ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PÜROL De Kern -VRIJDAG 23 DECEMBER WAARlH OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT KERSTNACHT W1JDINGSDIENST KERSTMIS 1938 C. J. J. VERTON Kerstkrans! Weihnachtsstol ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar flO. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel Na 31 - Giro 137677 1707. *880 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur:JrM. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 13915 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur yENGEVOLGE van de vorst en sneeuwval kan vertraging ontstaan tijdens het vervoer van ons blad. Wg verzoeken onzen abonné's biermede rekening te willen houden, wanneer de courant niet op tijd mocht worden bezorgd. DE ADMINISTRATIE. VIJFLINGEN OP DE MARKT Dr. Dafoe contra New York Over de vijf kleinen waakt een com missie, maar de ziiel van de onderneming' is dr. Dafoe, een arts, die van het biel-, gin. af tegen (een salaris van 200 dollar per maand de kindleren onder zijn hoede heeft gienomen. Niet slechts hun gezond heid, die zoo juist door leen kleine keel operatie wieer beveiligd werd, maar het geheiele leven der kinderen heeft dr;. Dafoe m zijn hand genomjem en hij is tegen het New-Yorksehe experiment om de Canadaesjes uit Callander (Ontario) op de wereldtentoonstelling als attrac tie uit te buitien. Kan het ook anders? Da foe is tegen iedere exploitatie van dit wereldwonder, die voor de kinderen scha delijk zou kunnen zijn. Geen luidruchtige reclame voor hien. Callander, eens een stil plaatsje, is in deze vijf jaren door den stroom der touristen tot een bloeien de stad geworden. Maar bescheiden bijna onopvallende borden wijzen den wegnaar het kleine gebouwencomplex, waar de vijflingen huizen. Zij worden op tamelijk grooten afstand vertoond, zoodat zij niet merken, dat menschen hen gadeslaan bij hun spel in den tuin. Het zijn levendige, zeer goedige, aardige en krachtig ont wikkelde 'kinderen, deze vijf zusters. Zakelijke objecten Voor hun bezichtiging moet men een kleinigheid betalen. Het beschermende ap paraat, dat om hen opgebouwd is, kost veel geld. Hoewel er iederen zomer 100.000 bezoekers verschijnen, dekken deze de loopende kosten niet. De „quintuplets" hebben tot nog toe een vermogen van 3000 dollar per jaar ter dekking van het loopende deficiet uitgetrokken. Aldus be richt „Harpers". Een dergelijk financieel beheer wordt door vele Canadeezen hef tig becritiseerd en ook de meeningsver- schillen, die zich herhaaldelijk in de com missie, meestal met de ouders Dieudonne, over de opvoeding en „commercialisee ring" de kinderen voordoen, worden in het vader- en moederland van de buiiten- gewone zusjies met de grootste aandacht gevolgd. Maar hun inkomsten zijn, met verpleegstesr binnen en bewakers buiten, een secretaresse, 't onderhoud der ouders en het salaris van dr. Dafoe, die iedere verhooging van zij'n honorarium afgewe zen heeft, ook nadat de vijflingen een groote economische onderneming gewor den waren, inderdaad betrekkelijk klein. Tegen nieuwsgierigheid beschermd Geenszins mag gezegd worden, dat de jongedames hun beteekenis door hooge entréegelden uitbuiten. In hoofdzaak heb ben zij tot nog toe verdiend aan recla mes, die gebruik willen maken van hun portretten en namen. Maar ook: slechts waren, die werkelijk door de Dieudon- nes gebruikt worden, mogen aan hun naam verbonden worden. Hollywood had natuurlijk een groote belangstelling voor de zusjes. Maar ook daar remt de onver biddelijke dokter. Het scherpe licht! De onrustige atmosfeer! En terwijl de grond prijzen in Callander van 200 dollar in het jaar 1933 tot 5000 dollar gestegen zijn, neemt het vermogen van de kinde ren geenszins m dezelfde verhouding toe. Het wordt volgens conservatieve princi pes beheerd, evenals de vijflingen op een lang leven worden voorbereid, met goede zenuwen, opdat zij tegen de stoo- ten van een compacte nieuwsgierigheid, die hen wellicht in vele jaren niet ver laten zal, opgewassen zijn. Ijsvermaak geelt ruwe huid verzacht - geneest De strijd om het Vliegveld De Tweede Kaimter heeft gistermiddag de motie-van der Waerden inzake de vliegveldkwestie im'et 72 tegien 14 istem- Imien aangenomen. In deze imiotie erkent de Kamer, dat regeeringisbeimioei mg met Ihet luchtver keer van Nederland maar het buitenland noodzakelijk) is. De Elamer is van oordeel, dat naast Amsterdam ook Rotterdam) behoefte heeft aan een vliegveld in het internationale luchtverkeer en spreekt het vertrouwen uit, jdlat bij1 de luchtvaartpolitiek van de regeering, ten volle rekening wordt gehouden niet de internationale oeoono- ■mlische beteekenis der beide groote Ne- derlandsche havens. Het P.T.T.-personeel en de winter Het bondsbestuur vain den oentraletni bond van Nederlandsen PTT-pensoneel (CBPTT) heeft den minister van binnen- landsche zaken telegrafisch' verzocht alle arbeiders bij de PTT, die f900 per jaar of minder ontvangen, voor Kerstmis een extra bijslag te verleenen voor kolen, kleeding en dekking. Aan den directeur-generaal der PTT heeft het 'bondsbestuur telegrafisch ver zocht met het oog op de abnormale weersgesteldheid het bestellende perso neel in den buitendienst, dat zijn werk verricht in de late avonden, nachten en vroege ochtenden en belast is imlet mo tor- of autodienst en het per rijwiel uitvoeren van buslichtingen, warme dran ken of soep te verstrekken. Tevens werd gevraagd de besteldiensten te verkorten of op ruime wijze in de lange diensten welke een gevolg zijn van treinvertra- gingen en te late aankomst van posit- autobussen hulp te verleenen. Ijsgang op da rivieren De Centraleai ijsdiernst in Den Kaag deelde mede, dat het ijs zich thans op verschillende plaatsen blijkens de be richten, die men binnen krijgt, vast gaai zetten. Te Stavoren zijn de haven lichten .gedoofd. Bij1 V r e e s w ij k is de vaart nog steeds mo,gelijk, met behulp van ijsbrekers. De pont te Culeim'borg is uit de vaart genomen. De Rijn heeft thans bij Keulen, Lobitlh en Wester voort (drijfijs over Je vlolle breedte van de rivier. Bij1 Kampen heeft het ijs zich tjians over een grooten afstand vast gezet. Bij1 Maastrieht-Borg|haren is er drijfijs op de Maas over 2/10 van de rivier, bij Grave over 3/10 van de rivier. Inmiddels is door de aanhouden de vorst de toestand nog ongiunstiger geworden. Slachtoffers van gasverstilcking Toen Donderdagmorgen buren van de weduwe Mastenbroek in de Bottelstraat te Nijmegen bemerkten, dat het huis gesloten bleef, en toen men maar geen ■gehoor kreeg, verschafte men zich toe gang tot de woning. Een sterke gaslucht kwam den binnentredenden tegemoet en zij vonden in de slaapkamer de vrouw/ en haar 32-jarigen achterlijken zoon Wil lem dood te bed liggen. Vermoedelijk zijn zij in den slaap door het gas ver rast. Waarschijnlijk is de gasbuis, die onder het huis loopt, door de vorst ge sprongen. Wolvenplaag in Roemenië Met de felle koude heeft Roemlenië ooik weer te lijden van de wolven. In Bes- sarabië, niet ver van de Russische grens zijn drie boeren, die met paard en kar door een onherbergzame streek trojklken door de wolven aangevallen. Toevialligl kwaiml een andere klar met vier boeren dezelfde richting uit. Gezamenlijk siaag- de men erin de wolven op een afstand te houden door brandende blossen stroo naar hen te werpen. De uitgehongerde dieren bleven de karren volgen tot zij' een dorp bereikt hadden. Hel Gerechtshof te Kortrijk vernield Woensdag is het mooie, in meo-Griek- schen stijl opgetrokken gerechtshof te Kortrijk grojotendeels door brand vler- nield geworden. Tijdens het blussdhingls- werk werden drie brandweerlieden door den rook bevangen. Zij konden gelukkig nog tijdig uit het in lichte laaie staan de gebouw worden gehaald. De taak van de brandweer Iweridl zeer bemoeilijkt door de koude 'en den sneeuwval. De achtervleugel is géheei uitgebrand. De andere vleugels zijn zwaar beschadigd. De bevolkingsregisters van 67 gemeen ten uit het arrondissement Kortrijk en verscheidene honderden dossiers zijn in den brand gebleven. De ram'p is waar schijnlijk te wijten aan een schoorsteen- defect. Insulaire Hypotheekbank De N.V. Insulaire Hypotheekbank be richt, dat Zijl de gelegenheid openstelt aan haan na inschrijving te verkoopen pandbrieven harer instelling, waarvoor zal worden beschikbaar gesteld een be drag van f 250.000of zooveel meer als mogelijk zal blijken, zulks ter beoordee ling van de Directie. Ce aanbieding dezer inschrijving zal uiterlijk op 6 Januari 1939 vóór des middags 12 uur moeten Zijn ingeleverd ten kantore der Bank te Amsterdam aan de Heerengracht 244. Ten aanzien van dezen verkoop bij in schrijving zullen onderstaande regels gel den: De aanbieder zial door imMdel van ten kantore der Bank kosteloos verkrijgbare, door hem! te omderteekenen, formulieren verklaren, hoeveel pandbrieven hiji wensdht aan te bieden, miet duidelijke vermelding van de Serie en de mumlmers 'en dien. prijs in percenten uitgedrukt. Ingevulde ien onderteekendie formtulie- ren worden in gesloten enveloppe ten kantore der Bank ingeleverd, uiterlijk op 6 Januari 1939. Op de adreszijdle moet; op de enveloppe geschreven worden: „In schrijving". Het openen der enveloppen zal plaats vinden in tegenwoordigheid van, den Raad van Toezicht. De ingekomen aanbiedingen blijven onherroepelijk van kracjht tot en met 10 Januari 1939. Vóór of op dien datum zal die Bank aan dii betrokkenen aan het door hen in het formulier vermelde adres kenbaar maken of hunne aanbiedingen al dan niet ge accepteerd zijn. Ten aanzien van iedere soort pandbrieven zal voor alle geac cepteerde aanbiedingen één koers van overname worden vastgesteld; voor elke soort pandbrieven zullen -alle geaccepteer de aanbiedingen1 worden afgerekend tegen den hoogsten koers, waarvoor aanbiedin gen worden aangas omen. De Bank be houdt zich het recht voor om wat soort en rente-typen der pandbrieven betreft, die aanbiedingen te adeapteereo, welke zij wensobelijk achten. Betaling van de aangenomen pandbrieven zal tegen inle vering der stukken, voorzien van de öou- voor alle protestanten Zaterdag 24 Dec. a.s. 's avonds 11 uur in de NIEUWE KERK Liturgische dienst onder leiding van Ds J. J. P. Valeton, met medewerking van mevr. Coumou-Groenendijk, zang en den heer J. Baas, organist plaatsen tot 5 minuten voor 11 uur geldig daarna alle plaatsen pons vlan 1 Jjuli 1939 en volgende en den talon onder bijberekening van een halve maand rente plaats vinden van 16 Jan' 1939 af ten kantore der Bank, voorts te Zierikzee bij! R. Koole en Zoon's Bank N.V. De aangeboden en door de Bank aangenomen pandbrieven' houden van 16 Januari 1939 op rente te dragen. Wenken voor Kerstmis Herinner u niet op het laatste oogen- blik, dat er cadeautjies aan en onder den Kerstboom moeten zijn. Geschenken, die in alle haast worden uitgezocht, mis sen vaak hun doel. Wilt ge vreugde bereiden met Uw Kerstgaven, kies dan niet alleen dingen^ die gijzelf zoudt willen bezitten. Verplaats u liever in den gedachtengang van de anderen, dat zal eéh gunstigen invloed hebben op uw keus. Geef geen dingen weg, omdat gij ze zelf kwijt wilt zijn. Zijt ge huisvrouw, zorg er dan voor, op Kerstavond niet oververmoeid te zijn; dit hindert niet alleen uzelf, maar ook uw huisgenooten en uw gasten. 't Heerlijke Kerstfeest is dicht weer nabij, Lichtende boodschap in 't donkre getij'. Hoog langfs den hemel ruisehen accoorden: „Vrede op aarde" de hoopvolle woorden. „Vrede op aarde", voor miljoenen menschen Is dat de innigste van alle wenschen; „Vrede op aarde",in 's menschen bestaan Is dat nog nooit in vervulling gegaan. 't Kerstmannetje heeft helaas een rivaal: Mars overschaduwt de ai arde brutaal. Ginds in het Ooisten en hier in hét Zuiden Klinken de vrees'lijkste oorlog&geluiden, Daar staan de volken elkaar naar het leven, Daar worden menschen tot wanhoop gedreven, Overal spanning en oorlogsgedreig, Blijkbaar vereert imien den god van den krijg,. Toch gaan de vrienden des vredes steeds voort Met het verspreiden van 't Goddelijk woord, Opdat eenmiaal in het wereldgebeuren 't Donkere floers aan den hemel zal scheuren, En in het hart van de grooten der aarde Iets gaat ontwaken van hoogere waarde, Dat hen oaitvanklijlk maakt voor de stem Die werd vernomen uit Bethlehem J.9. De Canadeesche Vijflingen niet naar de „Worldfalr" De motie-v. d. Waerden door de Kamer aangenomen De ijsgang belemmert de scheepvaart meer en meer Pogingen tot vrijdom van tol op de Thoolsche brug Voorwaarden ter inkoop van pandbrieven Insulaire Hyp. Bank Strenge tot matige vorst ranldlalletlj Neemt nu eens proef met een fijoe of Speciaal adres voer het bereiden van Kalkoenen VERRENIEUWSTRAAT ZIERIK?EE Zon op: Zon onder: 24 Dee. 8,11 3,48 Maan op: Ma&Q onder: 24 Dee. 9,23 6,57 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 24 j Deo. 4,13 16,31 9,55 21,55 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 25- en Maartdag 26 December (lste en 2de Kerstdag) Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. Ie kerstdag 10 ore, ds. Pijoaoker Hordijk (Koorzang en Collecte wTot Steun"). Kleine Kerk. Ie kerstdag 10 en 7 ure, ds. Valeton. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. Ie keritdag 10 en 6 are, dr. t. Lonk- huijzen. Chr. Geref. Kerk. Ie kerstdag 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leeedienst en 6 ure, ds. Hoogendoom. Leger des Heils (Poststraat) Zaterdag 24 Deo 's Avonds 11 ure, WijdiDgsdienst. Ie kerstdag 10, Heiligings- dienst, 3 Familie-Kerstfeest en 7.30 ure, Kerstdienst 2e 3, Jongelieden-Demonstra- tie en 7.30 ure, Zangdienst. Installatie Zangbrigade. Alle bijeenkomsten onder leiding van kapt. A. G. Schram. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) le kerstdag 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. le kerstdag 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1