ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ds Moll van Charante „Jeremias" Op pag. 4 „SINT JAN". VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 ■■■i OPGEHO^H ZIERIKZEESCHE COURANT 17Ö7 - 1Ö80 Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Kou - Griep Pijn De Kern Pariser Soesen ABONNEMENT: Prijs p. 8 maanden f 1.60, bulten Zlerilusae f 1.8Q Voor het buitenland p. jaar f 10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel Na, 81 - Giro 187677 Directeur Uitgave A. J. DEZLOOZE Uitgever-Redacteur JM. J. KOSTEN N.V. ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 13961 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 8fl oeot, van 1 regels tal daarboven Hl cent p. regel. Reclames 411 owt p. regel. Bij contract Belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave uóór 11 aar. AZANA EN DEL VAYO Azana wil niet naar Spanje terug Engeland als bemiddelaar in het conflict Del Vayio, de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren zijtn besprekingen met Azana, den president van de republiek, voortgezet. Del Vayo heeft van zijn .aankomst te Parij's af er bij den president op aangedrongen zich naar Madrid te begeven en Azana heeft besloten te Parijs te blijven. Azana was van oordeel, dait zijn terug keer naar Madrid kon worden uitgelegd als een goedkeuring van de politiek van tegenstand tot het uiterste een houding1 waartegen hij gekant is. Azana wenscht dat de vijandigheden zoo spoedig moge lijk eindigen. In dit verband zlou hij' Del Vayo in kennis gesteld hebben van de pogingen, welke op het oogenblik worden ondernomen ten einde aan den oorlog een einde te maken. Directe onderhande lingen tusschen de vertegenwoordigers der beide Spaansche (partijen bleken moei lijk uitvoerbaar. Daarom heeft im'en züjn toevlucht genomen tot tussehenpersomen. In zekere Spaansche kringen, die over het algemeen goed ingelicht Zijn, mieent men te weten dat eenige hooggeplaatste Britsche personen er in toegestemd heb ben de rol van bemiddelaar op zich te nemen. De onderhandelingen zouden op het oogenblik gaande zijn op grondslag van de drie volgende eischen der tre- publikeinsche regeering. Eischen, welke de vredesvoorwaarden door Negrin in de laatste zitting van de Cortes opgesomd nabij komen. 1. Ontruiming van 't Spaansche grond gebied door de buitenlandsche vrijwilli gers; 2. Verzekering dat geen enkele repres- uit Haarlem spreekt a.s. Maandagavond 8.15 u. in 't Verenigingsgebouw over een godsdienstig antwoord op de vragen van dezen tijd ALLE BELANGSTELLENDEN WELKOM 1 TOEGANG VR1J1 J. A. DEL VAO, Spaansch Minister van buitenl. zaken sailemaatriejgei tegen de Republikeinen Zal worden genpmen ©n 3. De verdwijning van iederen buiten- landschen invloed op ,het oogenblik djat het Spaansche volk over Zijm lot beslist Zal hebben. Zijn deze voorwaarden vervuld, dan kan een wapenstilstand gesloten 'worden. Men heeft den indruk dat serieuze onderhan delingen over en weer nog een verzach ting vam de eischen kan meebrengen- Wat betreft de wapenstilstand, deze kan wor den gesloten met regeering te Madrid of met genera,al Miaja. Men is in de ge noemde - kringen van oordeel, d|at ten slotte het einde van den oorlog zal af hangen van het antwoord der autoriteiten te Burgos op deze republikeinsche pun ten en men imleent dat eerst,, wianneefr dit antwoord ciatagorisdh negatief Zou Zijn een aücoord onmogelijk is. De Belgische Kabinetscrisis Pierlot formateur De zaak-Martens Na Spaak is het Pierlot nog altijd niet gelukt een ministerie samen tie stellen, door de weigering der liberalen. Toch heeft ^Pierlot zijn pogingen niet gestaakt om enkelen hunner te bewegen niettegen staande het veto hunner partij, in de nieuw te noemen regeiering op te nemen. In Belgische parlementaire kringen ismen niet erg optimistisch gestemd over de nieuwe pogingen om een ministerie in elkaar te timmeren. De kabinetscrisis vindt haar oorzaak in de veel besproken kwestip-Martens. Eeni- gen tijd geleden werd door den koning de Vlaamsche academie voor Geneeskun de in het leven geroepen, welke enkele weken geleden in aanwezigheid des Ko- nings en onder groote belangstelling uit de wetenschappelijke wereld geopend werd. Tot lid der Academie is benoemld prof. dr. Adriaan Martens. Dr. Martens had voor den oorlog gestudeerd aan de Universiteit van Gent, vestigde zich als dokter te Deinze, waar hij in het hu welijk trad met de dochter van prof. Vercouillie. Toen kwam de oorlog. Bijl de heropening der Gentsche Universiteit als een Vlaamsche Universiteit, aanvaardde hij', 31 jaar oud, op 2 Sept. 1916 het; professoraat in de inwendige pathologie. Voor de goede orde dient medegedeeld dat Gent lag in het door de Duitschers bezette gebied. De mieeste professoren der vooroorlogsche „Université frangaise de Gand" weigerden hun ambt na de be- zetting te bekleeden. omdat de taal in de Hoogeschool het Nederlandsch was. Deze vroegere hoogleeraren bleven ech ter wel hun jaarwedde ontvangen! In October van hetzelfde jaar werd Mar tens secretaris van de medische facul teit. In Februari van het volgend jaar neemt hij zitting in den Raad van Vlaan deren, welke onder leiding van dr. Borms de onafhankelijkheid van Vlaanderen na den oorlog voorbereidde. Men kan dez&n Raiaid van Vlaanderen vergelijken met de eomité's, welke in Tsjeeho-SJowakije on der leiding van Masaryk en in Polen onder leiding van Pilsoedski de losma king van hun landen uit het staatsver band waartoe zij behoorden, hebben be werkstelligd. De overwinning van de En tente maakt een einde aan dien Raadf. De kopstukken werden tot gevangenis straffen, sommige zelfs ter dood veroor deeld. Mariens redt zich door naar Ne- derbland te vluchten, waar hij in Mid delburg een dokterspractijk begint. On der jarenlange aandrang van de Vlamin gen wordt door het Belgische parlement een amnestie-wet aangenomen. Martens keert terug en vestigt zich weier te Deynze; spoedig werkt hij reeds mlet zes assistenten. Hij verkrijgt een grooten naam in medische kringen en als de Koning de leden van de eerste Vlaamsche Aca demie van Geneeskunde blenoemt, is ook Martens daarbij. De benoeming is aangegrepen door eenige Franschsprekende kringen voor 'n rel tegen de Vlamingen. Aanstokers wa ren de Rex-groep, de liberal!© Partij en in deel der lond-strijders-beweging „Vuuir- kruisers". Bij de interpellatie van den liberaal Mundeleer bleken alle Vl'aam- sc'he afgevaardigde ials één main vóór Martens, en de regeering behaalde daar door de meerderheid. De crisis ontstond pas toen de liberale partij haar minis ters uit de regeering terugtrok en het drie-partijen-stelsel ineen zakte. De Vla mingen verwachten, dat Martens stand 'houdt. In het manifest, dat acht voor aanstaande Vlamingen hebben uitgegeven, wordt dit gezegd. Aan de anderen kant is terugkrabbelen moeilijk. Dat dit er wellicht toch van moet komen, is mo-» gelijk, want zoowel in de "Vuurkruisers- organisatie als bij Rex beerscht onder de Vlaamsche leden groote ontevreden heid, die tot uiting komt in een regen van bedankjes. Zelfs Degnelle's miedewier- ker. Pol de Mont, heeft' de Rex-glelede- ren moeten verlaten. Als de Vlaamsche eenheid bewaard blijft, kan de uitslag niet twijfelachtig zïjln. Luchtbeschermingsoefening voor geheel Nederland Met algeheele verduistering De minister van Binnenl. Zaken heeft bij de behandeling van Zijln begrooting in de Eerste Kamer meegedeeld, dat in den loop van dit jaar voor het geheele land (e»en luchtbeschermingsoefening zal worden gelast met algeheelle verduiste ring, waarbij dan zal moeten blijken of de organisatie in alle gemeenten aan de gestelde eischen voldoet. Voorts zal die inspectie voor de luchtbescherming bin nenkort worden uitgebreid met 4 adj.- inspecteurs, Wier uitsluitende taak het zal zijn de burgemeesters bij' de vervul ling van hun taak bij te staan en voor te lichten. vindt U belang rijk nieuws van Mijnhardtjes bewijzen U goede diensten. Doos 30 en 50 ot. KORT EN BONDIG Engeland koestert het plan om het invoerrecht op bl oe mb' oil 1 en te ver- hoogen van 10 op 20 procent. D©i Zweedsche filmster Zarah Lea,n d r heeft tijdens een opname in de studio's van de Ufa ernstig letsel aan haar oógen gekregen, waarvan een operatie het ge volg was. In Palm Beach (Florida) Zijn vijf Zwaar bewapende gangs ters het* Blackstone Hotel binnengedrongen. Nadat de bandieten verscheidene gasten en leden van het personeel hadden vast gebonden, braken Zij veertien safe's open. Resultaat 200.000 dollars! De Meel fabrieken der Nederlandscbe Bakkerij! stellen voor over 1938 9 pet. (vorig jaar 8 pet.) dividend uit te keeren en da omzet-premie te bepalen op 15 plet. (v. j. 121/2 pet,) De Rijksmiddelen brachten in Januari op f38.402.287 tegen f33.340.613 in Jan. 1938 en f38.810.417 als 1/19 der raming. Wat de Kohier- belastingen betreft Was eind Januari f 39.897.912 op kohier gebracht tegen f 37.810.194 op 31 Jan. van het vorige jaar. In Mexico worden besprekingen gevoerd om Duitscbe vliegtuigen te ruilen tegen Mexicaansche olie, afkom stig uit onteigende buitenlandsche maat schappijen. Uit de commentaren der Duitsche avondbladen op het besluit der Emgelsche regeering de uitgavien voor de weermacht te verdubbelen spheekt dui delijk een sterk gevoel van onbehaag lijkheid. Het Italiaansche onderwijs stelsel wordt vernieuwd; het voornaam ste doel is het onderwijs in te schakelen in het politieke leven van h)et volk. De leerplicht duurt van het 4e tot het 21ia levensjaar. De Duitsche regteenngheeft een wet uitgevaardigd, waarbij de uit oefening der geneeskunde, welke tot dus ver aan iedereen vrijstond, aan onbe voegden wordt verboden. RECHTZAKEN Rechtbank te Breda Mishandeling van zijn oom De Bredasche Rechtbank deed Donder dag 16 Februari j.l. onder meer uitspraak in de zaak contra de 21-jarige land arbeider W. C. de J., uit S t.-A n n a- 1 a n d, thans terzake gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda, die op 8 Nov. j.l. zijn oom W. v. P., met wien hij den laatsten tijd op gespannen voet leefde, met een riek en bijl verwondin gen had toegebracht aan arm en hand, werd deswege door de Rechtbank ver oordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tot 7 ml. gev.str. voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. De Officier van Justitie had tegen verdachte 12 maanden gev.str. gerequi- reerd, waarvan 6 maanden onvoorwaar delijk met aftrek van voorarrest en 6 maanden gev.str. voorwaardelijk met 8 jaar proeftijd. Predikbeurten te Zlerlkzee Zondag 19 Februari. Ned. Herv. Kerk Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. ReddiDgias. Kleine Kerk. 10, ds. Valeton en 7 ure, ds. Boerma van Kloetinge. Lnth. Kerk Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Ohr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluohtwerk (bij ongunstig weer in de zaal) en 7.30 ure, Verlossingasamenkomst, onder leiding van kapt. A. G. Schram. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. Zon op: Zon onder: 18 Febr. 7,13 5,15 Maan op: Maan onder: 18 Febr. 6,23 4,47 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laflgwater: 18 Febr. 2,28 14,48 8,11 20,14 Waar Spaak over struikelde en Pierlot moeite mee heeft Gewijzigde vredesvoorstellen der linksche republikeinen 7 Geen nieuwe toelating van vluchtelingen In ons (and Binnenkort een verduisterings proef voor heel Nederland Enorme belangstelling bestond voor de Centr. Keuring te Goes Kans op regen1 auletl'aUcnj C.J.J. VERTON Heeft u onze nog niet geproefd Dagelijks verkrijgbaar 6 ot. p. stuk Fijne Koekjes en croquante Croquetten 2 25 cent VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE EEN MOEILIJKE STAP Voor het lmksch bewind in Spanje Is het een verloren zaak, Zonder middelen te strijidietn Is een onbegonnen taak. Franco's macht breidt zidh al verder Over 't Spaansche slagveld uit, Wellicht binnen enk'le weken Maiakt hij 't laatste restje buit. Engeland en Frankrijk zien nu Spij'tig deze afloop aan; 'tWas voor hun belangen beter Dat het landers was gegaan. Wordt hun l^ven door twee laniden Al niet zuur genoeg gemaakt? Stel je voor dat nu ook Spanje Op een kwaden dag „ontwaakt!" Maar toch, beide bondgenopten Zien de harde werk'lijkheiid En ze moeten zich dus schikken In een nieuw voldongen feit. Dus reikt men den nieuwen heerscher Noodgedwongen straks ,de hand Anders staan ze automatisch Imlmers aan den buitenkant. D' and'ren, reeds veel eerder „binnen" Voelen daardoor nattigheid Zoo ontspint zich rondom Franco Reeds de concurrentiestrijd. Eenerzijds de wapenbroeders Die hij niet voorbij1 kan gaan, Anderzijds een stroom credieten Die hij ook niet af kan slaam J. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1