ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern C. J. J. VERTON ABONNEMENT 1707-1880 Prl|s p. 3 maanden f 1.50, bulten Zlerikzee 1.80 Voor het buitenland p. laar f IQ. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel, No. Si - Giro 137677 Directeur: A. J.'DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHEIüNlEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG Klo. 13955 ADVERTENT1EN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels ©n daarboven 2Q cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op dien dag van uitgave vóór ld oor DE PAUS OVERLEDEN Heder(Vf ijdag)morgen te 4 uur 51 is Z.H. Paus Pius XI op bijna 82- jarigen leeftijd overleden Gistermiddag heeft Paus Pius XI op nieuw een aanval van hartzwakte gehad, welke ongeveer drie kwartier heeft ge duurd, gedurende welken tijd de patiënt buiten bewustzijn is geweest. De zwakte trad in na den maaltijd. Toen de paus weer tot bewustzijn gekomen was, de den zich verschijnselen van zeer ernstige zwakte voor. Gisteravond om half negen hcd de Paus opnieuw een hartzwakte. Nadat hij weer bij bewustzijn gekomen was, bleek het, dat de paus niet ini staat was te spreken. In allerijl werd een nierspecialist naar het Vatieaan ontboden, welke ruim een half uur bij den patiënt verbleef. De zich te Rome en andere steden bevin dende kardinalen, werden telegrafisch va.- den gezondheidstoestand van den Paus op de hoogte gesteld. In zijn laatste oogenblikken werd de paus bijgestaan door zijn neef Dr. Ratti en verscheidene geestelijken, terwijl ook den huisarts Prof. Melani, aanwezig was. Tot op het laat ste oogenblik bewaarde de Paus zijn geestelijke helderheid. Enkele oogenblik ken voor zijn overlijden, te 4.51 uur, gaf Z.H. met zijn hand het teeken zijner zegen. 's Pausen levensloop Achile Ratti, aldus luidde zijn doop naam, werd den Sisten Maart 1857 te Desio, in Lombardije geboren. In 1879 werd hij tot priester gewijd en spoedig daarna werd hij benoemd tot leeraar aan het Petrus Seminarium te Milaan. Twintig jaren Werkte hij aan de Ambrosiaansche Bibliotheek en oogstte weldra zeer veel roem op zijn weten - schappelijken arbeid. Paus Pius X, die voor de verdiensten van den geleerden prelaat hoogschatting en bewondering koesterde en hem per soonlijk kende, riep hem naar Rome en benoemde hem in 1911 tot coadjutor-miet- recht-van.opvolging van pater Ehrle S. J.. den prefect der Vaticaansche biblio theek, wiens functie hij in 1914 overnam. Vier jaren later zond wijlen Paus Rene- dictus XV hem als apostolisch visitator naar Polen, van welke functie Mgr. Ratti zich op zóó verdienstelijke wijze kweet, dat de H. Vader meende aan niemand beter dan aan hem den post te kunnen toevertrouwen van apostolisch nuntius bij de regeering van deze natie. In Juni 1919 vertrok Mgr. Ratti daar heen en ontving op 28 October van dat- HENRI SPAAK is als Belgisch premier afgetreden Het geval-Martens heeft tot den val van het kabinet-Spaak geleid. In den loop van gisterochtend hadden de liberale mi nisters Janson, Dierckx en Jennissen zich naar den minister-president begeven om hem mee te deelen, dat, indien de be noeming van dr. Martens als lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie van Ge neeskunde werd gehandhaafd, de libera len niet langer hun medewerking aan het huidige kabinet zouden kunnen ver zekeren. Na afloop van den daarna gehouden Kabinetsraad deed min.-president Spaak voorlezing van het volgende communiqué: „De liberale ministers hébben in den kabinetsraad meegedeeld, dat, indien dr. Martens geen ontslag neemt als lid van I PAUS P.US XI zelfde jaar te Warschau uit de handen van den aartsbisschop dier stad, kardi naal Kakowski, de bisschopswijding met den titel van aartsbisschop van Lepanto en later dien van Adana. De kardinaal was een toonbeeld van kalmte toen de Bolsjewieken voor de poorten van War schau lagen. Terwijl andere bisschoppen, de regeering en de diplomaten gevlucht Waren, verzocht hij den Paus te mogen blijven. Paus sedert 1922 Wijlen Benedictus XV nam Mgr. Ratti in 1921 op onder de leden van het H. College als kardinaal-priester en verhief hem op den zetel van Milaan, als opvolger van S. Ambrosius, S. Ca- rolus en kardinaal Ferrari. Den 6en Februari 1922 werd kardinaal Ratti tot Paus gekozen. In de jaren waarop Pius XI op den Pauselijken stoel zetelde, beeft hij zich vooral doen kennen -als een man des vredes. In „christelijken geest" heeft hij menige kwestie trachten op te lossen en herhaaldelijk zijn vermanende stiem doen hooren bij internationale verwikke lingen. In dienst der verzoening was hij steeds bereid tot bemiddeling. De Kardinalen zullen op Dinsdag 28 Februari in een conclave b'ijeenkoimen, oim! een nieuwen Paos te kiezen. De autoriteiten van het Vatieaan hebben ter stond Mussolini van het overlijden van den Paus in kennis gesteld, die daarop onverwijld Koning Victor Eim'anuel op de hoogte stelde. de Vlaamsche Academie van Geneeskun de, de medewerking van de liberalen aan de regeering onmogelijk zou worden. De eerste minister, van oordeel zijnde, dat een dergelijke houding alle verdere regeeren onmogelijk maakt, heeft beslo ten den Koning te verzoeken het ontslag van het kabinet te willen aanvaarden",. Na hef bezoek van Spaak, na afloop van de zitting aan Koning Leopold ge bracht heeft deze niemand uit regee ring of parlement meer ontvangen. De voorzitters van senaat en Kamer zijn tegen heden (Vrijdagmorgen) 9 uur ten paleize ontboden. FRANCO BEZET MINORCA Engeland zet zijn bemiddelings pogingen voort De troepen van Franoo, hebben! gisteren het eiland Minorca, een der eilanden van de Balearen-groep, aan de Oostkust van Spanje, bezet. Toen de troepen aan land gingen, wa ren de opstandige plaatselijke troepen, onder bevel van kolonel Rodriguez, reedis meester van het grootste deel van het eiland. Een rechtsche divisie ondier bevel van kolonel López Bra,vlo is uit Barcelona naar Minorca vertrokken ter versterking der troepen, die daar onder bevel van kolonel Rovirai aan taind zijn gegaan. Twee Frainsche watervliegtuigen van den dage- lijkschen dienst Marseille—Algiers—Mar seille zijln gisteren normaal te Fornell, de landingsplaats op het eiland' Minorca, gedaald- De dageiijksohe dienst van de Air France zal ,geen wijziging ondergaan. Sinds den val van Barcelona heeft de Engelsche diplomatie zicih tijdelijk weer geheel op de Spaainsdhe kwestie gecon centreerd. Londen, stelt op het oogenblik alles in bet werk om bijl Franco in de gunst te komen. Deze diplomatieke acti viteit wordt officieel gemotiveerd met En gland's verlangen onnoodig bloedvergie ten te voorkomen. Naast dit ongetwijfeld oprechte verlangen, spreken ook wei eenige andere «en minder onzelfzuchtige motieven miee. Zoo heeft men den nationalistischen vertegenwoordiger niet alleen uit huma nitaire overwegingen een Epgelscbeti tor pedojager ter beschikking gesteld om 'zich voor onderhandelingen met de repu- blikeinsche autoriteiten naar Minorca te begeven. Men heeft dit eerst gedaan, na dat men de verzekering ha|d: gekregen da,t Franco, bij1 'zijn bezetting van Minorca geen buitenlandsche troepen 'zon gebrui ken. Beide partijen hebben met dit airran- gement hun voordeel gedaan- Firanclo, kreeg de gelegenheid met idle autoriteiten van Minorcla over een vreedzame over gave te onderhandelen, Engeland en Frankrijk in Tuil voo;r de bemiddeling, die deze onderhandelingen mogelijk maiakte, de garantie dat het strategisch' Zoo belangrijke Minorca niet, zooals Ma jorca, een Italiaansche nederzetting zou worden. Minister Colijn verdedigt zijn beleid Leerlingenschaal zaak van het heele kabinet Bij1 de algemeen© beschouwingen over de Rijksbegrnoting in de Eerste Kamer is gistermiddag !dtr. Golijn, voorzitter van den ministerraad, uat11 het woord gekomen Wat onze zelfstandigheidspolitiek be treft, aldus de minister, wij idloen het uiterste om onze zelfstandigheid te hand haven. Nederland en Nedl.-Indië ligg en beid e in stormhoeken van de wereld- Een verschil tusschen wat iw'e financieel kunnen doen en w'at we zouden behooren te doien, blijft altijl B aanwezig. Doch binnen de beperkte gren zen van onze financiën wordt het moge lijke gedaan. Overgaande tot de opmerkingen van sociaal-oeconomisdhen a^d, betoogde spr-, dat men de leerlingenschaal als ©en soort stormram tegen het kabinet heeft gebruikt. Deze schaal is niet door •het tegenwoordige kabinet, doch Idoor hst kabinet-Ruys ingesteld- Zij' dateert van 1932- Daiarom kan spr. niet inzien, dat de actie zuiver zakelijk is. Veeleer gelooft hij aan politieleen opzet. Wanneer een minister van onderwijs verklaart, dat hij1 niet in staat is, in de leerlingemschanl wijziging te brengen we gens financ. bezwaren, dan spreekt hij na mens het kabinet. Wat zou men ervan zeggen indien in die omstandigheden de minister van onderwijs heenging en de andere leden van het kabinet rustig ble ven zitten? Spr. meent, dat deze zaak thans voldoende (duidelijk is. Met verwijzing naar andere landen ten opzichte van de werkloosheidsbe st r ij ding moet men nu eindelijk eens ophouden. Amerika heeft ondanks het ge bruik van middelen met nauwelijks uit te spreken financieels bedragen nog tien millioen werkloozen, d.i. naar verhouding tweemaal zooveel als Neder land. Engeland heeft een even groot per centage als wij, Zweden verkeert in bij zondere omstandigheden door zijn bewa pen ings- industrie, welke tegenwoordig overbezet is- De koopkrachttheo rie moet spr. als middel ter bestrijding van de werkloosheid afwijzen. Uitvoering Van openbare werken klan de oplossing niet brengen, hoewel Zoo veel moegelijk op dit gebied wordt ver richt. Het rapport-Westhoff is niet te beschouwen als een doktersrecept doch als een opsomming van mogelijkhe den. De regeering zal daaruit kiezen, wat Zij1 het meest igewenscht acht. De politiek, waarbij men eenerzïjds be weert dat minister De Wilde en spr- de gevangenen van Rome Zijn, en ander zijds, dat idle katholieken door hen zijn gekluisterd, noemt spr. niet slechts een kleine, doch ook een vieze politiek, waarbij spr. Iwïjlst op 'wat hij noemt miatio- naal-socialistische verdwazing. Voortgaan de, zegt spr. het parlementaire stelsel, niet als feilloos te beschouwen, doch te vens overtuigd te Zijn, dat Nederland daarvoor nooit het nationaal-sociailistisCh stelsel in de plaats wen^cht te zien, om dat dit in strijd is m'eUden aard en de vrijheidszin van het Nederlanidische volk! Predikbeurten te Zlerlkzee Zondag 12 Februari. Ned. Berv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10, da. Valeton (tDoops- bedieniDg) en 7 ure, ds. Fagel van Veere. Kleine Kerk. 10, ds. Pijnacker Hordijk en 7 ure, ds. fleijboer van Ouwerkerk. Lnth. Kerk. 10 ure, ds. de Jongh van Amersfoort. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Ohr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 nre, Leesdienst. Leger des Heils (Postetraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluohtwerk (bij ongunstig weer in de zaal) en 7 30 ure, Verlossingssamenkomst, onder leiding van kapt. A. G. Schram. Geref. Gem. (St.-Domnsstraat) '9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Banoimleterstand van hedenmiddag 2 uur. Zon op: Zon onder: 11 Febr. 7,27 5 02 Maan op: Maan onder: 11 Febr. 1,27 10,26 Laatste kwartier 4.32 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 11 Febr. 7,32 20,07 0.59 13,30 Paus Pius XI is hedenmorgen vroeg In het Vatieaan overleden Het Belgische Kabinet is over de kwestie Martens gestruikeld De troepen van Franco hebben gisteren het eiland Minorca bezet De leerlingenschaal zaak van het heele kabinet Colijn Noorsch stoomschip strandde Donderdagavond o. d. Banjaard Zacht weer yaukeïpakkeuj Probeert U eens onze fijne koekjes I Fotersprits 14 ot per ons Bitterkoekjes 14 ot per ons Crême-nootjes 14 ot per ons Ges. banket 14 et per ons Arnh. Meisjes 14 ot per ons De bekende Pariser soesen 6 ct per stuk, croquetten 2 25 ct VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE KERKNIEUWS HAAMSTEDE. Ger. Kerk, 9.30 en 2 u., ds. Mulder. Ger. Gemeente. 9.30 en 2 u., lieesdienst Ned. Herv. Kerk. SIRJANSLAND. Zondag 12 Februari, 's namiddags 2 uur, ds. Heijboer van Ouwerkerk. Geref. Kerk. OOSTERLAND. Zondag 12 Febr. 9.30 ure, leesdienst, en 2 ure ds. H. Venema intrede. ONRUST IN DEN AETHER Een vloedgolf van woorden Rolt steeds op pus aan: De staatslieden trachten Elkaar te verslaain; De één met bedreiging Van wapengeweld Terwijl (weer een ander D« rechtskwestie stelt. Er Zijn tal van haarden Van oorlogsgevaar; Daar is ons Europa Nog lang niet mee klaar. Men houdt er den oprlog Maar nauw'lijks in toom, En volkarenvrede? Een ijdele droom. De volkeren zelv© Zien machteloos toe; Zij1 züjn al dat schreeuwen Reeds lang meer dan mlo*. Todh is er een lichtstraal In *t duister verschiet: De honden die blaffen Die bijten nog niet! J- S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1939 | | pagina 1