IZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE ia MAANDAG 19 DECEMBER 1938 OPGEHi Z1ERIKZEESCHE COURANT Utrecht's Centraal Station in brand PUROL Uit Stad en Provincie De Kern ABONNEMENT Prljls p. 8 maanden fl.60, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijk© nummers vijf cent Verschijnt dagelijks. Tel, No, 83. - Giro 137677 17B7_=-tB88 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEB 95STE JAARGANG No. 13911 ADVERTENTIEN van 14 regels 80 cent, van 4 regels enl daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 aar Het Stationsgebouw Is bijna geheel verwoest De vitale deelen bleven gespaard De treinenloop ondervond stagnatie Gabra'k aan water belemmerde in het begin het blusschingswerk Het Centraal Station te Utree it dat voor een groot deel pas fraai was gemoderniseerd en verbouwd is Zaterdagavond door een snel om) zicri neen grijpenden brand voor een groot deel verwoest. Omstreeks half elf constateerden voor bijgangers een vuurgloed boven bet dak. Zi] waarschuwden de brandweer, die spoedig met groot materiaal uitrukte. De vlammen sloegen uit 'het dak en al spoe dig werd duidelijk, dat het een brand van grooten omvang zou worden. Het vuur werd aangewakkerd door den krach- tigen Oostenwind, zoodat binnen een hilf uur het geheele dak van het stationsge bouw door het vuiur was aangetast. De brandweer was spoedig ter plaatst, doch stond voor een onoverkomsnlijke moeilijkheid: er was geen of nauwelijks' druk op net water, zoodat men het schouwspel beleefde van een stations plein vol platte slangen, waardoor geen water gevoerd kon worden. Steeds sterker drongen de vlammen naar buiten, zij' speelden om de kroon lijst van het hoofdgebouw en vooral de bovenvleugel van dat gedeelte dat het meest naar het oude buoirtstation is ge keerd. Tuslschen de roisse rockformaties door loeien voortdurend nieuwe vlam men aan en het was tenslotte voor allen die 'hetzij per trein Utrecht binnenkwa men of zich naar een andere plaats !mK>esten 'begeven, een angstwekkend schouwspel, de heele bovenzijde van bet gebouw over gfroote lengte een prooi der vlammen te zien worden. De bovenverdieping geheel uitgebrand Meer dan 20 slangen werden .aange schroefd, maar lagen langen tijd ajjs plat getrapte banden op het stationsplein. Te half twaalf kwam er eindelijk voldoende druk. Toen kon de brandweer met kraC.it de blusisching van de kap en de boven ste verdieping ter hand memten. De boven bouw brandde geheel uit, tw laar door alle bescheiden een prooi -der vlammen zijn geworden. Het plaatskaartenbureau heeft men nog intijds kunnen ontruimen. Om een uur arriveerde de dommlabdlabt van de Amfsterdiamschie brandweer, de heer C- Gofrdijn jr., die met zijn Utrecht- ScJhen collega, den heer Vlaming, de situ atie opnam, waarbij al spoedig kwam vast te staan, dat de uit Amsterdam ontboden motorspuit, niet izlou behoeven te werken Omstreeks twee uur was de situatie zoo danig, dat voor verdere uitbreiding niet imieer behoefde te worden gevreesd'. Het grootste gedeelte van het stationsgebouw was echter totaal vernield. De bovenver diepingen zijn ingestort ein bieden een troosteloio'zien aanblik. Hat treinverkeer in de war De spoorwegbeambten op het Centraal Station hadden al een 'Zeer zware taak* Toevallig brak de brand uit op een tijdu s|tip, dat men reeds zijn hadden vol had om het treinverkeer tusscJhen Utrecht en het Westen van het land zonder ©enige stagnatie te doen verloopen. In de om geving van het statiomsemplaicerment te Vleuten was namelijk omstreeks tien uur de voedingskabel van het eiecitrisché pet gebroken, waardoor het treinverkeer tij delijk over één spoor imbest worden ge leid- Toen dan ook kort daarop de uit slaande brand in het Centraal Station opnieuw moeilijkheden opleverde wasvain een normalen treinenloop absoluut geen sprake meer. Het gelukte de treinen op een veilige plaats, alhoewel met grootï Vertraging, in- en uit te laben gaan, ter wijl zooveel (mógelijk de ©leotrisdbe trei nen werden vervangen door Diesel- en stoomtreinen. Zondagmiddag brandde het nog Veertien uur na het uitbreken vian den' brand, wias de Utrechtsche brandweer mog steeds bezig om het vuur volkomen te overmeesteren, doch de strijldi was zwaar, daiar de weersomstandigheden de werk zaamheden der brandweerlieden ten zeer ste belemmerden. Telkens opnieuw laai den de vlammen wederom op in de nog overeindstaande resten, waardoor de dui zenden belangstellenden, Idie gedurende den nacht hup nieuwsgierigheid wisten te bedwingen ehi thans een bezoek laan het terrein van dezen voor Utrecht Zoo lunieken brapd brachten, zelfs nog getuige waren van de laatste fase va|n den strijjd tusgdhan de Utrechtsche brandweer en het vuur. De verwoesting is dermate, dat het noodig zal zijn eep geheel nieuw station te bouwen. Omtrent de oorzaak is pog niets bekend. FINANTIEEL NIEUWS Wanneer bestaat er een plicht tot volstorting ven aandeelen? Wie het verslag van de vergadering van aandeelhouders der Insulaire Hypo theekbank heeft gelezen, zal wellicht bij zichzelf de vraag hébben gesteld, wat eigenlijk hel obligo van aandeelhouders, waarop een beroep werd gedaan, betee- kent. Het was natuurlijk niet te verwachten, dat voor het 'bestuursvoorstel tot bij storting van 20 pet. op de aandeelen een meerderheid zou worden gevonden. Niet volgestorte' aandeelen bevinden zich gewoonlijk niet in meerderheid achter de bestuurstafel en van wier vóór deze tafel >zaten, mocht men piet aannemen, dat zij zoomaar bereid zouden zijn, hun eigen vonnis te vellen. Het argument van de deskundigen, die hét rapport hebben opgesteld en tot bijt- storting hadden gleadviseerd, was niet veel meer dan een slag in de lucht. Het is nu de tijd oim! bi} te storten, zoo be toogde imlr- Bos want Wacht men daarmede nog eenige jaren, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat aandeelhouders, die thans nog kunnen bijstorten, daartoe dam niet meer in staat zijn, zoodat alls gevolg daarvan een extra Last op de dan nog resteerende gegoede aandeelhouders zooi kómen te rusten. Men kan het aandeelhouders niet kwa lijk nemen, dat zij voor dit argument niet zijn gezwicht, want wie over twee of drie jaar nog leeft, zal zijn balans opnieuw kunnen opmaken en in elk geval weet niemand, hoe de Insulaire er in de toekomst zal uitzien. De hier aan de orde zijnde kwestie heeft voor het overige een wijdere strek king dan de aangelegenheid aer Insulaire op zichzelf. In het algemeen toch magi mén zich afvragen, welke waarde er j! aan den volstortingsplicht op aandeelen van hypotheekbanken moet worden toe gekend. Het wil ons voorkómen, schrijft i de N.R.C., dat deze verplichting slechts) in één geval als een paal boven water staat, en wel, wanneer de vennootschap wordt geliquideerd. Blijken dan per saldo de activa niet voldoende o;mi de passiva, in hoofdzaak het pandbrievenklapitaal, te dekken, dan is er geen twijfel mogelijk, dat aandeelhouders in het tekort moeten bijdragen door gpheele of gedeeltelijke bijstorting van het o'bligjo op hun aandee len. 1 Nu zou m'en kunnen zeggen, dat de In sulaire lal in ©en toestand van liquidatie verkeert, maar dat is dan toch in elk geval een liquidatie, waarvan de eind- 1 rekening nog in een tamelijk verre toe- kom'st ligt. Niemand kan thaps reeds be- oordeelen, hoe die rekening er uit zal zien, want de waarde van het voor naamste actief, de hypothekenportefeuille verandert met den idiag. Hypotheken, die vandaag afs slecht te boek staan, kun nen morgen goed zijn en omgekeerd kunnen goede hypotheken, bij wijze van spreken, van vandaag op morgen slecht worden- Zoolang de vennootschap der halve aan haar loopende verplichtingen kan voldoen en Zij niet in staat van faillissement wordt verklaard, vermogen wij niet in te zien, waarom bijstorting zou moeten worden gevraagd. Ruwe Buid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. VERSCHILLENDE BERICHTEN Boerderij afgebrand In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan den Nieuwen weg te Wychen (N.B.) door onbekende oorzaak de hof stede ven den heer P.- Grasveld tot den grond toe afgebrand. De bewoners P. Gras veld t en diens schoon vader C. van d. Gelder werden verschrikt wakker, toen de vlammen hun reeds dicht naderden. Met slechts de allergrootste moeite slaag den Zij er in zich in veiligheid te brengen waarbij P. Grasveld aan handen en ge zicht brandwonden opliep. Ook zijn klee- ren hadden reeds vlam gevat. Naar bui ten gevlucht, kon hij zich daarvan nog bijtijds ontdoen. Daar de brand reeds een te grooten omvang had aangeno men, kon bijha niets meer worden gered. Een partij kippen, drie stuks hoornvee en, verschillende varkens kwamen in de viaimlmen omi. Jonge smid op slag gedood In het géhuéht Elp, in de gemeente Wlesterbork, is een noodlottig on geval gebeurd, waarbij de 26-jarige Hiddo Zuiderweg, zoon van den dorpssmid, om het leven is gekomen. De jonge smid was buiten aan het werk voor de sme derij van Zijn vader. Daarbij maakte hij1 gebruik van ©en acetyleen-laschappd- raat. Plotseling ontplofte dit apparaat, waardoor Zuiderweg door 'wegvliegende deelen werd geraakt. Het hoofd werd hem van het lichaam gescheiden, zoodat hij op slag dood was. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren, zoodat men de juiste toedracht niet weet. Men hoorde een hevigen slag en toesnellende vond men het zwaar verminkte lichaam van den jongeman. Veestapel in de vlammen omgekoman Zondagmorgen 10 uur is de kapitale boerderij van den landbouwer Dekker te Zeeland (N.B.), bewoond door den landbouwer W. van der Meer, door on bekende oorzaak tot den grond toe af gebrand. Toen de brand uitbrak, bevond de landbouwer zich in de kerk en be vond zich de huishoudster met twee kin deren alleen in huis. Direct toen de huishoudster de viaimlmen uit het dak van het achterhuis zag lekken, snelde zij naar de slaapkamers- van de kleine kinderen en bracht deze allereerst in veiligheid. Toen zij terugkwam stond de géheele boerderij reeds in lichter laaie. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd, die zeer spoedig ter plaatse arriveerde. Met vier stralen werd den strijd tegen de geweldige vuurzee aan gevangen en inderdaad slaagde de bran- weer er -in, alle belendende perceelen te behouden- De boerderij werd echter geheel door het vuur vernield. Ook de stallen waren met den grond gelijk ge maakt en hier waren vier koeien, een paard, een aantal varkens en een groote partij kippen ten prooi van het ver nielende element geworden. Boerderij en inboedel waren verzekerd. ZIERIKZEE. Het Crisiscomité B (steun aan werkloozen) is dezen winter haar werkzaamheden weer begonnen en bin nenkort kan de leerste uitdeeling van klee ding. dekking en schoeisel tegemoet wor den gezien. Dat deze steun, vooral met de thans heerschende koude, in een drin gende behoefte voorziet, behoeft nauwe lijks betoog. Zeer velen van deze slacht offers der crisis zijn reeds jaren uit het vrije bedrijf en zijn niet meer iin staat zich van kleeding, schoeisel enz. te voorzien. In hunne gezinnen bestaat hier aan groote behoefte. Het Comité betreurt het dan ook, dat het niet meer kan doen; om in den achterstand, welke in die ge zinnen is ontstaan, te voorzien. Het heeft daarom besloten bij de bur gers van Zierikzee aan te kloppen, ten einde door hen in staat te worden ge steld de uitreiking van kleeding, dekking en schoeisel op ruimer schaal te doen geschieden. Gesteund door het sucoes dat het Co mité vorig jaar met een dergelijke op roep oogstte en rekening houdende met de offervaardigheid en burgerzin van de inwoners van Zierikzee, doet het Comité door middel o.a. van een circulaire, een beleefd verzoek op hen, een bedrag vpor dit doel te willen afzonderen. Wij wenschen het Comité sucoes met dezen arbeid en bevelen hun oproep ten zeerste aan. KERKWERVE. Dezer dagen behaalde mej. J. Bezuijlen haar diploma voor. op leiding tot huishoudelijke beroepen te Haarlem. BURGH. De afd. BurghHaaimlstede van de Ned. Bond vain arbeiders in Land- en Tuinbouw en Zuivelbedrijf, hield Vrijdagavond in hotel „de Koster" een propaganda-avond, welke zeer imla- tig bezocht was. De propagandist voor Zeeland, de heer D. Tig.gelaar uit Goes, sprak over het onderwerp: „Waarom lid van de moderne Landarbeiders- bond". In een kalm doch met over tuiging} voorgedragen betoog, behandelde hij het ontstaan van de organisatie, haar werkwijze en haar do-el. HAAMSTEDE-BURGH. Dat het vreem delingenverkeer voor onze omgeving van zeer groote beteekenis is, volgt uit on derstaande cijfers. In Haamstede hebben in het afgeloopeci seizoen doorgebracht: in hotels en pen sions en kampementen 1299 Nederlan ders met 11.781 verblijf dagen; 128 Betgen met 542 dagen; 22 Duitschers met 91 ders met 11.781 verblijf dagen; 128 Belgen Hongaren imiet 6 dagen en 1 Italiaan met 13 dagen- In totaal dus 1462 personen met 12486 verblijfdagen. In Burg waren deze cijfers: 750 Neder landers. 5 Belgen, 2 Duitschers, 1 En- gelschimlan en 1 Italiaansche. Het aan tal hotel-pensions bedraagt 10, terwijl het laantal zomerhuizen 20 bedraagt. HAAMSTEDE. Ondanks 't slechte weer was de algemieene vergadering van de Kolenbond EMM, welke Zaterdagavond in hotel Bom gehouden werd, vrij goed bezocht. In zijn openingswoord deelde de secretaris, de heer M. Blom, onder wiens leiding de vergadering stond, mede, hoe het kwam dat hij deze vergadering leid de. Nadat hij had meegedeeld, dat de ofhzet gestegen was van 5600 H.L. in 1937 tot 7400 H.L. in 1938, verzocht hij den administrateur de notulen te lezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Van den heer P. van Nieuwenhuizen te Burgh was bericht ingekomen, dat hij ontslag nam als voorzitter. Hierna volg de rekening en verantwoording, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedra gen f 8099.50 en de uitgaven f 7990.96, zoodat er een goed slot was van f 108.54, terwijl er nog een flinke voorraad kolen aanwezig is, ter waarde van f499.60 en het materiaal een waarde van f177 ver tegenwoordigt, zoodat de bezittingen be dragen f 785.14. Als bestuurslid werden herkozen M. Blom L.Jz. en S. de Fieiter, terwijl in de vacature werd gekozen de heer H. J. A. Blom, welke in de na afloop ge houden bestuursvergadering tevens tot voorzitter werd aangewezen. De heeren Alb. Visser en C. Noordhoek werden her kozen als lid van de Commissie v. Toe zicht. Het salaris van den administrateur werd vastgesteld op hetzelfde bedrag van het vorige jaar. Door bet bestuur werd voorgesteld om de volgende kolenleve- ring weer in Februari te doen geschie den, waarvoor dan dezelfde betalingscon dities gelden, als voor de Meilevering, n.l. dat de kolen voor 1 November be taald moeten zijn. In bet vervolg zullen de prijzen door de prijzencommissie wor den berekend, doch dan wordt aan het eind van het boekjaar een winst uitge keerd, hetgeen op deze vergadering van de September-levering reeds geschiedde. Besloten werd dat de kolen franco-huis zullen geleverd worden, behalve voor die genen die de kolen zelf halen. Tot slot bracht de heer L. v. d. Klooster ver slag uit van een vergadering met de prijzencommissie, welke een paar weken geleden in Zierikzee was gehouden en waar gebleken was dat niet altijd de vastgestelde prijzen werden gehandhaafd. Hij wekte op den Bond te blijven steu nen. Hierna volgde sluiting. RENESSE. De jongeren van de Rij zende Kerk, die vorig jaar in de dui nen het spel „De Arbeiders in den Wijn gaard" speelden, hopen Donderdagavond in de Kerk een Kerstmiswijdingsspel op tevoeren. Er is medewerking van een klein koor en kaarsverlichting. Ter be strijding van de onkosten wordt ieen ge ringe toegangsprijs geheven. Het moge voor velen een voorbereiding zijn voor het naderend Kerstfeest. ELLEMEET. Het was ongetwijfeld aan het plotseling; ingevallen winterweer te wijten, dat de belangstelling voor IJ)e Propagan da-avond van Idletn Bond voor Stantspensiobn©ering, afdeeling Ellemieet- Elkerzee, niet zoo groot was, lals we ge woon zijn. Dit was jammer ojmdat het Zaterdag is het station Utrecht door felle brand geteisterd De fel invallende vorst veroor zaakt vele ongemakken J. C. Schroder (Barbarossa) Zondag te Amsterdam overleden Wanneer bestaat er plicht tot volstorting van aandeelen 7 De felle winterkoude stagneerde de voetbalcompetities Strenge vorst Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Zon op: Zon onder: 20 Deo. 8,10 3,47 Maan op: Maan onder: 20 Deo. 6,43 3,07 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 20 Deo. 1,41 14,00 7,23 19,38 overigens <een zeer goedé Bopdsavpnd is geworden. Nadat de voorzitter van ide afdeeling het welkomst- ten openingswoord had ge sproken kreeg de heer J. M. de Nooijer, voorzitter van de Federatie Schouwen «>ni Duiveland het woord om in een korte, met groote aandacht gevolgde reide, het /doel en streven van den Bon(d voor Staats pensioen uiteen te zetten. Staatspensioen komt er, wanneer het volk in al zijn la gen de noodzakelijkheid en de billijkheid er van gaat inzien. In „Opnieuw Vereenigd" door H. Jaar- sma, liet de tooneeldlub ons zien, dat de particuliere werkgever, ook al is hij met de beste bedoelingen beziend, niét steeds voor een onbezorgde®! ouden dag van zijn personeel kan zorgen. Er werd goed gespeeld en hoewel eenige spelers voor het eerst voor het voetlicht kwamen, kwam het propagandastuk zeer goed tot zijin recht. Dat wars ook het geval ,niet het mastukje „Het Slippertje", door P. J. Dor- renbooim, waarin vele komische (momen ten kwamen, zoodat er dikwijls hartelijk gelachen werd. De voorzitter was dan ook Zeker de tolk van de aanwezigen toen hïj* dam heer de Nooijer en de heeren en dames van het tooneelclubje hartelijk dankte voor hun medewerking aan dezen avoinid* Hij wekte allen op den Bond groot en sterk te helpen imiaken, opdat er eens in Nederland geen ouidl en arm meer zal zijn. Op verzoek van den heer Hur bregtse werd nog een bondslied gezongen en tot slot zong dhr. R. de Graaif een strijdlied, waarvan het refrein door aanwezigen werd meegezongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1