KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Zaterdag 12 Nov. 8 Brusssel VI.; 9.20 Luxemburg; 10.50 London Regional; 12.20 Brusssel Vlaams; 2.20 Droitwich; 3 Deutschlandsender; 4.20 Keulen; 5.20Droit wich; 6.20 London Regional; 7 Eigen gram.-uitzending; 7.50 Brussel Vlaams. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 12 November HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. KRO' uitzending. 8—9.15 gram.; 10 gram.; 11.30 godsdienstige dauserie; 12 berichten; 12.15 KRO'-Melodisten; 1 igtrlaan.; 2 voor de rijpere jeugd; 2.30—2.40 gram.; 2.45 kinderuurtje; 4 berichten, hierna h"H R.K. damessextet; 4.15 gratmi.4.45 KRO orkest; 5.30 esperantotnieuws5.45 KRO- Nachtegaaltjes; 6.15 gram.; 6.20 week overzicht; 6.45 gram.; 7 berichten; 7.15 „Tuberculosebestrijding" 7.35 aötueelo aetherflitsen; 8 berichten ANP; 8.15 over peinzing met imluzikale omlijsting; 8.35 gevarieerd concert; 9.55 intermezzo; 10.30 berichten ANP; 10.40 internationale sport- revue; 10.55—12 gram. HILVERSUM II 301.5 M. VARA uitzending. 1010.20 v.m. en 7.30—8 n.m. VPRO'. 8 VARA kalender; 8.15 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 uit zending vqs* arbeiders in de Continu bedrijven; 12 gram1.; 2 „In die stilte van het bosch"; 2.20 orgelspel3 reportage; 3.30 Utrechtsdh stedelijk orkest „De stem des volks"; 5 esperantouitzending; 5.20 gram.; 5.30 filmland; 6 zang, orgel en piano; 6.30 Friesche uitzending; 7 gram.; 7.10 radiojournaal; 7.30 Bijbel vertellingen; 8 herhaling SOS berichten; 8.03 berichten ANP; 8.15 filmlmluziek; 8.45 „Esmeraldal" 9.15 „En nu... Oké"; 10.30 'berichten ANP; 10.35 VARA orkest; 11 gram.; 11.35 —12 De Ramblers. DROITWICH 1500 M. 11.20 BBC-Schots-orkest; 12.20 piano- voordracht; 12.50 gram.; 1.20-2-20 Bobby Howell; 2.25 Apache-orkest; 3 declama tie; 3.20 gram.; 3.50 orgelspel; 4.20 BBC Midland-orkest; 5.20 Jack Harris; 6.20 be richten; 6.50 sportpraatje; 7.05 viool en piano; 7.50 radiojournaal; 8.20 variété- programimla; 9.20 berichten; 9.45 uit Ame rika: weekoverzicht; 10 pianovoordracht; 10.20 revue-programimla; 10.50 „Sharks permitting"; 11.05 Jack Jackson; 11.50 12.20 dansmuziek. RADIO' PARIS 1648 M- 9, 10, 11.20 en 12.30 gram.; 1.05 orkest concert: 2.40 vioolvoordracht; 3.30, 4.46 en 5.25 grm.; 5.35 cellovoordrcht; 5.50 zang; 7.20 het Blareau-orkest; 8.53 piano' voordracht; 8.50 oratorium-uitzending 10.50 en 11.30 gram.; 11.35—12.50 dansmu ziek. KEULEN 456 M. 5.50 gram.; 6.30 Erich Schmeidewind's orkest- 7.50 het Danziger Landesorkest; 11.20 Luchtvaartorkest; 1.30 gram.muziek; 3.20 het omroepkleinorkest; 6.20 verzoek concert; 7.30 omroepkoor en -kleinorkest 9.35 omroeporkest; 11.20—2.20 nachtcon eert. BRUSSEL 322 en 484 M.: 322 m.; 12.20 gram.; 12.50 en 1.30 het José Guédariana-orkest; 1.50 gram.; 2.20 accordeonsoli; 2.35 gram.; 2.50 vervolg accordeonsoli; 3.20 gram. met toelichting 4.20 piano en zang; 5.20 gram.; 6.20 het José Schnijders orkest; 8.20 „Katharina de Groote"; 10.30—21.20 gram.; 7.45, 8.45, 12.50, 1.20, 7.50, 10.20 persberichten. 484 m.: 12.20 gram.; 12.50 en 1.30 om- roepsalonorkest; 1.50, 2.20, 2.55 en 3.10 gram.; 5.20 gram. met toelichting; 5.55 pianovoordracht: 6.35 omroepsalonorkest en solist; 8.20 gram.; 8.25 radiotooneel 8.50 omroepsyimphonie-orkest; 11 gram. 11.20—12.20 omroepdansorkest. Uit Stad en Provincie NOORDGOUWE. Donderdagmorgen had alhier een ernstige aanrijding plaats. Een motorrijder, komende uit de Kloosterwieg, wilde de Provinciale weg afrijden. Te gelijkertijd naderde van het ziekenhuis een luxe auto uit België. Waar het uit zicht ter plaatse te wenschen overlaat o.a. door een vrij hooge ligusterhaag merkten de bestuurders elkaar te Iaat op, om een aanrijding te voorkomen. De motorrijder botste tegen de luxie auto, kwam daardoor miet zijn motor te val len, tengevolge waarvan de berijder een dijbeenbreuk bekwam. Dr. van Eldik ver- leende de eerste geneeskundige hulp en j liet dhr. M. overbrengen naar het zieken huis. De inzittenden van de luxe auto bekwamen geen letsel. Beide voertuigen, het meest de motorfiets, wierden bescha digd. De politie, die direct werd gewaar schuwd. stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. OUWERKERK. Woensdagavond trad voor de Ouwerkerksche bevolking een artistengroep op, bestaande uit de patroon met zijn vrouw, hun dochtertje, bijge naamd Sherley Temple en August de Domme. Hun nummers, die valn 7 tot 81/2 uur duurden, waren o.a. gevormd Uit: gedresseerde duivien. goochelkunst, acro batiek en clownerie. Een len ander trok veel bekijks en telkens klonk luid gelach en applaus op. NIEUWERKERK- Ten bate vian de kas van de Postduivenvtereeniigiing „De Spoirt- duif" z'al dezer dagen een groote ver loting wiorden gehouden, waaraan vele mooie prijzen Zijn verbonden, ©-.a. een dames- of heerenrijwiel, theeservies, die ken, petroleumstel, enz., enz. De verlo ting is door B. en W. goedgekeurd, ter wijl het aantal loten is bepaald op 500 stuks. De trekking zal pp nader te be palen datum per advertentie in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode worden bekend gemaakt. SCHERPENISSE. Bij' de Woensdagavond gehouden verkiezing voolr 3 npltabeien der Ned- Herv. Kerk wierden herkozen die heeren P. Boller Mz., J. M. W. de Jager en A. Potappel. Woensdag 16 November idialnkdag voor het gew'as. In de Ned. Herv. Kerk zal' voorgaan ds de Haian -en in de Geref. Gem- ds v. d. Berg van Krabbendïjkj. op- de bekende uren. POORTVLIET. Ook hier ter plaaitse zal een dursus worden gegeven in „Eerste hulp bij' ongelukken" door dr Poortvliet, Wlaair men zich kan aanmelden. Ieder wordt in de gelegenheid gesteld hieraan deel te nemen. De cfursus zal worden gegeven 's Wpeinsdags in een lokaal van de openbare lagere school. Het mond- -en klauwzeer breidt zich nog steeds uit en wel onder de vee beslagen die bet vorige jaar niet met deze ziekte Izfijin aangetast geweest, Zoo- dat vele terreinen Zijln besmet. ST.-ANNALAND. Bij' de verkiezing van 3 gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk wierden herkozen de heeren Jad. Boon, Joh. Elenbaas Jansz. en J. van der Klooster Mz1., met reap. 51, 48 en 43 stemmen In de maand Oictober werden ter gemeentesecretarie (alhier niet iminder dan 196 bewijzen voor huisslachting afge geven. De 20-jarige W. de J. lajlhier is door de politie naar Breda overgebracht 'en daar in het Huis van Bewaring in gesloten, daar hij' tijdens een twist zijn 50-jarige oom W. van P. zoodanig met een bijl had mishandeld, dat geneeskun dige behandeing mpodzakellijk bleek. THOLEN. Bij het graven van een gas- dn 'bomvrije kelder aan de haven alhier, kw,am Imien tot de ontdekking van een groot igiewelf, loopende van de Waag tot aajn de haven. Donderdagmiddagl ontstond, door het omvallen van een petroleumstel, in het diaconiehuis aan het Kerkplein, bewoond 'door de oude Duitsche juffrouw Stahil, een begin van brand, welke zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien, daar behang cm klleeren reeds vlam hadden gevat. Doior het kordaat optreden van den gemeente- we rfkmain C. Schot, welke in de buurt aan het werk Was, kon de hrand met emmers water worden gebluischt. Naar wij' vernemen, is het Ihuils verzekerd, de oude juffrouw evenwel niet. Als een bij zonderheid willen wij' nog aanstippen, dat bedoelde juffrouw een. groote voor liefde voor katten heeft. Toen men de deur open deed, kwam een aantal, groot en klein, maar buiten geloopen. Aan de Duitsc'herls heeft Göbbels, na de georganiseerde vernieling, de (stren ge eisch gesteld, dat van alle verdere demonstraties en* acties tegen de Joden, onverschillig van welken aard, onmid dellijk wordt afgezien. Het definitieve antwoord op den aan slag te Parijis zal aan het Jodendom ge geven worden langs den weg van wet geving en verordening". De propaganda-avond, welke Don derdag werd gehouden in de zaal van mej. Hoek alhier, ten bate van den Blin- denbond, had weer, der gewoonte gia- trouw, een druk bezoek. Na een inlei dend woord door den burgemeester, wer den vertoond de mooie films: „Lichtende Verten" en „Wakende Oogen", 'een en ander toegelicht door den propagandist van den Bond, de heer van den Berg. Het was een mooie avond, die op duidelijke wijze deed uitkomen, wat door de blin den wordt gepresteerd. De Tbooljsche Mandolineclub verleende haar medewer king. STAVENISSE. A.s. Maandagavond zal in één der lokalen van de openbare la gere schooi alhier de officieele opening plaats hebben van de Algemesne Land bouw cursus. In de loop van dezelfde week Zal eveneens de opening plaats hebben van den vervolgcursus op land bouwgebied. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke cursus te dezer plaatse gehouden wordt. Eenige vakken, die niet op ieen gewonen cursus onderwezen Wor den, zullen op deze cursus gedoceerd worden. Aan beide cursussen Zal les gegeven worden door de heeren J. Oudesluijs en S. Stoel. De Minister vain Sociale Zaken heeft Zijn toestemming gegeven voor het uit voeren in centrale werkverschaffing van een zeer belangrijk ob'jiect, n.l. het egali- seeren. draineenen en verkavelen van een complex bouwlanden ter grootte van 24 H.A. en in eigendom toebehooriende aan de Levensverzekering Mpij. „Utrecht". De gronden zijn gelegen in den Schaldschen Polder alhier. In de post werkloonen, die circa f 5000 Zullen bedragen, zal 85 pet. door rijk en gemeente bijlgedragen worden, 'Zoodat slechts 15 pet. voor re kening der eigenaresse blijft. Niet enkel 'zullen vele werkelooZem hier door gebaat zijn, maar ook de cultuur waarde der betrokken gronden z'al stij gen. Immers de ont- en afwatering zal verbeterd worden, terwijl door een be tere indeeling der kavels een rationeeler bodembewerking mogelijk 'Zal Zijln. Groslijst S.D.A.P. Zeeland Op 20 November ,a.s. 'Zal te Middelburg de jaarvergadering plaats vinden van het Gewest Zeeland der SDAP. Op deZe ver gadering zal o.a. de groslijst worden, aangeboden met de Candidaatstelling voor leden van Prov. Staten, welke groslijst als volgt is samengesteld: 1. L. Onder- dijk, Middelburg; 2. A. C. de Baare, Vlis- singen; 3. ,A. C. de Pauw, Terneuzen; 4. C. Hamelink, Axel; 5. A. Rorije, Vlisssin- gen; 6. J. de Priester, O. en W. Sou burg; 7. J. C. de Bruine, Haamstede; 8. P. N. Kruithof, Breskens9. A. Westfitrate, Hansweert; .10, P. M. Baijens, Middelburg; 11. C. .van Bandegem, Axel; 12. C. Hoek, Bruinisse; 13. B. P. Burkunk, Hansweert; 14. A. J. Berenpas, Middelburg; 15. J. N. 't Gilder, TerneuZen. Deze candidatenlijst Zal in alle distruc- ten van de provincie deZelïdie zijn. KERKNIEUWS Ned. Hervi Kerk. ELKERZEE. Zondagmorgen 9.30 uur zendeling] L. Jansen Schoonhpve©;, 'zende ling te Laoe-Si-Momo, ZONNEMAIRE, Zondag 13 Nov., 9.30 ds Ruijsieh v. Dug'teren en 's avonds 6.30 uur in de Ned- Herv. Kerk „Zendimgfs- film (gratis). Spreker zendeling L. Jan sen Schoonhoven. POORTVLIET. Donderdag 17 Nov., des namiddags o|ml 3 luiur) ds J- Bus te Ga meren. Geref. Gemi. ST.-ANNALAND. Woensdag 16 Novem ber 9.30, 2 en 5.30 uur, ds. J. Fraanje van Barneveld (dankdag en ingebruikne ming galerij). TELEGRAMMEN Nederfandsche Spoorwegen contra Sommellng n.v. De Civiele Kamier van de Haaigsdhe rechtbank heeft Vrijdagmorgen uitspraak gedaan in het geding van de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen tegen de N.V. Somknieling's Automobielbedrijf, Waarbij de Spoorwegen stopzetting van Somlmle- ling's Busdiensten hebben gevraagd, met veroordeelingi tot dwangsom en schade vergoeding. Naar men ziöh misschien Zal her inneren, zijn de Spoorwiege(n deZejn Zo mer door den President van de Haagsdhe rechtbank in het ongelijk gesteld in een kort geding, dat zij tegen Somlmieling aanhangig hadden gemaakt. Daarna zijn de Spoorwegen gaan prodedeeren ©ver de hoofdzaak. De rechtbank, heden vonnis wijzende, achte het artikel 2 van het R.A.P. in zijn tegenwóordigie redactie onverbindend en verklaarde de spoorwegen, voorzoo- ver Zijl uil deze tegenwoordige redactie ageeren, niet ontvankelijk in hun vor dering. Ook verklaarde de rechtbank de spoorwegen niet ontvankelijk in hun eiisc'n tot stopzetting van de dienisten der N.V. Somimeling. Wel ontvankelijk zijn' de spoorwegen', aldus het vonnis, voor zoo ver Zij ageeren uit de voorlaatste redac tie van .artikel 2 R.A.P. en de rechtbank wees vioor het tijdvak Vjafni 1 Januari 1938 tot 13 Jumi '1938 schadevergoeding! aan de spoorwegen toe. Knaap doodgereden Vrijdagmorgen is te Hoog K e p p e 1 (Gld.) een ongeluk met doodelijken af loop gebeurd. De 8-jarigie E. Mimlkhorst wilde per fiets den Rijksstraatweg over steken;, zonder richting aan te geven. Op dat oogenblik werd hij gegrepen door een hem achterop rijdende auto. De jongen was op- is-lagj dood. Naftlonaal-Soclallsten In Zwitserland gearresteerd Het Zwitsersche blad National Zeitung bericht, dat de leiider van den Volks bond de Zwitsersche Nationaal Socia listische Arbeiderspartij, Ernst Leonhardt, is gearresteerd, te Zamien tm'et twee an dere leiders van die partij te Bazel. Deze arrestaties zijn geschied in verband met de actie van de federale politie tegen anti-Democratische organisaties. Te Zu rich werden in verband met deZe actie eveneens arrestaties verricht. Het totaal aantal gearresteerden is niet bekend. Zweedsch stoomschip gestrand Nabij! Ca'Stricum ils Vrijdagimlorgjen vroeg het Zweediscbe stoomschip „Ve- nersborg", waarschijnlijk tengevolge van den dichten mist gelsitrand. Het s'dhip onderhoudt een geregjelden weekdienst tus|sehen Stockholm en Amsterdam. Het schip lag in 21/2 vaam water en tw'ee sleepbooten van Wijsmuller Zijln uitgeva ren om te trachten het schip in 'den loop van den middag bij hoog water viot te sleepen. Roerig Mexico De opstandige Mexicaansche generaal Gedillo, die door zijn aanhangers ver borgen wordt gehouden, zou, volgens een bericht uit Mexico City, moeten sterven. President Cardenas en de militaire lei ders hebben maatregelen getroffen om te trachten hem levend in handen te krijgen. Nieuwe president van Turkije gekozen Een bericht uit Istanboel meldt: Gene raal Ismet Inoenu i|S tot President van) Turkijie gekozen. Het weer zal in onze omgeving! nog weinig veranderen. Na opklaringen in den middag zal zich in den nacht weer mist vormen. Morgen overdag, zal de bewol king waarschijhlijk zwaarder Zijn dan he den. De wind blijft uit Zuidoost met ma tige kracht. Na eem koude nacht wordt het morgen overdagi weer zachter. Dokter1 Dafoe, die 'zeer tevreden, is over den vooruitgang vian de vlij fling van Dionne, wier aimlandelem, zOoals Imlen weet, geknipt Zijln, heeft gisteren verklaard, dat de operaties reeds dezm zöimler hadden moeten worden verricht, doch dat de Imleisjes toen verkouden waren, en dat imieo zelfs vreesde dat Bmiilie de operatie niet zou kunnen door staan. Buitenlandsch Weeroverzicht Het geheele continent is nog bedekt door het uitgestrekte gebied van hoogen luchtdruk dat thans reikt van het Noor den' van Scandinavië tot het Middelland- sche Zeegebied en Noord-Afrilka met maxi|mla in Lapland on in Polen. Op den oceaan ligt stationnair op het Oo|si- telijk deel het enorme gebied van laiglen luchtdruk, waarvan het Noordelijkste mir nimu|m| in de Poolzee ligt, terwijl de de- preqsiie zich Zuidwaarts uitbreidt tot de Azorenl De diepe minima bewegen Zich in een richting Zuid-Noord. Hun kernen komen echter steeds dichter bij Ierland te liggjen. Het regengebied reikt echter mog niet Verder Oostelijk alls de IenscTie Op het vasteland zij'n de winden meeislt zwalk! en uit Oostelijke 'tot Zuidelijks richtingen. Naar het Westen nemen de windsterkten toe tot krachtig aan den ingang van het kanaal, in Ierland en het Zuidwesten van Engeland. Over het al gemeen is tot in Midden-Zweden de temperatuur Zacht. Ook in het Noordwes ten werd het veel zachter. In Zweden verplaatste het gebied van1 (strenge vorst zich naar Lapland. CHINEESCHE GENERAALS Hun leven en loopbaan Nu Tsjiang Kai-sjek besloten heeft, met zijn verzet tegen die Japanners voort te gaan, is het interessant Zich eens wat nader met een aantal Chi- neesche generaals bezig te houden. China is wel het eenige land ter we reld, waar generaals hun legers kunnen koopen, verkoopen of erven. Maar ook overigens onderscheiden de Chineesche legeraanvoerders zich in veel, in het bij zonder in hun particuliere leven, van de hooge militairen in andere landen. In dit verband ware in de eerste plaats generaal Jang-sen te noemen, die in de laatste jaren op' elk Chineesch oorlogs- tooneel een groote rol gespeeld heeft. Generaal Jang-sen is de zoon van een rijken koopman uit Peking. Hij voelde zich reeds jong tot de militaire loopbaan aangetrokken en was een van de beste leerlingen der bekiende, later door de Japanners vernielde, militaire academie van Whampoo. Toen de vader stierf, erfde Jang-sen van dezen een geheel uitgerust leger van een paar honderduizend man, dat in de binnenlandsehe oorlogen herhaaldelijk met succes optrad. In den loop der ja ren beeft Jang-sen zijn leger nog verder uitgebreid en gereorganiseerd, zoodat het voor den oorlog tegen de Japanners als een van de beste liegers van China be schouwd werd. Van arts tot strateeg Ook Tsai Ting-kai, de opperbevelheo- van het 19de leger, is een in heel China zeer bekend man. Tsai Ting-kai was oor spronkelijk dokter. Maar toen mengde hij zich in den politieken strij'd en wijl hij eerzuchtig was, wierf hij! zich een leger aan. Het ontbrak hem achter aan de financieele middelen om zijn eerzuch tige plannen te verwerkelijken. Hij' ver mocht slechts 1200 man op de been te brengen en daarmede kan mien in Chin© geen rol spelen. Derhalve scheepte hij Zich tenslotte naar Amerika in en ves tigde zich als arts in Californië. Daar bracht hij het zeer ver. Reeds na betrek kelijk korten tijld keerde hij als rijk man naar China terug, kocht een leger van 80.000 man en greep spoedig in den strijd tegen Japan in. Op grond van bepaalde militaire successen werd Tsai Ting- Kai niet slechts tot comimandeerend ge neraal benoemd, maar ook als adviseur in het hoofdkwartier van Tsjang Kai- sjek opgenomen. Feng houdt van rust Generaal Feng heeft reeds meer dan een jaar geleden van zich doen spreken, toen hij Tsjiang Kai-sjek, die Zijln troe pen wilde inspecteeriein, eenvoudig gevan gen nam. De affaire, die overal in de wereld opzien baarde, is, zooals bekend, later in der minne geschikt en toen de oorlog tegen Japan uitbrak, werd Feng begenadigd en mocht hij aan het hoofd van Zijn leger van 100.000 man mede in het veld trekken. Van dezen generaal wordt verteld, dat hij soms 18 uren op een dag slaapt. En deze slaap is dan zoo diep, dat zelfs de kano- nen hem niet vermogen te wekken. Ove rigens is generaal Feng een zeer rijk man. Honderd kisten zijn noodig om al Zijn schatten te bergen en deze worden door een sterke lijfwacht, die ook voor het transport Zorgt, streng bewaakt. Wanneer een generaal verjaart De eigenaardige gewoonte, steeds zijn geheele vermogen met zich mede te slee pen, deelt generaal Feng overigens met alle andere Chineesche generaals. Onder hun bevinden Zich. vele millionaire, zoo als b.v. Hoi Li Tsjau-sum, Tsoengjen, Pai- sjoeng on de in geheel China bekende generaal S 0 e n g T s e-j 0 e a n, die be velhebber van de 29ste divisie, die zoo- wel bij Sjanghai, als bij Peking, Zoo dap- 1 per tegen de Japanners gevochten heeft Overigens kan men de populariteit, die een Chineesche generaal geniet, afmeten naar de som gelds, die hemi op zijn ver jaardag geschonken wordt. Zoo hebben b.v. rijke kooplieden Tsjiang Kai-sjek op Zijn 50sten verjaardag 100.000 dollar ge schonken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2