ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gratis lezen DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 OPGEM ZIERIKZEESCHE COURANT Zij, die zich vanaf heden December gratis De Kern Als Sint.-Nicolaas Europa dat eens bracht ABONNEMENT Prifs p. 8 maanden f 1.60, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijht dagelijks. Tel. Na 32. - Giro 187677 T707- 1888 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13896 i ADVERTENTIEN van 14 regels 80 cent, van 4 regels enl daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij1 contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De staking In Frankrijk gedeeltelijk mislukt Vitale bedrijven functionneerden ongestoord - Daladieren Jouhaux over de staking Volgens de laatste berichten uit Frank rijk is het 'percentage dergenen, die aan het stakingsparool gehoor gegeven heb ben, in de voornaamste bedrijven alst volgt: Spoorwegen i, wegvervoer 10, haven arbeiders en zeelieden 40, m'ijnwierikteris1 45, ijzer- en staalindustrie 75, machinefa brieken 40, winkels en magazijnen 1 dagbladbedrijf 40, levensmiddelen voorzie ning 3, eleetrieiteits-, gas- en waterlei dingbedrijf nihil. De berichten uit Frankrijk 'bevestigen den indruk, dat de algemleene star king imiislukt is. Toidh zijn er steden en strekken, w-aar Jhet stakingsbevel door de arbeiders tot een percentage van soimls 70 pet. is opgevolgd. In de havens van Marseille -en van Bor deaux zijn (heel wat stalkers geweest', zooals ook te Nantes. Benige metaal- en textielfabrieken in het Noorden, in deei Elzas en te Belfort, moesten worden gesloten en enkele relletjes kwamen voor, Zooals te Lyon, waar taimlelijk harde klappen vielen en te Clermbnt Ferracid. In deze laatste stad h,ad de directie van de Michelin-fabriefcen zelf al bij voorbaat voor dezen dag de sluiting, aangekon digd. De heer Daladier, die zich er niet hiede Ikion vereenigen, dat op' deze wijze een werkgever den arbeiders verhinderde te werken als zij dat wenischten, heeft toen onmiddellijk de grioote bandenfa brieken doen requireeren. Parijs blaef rustig Te Parijs zelf is alles rustig gebleven. De mobiele garde en de agenten waren over het algemeen verdekt opgesteld en (men zag alleen hier en daar dubbele! posten bij de métro-stations an in som'-i mige volkswijken ien in de buurt van de fabrieken. Gisteravond was alles volkomen nor maal. Schouwburgen en bioscopen waren als gewoonlijk geopend. Men kan verder zeggen, zooals De Monzie, de minister van openbare wer ken dat deed: „Er is in het gehjeeh geen spoorwegstaking geweest" en ook in de groote openbare bedrijven waren de betoogers te tellen, zoodat het natio nale economische leven vrijwel overal zijn gang heeft kunnen gaan. Zoo dit niettemin hier en daar belem merd is, is deze belemmering toch ge heel buiten verhouding geweest tot den last en de nadeelen, welke een inderdaad algemeene staking mleebrengt. Daladier voor de radio „De vaderlandsliefde en het juiste in zicht van het Fransehe volk zijn opnieuw LEON JOUHAUX de secretaris-generaal van het Fransehe Vakverbond op' uitgesproken wijze door de gebeurte nissen van heden bevestigd. Men heeft gezegd, dat 30 November een historische dag moest zijn. Het geheele nationale leven moest 24 uur lang worden stilf-, gelegd en tot ironische vreugde van onze tegenstanders en tot verdriet van onze vrienden in de geheele wereld". Aldusl Daladier in zijn gisteravond gehouden radiorede. Op den avond van deZen dag heb) ik het recht te zeggen, dat 30 November1 inderdaad een historische dag zal blijven, want door het absolute echec van de algemeene staking is bewezen, dat de natie besloten is vol vertrouwen met de regeering samien te werken en door eerbied voor de wet het heil van Frankrijk te verZekeren. Jouhaux over de staking Tegenover journalisten verklaarde Jou haux, de secretaris-generaal van het Fran sehe Vakverbond gisiterimiiddag, dat in de transportdepotisi van het Parijsche ge- Imieentelij'ke gebied en in de Métro gedu rende twee uren een totale stilistand ge- heersdht heeft. Tengevolge van het requisitiebevel en de im'ilitaire middelen, die in het werk zijn gesteld, ifs het tot een hervajttingi van den arbeid gekloimien, die wij ove rigens niet betwisten. In de genationa liseerde industrieën hebben de arbeiders het requisitiebevel opgevolgd. Zij staak ten echter ter plaatse, waarmlede zij hot parool der C.G.T. opvolgden. Wij wieten echter, dat in de irbijtoen het werk geheel stil ligvt. Slec'htls 20 procent der arbeiders is aanwezig oib de vei ligheidsdiensten te verzekeren. Bij de har venarbeiders is de staking voor de gjroote havens totaal uitgevoerd; bij de chemi sche inluistrie, de bouwbedrijven en de imletaalmdustrieën ils de toestand gelijk aan dien, van alle stakingen". TWEEDE KAMER De leeriingenschaal Dertien afgevaardigden hebben gister middag in 's-Lands vergaderzaal plei dooien gehouden bij de behandeling van de begrootingsafdeeling Lager Onder wijs. Vandaag komen nog meerdere spre kers hun aandacht opeischen, zoodat de minister nog wel niet aan het woord komt. De minister is, evenmin als het geheele Kabinet, van zins het euvel der groote schoolklassen te verhelpen. Ver leden jaar heeft men eindeloos over de leeriingenschaal gedebatteerd. Tijdens de Algemeene Beschouwingen over Hoofd stuk I Van het huidige begrootingsdebat heeft de minister van Algemeene Zaken zeer duidelijk te verstaan gegeven, dat wegens den nood der schatkist, het Ka binet wijziging der leeriingenschaal niet verantwoord acht. De eenige mogelijkheid dat er nog iets verbeterd zou kunnen worden, ligt in de reeds vroeger gedane mededeeling der regeering, dat in het kader der voorzieningen voor de jeugd werkloosheid. misschien ruimte zal wor den gevonden voor het tewerk stellen van jonge werklooze onderwijzers. Op weloverwogen gronden wijst dus de regeering verandering in de leeriin genschaal af. Wij verwachten dan ook miet, dat de stormaanval, welke door dr. Vos (Lib.), mevr. Bakker-Nort (VD) en de heeren Thijssen (SDAP), Wouden burg (NSB), Van Houten (Chr. Demi.), Wijinkoop (CP) en Zandt (Staatk. Ger.) tegen deze leeriingenschaal hebben on dernomen, miet succes zal worden be kroond. Zeker, er waren welsprekende redevoeringen bij. Zoo noemen wij' een pittig woord van dr. Vos (Lib.) en een sympathiek betoog van den heer Thijs sen (SDAP), zelf oud-onderwijsman en wien de belangen van de lagere school bij uitstek ter harte gaan. Of niettemin de door dien laatsten afgevaardigde ge stelde motie, waarbij de Kamer zou moe ten uitspreken, dat de wijziging der leer iingenschaal urgent is, eenig practisdh nut zal opleveren, wagen wij sterk te betwijfelen. Gesteld dan nog, dat dit voorstel een meerderheid in de Kamfer vindt. Zooals bekend, heeft de heer Tilanus (CH) een amendement ingediend, dat be oogt te komen tot de benoeming van „surnumerair-onderwijzers", t.w. jonge aete-bezitters, tot een maximum-leeftijd van 25 jaar. Hun loon zou dan bedragen zestig gulden per maand. Dat is dusi veel mieer dan aan de kweeltiel in gen- met-acte, die er 2107 zijn, of 1 op de 7 onderwijzers, wordt toegekend. Dhq. Krol (CH) zal dit amendement steunen. De schaduwzijde daarvan is echter, dat eenige jonge onderwijzers zullen worden geholpen, maar dat andieren er door werkloos zullen wordien. De Joodsche vluchtelingen Het Tweede Kaanlerlid mevr. Miaidkay- Katz heeft taan den (minister yah Jus titie de volgend© vragen gesteld: Heeft de (minister kennis igenjomeh van het dezer dagen uitgebrachte [rapport eener icjorn'missie, op initiatief v|a|n! het idoimité van waakzaamheid ya|n NactJr- landsche intellectueelefm iin het leven ge roepen, teneinde een lojnjderzoielk In te stellen maair de piractijk deir toelating en afwijzing Van Diuitsch—Joodsche vluchte lingen door de Nederlapdsicfhe |aiuto(ri- iriteiten? j is het juist: ten eerste, daf in de inistrfuloties der grensautoriteitein is VoorgesiclhJneVeini d'at allen, die niet het offiicaeeie bewij's Van >huh recht tot blijvende vestigi|n|g: In een ander land kunnen pVerleggenj, Zonder verwijl imloeten wprden teruggezonden, zelfs indien (miet groote wia)ars|chij!nlijk- heid imloet worden verwacht, (dat Zij als gevolg diaiarvan in lievensgeVaair Zullen koimlen te vierkeereni; ten tweede, dat zooals Id'e dolmi- Imissie vermeldt pracJtiöcih vian toe lating vfam vliuldhtelinlgen terniauiwiern|oo(4 kan worden gesproken? VERSCHILLENDE BERICHTEN Doodgedrukt Op'het station der N.S. te Worïn er ve er heeft zich gisteravond een ongeval voorgedaan, dat aan een 17-j. meisje, G. Kenter uit Amsterdam1, het leven heeft gekost. Dagelijks komen hier in hoofdzaak voor de chocoladefabrieken eenige hon derden meisjes. Bij het instappen is het altijd een gedrang om de eerste te zijn. Dit is een der fabrieksmeisjes noodlottig geworden. Voor de trein stilstond, had zij reeds den deurknop vastgegrepen en werd meegesleurd, waardoor zij tusschem trein en plerron terecht kwam. De dood moet onmiddellijk Zijn ingetreden. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. Het ongeval vierwekte onder de collega's groote ontsteltenis. Touringcar te water Een touringcar van de firma Somme ring te 's-Gravenhag© is gisteravond op den Haarlemmerweg te Amsterdam bij het uitwijken voor een wielrijder, ge slipt en te water gereden. Alle passa giers 22 in aantal en de chauf feur konden via de nooddeur gered wou den; de wielrijder werd in het water meegesleept en kreeg lichte verwondin gen. De touringcar kwam uit Dien Haag en reed in de richting van de binnen*- stad, toen de chauffeur, de 29-jarige J. P. G. Krijns, plotseling een wielrijder vlak vóór de autobus een bocht zag ma ken om van den Haarletmjmerwleg de Van Hogendorpstraat in te slaan. De wielrijder kwam uit de richting Haar lemmerplein, de bus-chauffeur remde krachtig, om een aanrijding te voorko men, tengevolge waarvan de bus op het gevaarlijk-gladde wegdek begon te slip pen, over de rails heengleed, vervolgens over het trottoir aan den waterkant en daarna via de steenon glooiing in de Haarlemmer Trekvaart dook. De radiator en de cabine verdwenen onder water de vaart is ter plaatse pl.im lVs Ml diep. Gelukkig viel I de wagen niet om, maar bleef hij, eenigs- izins naar links hellend, op zijn wielen staan en dat is ongetwijfeld het behoud geweest voor de passagiers, die via de nooddeur alle den wagen konden ver laten. Een bekend Haagsch predikant opgelicht V,an politiezijde is ambtshalve een, ver volging ingesteld tqgjen den uitgever L- L. te Voorburg, die een bedrag van tus- schien de tien en twintig duizend gjulden ztou verduisterd hebben ten nadeel© van den bekenden Haagsdhen predikant, dia. H. Hasper, predikant bij de Geref. ge meente in hersteld verband. In 1933 deed ds. Hajsper het licht zien den bekenden bundel: Geestelijlkle liede ren uit de schat van de kerk! der eeuwen. Ds. Halsper offerde hiervoor een gropt deel van Zijn eigen vermtagen en inkom sten. Het was niet Zijn bedoeling eemige wimisit te imiaken op den verkoop van dezen bundel, zoodat de bdndel voor een gulden in den handel gebracht werd. In 1935 werd de administratie voor den "predi kant, wat te omvangrijk, zoodat hij1 den hem bekenden uitgever L. uit Voorburg vroeg, of deZe hem) wilde as&isteeren bij de administratie van den verkoop van den bundel. Deze aanvaardde dat. Een half jaar geleden constateerde d®. Hasper op ons blad abonneeren, ontvangen de courant de geheele maand De Directeur reeds, dat de boeken van L. niet (klopten en dat een groot bedrag aan ingekomen gelden verdwenen was. DIS. Hamper deed evenwel geen aangifte bij' de politie!, imlaar deZe kwam het toch ter ooire, zppr dat thans ambtshalve een vervolging is ingesteld. L. is aangehouden en in bewaring ge steld. Hij1 zlou het geld grootendeeisi ten eigen bate hébben aangewend. Binnen kort Zal hij voor den (officier van justitie in Den Haag worden geleid. Jachtopziener neergeslagen Gistermiddag waren twee mannen, een uit Lopik en een uit Jaarsveld, in het veld tusschen Lopik ien Lopikerka- pel bezig met het vangen van mollen. De jachtopziener B. Schep, die hen op merkte ging naar hen toe en vroeg hun naar hun mollenconsent. Toen een van hen, v. D., weigerde dit te toonen, sloeg de nadere mollenvanger G. de R., den jachtopziener met een schop -tweemaal op het hoofd, met het gevolg dat deze eenige oogenblikken versuft was. Van die gelegenheid maakten de beide mannen gebuik om een goed heenkomlen te zoe ken. Sehepl strompielde naar huis. De R. werd achterhaald en in ver zekerde bewaring gesteld. Hij ontkent den klap te hebben gegeven. Tegen van D. is proces-verbaal wegens stroopen op gemaakt. KALENDERS De directie Van de Nederl. Spoor wegen te Utrecht (geeft vooir het jaar 1939 een fraaien (miaaindkailender uit, waairvam de reproducties boven het ka- lendarium igewij'd zijn iaa|n bet feit, dat in September Van bet jiaar 1839 dia eerste treinen in ons lawd hun1 entree hiiaiakten, alsmede aan de vooruitgang Van het rollend (mlaterieel ijn den loop der jaren tot op heden. Staking in Frankrijk was gisteren lang niet algemeen afgenomen Haagsch predikant voor duizen den door uitgever opgelicht Uitvoerige Onderwijsdebatten in de Kamer over de leerlingen- schaal Lotsy's meening over de ge weigerde ontmoeting Holland Duitschland Het Duitsche vliegtuig „Condor" gisteren te Tokio aangekomen Baroraleterstand van hedenmiddag 2 uur. Zon op: Zon onder: 2 Deo. 7,50 3,49 Maan op: Maan onder: 2 Deo. 1,09 1,33 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 2 Deo. 9,42 22,31 3,23 15,35 Postkantoor Zierikzee Zaterdag 3 December worden PostJ- paketten aangenomen van 8.3012.30 en van 13.30—18 uur. Beste Sint, als je gaat rijden In dien stillen winternacht En je komt in alle huizen Ongezien, onhoorbaar zacht, Vul dan al die kleine klompjes Die vol hoop te wachten staan In het kinderlijk vertrouwen Dat je niet voorbij zult gaan. Er is o zooveel te wenschen Door ons allen, groot en klein, Maar daartoe zal heusch je voorraad Niet geheel toereikend Zijn. Geef vooral dan naar behoefte, Trek de kleine huisjes in, En strooi er wat licht en vreugde In .het armelijk gezin. Ook Europa heeft haar wenschen, Beste Sint, denk daar eens aan, Zouden daarvan misschien ienkele In vervulling kunnen gaan? Dan werd aan miljoenen menschen Diepe, ware vreugd bereid; Schenk ons Vrede, schenk ons Welvaart En vooral: Verdraagzaamheid. J. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1