ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 24 OCTOBER 1938 QPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern r«i.0UQ VADÏS n ABONNEMENT: Prijs p. 8 maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent Verschijnt dagelijks. Tel No, SI - Giro 187677 1797 - 1889 Directeur Uitgave A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M"J. KOSTEN N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13863 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent van 4 regels m daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 oeot p. regeL Bij contract bslangrijks korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10. aar KOOPEN EN VERKOOPEN Algemeene Schouwing Vloedplanken Nieuw noch oorspronkelijk is het beeld dat het leven met een markt vergelijkt* Maar juist is het wel en dat blijft het, ondanks veelvuldig gebruik. Het spréékt van drukte en bedrijvigheid, van zekere kleurigheid en schittering, ook van bedriegelijken schijn, van oppervlakkig heid, van misleiding door unansclhlijke boosheid. Het spreekt van handel, die alles tot zijn voorwerp maakt. Zelfs de waarheid wiordt daar verhandeld op de markt des levens. Het zou haast onwaardig kunnen lijken, over de waarheid te praten als over een marktartikel. Dat handelen, koop en en verknopen ons in het bloed zit, is mis schien een onvoldoende verontschuldiging! maar laat ons zeggen, dat onien immers winst kan maken óók imiet het beste. En de waarheid behoort immers tot het bestel Onder waarheid mogen we nog wel wat meer verstaan dan alleen het tegen deel van leugen; het is de echtheid, de waarachtigheid in de dingen en in ons kennen van de dingen, in ons leveni en bovenal in ons geestelijk leven. „Koop de waarheid en verkoop haair niet", zou men ook kunnen lezen: Keepen, ondanks die gedachte aan een minder waardige handeling, die door dit woord kan worden opgewekt; koopen is meer dan verwerven, dat beteekent: geven van het eigene, dat kan beteekenen: offeren in een stemming van bereidheid die over kleine, egoïstische motieven triomfeert. Koopen deed de man in de gelijkenis, die de schat in den akker verwierf, die alles over had voor den éénen kostbaren parel. Wat men koopt en waarvoor men zich misschien zware offers getroost dat begeert men en ih bepaalde omstan digheden kan men zeggen: dat heeft men lief! Goede kooplieden willen we allen graag zijn, ook zij, die geen kooplieden zijn van. beroep, maar het toch onaangenaam vinden in een of anderen handel de min dere te zijn geweest. Hoe staat het met de zorg voor onzen handelsgeest in die gevallen, waarin het w'etboek van koop handel niet voorziet en waarmee w'ij* toch allen te maken hebben, wanneer het gaat om dat koopen van de waarheid? Zijn we wel altijd uitgesiapenen, voor zichtige kooplieden wanneer -we staan tegenover hetgeen we lezen of in een gesprek1? Stelt men zich dan wel vol doende onder de tucht van dien alge- meenen regel: koop de waarheid? En als ge de waarheid kocht, of want men heeft daarvan nooit genoeg inge slagen als gie bezig zijt inderdaad waarheid te koopen... wat dan? Weer verkoopen? Hier laat de gedachte aan handel ons in den steek! De waarheid wordt niet verkocht! Er staat niet: houdt h3ar cp prijs, verkoop haar duur; neen, er staat, verkoop haar niet! Maar het gaat bij de waarheid ook immers niet om dingen, die voor geld te koo|p zijn al gaat de bereidheid tot een geldelijk offer niet altijd buiten deze dingen om! Ge kunt immers niet verkoo pen, wat een deel is geworden van ons innigste, oms diepste zelf! En: wanneer daar zijn, die de waarheid schijnen te verkoopen, dan is' twijfel gewettigid of zij' haar wel ooit in den diepsten zin. hebben gekocht f Wat dan met de waarheid te doen? Haar behouden zonder meer, als een niet rendeerend bezit, waartegen zich weer iets van onzen koopmansgeest ver zet? Wel koopen, niet verkoopen... er rest maar één ding; dat wij haar weg geven om niet! De mooiste beste dingen van het leven, mogen ook eiglenlijk alleen vergeven, .niet verkoc.it worden! De kunstenaar is zijn loon, waard, maar het beste in zijn werk, dat wat het tot een kunstwerk maakt en dat onwaardeerbaar is, dat geeft hij. Een dokter en verpleegster geven voor loon hun kundigheid, maar de toewijding, de liefde, die, als het goed is, hun werk juist zijn bijzonderen waarde verleenen, die achten zij niet door het geld betaald! die geven zij1 desnoods niet minder zonder geld. Hier laat ons voor de tweede maal het beeld van koophandel in den steek. Het leven is wel een markt, miaar ook nog wat anders. Het iis niet overal markt. In het gezin is het ernstiger en stiller. Daar heerscht een andere wet: „Hoe ZJoet, hoe lieflijk is het..,.", waar dat BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 87 der algemeene po- litie-verordening voor deze gemeente; maken bekend dat op Maandag 31 October 1938, aan te vangen twee uur in den namid dag, eene algemeene schouwing zal worden gehouden over de vloedplan ken met alles wat daartoe behoort, als de kistingen of kaden langs de erven, de naar den waterkant gekeerde zijden van gebouwen, de kozijnen van deuren en kelderramen, de keldermonden met bij- behoorende zijmuren en zoodanige stoe pen, waaronder kelders aanwezig zijh. Zij herinneren belanghebbenden verder aan het voorschrift der bovengenoemde verordening, dat de vloedplanken of kis tingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten Zijn buiten gebracht en eene vol doende hoeveelheid bruikbaar klei of ander tot opstopping geschikt materiaal aanwezig moet zijn. Zierikzee, 20 October 1988. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. CHINA EN JAPAN Na den val van Kanton komt Japan weer met voorstellen tot een wapenstilstand Kanton, of, zooals de officieele Chinee- sche naam luidt, Kwang-toeng-foe, is ge vallen; de 12 meter hooge en 7 meter breeds muren dateerend uit de 16e eeuw!, hebben de Japansche troepen niiet kunnen tegenhouden; het belangrijkste centrum van China's industrie valt in handen van de vijanden van Tsjiang Kai-sjek. De Japanners verklaren dat de val van Kanton een gevolg is van de nederlaag der Chineezen bij Tsjentsing. Na dezen slag, waarin de Chineezen aanzienlijke verliezen leden, moesten zij terugtrekken. Spitscompagnieën van de hoofdmacht der infanterie bezetten, na enkele ach tergebleven Chineeschie af deelingen te heb ben verspreid, Vrijdagavond het Noord oostelijke deel der stad, terwijl diehoofdf- macht van het leger, na omsingeling van de geheele stad, 's nachts de leiding nam bij de zuivering van- Kanton van achter gebleven vijanden. Gemotoriseerde eenheden achtervolgen thans de Chineesche strijdkrachten tus schen Kanton ien Sjaho, ten Westen van eerstgenoemde stad. In gematigde Japansche politieke krin gen heeft men met oprechte verlichting kennis genomen van den val van Kan ton, die, naar men zegt, zeer gunstige gevolgen voor de binnenlandsche politiek kan hebben'. Voor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijkheden schijnt het mogelijk, dat de gematigdheid, waarnaar zij, die beperking van den veldtocht wil- j len, streven, een kans heeft. De val van H a n ko u zou dan aanleiding kunnen Zijh J tot een „niet-verklaarden wapenstilstand", tijdens welken Japan in een keizerlijke proclamatie zou kunnen voorstellen Tsjiang K.ai-sjiek van het politieke tooneel te doen verdwijinen, den grond slag Zou vaststellen voor een nieuwe Chi- i neesche regeering len een nieuwen Kwo- mintang, los van Moskou en met die regeering verdragen zou sluiten, waarin geen oorlogsschatting geëischt zou wor den en een geleidelijke terugtrekking der Japansche troepen zou worden toegezegd. Japan wenscht een sterke onafhanke lijke regeering. Indien Tsjiang Kai-sjek en de Soeng-dynastie geëlimineerd zijn, zal Japan een spontane beweging voor het „nieuwe China" begunstigen. Wang Tsjing-hoe, die den rechtervleugel van de Kwomintang vertegenwoordigt, wordt als een der candidaten genoemd, die Tsjiang Kai-sjek zouden opvolgen. Alleen met zulk een regeeriing zou Japan kunnen samen werken. Wat de samenwerking van deze nieuwe regeering met Japan betreft, merkt men op, dat dit niets anders dan een „wijziging in de geesteshouding" zou beteekenen, dat wil zeggen, dat er aan den rassenhaat tegen Japan een einde wordt gemaakt. is, daar zullen menschen alles doen oinu waarachtigheid te verwerven en te geven. En grooter moge worden dat deel van 's levens marktplein, van eigen inner lijk, waar waarheid wordt gekocht en niet verkocht li Verduisteringsproet te Amsterdam mislukt Zwak licht onthulde het stadsbeeld Uit de lucht gezien en daar gaat het toch om heeft de verduisterings proef van Amsterdam' een mislukking op geleverd. Het is niet prettig dit te zeg gen, maar het heeft geen zin, wear het in wezen om ernstige zaken gaat, het effect mooier vopir te stellen dan het is geweest. - Tijdens een langdurige vlucht, die een redacteur van het Hbl. vóór het ingaan en tijdens de verduisteringsproef boven Amsterdam maakte, wias de hoofdstad] zeer duidelijk zichtbaar door tallooiae, zoo niet duizenden lichten uit de huizen aan de binnenkanten der huizenblokken, maar ook door de op lagere voiltage brandende straatlampen in sommige wïj;- ken en de „glimlampen" in een ander stadsdeel. En hij1 Zwijgt maar van de „afgeschermde" lauéoliehten en de schelle vonken van de ©lectrisehe geleidingen voor tram en trein. Het Amsterdamsche publiek heeft de 'conclusie kan geen lamdere zijn door zorgeloosheid deze proef doen mis lukken en haar tot een fiasco gedoemd De groote fout bleek te zijh, dat het publiek er zich blijkbaar op heeft toe gelegd elke uitstraling naar de straat- 'zijde te voorkomen, vergetende dat vlie gers onbescheiden Zijh en ook den blik wierpen aan de binnenkanten der huizen blokken. Welnu, aan de ingebouwde 'Zijl den van de huizen zag men tallooze lich ten, men zag lichten in trapportalen met glazen afdekking. Men zajg hier en daar lichten kennelijk bij vergissing opsteken, die dan onmiddellijk weer werden uit gedraaid het was eerlijk gezegd ver bijsterend te zi&n hoe zorgeloos de Am sterdamsche burgerij zich toonde. Het overgroote déél van de Amster damsche burgers heeft con aimoire mee gewerkt aan de verduisteringsoefening niet onwil, maar wel onwetendheid deed hog vaak licht uit de woningen schijnen Echter, helaas, er Zijh ook enkelen ge weest, die niet meewerken wilden, ten Zich daarmee wel zeer slechte leden van onze gemeenschap toonden. Want in dertien gevallen heeft de po litie tegen saboteurs moeten optreden, die ook na eenige aanmaningen bleven weigeren om hun licht af te schermen. Tweemaal kwam het hierbij' tot een pro- cesl-verbaal, tweemaal bleef het noig bij een algemeene lastgeving. Het argument van deze onWilligeh was dan meestal, dat ze „tegen den oorlog waren" Op het oogerib'lik woeden te Kan ton geweldige branden, welke door de Chineezen zijn aangestoken en thans ook naar de grootste gebouwen zijn overge slagen. De wind, die in de richting van Sjamien waait, heeft talrijke nieuwe bran den doen ontstaan, waardoor de Fransch- Britsche concessie wordt bedreigd. Het Fransche ziekenhuis Doumer, dat even eens bedreigd wordt, is ontruimd. Koning Leopold van België zal in de maand Noveim'ber een drie- daagsch bezoek aan ons land 'brengien. Maandag en Dinsdag1 22 November zal Amsterdam/ de eer genieten en' Den Haag! zal Woensdag 23 November het voor recht hebben den Belgischen Koning in zijn midden te krijgen. Na ten paleiZe in Den Haag gelogeerd te hebben, zou Koning Leopold Donderdag 24 Novem ber naar België vertrekken, Masaryk, de Tsjeehóslowaaksehe ge zant te Londen', heeft aan Reuter mede gedeeld, dat oud-president Ben es j te Londen is aangekomen voor een zuiver particulier bezoek. Onder geen voor waarde kan hij geïnterviewd worden. De gezondheidstoestand van den oudr president is niet goed en hij zou er zeer erkentelijk voor zijn, indien hij niet lastig werd gevallen. Zijn verblijf in Lon den heeft geen enkele politieke beteékenis Hij verblijft met Zijn echtgenoote bij) vrienden. De Italiaansche luitenant-kolonel Mario Pezzi heeft, naar het Italiaansche persagentschap Stefani meldt, een nieuw wereld hoogtere cord voor vliegf- tuigen gevestigd door boven het vliegveld d'Guidonia met een Caproni-vliegtuigf, voorzien van een Piagg'io-motor een hoog te van 17074 meter te bereiken. Hij heeft daarmede het record van den Emgelsch- man Adant verbeterd, die met een Bristol Pegasuls-machine eau. hoogte bereikte van 16440 meter. VERSCHILLENDE BERICHTEN Met mestvork gepareerd Vrijdagavond Zijn twee met revolvers gewapende en gemaskerde mammen de woning binnengedrongen van een be jaard, niet onbemiddeld echtpaar aan. den vrij eenzamen Postweg, tusschen Beets- terzwaag (Fr.) en Hemrik. De imian- meti eisdhten 'het geld van de oude men- J schen. De bewoner greep echter eew mestvork, waarop de imannen het hazen pad kozen. Na eenigen tijd waarschuwden de menschen den in de nabijheid wonen den bosdhwachter, "üie de politie van de gemeente Opsterland alarmeerde. De politiehond van demi rijksveldwachter werd gerequireerd. Het spoor leidde naar een woonwagen in Sparjebert. Twee jon gemannen werden daar door de poli tie, bij wie z'ich de 'burgemeester van Opsterland had gevoegd, aangehouden. Zij Zijh overgebracht naar het gemeentehuis te Beetsterzwaag. Hoewel zij' ontkennen worden Zij' toch vastgehouden. Struikrooversmethoden Naar eerst than® bekend wordt, is Vrij dagavond bij de Julianabrug, over de Linge tusschen Geld e r m a 1 s e ai en Kapel-Avezaath een aanslag gepleegd op den 23-jarigen kruideniersbediende J. S. uit Tiel. Deze bezorgt met een transport fiets voor een in Tiel gevestigd filiaal van een groote winkelbedrijf in koloniale en kruidenierswaren] met een transport fiets in den geheelen omtrek1 boodschap pen. Vrijdags komt hij daartoe gewoon lijk in Geldermaisen emi omstreken. Ook deze Vrijdag was dit weer het geval en zooals gewoonlijk keerde [lij op dien avond met een, bedrag van onge veer f140 over de Julianabrug naar Tiel terug. Toen hij' de brug. gepasseerd was, werd er eensklaps op1 hem geschoten. Het schot, dat vermoedelijk uit een re volver gelost werd!, trof evenwel geen doel. S., die verder niets vreemds be merkt had, reed danig overstuur verder naar Wadenoyen, waar hij de politie yan een eni ander in kennis stelde. Dijkval bij Colijnsplaat Te Colijnsplaat is Vrijdagnacht de West- nol# die aangelegd is na den dijkval van 3 October 1933 in den Bevelandsehen polder, waterschap Oud- en Nieuw-Be- veland, over een lengte van 3035 mieter weggevallen. Gevaar bestaat er niet, daar del 7 a 800 meter meer landwaarts lig gende dijk na den val van 1933 zeedijk is geworden. Deze val beteekent voor het waterschap geen groote financieele offers daar de Westnol wat meer naar het Westen wieer Zal worden gemaakt. Palingkaar leeggehaald Dieven hebben imi den macht van Zater dag op Zondag den burgemeester van' Broek op Lang en dijk, den' heer H. Schelhaas jr. beroofd van duizend pond polsdikke paling. De burgemeester, die kennelijk een 'enthousiast vissc'her is, had zijn vangst, ter waarde van vijf honderd gulden, in een kaar ondergebracht, ten einde de dieren levend te houen. Deze tear is leeggehaald. Een verzoek tot op sporing van buit emi dieven is inmiddels reeds de wereld ingezonden. Autoroofridder De recherche te N ij1 m e g e n heeft den zestienjarigen J. H. K. aangehouden, die er van wordt verdacht onbeheerd staan de 'auto's te hebben gebruikt en daarmede op zijn manier tochten door de omgeving te hebben gemaakt. De jongen; wordt er ook van verdacht Woensdagavond een auto van een garagehouder aan den Berg en Dalschem weg tegen een boom te héb ben gereden, waarbij deze auto Zw'aar werd beschadigd. De minderjarige K. wordt thans in arretst gehouden, verdacht van diefstal van benzine.- Na een onderhoud met Roosevelt verklaarde senator Wagner, dat de pre sident hem heeft verzekerd, dat de Ver- eenigde Staten alles zullen doen waf in hun macht is oimi Palestina te be waren als nationaal tehuis voor de Joden. Wagner voegde hieraan toe, da\ de president ongerust is over den gang van zaken en den toestand met aandacht bestudeert, hoewel nog niet tot eenige maatregel is besloten. Onze re geering, zeide hij1, verkeert in omstandig heden, die onze protesten/ zeer effectief kunnen maken. 9 Japansche voorwaarden voor een wapenstilstand gelanceerd De verduisteringsproef in Amster dam werd een mislukking Houtgasmotor in tractor van het Staatsboschbeheer Voorstellen voor de Zeeuwsche Kamer van Koophandel Holland Denemarken 2 2 De nachtrit van de K.N A.C. Zachter overdag Een economische crisis toch is het gevolg van twee belangrijke groepen van oorzakenti.L 25°/o economische en 75°/o psychologische. Alleen een zeer krachtig ingrijpen kan deze crisis lol welvaart doen keeren en ieder met de handen over elkaar afwachten tot het getij weerkeert, is uit den boo ze. -"ZACHT VAN SMAAK-PRUS 70 ct WEERBERICHT Hoogste bammeterst. 773,5 te HelsingforS Laagste 719,3 te Reykjavik Verwacht tot den avond van 25 Oct.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind, helder tot licht- of half be wolkt, droog weer, des nachts tempera tuur om 't vriespunt, overdag iets zachter Zon op: Zon onder: 25 Oot. 6,44 4,45 Maan op: Maan onder: 9,05 5,48 25 Oct. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Oot. 3,49 15,58 8,59 21.28 Een sneeuw- en hagelstorm, welke zich verplaatste met een snelheid van 50 tot 70 KM per uur, heeft Za terdag boven de Amerikaansche staten Minnesota, Wisconsin en Michigan ge woed en verschillende verbindingen on mogelijk gemaakt. Tal van wegen werden beschadigd, terwijl een groot aantal sport wedstrijden moest worden afgelast. Zes personen worden vermist, Buslichtingen Zierikzee Op werkdagen voor Duivelend, Hol land en buitenland: 5 13.03 17.30 19.15 Kerkwerve 7.25 16.50. Schouwen en Dreischor: 5.39 11.45. Voor stadsbestelling: 7.40 13.40 20.15 Voor buitenbestel irg: 7.40 Zondags voor Duiveland, Holland en Buitenland 9.07. Schouwen en Drieschor: 10,30.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1