waarin de zorg voor een uniek belang ligt op gesloten. VERSCHILLENDE BERICHTEN De Prinses Beatrix-sluis geopend Gisterochtend heeft de minister van sociale (Zaken, mr. Romme, te Kruisland de nieuwe Prinses Beatrixsluis geopend. De in gebruikneming van deze sluis zormt het sluitstuk van een reeks waterstaat kundige werken, die aan een complex gronden van pl.m. 10.000 H.A., gelegen in het territoir van de Rozendaalscnc en Steenbergsche Vliet een verhoogde cultuurwaarde hebben geschonken. De Prinses Beatrixsluis is een afwaterings1- en schutsluis, ten dienste van het 3800 H.A. waterschap Cruyslaent's polder, een laag gelegen gebied, dat jaren lang te kampen heeft gehad met wateroverlast. De werken ter verkrijging van een goede ontwatering van het gebied van de Roosend aalsche en Steenbergsche Vliet, welke voor een groot deel in werkver schaffing zijb uitgevoerd, hebben onge veer twintig jaar geduurd. Aan de uitvoering in werkverschaffing is het toe te schrijven, dat niet de minister van waterstaat, doch die van sociale zaken de officieel© opening verrichtte. Boerderij efa**br*nd Maandagavond is door onbekende oor- Zaak brand ontstaan in de boerderij, be- Hvoond door F. Pen te Wolvega. Bijna de geheele vleestapel, n.l. acht koeien een paard, twee pinken (en twee kal veren, zijn in de vlammen omgekomen,. Ook de inboedel ging grootendeels ver loren. Verzekering dekt de schade. De onbewaakte overweg Op den onbewlaakten overweg Woest - duin onder Vogelenzang is gisteren een ongeluk gebeurd, waarschijnlijk als gevolg van den mist. Een vrouw is daar bij' om het leven gekomen. De ongeveer 25-jarige S. fietste daar bij met een ruim 20-jarige vrouw over den overweg zonder dat Zij! bemJerkte, dat uit de richting Haarlem een trein naderde. Beiden werdien door den trein gegrepen. De vrouw werd op slag gif dood. De man werd weggeslingerd en liep slechts onbeteektemende verwondin gen op. Tegen vrachtauto gebotst De heer J. Den Hamer, lid van den gemeenteraad van Terneiuzen, is, toen hij' met 'Zijn personenauto vopir zaken te Gent vertoefde, aldaar aangereden door een vrachtauto. De personenauto is geheel vernield. Er 'zaten dirie personen in de auto, die allen min of traieer zware Won den ten gevolge van d© aanrijding heb ben opgieloopen. De heer Dien Hamer werd ten gevolge van de botsing uit de auto op de straat geslingerd, terwijl d© persoon, die naast hem 'zat, een beenbreuk opliep. Deze kon ©enigen tijd later maar het ziekenhuis te Terneuzem worden ver voerd. De derde persoon, eveneens uit Temeu'zen afkomstig, zat achter in ei© auto en liep slechts enkel© kwetsuren op. Middenstandsexamens voor het diploma Algemeene Handelskennis Het exaimen voor het Middenstandsdi- ploim'a Algemeene Handelskennis zal, naar wij van bevoegde zijde vernemlen, in Mei a.s. voor Schouwen en Duivel and en Tholen worden afgenoimien te Zierik- zee. De commissie te Zierikzee zal een sub-commissie zijn van de coimlinissie te Rotterdam!. Dit wil zeggen: administra tief. Schouwen en Duiveland, alsmede Tho len zullen in feite een eigen commissie hebben, zij het dan ook met een plaats- vervangenden voorzitter, een plaatsver- vangenden R ij ks ge eomm it tee r de Bij aanmelding voor 'het examen, zoo wel wat het spoed examen (speciaal exa men) als wat 'het normaal examen (de 3-j. cursisten) betreft, kunnen de cam- didaten voor Schouwen en Duiveland en Tholen zich rustig aangeven voor Rot terdam). Zij worden dan automatisch in gedeeld bij de sub-comimisSie te Zierik zee. Deze aanmelding zal, voorzoover les is genoten bij de oursussen uitge gaan van het Instituut voor Midden- standsontwikkeling, gieschieden door dit Instituut. Dit bericht is voor de Candidaten van deze eilanden van zeer groot gjewicht, daar de vrij groote reiskosten en 't tij'ds- verlies aan de reis naar Temeuzen of Rotterdam) verbonden, geen vrees meer behoeven te veroorzaken. Naar mlen ons tevens nog mededeelde, Zal te Zierikzee zoowel schriftelijk als mlondeling worden geëxamineerd, in ieder geval in de maand Mei. De juiste data zullen nog nader worden bekend gemaakt. FINANTIEEL NIEUWS Insulaire Hypotheekbank Naar h©t „AmsterdajmSch Effectenblad" meedeelt, is het initiatief van de Insu laire Hypotheekbank door de pandbrief- houders zeer goed ontvangen. Men weet, dat het plan den omruil omvatte van 41/2 pet., 4 pet. en 3V2 pet. pandbrie ven in 31/2 pet. stukken serie S en dat van die Serie S meteen 10 pet. van het te creëeren bedrag zal worden uitgeloot. Heden gaat de deur dicht. Dan is de omruil verder niet meer mogelijk, maar het succes gaat nu reeds alle verwach ting te boven. Er is n.l. op het oogenblik al voor circa f 4.500.000 pandbrieven aangeboden, een reslutaat dat bewijst, dat de door de directie ontworpen gedachte juist ge weest ie en dus bijval vond. Sir Robert Stephenson Baden Powell, de Chef Scout, viert heden zyn ver jaardag, evenals zijn echtgenoote, Olave St. Clair Saomes, de Chef Guide, met wie hij in October 1912 in het huwelijk trad. Wat Lord Baden Powell deed voor de jongens, deed Lady Baden Powell voor de meisjes. LÉON BÉRARD, de Fransche Senator, welke de diploma tieke onderhandelingen met Franco voert en waarschijnlijk de eerste Fransche gezant te Burgos wordt. Gra-f PAUL TELEKI. De nieuwe Hongaarsche premier graaf Paul Teleki, 'een afstammeling van de katholieke linie van een oud Zevenburgsch adellijk geslacht is in 1879 te Boeda pest geboren. Als 'een der leidende Hon gaarsche vertegenwoordigers ging Teleki naar de vredesonderhandelingen en oin- derteekende het verdrag van Trianon. In de nationale vergadering diende hij, op grond daarvan, zelf het voorstel in, dat hij in staat van beschuldiging zou wor den gesteld. Deze vergadering benoemde hem in 1920 eerst tot minister van bui- tenlandsche zaken en vervolgens tot pre mier. In 1921 trok hij zich terug, waar op graaf Bethlen premier werd. In 1938 werd Teleki tot minister van onderwijs en ©eredienst in de regeering-Imrédy be noemd. KERKNIEUWS De Synode De 124ste vergadering van d© alge meen© synode zal op 19 Juli 1© 's-Gra- venhage door dr. W. H. Weeda, pT©J(- t© Oosterland, worden geopend. Franco hield te Barcelona wapen schouw over zijn troepen Chamberlain vraagt meer onder ling vertrouwen der Engelschen Reorganisatie onzer weermacht ter vergrooting onzer weerkracht f45 mill, pandbrieven Insulaire omgewisseld in Serie S 3Vs Middenstandsexamens worden In Mei te Zierikzee afgenomen Nederlandsch Elftal, voor de match tegen Hongarije, gevormd SPORT VOETBAL. Nederlandsch Elftal samengesteld Pa au we en Van Heel in de halflinie vervangen Sm it weer opgesteld Vente is middenvoor. Het Nederlandsch elftal, dat Zondag-&.s. te Rotterdam tegen Hongarije zal uit komen, is door de Keuze-Gomtmissie van den Koninklijken Nedermndsehen Voetbal Bond als volgt samengesteld: Doel: Van Mail© (Feijenoord). Achter: Blomviiet (Ajax) en Caldenhov© (DWS). Midden: Stam (VUC), Anderiesen en Schubert (Ajax). Voor: Drager (DWS), Van der Veen (Heracles), Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en J. B. de Harder (VUC). Aanvoerder is Anderiesen. Tot reserves zijn aangewezen: Dijkstra (ZFC), Van lerlandt (Willem II), Bon- sema (GVAV) en C- J- de Harder (VUC) KORT EN BONDIG In. de Spaansche provincie Saragossa, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee militaire treinen botsten in volle vaart tegen elkaar. Reeds zijn meer dan 100 dooden uit de puin- hoopen .geborgen. De directie van de tentoonstelling te New York heeft medegedeeld, dat het Britsclhe Ko ninklijke paar vermoedelijk 10 Juni a.s. d© tentoonstelling zal bezoeken - Azana blijft voorloopig te Parijs, in strijd met het verlangen van Negrin. Zijn aftreden wordt tegen het einde van de -week ver wacht. -De Nationale Reclassee- ringsdag, die sedert 1935 elk jaar ge houden wordt, zal dit jaar plaats vinden op Zaterdag 6 Mei. Het ligt in de bedoeling van het syndicaat Noord- oostpolder, dat na de gunning van 4 km aansluitenden Ringdijk nu nog 5 km meet leggen, dit jaar met dat werk gereed te komen. In ieen dichten mist Zijn zeven lesvliegtuigen van de marine-luchtstrijdkrachten van de Ver- eenigde Staten verongelukt. Een vlieger is om het leven gekomen en een wordt vermist De overigen wisten zich 'met hun parachute te redden. De sportvliegers Rous en Heymans zijn gisteren van Rhodos vertrokken. On derweg hadden zij met zware regens en hevige tegenwind te kampen. Na een vlucht van acht uur, waarbij geen tuis- schenlar.ding werd gemaakt, bereikten zij Aleppo. De 35.000 ton metende „King George V", tot dusver het grootste slagschip der Britsche vloot, is gister middag te Wa'.ker-Tyne door den Koning te water gelaten. Volgens mededeel in© van het ministerie van handel verkoch ten de Aanerikaansche automobielfabrie ken ir. het binnenland in Januari 339,152 automobielen (v.m. 888,846, v.j. 209,258)»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1